11 Poging bonus voor minima te verhogen redt het niet in raad School legt nadruk op praktijk Eerste stap in proces recordvangst cocaïne Cees vraagt gemeente om skatebaan Voortrekkersrol samenwerking zonder arrogantie Drie gewonden bij botsing Frans Bauer It Handtekeningen tegen verdwijnen bus Colijnsplaat Hulstenaar op de bon wegens niet betalen tol unox Vrouw (88) belandt met auto in sloot zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 28 november 2003 Stemming Nieuw van Unox: Soep met knapperige bolletjes! TER BEHANDELING VAN Goes moet met zachte hand leiden tor Rolf Bosboom GOES - Goes zou voorop moe ien gaan in de samenwerking op je Bevelanden, maar dient er nel voor te waken te veel macht eaar zich toe te trekken. Dat beeld komt naar voren uit een enquête die is gehouden onder je raadsleden van de vijf ge meenten. Goes, Borsele, Kapelle, Rei- merswaal en Noord-Beveland cerken momenteel, in het kader ran de beoogde samenwerking, jan een regiovisie. Die duidelijk maken hoe de gemeenten in de [oekomst willen omgaan met de tenia's wonen, werken en re creatie. De visie moet in het voorjaar van 2005 gereed zijn. De visie wordt opgesteld door de adviesbureaus Rothuizen van Doorn 't Hooft en RBOI. Als aanzet hebben zij onder meer een enquête gehouden onder de betrokken raadsleden, om voor al te weten te komen hoe de ge meenten over elkaar denken. De beide bureaus maken dezer da gen een rondgang langs alle ge meenten om zichzelf te introdu ceren. Gisteravond deden zij de Goese raadscommissie midde len aan. Opvallend in de uitslagen van de enquête is dat de andere ge meenten de centrale functie van Goes in diverse vormen van sa- fISSENKERKE - Een inwoner tan Colijnsplaat overhandigde lurgemeester C. van Liere van je gemeente Noord-Beveland jisteravond tijdens de raads- irgadering 758 handtekenin- jen van dorpsbewoners die pro testeren tegen het opheffen van je bushalte in hun dorp. Debus van vervoerder Connex- sion stopt sinds een wijziging tan de dienstregeling afgelopen SEROOSKERKE (W) - Bij een frontale botsing op de Vrouwen- plderseweg in Serooskerke (W) lijn gistermiddag drie mensen {etvond geraakt. De brandweer moest een be titeld slachtoffer uit de auto be lijden. De weg is bijna twee ïur afgesloten geweest, let ongeval ontstond rond iwart over een doordat een 92- arige automobilist uit de ge- aeente Veere, met in zijn auto tn 51-jarige Middelburgse in- menwerking als een van de ster ke punten zien. Als minpunt noemen veel raadsleden dat Goes nogal eens 'de arrogantie van de grootste' vertoont en vaak onvoldoende rekening houdt met de buurgemeenten. Andere positieve punten van Goes, volgens de anderen, zijn onder meer de binnenstad en de aanwezigheid van een NS-sta- tion. Als negatief komen over de problemen met het verkeer en het parkeren, de geringe aan dacht voor de kleine kernen en het buitengebied, de onveilig heidvan het uitgaansleven en de geluidsoverlast van het spoor. Bij Borsele wordt onder meer de 'open bestuurscultuur' gewaar deerd. Veel minder te spreken zijn de buren over het solistische optreden, waarbij vooral wordt gedacht aan de deal die Borsele met de provincie heeft gesloten met het oog op de Westerschelde Container Terminal. Daardoor ontstaat het beeld dat 'voor geld alles te koop' is, zo denken som mige raadsleden in de andere gemeenten. Ook Reimerswaal wordt door een deel van de raadsleden ge regeld 'solistisch opereren' ver weten, omdat de gemeente niet altijd meedoet in samenwer kingsverbanden. Andere raads leden zien de duidelijke 'eigen mening' van Reimerswaal ech ter weer als positief punt. Noord-Beveland kampt, vol gens haarzelf inmiddels niet maart middenin Colijnsplaat. Toen werd besloten de haltes in Kortgene en Kamperland op te heffen. Daartegen werd echter zo fel geageerd dat Connexxion besloot daar toch weer te gaan stoppen. Dit betekent wel dat de halte in Colijnsplaat wordt op geheven. De inwoners van Co lijnsplaat hopen dat het Noord- Bevelandse gemeentebestuur nogmaals bij Connexxion pleit voor een bushalte in hun dorp. zittende, in de bocht bij de mo len onvoldoende rechts hield. Hij botste frontaal op een auto, bestuurd door een 58-jarige vrouw uit de gemeente Noord- Beveland, schoof van de weg en bostste tegen een hek. De drie slachtoffers zijn met onbekende verwondingen naar het zieken huis gebracht. De auto's raakten zwaar beschadigd. Het verkeer werd tot drie uur omgeleid. Daarbij kwam een 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit Oos- terland vast te zitten in de berm. meer terecht, nog altijd met het beeld dat de besluitvorming er weinig daadkrachtig is. De an dere Bevelandse gemeenten vinden wel dat het eiland mooie dorpen heeft. De raadsleden zeiden gisteren dat de enquête vooral de moei lijke positie van Goes aangeeft. „Hoe kunnen we een voortrek kersrol in de samenwerking ver vullen, ponder arrogant over te komen?", vroeg A. van Oosten (GroenLinks) zich af. door Inqrid Huibers WISSENKERKE - Het Noord- Bevelandse college en de ge meenteraad konden het gister avond maar moeilijk eens worden over de hoogte van de eindejaarsuitkering voor mini ma. Zowel de fractie van het Noord-Bevelands Belang (NBB) als die van de PvdA wilde een beduidend groter kerstca deautje uitdelen dan burge meester en wethouders van zins Het college stelde voor alleen staanden 75 euro (dat was vorig jaar 45,38 euro) en gezinnen 105 euro (dat was vorig jaar 68,07 euro) te betalen. NBB-voorman A. Oudshoorn had hele andere bedragen in zij n hoofd. Hij stelde voor alleen staanden 320 euro, alleenstaan de ouders 400 euro en gezinnen 450 euro uitte kerenHij baseer de die getallen op extra geld dat het kabinet beschikbaar heeft gesteld om mensen die langdu rig van een minimum inkomen moeten rondkomen tijdens de feestdagen een extraatje te kun nen geven. Oudshoorn meende verder dat veel andere Beve landse en Zeeuwse gemeenten ook feestdagenbonussen van respectievelijk 450, 400 en 320 euro uitkeren. Die vergelijking had J. de Looff (PvdA) niet gemaakt. Desal niettemin vond ook hij de door B en W voorgestelde bedragen te laag. Op basis van het door het Rijk beschikbaar gestelde extra geld wilde hij alleenstaande Noord-Bevelandse minima 110 euro en gezinnen 140 euro uit keren. Wethouder C. Schippers (socia le zaken) wilde echter niet van wijken weten. „Het extra over heidsgeld betekent voor Noord- Beveland een bedrag van 5500 euro", meldde hij de raad. „Dat geld hebben we gebruikt voor een verhoging van de einde- j aarsuitkering" Schippers bestreed ook dat in omringende gemeenten een veel hogere feestdagenbonus wordt uitgekeerd. Waarop Oudshoorn bijstand vroeg van raadsgriffier J. van de Velde. Die had voor Oudshoorn navraag gedaan bij zes Bevelandse en andere Zeeuwse gemeenten. Ook hij meende dat daar 450,400 en 320 euro wordt uitgekeerd. Toen J. Kouwer (CDA) de beslis sing vervolgens wilde uitstellen, greep burgemeester C. van Liere in. Hij stelde voor de minima in december de door B en W voor gestelde kerstbonus bij wijze van voorschot uit te betalen. Dat bedrag zou dan na overleg met de raad eventueel later nog verhoogd kunnen worden. Schippers voelde daar helemaal niets voor en verzocht om de door het NBB en de PvdA inge diende amendementen in stem ming te brengen. En zo ge schiedde. Tijdens de stemming sneuvelde zowel het voorstel van het NBB als dat van de PvdA. Alleenstaande Noord- Bevelandse minima kunnen dus 75 euro tegemoet zien. Gezin nen worden met 105 euro be loond. ELLEWOUTSDIJK - Een 35- jarige automobilist uit de ge meente Hulst probeerde gister middag in Ellewoutsdijk onder het betalen van tol uit te komen. Dat kwam hem op een bekeu ring te staan. De man had geprobeerd de slag boom bij de tolpoorten van de Westerscheldetunnel te omzei len. Zijn auto was hierbij vast komen te zitten in de modder naast de weg. De automobi list werd bekeurd en zijn voer tuig 'moest worden wegge sleept. Nederland moet weer aan de stamppot! Steeds minder mensen weten nog hoe je zelf echte stamppot maakt. Dat is jam mer. Maar Unox gaat er wat aan doen. Met de enige echte Unox Stamppotpan. Handiger kan niet: hij is extra hoog. het deksel is omgedraaid een rook worst-schaal en er staan alvast twee oer-hollandse stamppotrecepten op! Zo'n lekker ouderwetse stamppotpan En de kwaliteit is ook al van 'waar-zie-je- dat-nog-tegenwoordig'. Hij wordt gemaakt door BK. Dus als je al graag stamppot maakt óf je leven wil beteren, kun je 'm bestellen Voor slechts 14.95 en drie streepjes-codes van een Unox rookworst Unox blijft Unox Lekkere gevulde soep met knapperige bolletjes die precies bij de soep passen. Voor in de soep of ernaast. De bolletjes zijn apart verpakt. Zo blijven ze tot het laatste moment krokant. Het is een kant klare soepsnaok in een eenpersoonsverpakking die je kunt eten wanneer je wilt. Verkrijgbaar in de varianten: Tomaten basilicumsoep met Italiaanse kruidenbolletjes, Chinese kippensoep met Oosterse kruidenbolletjes, Hollandse groentesoep met kruidenbolletjes, Champignonsoep met ham- bieslookbolletjes. ^HÊÊÜtÊÊ0 Unox blijft Unox I jeiikstillprtd omstek wgsremmend hydratwemJ ook geschikt voor kinderen VRIJ VERKRIJGBAAR BIJ DROGISTERIJ EN APOTHEEK door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - Leerlingen van het Calvijn College aan de Kerkpolder in Krabbendijke verlaten de school voortaan met een stuk meer praktijkervaring. Daartoe onderging de school af gelopen zomer een grote ver bouwing. De theorie- en prak tijklokalen van elke afdeling liggen nu bij elkaar en boven dien zijn de faciliteiten voor het praktijkonderwijs flink uitge breid. Voorheen lagen de praktijklo kalen en de theorielokalen her en der in het schoolgebouw ver spreid. Dat is veranderd. Elke afdeling heeft nu een eigen ruimte waarin zowel de prak tijk- als de theorieruimten zich bevinden. „Enkel voor algeme ne vakken als Engels, Neder lands en Godsdienst moeten de jongens en meiden nog naar een lokaal in een ander deel van de school", legt locatiedirecteur D. Janssen uit. „Maar het grootste deel van de dag bevinden ze zich op hun eigen afdeling. Dat heeft de school een stuk rustiger ge maakt, omdat leerlingen min der op en neer lopen. De nieuwe indeling heeft alles te maken met het streven van het Calvijn College om praktijk en theorie in elkaar te integreren. Dat is deels ingegeven door de nieuwe manier van examineren die volgend jaar ingaat. Waar scholieren vroeger twee exa mens hadden, worden praktijk en theorie straks in één keer af genomen. De nieuwe indeling van de school moet ertoe leiden dat leerlingen veel meer aan prak- Een paar maanden geleden had het Calvijn College in Krabbendijke nog één gammel ziekenhuisbed uit 1970, nu kunnen leerlingen zorg en welzijn oefenen op vier moderne bedden. foto Wil lem Mieras tijksimulatie kunnen doen. Neem nu de afdeling handel en verkoop. Daar zijn in het klein onder meer een C1000-super- markt met kassa en lopende band, een Praxis en een drogis terij nagebouwd, waar leerlin gen met elkaar de praktijk kunnen nabootsen. Het theorie lokaal ligt er pal naast, zodat daadwerkelijk les gegeven kan worden rondom de werkplek ken. Ook de afdeling zorg en welzijn heeft een metamorfose onder gaan. „Een grote verbetering", vindt leraar A. Molenaar. „Zo hadden we bijvoorbeeld één oud bed uit 1970. Als je de huidige praktijk wil nabootsen, kun je daar eigenlijk niet meer mee aankomen." Nu is de ziekenka mer voorzien van vier hypermo derne bedden. Verder heeft de afdeling onder meer een grote keuken, een klein restaurant en een zorgplein. „Dit geeft ons de mogelijkheid om meer aan praktijk te doen", aldus Mole naar. „In de vorige situatie ga ven we veel meer klassikaal les." Ook hebben alle afdelingen na de verbouwing een balie, die bij toerbeurt door alle leerlingen wordt bemand. Zo kunnen ook leerlingen van bijvoorbeeld af delingen als bouw, metaal of in- stalektro kennis opdoen over het omgaan met klanten en het uitgeven van zaken als gereed schap." De afdeling instalektro kent het Calvijn College nog maar sinds het vorige schooljaar. Voorheen bevatte deze opleiding alleen elektro, maar de belangstelling van leerlingen nam geleidelijk af. „Daarom hebben we er in stallatietechniek aan toege voegd op het moment dat de mo gelijkheid zich voordeed", zegt Janssen. „Dat is een aantrekke lijke verbreding, want leerlin gen kunnen straks meer kanten op met hun diploma." In de an derhalf jaar dat de afdeling nu instalektro heet, is het aantal leerlingen gegroeid tot ruim dertig. „Daarmee heeft de op leiding bestaansrecht", aldus Janssen. „Dat was met twintig leerlingen niet het geval ge weest." door Aector Doorns MIDDELBURG - Voor de meer voudige strafkamer in Middel burg is gisteren het strafproces begonnen tegen de tien beman ningsleden van een Panamese zeesleper, die ervan worden ver dacht 4.050 kilo cocaïne in Vlis- singen binnen het grondgebied van Nederland te hebben ge bracht. Zeven van de tien verdachten verschenen met hun raadslie den om de eerste zitting bij te wonen. Het verzoek van officier van justitie L. Boogert om de in houdelijke behandeling van het dossier met de grootste cocaïne vangst die in Nederland ooit heeft plaatsgehad naar 11 de cember te verdagen werd als vanzelfsprekend door de recht bank gehonoreerd. De douane in Vlissingen voerde 18 augustus dit jaar een routine controle uit op het schip Otton. De grote hoeveelheid cocaïne, met een straatwaarde van ruim 200 miljoen euro werd na inten sief speuren in het ruim van de zeesleper aangetroffen. De Ne derlandse politie was over de cocaïne getipt door de Ameri kaanse inlichtingendienst. Het spoor leidde al snel naar een aantal verdachten in Flevoland, nadat was gebleken dat een man uit Almere contacten onder hield met de kapitein van de zeesleper. Hij wordt als de orga nisator van het drugstransport gezien. De verdachten in Flevoland moeten voor hun betrokkenheid bij de cocaïnesmokkel voor de rechtbank in Lelystad verschij nen. De gescheiden trajecten waren voor raadsman M. Sul aanleiding om de rechtbank te vragen het dossier Lelystad aan de zaak in Middelburg te koppe len om zo meer inzage te krijgen over de rol van zijn cliënt. „Er zijn bemanningsledern geron seld in Colombia en Panama, maar mijn cliënt komt uit Equa- dor", merkte hij op. De officier verzette zich hiertegen. „De he le bemanning is bezig geweest met het aan boord brengen van de coke. Het gaat hier alleen om de invoer van de verdovende middelen." De rechtbank vond het niet nodig om in dit stadium gehoor te geven aan een koppe ling met de zaak Lelystad. Het merendeel van de verdachten wordt bijgestaan door Zeeuwse strafpleiters. Topadvocaat T. Hiddema verdedigt de belangen van de kapitein van het schip. De megazaak krijgt 11 decem ber een vervolg. KAMPERLAND - Een 88-jari- ge automobiliste uit de gemeen te Noord-Beveland is gisteren op de Ruiterplaatweg in Kam perland met haar auto in de sloot beland. De vrouw reed verloor de con trole over haar voertuig waar door zij de berm raakte. Toen zij terugstuurde schoot ze over de weg en kwam in de sloot naast de linkerwegberm tot stilstand. Voor zover bekend raakte de vrouw niet gewond, haar voer tuig liep lichte schade op. Hilariteit en verbazing alom op de werkvloer. Elk van de collega's las het bewuste in terview met Frans Bauer in het Volkskrant-magazine voor de zekerheid nog een keer door. Het stond er toch echt'En toen moesten jullie verhuizen omdat je moeder zwanger raakte van je broer Dorus?' vroeg de journalist aan de populaire volkszan ger. Bauer antwoordde be vestigend. Op de werkvloer gingen kreten óp als 'hoe is het mogelijk' en 'dat had ik nou nooit achter de familie Bauer gezocht; een zoon die het met zijn moeder doet!?' Totdat enkele dagen later een van de collega's met een ver helderende opvatting kwam. 'De moeder was niet zwanger gemaakt dóór, maar simpel weg in verwachting van Do- rus.' j» f v f v -v1A' r ■- 1 1 - ■- 1 1 t if Wh 11 tti it f li itf tt ms- tMAi' -ut- HUI jfc \K i j I Cees Koopman, bezig met een 'primoflip', wil graag een skatebaan in Sint-Maartensdijk. door llona Vette GOES - Al maanden lang roepen Cees Koopman (17) uit Sint-Maartensdijk en zijn vrienden dat er een skatebaan in de buurt moet komen. Deze week hield Cees een toespraak voor de commissie welzijn en onderwijs. In het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk pleitte hij als inspreker voor de aanleg van een skatebaan. Cees en zijn vrienden skaten iedere dag een aantal uren, maar nooit op dezelfde plaats. De 'skatespots' die ze hadden ont dekt moesten ze verlaten van bewoners die klaagden over het lawaai en de over last. Cees: „Dat vooral de wieltjes lawaai maken is ook heel vervelend voor die men sen, dat snap ik heus wel. Maar overlast geven wij niet. Er komen vaak anderejon- gens een beetje ongein uithalen als we aan het skaten zijn. Zo waren we een keer aan het skaten in Scherpenisse vlakbij een bushokje en toen bleek dat die gasten la ter de ruiten van dat hokje hadden gebro ken. Daarna mochten wij er niet meer ko men." Tijdens de commissievergadering be klaagde Cees zich over het feit dat de ska ters uit Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet geen eigen skateplaats heb ben. „Ik heb de commissie verteld dat er in één van deze dorpen een skatebaan moet komen, want de skatebanen in Oud-Vos- semeer en Tholen zijn te ver weg voor ons. Onze voorkeur gaat uit naar een plaats bij de nieuwbouw in Sint-Maartensdijk. We willen de gemeente zoveel mogelijk hel pen, dus hebben we alvast tekeningen ge maakt over hoe het er ongeveer uit moet komen te zien. Er moet in ieder geval een goede ondergrond komen, maar ook een aantal toestellen én verlichting, want als we klaar zij n met school en het huiswerk is foto Willem Mieras het al te donker om zonder verlichting te skaten." Cees doet de schildersopleiding in Goes en heeft ook al een opleiding in de bouw gedaan. „Ik heb al gezegd tegen de gemeente dat ik dus zelf wel mee kan hel pen. Een andere skater zit in de metaal, dus dat komt ook goed uit." Sinds een tijdje skaten de jongens op de markt van Sint-Maartensdijk, waar ook de gemeente vergadert. Tijdens één van die vergaderingen waren de jongens ook op de markt en begonnen te roepen om een skatebaan. Een ambtenaar vertelde Cees dat hij dinsdag maar moest komen naar de vergadering welzijn en onderwijs. Cees werd tijdens de vergadering door zijn vrienden benoemd tot woordvoerder en legde de problemen uit en overhandigde daarbij 200 handtekeningen aan wethou der M. Velthuis. De gemeente heeft inmid dels toegezegd dit te behandelen in de vol gende commissievergadering in januari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31