Thuisvoordeel lijkt in Davis Cup eerder nadeel Damster Tansykkuzhina heeft de wind mee 23 Onervaren bodybuilder valt in de prijzen De laatste tien Finales Davis Cup uitslagen agenda donderdag 27 november 2003 Drie pijlers Mongoolse damster terecht Schakers HWP krijgen een punt Effenberg boet fors voor belediging Verdacht pakketje bij KNVB Keen wint ook tweede partij adminton Dammen Hockey Tennis Voetbal Tafeltennis Biljarten Dammen ■KR:: Voetbal Volleybal Menno Willems naar Sparta GP Frankrijk kan naar Paul Ricard J [nnrKoen de Vries jOUTELANDE - De Russische Jereldkampioene Tansykkuz- heeft tijdens het WK dam- ,en over geluk niet te klagen, jetitelhoudster krijgt in Zou tende de ene 11a de andere par- j jn de schoot geworpen en is 1 drie ronden de enige deel- leemster zonder puntverlies. let moet gezegd, Tansykkuzhi- ijzit met een haviksblik achter et dambord. Het is goed moge- lijk dat ze haar tegenstandsters daarmee angst aanjaagt. Maar dat wil nog niet zeggen dat zij de punten daarom zomaar bij de huidige wereldkampioene moe ten inleveren. In de eerste ronde kwam Tansykkuzhina met een zege al aardig weg tegen debu tante Antita Seppa uit Estland en de volle buit die ze dinsdag pakte tegen de voor Nederland uitkomende Vitalia Doumesh was niets minder dan cadeautje. Gisteren was het tegen Laima Pakuckiene niet anders. In een eindspel dat potremise was, ging de Litouwse verschrik kelijk in de fout. De in hevige tijdnood verkerende Tansykku zhina kon daardoor opnieuw opgelucht ademhalen. Ze kwam daarmee alleen aan de leiding. Medekoploopster Olga Kamychleeva ging tegen 'land genote' Nina Hoekman niet tot het gaatje en sloot na 41 zetten vrede. De mooiste partijen wa ren gisteren, voor zover daar in de derde ronde al sprake van kon zijn, zogenaamde achter hoedegevechten. De Wit-Russische Irina Pashke- vich vond tegen Anita Seppa een prachtige oplossing voor een remise-achtig eindspel. Lang niet iedereen in de speel zaal van het Beach Hotel had in de gaten dat de voorzitster van de Wit-Russische dambond met iets moois bezig was. Een van hen was Seppa, die haar stenen nietsvermoedend richting afgrond schoof. De Franse arbiter had het eerder in de gaten. Hij had ruim voordat de Estse opgaf het bordje met de 0-2-einduitslag al in handen. Een andere gedenkwaardige partij was die tussen de Russi sche Elena Milshina en Olga Baltazhy uit Oekraïne. Zij to verden de zogenaamde Woldou- by-stelling op het bord, waar over de kenners al vele decennia bekvechten. Is het remise of heeft één van beide partijen voordeel? De vrouwen gaven de voorkeur aan het remise-oor deel. Chris Otten verbaast zichzelf tor Jasper Harthoorn KAPELLE - Vier maanden had lij ernaar toe geleefd. En het re- ailtaat was boven verwachting, lot zijn eigen verrassing won [Iris Otten (33) twee eerste prijzen op een bodybuilding- iiemooi in het Belgische Tubi- ze. „Die dag was heel speciaal voor me. Je bent er zo ontzet- iind lang mee bezig om er op de wedstrijddag tiptop uit te zien. ais het gevoel echt geweldig ils jij die eerste prijs krijgt." £r zijn weinig sporten waarbij letlichaam van de atleet zo ver- aderlijk is als bij het bodybuil- ijeii. Ruim een week na het toer- in België was Chris Otten atSint-Maartensdijk al niet zo appig meer om op de foto te paan. „Mijn spieren zijn nu niet jeeroptimaal gespannen, er zit iweer vet aan en het volume is aider." Op het oog is er echter van het vet te merken. Men is één grote bonk spier. Zijn armen zijn ongeveer twee serzo groot als die van een ge middelde man en zijn nekspie- inpuilen bijna uit zijn t-shirt. ïortom, Otten is een opvallende [irschijning. Iet is dan ook niet verwonder lijk dat hij veel bekijks trekt. Vooral als ik naar het strand word ik vaak aangekeken. Ik vooral positieve reacties, ir je hoort natuurlijk wel negatieve dingen. Het is lar hoe je ermee omgaat. Als reacties krijg, weet ik dat ik |?tsgoed doe. Niet dat ik anders jen mensen met een ander fi- liur aankijk, hoor. Iemand die dik is en prima in zijn vel zit, is toch ook goed. Je moet iedereen in zijn waarde laten." Otten is nog niet lang bezig met bodybuilding als wedstrijd sport. „We zijn een keer met een paar vrienden van Fitnesscen trum Shape naar een wedstrijd gaan kijken en sindsdien ben ik verkocht." Tot dusverre heeft het Otten geen windeieren ge legd. In zijn eerste wedstrijd, in Uden, werd hij gelijk al twee de. Bij het daaropvolgende toer nooi in Tubize pakte hij meteen hoofdprijzen. Eerst won hij in de klasse new faces tot tachtig kilo, de wedstrijd voor aanko mend talent. Daarna won hij ook in dezelfde gewichtsklasse bij de Open Kampioenschappen van de internationale bodybuil ding federatie. „En dat is nogal wat. Twee wedstrijden winnen op één dag. Niet alleen de prijs voor talentvolle nieuwkomer, maar ook in de grote wedstrijd. Fantastisch om mee te maken." Een wedstrijd in het bodybuil- den lijkt niet zwaar. Je moet even in een bepaalde pose staan, wordt gekeurd en je bent klaar. Toch is het volgens Otten erg in tensief. „Je staat in een groep en daar word je constant vergele ken met één of meerdere tegen standers. Er zijn veel verschil lende poses en die mag je niet verlaten voordat er een andere pose gevraagd wordt. In die po se moet alles maximaal gespan nen zijn, je kunt je spieren geen rust geven. En dan wordt een wedstrijd echt zwaar." Otten is het bodybuilden steeds intensiever gaan beoefenen. Waar hij op zijn zestiende twee keer per week naar de sport school ging, is het nu een tweede weektaak geworden. Als hij niet aan het werk is als heftruck chauffeur, is hij bezig met zijn sport. Dat de sport beperkt blijft tot het trainen met gewichten is een misvatting. „Bodybuilding rust op drie pijlers: het trainen natuurlijk, maar ook voeding en rust. De voeding is van groot be lang. In de periode van spier massa kweken, eet je veel kool hydraten en producten met vet. Dat verandert als je aan het af trainen bent. Dan zit er geen vet meer bij, maar vooral eiwitten. Rust is nodig om je spieren te la ten herstellen van de inspan ning. In die periode groeien je spieren." Om het lichaam in optimale vorm te krijgen, is jaren van spieropbouw en aftrainen no dig. Dat is alleen voorbehouden aan mensen die uit den treuren kunnen doorgaan met het door breken van grenzen. „Bodybuil ding is een karaktersport, je hebt uithoudingsvermogen no dig. Dat heb ik altijd al gehad. Als ik iets wil bereiken, zal ik er altijd 110 procent voor gaan, of dat nou in de sport is of in andere dingen in het leven." Het bodybuilden is een sport die vaak in verband wordt gebracht met doping. Dat steekt Otten. „Het is heel jammer dat doping altijd naar voren komt, terwijl bodybuilding een vorm is om voor je lichaam te zorgen. Daar in staat de gezondheid voorop, waarom zou je die op het spel zetten met doping?" ZOUTELANDE - Het mysterie van de verdwenen deelneem ster aan het WK dammen in Zoutelande is opgelost. Van de Mongoolse Munkhtuya Nasanbayar werd voorafgaand aan en aan het begin van het WK taal noch teken vernomen. De Russische invalster Irina Platanova mocht daardoor achter het bord plaatsnemen. Pas gisteren kreeg het organisatieco mité bericht dat Nasanbayar niet kon komen. Ze heeft haar been gebroken. Degene die de communicatie namens de Mon goolse dambond verzorgt, de heer Bat Erdene, verblijft al een aantal weken buiten Mongolië. Hij zat eerst in India bij de Aziatische kampioenschappen en verkaste daarna naar Chi na. Pas gisteren vond hij gelegenheid de afmelding naar Zou telande te sturen. SAS VAN GENT - De schakers van Het Witte Paard uit Sas van Gent hebben door een blunder van Zukertort alsnog een punt overgehouden aan de zaterdag in de Meesterklasse ver loren (6-4) wedstrijd tegen de club uit Amstelveen. Die blun der werd niet achter het bord gemaakt, maar in de voorberei ding op het duel met Het Witte Paard. Zukertort stelde aan bord negen een schaker op die nog geen maand lid was van de club, en dat is tegen het competitiereglement. Betreffende speler (T. Vrenegoor) won zijn partij van Kees Nieuwelink, maar is nu door de competitieleider als verliezer aangewezen. De uitslag is omgezet van 6-4 in 5-5HWP klimt daardoor van de achtste naar de zevende plaats in de rangschikking met twee punten uit drie wedstrijden. BRAUNSCHWEIG - Stefan Effenberg heeft een boete van 100.000 euro opgelegd gekregen wegens belediging van een politieagent. De Duitse voetballer maakte de betreffende ambtenaar uit voor „Arschloch", nadat deze hem had aange houden wegens te hard rijden. De 35-jarige oud-internatio nal, tegenwoordig in zijn nadagen nog actief in Qatar, ont kent de aanklacht. Hij kon zich hooguit herinneren de agent nog een prettige avond te hebben toegewenst. Effenberg kreeg ook nog eens een straf van 400 euro wegens overschrij ding van de maximumsnelheid. DPA ZEIST - Bij het sportcentrum van de KNVB in Zeist is gisteren een verdacht pakketje gevonden. De Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) was ter plaatse, maar vond slechts een doosje zonder schadelijke inhoud. De KNVB-gebouwen zijn niet ontruimd geweest. Wegens het onderzoek werd de Wou- denbergseweg N224 tussen Zeist en Woudenberg tijdelijk af gesloten. De politie gaat de zaak nader onderzoeken. ANP LUXEMBURG - Tafeltennisser Trinko Keen is het olympisch kwalificatietoernooi in Luxemburg goed begonnen. Hij won gisteren zijn beide partijen. Het maakt de Arnhemmer, met nog twee duels te gaan, kansrijk de volgende ronde te berei ken. Keen was bij zijn eerste optreden veel te sterk voor de Zwitser Raphael Keiler: 4-0 (11-8 11-3 11-3 13-11). Later op de dag versloeg hij de Spaanse outsider Daniël Torres. Dat kostte wat meer moeite, 4-2 (6-1111-6 11-7 8-11 11-6 11-9). Keen werkt vandaag nog twee duels in groep B af. De num mers één en twee gaan verder. In totaal zijn er in Luxemburg elf tickets voor Athene te verdienen. ANP iN HAAG - In de laatste tien ünales van de Davis Cup ion het thuisland slechts drie leer. M2 Frankrijk-Rusland 2-3 Ml Australië-Frankrijk 2-3 MO Spanje-Australië 3-1 399 Frankrijk-Australië 2-3 398 Italië-Zweden 1-4 397 Zweden-Ver. Staten 5-0 1996 Zweden-Frankrijk 2-3 395 Rusland-Ver. Staten 2-3 994 Rusland-Zweden 1-4 393 Duitsland-Australië 4-1 door Gertian van Geen HAAG - In geen andere iport is het thuisvoordeel zo Stoot als bij tennis. Het organi- ierende land mag in Davis-Cup- sntmoetingen de ondergrond 'opalen. Australië laat voor de Havis-Cupfinale in het komend 'eekeinde tegen Spanje speci- een grasbaan aanleggen. Nederland speelt in februari in deeerste ronde tegen Canada op indoor-gravelbaan. Toch 'Ijkt dat het thuisvoordeel re lief is, statistisch gezien zelfs nadeel. Van de laatste tien Males won het uitspelende zeven keer. Natuurlijk is de statistiek uitge- wden om cijfertjes in eigen 'oordeel uit te leggen. Over de teatste twintig jaar genomen teners is de verdeling fifty—fif— Waar toch, thuis spelen geeft Wt alleen de extra steun van «publiek. Het zelf uitkiezen een favoriete ondergrond teil wel een speel vloer die door tegenstander gehaat wordt, lledt grotere mogelijkheden op j® zege. In dat licht bezien is e' aantal uitoverwinningen «treem hoog. Spanje was de ^tste die het thuisvoordeel teximaal uitbuitte. In 2000 'erd Australië op gravel versla ter Mechts weinigen in tennisland ^"ijfelen eraan dat Australië re- teiche neemt en aanstaande teerdag of zondag voor de 'te keer in de 103-jarige his torie van het landentoernooi de tevis Cup verovert. Op gras zijn ;Jan Carlos Ferrero, Carlos 'toya, Alex Corretja en Felicia- 10 Lopez in de Rod Laver Arena Melbourne Park kansloos te- i® het Australische kwartet deyton Hewitt, Mark Philip- Póussis, Wayne Arthurs en Todd Woodbridge. Maar hetzelfde gold voor Frankrijk twee jaar geleden. Ook toen kozen de Au straliërs - met Patrick Rafter nog in de gelederen - voor gras. Maar op de eerste dag werd He witt verrast door Nicolas Escu- dé. De Franse held dompelde in de beslissende vijfde partij Au stralië in rouw door invaller Wayne Arthurs terug te wijzen. Op zijn beurt ging Frankrijk vo rig jaar ten onder toen het koos voor gravel tegen Rusland. Weer moest de vijfde partij de beslis sing brengen. Weer verloor de favoriet geachte Paul Henri Mathieu voor eigen publiek van Mikhail Youzhny. Het was een staaltje van ware Davis-Cup- magie. De Rus kwam van 0-2 in sets uit geslagen positie terug. „Frankrijk koos ervoor om het de tegenstander moeilijk te ma ken", zegt Tjerk Bogtstra. De captain van het Nederlands Da- vis-Cupteam vindt de keuze van de Fransen destijds niet logisch. „Kafelnikov had een keer Ro land Garros gewonnen en Safin kan ook op gravel uit de voeten, terwijl de Fransen alleen Gros- jean als gravelspecialist had den." Bogtstra kan zo een paar finales opnoemen, waarbij het uitspe lende land won. Geconfron teerd met de statistieken is ook hij licht verbaasd over het hoge aantal. Niettemin acht hij de kans dat Spanje komend week einde voor een verrassing zorgt vrijwel uitgesloten. „Spanjaar den en gras rijmen niet met el kaar, hoewel Moya op snelle banen uit de voeten kan en Cor retja ook." Sterker nog, Corretja versloeg Wimbledon-koning Pete Sampras vorig jaar nog in de kwartfinale op Texaans gras. Ook Nederland ging bij het be palen van de ondergrond eens gruwelijk in de fout. In 1993, voor het duel tegen Zweden, koos Oranje ervoor het gevaar Stefan Edberg te neutraliseren. Het legde op het Malieveld in Den Haag een gravelbaan aan. Maar Edberg verkoos de ge boorte van zijn kind boven het spelen van Davis Cup. Het trio Richard Krajicek, Paul Haar huis, Mark Koevermans ver overde in de eerste drie duels slechts één set tegen Magnus Larsson en Magnus Gustafsson en de uitschakeling was een feit. Ook in februari ligt er in het MECC in Maastricht een speci aal aangelegde vloer van gema len baksteen. Bogtstra koos er voor in samenspraak met zijn teamleden. „Je moet nadenken wat slim en handig is en niet je zelf in de vingers snijden door alleen naar de tegenstander te kijken. Vorige week zijn we bij elkaar geweest om over de on dergrond te discussiëren. Wij spelen zelf niet heel graag op gravel, maar de Canadezen he lemaal niet. Die kunnen niet glijden. Wij willen maar één ding en dat is winnen. Zelfs Rae- mon Sluiter zei in het teambe- lang dat gravel de voorkeur ge niet. De plussen en minnen moet je tegen elkaar afwegen. Er speelt ook een financiële kwes tie. Wij hebben een bepaald budget en een gravelbaan aan leggen kost meer dan een nor male baan." Australië kent dergelijke be lemmeringen niet. Door de mil joeneninkomsten van de Au stralian Open is de aanleg van een grasbaan 'peanuts'. GPD De Australische tennisser Mark Philippoussis bereidt zich on der de warme zon in Melbourne voor op de Davis-Cupfinale te gen Spanje. foto Christophe Simon/AP Norwich. Oefenwedstrijd. Tweede duel: Engeland - Nederland 4-1. Mann - Meulendijks 7-11 2-11, Robertson/ Munt - Chris Bruil/Audina 15-10 5-15 15-12, South - Pang 15-9 15-7,Tripp/Wright-Audi- na/Van Cutsen 15-57-15 15-2, Clark/Robert- son - Creemers/Wouters 17-16 15-6. Neder land verloor eerder de eerste oefeninterland met 2-3. New York. NBA. Indiana Pacers - Minnesota Timberwolves 98-75, Miami Heat - New Orleans Hornets 91-87, Milwaukee Bucks - Philadelphia 76'ers 95-91, Dallas Mavericks - Chicago Bulls 124-98, Denver Nuggets - Phoenix Suns 110-80, Seattle SuperSonics - New Jersey Nets 70-93, Portland Trail Blazers - Washington Wizards 80-81, Sacramento Kings - Memphis Grizzlies 109-89. Amsterdam. ULEB Cup, mannen, derde wedstrijd: Demon Astronauts (Ned) - Lukoil Academic Sofia (Bui) 76-90 (40-43); Real Ma drid (Spa) - Skyliners Frankfurt (Dui) 86-84 (42-41). Stand: 1. Sofia 3-6, 2. Breil Milano (Ita) 2-4,3. Real Madrid 3-4,4. Frankfurt 3-2, 5. KK Zagreb (Kro) 2-0,6. Astronauts 3-0. Zoutelande. WK voor vrouwen. O. Ka- mychleeva-N.Hoekman 1-1,Z. Golubeva-T. Chub 1-1, E. Milshina-O. Baltazhy 1-1, V. Valiukevic-V. Doumesh 1-1, T. Tansykkuzhi- na-L. Pakuckiene 2-0, T. Teterina-I. Platono- va 1-1, A. Seppa-I. Pashkevich 0-2. Stand na 3 ronden: 1. Tansykkuzhina 3-6, 2. Ka- myschleeva 3-5, 3. Golubeva, Hoekman, Teterina alien 3-4, 6. Baltazhy, Pashkevich 3-3, 8. Milshina, Platonova 2-2, 10. Pakuckiene, Chub 3-2, 12. Doumesh, Sep pa, Valiukevic 3-1. Milaan. Challenger, 43.000 euro. Eerste ronde: Van Scheppingen (Ned/5) Knowle (Oos) 6-2 7-6. Juniorenvoetbal Derde divisie A jun.: Koz. Boys-OJC 3-1, WSC-BSC 1-3, Internos-Halsteren 1-1, Zee- landia M.-Wilhelmina3-4, Papendrecht-Ter- neuzen 5-1, Voab-GJS 1-0. BSC 10-23 Wilhelmina 10-15 Internos 11-23 Terneuzen 10-12 Zeel. Midd. 10-18 WSC 11-11 Halsteren 11-18 Voab 11- 9 Pap'drecht 11-17 Koz. Boys 11- 7 OJC 11-16 GJS 11- 7 Derde divisie B junioren: DFC-TSC 1-0, Terneuzen-Longa 3-3, Brabantia-lnter- nos 0-1, RCS-HVV'24 1-3, ODC-WSC 0-5, OJC-Theole 1-4. DFC 11-27 Longa 10-14 OJC 11-24 RCS 11-13 Internos 10-22 HVV'24 11-11 WSC 11-22 Brabantia 11- 6 Theole 10-21 Terneuzen 11-5 TSC 11-15 O DC 10- 4 Sydney. Oefenwedstrijd, vrouwen. Nederland - Argentinië 3-1 (1-0). Doelpun ten Nederland: Boomgaardt (strafcorner), Donners 2. Luxemburg. Olympisch kwalificatietoer nooi. Groep B: Keen (Ned) - Keller (Zwi) 4-0 11 -8 11 -3 11 -3 13-11Keen - Torres (Spa) 4- 2(6-11 11-611-78-11 11-611-9). Persoonlijk kampioenschap driebanden groot 3e klasse, district Schouwen Dui- veland. Organisatie: 3BSD Zierikzee. Lo catie: Huis van Nassau, Zierikzee. Aan vang: 19.00 uur. PZDB-clubcompetitie. Tweede klasse: BDV 2-Middelharnis. Aanvang 19.30 uur. Wereldkampioenschap voor vrouwen. Vierde ronde. Aanvang 11.00 uur. Loka- tie: Beach Hotel in Zoutelande. Vriendschappelijk. Domburg-Patrijzen. Aanvang 19.30 uur. Beker. Mannen, derde ronde, categorie A: VVS'92-Mytilus (Vlissingen, Baskens- burg, 20.30 uur). ROTTERDAM - Sparta heeft zich met onmiddellijke ingang versterkt met Menno Willems. De 26-jarige linkspoot, die transfervrij mocht vertrekken bij Haarlem na een conflict met trainer Roy Wesseling, heeft bij de Rotterdammers een contract getekend tot aan het einde van dit seizoen. GPD van onze sportredactie LONDEN - De kans bestaat dat er volgend jaar toch een Grote Prijs van Frankrijk in de For mule 1 wordt gehouden. De directie van het circuit Paul Ri card heeft aangeboden het eve nement te huisvesten. Magny Cours zag onlangs nood gedwongen af van de organisa tie. De Grand Prix kampte al voor het tweede achtereenvol gende jaar met een fiks tekort en de lokale autoriteiten weiger den opnieuw bij te springen. Het formule-1-circus was tot 1991 thuis op Paul Ricard, dat eigendom is van de grote baas Bernie Ecclestone zelf. Het is j een modern circuit, waar vooral Toyota veel testwerk verricht, maar niet berekend op de toe stroom van 100.000 toeschou wers. Volgens directeur Philip pe Gurdjian is ernog tijdgenoeg om dat probleem het hoofd te bieden. D e GP van Frankrij k stond voor 11 juli op de agenda. Die datum is onmiddellijk geclaimd door j de organisatie van de Grote Prijs van Groot-Brittannië (4 juli) om de concurrentie van Wimbledon en de finale van het Europees kampioenschap voet- i bal te ontlopen. ANP/RTR oronu>. Chris Otten: „Bodybuilding is een karaktersport, je hebt uithoudingsvermogen nodig. Dat heb ik altijd al gehad. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45