PZC Terugkijken op een jaar Terneuzen Gebiedscommissie ziet wensen in vervulling gaan PZC Zelfvertrouwen ouderen groeit tijdens Broem-test Fietsersbond ontevreden over stalling Toonbeeld 15 Vacatures gemeente worden stapsgewijs ingevuld agenda donderdag 27 november 2003 Hits for kids in Sas van Gent Rommelmarkt voor kinderen VVD'er vraagt naar herdruk Weg vrij voor distributiecentrum Hava Naguila krijgt Culturele Prijs Fietser breekt onderarm Kustfietspad Spiegel Ontspannend rerneuzen uit de rode cijfers torConny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen klimt langzaam naar zeker uit het financiële dal. Door een groot aantal be sparingen, het niet invullen van vacatures en het opschorten van .iiiderhoudsprogramma 's denkt wethouder J. van Schaik (finan- tiën en organisatie) dit jaar te kunnen afronden met een batig saldo van zo'n 800.000 euro. Dat overschot zal naar alle waarschijnlijkheid - als de raad ermee instemt - toegevoegd worden aan de algemene mid delen. Volgens Van Schaik levert het jaaroverschot Ter- neuzen nog lang niet de extra fi nanciële armslag op die nodig is Hinieuw beleid te kunnen ont wikkelen. pet voordeel dat we dit jaar kunnen inboeken is feitelijk al ipgesoupeerd voor we het nieu we jaar goed en wel zijn begon nen. Een en ander heeft direct te naken met het feit dat de raad 'oij de begrotingsvergadering ons te kennen heeft gegeven toch een aantal zaken extra op rol te willen hebben. Zo wordt geld uitgetrokken voor let opknappen van accommo daties van sportverenigingen SAS VAN GENT - De Stichting Kultureel Werk Sas van Gent houdt morgen en zondag in de Joselaer activiteiten voor de jeugd. ïorgenavond kunnen jongeren van 6 tot en met 12 jaar vanaf 18.30 uur tijdens het Hits-for- kidsfestijn lekker dansen op de illemieuwste hits. Om 21.00 uur kunnen de wat oudere kin ieren terecht op de hangavond net onder meer biljarten, air- lockey, tafeltennis en muziek. Zondag is voor kinderen van 12 sten met 16 jaar om 14.00 uur fen open inloop. Dan kunnen de anderen met onder meer bilj ar- ten, darten, playstation, tafel tennis en airhockey spelen. terwijl daar eigenlijk geen mid delen voor beschikbaar waren", zegt Van Schaik. De gemeentelijke organisatie heeft momenteel n'og zo'n 25 tot 30 vacatures. Die werden na de herindeling niet ingevuld. Het gevolg was dat de gemeente het voorbije jaar anderhalf miljoen euro minder aan personeelslas ten uitgaf dan voorzien. Daar staat echter tegenover dat de gemeente - om afdelingen draaiende te houden - gedwon gen was om flink wat tijdelijk personeel in te huren. Dat kwam Terneuzen weer op een kosten post te staan van dik een miljoen gulden. Per saldo hield de ge meente een klein half miljoen over. De rest van het jaarover schot komt voort uit rentevoor delen, maar ook die hebben geen structureel karakter. Van Schaik gaat ervan uit dat de personeelslasten volgend jaar weer hoger zullen uitpakken, omdat een reeks vacatures toch zal moeten worden ingevuld. „De Bijstandswet verandert en dat heeft tot gevolg dat onze ei gen mensen er voor moeten gaan zorgen dat onze 1300 uitke- ringsrechtigden het liefst zo snel mogelijk aan een baan ge holpen worden. Die bemidde ling zal mensen vergen en mo menteel hebben we er op die afdeling nog een zevental te kort. Ook bij stadsbeheer moe ten er nog mensen bij", aldus Van Schaik. WATERLAND KERKJE - In het dorpshuis van Waterlandkerkje wordt zaterdag een kinderrom melmarkt gehouden. Op de rommelmarkt bieden kinderen tot en met vijftien jaar uit Wa terlandkerkje spulletjes aan. De markt is te bezoeken van 12.00 uur tot 17.00 uur. De organisatie is in handen van de beheerstich- ting van het dorpshuis. Via de markt wil de stichting het dorpshuis promoten, omdat de verhuur van het gebouw de laat ste jaren sterk is afgenomen. Personeel en bestuur van de voormalige gemeente Sas van Gent evalueerde een jaar Terneuzen tijdens een reünie. foto Wim Kooyman door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - Op de dag dat de ge meenteraad van Terneuzen aan boord van de rondvaartboot Stad Terneuzen zich in praatsessies het 'Terneuzen-gevoel' meester probeerde te maken, verzamelde een deel van de oud-raadsleden van de voormalige gemeente Sas zich gister avond in een etablissement voor een ge zellig samenzijn en een nostalgische te rugblik op het voorbije jaar. De eerste bijeenkomst vond plaats op ini tiatief van de gemeente. Onder leiding van medewerkers van het organisatiebu reau De Beuk, dat ook het herindelings proces in de kanaalzone begeleidde, gin gen de raadsleden met elkaar in gesprek ter stimulering van het 'Terneuzen-ge voel' en om het dualistisch bestuur beter onder de knie te krijgen. 's Avonds kwamen ruim veertig oud-ge meentebestuurders en ambtenaren van de vroegere gemeente Sas op initiatief van oud-gemeentebode Jan Gagel in brasserie d' Ouwe Brug bijeen, om van elkaar te ho ren hoe ze het eerste jaar in de nieuwe grote gemeente Terneuzen hebben be leefd. TERNEUZEN - Waar blijft de langverwachte herdruk van het boek 'Terneuzen. Van herindeling tot herindeling 1970-2003'? Dat wil het VVD-raadslid W. Broekhuysen we ten van B en W van Terneuzen. In een toelichting op vragen aan het college wijst het raadslid erop dat al in juni geld opzij is gezet voor de druk van 1000 extra exemplaren van het boek dat door het 'oude' gemeentebestuur van Terneuzen, vlak voor de herindeling, cadeau werd gedaan aan de bevolking. De gemeente was binnen nauwelijks een maand door de voor raad van 10.000 boeken heen. Enkele honderden mensen, ook oud-Terneuzenaren moesten worden teleurgesteld. En er is nog steeds vraag naar het boek. Boekhuysen vindt dat het de afgelopen maanden angstig stil bleef rond de herdruk. Hij wil weten waarom en vraagt terloops ook of het waar is dat de lijst, waarop tweehonderd gegadigden voor het boek werden genoteerd, zoek is geraakt. Volgens het raadslid hebben de sa menstellers inmiddels afstand gedaan van een extra honora rium voor de herdruk. „Dus ook dat kan geen beletsel zijn." HULST - Laf oma b v kan verder met de bouw van een postdis- tributiecentrum aan het Stationsplein in Hulst. De gemeente Hulst heeft van het dagelijks provinciebestuur een verklaring van geen bezwaar gekregen. Deze verklaring is nodig om het bestemmingsplan te kunnen veranderen. Volgens Gedepu teerde Staten gaat het verzoek van het Hulster gemeentebe stuur vergezeld van een goede ruimtelijke onderbouwing. De gemeenteraad van Hulst besloot deze maand akkoord te gaan met de vestiging van het distributiecentrum. Alleen Al gemeen Belang had eerst wat bedenkingen, maar ging later in de vergadering akkoord met de vestiging van het distributie centrum aan het Stationsplein. Gedeputeerde Staten hebben ook het bestemmingsplan Vogelwaarde Noord goedgekeurd. Het dagelijks provinciebestuur heeft tevens een besluit geno- mend dat postitief uitpakt voor de organisatie van het project Wonen, welzijn en zorg ouderen in kleine kernen. Onder een paar duizend ouderen wordt een onderzoek gehouden om te zien welke zorg ze in de toekomst nodig hebben of op prijs stellen. In verband met de hoge kosten vroeg de organisatie aan de provincie het tweede voorschot vervroegd uit te keren. GS hebben besloten het verzoek in te willigen. HULST - Volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde heeft de Culturele Prijs 2003 van de gemeente Hulst in de wacht gesleept. De bijzondere commissie culturele zaken besloot op 17 november unaniem de volksdansgroep voor te dragen voor deze prijs. B en W namen dit advies over. De com missie droeg de groep voor, omdat zij een bijzondere vorm van vrijetijdsbesteding biedt. Daarnaast vervult Hava Naguila een ambassadeursfunctie voor de gemeente Hulst in binnen- en buitenland. De volksdansgroep is al 35 jaar actief, bestaat uit zowel jeugd- als seniorleden en draait louter op vrijwilli gers. Wethouder F. van Driessche bracht Hava Naguila dins dagavond op de hoogte van de toekenning van de prijs. De Culturele Prijs wordt toegekend als waarderingsprijs. Hij wordt 13 december uitgereikt in het stadskantoor van Hulst. GOES - Een dertienjarige fietser uit Goes is gistermiddag op de Westwal in zijn woonplaats ten val gekomen. De jongen fietste ter hoogte van de Albert Heijn toen zijn voorwiel weg gleed. Hij is met een gebroken onderarm per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. door René van Stee SLUIS - De komende jaren staan in West-Zeeuws-Vlaan- deren diverse projecten op het programma op het gebied van landinrichting en de ontwikke ling van nieuwe natuur. Ook «orden verkeersmaatregelen getroffen. Dit gebeurt op basis fan het wensenlijst je dat de Ge- liedscommissie West-Zeeuws- ïlaanderen formuleerde. De plannen moeten bijdragen aan de realisatie van de lange termijndoelen (15 jaar) uit het «twerpgebiedsplan Natuur lijk Vitaal, op basis waarvan de economie, het landschap en het toerisme in de streek èen nieuwe impuls krijgen. Zo is het is de bedoeling 170 hectare natuur- redactie zeeuws-vla anderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:10115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114) 372776 Fax: (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet tWew.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur gebied en 130 hectare recrea- tienatuur/duinstruweel te ont wikkelen. De respectievelijke doelen hiervan zijn het vergro ten van de oppervlakte van toe gankelijk duinstruweelgebied in de kustzone en de realisatie van een netwerk van natuurge bieden (Ecologische Hoofd structuur) Verder moeten de re- creatiebedrijven hierdoor een kwaliteitsimpuls krijgen. Ter verbetering van de bedrijfs structuur van de landbouw en de waterhuishouding en het vrijmaken van gronden voor publieke doelen staat de herin richting van het landbouwge bied door middel van vrijwillige kavelruil op het programma. Verder worden ter vergroting van de verkeersveiligheid en de toegankelijkheid van de kust en het achterland vrijliggende fietspaden langs bestaande plattelandswegen aangelegd en waar nodig snelheidsremmende en attentieverhogende maatre gelen genomen. Er staan ook andere projecten op stapel die niet in het wensen- lijstje zijn opgenomen, maar wel binnen de operationele doe len van Natuurlijk Vitaal val len. Dit zijn onder meer het toe ristische ontwikkelingsproject Groede Podium, de voltooiing van het kustfietspad tussen Breskens en Adinkerke (bij de Franse grens) en de uitbreiding van campings. De kosten van de projecten be dragen ruim 13 miljoen euro. Volgens secretaris K. van der Does van de Gebiedscommissie is dat geld nog niet allemaal be schikbaar: „Die beslissing valt op een ander niveau. Aangezien in de Gebiedscommissie verte genwoordigers van diverse overheden en maatschappelijk instanties zitting hebben, zullen zij zich hiervoor in hun eigen be sturen sterk moeten maken." De verwachting is dat de projec ten medio oktober 2004 kunnen worden vastgesteld. Het geld is grotendeels afkomstig uit het budget voor landinrichting van het ministerie van LNV en de regeling Subsidiering Gebieds gericht Beleid. Daarnaast dra gen ook regionale overheden (provincie, gemeente en water schap) en overige deelnemende partners zoals de landbouw- en de recreatiesector bij. STREEKACTIVITEITEN Deelnemers aan de Broem-test kunnen hun ogen en reactievermogen laten testen in De Halle in Axel. foto Wim Kooyman door Ronald Verstraten AXEL - Wanneer ik mijn rij bewijs heb gehaald? Vijftig jaar geleden. Ik heb het cadeau ge kregen", zegt Terneuzenaar J. van Vugt. „Je zou dus kunnen zeggen dat dit een jubileum is", grapt hij, voordat hij in Axel aan zijn Broem-test begint. Met zijn 71 j aar is hij lang niet de oudste. „Vanmorgen had ik ie mand van 81. Ze worden steeds jonger", zegt rij-instructeur W. de Vos, voor hij bij Van Vugt in de auto stapt. „Zullen we naar Terneuzen rijden. Daar ken ik de pad een beetje." En zo gebeurt het. Onder de Tractaat- weg door, langs het kanaal, richting Sluiskil. Het maximale aantal van zestig 55-plussers heeft zich voor de rijvaardigheidstest aangemeld. „We hebben nog tien mensen op een wachtlijst moeten zetten", zegt G. van Driessche, die de deelnemers welkom heet in De Halle. Zij spreekt namens SWO Axel en SWO Sas van Gent/As senede, die de test samen met 3VO hebben georganiseerd. De ouderen worden vervolgens on derverdeeld in drie groepen, die elk om beurten een proefrit ma ken, op hun theoretische kennis worden beoordeeld en hun ogen en reactievermogen kunnen la ten testen. „De kern van de zaak is, dat mensen een spiegel wordt voor gehouden. Ze worden gewe zen op kleine foutjes, maar ko men vaak zelfverzekerder uit de test", legt J. Post van 3VO uit. Van Vugt rijdt intussen onder de Sluiskilse brug door en vertelt hoe dat dan wel zat, met dat 'ca deau': „Ik was destijds bij de eerste lichting uit militaire dienst, van wie het militair rij bewijs werd omgezet in een ge woon rijbewijs." Hij had daar uiteraard geen bezwaar tegen. „Maar er waren er ook die alleen maar op zware legerwagens hadden gezeten, of die motoror donnans waren. Die kregen ook een rijbewijs, al hadden ze nog nooit achter het stuur van een gewone auto gezeten." Bij het naderen van een rotonde heeft Van Vugt eenvraagvoorde instructeur. „We zijn zojuist een verkeersbord gepasseerd. Weet u welk?" De rollen even omge draaid, moet de rij instructeur het antwoord schuldig blijven. „Maximumsnelheid 50 kilome ter", zegt Van Vugt triomfante lijk. „O, maar dat wist ik wel. Ik rijd hier zo vaak", reageert De Vos. De rit verloopt voorspoedig. Net als De Vos kent Van Vugt Ter neuzen op zijn duimpje. Als jon geling uit Breda met zijn ouders meegekomen, had hij erlang een fotozaak. Dus tuft hij rustig door. Rechtdoor als de instruc teur niets zegt, afslaan als hij een aanwijzing geeft. Op een woonerf gaat het wellicht iets te vlot. Wanneer De Vos vraagt welk bord ze net voorbij zijn ge reden, blijft Van Vugt deze keer AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 19.30 uur: Algemene ledenvergadering Stadsraad Axel; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Koor; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.00 - 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoelen en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gym en biljarten; 19.45 uur: Bingo; EMMAHAVEN - Café Het Verdronken Land, 19.30 uur: Afsluiting herdenkings jaar watersnoodramp; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; 14.00 uur: Sinterklaasviering; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Gym en En gels; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken en koersbal; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge cursus; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voorouderen; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; 20.00 uur: Oefenavond stijldansen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano jeugd en tekenclub; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter poppen: 13.15 uur: Tekenen: 15.30 uur: Techniek bijeenkomst: De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur SWOS koersbal, kaarten, canasta, biljar ten competitie dames; 18.00 uur: Kinder cabaret Het Talent; 19.00 uur: Jeugdca- baret Het Talent; 19.30 uur: Blaaskapel Ein Prosit en toneel Sempre Avanti; ST. JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: KBO biljarten: 14.30 uur: Ouderensoos Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vor ming kinderatelier tekenen; 19.00 uur: Engelse les; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Handwerken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie koor; 19.00 uur: Bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten: 20.00 uur: Kaarten: Schelde- theater, 20.00 uur: Adrie Oosterling; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volkdans; 13.00 uur: Kaar ten en biljarten: 14.00 uur: Handwerken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 10.30 uur: Yoga; 13.45 uur:Bingo; in gebreke. Hier geldt maximaal 30. „Ik ben nog niet gewend aan die woonerven", bromt hij. Terug op weg naar Axel vertelt hij dat het hem verstandig leek om zijn rijvaardigheid eens te testen. Kennelijk valt het goed uit, want halverwege merkt de instructeur op: „Urijdtniet ver keerd, meneer! Bij de theorie die later volgt, kijkt het merendeel van de ou deren wat bedenkelijk, maar komt er toch redelijk uit. Het bewegen daarna wordt als ontspannend ervaren, maar dient toch een specifiek doel. Het vangen van een opsprin gend tennisballetje lijkt immers op het vastgrijpen van je ver snellingspook, terwijl andere oefeningen het draaien van de nek bevorderen. Tevredenheid overheerst bij deelnemers en organisatoren als ze aan het eind van de middag weer op huis aan sturen. De een voorzichtig, de ander vlot. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De fietsenstal ling bij het nieuwe gebouw van het Terneuzense instituut Toon beeld is diefstalgevoelig en slecht voor de voorwielen van in de stalling geparkeerde fietsen. Met het plaatsen van 'paper- clip-fietsrekken' gaat de ge meente voorbij aan eerder gemaakte afspraken, stelt de af deling Zeeuws-Vlaanderen van de Fietsersbond in een brief aan de gemeenteraad en B en W. De geplaatste fietsrekken dragen niet bij aan het terugdringen van fietsdiefstal. De rekken hebben dan ook geen 'fietspar- keur', hét keurmerk voor fiet senstallingen. Overleg met de Fietsersbond had plaatsing van een ondeug delijke stalling kunnen voorko men, meent G. Kolbeek van de Zeeuws-Vlaamse afdeling. De brief van de bondsafdeling is 'in goede orde ontvangen', meldt een woordvoerder van de ge meente Terneuzen. Hij kon nog niet aangeven of de gemeente afspraken met de fiet sersbond niet is nagekomen. „Maar mochten bij de inrich ting van het buitenterrein van het nieuwe onderkomen van Toonbeeld convenanten zijn ge schonden, dan zullen we probe ren om fouten recht te zetten. Of de geplaatste fietsenrekken ver vangen moeten worden, is ter beoordeling van het college en de gemeenteraad." Advertentie ■•]j;PII!ll!l! •"f WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51