De auto is een beroerde werkplek Een belachelijk geamputeerd a Vaste snelheid en controleren O Noodweg aanleggen Q) Alternatieve routes aangeven O Aankondigen op radio en tv (3 Anders Golf snort als een fornuis in samenwerking met Q AutoTrack.nl Bijdehandje I fW/% De Peilstok Het hotst van de nacht Hoe vermijd je files door werk aan de w t iedere Wegenwachter zit even lekker in die gele Polo. En uw vrouw baalt waarschijn- lijk van de Schumacher-lighouding die u zelf zo waardeert in uw sportieve sedan. Er is nu een meetsysteem dat op de millimeter aan- ;eeft waar het in de auto wringt: Antrocar. Chrysler verzint weer wat 1.900 oldtimers te boek Weg met de elektrische fiets Ruitentroef Oude liefde roest niet ledactie: 0113-315680 0H, pzc.nl/auto •.mail: redactie@pzc.nl ijstbus 31,4460 AA Goes.Advertentie-exploitatie: «oord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; «ationaal: 020-4562500. vrijdag 28 november 2003 J* v Auto Volgende pagina: Het dekselse doosje blijft nog even l N Op dit moment is Speed Design bezig -y in de Utrechtse Jaarbeurs. Voor de één een snoepwinkel vol spoilers, verlichte ven tieldopjes, blauwe gaspedalen en blaffende sportuitlaten, voor de ander een gruwel. Wat vindt u nou nog mooi? Stem mee in de Kwestie van de Week. Ga naar de website van de krant en klik op de rubriek Auto. O Vorige week vroegen we u naar een oplossing voor files op onmogelijke tijden bij werk aan de weg. De ergernis is enorm, zo leiden we af uit de stroom reac ties. Dé oplossing is volgens de meesten het werk te verbannen naar het holst van de nacht. Alleen werken van 24.00-05.00 uur 24% (3 Navigatiesysteem gebruiken a Bussen inzetten Q Voorlichter Lousanne Kaal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat: "Alleen tussen 24.00 en 05.00 uur werken is bijvoorbeeld te kort om te asfalteren. Maar zijn werkzaamheden echt langdurig, dan worden voorlichtingsbijeenkomsten belegd en bijvoorbeeld gratis bussen ingezet. Alleen wordt in de praktijk van die bus sen weinig gebruik gemaakt. Een tijdelijke weg is in het volgebouwde Nederland meestal geen optie; het is kost baar en levert bij de aanleg ook weer verkeershinder op. Op dit moment wordt wel gekeken of in sommige om standigheden de snelheid bij wegwerkzaamheden wat omhoog kan". Door Rien van der Steen Stelt u zich uw kan toor voor. U mag niet achter uw bureau uit. Met uw linkerarm stoot u bijna tegen kast, en als u de stoel wat Terder achteruit wilt rollen botst u tegen een plint. Het pla- I zit zeven centimeter bo ten uw hoofd. Zou u daar wil len werken? Me veel beroepsmatig per au- onderweg is, zit in feite niet teel beter. Mensen gebruiken ie stuurmansplek als kantoor: voortdurend zitten ze te bellen en onder het rijden maken ze notities. Rug en benen worden zwaar belast in zo'n krappe be drijfsruimte. En daarbij neemt de gemiddelde lengte van ons Nederlanders ook nog eens zo'n millimeter per jaar toe. De Arbowet bindt een werk plek aan allerlei regeltjes en beperkingen. Maar voor een auto, waarin de ergonomie nogal te wensen overlaat, gel den die regels veelal niet. Toch, als je niet goed in je auto past en verkeerd achter het stuur zit, leidt dat tot lichamelijke klachten of zelfs ziektever zuim. Lange mensen laten de zitting van de autostoel zakken voor voldoende hoofdruimte en beter zicht, en daardoor worden hun benen weer in een minder comfortabele houding gedwongen. Maar er is meer aan de hand: behalve de hoog te van de zitting bepaalt ook de positie van de stoel of iemand goed zit. Daarom zijn er al be drijven, zoals Savas in Zaltbom- mel, waar je je een autostoel volledig kunt laten aanmeten. Verantwoord Het Naardense bedrijf De Ves ting Design gaat verder. Het heeft een digitaal meetsysteem ontwikkeld: Antrocar. Volgens ergonoom Vincent Groen is de methode een wereldprimeur. Het systeem leidt tot een objec tief en wetenschappelijk ver antwoord advies over de com binatie van bestuurder en auto mobiel: welke auto is voor wie geschikt? Het is dé oplossing voor werkgevers en Arbodien- sten, meent Groen. Volgens hem is een auto een beroerde werkplek, waarin we urenlang in een statische hou ding onder invloed van allerlei schijnkrachten- remmen, draaien, optrekken, drempels - onder een meestal te laag dak zitten. Want zoals alle seriepro ducten is die auto qua ergono mie een compromis. Een Itali aan is kleiner dan een Hollan der en meestal smaller dan een Duitser. Desondanks krijgen die alle maal exact dezelfde auto aan geboden. Het formaat van veel nieuwe automodellen wordt dan wel op de Noord-Europe aan afgestemd, maar dan nog zijn Nederlandse autorijders gemiddeld de grootste inzitten den. De ergonoom is dan ook de overtuiging toegedaan dat een auto beter afgestemd moet worden op de bestuurder. Zeker, er bestaan wel voor schriften. Zoals de ergonomi sche criteria die opgesomd Op dinsdag 18 november 1969 kocht ik mijn Messerschmidt. Deze driewielige doodskist kost te me het lieve sommetje van 150 gulden. Net als ik was ze geboren in 1951. Dat haar leven zo dramatisch en ba nal moest eindigen in 1972 spijt mij nog steeds, maar daarover later. ®te dag had ik tot die tijd op mijn oude Engelse oorlogsmotor, een Matchless 350 ÖL met zijspan, van IJsselstein naar mijn school in Utrecht gereden. In een straat tlakbij de school had ik al enige tijd een Messerschmidt te koop zien staan. De ver leiding spande succesvol samen in de aan houdende regen van die dagen en een dagprijs van 500 gulden. Kort daarna 'eed ik dus voor Jan met de korte achter ham door de stad, maar wél droog. Het Tas een hele ervaring, om in zo'n geampu teerd vliegtuigje te torren. Een schade met een politieauto werd me vergeven omdat t aanvoerde een plezier in het bestaan s® velen te zijn door simpelweg met dit belachelijke voertuig rond te pruttelen. Parkeerproblemen had ik niet. Met een na tmaakt invalidestickertje zette ik het ap paraat rustig midden in de Utrechtse Drie- haringsteeg. "P een dag was er ingebroken. Nou ja, in- tbroken - je kon de kleine ruitjes eenvou- Hoe mensen hun eerste auto beleefden. Een volstrekt subjectieve serie over poetskatoen en ware liefde. dig van buitenaf openschuiven. Maar zo iets dééd je niet, vond ik, net zo min als je op de camping een tent openritst. Zo voel de ik me met dit voertuig ook: als niet iets van de normale weg. De Messerschmidt was meer een rijdend kijkobject. Naar Rot terdam op en neer was al een hele heisa. Het ding was windgevoelig, remde slecht en zat oncomfortabel. Uitzonderlijk be roerd was de wegligging. Bij de geringste snelheid in de bocht vloog het vederlichte worden in NEN5518, voor ont werp en beoordeling van cabi nes van vrachtauto's en bestel wagens. Richtlijnen voor de maatvoering van de auto's, op dat het grootste deel van ons Nederlanders een beetje fat soenlijk zijn benen kwijt kan. Alleen: fabrikanten kunnen on mogelijk aan al die richtlijnen voldoen, al was het maar van wege economische en soms technische motieven. Probleem Als een werknemer te maken krijgt met pijntjes of andere fy sieke klachten bij het autorij den, valt met Antrocar vast te stellen of het probleem veroor zaakt of verergerd wordt door de geometrie van de auto. Het systeem kan ook aangeven of aanpassingen aan de auto het verwachte effect hebben. „Wij gaan bij de advisering bij voor keur uit van bestaande auto's, maar soms adviseren we een andere stoel of een aangepast stuur." Antrocar, zegt Groen, is een combinatie van technieken waarmee hij al sinds 1996 be zig is. Het meet tot op een 51.000ste millimeter nauwkeu rig de afstand tot versnelling spook, stuurwiel en andere vi tale bedieningselementen. „We werken met driedimensionale metingen, maar ook met hoog waardige 3d-cad-computerpro- gramma's en een computer mens model. Dat gebeurt vol gens digitale meetprotocollen waaraan we jaren gewerkt heb ben. We weten dus exact de maten van de auto's en passen daar de menselijke maat op toe." In het algemeen adviseert Groen automobilisten die vaak in en uit de auto moeten een hoge instap en een vlakke stoel. „En wanneer je veel in de stad rijdt, let dan eens op de hoogte van de voorruit. En hoe vaak je vanuit je stoel voorover moet leunen om te zien of het stoplicht op groen wil sprin gen." gevaarte over de kop. Ik heb dat genoegen drie keer mogen smaken. De schade was door de uiteenspattende perspex kap altijd spectaculair. Het zag er altijd uit alsof er geen ziel levend uit kon komen, maar dat viel dus mee. Toen het me een keer overkwam - ik kwam uit de kroeg en hoefde maar tachtig meter en één bocht - heb ik de rommel stilletjes bij elkaar gepakt en zachtjes naar een vriend geduwd. Ik wilde mijn ouders de aanblik voor hun huis niet aandoen. Terwijl half IJsselstein sprak over dit 'fatale' ongeval - de restanten stonden op een nogal open bare plek - lag ik rustig bij een vriend mijn roes uit te slapen. Tot twee keer toe wist ik nog een tweede handse perspex koepel op de kop te tik ken, maar het einde van mijn wonder op wielen kwam even dramatisch als banaal. In afwachting van een derde vervangende perspex koepel had ik de Messerschmidt zolang gestald bij een 'bevriende' meubel fabriek. Mogelijk vond men mijn parkeer tijd daar iets te lang duren. De heftruck chauffeur, God hebbe zijn ziel, was hem blijkbaar beu. Hij was het die mijn Mes serschmidt met een lichte knik van de le pels in de afvalcontainer kiepte. Onverteerbaar, nog steeds. Zoiets doe je niet, vindt ik. Volkswagen en Shell hebben een experiment afgerond met een synthetische dieselolie uit aardgas. Ze noemen het kleur loze en zwavelvrije goedje GTL, gas to liquids. Vijfentwintig diesel-Golfs, TDI's, produceerden op deze brandstof aanmerkelijk minder vervuilende stoffen dan nor maal: ze stootten 63 procent minder koolwaterstoffen en 91 procent minder kooldioxide uit. Ook de roetuitstoot daalde aanzienlijk, met 26 procent. Die van stikstofoxide, een spe cifiek probleem van dieselmo toren, met zes procent. De 25 Golfjes snorden sinds mei ruim 222.000 kilometer als tevreden gasfornuisjes. GTL kan in alle dieselauto's en is probleemloos te mengen met conventionele diesel. De tweede stap, aldus Volkswagen, is het winnen van brandstof uit bio-massa, waarmee een geslo ten co2-kringloop ontstaat. De Dodge Sling Shot. In de VS zijn de voorbereidingen in volle gang voor de Detroit Motor Show in januari. Een Amerikaanse fabri kant die daar telkens nadrukkelijk van zich doet spre ken is Chrysler. Het merk dat zoveel design in haar pro ducten stopt, wil er de tongen losmaken met de Dodge Sling Shot, een sportieve auto die zowel praktisch als zuinig moet zijn. Een ander opvallend studiemodel is de Jeep Rescue, een terreinvoertuig dat zich vooral moet be wijzen bij reddingswerk en opsporing. Een soort Hum mer - die is van GM - maar dan van Chrysler dus. De tiende editie van de Oldtimercatalogus telt 1.900 afgebeelde typen en merken. Bijna alle tussen 1945 en 1985 geproduceerde personenauto's staan er in, met daarbij een indicatie van de waarde. Het lijvige, kleurige boekwerk geeft ook adviezen over het restaureren van een auto en de kosten daarvan. Het boek telt 488 pagi na's en is samengesteld door Ton Lohman. Oldtimercatalogus, 17,50 euro; Elmar, isbn 90389 14474. Voor het einde van 2005 moeten alle elektrische fiet sen uit de Chinese hoofdstad Peking verdwijnen. Au toriteiten verbieden de elektrisch aangedreven fietsen omdat ze een gevaar op de weg zouden zijn. Want: „Ze zijn langzamer dan gewoon verkeer, maar sneller dan gewone fietsen. Als dit verkeer mengt, is de tussenvorm te gevaarlijk'. Het valt maar te bezien of het verbod op elektrische fietsen standhoudt. Regels veranderen nogal eens in China en het feit dat steden als Shanghai en Nanjing de fietsen niet verbieden, maakt de steun voor het verbod in Peking niet groter. De helft van de ongelukken in het verkeer overdag ontstaat doordat weggebruikers elkaar te laat of he lemaal niet zien. Er is een nieuwe ruitenwisser, met een laagje teflon rond het rubber, die de voorruit van de au to beter schoon houdt. Volgens fabrikant Trico gaat de teflon-laag verharding te gen en laat die de wisser beter aansluiten op de ruit. De fabri kant gaf ze Amsterdamse am bulancediensten op proef en die hebben besloten alle zie kenauto's ermee uit te rusten. Een setje van deze ruitentroe- ven kost het stevige bedrag van 20.40 euro. tQCW Foto Mare Bolsius Door Bert Pompe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21