13 Strandboulevard houdt kust het hele jaar leuk Kunst als bezegeling liefde tussen havens UITVERKOOP Gmbrére 20% KORTING BEAU Buurtbus Land van Hulst start in januari VVD wil gebreken aan nieuwe parkeergarage snel laten verhelpen Grenzeloos strand VERBOUWINGSOPRUIMING Op de totale wintercollectie De Pantalon a Schilderij Vijf ontwerpen kustvoorzieningen gepresenteerd OPRUIMING OPRUIMING gsus - Diesel - Replay zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 27 november 2003 Dorpskoor wil jptreden in liet Vaticaan Brasseriemenu Wim Hofman Johanna Kruit De Keersluis- moord Lighthouse Quintet Koopavonden interklaas de DRVK KERY Brasserie Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Paviljoen Krap bij kas Oplossing C/> ca ca a> O (vanaf vandaag) St. Jacobspassage 26 Vlissingen 7s A.s zondag 30 november open 13.00-17.00 uur De Vurssche legionella-vrij Chipknip Vertraging 2 halen 1 betalen 1 paar 30% korting tor René van Stee OOSTBURG - Multifunctionele ,irandbouIevards zijn belang- ;e troeven om ervoor te zor- jen dat het niet alleen in de zo mer, maar ook gedurende de gt van het jaar goed toeven is langs de West-Zeeuws-Vlaamse lust. Dat bleek gistermiddag in let bezoekerscentrum van de Euregiotuinen in Oostburg, nar vijf ontwerpen van itrandboulevards in Groede- Bad en Nieuwvliet door archi tecten uit Nederland, Engeland België werden gepresen teerd. IAMSWAARDE - Gemengd ioor Terra Sancta uit Lams- taarde onderzoekt de moge lijkheden om in mei 2004 een tptreden te verzorgen in het Va ticaan in Rome. Het is de bedoe ling om daar te zingen in een van jekerken van het domicilie van paus Johannes Paulus II. Ir hangt uiteraard wel een jrijskaartje aan en daarvan is veel afhankelijk", aldus voorzitter G. van Esbroeck. Ter ra Sancta, Latijns voor Heilig Land, bestaat 15 jaar onder de- mam. Op dit moment zijn de la koorleden aan het repeteren net dirigent Ad van de Wege tooreen kerstconcert op 20 de- tember in de Sint Corneliskerk amswaarde. ,,En als kroon op en goed jaar zouden we graag aar het Vaticaan gaan om daar en optreden te geven. Ad van ie Wege, Chris Kalmeijer en ik- elfzijn aan het kijken of het fi- ancieel allemaal mogelijk is", egt Van Esbroeck. Advertentie Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Griekse salade en biefstuk friet of groentetaart (vegetarisch) en Turkse yoghurt 11,50 9,00 vegetarisch menu) vanavond, 19.30-20.30 uur presentatie nieuwe boek Wat we hadden en wat niet zaterdag 29 november 12.00-13.00 uur signeert De Geitenbreier, de brillenkoker en andere rare snuiters Gerard van der Hoeven en Femke Gerestein signeren 15.00-16.30 uur woensdag 3 december donderdag 4 december bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl hinkel in Woord Beeld Geluid Advertentie 51.Janstraat IA - Middelburg De gemeente Sluis speelt in op de trend om meer bezoekers buiten het zomerseizoen te trek ken. Daarom werd veertigdui zend euro uitgetrokken om van de architecten ideeën te krijgen hoe een dergelijke voorziening er het beste uit kan zien, met aandacht voor vernieuwing, duurzaamheid, functionaliteit en goede prij s-kwaliteitverhou- dingen. Die vraag staat niet op zichzelf en borduurt voort op de Recrea tievisie West-Zeeuws-Vlaande ren, op basis waarvan het pro ject Integraal Kustzonebeheer is ontwikkeld. Dit project kent ook een grensoverschrijdend aspect omdat West-Zeeuws- Vlaanderen met kustprovincies rond de zuidelijke Noordzee zich graag op tal van terreinen wil profileren ten opzichte van andere kustregio's in Europa. Naast een verbreding van de kustzone is het in West-Zeeuws- Vlaanderen onder meer de be doeling de stranden een eigen gezicht te geven door thema tisering en clustering van voorzieningen, waaronder 'cul tureel' Groede-Bad en de 'fa miliebadplaats' Nieuwvliet. Daartussen moeten rustigere gebieden komen waar ruimte is voor natuur- en landschapsont wikkeling. Vanzelfsprekend had iedere ar chitect zijn specifieke uitwer king van de opdracht. Zo pre senteerde BAR architecten uit Rotterdam een ontwerp waarin een houten paviljoen met voor zieningen als een restaurant, tentoonstellingsruimte, dou ches en sauna werden gecombi neerd met kunstobjecten en tij delijke vakantiewoningen in de duinen. Daardoor zou het wijd verbreide concept van Neder lands recreëren op zogenoemde eenvormige Vinexlocaties wor den doorbroken. MSDN uit Brugge en BBM Sustainable Design uit Londen presenteerden een gezamenlijk ontwerp dat was geïnspireerd op een Japans paviljoen met tal loze recreatieve (seizoensge bonden) elementen. Bijzonder was de mogelijkheid om het pa viljoen vanaf zee per boot op de stranden te plaatsen en uit te pakken en in een kort tijdsbe stek ook weer te verwijderen. Verder was er veel aandacht voor het zelfvoorzienende ka rakter, onder meer dankzij gebruikmaking van zonne- Een van de ontwerpen voor strandpaviljoens, die gisteren op het strand in Sluis werden gepresenteerd, is een Japanse pagode van ar chitecten uit Brugge. foto Wim Kooyman energie voor de opwekking van elektriciteit. Burgemeester J. Sala sprak de hoop uit dat het toeristisch be drijfsleven zijn voordeel doet met de voorzetten die de archi tecten gisteren gaven. Het plan komt voor hen overigens niet als verrassing, omdat een aantal vertegenwoordigers van het toeristische sector deel uit maakt van de klankbordgroep Integraal Kustzonebeheer West Zeeuws-Vlaanderen. Na zijn inleiding over de ont wikkeling van badplaatsen in Wandelaars konden vanaf Retranchement over het strand naar Knokke lopen. door René Hoonhorst CADZAND - De eenzame wandelaar keek deze week verrast op. Kon-ie op het strand van Retranchement zomaar door lopen naar Knokke. De Zwingeul hield het strand van Nederland en België niet langer uitelkaar. In opdracht van Rijkswaterstaat wordt de zandvang in de Zwinmonding uitge baggerd, een karweitje dat elke twee, drie jaar moet gebeuren. „Om de werk zaamheden makkelijker te maken, legt de aannemer vaak aan het begin van de dag een provisorische dam aan, die meestal 's avonds weer wordt doorgesto ken. Overdag konden strandwandelaars de laatste dagen, en misschien de komen de tijd nog wel vaker, naar België lopen zonder natte voeten te halen", verklaart woordvoerder Ede Feijter van Rijkswa terstaat. Het uitgebaggerde zand wordt gebruikt om het strand van de waterkeringssluis in Cadzand tot vlak voor de geul in Re tranchement te verbreden. De laatste duinen van het Nederlandse strand wor den constant bedreigd met afkalving, omdat de geul langzaam opschuift. Bij de onderhoudsbeurt wordt de laatste drie honderd meter geul daarom telkens weer rechtgetrokken. De Feijter: „Je kunt na tuurlijk zeggen dat je met dat soort maat regelen de natuur geweld aandoet. Maar ze worden juist genomen om de kostbare natuurwaarden in het achterland in stand te houden." Behalve het uitbaggeren van de zand- Advertentie door Wout Bareman TERNEUZEN - Een serie beel den aan het begin en aan het ein de van het Kanaal Gent-Ter- neuzen moet in de toekomst het belang van die levensader on derstrepen én de nauwe samen werking tussen de kanaalha vens Gent en Terneuzen ac centueren. Het ontwerp voor een nieuw kunstwerk aan het Grootdok in het noordelijk ha vengebied van Gent ligt al klaar. Maar kunstenaars in Terneuzen hebben nog niet eens een op dracht gekregen. Het is een ideetje van secretaris André van Trigt van de Euregio Scheldemond, geopperd tijdens de grote Euregio Cultuurmarkt, vorige week in Brugge. Daar manifesteerde zich ook trouba dour en beeldhouwer Walter de Buck, in Gent bij leven al een le gende. De Buck ontwierp on langs op verzoek van wijlen ha venkapitein André De Wilde en een kleine groep voormannen van de grote havenvakbonden het beeld 'De Ballerina van de zeeman', een twaalf meter hoge lofzang in koper en inox op 'de mannen van de waterkant'. Van Trigt: „Hoewel het stadsbe stuur heel enthousiast reageer de op het project, bleek het fi nancieel allemaal moeilijk rond te breien. Maken ze er een grens overschrijdend project van, sa men met Terneuzen, dan lijkt het me zeker haalbaar." De Euregio zou een financiële bijdrage kunnen leveren en ver der zouden bijvoorbeeld ook het Havenbedrijf Gent en het ha venschap Zeeland Seaports een duit in het zakje kunnen doen. Havenschepen Daniël Termont van Gent blijkt een warm pleit bezorger van de kunstzinnige liefdesverklaring tussen Gent en Terneuzen, die de laatste tijd door allerlei omstandigheden wat uit elkaar dreigden te groei en. Ook burgemeester Jan Lo- nink van Terneuzen is enthousi ast. „Die kunstwerken zouden een prachtig symbool zijn van onze samenwerking. Bovendien zouden we er het belang van het kanaal als aorta voor de hele, grensoverschrijdende Kanaal zone nog eens mee kunnen on derstrepen." In zijn enthousiasme droomde Lonink gisteren - toevallig per boot op weg van Terneuzen naar Gent - weg bij de gedachte aan een beeldenroute langs heel het kanaal. Wethouder Co van Schaik (financiën) temperde dat enthousiasme direct een beetje. „Ik vind het op zich een leuk idee, mits het ons niet te veel geld kost, want zoals be kend zitten we heel krap bij kas. Als de gemeenteraad vindt dat voor zo'n project flink wat geld moet worden uitgetrokken, dan moeten de raadsleden maar aangeven waar we dat vandaan moeten halen." Euregiosecretaris Van Trigt fijntjes: „Laat ze eens bij ons aankloppen. Misschien vinden we wel een oplossing. De Eure gio biedt een scala aan moge lijkheden en voor zo'n creatief als dit staan we zeker open. Die kunstwerken zouden de grens overschrijdende samenwerking op zowel cultureel als econo misch vlak kunnen symbolise ren. Prachtig toch!" Terneuzen kent al een jaarlijkse Beelden route aan de Schelde. Volgend najaar wordt ook het langver wachte reuzenbeeld van kun stenaar Tom Puckey in Terneu zen verwacht. Ook dat krijgt een plaatsje direct achter de dijk. LANGE DELF 16 MIDDELBURG Advertentie CU ■*-> c 0) 0) Q) Europa en Nederland liet trend- watcher en 'ideeënberater' An ne Douwe Knobbe er vervolgens geen misverstand over bestaan waar nu echt heen moet met het toerisme in West-Zeeuws- Vlaanderen. „Iedere badplaats kan ingewisseld worden voor bijna elke willekeurige andere badplaats. Alles lijkt op elkaar, ook de bezoekers, omdat geen enkele plaats zich specifiek op een eigen doelgroep heeft ge richt. Het zou een verademing zijn als dit hier nu eens anders zou gaan." door Jan Jansen HULST - De buurtbus in het Land van Hulst maakt op 4 ja nuari zijn eerste rit. Die ver wachting spreekt wethouder E. de Deckere van Hulst uit nu vervoerbedrijf Connexxion de voorlopige dienstregeling rond heeft. De bus doet de dorpen Graauw, Lamswaarde, Vogel waarde en Ossenisse aan en stopt ook in de Hulster Dul- laertwijk. Het fenomeen buurtbus is be dacht om dorpen die verstoken zijn van openbaar vervoer, toch aan een busverbinding te hel pen. Kern van de opzet is dat vrijwilligers achter het stuur zitten. Wel is het vervoerbedrijf, in dit geval Connexxion, wette lijk verplicht hand- en span diensten te verlenen. Het krijgt geld van de overheid om een dienstregeling te maken en een of meerdere busjes aan te schaffen die vervolgens be schikbaar worden gesteld aan de speciaal voor dit doel opge richte vereniging van vrijwilli gers. Doorgaans spelen dorps raden daarin een voorname rol. Dat is ook het geval in het Land van Hulst. Het initiatief voor de buurtbus stamt uit Graauw maar omdat één dorp een te smalle basis is voor zo'n project, werden er al gauw andere bij betrokken die ook zonder openbaar vervoer zitten. Het plan kreeg volop steun van de gemeente Hulst en later ook van de provincie. Nu ook Connexxion de draad heeft opgepakt, ziet wethouder De Deckere het zonnig in. Wel moet de organisatie nog op po ten worden gezet. „Binnenkort hebben we overleg met vrijwil ligers en dorpsraden. Er waren op enig moment genoeg vrijwil ligers, maar omdat de voorbe reiding veel tijd heeft gekost, moeten we nagaan of die nog al tijd beschikbaar zijn. Minstens tien heb je er toch wel nodig om te kunnen starten." Een belangrijk moment is ver der de oprichting van de buurt busvereniging. De Deckere gaat ervan uit dat de dorpsraden die het voortouw namen, zo'n ver eniging leven willen inblazen. Hij is content dat zijn eigen idee om de buurtbus ook door de Dullaertwijk te laten rijden, is opgenomen in de voorlopige dienstregeling. De gewone, gro te bussen worden zo uit de woonwijk geweerd. AXEL - Het Axelse ver- zorgings- en verpleeghuis De Vurssche is weer le- gionella-vrij. De waterleidingen zijn gisteren nog eens extra doorgespoeld met water stofperoxide en alle circa 120 douchekoppen, die de afgelopen week werden ontsmet, zijn in het tehuis teruggeplaatst. De bewoners moesten het gisteren enkele uren zon der stromend water doen. Dorst hoefden ze echter niet te leiden, omdat elke kamer van tevoren was voorzien van enkele pak ken drinkwater. De ontsmettingsoperatie verliep dan ook rustig, van paniek was geen spra ke en klachten over over last kreeg de directie niet, meldde locatiemanager C. de Block. Twee lichte besmettings haarden met legionella- bacteriën werden vorige week tij dens een periodie ke controle ontdekt. De directie kon daardoor maatregelen treffen voor dat bewoners of verzor gers ziek werden. Het nut van regelmatig controle ren, is daarmee nog eens aangetoond, benadrukt De Block. „Om de kans op een nieuwe besmetting nog kleiner te maken, hebben we bovendien een speciaal filter laten plaat sen." foto Wim Kooyman vang graaft de aannemer het laatste deel van een nooddam voor het Zwin weg. Het dammetje is aangelegd om eventuele olievervuiling tegen te houden van het voor de Belgische kust gezonken schip Tricolore. „Er is nog steeds een kleine kans dat vervuiling vanaf de bodem deze kant opdrijft. Maar het risico is zo klein dat het verantwoord is om de nooddam gelijk bij deze onderhoudsbeurt op te ruimen", meldt De Feijter. De werk zaamheden in het Zwin moeten half ja nuari klaar zijn. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De nieuwe Par keergarage Theaterplein bevat enkele onvolkomenheden die het gebruiksgemak en de dienstverlening aan de bezoe ker van Terneuzen in de weg staan, constateerde raadslid W. Broekhuysen. De VVD-fractievoorzitter be schouwt de parkeergarage, die na verhuizing van koffieshop Checkpoint bijna twee keer zo groot wordt, als een 'aanwinst' voor Terneuzen. Maar er moeten nog wel enkele gebreken wor den verholpen om bezoekers van de schouwburg en de bin nenstad van dienst te zijn, vindt Broekhuysen. De uitgangshelling bevat in het begin in de 'knik' oneffenheden, die voor schade aan de onder kant van auto's kan zorgen, vreest de liberale voorman. De automaat aan de uitgang staat bovendien zodanig opgesteld dat slechts de kunstenaars on der de chauffeurs er in slagen zonder uit te stappen het kaartje in de daarvoor bestemde ope ning te duwen. Ook de betaalautomaat voor Parkeergarage Theaterplein is gebruikersonvriendelijk, stelt de WD'er. De automaat pakt alleen gepast muntgeld of een chipknip. Veel buitenlanders - vooral Fransen en Duitsers - be zoeken de Terneuzense binnen stad en beschikken niet over een chipknip. „De automaat moet natuurlijk geld teruggeven, ook van biljetten. Daarnaast zou het makkelijk zijn als het ding cre ditcards accepteert, anders moeten schouwburgbezoekers straks nog bij de koffieshop bin- .nenlopen om te wisselen", be toogt Broekhuysen. Wethouder P. Hamelink kan zich iets voorstellen bij de klachten. „We wilden de garage een maand geleden al openen, maar er ontstond wat vertra ging doordat het wegdek van de Scheldekade bijgewerkt moest worden. De garage is nu in elk geval beschikbaar. Ik ga er vanuit dat een eventuele oneffenheid in de knik vóór de definitieve oplevering van de garage letterlijk en figuurlijk wordt gladgestreken. De aanrij- route naar de uitgangsauto maat en de gebruiksmogelijk heden van de betaalautomaat zullen we nog eens nader moe ten bekijken als Broekhuysen gelijk heeft." Advertentie St. Janstraat 5-7 Middelburg Het schilderij was lang sto rend aanwezig. Het hing al leen maar in hun huis omdat een goedwillende vriendin uit de sector beeldende kun sten het destijds ten geschen ke had gegeven. Ze wilden haar niet voor het hoofd sto ten en zodoende keken ze sinds jaar en dag aan tegen een abstract werk in olieverf, getiteld 'vriendschap' hoe wel het eigenlijk beter 'geen talent' had kunnen heten. Onlangs kwam er een eind aan het geduld van de Mid delburgers wier muur reeds zo lang werd ontsierd. Ze hadden wat nieuwe boeken kasten aangeschaft en acht ten het moment van herin richting van de woonkamer heel geschikt om 'vriend schap' een fijne plek op zol der te geven. Natuurlijk speelde de duivel ermee. Twee dagen later meldde zich, na lange tijd, de kunstenares. Ze bleef maar kort. Moest naar huis. Om een stukje emotie op het doek te gaan smijten. De titel 'Ontgoocheling'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49