PZC hele jaar leuk Sint bezoekt vluchtelingenkinderen Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Astma Fonds Geef gehoor aan de roep van de grutto X Wofa 16. Woningen voor D'Heule kunnen beter in Gat van Nieuwerkergebouwd worden StraiidbOlllGVard donderdag 27 november 2003 Doelgroep Informatiedag veilig vrijen Astma Fonds advieslijn Bel: 0800-2272596 (gratis) Jar de vogels kunnen rekenen op mijn steun! Vogelbescherming LEZERSVOORDEEL Afrikaanse percussie dans Nieuwerkerk wil huizen jongeren houdl kust het door Famke van Loon NIEUWERKERK - De nieuwe woningen voor Nieuwerkerk kunnen beter bij het zogeheten Gat van Nieuwerkerk gebouwd worden dan in het tweede deel van D'Heule. Volgens dorps raadvoorzitter J. Prins heeft de projectontwikkelaar hiervoor inmiddels een plan voor de bouw van 37 huizen bij de ge meente Schouwen-Duiveland ingediend. In dit plan zouden jongeren en starters vanwege een lagere grondprijs een betere kans op een huis hebben dan in D'Heule. De gemeente maakt momenteel plannen om het tweede deel van de nieuwbouwwijk D'Heule bij Nieuwerkerk te bouwen. In dit deel moeten 47 koopwoningen worden gebouwd in de mid- deldure en dure koopklasse. De dorpsraad van Nieuwerkerk heeft tegen het ontwerp van de nieuwe wijk verschillende be zwaren. Zo zou een aantal wo ningen te dicht bij het sportpark aan de Stolpweg gepland zijn, waardoor bezwaren over licht en geluidsoverlast van omwo nenden volgens Prins in de toekomst 'niet ondenkbaar zijn'. Daarnaast mist het dorpsraad- bestuur in de plannen voor D'Heule-2 huizen voor de eigen (jonge) bewoners. ,,In een kern als Nieuwerkerk, waar veel jon ge mensen wonen, moeten ook woningen voor jongeren en starters gebouwd worden", zo stelt voorzitter Prins gisteren avond tijdens de vergadering van de dorpsraad. En dat terwijl zowel het Streekplan van de provincie als de Structuurvisie voor Schouwen-Duiveland daar wel naar streven, wanneer er gebouwd gaat worden in en rond Nieuwerkerk. Vanwege deze bezwaren tegen de bouwplannen bij D'Heule, ziet Prins meer brood in het plan van een projectontwikkelaar, die bij het zogeheten gat van Nieuwerkerk huizen wil bou wen. Dit terrein, waar aanvan kelijk een motel gebouwd zou worden, ligt al jaren te verpau peren. Tot ongenoegen van de Nieuwerkerkers. Maar alterna tieve plannen voor onder meer een winkel- annex horecacen trum zijn hier tot nu toe niet van de grond gekomen. Berekend is inmiddels dat hier 37 nieuwe huizen gebouwd kunnen wor den. De andere tien (uit het D'Heule plan) kunnen wat be treft Prins 'via inbreiding' op andere plekken in het dorp ge bouwd worden. Maar de Nieuwerkerkers lijken hun beloofde woningen nu niet zomaar prijs te willen geven voor een nieuw avontuur met een projectontwikkelaar. Eén van de bezoekers van de dorps raadvergadering wil eerst van de hoed en de rand weten. Want ook al is het bijna 5 december, hij stelt 'niet in projectontwik kelaars die voor sinterklaas spelen' te geloven. De voorzitter benadrukt dat de grondprijs bij het gat van Nieuwerkerk 'aan merkelijk lager' zal zijn dan in D'Heule, zodat de woningen hier beter betaalbaar zullen zijn voor jongeren. Dat Prins echter geen prijs kan noemen, wekt bij de vragensteller vooralsnog echter geen vertrouwen. „Dus er is nu nog niks om voor warm te lopen?" door Ron Maqnée MIDDELBURG - Sinterklaas is niet stilletjes aan het asielzoe kerscentrum (azc) in Middel burg voorbij gereden. De goed heiligman kwam met een grote partij pakjes naar de opvang toe. Hij had echter wel een zeer opstandige piet meegenomen. Voor de komst van de sint wer den de kinderen van het azc ver gast op een poppenvoorstelling. Met prachtige sint- en piet-pop- pen werden de kinderen alvast voorbereid op de komst van de echte sint. Zo werd de kinderen gevraagd alvast de sint te roe pen. Dat lieten de jonge bewo ners van het azc zich geen twee keer zeggen. ,,Sinterkla-a- -a-a-s!", galmde het door de ruimte. En: „Zwarte pie-iet!" De kinderen hadden zich goed voorbereid. Sommige hadden zich zwart geschminkt, anderen hadden een mooie pietenmuts op. Enkele donkere kinderen hadden hun gezicht zelfs nóg donkerder geschminkt. Toen de goedheiligman eindelijk ten to nele verscheen, was er geen hou den meer aan. Luidkeels werden sinterklaasliedjes gezongen. Daarbij lieten de bewonertjes merken dat ze al een flink deel van het liedjesrepertoire onder de knie hadden. Uiteraard had de sint het grote boek meegenomen. De goedhei ligman vertelde dat hij zelf ook heel veel van boeken hield. Vooral Nijntje las Sint Nicolaas graag, voor het slapen gaan. „Nijntje. Dat is altijd héél span nend", aldus de sint. De sint had wel een heel recalci trante piet meegenomen. Die wilde de staf van sinterklaas niet even netjes wegzetten. Ook Een jongetje uit Middelburgse asielzoekerscentrum mag bij sinterklaas komen. wilde hij wel eens op de stoel van sinterklaas zitten. De goed heiligman stemde erin toe om eventjes van rol te ruilen. Piet kreeg de mijter van de sint op zijn hoofd. En sinterklaas nam de muts van piet over. Maar al snel bleek dat piet er niets van bakte. Ook sint slaagde maar niet in zijn pietenrol. Zo kwam hij met veel te weinig kadootjes op de proppen. Hierna besloten beiden dan ook eendrachtig: sint of piet zijn, dat is toch wel een vak apart. Uiteindelijk wer den sint en piet weer op de ge bruikelijke wijze uitgeleide gedaan met het 'Dag sinter klaasje'. De voorstelling was in handen van het Wolkentheater. Deze groep van kunstenaars uit foto Ruben Oreel het voormalige Joegoslavië en Nederland houden voorstellin gen voor vluchtelingenkinderen in Nederland. De voorstelling wordt nog tot en met 6 december in asielzoekerscentra door het hele land opgevoerd. door René van Stee OOSTBURG - Multifunctionele strandboulevards zijn belang rijke troeven om ervoor te zor gen dat het niet alleen in de zo mer, maar ook de rest van het jaar goed toeven is langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Dat bleek gistermiddag in Oost burg, waar vijf ontwerpen van strandboulevards voor Groede- Bad en Nieuwvliet door archi tecten uit Nederland, Engeland en België werden gepresen teerd. De gemeente Sluis speelt in op de trend om meer bezoe kers buiten het seizoen te trek ken. Daarom werd veertigdui zend euro uitgetrokken om van de architecten ideeën te krijgen hoe een dergelijke voorziening er het beste uit kan zien. Die vraag staat niet op zichzelf. Sluis borduurt voort op de Re creatievisie West-Zeeuws- Vlaanderen, op basis waarvan het project Integraal Kustzone- beheer is ontwikkeld. Dit pro ject kent ook een grensover schrijdend aspect omdat West- Zeeuws-Vlaanderen met kust provincies rond de zuidelijke Noordzee zich graag op tal van terreinen wil profileren ten op zichte van andere kustregio's in Europa. Naast een verbreding van de kustzone is het in West-Zeeuws- Vlaanderen de bedoeling de stranden een eigen gezicht te ge ven. Vanzelfsprekend had iedere ar chitect zijn specifieke uitwer king van de opdracht. Zo pre senteerde BAR architecten uit Rotterdam een ontwerp waarin een houten paviljoen met voor zieningen als een restaurant, tentoonstellingsruimte, dou ches en sauna werden gecombi neerd met kunstobjecten en tij delijke vakantiewoningen in de duinen. MSDN uit Brugge en BBM Sustainable Design uit Londen presenteerden een gezamenlijk ontwerp dat was geïnspireerd op een Japans paviljoen met tal loze recreatieve (seizoensge bonden) elementen. Bijzonder was de mogelijkheid omhetpa viljoen vanaf zee per boot op de stranden neer te zetten en in een kort tij dsbestek ook weer te ver wij deren. Verder was er veel aandacht voor het zelfvoorzie- nende karakter, onder meer via zonne-energie. Burgemeester J. Sala sprak de hoop uit dat het toeristisch be drijfsleven zijn voordeel doet met de voorzetten die de archi tecten gisteren gaven. Het plan komt voor hen overigens niet als verrassing, omdat een aantal vertegenwoordigers van het toeristische sector deel uit maakt van de klankbordgroep Integraal Kustzonebeheer West Zeeuws-Vlaanderen. Na zijn inleiding over de ont wikkeling van badplaatsen in Europa en Nederland liet trend- watcher en 'ideeënberater' An ne Douwe Knobbe er vervolgens geen misverstand over bestaan waar nu echt heen moet met het toerisme in West-Zeeuws- Vlaanderen. „Iedere badplaats kan ingewisseld worden voor bijna elke willekeurige andere badplaats. Alles lijkt op elkaar, ook de bezoekers, omdat geen enkele plaats zich specifiek op een eigen doelgroep heeft ge richt. Het zou een verademing zijn als dit hier nu eens anders zou gaan." BERGEN OP ZOOM - De Ne derlandse vereniging tot inte gratie van homoseksualiteit COC houdt zondag een infor matiemiddag over veilig vrijen. Aanleiding voor deze middagis het toenemende aantal ge slachtsziektes en de Wereld Aids Dag op 1 december. De middag duurt van 15.00 tot 16.30 uur en is in het COC-ge- bouw aan de Blokstallen in Ber gen op Zoom. Luchtwegklachten roepen vaak veel. vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of COPD (chronische bronchitis en longemfyseem) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Vogelbescherming Nederland wil zoveel mogelijk vogelsoorten vrij en zelfstandig laten leven. Zoals de grutto, die onze èn uw hulp hard nodig heeft. Word daarom lid en ontvang, naast een fraai welkomst pakket, regelmatig het magazine VOGELS. Ik word lid voor (minimaal 22,50 p.j.) Ik machtig Vogelbescherming Nederland om bovenstaand bedrag jaarlijks tot wederopzegging af te schrijven i i i i i i van mijn bank/girorekening. I I I 1 I I I I I I I Ik betaal met de acceptgiro die mij wordt toegestuurd. Dhr/Mevr Plaats: Handtekening: Deze bon kunt u in een ongef ran keerde envelop sturen naar: Vogelbescherming Nederland, Antwoordnummer 1974, 3700 WB Zeist Kijk op www.vogelbescherming.nl of bel 030-6937744 NEDERLAND t «n» vwsK*»»* wviÉsm msmmmemm mum De zeven meesterdrummers en drie danseressen van WOFA komen met een nieuwe bruisende show vol daverende Afrikaanse ritmes. Al vele seizoenen treedt de groep succesvol op in Europa, de Verenigde Staten en Azië. In 'Percussions et dances de Guinée' brengt WOFA u Afrikaans vuurwerk in een spetterende percussieshow die door enorme vitaliteit en ultieme instrumentenbeheersing van de drummers, het publiek meesleept. De drie danseressen zorgen voor extra visueel spektakel. Er wordt gebruik gemaakt van onder andere zeer bijzondere kostuums en steeds wisselende drums: van uitgeholde boomstammen tot Djembé's. De drummers en dansers zijn afkomstig uit verschillende delen van het West-Afrikaanse land Guinée. De groep is in artistiek opzicht één van de meest vooraanstaande ensembles van dit land. Mis dit gigantische spektakel niet! Lezers van de PZC krijgen per persoon 2,50 korting op de toegangsprijs. De reguliere toegangsprijs bedraagt 20,00 2,10 servicetoeslag (gratis garderobe en pauzedrankje). Informatie en kaartverkoop: 0900-3300033 of www.theaterverkoopzeeland.nl. Woensdag 3 december, Theater De Mythe Goes. Aanvang 20.00 uur. PZC Lezersbon Ja, ik lever deze volledig ingevulde bon in aan de kassa van TEZ in Middelburg of Goes en ontvang 2,50 korting per persoon op de toegangsprijs van Wofa. Naam: Adres: i Postcode: Woonplaats: f Tel Aantal personen: (maxjl Abonnee PGeen abonnee Alleen bonnen op krantenpapier worden geaccepteerd (geen fotokopieën). De bon is met geldig In combinatie aanbiedingen, geeft geen korting achteraf op reeds bestelde en betaalde kaarten en is niet tegen geld inwisselbaar, 1* - is niet verantwoordelijk en kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het gebodene en de financiële en ac/m/ncrra afwikkeling bij de deelnemende organisaties. Wijzigingen in de data, aanvangstijden en geldende prijzen zijn te allen F voorbehouden Gegevensregistratie conform de Wet Persoonsbescherming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 44