13 Trouwen op boot Oosterschelde mag toch Goese ijs- en skatebaan geopend 20% KORTING Gimbrère r Laatste boerderij in natuurgebied plat I (I) 2 a Schouwen-Duiveland wil getouwtrek kosten gemeentehuis afsluiten BEAU College onderzoekt omvorming Ecoscope gemeente wil plaatsmaken voor nieuwe graven in Burgh-Haamstede VERBOUWINGSOPRUIMING Op de totale wintercollectie De Pantalon Schilderij gsus - Diesel - Replay OPRUIMING OPRUIMING zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag 27 november 2003 Zorgvuldigheid Brasseriemenu Wim Hofman Johanna Kruit De Keersluis- moord Lighthouse Quintet Koopavonden Sinterklaas Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Boos (vanaf vandaag) B C B 0 Q St. Jacobspassage 26 Vlissingen 7s U zondag 30 november open 13.00-17.00 uur 2 halen 1 betalen 1 paar 30% korting Moeizaam Afsluiten Vlissingen krijgt eigen afdeling ChristenUnie Man gewond bij aanrijding in Kats J SraSg wrMarcel Modde JERKWERVE - De laatste loerderij in het natuurontwik- iilingsgebied Tureluur bij [erkwerve gaat tegen de vlak- In opdracht van de provin ce zijn medewerkers van het jnnemingsbedrijf Sagro uit •Heerenhoek begonnen met iel verwij deren van asbest in de (bouwen. Volgende week be- jjnt de daadwerkelijke sloop. De boerderij en de omliggende percelen, zijn aangekocht door het Bureau Beheer Landbouw gronden (BBL). Het complex wijkt voor de ontwikkeling van nieuwe natuur in het kader van het plan Tureluur. Volgens J. Beijersbergen van de provin cie is met name de schuur der mate gammel, dat behoud ervan niet mogelijk is. Daarnaast heeft ook Rijkswaterstaat aan gedrongen op sloop. De boerde rij staat pal aan de N59. Het in- en uitkomend verkeer van het erf zorgt voor een onveilige ver keerssituatie, legt Beijersber gen uit. Het dak van de schuur bevat as best en moet daarom met de no dige extra zorgvuldigheid wor den verwijderd en afgevoerd. Zodra die klus is geklaard gaan de gebouwen tegen de vlakte. Het terrein wordt volledig ont daan van alle verhardingen, zo dat de natuur er haar gang kan gaan. Volgens Beijersbergen be staan er voor de locatie geen specifieke plannen. Eerder werden al twee andere boerderijen in het Prunjegebied opgeofferd ten bate van de na tuur. In 1998 verdween de Prun- jehoeve, evenals de aangrenzen de polderweg. Vier jaar later volgde de Zeikehoeve. IVfet na me rondom de sloop van die boerderij is veel te doen ge weest. Uit agrarische hoek werd bezwaar gemaakt, omdat werd gevreesd dat de sloop ten koste zou gaan van het budget voor landinrichting. De provincie wist die visie te weerleggen. Voorstellen om de boerderij bin nen het kader van de natuuront wikkeling een andere functie te geven, werden afgewezen. Dorpsraad tegen ruimen Vredehof horPiet Kleemans tüRGH-HAAMSTEDE - In h-Haamstede bestaat gro- Kweerstand tegen het plan van |tgemeente Schouwen-Duive- jand om een deel van begraaf - plaats Vredehof te ruimen om lieuwe begraafruimte te creë- B. In een brief dringt de [ifirpsraad Burgh-Haamstede lijdegemeenteraad aan op uit leiding van de begraafplaats iplaats van ruiming. ijpbegraafplaats Vredehof - ge legen langs de Serooskerkseweg jjHaamstede - zijn volgens het ifmeentebestuur nog maar en- iele plaatsen beschikbaar. Om iemogelijkheid tot begraven te shouden, moet de capaciteit itgebreid worden. Daar zijn lerschillende mogelijkheden ■oor. Er is ruimte voor uitbrei- jingvan het kerkhof. Het alter- atief is ruiming van het oudste jedeelte. Uitbreiding is een stuk iiiirder dan ruimen, heeft het siiouwen-Duivelandse college ttijferd. Uitbreiding vergt mi- imaal ruim een miljoen euro, een investering van 31.043 euro voor ruiming in combinatie met enkeldiep be graven. Naast die eenmalige in vestering prijkt een jaarlijks be drag aan kapitaalslasten en onderhoud op het prijskaartje en ook dat valt bij ruiming een stuk lager uit dan bij uitbrei ding. Het dagelijks gemeentebestuur is zich er van bewust dat rui ming gevoelig ligt, maar spreekt toch zijn voorkeur uit voor die variant. Daarbij spelen de hoge kosten die uitbreiding - zowel eenmalig als jaarlijks - met zich meebrengt een rol, maar ook het ruimtebeslag. „Door de uitbrei ding wordt een agrarisch ge bruikt open landschap veran derd in een door bomen en struiken omgeven, zeer grote begraafplaats. Wethouder Openbare Werken G. van de Velde-de Wilde bena drukt dat het college zeer uitge breid heeft zitten plussen en minnen alvorens haar voorkeur voor ruimen uit te spreken.Wij weten uit ervaring dat dat van alles losmaakt. Als er geruimd gaat worden, zullen wij daarbij uiterste zorgvuldigheid be trachten richting nabestaan den." De mogelijke ruiming heeft vol gens voorzitter van de dorps raad Haamstede D. Bosman veel losgemaakt in het dorp. „De dorpsbewoners zijn er fa liekant tegen. Er wordt echt schande van gesproken.Dat de verontwaardiging zo groot is, is volgens Bosman zeer begrijpe lijk. „Er liggen daar mensen be graven van wie nog nabestaan den leven. Als er geruimd wordt, maakt dat veel emoties los. En door te ruimen zou er ook een stukje geschiedenis van het dorp-verloren gaan." Allemaal niet nodig, volgens de dorpsraadsvoorzitter. „Indien de begraafplaats ingeklemd lag en er geen andere optie zou zijn, Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Griekse salade en biefstuk friet of groentetaart (vegetarisch) en Turkse yoghurt 11,50 9,00 vegetarisch menu) vanavond, 19.30-20.30 uur presentatie nieuwe boek Wat we hadden en wat niet zaterdag 29 november 12.00-13.00 uur signeert De Geitenbreier, de brillenkoker en andere rare snuiters Gerard van der Hoeven en Femke Gerestein signeren Ruiming van het oudste gedeelte van Vredehof heeft de voorkeur van het college. foto Dirk-Jan Gjeltema 15.00-16.30 uur woensdag 3 december donderdag 4 december bekijk ook onze website www.drukkeriimiddelbure.nl door Rob Paardekam KRUININGEN - Reimerswaal- se paren kunnen voortaan toch trouwen op Tweemastklipper De Avontuur. Dinsdag besloot een meerderheid van de ge meenteraad het vaartuig aan te wijzen als officiële trouwloca tie. Momenteel kan het burgerlijk huwelijk in Reimerswaal alleen worden voltrokken in de trouw zaal van het gemeentehuis in Kruiningen. Een jaar geleden deed hotel de Poort van Antwer pen een verzoek om aangewezen te worden als 'huis der gemeen te', zodat er getrouwd kon wor den. Burgemeester en wethou ders zagen dat wel zitten, maar de gemeenteraad verzette zich tegen het plan. Ze vreesde pre- cendentwerking en oneerlijke concurrentie voor dorpshuis Luctor en Emergo. Het is im mers te verwachten dat veel stellen die elkaar in de Poort van Antwerpen het jawoord geven daar ook feesten. Nu ligt er een tweede verzoek. De stichting Traditioneel Zei lend Zeeland wil dat twee mastklipper De Avontuur wordt aangewezen als trouwlo catie, zodat paren varend op de Oosterschelde in de echt kun nen treden. Gezien het stand punt van de gemeenteraad van een jaar geleden, wees het colle ge het verzoek af. Bestuurslid G. van Hecke van Traditioneel Zeilend Zeeland deed dinsdag een succesvolle poging om de raadsleden van zijn gelijk te overtuigen. Vol gens hem heeft zijn stichting in tegenstelling tot de Poort van Antwerpen geen commerciële motieven. „Wij proberen met vrijwilligers het maritiem cul tureel erfgoed in stand te hou den. Als we wat extra inkom sten kunnen genereren uit trouwerijen, wordt dat een stuk gemakkelijker." Volgens Van Hecke gaat het puur en alleen om huwelijksvoltrekkingen. Feesten aan boord van De Avon tuur kan niet. Op de SGP na stemden alle par tijen in met het aanwijzen van de klipper als 'huis der gemeen te'. „Ik heb daar geen moeite mee", zei M. Weststrate (LR). „Anders dan bij de Poort van Antwerpen gaat het hier niet om economische motieven. Boven dien zal het heus niet om tiental len huwelijken per jaar gaan." Ook de PvdA is gecharmeerd van het plan. „In andere ge meenten kan ook getrouwd worden op leuke locaties, maar in Reimerswaal kan dat alleen op het saaie gemeente huis." De SGP reageerde boos op het besluit van de meerderheid. On danks het feit dat de andere par tijen duidelijk aangaven waar om ze nu wel akkoord gingen, sprak de partij van een zigzag- beleid. „Binnen een jaar nemen we een compleet ander besluit. Dat is belachelijk", zei H. Knuist. „Laten we blij zijn dat mensen nog willen trou wen", reageerde A. Jumelet (ChristenUnie). „We moeten ze niet gaan betuttelen door één verplichte trouwlocatie aan te wijzen." Op verzoek van de raad zal het college duidelijke crite ria opstellen waaraan nieuwe trouwlocaties moeten voldoen. Dit om te voorkomen dat er nu een storm aan nieuwe verzoe ken binnenkomt. Advertentie) u 1) -O Q) Q> door Freek Janssen GOES - Sinterklaas zélf heeft gisteren de nieuwe ijs- en skee- lerbaan in de Goese wijk Goes- Zuid geopend. Het weer werkte niet echt mee; het regende en er stond een stevige herfstwind. De goedheiligman bleek slecht bestand tegen dat gure Neder landse weer. Hij was blij met de baan, maar hoopte toch dat deze voorlopig nog geen dienst zou doen als schaatsbaan. Althans niet voor zijn terugtocht, op 6 december. Het welkomstpraatje door wet houder D. van Ewijk werd dan ook binnen gehouden, in de aula Advertentie van basisschool Prinses Bea trix. De meeste aanwezigen wa ren ouders met kinderen in de basisschoolleeftijd. De jongste kinderen kwamen vooral voor de sint, de ouderen om te skaten. En waarschijnlijk stiekem ook een beetje voor sinterklaas. De eerste plannen voor een ijs- en skeelerbaan stammen al uit 1991. In de jaren daarna is er veel geharreward tussen de ge meente, de ijsclub en omwonen den over de financiering. Ook onderzocht de gemeente of er wel genoeg belangstelling was voor de baan. De kinderen in Goes-Zuid werden daar ook over gehoord. Volgens Van Ewijk is de algemene opvatting, nu de baan eenmaal klaar is, dat deze 'vet cool' geworden is. De 400 meter lange baan is nog niet helemaal af. Er moet nog een vlonder geplaatst worden en er komen twaalf lichtmasten bij. Ook de kleedruimtes en toi letten zijn nog niet af. En als het geregend heeft, blijven er plas sen water op de baan liggen. Maar ook dat euvel wordt bin nenkort verholpen. Advertentie UITVERKOOP Bij vorst wordt de baan hele maal ondergespoten met vijver water, waardoor er een flin terdunne laag ijs ontstaat. Ook op het middenterrein kan vanaf volgend jaar worden ge schaatst. Iedereen mag gratis de baan op. Tijdens lesuren zullen er wel vaak trainende Cios-stu- denten te vinden zijn. Na de openingshandelingen bij de baan stormden de kinderen de gloednieuwe baan op. Som migen op skeelers, anderen op skateboards, mini-steps, fietsen en zelfs speelgoedtractortjes. De eerste meters werden heel snel afgelegd, maar op de terug weg zakte bij iedereen het tem po ver terug. Maar daar was een goed excuus voor; de sterke te genwind. f Advertentie St. Janstraat 5-7 Middelburg LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg kunnen wij voor ruimen begrip opbrengen, maar nu de gemeen te de voor uitbreiding benodig de grond reeds in eigendom heeft, zien wij geen enkele noodzaak te ruimen. Dat het begraven op Vredehof door uitbreiding duurder wordt - de gemeente streeft naar een voor 65 procent kostendekkend tarief begraafrecht - neemt de dorpsraad voor lief. De meer kosten voor een begrafenis zijn 'niet onoverkomelijk'. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schou.ven-Duiveland heeft huisadvocaat U. Hoekstra inge schakeld voor de verdere afwik keling en oplevering van het ge meentehuis. Het college van burgemeester en wethouders hoopt half december in goed overleg met de aannemer alsnog tot een akkoord te komen over welke werken nu wel en niet voor rekening van de Bouw combinatie komen. Al sluit wet houder J. van Felius juridische stappen niet uit. Tussen de gemeente en de aan nemer ligt een meningsverschil vanomennabij de 100.000 euro. De bouwcombinatie wil bij de gemeente extra toezichtskos- ten, het eigen risico van de stormschade en 'enkele niet uit gevoerde meerwerken' in reke ning brengen bij de gemeente. Maar die weigert deze te beta len. Los van dit financiële geste ggel moeten in het gemeente huis de laatste puntjes nog op de i gezet worden. Twee daklekkages moeten nog gerepareerd worden en de in stallateur moet de bekabeling aanpassen zodat die voldoet aan de eisen die destijds in het be stek gezet zijn. De onderhandelingen over deze laatste punten verlopen volgens het college 'moeizaam'. Met als direct gevolg dat het pand, waar de gemeente nu al bijna twee jaar in huist, nog altijd niet is opgeleverd. Op 10 december gaan gemeente en bouwcombi natie hierover opnieuw met el kaar om de tafel. Wethouder Van Felius hoopt daarbij de kwestie met de aannemer als nog op een 'minnelijke manier' te regelen. Al heeft de gemeente alvast wel huisadvocaat Hoek stra ingeschakeld. Want een ju ridische procedure in dit meningsverschil wordt niet uit gesloten. Mocht Schouwen-Duiveland alsnog die extra rekeningen moeten betalen, dan kan dat. Volgens de laatste berekeningen zal de gemeente (wanneer die ton extra niet afgerekend wordt) bijna 130.000 euro over houden van de 21 miljoen euro, die ervoor is uitgetrokken. „We blijven ook dan nog altijd aan de goede kant van de streep zit ten." Wethouder Van Felius wil deze slepende kwestie nu zo snel mo gelijk afsluiten. Het gemeente huis moet worden opgeleverd, zodat het gemeentehuis daad werkelijk van de gemeente is. Die afhandeling moet begin vol gend jaar gebeuren. Van Felius: „De (definitieve, red.) eindafre kening komt bij de jaarrekening over 2003." VLISSINGEN - Vlissingen is een van de laatste gemeenten in Nederland waar de Christen- Unie (CU) is opgericht. De ChristenUnie zal na de le denvergadering begin volgend jaar bekendmaken of ze ook meedoet aan de gemeenteraads verkiezingen in 2006. De leden van de partij kunnen besluiten dat de ChristenUnie haar steun geeft aan de bestaan de lokale partij, de Rechts Pro testants Christelijke Unie (RP- CU) óf dat de RPCU opgaat in de ChristenUnie. Advertentie St. Janstraat IA - Middelburg door Famke van Loon RENESSE - Recreatief Milieu centrum Ecoscope BV moet on dergebracht worden in een stichting. Het college wil hier voor begin 2004 plannen maken en onderhandelingen beginnen. De huidige opzet van Ecoscope heeft in het verleden voor veel onhandige situaties gezorgd. De gemeente is als subsidiegever en initiatiefnemer nauw betrok ken bij de BV. Wethouder G. van de Velde-de Wilde is politiek verantwoordelijk voor het rei len en zeilen op het Renesser centrum. Daarnaast is de ge meente enig aandeelhouder in de BV. En die twee petten voor één en dezelfde organisatie werkt slecht, zo is gebleken. In het collegeprogramma tot 2006 heeft het gemeentebestuur daarom bepaald, dat Ecoscope ondergebracht moet worden in een stichting. Volgens de wet houder is inmiddels bekeken of dat juridisch gezien kan. Nu er wat dat betreft geen problemen zijn, wil het college onderzoe ken hoe die omvorming van BV naar stichting gerealiseerd kan worden. „Ik denk dat dat begin volgend jaar opgepakt gaat worden", aldus Van de Velde. Afhankelijk van de snelheid van dat onderzoek en hoe snel de on derhandelingen lopen, kan Eco scope dan mogelijk al in 2004 op eigen benen worden gezet. Veel haast heeft het college hiermee overigens niet, omdat het tot het eind van deze raadsperiode (2006) de tijd heeft om dit plan uit te voeren. Voordat Ecoscope onder de vlag van een stichting kan varen, moet er nog veel ge beuren. Niet alleen moet een stichting worden opgericht, maar daarnaast moet hiervoor een bestuur worden gezocht en aangesteld. Daarbij moet de BV worden opgelost. Voor Ecosco pe zelf is het voordeel dat het onder een stichting in aanmer king komt voor meer verschil lende subsidies. De gemeente spint er vooral garen bij omdat deze als subsidiegever op meer afstand van het natuurcentrum komt te staan. Al zal het Renes ser centrum aan bepaalde eisen en doelstellingen moeten vol doen om subsidies te behouden. Helemaal zelfstandig zal Eco scope volgens beheerder W. van der Hulle overigens niet wor den. „Want het blijft van de ge meente. Het is hun tokootje." KATS - Een tachtigjarige man uit de gemeente Noord-Beve land heeft gistermorgen bij een aanrijding in Kats een gekneus de rib opgelopen. De man zat in een brommobiel, die bestuurd werd dooreen 75-jarige vrouw. De vrouw gaf op de kruising Veerhavenweg en Noordlange- weg geen voorrang aan een be stelauto, bestuurd door een 39- jarige inwoner van de gemeente Reimerswaal. Het schilderij was lang sto rend aanwezig. Het hing al leen maar in hun huis omdat een goedwillende vriendin uit de sector beeldende kun sten het destijds ten geschen ke had gegeven. Ze wilden haar niet voor het hoofd sto ten en zodoende keken ze sinds jaar en dag aan tegen een abstract werk in olieverf, getiteld 'vriendschap' hoe wel het eigenlijk beter 'geen talent' had kunnen heten. Onlangs kwam er een eind aan het geduld van de Mid delburgers wier muur reeds zo lang werd ontsierd. Ze hadden wat nieuwe boeken kasten aangeschaft en acht ten het moment van herin richting van de woonkamer heel geschikt om 'vriend schap' een fijne plek op zol der te geven. Natuurlijk speelde de duivel ermee. Twee dagen later meldde zich, na lange tijd, de kunstenares. Ze bleef maar kort. Moest naar huis. Om een stukje emotie op het doek te gaan smijten. De titel 'Ontgoocheling'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41