Sterke vrouwen, de liefde en de man w ii 'ubliek is Ie rechter O Oordeel 29 donderdag 27 november 2003 DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG »zc De Rotterdamse theaterma ker Peter Sonneveld staat ,a jaren van alleen regisseren js acteur op de planken voor Ie theatermonoloog Oordeel, jaarin hij een legerkapitein leerzet die in afschuwelijke ijstandigheden afschuwelijke lingen heeft gedaan. Hij jaagt het publiek op te treden Js zijn rechter. [oen Peter Sonneveld besloot lat hij van regisseur maar -eer eens acteur moest wor- |B,koos hij direct voor het noeilijkste. Met Oordeel staat jij voor de taak helemaal in [n uppie de zaal in zijn ver bal te trekken. InOordeel speelt Sonneveld indrei Vukhov, een kapitein ran het Russische leger ten tij- (evan de Tweede Wereldoor- |0g, Zijn compagnie wordt Joorde Duitsers gevangen ge pen en zonder eten achter in een klooster in Polen. Na elf dagen be- Jaitmen te loten. Wie verliest tordt gedood en opgegeten, ils het Rode Leger de gevan gen enkele weken later komt jevrijden, zijn er nog maar Koeein leven, onder wie Vuk- »V. ide dik anderhalf uur dat de lonoloog duurt, ontbloot Son- eveld de details van wat zich ihet klooster heeft afge- leeld. En wat dat met zijn trsonage heeft gedaan. Len- jenen blijken lekkerder dan lij en nieren beter dan lever. Jaar niet voor niets smaakt a vriend minder dan een jabekende. Het verhaal is zo onvoorstel- laar", zegt Sonneveld. „Het jart elke beschrijving. Toch is etwaar gebeurd. Toneel- irijver Barry Collins maakt et zo persoonlijk, dat je jezelf iel moet afvragen: wat zou ik oen in zo'n situatie? Je kan iet anders dan afdalen in het aarom. Niet te snel het etiket ]oed' of 'fout' te plakken, laar proberen zijn beweegre den te doorgronden. Dat is iteressant." onneveld sloot zich zeven we- :n praktisch van de buiten- ereld af om zich de tekst van ordeel eigen te maken, mzware klus, mede door de welijkheid van het onder- irp. „Een monoloog geeft je gens houvast. Je hebt geen st van tegenspelers waar- ia je kunt aanhaken. Je kunt 'ei monoloog alleen leren op «grip. Dus je moet je hele- «aal inleven. Je moet alles wlen, alles voor je zien, over les een fantasie hebben." Annemiek Veelentuf lordeel wordt vanavond (don- Ierdag) gespeeld in 't Beest in Soes (20.30 uur). 'eter Sonneveld in Oordeel. Duits lied is rode draad Veel mensen in Zeeland kennen haar nog als de jonge vrouw die bijna schuil ging achter de grote bastuba bij de band Sint Juttemis van Dies ie Due. Maar Patricia Beysens (Rotterdam, 1956) heeft meer noten op haar zang. Sinds begin 1981 legt zij zich als vocaliste hoofd zakelijk toe op het Duitse chanson. „De tuba speel ik weinig meer. Af en toe wat studiowerk." Zaterdag is zij te horen in Nieuw- en Sint Joosland. Het chanson, dat rond het be gin van de vorige eeuw van uit Parijs ook in Duitsland op- gang maakte, met name in het cabaretcircuit, heeft haar voor liefde. Het is maatschappijkri tisch, maar ook literair. „Ik ben destijds begonnen met de Oost- Duitse componist en pianist Manfred Schmitz en ik ben er mee doorgegaan", zegt Patricia, die sinds 1974 in Antwerpen woont. „En het wordt alleen maar interessanter. Ik leer steeds meer over schrijvers en componisten en ik vind telkens weer origineel materiaal." „Ik heb nu een heel groot reper toire dat ik levend houd. Het loopt tot en met de DDR, maar ook daarna heb ik nog mensen gevraagd om muziek te schrij ven op gedichten, zoals van Heinz Kahlau. Ik heb inmiddels gemerkt dat er over de hele we reld mensen zijn die zich hier mee bezig houden. Een profes sor Duits bijvoorbeeld in Wisconsin (VS) schrijft boeken over het Weinmarcabaret en be reidt nu een biografie voor over Friedrich Hollaender. Hij heeft heel veel liedjes en vindt het spannend als iemand die wil zingen. Ik krijg van allerlei kan ten materiaal toegestuurd, in handschriften van inmiddels overleden componisten. Hun dochters hadden die nog lig gen." Patricia beperkt zich overigens niet alleen tot Oost-Duitsland. Van Friedrich Hollaender staat Patricia Beysens heeft een voorliefde voor het Duitse chanson. een reeks liederen op haar re cent uitgekomen derde cd Spöt- terdammerungzoals ook haar huidige programma heet. „Hol laender is destijds in Londen ge boren en op jonge leeftijd naar Berlijn verhuisd. Daarna is hij, met Mariene Dietrich, naar Amerika gegaan. Hij is de com ponist van onder meer Der Blaue Engel en Ich bin von Kopf bis Fuss is misschien wel zijn be kendste liedje. Na de oorlog is hij teruggekeerd naar Duits land en in de jaren zeventig overleden. Van hem heb ik ook later geschreven materiaal." „Spötterdammerung wil zoveel zeggen als 'narrenschemering'. De mensen hebben genoeg van dingen waar ze bij moeten na denken, die ingewikkeld zijn, zoals satire, de politieke clowns worden naar huis gestuurd. Maar deze muziek gaat wel de gelijk ergens over. Het is niet echt variété. Je kan het pro gramma zien als 'the greatest hits' over de hele periode dat ik nu bezig ben. Allemaal liedjes die ik nog heel.graag zing." Zo als van Bertolt Brecht. Erich Kastner, Wolf Biermann, Hein- rich Heine, Heinz Kahlau en ui teraard Hollaender. Zij wordt aan de piano begeleid door Frank Vercruysse, met wie zij al zestien jaar samenwerkt. Overigens doet Patricia nog tal van andere dingen. Zo is zij ver bonden aan de kleinkunstafde- ling van het Herman Teirlinck Instituut, de toneelschool, in Antwerpen. „Ik doe daar, naast allerhande muzieksoorten, ook Duitse chansons. De studenten zijn daar heel enthousiast over. Waaruit blijkt dat als je de men sen ermee confronteert, ze het vaak best mooi vinden, al is het dan niet commercieel." „Het Duitse repertoire is mijn rode draad. Daar wil ik nooit mee stoppen. Ik heb bij Gilsela May de laatste jaren master- classes gevolgd. Het is zalig om andere mensen tegen te komen die daar ook mee bezig zijn. Gi- sela is inmiddels tachtig en staat nog steeds te zingen. Een goed voorbeeld dat je daar oud mee kunt worden." Frans Doeleman Patricia Beysens treedt zater dag op in Theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland (20.30 uur). Met Anna, Hanna en Johan na, een toneelbewerking van Marianne Fredrikssons ge lijknamige roman, lijkt thea tergroep De Kern een nieuwe hit te hebben. Sterke vrouwen op het toneel. Daarmee onder scheidt theatergroep De Kern zich al jaren. Zette het ensemble van Ineke ter Heege en Jan-Jaap Jansen eerder historische vrouwenfi guren neer als Belle van Zuy- len, Lou Salome en Virginia Woolf, in de elfde productie van De Kern is het de beurt aan Anna, Hanna en Johanna, hoofdpersonen uit de bestseller van de Zweedse schrijfster Ma rianne Fredriksson (1927). De voorstelling heeft de actrices Diana Dobbelman, Fabienne Meershoek en Ineke ter Heege in de hoofdrollen. Ter Heege en Jansen schreven in het verleden meestal zelf de stukken voor hun gezelschap. Ze kozen nu voor een toneelbe werking van de beroemde ro man van Fredriksson. In de to neelversie is veel aandacht voor symboliek en muziek (van Willem van Maanen en Abba). Ineke ter Heegen (1), Diana Dobbelman en Margreet Heemskerk in Anna, Hanna en Johanna. foto Joris van Bennekom Ter Heege: „Toen ik het boek las, wilde ik er onmiddellijk iets mee doen. Fredriksson stelt zichzelf vragen die wij onszelf ook al jaren stellen. Volgens haar is de emancipatie van vrouwen ook nog maar net begonnen." Anna, Hanna en Johanna is een familiekroniek over Anna, haar moeder Johanna en haar grootmoeder Hanna. Als Anna haar demente moeder bezoekt, beseft zij hoe weinig zij van haar weet. Ze besluit het spoor terug te volgen om erachter te komen waardoor haar groot moeder, haar moeder en zijzelf zijn geworden wie ze zijn. De eerste was een boerendochter uit het archaïsche Dalsland die op haar twaalfde werd ver kracht, maar toch een gezin stichtte en naar Göteborg was verhuisd. Wat haar lot met dat van haar dochter en klein dochter verbindt, is dat ze be rusten in hun ondergeschikte rol jegens de man. De kracht die hen verhindert om aan dat patroon te ontsnappen, is de liefde. „De liefde maakt sterk en kwetsbaar tegelijk, zegt Ter Heege. „Dat is het uitgangs punt van het boek en van ons toneelstuk. Neem Anna, zij is 53, van deze tijd dus. Zij heeft zich veel meer kunnen ontwik kelen dan Hanna en Johanna. Zij is een sterke vrouw gewor den, maar tegelijk is zij nog heel kwetsbaar. Want we laten ons altijd maar weer door de liefde leiden in onze verhou ding met mannen." Theatergroep De Kern speelt Anna, Hanna en Johanna van avond (donderdag) in theater De Mythe in Goes (20.00 uur). Tot en met vrijdag 19 december is in de hal van het gemeentehuis in Kapelle een foto-expositie te zien van Hans Moerman. Deze tentoonstelling draagt als titel Door de lens van de camera krijgt het zien een andere betekenis. De afgelopen jaren maakte Hans Moerman vele reizen door Azië, Zuid-Amerika en Afrika en legde daar zijn ontmoetingen met mens en cul tuur vast. Hij toont op indrukwekkende wijze het leven van alledag in een com pleet andere wereld. De openingstijden van het gemeentehuis zijn: maandag en woensdag van 9.00tot 16.00 uur, dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur en don derdag van 9.00 tot 18.00 uur. In Willem's Winkel in Middelburg is drie dagen een tentoonstelling te zien van Venetiaans glas, lusters, fonkelende sie raden, prachtig gedekte tafels, rijke boe ketten, luxe cadeaus en heerlijke olijfpro ducten. Zo zijn er pasteltekeningen van Els Burgers, elegante hoeden van Hanny Mallekote en goud en zilver van Cees en Anne Mulder. Hester Philine presenteert haar murale Twins (wandkleden), die zijn geproduceerd in het textielmuseum Til burg. Voorts zijn er modeshows. Ge opend vandaag en morgen van 10 tot 21 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. Bas D. Vlasblom exposeert tot 1 februari in het Arsenaal Theatercafé in Vlissingen. De tentoonstelling bestaat uit acryl-ex- pressies. Tekenen en schilderen deed hij al in zijn jeugd, maar de ware inspiratie tot schilderen kwam in de jaren zestig. Zijn eerste schilderij verkocht hij in 1965. Hij kreeg privélessen en bezocht workshops en cursussen. Sinds een jaar is hij gaan schilderen met een voor hem nieuw me dium, namelijk acrylverf. Juist heeft hij een collectie acrylschilderijen voltooid met als thema Walcheren breekt de gol ven.Te bezichtigen tijdens de openingsu ren van het theatercafé. In atelier/galerie Peter van Berkel in 's-Heer Arendskerke exposeren tot en met 14 december de volgende kunste naars: Jan Boer, Bernard Delettre, Ronald van Dokkum, Henry Hess, Jan Hovener en Cor van der Padt. De galerie is geopend op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Zondag is het weer Rondje Kunst in de Schouwse Westhoek. Van 12.00 tot 17.00 uur zijn in Burgh-Haamstedetien ateliers en drie galeries voor het publiek ge opend. De lokatieszijn herkenbaaraan de vlag. Onder het thema Feesten wordt een dranke en een hapje geserveerd. Voorde tweede keer is zaterdag de Kunst route van de stichting Kunstkwartier Zie- rikzee te bezoeken. Van 11.00 tot 17.00 uur zijn zo'n 23 deuren geopend. Zoals in plan West in de Kokmeeuwstraat en de Kiekendiefstraat, waar respectievelijk kleuretsen en fotografie en keramiek voor huis en tuin te zien zijn. Voorts zijn er ver schillende gasten. Als stadsomroeper fungeert clown Flip. Overal waar men de grijs-blauwe K-vlag ziet wapperen, is men die zaterdag welkom. In het kader van Kunststappen op koop zondag in Vlissingen zijn in het atelier van Loes Muller werken te zien van de Itali aanse kunstenares Caterina Spadea. Zij exposeert olieverfschilderijen, aquarel len en krijtpotloodtekeningen. Ook is er beschilderd porselein. De expositie is zondag tijdens de vernissage geopend van 13.00 tot 17.00 uur en verder tot en met 17 januari op vrijdag en zaterdag van 12.00 tot 16.00 uur (behalve tijdens de kerstvakantie). In Galerie 't Haentje te Paart in Middel burg exposeert Henny Schrijver van 30 novembertoten met 10 januari schilderij en. Hoewel zij nu in Denemarken woont, heeft zij 25 jaar op Walcheren geschil derd. Op Walcheren maakte zij uiteraard gebruik van het speciale Zeeuwse licht. Nu schildert zij het Scandinavische licht. Henny gebruikt dunne transparante la gen olieverf om de kracht van de kleur en het licht te intensiveren, zodat er ruimte ontstaat. De galerie is geopend op don derdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 16.30 uur. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen (Mu seumpark 18-20):t/m 31 dec. - PanPan. De Rotterdamse kunstenaar George Belzer transformeert oude metalen gebruiks voorwerpen tot poëtische beeldende ob jecten; t/m 21 maart - Baardmannen en puntneuzen. Pre-industrieel design in steengoed. In deze tentoonstelling wor den ca. 150 gezichtskruiken getoond en wordt aandacht besteed aan de kunst- en cultuurhistorische aspecten van dezefas- cinerende objecten; t/m 8 december - Rondom Durer. Duitse prenten en teke ningen ca. 1420-1575 uit eigen bezit. Meesterwerken uit een van de vrucht baarste perioden van de Duitse kunst, die wel wordt aangeduid als het 'Durer-tijd- perk'. Kunsthal Rotterdam (Westzeedijk 341): t/m 7 december - Tien jaar Boomerang, een vluchtig medium, voor het eerst op museale wijze; t/m 11 januari - De wereld van de Zwartvoet Indianen. In een groots opgezette familietentoonstelling laat de Kunsthal voor het eerst in Europa de ge schiedenis en cultuur van de Zwartvoet Indianen zien; t/m 30 november-Jan Slui ters. Vrouwen! Muze, model en minna res; t/m 11 januari - Getekend: Fiep Wes tendorp. De tentoonstelling bevat originele tekeningen en documenten die voor het eerst publiekelijk worden ge toond. Hist. Museum 'Schielandshuis' Atlas van Stolk (Korte Hoogstraat 31): t/m 31 mei 2004- Het geluk van de huisvrouw. De in vloed van reclame. Ned. Architectuurinstituut: t/m 18januari - Het onbekende Leningrad: Constructi visme in een klassieke stad 1925-1932. Architectuurtekeningen en aanverwant archiefmateriaal van architecten uit St. Petersburg, het toenmalige Leningrad; t/m 18 januari - De Toekomst Nabij: The Asymtote Experience. Maquettes, foto's, tekeningen, projecties en installaties van een Amerikaanse architectenbureau. ANTWERPEN MUHKA: tot 30 november - Herfstten- toonstelling: Michelangelo Pistoletto Cittadellarte. De Singel: tot 30 november - Urban Dra mas architectuurtentoonstelling: narra tieve aspecten in de stedelijke omgeving. Diamantmuseum: tot 31 december - Art Deco Juwelen met diamant 1920-1939, glamoureuze juwelen voor de nieuwe vrouw van de wereld. Nationaal Scheepvaart Museum: tot 31 december - De kleine onbekenden, ver dwenen scheepstypes van de hand van Gilbert de Clerck in de sleepspits Lauran- da; aquarellen, tekeningen, foto's, docu's en modellen. MOMU: tot 31 maart 2004 - Genovanver- saeviceversA i.s.m. Europalia Italia. GENT Caermersklooster: tot 30 november-Life time: foto's Thorn Hoffman. Design Museum Gent: tot 7 december - David Huijcke met Korpus en Frantisek Vizner met Passie voor perfectie in glas. De wereld van Kina, het Huis: tot 31 de cember - Wie is er bang voor de grote bo ze wolf? Kunsthal Sint-Pieters Abdij: tot 4 januari - Van wijsheid met vreugde gepaard, Twee eeuwen vrijmetselarij in Gent. SMAK: tot 4 januari - Genthara, Luigi Ont- ani; Forse Italia, 7 jonge Italianen; Poort Napoleon-Ruimte in het Citadelpark, werk van Yvan Deweduwé (gebouw rechts van het SMAK MIAT: tot 18 januari - Lekker dier!? Vlees in de wei, in de stal en uit de fabriek. BRUGGE Bogardenkapel: tot 30 november - Emo ties Fotografie van Horst Einfinger. Huis De Meester: tot 30 november - Mario Jaques - Conceptuele kunst: Met geome trische toets. Stadsarchief: tot 30 november - Topstuk ken uit het stadsarchief Brugge. Memlingmuseum: tot 1 december - Lau rierbomen en Groene Kerstdecoratie. Groeningemuseum: tot 15 december-Ja cob Van Oost, een barokschilder in Brug ge. Arentshuis: tot 4 januari - Giorgio Moran- di, tekeningen en schilderijen: Het stille ven in Italië in het kader van Europalia 2003 Stadshallen: tot 14 januari - In het kader Europalia 2003, De gouden eeuw van de Italiaanse kant, 15de 17de eeuw KNOKKE Zwart Huis: tot 11 januari - Good Times (classify this as), werk van Ed Vermeulen. Scharpoord - SEAS: tot 28 december - Ante Timmermans Scharpoord: tot 11 januari - Draumkvede, tentoonstelling over Noorse beeldende en toegepaste kunst. DAMME Stadhuis: tot 1 januari - Indigo 2003 Piet Stockmans Marktplein: tot 31 december-Waiting for Blue, installatie van Lut Lenoir. 27 november t/m 3 december Anna, Hanna en Johanna Theatergroep De Kern speelt Anna, Hanna en Johanna. Het betreft een toneelbewerking van de wereldberoemde roman van Marianne Fredriksson. Deze voorstelling is uitverkocht. De Mythe, Goes, 20.00 uur Adrie Oosterling Adrie Oosterling brengt zijn kleinkunstprogramma (Z)Onder Dak. Liefde voor taal koppelt hij in zijn performance aan muzikaliteit en een persoonlijke presentatie. Hij bespeelt piano, accordeon, keyboard en Indisch harmonium. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Wibi Soerjadi Wibi Soerjadi geeft een pianorecital. Hij speelt werken van onder anderen Chopin en Liszt. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Oordeel Huis van Bourgondië speelt het stuk Oordeel. In deze toneelmonoloog wordt het publiek gevraagd te oordelen over de handelingen van Andrei Vukhov. Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Sinterklaas Eric Holm speelt de sinterklaasvoorstelling Vol verwachting. De hoofdpersoon is bang dat Sinterklaas hem zal vergeten. Hij kan niet wachten op zij n cadeaut j es en besluit op het dak te klim men om Sinterklaas op te wachten. Speciale gasten zijn Sinter klaas en Zwarte Piet. Bibliotheek, Vlissingen, 16.00 uur Hilde van Ruymbeke Hilde van Ruymbeke en Regina Albanez geven een concert. De sopraan Van Ruymbeke zingt met begeleiding van Albanez op luit en theorbe werken van onder anderen Monteverdi, Cacci- ni, Dowland en Purcell. Het concert gaat uit van de Stichting voor Oude Muziek. Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Mothership Connection Made in da Shade presenteert Mothership Connection. Interactietechnieken via geprojecteerd beeld en geluid en veel muziek. De zwarte diva Marjorie Boston maakt haar comeback op de podia. Ze toont ons de lelijke, mooie, pijnlijke en confron terende kanten. De Mythe, Goes, 20.00 uur Hans Dorrestijn Hans Dorrestijn en Martin van Dijk brengen hun programma Het Naakte Bestaan. Het betreft een try-out. Na de samenwerking in Cirkels vergas ten de twee ons wederom op een theateravond met liedjes en mooie en rare teksten. De Schutse, Burgh-Haamstede, 20.00 uur Ingrid Filter Ingrid Filter geeft een pianorecital. Reeds op jeugdige leeftijd wist Ingrid Filter waar haar hart lag. Op tienjarige leeftijd begint ze haar studie piano bij Elizabeth Westerkamp. Slechts vijf jaar later maakt ze haar orkestdebuut, nadat ze verschillende nationale wedstrijden heeft gewonnen. Ingrid Fliter heeft tournees op haar naam staan naar Japan, To kio, Duitsland en Amerika. Dit jaar toert de Argentijnse pianiste ook in Nederland met verschillende orkesten. Ingrid Fliter speelt deze avond solo en brengt uitsluitend Chopin ten gehore. Het concert is een try-out voor het optreden in het Concertge bouw in Amsterdam. St. Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Songwriters Vier singer/songwriters werken samen onder de naam The Song writer Circle. Het betreft een éénmalige 'in ,the round'samenwerking. De vier muzikanten zijn Ray Wylie Hubbard, Slaid Cleaves, Lynn Miles en Larry John McNally. Arsenaalteater, Vlissingen, 20.15 uur Los Zand De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Los Zand. In dit stuk van Annie M. G. Schmidt wachten in een bijzaaltje van een congresgebouw moeder, zoon en dochter met aanhang en moeders vriendin op vader. Maar hij laat op zich wachten. Het wachten duurt lang en maakt de onderlinge verhoudingen en de relatie tot vader duidelijk. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Schoon aan de Haak Schoon aan de Haak brengt het cabaretprogramma Puur Na tuur. Nicky ten Bosch, José Pouwels, Kim Scheerder en Litty van der Wal zijn na het debuut Strak in 2001 nog brutaler, muzikaler, grappiger en enthousiaster geworden. In Puur Natuur duiken de vier kloeke dames in de oorsprong van alle levenskracht en ver diepen zij zich in het ongekunstelde. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, nee zuster. Het is een gezellige familiemusical, gebaseerd op de gelijknami ge tv-serie van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink. Een sprankelende, nostalgische voorstelling waarin dertien spelers zang, dans en spel in elkaar laten overvloeien. De regie was in handen van Carla Schroot. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur Groovabillity Er wordt weer een drum 'n bass party Groovability gehouden. Gegdraaid wordt er door de dj 's Pamb en Shapeshifter en er zijn visuals van Dirty Brown Visuals. De Piek, Vlissingen, 21.30 uur PowerDance Brogum presenteert PowerDance The Second Edition. Wegens het grote succes van PowerDance 2002 zal Brogum op nieuw het toneel zijn van een mix van Trance en Hardstyle, aan elkaar gemixt door dj Maurice en dj X-fade. Brogum, Zierikzee, 21.30 uur The Lighthouse Quintet The Lighthouse Quintet treedt op in de braderie. Dit kwintet staat onder leiding van de Middelburgse pianist Frans Lemaire en bestaat verder uit zangeres Jos Bode, rietbla zer Peter den Otter, bassist Eric Heijnsdijk en drummer Tony van den Broek. Het repertoire bestaat uit songs uit The American songbook, liedjes uit musicals en jazzcomposities van onder an deren Horace Silver. De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29