PZC Kosten geen belemmering in Centrumplan Bevelandse dorpen krijgen predikaat Kern met Pit Trouwen op boot Oosterschelde mag toch Derde ronde Hooikoorts 15 Eigenaren vakantiehuisjes reageren geschokt op nieuwe tarieven agenda donderdag 27 november 2003 Woedend Te massaal Jong en oud Weer stroomstoring op Schouwen Botsing met brommobiel Fietser breekt onderarm Man steelt fotorolletjes Smallegange signeert boeken Culturele Prijs voor Hava Naguila m Erfpacht Veere drastisch omhoog Uw Ron Magnée DOMURG - Eigenaren van va kantiehuisjes hebben woedend «ereageerd op de jongste plan- 'ien van de gemeente Veere. Die nil de erfpacht van drie vakan tieparken volgend jaar flink verhogen, in sommige gevallen WESTKAPELLE - De derde voorronde van de talentenjacht Hooikoorts wordt woensdag ge houden in discotheek De Hooi- zolder in Westkapelle. Tijdens je talentenjacht zijn verschil lende optredens te zien op mu ziek- en dansgebied. Het publiek kan van 20.00 uur tot 23.00 uur tal van optredens verwachten. Zo brengt de band Yes you did een vernieuwende soort blues op de planken. De groep Essence brengt stevige funkmuziek ten gehore. Elton Amat neemt plaats achter de draaitafels. Hij noemt zichzelf 'Vince Marshall', is een zogehe ten Dance hall DJ en brengt van Jamaica afkomstige muziek ten gehore. Het akoestische duo Annika Bart speelt veel intiemere mu ziek. Samen spelen ze gitaar en zingen ze zelfgeschreven num mers. Ze spelen ook in een band, maar willen op Hooikoorts als akoestisch duo een finaleplaats zien te bemachtigen. Een ander duo, Girlthing, doet mee aan de danswedstrijd. Deze street- dancers dansen op Christina Aguilera's Can't hold us down. De bands en danseressen maken woensdag tij dens de derde voor ronde uit wie er doorgaat naar de finale. In totaal zijn er zes voorrondes in de Hooikoorts wedstrijd. De finale staat voor april gepland. Woensdag rijden ie speciale Hooikoorts-bussen ie gebruikelijke routes. Meer informatie over bussen en op tredens is te vinden op www.de- woizolder.nl STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur: Koersbal; MIDDELBURG - Artemis Koudekerkse- weg 133,13.30 - 15.30 uur: Training voor vrouwen die kampen met hevige emo- iies; Trefpunt, Nassaulaan, 20.00-22.00 uur: Computerclub en wijkinternetpunt; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 19.00 - 20.00 uur: Flamenco- dansen voor beginners en gevorderden, 19,30-21.30 uur: Linedance; Wijkcentrum De Regenboog, 14.00 - 16.00 uur: Kaarten maken voor kinderen; Palazzoli Huis, Oranjeplein 41, 10.00 - 11.30 uur: Koffie-ochtend voor mensen die iemand aan kanker hebben verloren; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur: Carillonbespeling door stadsbeiaardier tees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50- plussers; DeOude Stad, 09.30 uur: Peutergym van 2,5tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar; ïn-en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30- 12.00 uur: teffiecontactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00- 14,45uur: Gymnastiek 50+; Rtruskerk, 9.10 - 10.25 uur: Hatha Yoga en 10.45- 11.45 uur: Ouderenyoga; WESTKAPELLE - Westkapelle Herrijst, 20.00 uur: Informatieavond over verbou wing Polderhuis. zelfs vervierdubbelen. De gemeente vindt dat de huisjesei genaren de afgelopen jaren 'ver wend' zijn met lage erfpacht- prijzen. De verhoging betreft huisjes op de terreinen De Zandput, Duno- park en Breezand 1 op het grondgebied van de gemeente Veere. Per 1 januari worden de erf pachtcanon en huurprijzen aanpast. In veel gevallen bete kent dit: flink verhoogd. De be- door Edith Ramakers VLISSINGEN - In zes jaar tijd is het Kromme Elleboogplan veranderd in het Centrumplan Vlissingen. De toren op de hoek van de Spuistraat en Lange Zelke moest wijken voor een strakkere architectuur. Een stedelijke wandelpromenade aan de Spuistraat is in de plaats gekomen van een groene route. „Ook aan de bebouwing aan de zijde van de Oude Markt is in de loop der jaren veel ge sleuteld", zegt J. Schroevers van de gemeente Vlissingen. „Het overleg tussen de op drachtgever, architect en de gemeente is spannend geweest, in elk geval niet zonder span ning. Soms moet iemand zijn werk overdoen, omdat het niet bevalt", aldus Schroevers. De eerste aanzet tot de op knapbeurt van een belangrijk deel van de binnenstad werd gegeven door de Vlissingse On dernemers Centrale (VOC). De vereniging had in 1995 een bu reau de opdracht gegeven om de binnenstad door te lichten. Het bureau oordeelde dat in het winkelcentrum geen goede loop zat. De winkelroute was niet compleet en daarin waren de Oude Markt en de Spui straat de zwakste schakels. De gemeente heeft zich de on derzoeksresultaten aange trokken Twee j aar later kwam het Kromme Elleboogplan naar buiten. Bam Vastgoed Ontwikkeling zou het gebied opknappen en Architecten iangenverenigingen van de drie parken hebben al protest aan getekend. Zij vinden de verho gingen veel te fors. Eigenaar G. van de Waterbeemd is eigenaar van een huisje op De Zandput nabij Zoutelande. Hij rekent voor dat de j aarlij kse erf pacht nu nog 545 euro kost. Van af 1 januari gaat dit bedrag om hoog naar 1940 euro. „De gemeente heeft eenzijdig beslo ten de erfpacht met bijna 400 procent te verhogen", aldus een woedende Van de Waterbeemd. "h Ingenieurs Kokon tekende voor het ontwerp. Het plan heelt de eindstreep niet ge haald; niet omdat omwonen den of andere betrokkenen er kritiek op leverden, maar om dat de gemeente het afkeurde. „Het was een eerste schets", reageert Schroevers. „Het viel niet in de smaak bij ons." Omwonenden en bewoners reageerden in die tijd wel woe dend op de bouwschets. Ze wa ren perplex omdat ze in de „Ik noem dat pure diefstal en misbruik van gemeentelijke be voegdheden. De gemeente pro beert op deze wijze eigenaren van vakantiehuizen uit te ro ken." Voorzitter H. Laban van de ver eniging van eigenaren van De Zandput zegt geschokt te zijn. Verder wil hij nog niet veel over de kwestie kwijt. Hij gaat ervan uit dat de strijd om de nieuwe tarieven nog geen gelopen race is en de verhoging nog terug te draaien is. krant moesten lezen dat hun huis of hun buurt gesloopt zou worden. Het werd vanaf dat moment even stil rond het pro ject. Maar achter de schermen, verzekert Schroevers, werd aan het plan geschaafd. Volgens Schroevers was het belangrijkste punt van kritiek dat het Kromme Elleboogplan zich niets aantrok van de be staande structuur van de be bouwing. De gemeente nam zijn stedenbouwkundige As- hok Bhalotra mee om de part ners te overtuigen dat er een Ook andere verenigingen van eigenaren hebben in gesprek ken met de gemeente al aange ven het niet eens te zijn met de verhoging. De belangenvereni gingen verwijten de gemeente onder meer een verkeerde taxa tiemethode. Ook vinden ze dat het onderhoud van de parken te wensen over laat. Veere lijkt niet te wijken voor de kritiek. In een toelichting op het besluit heeft de gemeente alle tegenwerpingen meegenomen. Zo wordt het argument dat deze ander ontwerp moest komen. „Als ik kritiek lever kan de ar chitect toch gemakkelijk en met recht zeggen: wie bent u dat u verstand heeft van archi tectuur en dat u mijn ontwerp afkeurt. Met een stedenbouw kundige erbij, wordt dat an ders." Van de Kromme Elleboog bleef niet veel over. Kond 2001 volg de een nieuwe discussie op een ontwerp dat al aardig op het jongste Centrumplan Vlissin- verhoging wel erg plotseling en radicaal is, verworpen. De ge meente oordeelt dat de huisei genaren de afgelopen jaren ver wend zijn met lage canons. Het is betrekkelijk eenvoudig extra inkomsten te verwerven door de huisjes te verhuren, zo schrijft Veere. De gemeente gaat wel extra let ten op onderhoudswerkzaam heden, omdat de verhoging van de pachtprijzen dergelijke extra zorg voor de werkzaamheden wel rechtvaardigt. door Nona Vette GOES - De kernen Kattendijke en 's-Heer Arendskerke zijn al lebei het predikaat 'Kern met Pit' en duizend euro rijker. Dat predikaat en het geldbedrag gaf de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij (KNHM) gisteren in het Goese Stadhuis aan twee werkgroepen uit die' kernen die zich hadden zich in gezet om hun directe woonom geving te verbeteren. De KNHM organiseert de Kern- met-Pitwedstrijd voor de ne gende keer sinds 1978. Het doel van de wedstrijd is bewoners uit te dagen om met plannen te ko men die hun woonomgeving blijvend verbeteren. De criteria voor een dergelijk project zijn dat het project plaats vindt in de directe woonomgeving en dat het door de bewoners zelf wordt uitgevoerd. De projecten uit Kattendijke en 's-Heer Arends kerke zijn dit keer de enige Zeeuwse winnaars. Ze dingen volgend jaar in maart ook nog mee naar één van de tien trofee- en voor de meest bijzondere pro jecten van heel Nederland en een extra 1500 euro. Wethouder D. van Ewijk (welzijn) deelde gisteren de certificaten uit aan de winnaars. De commissie 'Werk in Uitvoe ring' van de Kattendijkse dorpsraad knapte de speeltuin in de Blokhuisstraat op. De ge meente Goes had al plannen om de speeltuin wat aan te passen vanwege veiligheidseisen, maai de commissie besloot het speel veldje dan maar gelijk rigoureus aan te pakken. De dorpsbewo ners knapten zelf de speeltuin op en de commissie schraapte overal wat geld bij elkaar voor nieuwe toestellen. De jury van de KNHM koos dit project om dat het opknappen van dé speel tuin de leefbaarheid van het dorp vergroot. F. Pauptit van de commissie: „We zijn erg blij met deze prijs. Het hele dorp is trots op de nieu we speeltuin. Ik weet niet waar door het precies komt, maar ie dereen is er ook ontzettend zui nig op en houdt 'm netjes schoon." De werkgroep Speelplaats Wal- straat uit 's-Heer Arendskerke creëerde een ontmoetingsplaats voor jong en oud op een gras veldje dat eerst een hondenuit- laatplaats was. De buurt hield een schoonmaakactie en in een aparte groepjes werd gewerkt aan de beplanting en betegeling van de grond. Via stichtingen en fondsen kon de werkgroep een tafeltennistafel en een speel- huisje aanschaffen. Inmiddels maken veel inwoners gebruik van het veldje, dat nu is omge doopt tot 'Bleekweie'. De jury van de KNHM koos dit project omdat het daadwerke- lijkjong en oud bij elkaarbrengt en een gezellige sfeer schept. J. Venhuizen van de werkgroep: „Het is leuk om dat predikaat te krijgen. Zo'n titel doet het hele dorp eer aan, want er zijn zoveel dorpsgenoten bij betrok ken geweest. We zijn allemaal erg blij met het eindresultaat en met de saamhorigheid die het project de buurt heeft ge bracht." REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; j zaterdags tot 12.00 uur W ZIERIKZEE - Voor de vierde keer dit jaar heeft een deel van Schouwen-Duiveland gisteravond korte tijd zonder stroom gezeten. Rond kwart over acht 's avonds viel in het gebied van Zierikzee tot aan Scharendijke de elektriciteit uit. Nutsbe drijf Delta wist voor een groot deel van het getroffen gebied de stroom snel om te leiden. Rond kwart over negen hadden de meeste kernen weer licht. Alleen een deel van Scharendijke zat op dat moment nog even in het donker. Eerder dit j aar is de Schouwse Westhoek al twee keer getroffen door een stroom storing: tijdens het Pinsterweekend en begin augustus. Aan het eind van die maand volgde een derde, kleinere stroomsto ring, die het centrum van Zierikzee enige tijd lam legde. Wat de oorzaak van de jongste stroomstoring is geweest, kon Del- ta-woordvoerdster M. van Zuylen gisteravond nog niet zeg gen. KATS - Een tachtigjarige man uit de gemeente Noord-Beve land heeft gistermorgen bij een aanrijding in Kats een ge kneusde rib opgelopen. De man zat in een brommobiel, die bestuurd werd door een 75-jarige vrouw. De vrouw gaf op de kruising Veerhaven weg en Noordlangeweg geen voorrang aan een bestelauto, be stuurd door een 39-jarige inwoner van de gemeente Reimers- waal. GOES - Een dertienjarige fietser uit Goes is gistermiddag op de Westwal in zijn woonplaats ten val gekomen. De jongen fietste ter hoogte van de Albert Heijn toen zijn voorwiel weg gleed. Hij is niet een gebroken onderarm per ambulance over gebracht naar het'ziekenhuis in Goes. VLISSINGEN - Een vijftigjarige man uit Vlissingen is gister middag in de Sint Jacobsstraat in zijn woonplaats aangehou den wegens winkeldiefstal. De man had even daarvoor bij een fotozaak in Vlissingen fotorolletjes weggenomen. NISSE - Gerard Smallegange signeert zaterdag zijn nieuwe boek Rond 't Hof in bakkerij/ theetuin Jikkemiene in Nisse, onderdeel van stichting Het Gors. De theetuin is zaterdag open van 10.00 tot 17.00 uur en Smallegange is van 10.30 tot 12.00 uur aanwezig om zijn boek te signeren. HULST - Volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde heeft de Culturele Prijs, 2003 van de gemeente Hulst in de wacht gesleept. De bijzondere commissie culturele zaken be sloot op 17 november unaniem de volksdansgroep voor te dra gen voor deze prijs. Burgemeester en wethouders namen dit advies over. De commissie droeg deze groep uit Vogelwaarde voor, omdat zij een bijzondere vorm van vrijetijdsbesteding biedt. Daar naast vervult Hava Naguila een ambassadeursfunctie voor de gemeente Hulst in binnen- en buitenland. De volksdansgroep is al 35 jaar actief, bestaat uit zowel jeugd- als seniorleden en draait louter op vrijwilligers. De prijs wordt 13 december uit gereikt in het stadskantoor van Hulst. Het eerdere Kromme Elleboogplan heeft de eindstreep niet gehaald. gen leek. „We vonden nog dat er aan de zijde van de Oude Markt niet voldoende elemen ten zaten, die het aangezicht verluchtigden. We wilden lij nen en gevels terugzien en af wisseling van hoogte. Al was het maar gevoelsmatig. Het kwam te massaal over. Het sleutelwoord was dat er kleinschaligheid nagestreefd moest worden omtrent de Ou de Markt. Een jaar later lever de de Stichting Stadsherstel Vlissingen en de Welstands commissie commentaar op het bouwplan. „Zij hamerden ook op meer details aan de Oude Markt-zijde. Dat is uiteinde lijk gebeurd en die aanpassing heeft ervoor gezorgd dat ook de Lange Zelke meer elemen ten heeft gekregen. Tijdens het proces zijn de kos ten geen belemmerende factor geweest. „Dit uiteindelijke ontwerp is duurder dan het Kromme Elleboogplan. Als je een keer in de dertig jaar een grote ingreep in een deel van het centrum moet doen, moet je kwaliteit leveren." Voor het nieuwbouwproject worden begin volgend jaar de eerste gebouwen gesloopt. De bouwtijd is ongeveer twee jaar. Het Centrumplan bevat 53 ap partementen, winkelruimten, een parkeerkelder met 320 openbare parkeerplaatsen en 80 plaatsen voor de toekomsti ge bewoners. De Aldi krijgt een ondergrondse winkel bij de parkeerkelder. De Torenstraat en Marktstraat verdwijnen van de kaart. door Rob Paardekam KRUININGEN - Reinierswaalse paren kunnen voortaan toch trouwen op Twee- mastkiipper De Avontuur. Deze week be sloot een meerderheid van de gemeente raad het vaartuig aan te wijzen als trouwlocatie. Momenteel kan het burgerlijk huwelijk in Reimerswaal alleen worden voltrok ken in de trouwzaal van het gemeente huis in Kruiningen. Een jaar geleden deed hotel de Poort van Antwerpen een verzoek om aangewezen te worden als 'huis der gemeente', zodat er getrouwd kon worden. Burgemeester en wethou ders zagen dat wel zitten, maar de ge meenteraad verzette zich tegen het plan. Ze vreesde precendentwerking en oneer lijke concurrentie voor het dorpshuis. Het is immers te verwachten dat veel stellen die elkaar in de Poort van Ant werpen het jawoord geven daar ook fees ten. Nu ligt er een tweede verzoek. De stichting Traditioneel Zeilend Zeeland wil dat tweemastklipper De Avontuur wordt aangewezen als trouwlocatie, zo dat paren varend op de Oosterschelde in de echt kunnen treden. Gezien het stand punt van de gemeenteraad van een jaar geleden, wees het college het verzoek af. Bestuurslid G. van Hecke van Traditio neel Zeilend Zeeland deed dinsdag een succesvolle poging om de raadsleden van zijn gelijk te overtuigen. Volgens hem heeft zijn stichting in tegenstelling tot de Poort van Antwerpen geen commerciële motieven. „Wij proberen met vrijwilli gers het maritiem cultureel erfgoed in stand te houden. Als we wat extra in komsten kunnen genereren uit trouwerijen, wordt dat een stuk gemak kelijker." Volgens Van Hecke gaat het puur en alleen om huwelijksvoltrekkin gen. Feesten aan boord van De Avontuur kan niet. Op de SGP na stemden alle partijen in met het aanwijzen van de klipper als 'huis der gemeente'. „Ik heb daar geen moeite mee", zei M. Weststrate (LR). „Anders dan bij de Poort van Antwerpen gaat het hier niet om economische motie ven. Bovendien zal het heus niet om tien tallen huwelijken per jaar gaan." Ook de PvdA is gecharmeerd van het plan. „In andere gemeenten kan ook getrouwd worden op leuke locaties, maar in Reimerswaal kan dat alleen op het saaie gemeentehuis." De SGP reageerde boos op het besluit van de meerderheid. Ondanks het feit dat de andere partijen duidelijk aangaven waarom ze nu wel akkoord gingen, sprak de partij van een zigzagbeleid. „Binnen een jaar nemen we een compleet ander besluit. Dat is belachelijk", zei H. Knuist. Advertentie Hilling; Artist's impression van het jongste Centrumplan voor Vlissingen. OPRUIMING RJis - •■f WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15