PZC Windenergie in de pijplijn Cursus alleen is niet voldoende om ellende in gezin te voorkomen Buijs laat zijn hart spreken Gedwongen uitstel besluit waterfusie Delta en Europoort 15 Aanleg grote windmolenparken vrijdag 28 november 2003 Gewonden bij aanrijding Man met wapen aangehouden Hennepkwekerij in Graauw Brandstichtster betuigt spijt Kraaienvangkooi aangetroffen Mishandeling Restant s - Ziekenfonds Kerstrecital in Kloosterzande a( de \a9et J Op weg naar 250 megawatt De Zeeuwse Milieu Federatie vindt dat aanleg van grote windmo lenparken op drie plaatsen gebundeld moet worden: Neeltje Jans, Sloegebied en Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen. Daarbuiten zijn kleine windparken niet gewenst. Ook de provincie wil die richting lit. Met dien verstande dat gedeputeerde J. Suurmond (milieu) lo dende plannen voor kleine windparken nog wel wil laten uitvoeren. Meen plan voor bouw van maximaal 25 windturbines op Neeltje Uns, goed voor 70 megawatt, geeft de gedeputeerde aan dat depro- tincie ernst maakt met het bevorderen van duurzame energie. rfoorRinus Antonisse )[IDDELBURG - Eerst werden alleenstaande windmolens in de kan gedaan. Vervolgens zijn de kleine windparken aan de beurt om geschrapt te worden. Mega- parken op drie plaatsen in de provincie zijn nu in beeld. De verschuiving in opvattingen heeft te maken met landschap pelijke inzichten (horizonver vuiling zoveel mogelijk vermij den) en met technologische ontwikkelingen (steeds grotere molens met meer opwekvermo- gen). Maar de provincie blijft streven naar tenminste 205 me gawatt aan windstroom in 2 010 verzekert gedeputeerde Jacques Suurmond. Dat is zo afgespro ken in een bestuursakkoord met het Rijk (en de gemeenten). Als iet aan hem ligt wordt het méér dan 205 megawatt. Provinciale Staten hebben aangegeven het liefst naar 2 5 0 megawatt te wil len. „Dat is nog steeds vertrek punt." Voor de goede orde: een gemiddeld gezin gebruikt per jaar circa 3375 kilowatt electri- citeit. Waarom de verschuiving van het beleid naar meer molens op minder plaatsen? Suurmond: „Eén van de rede nen voor concentratie is de groeiende maatschappelijke weerstand tegen kleinere loca ties. Een andere is de ontwikke ling van de windmolens. Het gaat naar steeds grootschaliger, mede gelet op het rendement. Dus moet je bijsturen. Zijn kleine windparken uit den boze? Suurmond: „We kunnen niet in eens een schakelaar omdraaien. We hebben een aantal lopende verplichtingen die we netjes willen afwerken. Als je plannen voor kleinere parken ineens af kapt, kun je geconfronteerd worden met schadeclaims. Het zijn ook verplichtingen die ge meenten zijn aangegaan met initiatiefnemers. Het is een beetje als het bijsturen van een tanker. Dat moet je behoedzaam doen en niet ineens, anders knal je op de rotsen. We zetten in op grote locaties, maar niet ineens. Ik heb het volle vertrouwen dat ik daarbij de natuur- en milieu mensen tot mijn bondgenoten kan rekenen." Er is dus sprake van pijplijnprojecten; dat ver schijnsel heeft in de recrea tiesector tot beruchte gevol gen geleid. Krijgen we toch nog overal parken? Suurmond: „Tussen het ont staan van een idee en het draai en van de molens ligt zo'n zeven jaar. Je kunt moeilijk van de provincie vergen dat we tegen de mensen zeggen: stoppen jul lie maar. We zullen het aantal pijplijnprojecten nauwkeurig vastleggen. De hoeveelheid valt trouwens erg mee. Het betekent wel dat we de initiatieven voor bouw van windmolens vanuit de landbouw niet meer kunnen ondersteunen. Dat is jammer. Maar de realiteit eist dat we in het belang van het Zeeuwse landschap wildgroei tegengaan. Ik hoop er in de eerste helft van 2004 met de Staten over te kun nen praten." Werken de gemeenten mee bij uitvoering van plannen? Suurmond: „Hetisnietzodatde provincie de windmolens door de strot wil drukken. Ik ontmoet positieve gemeentebesturen. Over locaties in gemeenten wil ik mezelf niet te snel uitspreken. Dat is toch in eerste aanleg zaak van de germeenteraad, een kwestie van democratische be sluitvorming." Is het opzetten van een groot park wel haalbaar? Suurmond: „De provincie neemt het initiatief voor een groot park op Neeltje Jans. We zijn bijna klaar met een plan, waarbij we mikken op molens van drie megawatt. Met inbe grip van de Rippolder op Noord-Beveland denken we 70 megawatt te kunnen realiseren, maximaal 25 molens. Dan is de aanleg van een nieuwe trans portleiding rendabel. De be staande molens worden opge schaald. We werken samen met Rijkswaterstaat, de drie betrok ken gemeenten en initiatiefne mers E-Connection en Delta. Het past precies in de concen tratiegedachte." Windmolens in het Sloe, een van de drie concentratiegebieden. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rinus Antonisse MIDDELBURG - In Zeeland staat nu voor bijna 60 megawatt aan windenergie-ver- mogen opgesteld. Drie projecten zijn zover gevorderd, dat ze in 2004 uitgevoerd kun nen worden: Hoofdplaatspolder, gemeente Sluis, 10 megawatt; Anna Mariapolder bij het Antwerpse havengebied, Reimerswaal, 12,5 megawatt; Sloegebied, terrein EPZ, gemeente Borsele, 12,5 megawatt. Als 'pijp lijnprojecten' gelden: de twee molenlocaties bij Stavenisse en op Sint-Philipsland worden opgeschaald tot drie markeringslocaties voor Tholen en een voor Sint-Philipsland; als begrenzing van het Sloegebied het plan van Middelburg en Borsele voor windturbi nes langs de Bernhardweg; plan van de gemeente Vlissingen voor ver vanging (opschaling) van de bestaande mo lens nabij de Buitenhaven; vergroting van de turbines aan de Zee- landbrug bij Colijnsplaat (markering van de toerit tot de brug), met mogelijk nieuwe molens aan de Schouwse kant van de brug; plan voor het aanbrengen van 'de poort van Goes' in de vorm van windmolens nabij de Zandkreekdam; aanleg molenpark in de Eendrachtpolder, gemeente Terneuzen; aanpassing (vergroting) van de bestaande molens bij de voormalige veerhaven van Perkpolder (gemeente Hulst). Er wordt ook gekeken naar aanleg van een windpark in de Kqegorspolder onder Ter- neuzen als onderdeel van de concentratielo catie Kanaalzone, net als het plan op Neel tje Jans. BRUINISSE - Bij een frontale aanrijding op de parallelweg van de N59 ter hoogte van Bruinisse zijn donderdagmorgen twee mensen gewond geraakt. Een 20-jarige automobilist uit Tholen reed door nog onbekende oorzaak over de verkeerde rijstrook in de richting van Oude Tonge en kwam daarbij frontaal in botsing met een hem tegemoetkomende auto. Deze werd bestuurd door een 32-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland De man uit Tholen liep een ernstige kaakfractuur op. De Schouwen-Duivelander hield aan het ongeluk een gebroken voet en hoofdletsel over. Beide auto's werden bij het ongeluk zwaar beschadigd. MIDDELBURG - Een 19-jarige Vlissinger is in de nacht van woensdag op donderdag aangehouden bij een verkeerscon trole op de Torenweg in Middelburg. De man bleek nog een aantal boetes te hebben openstaan. Bovendien had hij drugs en een stroomstootwapen bij zich. Hij is meegenomen naar het bureau en verhoord. GRAAUW - Bij onderzoek in een woning in Graauw is gister ochtend een hennepwekerij aangetroffen. In de woning werd ongeveer twee kilo geoogste weed in beslag genomen. De be woner van het pand is gehoord. MIDDELBURG - Officier van Justitie, L. Boogert, stemde gisteren in Middelburg zijn eis tegen een 49-jarige vrouw uit Terneuzen voor brandstichting in grote lijnen af op het rap port van het Pieter Baan Centrum. Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk met als bijzondere voorwaarde reclasseringscontact en psychiatrische begelei ding klonk de brandstichtster als muziek in de oren. Ze gaf aan graag naar haar woning aan de Erasmusstraat te willen, waar ze eerder tot haar wanhoopsdaad kwam. Ze stak 5 april dit jaar de slaapkamer van de woning in brand, waarna ze in psychotische toestand het huis verliet. Sindsdien zit ze in de gevangenis. Gedragsdeskundingen concludeerden dat de vrouw sterk verminderd toerekeningsvatbaar was. Uit het rapport van het PBC bleek dat verdachte met een persoonlijkheidsstoornis kampt. Zo was de Terneuzense ten tijde van het delict depres sief en psychotisch. De gedragsdeskundigen achtten de kans op herhaling niet uitgesloten. Door de psychiatrische behan deling in het PBC was haar beeld over het leven positiever ge worden. „Het is verschrikkelijk wat er is gebeurd. Ik heb er spijt van", zei ze. Als de rechtbank de eis overneemt dan is de vrouw 5 de cember op vrije voeten. Raadsman B. Vermeirssen opteerde meer een celstraf tot aan de datum van 8 december, omdat dan haar vaste reclasseringsbegeleidster terug is van vakantie om de zaken rond haar en de woning te regelen. De rechtbank doet 3 december uitspraak. KRABBENDIJKE - Op een maïsveld aan de Mairepolder in Krabbendijke is gisterochtend een kraaienvangkooi aange troffen, met daarin een levende kraai. Tegen de eigenaar van de kooi, een 51-jarige man uit Krabbendijke, is proces-ver baal opgemaakt. De kooi werd in beslag genomen. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Een gekop pelde cursus voor kinderen die geweld in het gezin meemaak ten en hun ouders, halveert het aantal kinderen dat acute pro fessionele hulp nodig heeft. De veertig procent kinderen die na het hulppprogramma Let op de Kleintjes nog ernstig in de knoei rit, moet snel worden geholpen om escalatie van hun probleem gedrag te voorkomen. Bezuini gingen en wachtlijsten in de jeugdzorg frustreren die hulp. Dat bleek donderdag in Middel burg bij de presentatie van de effectmeting van Let op de Kleintjes, een cursusprogram ma dat vorig jaar op Walcheren werd gegeven door Blijf van m'n Ujf, CMO Maresaete Bureau Jeugdzorg, Raad voor de Kin derbescherming en Stichting Slachtofferhulp. De Vrije Universiteit uit Amsterdam ge bruikte de Zeeuwse effectme- hng voor het onderzoeksrap port 'Een huilend huis' naar de landelijke resultaten van het hulpprogramma. Daarin wordt hinderen, die thuis mishande ling meemaakten, geleerd te praten over het gebeurde en om anders te reageren dan ze thuis als voorbeeld kregen. Doel is te voorkomen dat kinde ren zelf ontsporen. Parallel aan de kindercursus krijgen hun moeders (vaders doen zelden mee) inzicht in opvoeden, de be leving van hun kind en het han teren hun gedrag. De metingen werden verricht aan begin en eind van de cursussen en na drie maanden. Ook werden leer krachten bij de metingen be trokken. Dp Walcheren werden negen hinderen en hun moeders ge bigd, landelijk 76 kinderen. Van de kinderen, tussen de zes ®de tien jaar, kreeg driekwart te maken met verbaal geweld, tweederde met fysiek geweld en werd eenvijfde zelf mishandeld. Denderde zag de politie een ou der arresteren, 44 procent zag een ouder in het ziekenhuis be landen door mishandeling. Een kwart woont in een pleeggezin. Dlf procent heeft leerproble men. De cijfers komen overeen met het landelijke beeld. De cursus helpt, maar niet ge- noeg, concluderen VU-onder- zoekers Francien Lamers en Truus de GaaijHet gros van de kinderen werd extreem terug getrokken door het meege maakte. Een klein deel reageer de zich op de omgeving af. Bij het begin van de cursus vonden alle moeders dat kun kind hulp nodig had, na de cursus was dat nog eenderde. Drie maanden nadien steeg dat aantal weer tot tweederde. Hoeveel kinderen dan nog tekenen van posttrau matische stress toonde, deed de onderzoekers schrikken: tot tachtig procent. Kinderen on derdrukken hun problemen veel meer dan de wetenschap veron derstelt, concludeert Lamers. Wellicht terwille van de ver wachtingen die zij proeven bij volwassenen, veronderstelde zij. Het ontbreken van een vervolg programma, anders dan een verwijzing naar Kinder- en Op- voedtelefoon, noemde Lamers een schande. Zij hekelde het ontbreken van overheidgeld voor preventieve hulp en onder zoek. „Als deze kinderen later in de gevangenis of TBS-kliniek komen, kosten ze meer." Vorig jaar droeg de provincie 14.000 euro bij aan de eerste drie cursussen voor kinderen en ou ders door Stichting Jeugdzorg Zeeland, nu Bureau Jeugdzorg Zeeland. Geld voor volgende cursussen moet elders gevonden worden. In januari 2004 start Bureau Jeugdzorg Zeeland niettemin een nieuwe cursus, waarvoor een restant van het budget voor vrouwenopvang van de gemeente Vlissingen is gebruikt. De politie krijgt jaarlijks ruim 100.000 meldingen van huise lijk geweld binnen. Dat is vol gens het Nederlands Politie Instituut (NPI) veel meer dan gedacht. Bij huiselijk geweld gaat het om mishandeling, (po ging tot) verkrachting, stalking, bedreiging, poging tot doodslag en ruzie. Slechts 12 procent van de bevol king meldt huiselijk geweld bij de politie, zo blijkt volgens het NPI uit onderzoek. De nieuwe cijfers zijn gebaseerd op een landelijke meting die de politie in heel Nederland op 5 novem ber hield. Die dag riepen 336 mensen de hulp van de politie in voor gewelddadig gedrag in huis. - ,v Y fetL YW t Y - -Y -W' N G1 v! '«fl Siem Buijs: „Daar krijg ik nog problemen mee." foto Dijkstra/ANP door Harmen van der Werf DEN HAAG - Tot slot van het debat in de Tweede Kamer gaf SP-Kamerlid Agnes Kant haar CDA-collega Siem Buijs gisteren een complimentje. „U heeft uw hart laten spreken", feliciteerde ze hem. „Hopelijk krijgen wij dat van het CDA nog vaker te horen." Buijs nam de gunstige recensie van zijn optreden bij de be handeling van de begroting van Volksgezondheid zonder commentaar in ontvangst. Hij weet dat hij nog moet oogsten wat hij heeft gezaaid. Volgen de week praat de Tweede Ka mer opnieuw over hoe de koopkrachtdaling van chro nisch zieken en gehandicapten met een laag inkomen binnen de perken kan worden gehou den. „Maar het probleem bij het CDA is", stelde ChristenUnie- fractievoorzitter André Rou- voet tijdens een pauze in het debat, „dat steeds andere mensen het woord voeren. Buijs doet het over volksge zondheid, een ander CDA-Ka- merlid gaat weer over vergoe dingen via de belastingen en wie weet wie er volgende week zit." Hoe dan ook, Buijs heeft deze week een stelling betrokken waar het CDA als regerings partij moeilijk omheen kan. „Chronisch zieken en gehan dicapten mogen er door de be zuinigingen op volksgezond heid niet in koopkracht op achteruit gaan"zei hij woens dag. Om gelijk toe te voegen: „Daar krijg ik nog problemen mee." Die problemen kwamen al snel. Zijn baas, CDA-fractie- voorzitter Maxime Verhagen, haalde Buij s woensdag voor de altijd in de Tweede Kamer aanwezige televisiecamera's uit de zaal. „Niet om mij op het matje te roepen", verdedigde hij zich gisteren, „maar om mij er terecht op te wijzen dat ik me iets te ongenuanceerd had uitgelaten." Hij legde het nog eens uit. Chronisch zieken en gehandi capten met een laag inkomen mogen door de bezuinigingen niet verstoken raken van zorg. Zij moeten linksom of rechts om financieel worden gecom penseerd. Dat wordt nog een harde dobber. Uit recente be rekeningen van Sociale Zaken blijkt dat meer chronisch zieke en gehandicapte 65-plussers met een laag inkomen erop achteruit dreigen te gaan dan verwacht. Eén van de belangrijkste oor zaken is dat het kabinet de eer ste negen fysiotherapie-be- handelingen voor chronisch zieken en gehandicapten niet meer wil laten vergoeden uit het ziekenfonds. Ze houden wel recht op vergoeding van de volgende negen. Nu krijgen ze nog achttien behandelingen betaald. De eerste negen moe ten ze voortaan zelf bekosti gen (a 21,50 euro per behan deling) of ze moeten zich aan vullend verzekeren. Andere ziekenfondsverzekerden ko men straks voor die keuze te staan voor alle fysiotherapie- behandelingen. De PvdA diende een motie in om ook de eerste negen fysio- therapie-behandelingen voor chronisch zieken en gehandi capten te blijven vergoeden. Buijs ondertekende die niet. Minister Hoogervorst had al aangegeven niets voor zo'n in greep te voelen. De bezuini gingen op fysiotherapie leve ren meer op dan eerst begroot, maar tegenover die 'meeval ler' staan 'vele tegenvallers'. In de wandelgangen liet Buijs dit punt nog niet helemaal val len. Als volgende week blijkt dat de koopkrachtdaling te groot is, wil hij verder kijken. Agnes Kant zal hem opnieuw aanspreken, of het hart van de Zeeuwse CDA'er nog op de juiste plaats zit. door Maurits Sep MIDDELBURG - Delta moet het besluit over de fusie met Wa terbedrijf Europoort noodge dwongen uitstellen. Provinciale Staten nemen pas op 19 decem ber een standpunt in. Dat is vier dagen na de geplande aandeel houdersvergadering. De pro vincie is echter niet bereid een extra vergadering te beleggen over de waterfusie. De aandeelhouders van Delta worden daarom voor een extra bijeenkomst opgeroepen op vrijdagmiddag 19 december. Dat is na de Statenvergadering waarin het provinciebestuur de waterfusie zal bespreken. Voor Delta is er dan nog steeds geen probleem, zegt woordvoerster M. van Zuilen. „Wij willen we ten of de fusie kan doorgaan. Die moet op 1 januari volgend jaar ingaan. Als het besluit op 19 december valt, is dat nog te halen." Delta had vurig gehoopt dat de provincie voor de reguliere aan deelhoudersvergadering al ja (of nee) zou zeggen tegen de wa terfusie. In de Statenvergade ring van 11 november zou dat gebeuren, maar vlak voor die vergadering werd besloten het onderwerp van de agenda te ha len. Dat was vooral te wijten aan in terne verdeeldheid binnen de KLOOSTERZANDE - In het Nederlands hervormde kerkje van Kloosterzande geven Ber tha Kaasschieter (sopraan), Paul Meeusen (bariton) en Arie Karreman (piano) zondag 14 december een kerstrecital. Arjan Verdoorn (gitaar) en Ro din Aarssen (klarinet) verlenen hun medewerking. Uitgevoerd worden Nederlandse, Vlaamse, Engelse Franse, Italiaanse en Duitse kerstliederen en een aan tal temperamentvolle Spaanse kerstliederen van de componist Nin. De presentatie is in handen van Corina Besseling. Het concert begintom 15.00 uur. Kaartenre- serveren via telefoonnummer 0115-618964 of 06-55108944. CDA-fractie. Een deel van had al in een commissievergadering aangegeven vertrouwen te heb ben in de fusie. Andere fractie leden toonden zich echter veel minder zeker van de zaak. Bo vendien wilden ook andere frac ties meer informatie hebben, o'nder andere van externe des kundigen. Inmiddels is besloten op woens dagavond 3 december (19.30 uur) een hoorzitting te houden in de Abdij te Middelburg waar drie externe deskundigen hun mening zullen geven. Daarbij zijn ir. Th. Martijn, oud-voorzit ter van de Vereniging van Wa terbedrijven in Nederland (Ve- win), en prof.dr. P. Verheijen, bedrijfseconometrist die bij de Universiteit van Tilburg heeft gewerkt. De verwachting was dat nog voor 15 december een extra Sta tenvergadering zou worden be legd over de fusie. De fractie voorzitters van PS hebben daarvan echter afgezien. Zij willen zich 'niet onder druk la ten zetten', verwoordt Staten- griffier B. Allewijn dat besluit. Het uitstel van de aandeelhou dersvergadering over de fusie tussen Delta en WBE heeft voor Delta overigens ook een voor deel. Een dag eerder, op 18 de cember, dient namelijk voor de Ondernemingskamer een rechtszaak die door de Onder nemingsraad is aangespannen tegen de directie. De behande ling van die zaak kan nu worden meegenomen in de afwegingen van de aandeelhouders. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15