34 projecten gerealiseerd dankzij de Nationale Postcode Loterij Nationale Postcode Loterij bedankt! Jawel, Zeeland heeft enorm veel gewonnen. Het Zeeuwse Landschap kan ieder jaar weer tal van natuurprojecten uitvoeren dankzij steun van de Nationale Postcode Loterij. De Nationale Postcode Loterij helpt als grootste goede-doelen-loterij van Nederland tal van projecten op gang die ontwikkeld worden om onze provincie open, ruim en groen te houden. Dus voor de deelnemers in de Postcode Loterij geldt: de natuur wint altijd! 3. Herstel eendenkooi Anna jacobapolder 11. Kanalen Oranjezon 10. Project Boomkikker 4. Peilopzet Yerseke Moer 5. Reconstructie vogel observatie Saeftinghe 9. Herstel Baarzandse kreek 6. Akkerkruidenproject 7. Project Westerschelde 8. Herstel vliedbergen complexen 12. Extra grondaankopen 1. Voorlichting en educatie 2. Hollestelle Rumoirtschorren OTERIJH Het jaar 2003 is bijna afgelopen. Opnieuw heeft Het Zeeuwse Landschap een forse slag kunnen maken in het bereiken van haar doelstellingen. Typisch Zeeuwse planten en dieren konden extra worden beschermd en in diverse natuurgebieden werden belangrijke verbeteringsprojecten doorgevoerd. Nieuwe strategische aankopen werden gerealiseerd en bovendien konden diverse activiteiten ontplooid worden op het vlak van educatie. Alleen al in 2003 kwamen meer dan 200 school- groepen op excursie in onze natuur gebieden! De bijdrage van de Nationale Postcode Loterij was hierbij onmisbaar! Dorpstraat 100a, Postbus 25, 4450 AA, Heinkenszand, tel. 0113 569110, fax 0113 569111, info@hetzeeuwselandschap.nl, www.hetzeeuwselandschap.nl Zeeland heeft gewonnen! tegisch gelegen stukje grond moeten kopen zonder financiële steun van de overheid. "Buurmans grond is maar één keer te koop". Dankzij de Nationale Postcode Loterij hebben we al heel wat belangrijke aankopen gerealiseerd. gefinancierde, grondige opknapbeurt is die weer voor jarenlang tegen wind en golfslag bestand. De vanginstatlatie die tot het cultuurhisto risch erfgoed van de eendenkooi behoort, vergt intensief onderhoud. Maar het is niet alleen van belang uit historisch oog punt om de kooi vangklaar te houden. De eis dat een kooi vangklaar blijft is een wettelijke verplichting om het afpalings- recht in stand te houden. Zo blijft het gebied een waar eldorado voor water vogels. De Nationale Postcode Loterij betaalt de herstelactie. In het kristalheldere water van de kanalen in het duingebied Oranjezon leven tal van bijzondere planten en dieren. Het bron mos, de zoetwaterkreeft, meer dan tien verschillende libellen... Maar er is iets aan de hand. Plaatselijk wordt het water troe bel en verliest het zijn kwaliteiten. De Nationale Postcode Loterij financiert een onderzoek om te kijken wat er aan de hand is en wat we er aan kunnen doen. De zeldzame boomkikker heeft één van zijn laatste bolwerken in de regio West- Zeeuws-Vlaanderen. Er leven belangrijke deelpopulaties in de Kievittepolder en op de Wallen van Retranchement en van Aardenburg. Met financiële steun van de Nationale Postcode Loterij worden nieuwe putten gegraven, waarin de kikkers zich voortplanten en die tevens een schakel tussen de deelgebieden vormen. Een verhoging van het waterpeil in de Yerseke Moer geeft een nieuwe impuls aan één van de belangrijkste reservaten van Het Zeeuwse Landschap. Verdroging bedreigt de vele weidevogels en de zeld zame zoutplantengemeenschappen. Mede dankzij financiële steun van de Nationale Postcode Loterij kon de peilverhoging gerealiseerd worden. Het grootste brakwaterschor van Europa trekt at jaren tal van vogelaars uit binnen- en buitenland. Bijzondere vogels als lepe laars, slechtvalken en zilverreigers beho ren tot de vaste gasten in het Verdronken Land. Momenteel wordt de vogelobserya- tiehut ingrijpend gereconstrueerd, zodat de vele vogelaars buiten het bereik van weer en wind kunnen genieten van de enorme vogelrijkdom. Met gfetcielijke steun van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit, de Provincie Zeeland en van het water schap Zeeuws-Vlaanderen, kon een ambi tieus baggerproject worden uitgevoerd om deze prachtige kreek te ontdoen van een dikke laag baggerslib. Nieuwe kansen voor tal van water en moerasvogels. Geldelijke ondersteuning van de Nationale Postcode Loterij zorgde voor een belang rijke finishing touch. De Zeeuwse akkers waren vroeger onder botanici beroemd om hun fraaie akker kruiden. Planten als het spiesleeuwenbek- je, de korensla en het klein spiegelklokje zijn door de intensivering van de land bouw vrijwel verdwenen. Door een aantal kleinschalige akkertjes op ouderwetse manier te bewerken en te beheren ont staan er nieuwe kansen voor deze kruiden De Nationale Postcode Loterij financiert het project. De Westerschelde is als vaarweg van grote economische betekenis. Maar het is ook het grootste en belangrijkste estuarium van Nederland en een heel waardevol natuurgebied. Samen met Vogelbescherming Nederland en de Zeeuwse Milieufederatie werkt Het Zeeuwse Landschap aan een visie voor herstel en verbetering van natuurwaarden in en langs het Westerscheldegebied. De Nationale Postcode Loterij draagt financieel bij aan het opstellen van deze visie. Zuid-Beveland telt verschillende fraaie historische vliedbergencomplexen. Bijvoorbeeld de Berg van Troye, in de bebouwde kom van Borssele en de twee vliedbergen bij Baarsdorp. Instandhouding en herstel van de historische contouren is een kostbare operatie die we alleen dank zij steun van de Nationale Postcode Loterij konden uitvoeren. Veel natuurgebieden die Het Zeeuwse Landschap aankoopt worden gesubsidi eerd door de overheid. Toch komt het ook wel voor dat we onverwacht een stra- Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Met deze wijsheid in het achterhoofd doet Het Zeeuwse Landschap er veel aan om de jeugd in aanraking te brengen met natuur en landschap. Via excursies en scholenwerk in verschillende plaatsen in de provincie laten we kinderen en jonge ren kennismaken met het Zeeuwse land schap en met de dieren en planten die daarin thuishoren. De Nationale Postcode Loterij ondersteunt het project met de aanschaf van alle benodigde materialen. Een hollestelle is een op het schor gele gen drinkput voor de schapen, bedoeld om zoet regenwater op te vangen. De oudste hollestellen zijn meer dan 1000 jaar geleden aangelegd. Er is nog maar één historische hollestelle in het buiten dijkse gebied overgebleven. Dankzij een door de Nationale Postcode Loterij STICHTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 32