13 Ook MRSA bij Emergis Kloetinge t BEAU Sint bezoekt vluchtelingenkinderen Strandboulevard houdt kust het hele jaar leuk UITVERKOOP Gimbrêre Vlissingen krijgt eigen afdeling ChristenUnie 20% KORTING SP wil oplossing voor asielzoekers Volgens supermarktconcern maakte oud-burgemeester afspraken over huurprijs (D c VERBOUWINGSOPRUIMING Op de totale wintercollectie De Pantalon Schilderij OPRUIMING OPRUIMING gsus - Diesel - Replay zeeuwse almanak WALCHEREN donderdag 27 november 2003 2 halen 1 betalen Ipaar 30% korting Brasseriemenu Wim Hofman Johanna Kruit De Keersluis- moord Lighthouse Quintet Koopavonden Sinterklaas Markt 51 Middelburg (0118) 886886 Samen Bespreekbaar (vanaf vandaag) A.s zondag 30 november open 13.00-17.00 uur p; j frnrMieke van der Jagt 5L0ETINGE - Behalve in het josterscheldeziekenhuis in [oes js de MRSA-bacterie nu ,ok op de afdeling klinische «chiatrie van Emergis in floetinge opgedoken. Een pati- jt van Emergis (centrum voor «stelijke gezondheidszorg) jleek bij een controle drie we ien na de behandeling van een fond. een besmetting met de lacterie te hebben opgelopen. Volgens geneesheer-directeur 5. Lemke van Emergis, is dat opmerkelijk omdat de patient direct na de behandeling van de wond negatief getest werd op MRSA. Emergis heeft onmid dellijk alle maatregelen geno men die nodig zijn om versprei ding van de bacterie tegen te gaan. De betrokken patiënt is inmiddels geïsoleerd in een spe ciale verpleegruimte op de ou- derenafdeling van Emergis. „Niet dat die patiënt oud is, maar de ruimte is nu het meest geschikt om mensen in quaran taine te zetten. Het verplegend personeel gaat alleen met be schermende kleding naar bin nen en de patiënt, die zich overi gens kiplekker voelt, heeft een antibioticum gekregen. De MRSA-bacterie is ongevoe lig voor veel soorten antibiotica. De bacterie vormt alleen voor ernstig verzwakte patiënten een bedreiging. Op intensive-care- afdelingen of bij patiënten met een zeer verminderde weer stand door bijvoorbeeld een chemokuur, heeft een besmet ting met MRSA een rampzalige uitwerking. Lemke: „De meeste mensen in Emergis mankeren li chamelijk niets, dus hun ge zondheid wordt niet bedreigd door de besmetting. We moeten echter alles doen om die bacte rie uit de samenleving te hou den. Alle patiënten die met de betrokken persoon in contact zijn geweest en ook de perso neelsleden zijn inmiddels ge test. Maandag weten we of er meerdere dragers van de bacte rie zijn of niet. Inmiddels is van alle geteste personen ook nagegaan of ze contact hebben gehad met pati ënten met een sterk verminder de weerstand. Dat bleek geluk kig niet het geval." Volgens Lemke moet de patiënt een of twee weken in de geïsoleerde ruimte blijven. Eventuele ande re dragers zullen met een anti bioticum worden behandeld. Het Oosterscheldeziekenhuis in Goes kampt al meer dan een maand met MRSA-besmettin- gen. Omdat de bacterie telkens op gevoelige afdelingen op duikt: chirurgie of intensive care, nam het ziekenhuis een in grijpende maatregel, namelijk een opnamestop. Laurus claimt half miljoen euro doorNadia Berkelder tUDDELBURG - Supermarkt- ioncern Laurus heeft een scha- ieclaini van bijna een half mil ten euro ingediend bij de pneente Middelburg. Het be- jrijf verschilt van mening met legemeente over afspraken die ijn gemaakt over een nieuwe sipermarkt aan de Nassaulaan. Volgens Laurus zijn afspraken smaakt over de hoogte van de linr. De gemeente ontkent. Be gemeente wijst het verzoek ut schadevergoeding dan ook i Laurus heeft gedreigd met rechtszaak. Of die er ook iomt, is niet bekend. Het con- ira wil op dit moment geen rerdere mededelingen o-ver de doen. Laurus diende de iaim in nadat onderhandelin- ünin juni van dit jaar vastlie- a.Het concern wil in het win- idcentrum aan de Nassaulaan a vestiging van Super de Boer Advertentie Janstraat 5-7 Middelburg Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Griekse salade en biefstuk friet of groentetaart (vegetarisch) en Turkse yoghurt 11,50 9,00 vegetarisch menu) vanavond, 19.30-20.30 uur presentatie nieuwe boek Wat we hadden en wat niet zaterdag 29 november 12.00-13.00 uur signeert De Geitenbreier, de brillenkoker en andere rare snuiters Gerard van der Hoeven en Femke Gerestein signeren 15.00-16.30 uur KERY 1311IS1 Beeld Geluid (Advertentie Kinderkleding/schoenen Segeersstraat 26 Middelburg Advertentie ^Janstraat IA - Middelburg beginnen. Het supermarktcon cern beroept zich op afspraken die in 1995 zouden zijn gemaakt met oud-burgemeester D. Bur gers. Die zou beloofd hebben dat de supermarkt 77 euro huur per vierkante meter moest gaan betalen. De VOF Veersche Poort vraagt een huur van 140 euro. Het concern stelt nu voor om 105 euro te betalen en eist van de gemeente dat ze 28 euro per vierkante meter bijpast. Wethouder A. de Vries zegt dat die afspraken niet bestaan. „Er is wel afgesproken dat Laurus als eerste met de ontwikkelaar mocht onderhandelen. Maar het zou merkwaardig zijn als de ge meente een supermarkt in een fauteuil gaat zetten. Het kan toch niet zo zijn dat de gemeente een bijdrage moet leveren in de huur." De gemeente vraagt zich af of Laurus, dat financieel in de problemen zit, nog wel kan in vesteren. De schadeclaim zou ook een middel kunnen zijn om op een andere manier geld te verdienen aan de Middelburgse supermarkt. Volgens Laurus zijn de afspra ken gemaakt ter compensatie voor het uitkopen van twee on dernemers en het uitbaten van een noodwinkel in de oude gara ge van Dijkwel aan de Veerse- weg, beide op verzoek van de gemeente. Die investeringen zouden verliesgevend zijn ge weest. De gemeente ontkent de lezing van het supermarktcon cern. De investeringen zouden op eigen initiatief en voor eigen Een jongetje uit Middelburgse asielzoekerscentrum mag bij sinterklaas komen. door Ron Maqnée MIDDELBURG - Sinterklaas is niet stilletjes aan het asielzoe kerscentrum (azc) in Middel burg voorbij gereden. De goed heiligman kwam met een grote partij pakjes naar de opvang toe. Hij had echter wel een zeer opstandige piet meegenomen. Voor de komst van de sint wer den de kinderen van het azc ver gast op een poppenvoorstelling. Met prachtige sint- en piet-pop- pen werden de kinderen alvast voorbereid op de komst van de echte sint. Zo werd de kinderen gevraagd alvast de sint te roe pen. Dat lieten de jonge bewo ners van het azc zich geen twee keer zeggen. „Sinterkla-a- -a-a-s!", galmde het door de ruimte. En: „Zwarte pie-iet!" De kinderen hadden zich goed voorbereid. Sommige hadden Zich zwart geschminkt, anderen hadden een mooie pietenmuts op. Enkele donkere kinderen hadden hun gezicht zelfs nóg donkerder geschminkt. Toen de goedheiligman eindelijk ten to nele verscheen, was er geen hou den meer aan. Luidkeels werden sinterklaasliedjes gezongen. Daarbij lieten de bewonertjes merken dat ze al een flink deel van het liedjesrepertoire onder de knie hadden. Uiteraard had de sint het grote boek meegenomen. De goedhei ligman vertelde dat hij zelf ook heel veel van boeken hield. Vooral Nijntje las Sint Nicolaas graag, voor het slapen gaan. „Nijntje. Dat is altijd héél span nend", aldus de sint. De sint had wel een heel recalci trante piet meegenomen. Die wilde de staf van sinterklaas niet even netjes wegzetten. Ook wilde hij wel eens op de stoel van sinterklaas zitten. De goefl- heiligman stemde erin toe om eventjes van rol te ruilen. Piet kreeg de mijter van de sint op zijn hoofd. En sinterklaas nam de muts van piet over. Maar al snel bleek dat piet er niets van bakte. Ook sint slaagde maar niet in zijn pietenrol. Zo kwam hij met veel te weinig kadootjes op de proppen. Hierna besloten beiden dan ook eendrachtig: sint of piet zijn, dat is toch wel een vak apart. Uiteindelijk wer den sint en piet weer op de ge bruikelijke wijze uitgeleide gedaan met het 'Dag sinter klaasje'. De voorstelling was in handen van het Wolkentheater. Deze groep van kunstenaars uit het voormalige Joegoslavië en foto Ruben Oreel Nederland houden voorstellin gen voor vluchtelingenkinderen in Nederland. De voorstelling wordt nog tot en met 6 december in tal van asiel zoekerscentra door het hele land opgevoerd. door René van Stee OOSTBURG - Multifunctionele strandboulevards zijn belang rijke troeven om ervoor te zor gen dat het niet alleen in de zo mer, maar ook de rest van het jaar goed toeven is langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Dat bleek gistermiddag in Oost burg, waar vijf ontwerpen van strandboulevards voor Groede- Bad en Nieuwvliet door archi tecten uit Nederland, Engeland en België werden gepresen teerd. De gemeente Sluis speelt in op de trend om meer bezoe kers buiten het seizoen te trek ken. Daarom werd veertigdui zend euro uitgetrokken om van de architecten ideeën te krijgen hoe een dergelijke voorziening er het beste uit kan zien. Die vraag staat niet op zichzelf. Sluis borduurt voort op de Re creatievisie West-Zeeuws- Vlaanderen, op basis waarvan het project Integraal Kustzone- beheer is ontwikkeld. Dit pro ject kent ook een grensover schrijdend aspect omdat West- Zeeuws-Vlaanderen met kust provincies rond de zuidelijke Advertentie 1ANGE DE1F 16 MIDDELBURG Noordzee zich graag op tal van terreinen wil profileren ten op zichte van andere kustregio's in Europa. Naast een verbreding van de kustzone is het in West-Zeeuws- Vlaanderen de bedoeling de stranden een eigen gezicht te ge ven. Vanzelfsprekend had iedere ar chitect zijn specifieke uitwer king van de opdracht. Zo pre senteerde BAR architecten uit Rotterdam een ontwerp waarin een houten paviljoen met voor zieningen als een restaurant, tentoonstellingsruimte, dou ches en sauna werden gecombi neerd met kunstobjecten en tij delijke vakantiewoningen in de duinen. MSDN uit Brugge en BBM Sustainable Design uit Londen presenteerden een gezamenlijk ontwerp dat was geïnspireerd op een Japans paviljoen met tal loze recreatieve (seizoensge bonden) elementen. Bijzonder was de mogelijkheid om het pa viljoen vanaf zee per boot op de stranden neer te zetten en in een kort tijdsbestek ook weer te ver wijderen. Verder was er veel aandacht voor het zelfvoorzie- nende karakter, onder meer via zonne-energie. Burgemeester J. Sala sprak de hoop uit dat het toeristisch be drijfsleven zijn voordeel doet met de voorzetten die de archi tecten gisteren gaven. Het plan komt voor hen overigens niet als verrassing, omdat een aantal vertegenwoordigers van het toeristische sector deel uit maakt van de klankbordgroep Integraal Kustzonebeheer West Zeeuws-Vlaanderen. Na zijn inleiding over de ont wikkeling van badplaatsen in Europa en Nederland liet trend- watcher en 'ideeënberater' An ne Douwe Knobbe er vervolgens geen misverstand over bestaan waar nu echt heen moet met het toerisme in West-Zeeuws- Vlaanderen. „Iedere badplaats kan ingewisseld worden voor bijna elke willekeurige andere badplaats. Alles lijkt op elkaar, ook de bezoekers, omdat geen enkele plaats zich specifiek op een eigen doelgroep heeft ge richt. Het zou een verademing zijn als dit hier nu eens anders zou gaan." risico zijn gedaan. De gemeente vindt dat ze aan haar verplich tingen heeft voldaan. Het su permarktconcern heeft als eer ste de kans gekregen om te on derhandelen met VOF. „Wij voelen ons vrij om tegen de VOF te zeggen dat ze hun best gedaan hebben", zegt De Vries. „Ze kunnen dan op zoek naar een ander. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vlissingen is een van de laatste gemeenten in Nederland waar de Christen- Unie (CU) is opgericht. De partij zal na de ledenvergadering be gin volgend jaar bekendmaken of ze ook meedoet aan de ge meenteraadsverkiezingen in 2006. De leden kunnen beslui ten dat de ChristenUnie zijn steun geeft aan de bestaande lo kale partij, de Rechts Protes tants Christelijke Unie (RPCU) óf dat de RPCU opgaat in de ChristenUnie. „Het is geen broedermoord, in tegendeel. Het wordt beter en mooier", zegt Coen van Dalen, woordvoerder van CU. Het be stuur bestaat verder uit voorzit ter Piet Kruit, secretaris Jan Geelhoed en penningmeester Baukje Slump-Knol. De CU is ontstaan uit een politieke fusie van de RPF en GPV. Onlangs werd in een landelijk congres besloten dat de RPF en GPV vol ledig worden opgeheven en op gaan in de CU. De leden van de Vlissingse CU komen ook van de bloedgroepen RPF en GPV. „In Vlissingen heeft de oprichting van de CU zolang geduurd, omdat de RP CU actief en goed is. RPF- en GPV-leden waren verbonden aan de RPCU en tegelijkertijd ook lid van de landelijke Chris tenUnie. Dat was geen belem mering", merkt Van Dalen op. Het ligt niet voor de hand dat zowel de RPCU als de CU mee doen aan de volgende verkiezin gen. „Dan maak je elkaar zwak", weet Van Dalen. „Uit eindelijk zullen we in elkaar vloeien en daarvan beter wor den." Het CDA zou weieens stemmen kunnen verliezen aan de nieuwe partij, is de verwach ting van Van Dalen. „Ik denk dat er Vlissingers zijn, die straf fer dan het CDA willen stem men. Het CDA heeft het over normen en waarden, maar ik hoor Balkenende niet praten over welke normen en waarden voor hem belangrijk zijn. Ook worden de minderbedeelden en de middengroepen nogal getrof fen door de bezuinigingsmaat regelen van het kabinet. Dat heeft weinig met barmhartig heid te maken." De CU baseert haar normen en waarden op de bijbel. „Wij hou den aan de bijbel vast. God heeft zijn zoon uit liefde aan de mens heid geschonken. Uit liefde voor de ander. Als je die grondge dachte in de gaten houdt, wordt het beter in de wereld." De RPCU zit sinds de jaren ze ventig in de Vlissingse raad. Cock Kapaan, fractievoorzitter van de RPCU: „We zullen niet zomaar onze partij opgeven. Dat mag duidelijk zijn." Maar als de leden uitspreken dat dat moet gebeuren, is de RPCU aan haar laatste periode in Vlissin gen bezig. „Er is al veel onder linge samenwerking", consta teert Kapaan. Als de CU meer bij deze moderne tijd past, dan is dat zo, vindt Kapaan. „En zullen we daarnaar moeten luis teren." Binnen de RPCU is eer der gediscussieerd over naams wijziging. „Dat ging toen over de R, die wilden we uit onze naam verwijderen. Rechts heeft in de loop der tijd een negatieve betekenis gekregen. De R stond oorspronkelijk voor behou dend. In die zin is alles be spreekbaar", zegt hij. Advertentie CO •*-* (f) i (0 k. 0 (O 0 D St. Jacobspassage 26 Vlissingen "O O) 0) O 7s door Edith Ramakers VLISSINGEN - De SP-fractie Vlissingen wil dat de Walcherse gemeenten samen naar een op lossing zoeken voor de opvang van vluchtelingen. Inlia, de or ganisatie die zich inzet voor de opvang van asielzoekers, kan niet voldoende steun bieden. Steeds vaker worden asielzoe kers aan hun lot overgelaten en blijft er geen ander onderkomen over dan de straat. Dat heeft de SP geconstateerd. De partij dient daarvoor van avond in de Vlissingse gemeen teraadsvergadering een motie in, waarin de partij de drie Wal cherse colleges van B en W op roept om de mogelijkheden te onderzoeken voor een mens waardige opvang voor uitge procedeerde asielzoekers. „Mensen mogen niet op straat terechtkomen", zegt Trix de Roos van de SP. De fractie heeft gemerkt dat er op Walcheren asielzoekers rondlopen, die niet op korte ter mijn terug kunnen keren naar hun land vanherkomst. „Ze zijn wel op straat gezet. Mensen ver dwijnen in de illegaliteit; gezin nen met kinderen worden dak loos." Het Rijk zou de verantwoorde lijkheid moeten nemen om menswaardige opvang te rege len voor de uitgeprocedeerden die niet terug kunnen naar hun land. Maar dat gebeurt niet, stelt de SP vast. Gemeenten krijgen juist de opdracht om de opvang voor sommige asielzoe kers te beëindigen. Volgens de SP is het geen wettelij k opgeleg de plicht dat gemeenten ook meewerken aan die opdracht. Het schilderij was lang sto rend aanwezig. Het hing al leen maar in hun huis omdat een goedwillende vriendin uit de sector beeldende kun sten het destijds ten geschen ke had gegeven. Ze wilden haar niet voor het hoofd sto ten en zodoende keken ze sinds jaar en dag aan tegen een abstract werk in olieverf, getiteld 'vriendschap' hoe wel het eigenlijk beter 'geen talent' had kunnen heten. Onlangs kwam er een eind aan het geduld van de Mid delburgers wier muur reeds zo lang werd ontsierd. Ze hadden wat nieuwe boeken kasten aangeschaft en acht ten het moment van herin richting van de woonkamer heel geschikt om 'vriend schap' een fijne plek op zol der te geven. Natuurlijk speelde de duivel ermee. Twee dagen later meldde zich, na lange tijd, de kunstenares. Ze bleef maar kort. Moest naar huis. Om een stukje emotie op het doek te gaan smijten. De titel? 'Ontgoocheling'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13