11 Subsidie Europese Unie voor het Polderhuis 7 Raad morrend akkoord met sloop De Mug hoog op lijst beste cafés Weinig steun voor reddingsbrigade in Veerse raad Protest Vlissingse burgers gehonoreerd F rans Bauer zeeuwse almanak WALCHEREN vrijdag 28 november 2003 Tactische opstelling Goes verlangd Hulstenaar loopt tegen de lamp Nieuw van Unox: Soep met knapperige bolletjes! :r behandeling van eczee.-i ontsteking* remmend Over de streep Inrichting Christmas fair het teken van multiculturele samenleving Knoop doorhakken GOES - Goes zou voorop moe ien gaan in de samenwerking op |e Bevelanden, maar dient er iel voor te waken te veel macht iaar zich toe te trekken. Dat beeld komt naar voren uit een enquête onder de raadsleden tan de vijf gemeenten. Goes, Borsele, Kapelle, Rei- uerswaal en Noord-Beveland «erkenmomenteel, in het kader tan de beoogde samenwerking, jan een regiovisie. Die duidelijk maken hoe de gemeenten in de toekomst willen omgaan met de thema's wonen, werken en re- creatie. De visie moet in het ïoorjaar van 2005 gereed zijn. De visie wordt opgesteld door Je adviesbureaus Rothuizen ffliDoorn 't Hooft en RBOI. Als aanzet hebben zij onder meer een enquête gehouden onder de betrokken raadsleden, om voor al te weten te komen hoe de ge meenten over elkaar denken. De beide bureaus maken dezer da- jen een rondgang langs alle ge meenten om zichzelf te introdu- ceren. Gisteravond deden zij de Goese raadscommissie midde len aan. Opvallend in de uitsla genvan de enquête is dat de an- Jere gemeenten de centrale functie van Goes in diverse vor men van samenwerking als een van de sterke punten zien. Als minpunt noemen veel raadsle den dat Goes nogal eens 'de ar- mgantie van de grootste' ver- loont en vaak onvoldoende rekening houdt met de buurge meenten. ELLEWOUTSDIJK - Een 35- jarige automobilist uit de ge meente Hulst probeerde gister middag in Ellewoutsdijk onder let betalen van tol uit te komen. Dat kwam hem op een bekeu ring te staan. De man had gepro beerd de slagboom bij de lolpoorten van de Westerschel- 'ietunnel te omzeilen. Zijn auto ras hierbij vast komen te zitten inde modder naast de weg. De man werd bekeurd en zijn voer- taig moest worden weggesleept. Plan Spuikom van de baan door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse gemeenteraad veegde gister avond het bouwplan voor de Kleine Spuikom van tafel. Dat gebeurde met een nipte raadsmeerderheid van 15 te gen en 13 voor. De VVD, PvdA en RPCU gaven wel groen licht voor de bouw van twee gebouwen met 24 appartemen ten. De oppositie vond elkaar en had als overeenkomstige reden dat het college van B en W de nood zaak van bebouwing in het klei ne gebied niet duidelijk heeft kunnen maken. De gebouwen van ten minste 15 meter hoog zouden detoneren in de omge ving. Vlissingse burgers hebben van zich laten horen in de aan loop naar het besluit over de bebouwing van de Kleine Spui kom. Raadsleden hebben die meningen ter harte geno men. Het plan is in de loop der jaren wel aangepast. In het eerste concept waren drie gebouwen gepland, later werden dat er twee. ,,Er werd wel over bijstel ling gesproken, maar helaas nooit over afstel", schetste R van Zalen van GroenLinks de ontwikkeling. „Bovendien", zei L. Waterman van de Partij Sou burg Ritthem, „is de Kleine Spuikom eerder ook aangewe zen als toeristisch-recreatieve locatie." Ook de WD, die uiteindelijk voor bebouwing stemde, had in de eerste discussieronde nog veel moeite met de woningbouw in het gebied achter de Badhuis straat en de Strandweg. „Zijn die woningen daar wel nodig", vroeg C. Huizinga-Kivit zich af. Er zijn toch andere, meer voor de hand liggende plekken te be- Met het geld krijgt de verbouwing van het Polderhuis tot museum een vliegende start. Advertentie «ar-. Nederland moet weer aan de stamppot! Steeds minder mensen weten nog hoe je zelf echte stamppot maakt. Dat is jam mer Maar Unox gaat er wat aan doen Met de enige echte Unox Stamppotpan. Handiger kan niet: hij is extra hoog. het deksel is omgedraaid een rook worst-schaal en er staan alvast twee oer-hollandse stamppotrecepten op! Zo'n lekker ouderwetse stamppotpart. En de kwaliteit is ook al van 'waar-zie-je- dat-nog-tegenwoordig'. Hij wordt gemaakt door BK. Dus als je al graag stamppot maakt óf je leven wil beteren, kun je 'm bestellen. Voor slechts 14,95 en drie streepjes-codes van een Unox rookworst. Unox blijft Unox door Ron Maqnée WESTKAPELLE - Het Polder huis in Westkapelle, dat volgend jaar tot museum wordt ver bouwd, krijgt een flinke subsi die van de Europese Unie. Tege lijkertijd betaalt Europa de druk- en verspreidingskosten van vijftigduizend brochures over het Polderhuis. Secretaris A. van Hoof van de Stichting Polderhuis toonde zich gisteren zeer tevreden met de toegezegde subsidie. Met het geld krijgt de verbouwing van het Polderhuis tot museum een vliegende start. Nadeel is dat het nieuwe museum op 1 no vember volgend jaar open móet gaan, aangezien er door heel Europa reclame voor het muse um zal worden gemaakt. Van Hoof: „Het kan niet zo zijn dat het op de dijk zwart van de men sen ziet en de deuren van het museum dicht zijn. We móeten dus open." Hoe hoog de subsidie precies zal uitpakken, is nog onbekend. De Europese bijdrage valt in het kader van het zogeheten structuurfondsprogramma 's van de Eurregio Scheldemond. Met het geld probeert Euro pa grensregio's te ondersteu nen. Naast Europa, zegden ook het ministerie van Economische Zaken, de provincie en gemeen te Veere geld toe. Namens de provincie komt commissaris van de Koningin W. van Gelder half december een bezoek aan het project brengen. De ge meente nam twee jaar geleden als eerste het besluit om het mu seum met ruim een ton te steu nen. Met de diverse toezeggingen is de begroting nog niet rond. Er gaapt nog een gat van 120 dui zend euro. Volgens Van Hoof valt dat, gezien de totale begro ting van 900 duizend euro, best mee. Bovendien onderhandelt het Polderhuis met enkele fond sen over een bijdrage. Mocht er onverhoopt op het mo ment van starten, 1 januari, nog steeds een financieel gat zijn, dan zal de verbouwing toch be ginnen, aldus Van Hoof. Het ontbrekende deel zal dan wor den geleend. De verbouwing moet binnen iets meer dan een half jaar voltooid zijn. Daarna zijn er nog enkele maanden over Lekkere gevulde soep met knapperige bolletjes die precies bij de soep passen. Voor in de soep of ernaast. De bolletjes zijn apart verpakt. Zo blijven ze tot het laatste moment krokant. Het is een kant klare soepsnack in een eenpersoonsverpakking die je kunt eten wanneer je wilt. Verkrijgbaar in de varianten: Tomaten basilicumsoep met Italiaanse kruidenbolletjes, Chinese kippensoep met Oosterse kruidenbolletjes, Hollandse groentesoep met kruidenbolletjes, t Champignonsoep met ham- bieslookbolletjes. lillOX\ Unox blijft Unox Kl-JCri jteukstillencS hydraterond ook geschikt voor kinderen VRIJ VERKRIJGBAAR BIJ DROGISTERIJ EN APOTHEEK rubriek fe opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp Dagbladen •Ptage ruim 2 miljoen) Meer informatie; e-mail: info#NRp:nl o.v.v. Nieuws getipt voo door Edith Ramakers VLISSINGEN - Morrend is de gemeenteraad van Vlissingen gisteravond akkoord gegaan met het begin van de sloop van 220 woningen in en rond de Vlissingse Bonedijkestraat en het bijbehorend stedenbouw kundige plan. Raadsleden vin den dat er in het bouwplan te weinig woningen in de goed kope huursector zijn opgeno men. Ze missen een sociale wijkvisie, een financiële on derbouwing en inzicht in de totale woningbehoefte van Vlissingen. De verantwoordelijke wet houder C. de Keijzer moest zich uitputten om alle bezwa ren weg te nemen. Hij slaagde erin. Alleen de SP en Groen Links hielden hun been stijf en stemden tegen. De Keijzer vond dat de gemeenteraad veel te veel inhoud wilde geven aan dit raadsvoorstel. „We hebben het nog niet over geld, het aan tal woningen, het type wonin gen of de prijs van de apparte menten. Die gegevens overleg ik begin volgend jaar." De Keijzer moest 'praten als Brugman' om de raadsleden over de streep te krijgen. Hij bleef erop hameren dat dit plan slechts een kader is. „We kunnen het op elk moment bij stellen. Begin volgend jaar zoomen we in op details, dan volgt een projectplan. In maart en april kunnen we het woningbehoefte overhandi gen." Het voorstel werd bijna nog aangehouden, omdat de ont- Woningen in en rond de Vlissingse Bonedijkestraat staan op de nominatie om gesloopt te worden. foto Lex de Meester wikkeling rond de Brede School aan de Bonedijkestraat stagneert. De Brede School moet op de plaats van de hui dige Ravensteinschool ge bouwd worden en moet het kloppend hart van de nieuwe wijk worden. De directies van de school hebben zich vanaf het begin hard gemaakt voor één gebouw, waarin maat schappelijke, gezondheids- en educatieve voorzieningen worden opgenomen. Op dit moment wordt tegen de zin van de schooldirecties gespro ken over twee gebouwen. Het steekt dat het onderwijskun dig uitgangspunt drempelloze samenwerking van alle ge bruikers van de Brede School - ondergeschikt is aan steden bouwkundige belangen. De schooldirecties, Raven- stein, Springtij, 't Vlot en de Branding weten nog niet of ze zich in dit keurslijf laten per sen. Volgens hen ligt er ook een overeenkomst waarin over een gebouw wordt gesproken. Over twee weken nemen zij een beslissing. Voor enkele partijen was dit aanleiding om het agendapunt volgende maand op de agenda terug te laten komen. Zij wil den het standpunt van de scholen in hun besluit mee la ten wegen. Het CDA en de Par tij Souburg Ritthem dienden hiervoor amendementen in. Beide wijzigingsvoorstellen kregen onvoldoende steun. Met de toezeggingen van De Keijzer dat over geld en in houd nog diepgaand gespro ken wordt, kon een ruime meerderheid leven. denken in Vlissingen waar ge bouwd kan worden. Die opdracht heeft de gemeen te Vlissingen nu ook gekregen. De beoogde ontwikkelaar, Proverko, schermde er eerder mee dat er afspraken zijn ge maakt over de uitvoering van het bouwplan. De ontwikke laar zou al kosten hebben ge maakt en de gemeente kan daarom een schadeclaim ver wachten. foto Lex de Meester om het museum in te richten. De openingsdatum van 1 november is gekozen omdat het dan pre cies zestig jaar geleden is dat Westkapelle werd bevrijd. Van Hoof presenteerde gisteren tijdens een speciale informatie avond over het museum in West kapelle de eerste ideeën voor de inrichting. Met veel voorwerpen en foto's, maar ook met een tun nel met geluid en beeldscher men, krijgt de bezoeker een chronologisch beeld van de his torie van Westkapelle. Voor de expositie is in totaal 450 vier kante meter beschikbaar. Daar naast komt er in het museum een winkel van 7 5 vierkante me ter en een evenzo grote horeca- voorziening. door Ron Magnée MIDDELBURG - Het Middel burgse café De Mug heeft een negende plek veroverd in de top 100 van beste cafés van Neder land. Ook het Domburgse café Tramzicht prijkt bij de beste honderd van Nederland. Al tien jaar lang roept het vak blad Misset Horeca jaarlijks een café uit tot beste van Nederland. Dit jaar stelde het vakblad daarnaast ook een complete top 100 samen. Zeventien vaklieden bezochten door heel Nederland cafés. Hierbij werden de eta blissementen anoniem gekeurd op geserveerde drankjes, hygië ne en variatie. De Middelburgse kroeg De Mug heeft in de top 100 een negende plek veroverd. Bedrijfsleider M. van Ossenbruggen toont zich verrast en blij met het bericht. „Dat wist ik nog niet. Zo'n hoge score? Toppie! Als je bij de eerst tien komt, is dat een hele presta tie." Misset Horeca is vooral te spre ken over de sfeer in de kroeg. „Bestel hier een pul schuimend Mug Bitter, het eigen huisbier, en geniet van de bruine ambian ce vol gemoedelijkheid", schrijft het blad. „De Mug is vooral een tapperij waar een flink aantal speciaalbieren wordt getapt en geschonken en bovendien een keuze is uit fraaie distillaten en wijnen." Ook Van Ossenbruggen denkt dat het vooral de goede sfeer is die de hoge notering heeft opge leverd. Het personeel probeert ook echt een fijne ambiance te creëren, aldus de bedrijfsleider. Daarbij is het volgens haar van groot belang om direct bij bin nenkomst al contact met de klant te leggen. Naast De Mug bereikte nog een ander Zeeuws café de top 100. Café Tramzicht in Domburg be haalde de 54ste plek. De jury prijst de taptechniek van het barpersoneel. „Een café om te koesteren", aldus Misset Hore ca. De eerste drie prijzen gingen naar cafés buiten Zeeland: Café Anno 1890 in Amsterdam is op de eerste plek van de top 10 0 ge- komen. Café Nobel in Ballum (Ameland) behaalde de tweede plaats en Café Jos in Nijmegen een derde plek. De speciale uitgave van Misset Horeca met de top 100 van beste cafés verschijnt vandaag. De top 100 is ook op internet te raadplegen: www.cafevanhet- jaar.nl. POPPENDAMME - Voor de twaalfde keer houdt Imkerij Poppendamme vanaf dinsdag haar jaarlijkse Christmas fair. Theina dit jaar is de steeds kleurrijker wordende Zeeuwse samenleving. In de loop der jaren heeft Zee land tal van nieuwe bewoners gezien: Noormannen, Hugeno ten, Chinezen, Molukkers, Suri- namers, gastarbeiders uit Tur kije en Marokko en mensen die om godsdienstige- of politieke redenen hun eigen land moesten verlaten. Op de Christmas fair 2003 wordt stilgestaan bij de in vloed van migratie op de Zeeuwse samenleving. Er is speelgoed, muziekinstrumen ten, kleding, kunstvoorwerpen en staaltjes van huisvlijt uit de hele wereld te zien. Zeven Wal- cherse Wereldwinkels presente ren zich in de 'Wereldwinkel Kerstwinkel'. Een fototentoon stelling laat zien hoe jonge asielzoekers de Zeeuwen zien. Zeeuwse organisaties op het ge bied van ontwikkelingssamen werking en vluchtelingenhulp vertellen over hun werkwijze en resultaten. En er zijn diorama kastjes te zien, gemaakt door leerlingen van basisscholen. De Christmas Fair is van 2 tot en met 24 december van dinsdag tot en met zaterdag van 13.00tot 17.00 uur geopend. door Nadia Berkelder DOMBURG - De gemeenteraad Veere is niet onder de indruk van de bezwaren van vooral de Domburgse reddingsbrigade te gen de overname van hun werk door de Stichting Strandex- ploitatie Walcheren. Dat bleek gisteren tijdens de commissie Algemeen Bestuur. De raadsle den vonden dat de onderhande lingen lang genoeg hebben ge duurd. Ze willen volgende maand de knoop doorhakken. De gemeente wil vanaf volgend jaar het werk op het strand dat nu nog door vrijwilligers van de reddingsbrigades wordt ge daan, onderbrengen bij de stichting. Er is dan geen sprake meer van vrijwilligerswerk, de mensen worden betaald. Volgens ere-voorzitter A. Schuiling van de reddings brigade Domburg wordt het strand daardoor onveiliger. ,,U zet professionele krachten over boord om verder te gaan met amateurs." De brigade krijgt steun van de bond, betoogde hij voor de com missie, de stichting niet, omdat die geen reddingsbrigade is. B. van Bommel, die al jaren als vrijwilliger op het strand werkt, noemde de plannen 'ondoor dacht en levensgevaarlijk'. „Onze leden hebben twee tot vier jaar nodig om op te strand te kunnen functioneren. De red dingsbrigade traint wekelijks." De raadsleden waren niet ge voelig voor die argumenten. „Wij hebben altijd gepleit voor uniformiteit op de stranden", zei R. van der Meer van Dorps belangen en Toerisme Veere (DTV). „Ik denk dat de red dingsbrigade het wat te zwart ziet. Ik hoop dat de mensen in dienst zullen treden van de stichting en hun werk ook in de toekomst zullen doen." Hij riep de leden op om te solliciteren. Tri Mooibroek (ChristenUnie) was het met hem eens. „De stichting heeft u heel hard no dig. Pak dat met beide handen aan. Ik hoop dat u binnen de stichting een belangrijke stem krijgt." Alleen de SGP viel de reddings brigade bij. „Wij hechten sterk aan vrijwilligerswerk", aldus C. de Visser. „Ik zou toch willen vragen om een uiterste poging te doen om te zorgen dat het niet per se betaalde krachten hoeven te zijn. Zodat de vrijwilligers betrokken kunnen blijven. Mis schien levert dat ook nog een be sparing op." Wethouder M. te Roller wilde van opnieuw onderhandelen niets weten. „Wij beginnen er niet aan. We willen de knoop doorhakken en aan de slag." Wel zei ze begrip te hebben voor de gevoelens van de vrijwilli gers. Volgens haar heeft de stichting gegarandeerd dat de oude vrijwilligers voorgaan bij een sollicitatie. De gemeenteraad beslist op 18 december over de toekomst van de reddingsbrigades. De nieuwe werkwijze moet vol gend jaar ingaan. Na drie jaar wordt de situatie opnieuw be oordeeld. Hilariteit en verbazing alom op de werkvloer. Elk van de collega's las het bewuste in terview met Frans Bauer in het Volkskrant-magazine voor de zekerheid nog een keer door. Het stond er toch echt? 'En toen moesten jullie verhuizen omdat je moeder zwanger raakte van je broer Dorus?' vroeg de journalist aan de populaire volkszan ger. Bauer antwoordde be vestigend. Op de werkvloer gingen kreten op als 'hoe is het mogelijk' en 'dat had ik nou nooit achter de familie Bauer gezocht; een zoon die het met zijn moeder doet!?' Totdat enkele dagen later een van de collega's met een ver helderende opvatting kwam. 'De moeder was niet zwanger gemaakt dóór, maar simpel weg in verwachting van Do- rus.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11