PZC Palestijnse activiste blijft hopen op vrede I De moord op John F. Kennedy 4 Uitbreiding EU groot risico voor bedrijven Onderhandelaars van vakbond voelen zich belazerd door bestuur 27 november 1953 donderdag Tl november 2003 Liegen Klankbord Deadline Toekomst Arbeidsmigratie Macht Kaderleden hekelen FNV-top Het najaarsakkoord heeft diepe voren geslagen in de FNV. Vakbondsonderhandelaars en kaderleden klagen over de kloof met het federatiebestuur. „Ik denk dat we ons voortaan wel tien keer bedenken voor we op de barricaden klimmen. door Koos van Wees Andries van den Berg is FNV- onderhandelaar bij de spoorwegen. De dag dat het na jaarsakkoord werd gesloten, legde hij met acties het treinver keer naar en van Den Haag plat. Een paar uur later bereikte zijn bond met kabinet en werkge vers overeenstemming over lo nen, pensioenen en uitkeringen. Er is veel fout gegaan die dag, vindt Van den Berg. FNV-voor- zitter Lodewijk de Waal hield te lang vol dat er nog een harde strijd zou volgen. Actievoeren de kaderleden bleven in onwe tendheid over de compromissen waarop werd aangestuurd. „Iedereen werd bij verrassing geconfronteerd met een ak koord waarop niemand zat te wachten", zegt Van den Berg. „De vraag of het akkoord aan vaardbaar was, of dat de acties moesten doorgaan werd niet aan ons voorgelegd. Terwijl wij als actievoerders juist daarbij betrokken wilden worden. De les voor de toekomst is dat je dat wel doet. Anders organiseer je de frustratie bij je eigen leden", waarschuwt hij. Van den Berg weet waarover hij spreekt. Veel van de actievoe rende vakbondsleden in de spoorsector zijn nog steeds woe dend. „Ik denk dat we ons voort aan wel tien keer bedenken voor we op de barricaden klimmen. Leden en kaderleden zijn heel erg gefrustreerd." Ook Egbert Schellenberg, FNV- onderhandelaar in de Rotter damse haven, heeft zijn beden kingen over hoe het is gegaan. ,,'s Middags stapt De Waal het podium voor het SER-gebouw nog op en roept 'We gaan er voor'. Twee uur later hoor ik via de autoradio dat er een akkoord ligt. Dan ga je denken dat hij een beetje heeft staan liegen. Dat akkoord lag er natuurlijk al toen hij op dat podium stapte. Hij was net met Schraven (werkgeversvoorzitter, red.) langs het kabinet geweest. Als je dan al een akkoord hebt, zég dat dan. Nu belazer je de mensen." Zowel Van den Berg als Schel lenberg vinden dat bij onder handelingen op dit niveau te ruggekoppeld moet worden naar de mensen die actie voeren. „Je moet je inzet breder delen met de achterban. Dat hele pen sioen- en vut-verhaal had veel beter geregeld moeten worden. Als je terugkoppelt, krijg je meer sturing, weet je wat de punten zijn waarop je geen con cessies mag doen", zegt Schel lenberg. Van den Berg pleit voor een 'klankbordgroep' van zo'n twintig beroeps-FNV'ers en ka derleden die de onderhande laars scherp moeten houden. Als ik iets organiseer word ik in de nek gehijgd door mijn kader leden. De FNV-onderhande- laars waren helemaal geïso leerd. Het CNV was allang door de bocht. Op zo'n moment ga je twijfelen aan je eigen uitgangs punten. Dan is een lijntje met je achterban wel nuttig, dat houdt je ook scherp" Beiden signaleren een brede kloof tussen het federatiebe stuur enerzijds en de CAO-on- derhandelaars en de kaderleden anderzijds. „Die kloof was er al tijd al, maar is met het najaars akkoord duidelijker zichtbaar. Je kunt je afvragen of het fede ratiebestuur wel weet wat er op de werkvloer leeft", zegt Van den Berg. De opstelling van FNV-voorzit- ter De Waal na het referendum over het najaarsakkoord helpt daarbij ook niet, vindt Schel lenberg. „Als 42 procent van de leden tegen is, moet je niet met Extra drukte voor Connexxion in Den Haag doordat de FNV het treinverkeer rond Den Haag lamlegde op de dag dat het Najaarsakkoord werd gesloten. foto ANP een 'big smile' bekendmaken dat het akkoord is aangenomen. Dan moet je de nadruk leggen op die grote minderheid die te gen is en uitleggen waarom het toch nodig is", vindt hij. „Een prima voorstel", vindt An- ja Jongbloed, CAO-coördinator van FNV-Bondgenoten, de sug gestie van Van den Berg voor een 'klankbordgroep'. „Zolang ik er zelf maar in zit." Ze waar schuwt wel voor te hooggespan nen verwachtingen. 'Terugkop pelen' is in onderhandelingen met de politiek moeilijker dan inCAO-onderhandelingen. „Op het najaarsakkoord lag een deadline, omdat de uitkomst mee moest in het belastingplan dat naar de Kamer ging. Terug koppeling had niet meer geleid tot veranderingen. Op CAO's ligt geen deadline." Ton Heerts, sinds juni federatie bestuurder bij de vakcentrale FNV, wijst erop dat de onder handelaars bij het najaarsak koord werden bijgestaan door een actiecomité waarin alle bonden vertegenwoordigd wa ren. Maar als dat een klank bordgroep moet worden, ook goed. „Zolang het de effectivi teit van de onderhandelingen maar niet in de weg staat." Heerts speelde een omstreden rol ten tijde van de acties. Ter wijl de FNV-kaders bij het spoor bezig waren het spoor plat te leggen, pleitte hij voor klein schalige acties met grote gevol gen Het werd door de NS 'ers als kritiek opgevat. „Dat schoot ons volstrekt in het verkeerde keelgat", aldus Van den Berg. Maar Heerts ontkent dat het kritiek was op de spoorwegka ders. „Ook al was het jvel eens lastig dat ik zelf te laat kwam op bijeenkomsten door acties in het openbaar vervoer." De nieuwbakken FNV-bestuur- der heeft uitgesproken ideeën over hoe het in de toekomst moet met de FNV. „Structuren zijn niet heilig", waarschuwt hij. Kaderleden ziet hij als 'mensen die we moeten koeste ren', omdat ze verstand hebben van 'beroepsspecifieke zaken'. „Ze zijn het klankbord tussen de werkvloer en de bezoldigde leden van de bond." Maar dit zijn andere tijden en dat vraagt een andere aanpak. Vergaderingen in zaaltjes zijn er nog slechts bij hoge uitzonde ring, als het aan Heerts ligt. De computer en de telefoon zijn de aangewezen weg voor contact tussen bond en leden. Herken baarheid, daar gaat het om, wil je jongeren bereiken. En er zou een nieuw kader moeten komen dat zich alleen bezig houdt met de minima. Het komt ongetwijfeld aan de orde tijdens het onderhoud dat de spoorsector binnenkort met de FNV-top heeft over de kloof die is ontstaan door het najaars akkoord. „Onder meer die uit spraken van Heerts vielen ons rauw op het dak. En hoe je die frustraties voorkomt, daar moeten we gewoon over pra ten", zegt Van den Berg. GPD door James McGoniqal De toetreding van tien nieuwe lidstaten tot de Europese Unie per 1 mei vol gend jaar wordt net zo'n 'cul tuurschok' als het ontstaan van de interne markt in 1993. Dat stelde accountantskan toor Ernst Young gister middag op een symposium over de EU. Per 1 mei 2004 treden Cy prus, Tsjechië, Estland, Hon garije, Letland, Litouwen, Malta, Polen, Slowakije en Slovenië toe tot de EU. Be drijven die handel drijven met de nieuwe lidstaten lo pen grote financiële risico's als ze per 1 december al hun zaakjes niet op orde hebben, waarschuwen de accoun tants. Bedrijven die nog met hun strategische planning moeten beginnen, hebben 'een groot probleem'. Maar ook de bedrijven die er al helemaal klaar voor zijn, moeten goed uitkijken na de toetredingsdatum: sommige regelingen worden onmid dellijk van kracht, andere vallen onder een overgangs regime en er zijn ook nog be staande EU-regels die in de ze periode gaan veranderen. Wie daarbij miskleunt, loopt grote kans op forse naheffin- gen. Tussen landen blijven grote verschillen in de belastingen op auto's, drank, tabak en andere accijnsgoederen. On danks het vrije verkeer van goederen, leidde dat in 1993 tot verrekeningsproblemen. Dat is volgens Ernst&Young opnieuw onvermijdelijk. De situatie wordt nu verergerd doordat de controlesystemen van de douane drastisch zijn vereenvoudigd en er veel meer wordt gecontroleerd. Er hoeft bij grensoverschrij dend handelsverkeer geen aangifte vooraf te worden gedaan, waarna de douane controleert. De verzender en ontvanger worden nu veron dersteld achteraf opgave te doen. Dat wordt steek proefsgewijs, maar inten sief gecontroleerd. Daarach ter staat een spijkerhard sys teem van boetes en straffen, dat wordt gedekt door het Europese Hof van Justitie. Maar, aldus Ernst Young, de uitbreiding van de EU biedt ook geweldige kansen. De kosten van in- en uitvoer kunnen flink dalen en er ko men potentiële markten bij die net zo makkelijk bereik baar zijn als de landen die nu al lid zijn van de EU. Boven dien vervallen tariefmuren en douanebeperkingen. Ten slotte krijgen bedrijven die kampen met tekort aan per soneel de mogelijkheid te werven in de tien nieuwe lan den. Het accountantsbureau noemt de dienstensector als één van de gebieden waar groot economisch voordeel geboekt kan worden. Hoewel diensten zeventig procent uitmaken van zowel het bru to binnenlands product als de werkgelegenheid, is er nog maar zeer beperkt sprake van een echte interne markt. Er zijn te veel verschillende nationale regels. Met de werving van perso neel raakt het kantoor een angst aan die velen in de hui dige EU voelen. Komt er, in een tijd van werkloosheiden asielzoekers, een massale in vasie van goedkope buiten landse arbeidskrachten bij? De accountants denken dat het wel meevalt. Zij wijzen erop dat er, zowel binnen als buiten de EU, op dit moment ook geen grote stromen werkzoekenden zijn van ar me naar rijke gebieden, zelfs niet binnen landen, nog veel minder tussen landen - zelfs als er géén taalpro bleem is. Er is wel arbeidsmigratie, maar vergeleken met de gro te groepen werknemers die liever blijven zitten waar zij zijn, is het verschijnsel rela tief klein. De Europese werk nemer is gemiddeld veel honkvaster dan zijn Noord- Amerikaanse collega. GPD - 'ft? door Merle Tip Met geweld bereik je geen vrede. Dat is de stellige overtuiging van de Palestijnse vredesactiviste Sumaya Far- hat-Naser. De geweldsspiraal waarin de Israëliërs en de Pales- tijnen zitten, moet worden doorbroken, maar Sharon noch Arafat lijken zich hiervoor seri eus te willen inzetten. Daarom moet het initiatief volgens haar vanuit de bevolking komen. De vredesactiviste en biologe doceert het vak 'vredesstudie' aan Palestijnen én Israëliërs, aan universiteitsstudenten en 'losse' leerlingen. Ze doet dat in in Jeruzalem en in haar tweede thuisland Duitsland. Het vak wordt echter anders genoemd. „Niemand gelooft nog in vrede. Als ik dat woord in de mond neem, lachen de leerlingen me uit", zegt Farhat-Naser (55). Ze laat zich echter niet ontmoedi gen. „Door mijn lessen leren mensen hun haat opzij te zetten. Palestijnse vredesactiviste Su maya Farhat-Naser. „De men sen zijn de oorlog moe." foto Roland de Bruin/GPD En ze leren hun gedachten en gevoelens beter te uiten. Zo kunnen ze beter met elkaar pra ten en tot oplossingen komen. Als ik ook maar één iemand kan overtuigen dat dit dé manier is om vrede te bereiken, dan ben ik al blij." Hoewel het conflict in het Mid den-Oosten zich al decennia voortsleept, is Farhat-Naser hoopvol. Ze wijst op positieve ontwikkelingen. „De mensen zijn de oorlog moe. We zijn alle maal verliezers. De meerder heid wil niets anders dan een normaal bestaan leiden." Far hat-Naser zegt deze oorlogs moeheid vooral af te lezen aan de bereidwilligheid van burgers van beide partijen om naar el kaar te luisteren. „En dat, on danks alle beperkingen voor Palestijnen en Israëliërs om el kaar te ontmoeten. Er wordt nu op veel fronten geprobeerd met elkaar in dialoog te gaan. Dat is nieuw." Voor politici heeft ze geen goed woord over. „Die willen geen vrede. Die willen alleen meer macht. Israël heeft een sterk le ger en het land is economisch gezien krachtig. De Palestijnen In de vroege avond van de 22e november 1963 zat ik in de trein, op weg naar kennissen in Delden, Overijssel. Op het sta tion voor Delden stapte een man in die na enige aarzeling met stemverheffing tegen alle aan wezigen in dit deel van de trein zei: „Ze hebben Kennedy ver moord." Dat was een merkwaardige for mulering omdat het gebruik van 'zijscheen te suggereren dat de ze man er al vanuit ging dat de moord door meerdere personen was gepleegd. Achteraf denk ik eigenlijk dat dat niet zi jn bedoe ling was. De treinpasagiers rea geerden aanvankelijk niet ge schokt of verrast, maar eerder ongelovig. Zij vonden de man met de onheilsboodschap maar een flauwe grappenmaker. Toen mij duidelijk werd dat het bericht geheel juist was, was ik wel enigszins van de kaart. Zo als zovelen was ik van verre, de Verenigde Staten waren toen veel verder weg dan nu, een be wonderaar van de jonge presi dent die de natie na de slaapver wekkende Eisenhower-jaren weer in beweging leek te hebben gezet. Van mijn bewondering voor Kennedy is veertig jaar later niets meer over. Kennedy was een weinig effectieve president, die tot op de dag van vandaag schromelijk overschat wordt. Hij ging in de binnenlandse po litiek van start met een redelijk programma, waarvan onder an dere stimulering van de econo mie en federale financiering van de ziektekosten van bejaarden deel uitmaakten. Zijn voorstellen liepen echter binnen enkele maanden vast in het Congres en ondanks enige kleine succesjes bleven ze daar ook de volgende twee jaar ste ken. Dit gebrek aan wetgevend succes was enerzijds het gevolg van conservatieve tegenwer king, anderzijds van Kennedy's onvermogen het Congres, waar hij zelf .altijd een buitenstaan der was gebleven, naar zijn hand te zetten. Hoewel achteraf bij velen de indruk bestaat dat Kennedy zich moedig heeft in gezet voor de burgerrechten van de zwarten, was dat in werke lijkheid niet het geval. Kennedy vond de burgerrechtenkwestie maar lastig en deed er alleen iets aan omdat hij onder druk van de omstandigheden niet anders kon. In zijn eerste jaar in het Witte Huis had Kennedy in de buiten landse politiek te maken met een reeks van tegenslagen. Van daar dat hij besloot, toen duide lijk werd dat een communisti sche guerrillabeweging in Zuid- Vietnam steeds succesvoller opereerde, de Amerikaanse pre sentie in Vietnam aanzienlijk uit te breiden. Bij zijn ambts aanvaarding waren er 600 Ame rikaanse adviseurs in Zuid- Vietnam en op het moment dat hij in Dallas werd doodgescho ten, waren dat er 15.000, van wie een deel daadwerkelijk meevocht tegen de guerrilla's. Daarmee was van een beperkte operatie een omvangrijke ver plichting gemaakt, die niet zo gemakkelijk beëindigd zou kunnen worden. Voor de escala tie van de Amerikaanse inter ventie in Vietnam, die zou resul teren in het grootste echec van de Amerikaanse buitenlandse politiek in de vorige eeuw, was Kennedy minstens even verant woordelijk als zijn opvolger. Bij zijn behandeling van de di plomatieke crisis rond de plaat sing van Russische raketten op Cuba in het najaar van 1962, die algemeen wordt beschouwd als het hoogtepunt van zijn presi dentschap, kunnen ook wel wat kritische kanttekeningen wor den gemaakt. Kennedy speelde daarin nodeloos hoog spel door Chroesjtsjov in het openbaar voor het blok te zetten. De kritiek die historici sinds de jaren zestig in toenemende mate op Kennedy hebben, heeft geen enkele invloed gehad op het ui terst positieve beeld dat de niet- historisch geschoolde Amerika nen van hem hebben. Uit opi nie-onderzoek komt hij onver anderlijk naar voren als de populairste ex-president. Voor al zijn leiderschapskwaliteiten worden geroemd, terwijl die nu juist niets bijzonders waren. Deze merkwaardige discrepan tie tussen het kritische histori sche oordeel over Kennedy en zijn reputatie in de publieke opinie is het gevolg van het feit dat hij al lang geen normale his torische figuur meer is. Door zijn dramatische dood op jeug dige leeftijd is er een Kennedy- mythe tot ontwikkeling geko men. Hij is een icoon geworden, een moderne heilige, eerder te vergelijken mét Elvis Presley of zijn enkel en alleen bezig met overleven. Dan heb je geen oog voor de zorgen van anderen. De zogenaamde veiligheidsmaat regelen van Sharon zijn er niet om Israëliërs te beschermen, hoe erg de situatie ook voor hen is, maar om de Palestijnen het leven nog moeilijker te maken. Dat is de verkeerde weg. Toch kan er alleen vrede komen in het Midden-Oosten als er een politiek akkoord is, benadrukt Farhat-Naser. Een akkoord waar iedereen zich in kan vin den en zich aan houdt. „Er wor den vredesplannen gemaakt en getekend met hulp van het bui tenland, maar er wordt geen en kele druk uitgeoefend als het gaat om de naleving van de plannen terwijl dat wel zou moeten." De tweede, moeilijke stap voor de Palestijnen en de Israëliërs is vervolgens verzoe ning. Blijft men voor geweld kiezen, dan wordt het conflict nooit op gelost. „Of het nu gaat om zelf moordaanslagen van Palestijn se terroristen, over acties van het Israëlische leger of over het optreden van Amerika in Irak, geweld en terreur verergeren het probleem alleen maar." GPD GELUIDSBARRIÈRE - Vier militaire vliegers hebben als eerste Nederlanders sneller dan het geluid gevlogen. Zij deden dit boven Engeland, tij dens een testvlucht in Fokker Hunter-toestellen. AAN DE KETTING - Het Rus sische schip Karna, dat twee dagen terug bij Rammekens de dijk ramde, is in Vlissingen aan de ketting gelegd. Het blijft daar liggen tot aan de geëiste vergoeding van 80.000 gulden voldaan is. ONTSPANNING - Het Bad en Strandhotel in Domburg kan, mits Gedeputeerde Sta ten er mee instemt, een lening van 75.000 gulden tegemoet zien van de Domburgse ge meenteraad. Dit geld is be stemd om te zorgen voor meer ontspanningsmogelijkheden bij slecht weer en in de avond uren; veel buitenlandse toeris ten lieten weten dat toch ergte missen in Domburg. DODENDE LIEFDE - De ver toning van de film Dodenit Liefde jaagt een filmtheater in Casablanca op kosten. De bio scoop heeft vijf verpleegster? in dienst moeten nemen en 3' flessen sterke drank moeten aanschaffen om alle bezoekers die flauwvielen bij te brengen Marilyn Monroe dan met Eisen hower of Lyndon Johnson. De Kennedy-mythe is waar schijnlijk ook gestimuleerd doordat de Verenigde Staten in de ruim tien jaar na zijn dood zijn getroffen door een reeks van plagen, variërend van getto- op standen tot het fiasco in Viet nam en culminerend in het Wa- tergate-drama. Hoe makkelijk is het niet te veronderstellen dat alles anders en beter zou zij n ge lopen als de zo veelbelovende jonge held was blijven leven. Rond de moord heeft zich in de loop der jaren een hele verkla rende industrie ontwikkeld, die wordt gedreven door het ver moeden dat de moord niet het werk was van de eenzame scherpschutter Lee Harvey Os wald, maar van een omvangrij ke samenzwering: ze hebben Kennedy vermoord! Het is juist de onwaarschijnlijke omvang van die samenzwering die mij met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid doet ver moeden dat Oswald het alleen heeft gedaan. GPD PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1.20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoorure zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleint)es) Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Dea u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktvoOEO 7.e (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gesel teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden J PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LLjGQEfTGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4