Ook MRSA-bacterie bij Emergis Kloetinge Bevelandse dorpen krijgen predikaat Kern met Pit PZC Kanon van meerpaal tot kunstwerk j nriin."fi"i Aftrap digitalisering dorpshuizen Meubelmaker droomt van houtzagerij Tarief waterschap 5,9 procent hoger 15 Brandweerlieden haken volgens commandant bij invoering strengere eisen af agenda donderdag 27 november 2003 Drukker IL' 1 mtapa i Jong en oud Digibeet Weer stroomstoring op Schouwen Fietser breekt onderarm Man steelt fotorolletjes Smallegange signeert boeken Culturele Prijs voor Hava Naguila Groenteman zegt de markt vaarwel Effectiviteit L/ nriaoE "7 WALSTRAAT 199 VLISSINGEN regels lastig voor duikers inor Marcel Modde ZIERIKZEE - De nieuwe lande lijke regels voor brandweerdui kers volgend jaar maakt de instandhouding van de gespeci- iliseerde Zeeuwse teams lastig. Door de aangescherpte strenge eisen omtrent de fysieke condi- lie en opleiding is het volgens eommandant F. Pijnenborgh (an Schouwen-Duiveland niet je vraag óf maar hoeveel brand weermensen noodgedwongen allen afhaken. Met ingang van 1 januari vol gend jaar wordt de nieuwe lei draad bestrijding wateronge vallen van kracht. Binnen dat kader is ook nadrukkelijk geke ken naar de veiligheid van brandweerduikers, dit mede naar aanleiding van een recent dodelijk ongeval in Utrecht en de bijna fatale afloop van een reddingspoging voor een Am sterdamse brandweerman. Pij nenborgh en zijn Goese collega P. van Dijk zien die nieuwe eisen met argusogen tegemoet. De Schouwen-Duivelandse com mandant verwacht vooral af vallers door de verzwaarde li chamelijke conditietest, die straks verplicht moet worden joor Mieke van der Jagt KLOETINGE - Behalve in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes is de MRSA-bacterie nu ook op de afdeling klinische psychiatrie van Emergis in Kloetinge opgedoken. Een pa liënt van Emergis (centrum voor geestelijke gezondheids zorg) bleek bij een controle drie «eken na de behandeling van een wond, een besmetting met je bacterie te hebben opgelo- Volgens geneesheer-directeur K, Lemke van Emergis, is dat opmerkelijk omdat de patiënt direct na de behandeling van de wond negatief getest werd op HRSA. Emergis heeft onmiddellijk alle maatregelen genomen die nodig zijn om verspreiding van de bacterie tegen te gaan. De be trokken patiënt is inmiddels ge- isoleerd in een speciale ver- pleegruimte voor lichamelijk zieken op de ouderenafdeling ran Emergis. De MRSA-bacterie is ongevoe- Sgvoor veel soorten antibiotica bacterie vormt alleen voor ernstig verzwakte patiënten een tedreiging. Op intensive-care- door llona Vette GOES - De kernen Kattendijke tn's-Heer Arendskerke zijn al lebei het predikaat 'Kern met Pit' en duizend euro rijker. Dat predikaat en het geldbedrag gaf Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij (KNHM) jisteren in het Goese Stadhuis aan twee werkgroepen uit die kernen die zich hadden zich in- it om hun directe woonom- geving te verbeteren. Het doel van de wedstrijd is be woners uit te dagen om met plannen te komen die hun woonomgeving blijvend verbe teren. De criteria voor een der gelijk project zijn dat het pro ject plaats vindt in de directe woonomgeving en dat het door bewoners zelf wordt uitge- redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.ril Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/mvijdag gedu rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur STREEKACTIVITEITEN ondergaan. De brandweerlie den worden daarin gelijkge steld aan beroepsduikers die langere tijd onder een sterk ver hoogde omgevingsdruk hun werk doen. „Kortom, de mensen moeten fitter zijn dan een nor maal getrainde sportieveling", aldus Pijnenborgh. Daarnaast worden ook striktere eisen ge steld aan de duikopleiding en regelmatige praktijkervaring. Deze toekomstige situatie speelt voor het dagelijks ge meentebestuur een rol in de besluitvorming over het voort bestaan van de drie brandweer duikteams op Schouwen-Dui veland. Zierikzee wordt sowie so opgeheven bij gebrek aan be langstelling. Voor de teams in Brouwershaven en Bruinisse lijkt de politiek het oordeel te gaan vellen. Volgens het college wegen de weinige keren dat de duikteams sinds hun oprichting in actie zijn gekomen niet (meer) op tegen de investeringen. Structureel gaat het daarbij om een uitgave van tussen de der tig- en veertigduizend euro op jaarbasis, aldus Pijnenborgh. De commandant heeft het aan tal acties van de drie teams op een rij gezet: 25 in totaal vanaf 1996, waarvan het merendeel wegens loos alarm (duikers die achteraf ergens anders aan de kant waren gekomen) en de ber ging van te water geraakte au to's. Ook in die gevallen waren de inzittenden al in veiligheid. „De resultaten laten zien dat we geen extra bijdrage hebben kunnen leveren aan het redden van mensen of het bergen van slachtoffers", aldus Pijnen borgh. Daarbij speelt heel erg mee dat brandweerduikers niet dieper mogen dan vijftien meter en dan nog alleen wanneer het om stilstaand water gaat. De duikteams van de gemeente lijke brandweer in Goes en het stadsgewest Vlissingen-Mid- delburg hebben het aanzienlijk drukker, zegt Van Dijk. Gemid deld moet jaarlijks twintig tot dertig keer een beroep op de specialisten worden gedaan. Maar ook daar gaat het meestal om het bergen van auto's, terwijl de slachtoffers er al uit zijn. Burgemeester J. Asselbergs zou graag zien dat zijn gemeente bij het opheffen van de eigen duik teams een beroep kan doen op de Goese buren. Ook Noord-Beve land, Kapelle, Reimerswaal en Borsele hebben een dergelijk contract. Van Dijk durft echter niet op voorhand aan te geven of zijn team een extra regio er nog bij kan hebben. Vooral omdat het met de toekomstige strenge re eisen onzeker is of het huidige werkgebied adequaat kan wor den bediend. „Aan de andere kant, als er gealarmeerd wordt, dan gaan we. Punt! Hoe dat daarna verder wordt geregeld is de zorg van de bestuurders." afdelingen of bij patiënten met een zeer verminderde weer stand door bijvoorbeeld een chemokuur, heeft een besmet ting met MRSA een rampzalige uitwerking. Lemke: „De meeste mensen in Emergis mankeren li- chamelijk niets, dus hun ge zondheid wordt niet bedreigd door de besmetting. We moeten alles doen om die bacterie uit de samenleving te houden. Alle pa tiënten die met de betrokken persoon in contact zijn geweest en ook de personeelsleden zijn inmiddels getest. Inmiddels is van alle geteste personen ook nagegaan of ze contact hebben gehad met pati ënten met een sterk verminder de weerstand. Dat bleek geluk kig niet het geval." Volgens Lemke moet de patiënt een of twee weken in de geïsoleerde ruimte blijven. Eventuele ande re dragers zullen met een anti bioticum worden behandeld. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes kampt al meer dan een maand met MRSA-besmettin- gen. Omdat de bacterie telkens op gevoelige afdelingen op duikt: chirurgie of intensive care, nam het ziekenhuis een in grijpende maatregel, namelijk een opnamestop. i* if.ip 4 ÏU i - rr«a*7i£)rj^)g|. fcifjngg; voerd. De projecten uit Katten dijke en 's-Heer Arendskerke zijn dit keer de enige Zeeuwse winnaars. Ze dingen volgend jaar in maart ook nog mee naar één van de tien trofeeën voor de meest bijzondere projecten van heel Nederland en een extra 1500 euro. Wethouder D. van Ewijk (welzijn) deelde gisteren de certificaten uit aan de win naars. De commissie 'Werk in Uitvoe ring' van de Kattendijkse dorpsraad knapte de speeltuin in de Blokhuisstraat op. De ge meente Goes had al plannen om de speeltuin wat aan te passen vanwege veiligheidseisen, maar de commissie besloot het speel veldje dan maar gelijk rigoureus aan te pakken. De commissie schraapte overal wat geld bij el kaar voor nieuwe toestellen. De jury van de KNHM koos dit pro ject omdat het opknappen van de speeltuin de leefbaarheid van het dorp vergroot. F. Paup- tit van de commissie: „We zijn erg blij met deze prijs. Het hele dorp is trots op de nieuwe speel tuin." De werkgroep Speelplaats Wal- straat uit 's-Heer Arendskerke creëerde een ontmoetingsplaats voor jong en oud op een gras veldje dat eerst een hondenuit- laatplaats was. De buurt hield een schoonmaakactie en in aparte groepjes werd gewerkt aan de beplanting en betegeling van de grond. Via stichtingen en fondsen kon de werkgroep een tafeltennistafel en een speel- huisje aanschaffen. Inmiddels maken veel inwoners gebruik van het veldje, dat nu is omge doopt tot 'Bleekweie'. De jury van de KNHM koos dit project omdat het daadwerkelijk jong en oud bij elkaar brengt en een gezellige sfeer schept. J. Ven huizen van de werkgroep: Zo'n titel doet het hele dorp eer aan. MIDDELBURG - Twaalf negentiende-eeuwse kanonnen krijgen een nieuw leven in Middelburg. De kanonnen zijn afkomstig uit het Sta tionsgebied. Ze hebben ruim een eeuw dienst gedaan als meerpaal voor schepen in het Kanaal door Walcheren. Twee exemplaren worden in hun oude glorie hersteld. Voor de rest wordt nog een plan bedacht, de gemeente overweegt om ze te verwerken in een kunstwerk. foto Ruben Oreel door Piet Kleemans SCHARENDIJKE - 'Een be langrijke stap voorwaarts in het communicatieproces tussen ge meentebestuur en bevolking'. Die omschrijving is - vindt de gemeente - van toepassing op het project waarbij voor 1 fe bruari 2004 alle zeventien dorpshuizen op Schouwen- Duiveland voorzien worden van openbare op internet aangeslo ten computers. Over het beheer van de computers volgt nog overleg met de dorpshuisbe heerders. „Want we willen maatwerk leveren", aldus wet houder G. van der Salm. Van der Salm, die gisteren de in dorpshuis De Putmeet in Scha rendijke de officiële aftrap voor het project gaf, reageerde daar mee op vragen van beheerder M. Pankow van het dorpshuis in Renesse. Pankow zet zijn vraag tekens bij het project, en dan vooral met betrekking tot het beheer van de computers. „Als dorpshuisbeheerder maak je al veel uren, en dit betekent een hoop extra werk", betoogde hij. Van der Salm verzekerde Pankow dat de gemeente zeker niet van plan is zwaar belaste dorpshuisbeheerders met nog meer werk op te zadelen. „Er zullen zeker knelpunten zijn. Die moeten we op een rijtje zet ten en samen oplossen. De gemeente wil met de digitali sering van de dorpshuizen meerdere vliegen in één klap slaan. De gemeentelijke website den voor het bestellen van bood schappen of medicijnen bij de apotheek. Ook tot de mogelijkheden be hoort een elektronisch spreek uur van welzijnsinstellingen en/of hulpverleners. Een inter actief vragenuurtje met be stuurders kan eveneens en wie een beetje de weg weet op het in ternet kan allerlei gegevens, af beeldingen en foto's boven wa ter halen. Kortom: een bezoek aan het dorpshuis moet door de internetcomputer een stuk aan trekkelijker worden. In dorpshuis De Putmeet in Scharendijke werd getoond wat er met de computer in dorpshuizen allemaal kan. foto Dirk-Jan Gjeltema wordt voor meer mensen toe- gemeente hun ideeën kwijt en gankelijk, burgers kunnen via op termijn kan de openbare in de elektronische postbus van de ternetcomputer gebruikt wor- BURGH - Revasa, Kerkstraat, 20.00 uur: Gespreksbijeenkomst over geloof en cul tuur; ZIERIKZEE-MFC, 14.00uur: Manifestatie Mantelzorg met optreden Duo Encore; Gemeentehuis, 19.30 uur: Vergadering gemeenteraad (onder meer Mondragon, Krekenproject, Poortambacht 11); door Ingrid Huibers KORTGENE - De droom van meubelmaker Kees Wesdorp uit Kortgene is het opzetten van een ambachtelijke zagerij. Hout dat daar wordt verzaagd kan weer worden gebruikt voor het res taureren van monumentale ge- potdekselde boerenschuren, molens, of historische zeilsche pen. Wesdorp ziet het helemaal voor zich. Hij heeft in België een vooroorlogse boombandzaag gekocht die hij in één van de loodsen bij zijn woning aan de Oud Kortgenedijk wil plaat sen. „Dan komt zo'n boom op een treintje aanrijden. En die wordt dan in één keer verzaagd. Dat is echt een prachtig ge zicht." Wesdorp heeft zijn werkplaats ingericht in een voormalige landbouwschuur waarvan hij de gevel inmiddels heeft geres taureerd. De andere loodsen waar ooit de landbouwmachi nes van aardappelhandel Val kier stonden, wil Wesdorp ver huren aan jonge ondernemers die bijvoorbeeld een ambachte lijk scheepstimmerbedrijfje of een instrumentenmakerij wil len beginnen. ZIERIKZEE - Voor de vierde keer dit jaar heeft een deel van Schouwen-Duiveland gisteravond korte tijd zonder stroom gezeten. Rond kwart over acht 's avonds viel in het gebied van Zierikzee tot aan Scharendijke de elektriciteit uit. Nutsbe drijf Delta wist voor een groot deel van het getroffen gebied de stroom snel om te leiden. Rond kwart over negen hadden de meeste kernen weer licht. Alleen een deel van Scharendijke zat op dat moment nog even in het donker. Eerder dit jaar is de Schouwse Westhoek al twee keer getroffen door een stroom storing: tijdens het Pinsterweekend en begin augustus. Aan het eind van die maand volgde een derde, kleinere stroomsto ring, die het centrum van Zierikzee enige tijd lam legde. Wat de oorzaak van de jongste stroomstoring is geweest, kon Del- ta-woordvoerdster M. van Zuijlen gisteren nog niet zeggen. GOES - Een dertienjarige fietser uit Goes is gistermiddag op de Westwal in zijn woonplaats ten val gekomen. De jongen fietste ter hoogte van de Albert Heijn toen zijn voorwiel weg gleed.Hij is met een gebroken onderarm per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. VLISSINGEN - Een vijftigjarige man uit Vlissingen is gister middag in de Sint Jacobsstraat in zijn woonplaats aangehou den wegens winkeldiefstal. De man had even daarvoor bij een fotozaak in Vlissingen fotorolletjes weggenomen. NISSE - Gerard Smallegange signeert zaterdag zijn nieuwe boek Rond 't Hof in bakkerij/ theetuin Jikkemiene in Nisse, onderdeel van stichting Het Gors. De theetuin is zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur en Smallegange is van 10.30 tot 12.00 uur aanwezig om zijn boek te signeren. HULST - Volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde heeft de Culturele Prijs 2003 van de gemeente Hulst in de wacht gesleept. De bijzondere commissie culturele zaken be sloot op 17 november unaniem de volksdansgroep voor te dra gen voor deze prijs. B en W namen dit advies over. De commis sie droeg deze groep uit Vogelwaarde voor, omdat zij een jzondere vorm van vrijetijdsbesteding biedt. GOES - Groenteman Bram Dirkx (56) staat morgen en zater dag voor het laatst op de markten in Terneuzen en GoesNa 3 6 jaar neemt hij niet alleen afscheid van zijn werk, maar ook van zijn hobby. Samen met Bram zegt ook zijn vrouw Elly (56), die al 27 jaar trouw met hem meewerkt, het marktle ven vaarwel. Het echtpaar zegt vooral de gezelligheid te gaan missen, en niet de lange dagen. De familie Dirkx uit Baarland werkte altijd vijf dagen in de week op de markt. Maar sinds een aantal maanden staat al leen Elly nog met het personeel twee keer in de week in Goes en één keer in Terneuzen. Bram helpt 's ochtends met uitladen en 's middags met inladen. Niet dat hij niet meer op de markt zou willen staan, hij kan het niet meer. Vanwege zijn spier ziekte kan en mag Bram niet te lang meer staan en lopen en daarom besloot het echtpaar te stoppen met het werk. Van der Salm, tot voor kort naar eigen zeggen digibeet, liet we ten veel van het project te ver wachten. Gegrond optimisme volgens R. Delfgauw van het computerbedrijf Nuformer Di gital Media uit Zierikzee. Met name onder ouderen is volgens hem forse groei van het aantal internetgebruikers. „Zij heb ben de tijd en pikken het werken met een computer meestal vrij snel op." Het is de bedoeling dat de dorpsbewoners gratis van de in ternetfaciliteit in het lokale dorpshuis gebruik kunnen ma ken. Aan bezoekers - bijvoor beeld toeristen - wordt een be scheiden tarief in rekening gebracht. Op de vraag hoe de beheerder moet weten of het een dorpeling of een toerist is liet Van der Salm weten te willen bekijken of de in ontwikkeling zijn de 'toeristenpas' daarvoor gebruikt kan worden. door Rolf Bosboom NEELTJE JANS - Hoewel er wel financieel ruimte voor is, durft waterschap Zeeuwse Ei landen het niet aan de stijging van de tarieven volgend jaar te matigen. Hoofdingelanden die daar toch voor pleitten, lieten zich er gisteravond in het alge meen bestuur van overtuigen dat dat onverstandig zou zijn. Het schap is er steeds van uitge gaan dat de tarieven de komen de jaren telkens met 5,9 procent stijgen. Op die manier kunnen de pieken in de uitgaven worden opgevangen. De reorganisatie die het waterschap in gang gezet en het strikte financiële beleid hebben inmiddels tot besparin gen geleid. Daardoor zouden de tarieven volgend jaar maar met twee procent hoeven te stijgen. In de begroting 2004, die gister avond werd behandeld, is toch uitgegaan van de afgesproken 5,9 procent om te voorkomen dat een jaar later de tarieven ex tra (rond de tien procent) zou den moeten worden verhoogd. Met name de hoofdingelanden S. Verheij,D. Vos enD. Gideonse vonden, nu er toch de mogelijk heden voor zij n, de burgers te la ten profiteren van de besparin gen. „Maak een gebaar, want alleen een gedachte, daar heb ben de ingelanden weinig aan", zei Verheij. Zij dacht, evenals Vos, aan een verhoging van rond de vijf procent. M. Wattel zei, mede namens de commissie waterkeringen en wegen, juist te willen vasthou den aan 5,9 procent. P. van den Dorpel gaf aan dat het water schap zich de afgelopen tijd een 'wendbare organisatie' heeft getoond door in korte tijd flink te besparen. Gezien de aanhou dende economische tegenwind drong hij erop aan de ingezette koers voort te zetten en de kos ten nog verder te verlagen. Gezworene J. Hoekman legde een reeks argumenten op tafel om duidelijk te maken dat het 'niet verstandig' zou zijn om af te wijken van 5,9 procent verho ging. Daarvoor is de 'kosten- piek' in 2005 te fors, is er te veel geld nodig om de reserves op peil te houden en zijn de financi ële risico's die het waterschap loopt te groot. Wel zegde hij toe dat als er volgend jaar opnieuw ruimte is in de begroting, een mindere stijging van de tarieven bespreekbaar is. Hoekman betwijfelde of het wa terschap de uitgaven nog strik ter in dehandkanhouden. „Na tuurlijk blijven we gespitst op effectiviteit, maar ik kan niet beloven dat dat leidt tot een ver dere daling van het kostenni veau. Het stopt een keer, tenzij u vindt dat we bepaalde kernta ken niet meer moeten doen." Het algemeen bestuur liet zich overtuigen door het betoog van de gezworene. De begroting werd daardoor bijna met alge mene stemmen aangenomen. Alleen L. Waterman stemde te gen omdat hij een lastenver zwaring van 5,9 procent 'maat schappelijk niet verantwoord' acht. De tarieven 2004 worden: inge- zetenenomslag 49,50 euro per wooneenheid, omslag gebouwd 1,80 euro per waarde-eenheid van 2269 euro, omslag onge bouwd 63 euro per hectare en verontreinigingsheffing 58,65 euro per vervuilingseenheid. Een gezin met een eigen huis met een getaxeerde waarde van 160.000 euro is daardoor vol gend jaar ruim 352 euro kwijt aan het waterschap. Advertentie Het geheel kan als museum fun geren. Toen Wesdorp stuk liep op de planologische en financiële on derbouwing van zijn plan, schoot Anton Rosier (die Wes dorp tijdens zijn vakantie op Noord-Beveland leerde kennen) te hulp. De twee zijn inmiddels bezig met de oprichting van de Stich ting Houtwerf Ifflral

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43