PZC Engelse teams hebben succes in Europa Feyenoord en Utrecht zien kansjes Tips voor supporters die naar EK voetbal in Portugal willen 21 Flam over vijf continenten Amsterdammers hebben kansen nog in eigen hand na 1-O-nederlaag champions league donderdag 27 november 2003 Op slot Tandeloze tijger iroep E Groep H iroep F Groep G Rust Stuttgart Sparta Beckham FC Utrecht Maccabi Haifa-Valencia bij Sparta Henry kandidaat speler van 2003 AC Milan beboet voor gedrag fans Van Moorsel test parkoers Athene America's Cup in 2007 in Valencia Uwe Seeler ereburger Hamburg \jax bezwijkt onder blessurelast hnr And ré Hoogeboom DISTERDAM - Gebukt onder zware blessurelast heeft Ijax opnieuw het onderspit joeten delven tegen AC Milan, lit keer was er geen enkele jrake van een ongelukkige ne erlaag of een dappere strijd. kwamen de Amsterdam ss in een vooraf toch hoop- f0| gestemde Arena niet eens ]in toe. De youngsters van jonald Koeman waren door illeafwezigen in het basiselftal Jle zekerheden kwijt en kon- len geen moment een stempel de wedstrijd drukken. Een aire 0-1-nederlaag en een 011- ïkere toekomst in de hoogste Europese divisie was het ge it zal allemaal moeten gebeu- tnover twee weken in Brugge, igniets is verloren door de 1-1 raiBrugge tegen Celta de Vigo, naar de taak is loodzwaar ge urden. Alle ploegen onder Mi- jan kunnen zich nog plaatsen roorde volgende ronde en Ajax aoet winnen in België om er ze- servan te zijn in Europa te kun- jBi overwinteren, get zat Ajax niet mee in weer duel met Milan. Het aantal Uessures was bij de start van de wedstrijd al aanzienlijk. Zon- rVan der Vaart, Sonck, Tra- belsi en Pienaar was de inbreng van creatieve en opbouwende krachten uiterst beperkt. Toen na een halfuur spelen Zlatan Ibrahimovic die niet fit aan de klus was begonnen, ook nog uit viel met een pijnlijke voet, rug en lies, moest de oude Litmanen van stal gehaald worden om het elftal compleet te maken. De Finse spelverdeler nam plaats op het overvolle middenveld, zodat de offensieve linie werd bemand door één speler, de klei ne Roemeen Nicolai Mitea. Het was een onmogelijke opgave te gen de grote en meedogenloze Italiaanse centrumverdedigers Maldini en Laursen. Alleen aan de zijkanten lagen er mogelijkheden tot een fatsoen lijke aanvalsopbouw, maar de afstanden die Nigel de Jong op rechts en Maxwell op links moest overbruggen waren enorm. Achterin moest de boel boven dien op slot blijven. Escudé en Yakuku, de laatste verrassend verkozen boven Pasanen, waren belast met de bewaking van het spitsenduo Inzaghi en Sjevtsjenko. Daartussenin fun geerde John Heitinga bij zijn debuut in de Champions League als slot op de deur. Gewaar schuwd door eerdere ontmoe tingen met Italiaanse clubs pro beerde Ajax de risico's uit te sluiten. Anthony Obodai, tegen Heeren veen zondag debuterend in de eredivisie kreeg bij zijn entree op het grote Europese podium de taak spelmaker Kaka te be waken. De verdedigende accen ten lagen daardoor zo zwaar, dat er aanvallend nauwelijks eer te behalen viel. De vaak op- stomende De Jong kon de bal nauwelijks kwijt en was aange wezen op individuele acties. Ook Wesley Sneijder kon weinig anders dan lijdzaam aanvaar den hoe Milan het initiatief kreeg en kon geen enkele rol van betekenis spelen. Het was al een teken aan de wand dat de Italianen in de eer ste helft veel meer balbezit had den dan de Amsterdammers. In alle ontmoetingen met Milan kon Ajax zich in ieder geval nog beroepen op een optisch over wicht. Daar was gisteravond geen sprake van. Al die aanpas singen trokken bovendien men taal een zware wissel op de ploeg, het één na jongste elftal ooit in de Champions League - de gemiddelde leeftijd was bij het beginsignaal 22 jaar en 172 dagen. Na het uitvallen van Ibrahimo vic had Ajax in de voorste linie geen enkel aanspeelpunt meer en was gedegradeerd tot een volstrekt tandeloze tijger, die slechts kon hopen dat het gena deschot uitbleef. In de 51ste minuut werd ook die illusie in de grond geboord. De opkomende Cafu werd niet goed verdedigd door Maxwell, Yaku- bu ging onder de voorzet door, waarna Sjevtsjenko met zijn treffer, nummer 102 voor Milan, de wedstrijd openbrak. De mogelijkheden van Ronald Koeman om nog iets te beden ken waren vervolgens uiterst beperkt. Na het inzetten van Litmanen telde de bank vrijwel geen acceptabele alternatieven. De geplaagde coach bracht uit eindelijk Wamberto in, voor de geblesseerd uitgevallen Obodai. De Braziliaan die in Amsterdam nog slechts aan de beurt is als de rest zwak ziek en misselijk is kon tegen de stuurs verdedigen de Italianen geen enkel verschil maken. De schade beperkt hou den was de enige optie die res teerde. Dat was een ervaring die Ajax in de Champions League en zeker in eigen huis nog niet heeft mee gemaakt. Het was immers een jaar geleden dat de ploeg voor het laatst verloor in de Arena. Die tegenstander kwam toen ook uit Milaan (Inter). De Italiaanse degelijkheid blijkt een moeilijk te slechten hindernis voor de frivole Am sterdammers. Zoals gister avond eens te meer bleek. Ajax (Ned)-AC Milan (Ita) 0-1 (0-0). 51. Sjevtsjenko 0-1. Scheidsrechter: Meier (Zwi). Aantal toeschouwers: 50.210. Gele kaart: Yakubu, Galasek (Ajax), Inzaghi (AC Milan). Ajax: Lobont; De Jong, Yakubu, Es cudé, Heitinga en Maxwell; Obodai (54. Wamberto), Galasek en Sneij der; Ibrahimovic (40. Litmanen) en Mitea (76. Sikora). AC Milan: Dida; Cafu, Maldini, Lau rsen (46. Pancaro) en Costacurta; Gattuso, Pirlo, Kaka (76. Rui Costa) en Seedorf; Inzaghi (71. Ambrosini) en Sjevtsjenko. Bijzonderheid: AC Milan geplaatst voor volgende ronde. GPD rnonze sportredactie ÏÏHENE - Het olympisch vuur in de aanloop naar de kmpische Spelen van Athene vijf continenten over. ia de reis van 35 dagen buiten iriekenland doet de vlam in elk wal alle steden aan die in het rieden de Olympische Spelen ïhuis hebben gehad. Ook Am- itdam komt dus aan de beurt. langste fakkelloop uit de ippische geschiedenis begint imaart in Olympia en eindigt 12dagen later, op 13 augustus, het olympisch stadion van thene. Voorzitter Jacques Rogge van het Internationaal Olympisch Comité noemde gisteren bij de presentatie van de route het olympisch vuur 'een van de grootste olympische symbolen.' De Belg behoort zelf tot de 10.000 dragers van de fakkel. De toorts heeft de vorm van het blad van .de olijfboom. Buiten Griekenland zullen ongeveer 3500 mensen met het vuur rond lopen. Lopend dragen mensen de fak kel over ongeveer 7000 kilome ter. Door de lucht, per auto, schip en fiets is dat 80.000 kilo meter. De fakkel komt in 33 ste den in 26 landen. SID anathinaikos (Gri)-Manches- :i United (Eng) 0-1 (0-0). i Forlan 0-1. Seheidsrech- i: Wegereef (Ned). Gele aart: Münch, Goumas (Pana- iinaikos), Ferdinand (Man iester). IB Stuttgart (Dui) - Glasgow lingers (Sch) 1-0 (1-0). 45. lenzel 1-0. Scheidsrechter: fejuto Gonzalez (Spa). Gele aart: Meissner (Stuttgart), iughes, Lovenkrands (Ran- frs). (an.United 5 4 0 1 12 11-2 pttgart 5 4 0 1 12 9-4 lingers 5 1 1 3 4 3-7 'Wthinai 5 0 14 1 2-12 Celta de Vigo (Spa) - Club Brug ge (Bel) 1-1 (0-0). 74. Mostovoi 1-0,90. Lange 1-1. Scheidsrech ter: Poulat (Fra). Gele kaart: Silvinho, Pinto (Celta), Verlin den, Englebert, Saeternes (Brugge). Ajax-AC Milan 0-1 AC Milan 5 3 1 1 10 3-1 Ajax 5 2 0 3 6 5-5 Celta 5 13 16 5-5 Brugge 5 1 2 2 5 3-5 Andrei Sjevtsjenko scoort het enige doelpunt van de wedstrijd. Nigel de Jong van Ajax komt te laat. «swap foto Bas Czerwinski/AP lique Marseille (Fra) - MMadrid (Spa) 1-2 (0-1). 35. tótham 0-1, 63. Mido 1-1, 73. 1-2. Scheidsrechter: •risk (Noo). Gele kaart: Vac- Msek (Marseille), Raul, Beck on (Real). C Porto (Por) - Partizan Bei- Mo (Ser) 2-1 (1-0). 25. Benni JcCarthy 1-0, 50. Benni Mc Carthy 2-0, 90. Delibasic 2-1. «heidsrechter: Allaerts (Bel). We kaart: Maniche, Jorge Cos- 1 (Porto). Madrid 54 1 0 13 10-4 5 3 1 1 10 8- 7 iiiseille 5 1 0 4 3 8-10 »anB 5 0 2 3 2 2-7 (Eng) - Sparta Praag 'si) 0-0. Scheidsrechter: Lar- en (Den). Mo (Ita) - Besiktas (Tur) 1-1 yl). 45. Pancu 0-1 (strafschop 'h.Muzzi 1-1. Scheidsrechter: tak (Dui). Gele kaart: Muzzi, •orradi (Lazio), Emre Asik, Gi- (Besiktas). 5 3 1 1 10 7-3 tsi«as 5 2 1 2 7 5-5 Wak Pr 5 1 2 2 5 4-5 5 1 2 2 5 6-9 •3fi0 van onze sportredactie RIJSWIJK - Manchester United en Chelsea hebben zich ge plaatst voor het vervolg van de Champions League. Uni ted (groep E) deed dat door met 1-0 te winnen bij Panthi- naikos, Chelsea (G) door het op Stamford Bridge tegen Sparta Praag op 0-0 te hou den. Achter Manchester United ver volgt ook VfB Stuttgart het toernooi. De koploper van de Bundesliga won thuis van Glas gow Rangers, 1-0. Na Real Ma drid is Porto in groep F zeker van zijn zaak. De club uit Portu gal was thuis te sterk voor Parti zan, 2-1. In de poule (H) van Ajax is titelverdediger AC Mi lan geplaatst. Onder leiding van scheidsrech ter Wegereef was de ontmoeting in Athene tussen Panathinaikos en Manchester United teleur stellend. Lang zag het uit naar een remise zonder doelpunten. Vijf minuten voor tijd scoorde toch nog Forlan voor de Engel sen. Manchester United, dat vooraf wist in de twee resterende duels van groep E nog slechts één punt nodig te hebben, hield enkele 'grote namen' op de bank. Het ging om Van Nistelrooij, Keane en de gebroeders Neville. Coach Ferguson gaf het kwartet rust met het oog op komend week einde, wanneer in de Premier League de langverwachte con frontatie met de grote rivaal Chelsea wacht. Ook Stuttgart gaat verder in het toernooi. De koploper van de Bundesliga versloeg in het Nec- karstadion Glasgow Rangers met 1-0. In de 45e minuut werd het 1-0 door Wenzel, een verde diger. Rangers had slechts één Nederlander in de basis, Rick- sen. Mols zat op de bank, maar viel wel na bijna een uur in. Ro nald de Boer is herstellende van een operatie. Chelsea plaatste zich door op ei gen veld gelijk te spelen tegen Sparta Praag. De Londenaren hadden voortdurend een over wicht, maar slaagden er niet in de kansen te benutten. Mis schien kwam dat omdat de Ne derlandse schutter Hasselbaink op de bank zat. Melchiot speelde wel bij Chelsea. Sparta houdt in deze poule kan sen op voorzetting van het toer nooi, aangezien Besiktas bij La zio (1-1) niet tot winst kwam. Op slag van rust kwamen de Turken wel op voorsprong bij Lazio. Pancu passeerde doel man Peruzi van elf meter. De Roemeen mocht aanleggen, na een overtreding van Stam op Yalcin. Door Muzzi werd het tien minuten na de hervatting gelijk, 1-1. Lazio en Sparta hebben vijf punten, Besiktas zeven. Na Real Madrid plaatste in groep F ook Porto zich voor de volgende ronde. De club uit Por tugal deed dat door Partizan te verslaan met 2-1Benni McCar thy scoorde twee keer. De oud- Ajacied deed dat kort voor - en kort na de rust. Madrid, al geplaatst, stond hal verwege op voorsprong bij Mar seille. Beckham scoorde op prachtige wijze uit een vrije trap. Het was de eerste treffer van de Engelsman voor zijn nieuwe club op Europees ni veau. De gelijkmaker kwam op naam van een voormalige speler van Ajax, de vorig jaar met Koe man in conflict geraakte Mido. In de slotfase besliste Ronaldo het duel in Madrileens voordeel 2-1 .ANP Oud-Ajacied Shota Arveladze onderschept de bal voor zijn ploeg Glasgow Rangers in het duel in groep E met VFB Stutt gart. foto Thomas Kienzle/AP ÜQonze sportredactie ÏPUCE/AUXERRE - Feye- 'Wrden FC Utrecht staan voor 'ate opgaven. Utrecht moet in 'weede ronde van de Uefa "Pin Auxerre de 0-0 van twee «en geleden verdedigen. Fey- «ootd krijgt bij Teplice de bij- onmogelijke opdracht de nederlaag weg te poetsen. Zuid-Koreaan Song ver- ®gt bij Feyenoord de ge- schorste Swerts. De Belgische rechtsback kreeg tijdens de door de Rotterdammers verlo ren eerste ontmoeting (0-2) al na twee minuten de rode kaart. De kans is groot dat Van Mar wijk het centrale verdedigings duo Van Wonderen/Paauwe handhaaft. De deze zomer aan getrokken Van den Berg begint daardoor waarschijnlijk op de bank. Ondanks de ruime neder laag in het eerste duel ziet Van Marwijk kansen voor Feye noord. „Ik hoop op een snelle treffer. In dat geval krijgt Tepli ce het heel moeilijk. Tegen Vi tesse hebben we laten zien dat we vooruit gaan. Hopelijk doen we dat opnieuw." Vermoedelijke opstelling Feye noord: Lodewijks; Song, Van Wpn- deren, Paauwe en Snoijl; Lurling, Schreuder, Ono eh Van PersieBuf fel en Kuijt. De balans vinden tussen voor komen en forceren, daar draait het vanavond in Auxerre om voor FC Utrecht. „Ik denk dat we eerst maar een tegengoal moeten voorkomen", keek trai ner Foeke Booy na de training vooruit. Want hij weet dat de ploeg van Guy Roux gevaarlijk is. Zeker met de twee topaan- vallers, oud-Feyenoorder Ka- lou en Cissé. „Als we tien keer tegen ze spelen, verliezen we er acht." Booy kan beschikken over de spelers die hij de laatste weken gebruikte in de competi tie. De Japanner Fujita nam tij dens het trainingspartijtje de plaats in van aanvaller Leitoe. „Ik heb vooral ervaren, balvaste spelers nodig", aldus Booy. Vermoedelijke opstelling Utrecht: Ponk; Lamey, Van den Brink, Zwaanswijk en Shew-Atjon; De Jong, Tanghe, Bosschaart en Van den Berqh; Fujita en Van de Haar. ANP ROTTERDAM - Het duel tussen Maccabi Haifa en Valencia uit de tweede ronde van de Uefa Cup wordt donderdag 11 de cember op het terrein van Sparta in Rotterdam gespeeld. Het betreft de return. Het eerste duel eindigde in Spanje in 0-0. Uit veiligheidsoverwegingen wordt het duel niet in Israël af gewerkt. Aanvankelijk zou de wedstrijd vandaag in Izmir worden gespeeld, maar na de bomaanslagen in Turkije was ook die oplossing niet acceptabel. Maccabi koos uiteindelijk voor Het Kasteel door de goede ervaringen van Hapoel Tel Aviv eerder dit seizoen in Rotterdam. ANP LONDEN - Thierry Henry is door de Fifa genomineerd voor de uitverkiezing van 's werelds voetballer van het jaar. De Franse spits van Arsenal heeft twee concurrenten: landge noot Zinedine Zidane en Braziliaan Ronaldo, beiden van Real Madrid. Henry maakt voor het eerst kans op de titel. Zijn te genstrevers wonnen de verkiezing al meerdere keren. Zidane in 1998 en 2000, Ronaldo in 1996,1997 en 2002. Op 15 decem ber bepalen 142 voetbalcoaches wie wint. RTR MILAAN - De tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond heeft AC Milan een boete van 40.000 euro opgelegd wegens het smakeloze gedrag van de fans. De supporters hieven spreekkoren over de carabinieri aan toen bij het competitie duel met Chievo Verona een minuut stilte werd gehouden voor de negentien Italianen die bij een aanslag in Irak om het leven kwamen. Twaalf slachtoffers waren lid van de carabinieri. „De fans hebben met hun vulgaire liederen de herinnering aan de gedode carabinieri besmeurd", oordeelde de tucht commissie van de bond. ANP/SID ATHENE - Leontien Zijlaard-Van Moorsel reist op 13 decem ber naar Athene om het wegparkoers en de wielerbaan voor de Olympische Spelen te verkennen. Aan de hand van haar bevindingen zal de drievoudige olympisch kampioen van Sydney beslissen op welke onderdelen ze volgend jaar tijdens haar laatste Spelen zal starten. Van Moorsel won in 2000 goud op de achtervolging, de individuele tijdrit en de wegwed strijd. Ook pakte ze zilver op de puntenkoers. ANP GENEVE - Valencia is in 2 007 gastheer van de America's Cup De Spaanse stad kreeg de voorkeur boven het Portugese Cas- cais, het Franse Marseille en het Italiaanse Napels. Met het Zwitserse schip Alinghi won dit jaar voor het eerst in de 152- jarige geschiedenis een Europees team de America's Cup. Aan boord zaten twee Nederlanders: Pieter van Nieuwenhuyzen en Peter van Niekerk. ANP/RTR HAMBURG - Het voormalige Duitse voetbalidool Uwe See ler is tot ereburger benoemd van de stad Hamburg, waar hij groot werdDe nu 6 7-j arige Seeler speelde in de periode 19 54- 1972 meer dan negenhonderd wedstrijden voor HSV. Daar naast werkte hij 72 interlands af, maakte vier WK's mee en is een van de vier Duitse ere-aanvoerders. Franz Beckenbauer, Fritz Walter en Lothar Matthaus zijn de andere. ANP/SID door William Pomp DEN HAAG - Nog geen week geleden had half Nederland Oranje afgeschreven. Maar zie, een fantastische 6-0-zege op Schotland later en iedereen ge looft er weer in. We zijn erbij vanaf 12 juni. De rijen sluiten zich, iedereen staat achter het Nederlands elftal. Nu is de vraag: hoe komen we in Portu gal om Oranje aan te moedigen? Het verhaal gaat dat er al 13 van de 31 duels uitverkocht zijn. Is het zinloos om achter kaartjes aan te gaan Nee, beslist niet. Het betreft hier slechts de eerste verkoopronde. Supporters konden vanaf april dit jaar blind inschrijven op wedstrijden. Hier waren een be perkt aantal kaarten voor be schikbaar. Veruit de meeste kaarten komen pas na de loting van zondag op de markt. De tic kets worden verdeeld over de voetbalbonden van de deelne mende landen. Wat kosten de kaartjes? Variërend van 35 euro (de goed koopste) voor de groepswed strijden tot 270 euro (de duurste voor de finale. Komen alleen leden van Sup portersclub Oranje in aanmer king voor de kaarten die de KNVB toegewezen krijgt? Nee. Vijftig procent van de kaarten gaat naar de Suppor tersclub Oranje, die voor verde re verdeling onder haar leden zorgt. De andere helft gaat voor het overgrote deel naar spon sors. Ookkrijgt de aan de KNVB gelieerde reisorganisatie Oad een aantal tickets. Dit bedrijf verzorgt reizen naar Portugal. Daarmee komt het volgend jaar op de markt. Ook hier hebben leden van de Supportersclub Oranje voorrang. Stel, ik wil als 'gewone' burger op eigen gelegenheid naar het EK. Dan is het dus het beste om onmiddellijk lid te worden van Supportersclub Oranje. Inderdaad. Dat geeft de groot ste kans op een kaartje. Aan melden kan via de website www.supportersclub-oranje.nl of telefonisch (020-5898989). Het lidmaatschap kost 22,70 eu ro per seizoen. Naast de Oranje- clubcard krijgen leden vier keer per jaar het supportersmagazi ne Aanvalluh! thuisgestuurd. Mensen die zich voor 1 januari 2004 aanmelden dingen nog mee naar kaarten voor Euro 2004, maar... Oké, wat zijn de haken en ogen? De kans is groot dat er meer lief- Hebbers dan kaarten zijn. Voor het WK in Frankrijk vroegen bijvoorbeeld 16.000 leden van Supportersclub Oranje om een entreebewijs. Uiteindelijk kop- den er maar 12.000 naar dit eve nement. Als de vraag groter is dan het aanbod, vindt er een ge wogen loting plaats. Gewogen wil in dit geval zeggen dat leden die het langst lid zijn van de Supportersclub de meeste kans op een kaartje hebben. Daar naast geldt ook: hoe meer wed strijden je de laatste jaren hebt bezocht, hoe groter de kans. Als nieuw lid van de Supporters club Oranje is de kans dus niet zo heel groot dat je in de prijzen valt. Maar niet geschoten is al tijd mis. En als het nou niet lukt Er is natuurlijk altijd de moge lijkheid om op de bonnefooi naar Portugal te gaan en daar te proberen op 'de zwarte markt' aan kaartjes te komen. Meestal zijn ze dan wel wat duurder. Vanuit Nederland naar de Por tugese hoofdstad Lissabon is het al gauw 2500 kilometer rij den. In twee dagen moet dat te doen zijn met de auto. Vliegen kan natuurlijk ook. Op dit mo ment kost bij Basiqair (www.basiqair.com) een enkele reis Amsterdam-Porto 74,99 eu ro. Met een beetje geluk speelt Oranje in deze stad, anders zal de reis per trein of huurauto voortgezet moeten worden. Nog een laatste tip? Ja, die is er. Gewoon rustig af wachten. Laat het maar april worden, misschien zelfs mei. Het zou niet de eerste keer zijn dat de KNVB dan plotseling nog een paar duizend kaarten toege wezen krijgt. Dat zijn tickets die een andere voetbalbond niet aan de man heeft kunnen bren gen. Op deze manier probeert de Uefa van de laatste restanten af te komen. Anders rest alleen de televisie. Met een breedbeeld-tv en een home cinemaset is het net of je er echt bij bent. En het voordeel daarvan is weer dat je er na het EK ook nog iets aan hebt. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53