SAROUK ml. Hoogervorst schuift met budgetten psychotherapie Eerste kernafval naar habog-bunker Illlllllllllllllllli Koningin kondigt Brits 'homohuwelijk' aan agers geven mening op ite Dierenbescherming mmm lamer noemt uitzending slechts een stap in goede richting Sfrookjes slecht »r kinderen Brinkhorst heet arbeiders welkom Michael Jackson op rantsoen Op de fiets met een dwarslaesie Ajax verliest van Milan Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 6° 2° W 3 Rustig 46e jaargang no. 283 onderdag 27 november 200?' os nummer 1,20 iiccesstory Pil fc ;v Patricia Beysens 68 J PERZISCHE TAPIJTEN Wij zijn nog steeds uw beste adviseur op het gebied van handgeknoopte tapijten. WlJ tonen u graag de vernieuwde collectie. O Koningstraat 9, Goes Tel. 011^3-22^101 Soms zon, droog en rond 6 graden. Vannacht zeer plaatselijk vorst aan de grond. Commando's moeten naar Irak anonze redactie binnenland IEN HAAG - Comman d's voor verkenningsta- Idi in Irak is niet voldoen- [om de Tweede Kamer te iten instemmen met een srlenging van de Neder- indse vredesmissie in het Voor VVD, CDA en vdA is het voornemen an het kabinet slechts 'stap in de goede rich- isteren werd bekend dat het abinet zeventig tot tachtig mmando's naar Irak wil stu- om de inlichtingenpositie inliet Nederlandse contingent pde grond te verbeteren. Ne- ïland controleert sinds eind Imet circa elfhonderd mili- iiren de zuidelij ke provincie Al ithanna, een gebied groter Nederland dat grenst aan ;oedi-Arabië. Een handvol mdo's is inmiddels al af- ïïisd om de komst van de Iwe eenheid voor te berei- Morgen wil de regering een sluit nemen over de verlen- igvan de missie met nog eens smaanden. it CDA gaat ervan uit dat te- istanders van het vredespro- s in Irak een 'Nederlandse Kesstory' in het zuiden t kunnen gebruiken. Het 'aerlid Eurlings vreest daar- tmeer 'aandacht' van terro- avoor de Nederlandse ope- Om de mariniers in staat te stel len zich goed te verdedigen, zal de woestijn beter in de gaten moeten worden gehouden, meent hij. „Linksom of rechts om moet de luchtverkenning van dit gebied dat grotendeels uit woestijn bestaat, beter wor den geregeld", stelde hij giste ren. Ook de WD hecht grote waarde aan betrouwbare in lichtingen. Het Kamerlid Wil- ders is er echter niet gerust op dat de Amerikanen en Britten de zorg van Nederland ter harte nemen. Hij wil samen met Eur lings harde garanties dat de luchtverkenning langs de grens met Saoedi-Arabië en boven het woestijngebied serieus wordt genomen en de resultaten wor den gedeeld met de Nederlandse militairen. Zo niet, dan moet het kabinet zelf extra middelen in zetten, zoals bijvoorbeeld Ori- ons of F-l 6 fotoverkenners. Ook PvdA-woordvoerder Koenders zit op die lijn. Maar voor zijn fractie is het minstens zo be langrijk dat er helderheid komt over de strategie van de Ver enigde Staten voor de over dracht van de macht aan de nationale autoriteiten. „Als bij voorbeeld de VS de omvang van zijn troepen in het land willen verminderen, wat betekent dat dan voor de Nederlandse troe pen. Nog meer onveiligheid?", vroeg hij zich af. ANP SDEN - Sprookjesfiguren iineeuwwitje en Assepoester ïnen schadelijk zijn voor ijekinderen. Zij geven hen de Irak dat het 'loont om er goed Je zien', zo menen Ameri- aise sociologen. De verhalen latten zoveel stereotypen it schoonheid dat ze net zo ïadelijk zijn als seksueel ge le videoclips. De onderzoe ls bestudeerden 168 sprook- ivan de gebroeders Grimm. In iop de vijf sprookjes wordt üjkheid in verband gebracht een slecht karakter. ANP LONDEN - Koningin Elizabeth II verlaat het Hoger huis na de opening van het Britse parlementaire jaar. De vorstin kondigde gisteren in haar troonrede de invoe ring van een geregistreerd partnerschap voor homosek suelen aan. Het woord huwelijk werd niet gebruikt, maar juridisch zal dit partnerschap daaraan gelijkge steld zijn. Andere voorstellen van de regering Blair om vatten onder meer verhoging van het collegegeld, aan pak van de groeiende problemen met asielzoekers, en het uit het Hogerhuis wegsturen van de laatste adellijke afgevaardigden die het lidmaatschap van het huis heb ben geërfd. foto Russell Boyce/EPA jorThea van Beek HAAG - Hert en ree zijn 'jaar veruit het populairst op 'festmenu. Dat is de verras te uitslag van een opiniepei- «8 op de website van de Die- bescherming. Maar volgens Mierenorganisatie hebben ja- te de peiling gesaboteerd. een kwart van de bezoe- is aan de site koos voor hert itee. Op nummer twee kwam ■vegetarische maaltijd (18,3 'cent), direct gevolgd door zwijn (16,2 procent). De ïrenbescherming begon te felen toen de peiling plotse- ;§een massale voorkeur voor Mvertoonde. Dit, terwijl wild het kerstmenu vol gens een Nipo-enquête slechts drie procent scoorde. De Dierenbescherming zegt nu het bewijs te hebben gevonden. Deze week werd een e-mail on derschept waarin jagers andere jagers oproepen de digitale opi niepeiling te manipuleren door juist 'op wild te stemmen'. De Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging betwijfelt of het jagers waren die de enquête manipuleerden. „Wild wordt steeds populairder. De gemid delde Nederlander eet 650 gram wild per jaar. Het populairst is hert, gevolgd door haas en wild zwijn. Ik bedoel maar", zegt een woordvoerder. De Dierenbescherming spreekt van een kinderachtige actie. De peiling is stopgezet. GPD door Frouke Houtman en Harmen van der Werf DEN HAAG - Patiënten die langdurig psychotherapie moe ten ondergaan, krijgen alle be handelingen vergoed. Die toezegging deed minister Hoo gervorst (Volksgezondheid) gis teren bij zijn verdediging van de zorgbegroting. De begrotingsbehandeling werd voortijdig afgebroken, omdat de Kamer geen duide lijkheid kreeg over de gevolgen van de bezuinigingen voor chro nisch zieken en gehandicapten. De kleine groep patiënten die langdurig psychotherapie krijgt, zou aanvankelijk nog maar dertig behandelingen ver goed krijgen (nu negentig). Op aandringen van een kamer meerderheid van PvdA, CDA, VVD en D66 besloot de minister gisteren deze groep te ontzien. Hoogervorst moet de komende vier jaar 2,3 miljard euro bezui nigen. Om die doelstelling te verwezenlijken, haalt hij het geld, dat nodig is voor de ver goeding van langdurige psycho therapie, weg bij degenen die deze therapie voor korte tijd on dergaan. Patiënten die behan deld worden voor niet-chroni- sche angststoornissen of depressies krijgen straks nog maar 25 sessies vergoed in plaats van de dertig die eerder waren toegezegd. Hoogervorst benadrukte giste ren nog eens dat iedereen, ziek en gezond, er volgend jaar op achteruitgaat. Chronisch zie ken en gehandicapten krijgen hun zorguitgaven maar voor een deel terug van het Rijk. Via fis cale compensatieregelingen kunnen ze aanspraak maken op door Maurits Sep NIEUWDORP - Bij de Covra in Nieuwdorp is gistermiddag de eerste lading hoog-radioactief kernafval voor de nieuwe op slagbunker aangekomen. Het zal nog vijf dagen duren voordat het is uitgepakt, gecontroleerd, opnieuw ingepakt en opgesla gen. Ondanks de vele oefenin gen is het 'even wennen', zei di recteur H. Codée. Het kernafval komt uit de on derzoeksreactor in Petten. Bij de Covra staan al vijf containers met hoog-radioactief afval uit Petten. Die zijn, omdat de speci ale bunker (het habog) nog niet klaar was, tijdelijk weggezet in een bunker voor laag-radioac- tief afval. Omdat die daar veilig staan, is ervoor gekozen eerst de nieuwe lading in het habog (hoog-radioactief afval behan- delings- en opslag gebouw) op te slaan. Codée: „We gaan eerst goed eva lueren hoe dat eerste proces is gegaan. Daarna gaan we op ons gemaak dat andere afval oprui men. Wij zijn geen haastfabriek. We nemen de tijd om alles zorg vuldig te doen." De Covra verwacht in het voor jaar van 2004 de eerstvolgende lading 'vers' kernafval uit Pet ten of Delft, foto Ruben Oreel pagina 17: voorkeur voor opwerken splijtstofstaven een kwart tot de helft van de ge maakte kosten. De Kamer schortte gisteravond het debat met de bewindslieden Hoogervorst en Ross op. De fracties eisten eerst duidelijk heid over de effecten die com pensatieregelingen op de koop kracht van met name chronisch zieken en gehandicapten heb ben. Uit eerste berekeningen van het ministerie bleek, dat mensen met een minimum inko men en iets daarboven er fors op achteruit zullen gaan. CD A-kamerlid Buijs nuanceer de gisteren zijn standpunt hier over. „Ik heb me dinsdag te algemeen uitgedrukt", veront schuldigde hij zich. „Ik doelde niet op alle chronisch zieken, dus ook miljonairs, maar op chronisch zieken met een mini muminkomen. Ook voor hen moet de zorg toegankelijk blij ven, bijvoorbeeld door extra zorgkosten te compenseren." Volgens Buijs is hij niet terugge floten door fractievoorzitter Verhagen. „Ik had me alleen ge nuanceerder moeten uitdruk ken." Voor het overige gaf Hooger vorst gisteren geen duimbreed toe op zijn plan om het zieken fondspakket te verkleinen. Vol gend jaar verdwijnt wat hem betreft de pil voor vrouwen bo ven de 21 jaar uit het pakket, wordt de eerste IVF-behande- ling niet meer vergoed en komen alleen nierdialyse- en kanker patiënten, rolstoelers en blin den in aanmerking voor gratis ziekenvervoer. GPD Audrey Hepburn is één van de grote namen die de kunstscene van de jaren vijftig en zestig schittering gaf. De Nederlandse fotograaf Bob van Dam was één van de eerste Nederlanders die Hepburn en vele andere sterren van toen voor zijn lens kreeg. Zijn werk is nu gebundeld en wordt in Rotterdam geëxposeerd. Patricia Beysens heeft zich de afgelopen twintig jaar toegelegd op het Duitse chanson. Veel mensen in Zeeland kennen haar nog als de jonge vrouw die bijna schuil ging achter de grote bastuba bij de band Sint Juttemis van Dies le Due. Zaterdag is zij te horen in Nieuw- en Sint Joosland. De angst voor een grote toestroom van werknemers bij toe treding van tien nieuwe lidstaten tot de EU is ongegrond, blijkt uit een notitie van Sociale Zaken. Ook minister Brink horst acht het risico gering en houdt vast aan zijn plan om de grenzen open te stellen voor nieuwe ar beiders. Doordat Michael Jackson zoveel rechtzaken tegen zich heeft lopen en op te grote voet leeft, kan de veel geplaagde popster zijn schulden nauwelijks meer betalen. Hij vult het ene met het andere gat. Zijn adviseurs hebben hem geadvi seerd de uitgaven te beperken tot één miljoen dollar per maand. Sluiskillenaar Fini de Pauw uit Sluikil is een van de tien mensen met een dwarslaesie die de zoge noemde Berkelmansbike mogen uitproberen. Met behulp van elektronica en een soort wielrenners broek waarin elektroden verwerkt zijn, worden de beenspieren met stroompulsjes- gestimuleerd. I i Ajax heeft in de Cham pions League verloren van ACMilanmet 1-0. Het enige doelpunt kwam op naam van Sjevtsjenko. Ajax houdt wel kansen op de volgende fase van het toernooi. Winst in het slotduel bij Club Brugge is in elk geval voldoende. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,14, 15,17 en 19; sport: 21 en 23; kunst: 25, 26 en 27; uit: 29, 30 en 31. Advertentie KRANT voorletters: m/v noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I i I 1 I T" handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 711 555530 q noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: c per maand met automatische incasso 19,45). C per kwartaal met automatische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1