PZC Kok schrijft EU paarse recepten voor Britse rechter laakt situatie op Guantanamo Bay brugman voor alle zekerheid: Brugman Michael Jackson vult het ene gat met het andere Personeel Sigma laat een directeur vrij Haal het uiterste uit MiniDisc 'ommissievoorzitter wil geen gebruik pact naar believen PE nummer donderdag 27 november 2003 uropees Hof iaakasjvili enige andidaat voor residentschap ^oord-Ierland •aar stembus SONY Download muziek op je PC en zet deze razendsnel over op de NetMD Walkman. Beluister de tracks overal en altijd. Sony speakers bij een Sony NetMD Walkman Deze actie loopt t/m 31 december 2003. Kijk op www.sony.nl/acties voor de actievoorwaarden en de actiecoupon. Vergrijzing 'HET MIDDELBURGS VEILINGHUIS" Deense politie krijgt seksles Ontwapening Liberia vervroegd Meer roven tijdens bezoek Bush Vier jaar voor moslim in Duitsland Zware ballerina wint rechtszaak a van neBerland in 30 filialen door heel Nederland! _L inonze redactie buitenland (IS ANGELES - De door tallo- rechtszaken geplaagde pop- l,r Michael Jackson leeft op te otevoet. Om zijn dure levens- jjltekunnen handhaven, heeft (torenhoge leningen afgeslo- met zijn bezittingen als on land. Zijn adviseurs hebben aangeraden de uitgaven te beperken tot één miljoen dollar per maand. Dat heeft The New York Times gisteren gemeld. Volgens het dagblad, dat infor matie inwon bij Jacksons naaste adviseurs en vrienden uit de muziekindustrie en rechtbank verslagen doornam, heeft de zanger een schuld van bijna 200 miljoen dollar (ruim 171 mil joen euro). Dat bedrag moet over een aantal jaren zijn terug betaald. Als onderpand dienen onder meer zijn als pretpark in gerichte landgoed Neverland en de rechten op Beatles-num mers, waarvan Jackson de helft bezit. De andere helft is in han den van Sony Music Entertain ment, die zegt het recht te heb ben Jacksons deel te kopen als die zijn lening niet kan afbeta len. Een groot deel van zijn leningen heeft Jackson afgesloten om ou de schulden af te betalen, weet The New York Times. Zo zou de ster in 1998 140 miljoen dollar hebben geleend om een oude schuld van 90 miljoen af te los sen. Vooral de talrijke rechtsza ken tegen hem kosten Jackson een vermogen. In 1993 betaalde hij miljoenen schikking aan een dertienjarige jongen die hem van seksueel misbruik beschul digde. Ook de nieuwe aanklacht van seksueel misbruik kan hem miljoenen kosten. ANP Prodi waarschuwt lidstaten EU ju onze redactie buitenland HUSSEL - Voorzitter Prodi de Europese Commissie aarschuwt dat EU-landen de «rdragsteksten niet naar belie- kunnen toepassen. „Regels ila carte, dat kan niet", zei hij jsteren in een geschreven ver jaring naar aanleiding van de éending van het stabiliteits ei eerder deze week. ^Commissie, het dagelijks be- liurvan de Unie dat Duitsland r Frankrijk onder druk had len zetten hun begrotingste- orten terug te brengen, her- aaide zijn teleurstelling over (gang van zaken. Éoudelijk stelt de uitkomst in het marathonberaad van li-ministers van Financiën iets voor, schrijft Prodi: „De sinisterraad accepteerde toe gingen van Frankrijk en island die vrijwel geheel in is zijn met wat deze landen al inplan waren. De Commissie ld gevraagd om verdere maat delen, omdat voor beide lan- inrisico's bestaan dat hun te mt boven de 3 procent BBP itkomt voor het derde jaar op ;in2005." ter de procedure is de Com- ssienog scherper. „De minis- traad kan geen ad hoc-maat- gelen gebruiken om het pact Ite heffen of te wijzigen elke (er dat ze meent dat de voor- kiften te stringent zijn", kijft Prodi. ide Commissie naar het Euro- (s Hof in Luxemburg stapt «ens vormfouten bij de pro- iiire, is nog niet besloten, kanse minister Francis Mer tlLISI - De belangrijkste op- sitiepartijen van Georgië tten gisteren Michail Saak- ijvili benoemd tot hun enige «ididaat voor de presidents- tikiezingen van 4 januari. Hij ildt als de gedoodverfde op- tlger van Sjevardnadze, die il afgelopen weekeinde op- iapte. tegenstanders van de oude gering toonden zich overtuigd ffl een overwinning Saakasj- ïs bondgenote en interim- Kidente Boerdzjanadze.gold 'hals kandidate voor het p re gentschap. aakasjvili accepteerde de no tatie. „Ik ben klaar voor de 'Winning bij de komende residents- en parlementsver- feingen", zei hij in het parle- tttin de hoofdstad Tbilisi. De (rist, die getrouwd is met een eeuwse, was de drijvende acht achter de vreedzame olksopstand die leidde tot de riïan Sjevardnadze. rijzei dat zijn eerste prioriteit jomde spanningen in de semi- itonome regio Adzjarië op te Sen. De absolute leider van zuidelijke streek steunde kardnadze. Na diens aftre- 31 riep hij in Adzjarië de nood- 'stand uit en verbrak hij alle 'Kien met Tbilisi, aakasjvili wil verder de relatie ;e' Moskou verbeteren. Rus- aal heeft een aantal legerbases 'Georgië. aakasjvili kan volgens com- fttatoren bijna zeker zijn van 'overwinning. De 35-jarige aakasjvili vertegenwoordigt 'I de stembusgang zijn eigen jfhtse Nationale Beweging. ■XPIAFP/RTR JLFAST - Republikeinse dis anten in Noord-Ierland wer- gisteren onder strenge Wakinggesteld, om de verkle in veilig en rustig te laten ("lopen. de Britse provincie werd Hemd voor een nieuwe parle- !("taire afvaardiging, waar- ja de uitslag pas morgen he rwordt. Mke straathoek en bij de in- ((nS van scholen en zalen waar "kiezers van Ulster gisteren *den stemmen stond politie. ;""n 2000 extra agenten waren eerwacht op de been ge- ®cht om mogelijke terroristen "de612 stembureaus in de ga- atehouden. GPD van Financiën heeft zich uitge sproken voor een rustige aan pak bij een eventuele verbete ringvan het stabiliteitspact. Hij verklaarde gisteren voor de Franse radiozender Europe 1 dat de eurolanden zouden moe ten profiteren in jaren dat het economisch goed gaat, zodat er wat lucht is als het even minder gaat. Een dergelijke regel ontbreekt in het huidige stabiliteitspact. De Nederlandse minister Zalm van Financiën pleit voor een zelfde aanpak. Hij vindt dat als het goed gaat met de economie landen geld opzij moeten zetten. Dat kunnen zij dan weer gebrui ken om eventuele tekorten aan te vullen. Oud-premier Wim Kok is zeer bezorgd over de 'schade die is ontstaan' door de schending van het stabiliteits pact voor de euro eerder deze week. „We kunnen niet zomaar overgaan tot de orde van de dag. Dit mag niet ongerepareerd blijven"zei hij gisteren in Brus sel.,Dit vermindert het vertrou wen van de Europese lidstaten in elkaar. Bovendien kan het de euroscepsis, die toch al te veel aanwezig is, voeden", aldus de oud-premier. ANP/AFP MANAGE - Personeelsleden van de Belgische verffabriek Sigma in Manage bij Charleroi steken pallets in brand op het fabrieksterrein. De woordvoerder van de socialistische vakcentrale FGTB Quebella maakte gisteren bekend dat het perso neel één van de zeven gegijzelde directieleden heeft vrijgelaten. De directeur mocht gaan, omdat een familielid in het ziekenhuis verblijft. De gij zeling van de overige zes directieleden, die maandagavond begon, is gisteren de derde dag ingegaan. De werknemers houden de directie in gijzeling als protest te gen ontslag van de helft van het personeel. Volgens een woordvoerder van Sigma staan de directieleden er niet best voor. „Die mensen zijn bijzonder moe. Ze hebben twee nachten achter elkaar op een stoel moeten slapen en hebben gisteren niets te eten gekregen", aldus de woord voerder. foto Virginie Lefour/EPA door Hans Gertsen BRUSSEL - De meeste recepten van 'paars' mogen in Nederland misschien niet meer erg in zwang zijn, in Europa kunnen ze nog altijd van nut zijn. Met name op het gebied van de flexi bilisering van de arbeidsmarkt heeft Nederland de afgelopen jaren zaken bereikt die een voorbeeld kunnen zijn voor veel andere Europese landen. Dat stelt de Nederlandse oud premier Wim Kok in een rapport over het stimuleren van de werkgelegenheid in Europa. Kok werd eerder dit jaar voor zitter van een speciale werk groep die aanbevelingen moest doen, op verzoek van de EU-re- Advertentie (ATRAC/MP3 compatible) www.sony.nl/connect You make it a geringsleiders. Niet alleen de inhoud, maar ook de titel van het rapport doet aan 'paars' denken. Kok heeft zijn rapport 'Jobs, jobs jobs, creating em ployment in Europe' ('banen, banen, banen, het scheppen van werkgelegenheid in Europa') genoemd. Het is een variant van het motto van het eerste kabinet-Kok ('werk, werk, werk'). Volgens Kok zijn landen als Ne derland en ook Denemarken er in geslaagd hun arbeidsmarkt te flexibiliseren door werknemers met vaste contracten minder rechten en uitzendpersoneel meer rechten te geven. Voor flexibilisering 'op z'n Ameri kaans' voelt Kok echter niets. Daar houdt flexibilisering in dat werknemers vrijwel van de ene op de andere dag ontslagen kunnen worden. Europa moet flexibilisering combineren met het behoud van typisch Europe se sociale waarden, zo vindt de Nederlandse oud-premier. Kok werd afgelopen voorjaar door de Europese regeringslei ders en staatshoofden gevraagd te onderzoeken hoe Europa meer mensen aan het werk kan krijgen en meer hoogwaardige arbeidsplaatsen kan scheppen. Dat is dringend nodig omdat Europa vergrijst en omdat de Europese Unie de ambitie heeft in 2010 de meest competitieve en dynamische economie ter wereld te zijn. Als dat wil lukken, moet er nog heel veel gebeuren, zo consta teert Kok. Zo zullen de lidstaten nu echt werk moeten gaan ma ken van het flexibiliseren van hun arbeidsmarkten. Daar naast moet er meer geïnvesteerd worden in de scholing van werknemers. Scholing en oplei ding zorgen er voor dat werkne mers in staat zijn zich aan te passen aan nieuwe omstandig heden. En dat ze ook op latere leeftijd nog aan het werk kun nen blijven. Volgens Kok is de huidige trend dat veel 55-plussers bij gebrek aan werk vervroegd met pensi oen gaan niet te handhaven in een snel vergrijzend Europa. Het rapport bevat geen echt nieuwe aanbevelingen. Het is eerder een opsomming van al lerlei nuttige plannen en voor stellen die al eens eerder zijn ge daan. Het probleem is volgens de Ne derlandse oud-premier niet dat het in Europa ontbreekt aan goede ideeën, maar dat ze vaak niet of slechts gedeeltelijk wor den uitgevoerd. Advertentie dinsdag 2 december in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg Aanvang: 14.00 uur Fraaie collectie schilderijen, horloges, meubilair, tapijten, klokken, juwelen met diamant en briljant, Delfts aardewerk, collectie kruiken zilverwerk, etc., etc. meer dan 500 nummers Kijkdagen 1 dec. -15.00 tot 20.00 uur 2 dec.-10.00 tot 11.30 uur Veilingmeester A. I. Verhage 0118-627639/06-23360501 0118-413730/06-51407998 i www.hetmiddelburgsveilinghuis.nl i KOPENHAGEN - Stress op het werk heeft een negatieve in vloed op het privéleven en niet in de laatste plaats op het seks leven van werknemers. De Deense politie biedt haar agenten daarom voortaan gratis hulp bij seksuele problemen. Het pro ject wordt gesteund door de vakbonden. Begin volgend jaar krijgen vijfhonderd politieagenten raad over hoe ze kunnen voorkomen dat hun seksleven ten koste gaat van de werkdruk. Een woordvoerder van de politie zegt dat veel agenten moeite hebben met het afstand nemen van de harde dagelijkse wer kelijkheid. Dit zorgt voor problemen thuis met de partner en die zijn weer van invloed op de arbeidsvreugde. GPD MONROVIA - De Verenigde Naties beginnen maandag de re bellen en regeringsmilities in Liberia te ontwapenen. De campagne, in drie gebieden die onder gezag staan van de VN- vredesmacht Unmil, zou in eerste instantie op 7 december be ginnen, maar is met een week vervroegd. Dat maakten de VN gisteren in de hoofdstad Monrovia bekend. Liberia ging de afgelopen veertien jaar vrijwel onafgebroken gebukt onder een bloedige burgeroorlog. De vredesmacht, waaraan Nederland met een hospitaalschip deelneemt, moet in land orde op zaken stellen. ANP/AFP LONDEN - Het aantal straatroven in Londen was gedurende het bezoek vorige week van de Amerikaanse president Bush 20 procent hoger dan gebruikelijk, heeft de Britse politie gis teren gemeld. Duizenden agenten werden in plaats van voor hun gebruikelijke dienst ingezet voor de beveiliging van het bezoek en de ordebewaking bij een protestmars. Op elke van de drie dagen dat het bezoek duurde, deden in de hoofdstad zo'n 180 mensen aangifte van beroving. Normaal gesproken ligt dat aantal op rond de 150. AP DUSSELDORF - Een rechtbank in de Duitse stad Düsseldorf heeft een 2 7-jarige Palestijn gisteren tot vier jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan lidmaatschap van de islamitische terreurorganisatie Al Tawhid en aan ver valsing van documenten. De in Jordanië geboren Palestijn Shadi Abdallah zegt een lijf wacht van Osama bin Laden te zijn geweest. Hij heeft bekend dat hij afwist van plannen voor aanslagen op joodse doelen in Berlijn en Düsseldorf. Tegen Abdallah was vijf jaar cel geëist. De aanklagers hadden gevraagd om de helft van het maxi mum van tien jaar, omdat hij onderzoekers een schat aan in formatie heeft verstrekt over moslimextremisten en hun ope raties in Duitsland. ANP/DPA MOSKOU - Ballerina Anastasia Volotsjkova, die door het Bolsjoj-Theater in Moskou in september werd ontslagen we gens overgewicht, heeft gisteren haar rechtszaak tegen het theater gewonnen. Een rechtbank in Moskou bepaalde dat het Bolsjoj haar weer in dienst moet nemen en het achterstal lige salaris moet uitbetalen. Volgens de Russische tv-zender NTV gaat het om 190.000 roebel (5423 euro). Het theater gaat in beroep tegen de uitspraak. Of Volotsjkova nog zal dansen is maar de vraag. „Ik besef zeer goed dat ik nu in het Bolsjoi op niet veel hoef te rekenen"zei de ballerina. AP standigheden. De regels op de bfisis verbieden het gebruik van geweld niet bij het afdwingen van bekentenissen. Volgens de rechter worden de 660 gevangenen op Guantana mo Bay alle rechten onthouden. „De vraag is of het recht dat is voorzien voor de gevangenen op Guantanamo Bay voldoet aan de minimale internationale maatstaven voor het houden van eerlijke processen. Het ant woord is kortweg een weergal mend nee", betoogde Steyn. Londen doet zijn uiterste best om negen Britse gevangenen in het complex in eigen land te la ten berechten in plaats van door een Amerikaanse militaire rechtbank. Steyn drong er bij de Britse re gering op aan zich uit te spreken namens alle 660 gevangenen uit 42 landen. Naar zijn mening zou Londen hun detentie 'in het openbaar en ondubbelzinnig' moeten veroordelen. Rechter Steyn steen kreeg gisteren bijval van Angelo Gnaedinger, de Deense directeur-generaal van het Internationale Rode Kruis. Die eiste dat er een duidelijk wettelijk kader wordt gecreëerd voor het vasthouden van gedeti neerden. ANP/AFP/AP van onze redactie buitenland LONDEN - Een van de hoogste rechters van Groot-Brittannië heeft de Verenigde Staten ver oordeeld voor hun 'monsterlijke falen van het gerecht', zoals hij de detentie van verdachten van terreur op Guantanamo Bay noemde. Die Amerikaanse legerbasis in Cuba is sinds de oorlog in Af ghanistan een internationaal omstreden gevangeniscomplex. De gevangenen zijn volgens de VS leden van het verdreven Ta- libanregime van Afghanistan en aanhangers van het terroristen netwerk Al Qaeda. De honder den gevangenen zijn niet for meel aangeklaagd. Ze hebben geen toegang tot advocaten en hun bewegingsvrijheid is ge ring. De Amerikaanse regering zei eerder dat een deel van de 'vijandelijke combattanten' op Cuba voor een militaire recht bank in de VS zullen verschij nen. In een toespraak in Londen, die het Britse onafhankelijke Channel 4 News tot zijn be schikking heeft gekregen, zei Johan Steyn dinsdag dat de ver dachten worden vastgehouden onder 'uiterst wetteloze' om- Advertentie 35 Brugman installeert uw keuken van A tot Z. (incl. aansluiten) Persoonlijk advies Gratis opmeten fAN cr^fwBAARHEIPL KEUKENS BADKAMERS Goes, Marconistraat 34 - Hulst*, Absdaaiseweg 19 'Uitsluitend keukenshowroom VOOR MEER INFORMATIE BEL GRATIS: 0800-0234560 OF KIJK OP WWW.BRUGMAN.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5