Londen waarschuwt voor nieuwe terreur Al Qaeda Salaryman heeft alles maar te slikken Nog nimmer zo veel aidsdoden als dit jaar Boze werknemers sluiten directeuren op EDOX R a. p iv* om Bodypaint protest Powell toont zich content met Iran-resolutie IAEA residentsverkiezingen op 4 januari woensdag 26 november 2003 ichwarzenegger akt in uitgaven Merlanders beien met trsheidsdatum H Jw.edox-watches.com 2*^ P 311 s, M erw.ir Granaten in centrum Bagdad Oud-premier Italië gebruikte coke Diplomatiek relletje om fouilleren Bestand India en Pakistan Bisschop weg na klacht aanranding Brit bestraft voor misbruik jongens Extreem O AutoTrack.nl tzc eorgië bang voor conomische crash «■Robert Bloemen 8ILISI- De tijdelijke presi- itvan Georgië, Boerdzjanad- heeft gisteren gewaar- iliwd voor een economische tenstorting van haar land. De lormalige sovjetrepubliek iitbij het buitenland voor 1,5 Jjard euro in het krijt en ieigt onder deze last te bezwij - '(economie staat er slechter gdan we dachten, verklaar- Boerdzjanadze tijdens een jeenkomst met regerings- jttionarissen in de Georgi- jehoofdstad Tbilisi. Als reac- kondigde de Georgische uister Gogiasjvili van Finan ciën zijn aftreden aan. Volgens hem kampt Georgië met een be grotingstekort van bijna hon derd miljoen euro. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) trok zijn handen van Georgië af toen de vorige re gering van president Sjevard- nadze weigerde de economie te saneren. De afgelopen dagen waren al andere ministers uit deze regering opgestapt. Boerdzjanadze, die zondag na een volksopstand officieel het roer van Sjevardnadze over nam, kondigde radicale hervor mingen aan. Ook verklaarde ze dat ze het buitenland met spoed om geld gaat vragen. Buurland Rusland beloofde al door te gaan met de levering van elek triciteit. Boerdznajadze voert vandaag overleg met een verte genwoordiger van het IMF over de eventuele rol van het fonds bij het op orde brengen van de Georgische begroting. De nieuwe leiding hoopt verder op financiële hulp voor de pre sidentsverkiezingen op 4 janua ri. Het Georgische parlement be sloot gisteren dat het land begin januari weer naar de stembus kan. De volksvertegenwoordi ging hoopt met de verkiezingen de stabiliteit in het land te her stellen. Een datum voor parle mentsverkiezingen is nog niet vastgesteld. Het hooggerechtshof in Georgië had eerder op de dag de uitslag van de parlementsverkiezingen van 2 november wegens fraude ongeldig verklaard. Deze ver kiezingen waren aanleiding voor een oproer van Sjevard- nadze-tegenstanders, die woe dend waren over het geknoei met de uitslag. De uitspraak van het hooggerechtshof betekent dat de 150 leden van het parle ment die in 1999 werden geko zen, voorlopig in functie blij ven. Interim-president Boerdzja nadze hief gisteravond per de creet de noodtoestand op. De zondag opgestapte Sjevardnad ze had de noodtoestand zater dag afgekondigd, nadat demon stranten het parlement hadden bestormd. ANP/AFP/RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - Ontevreden werknemers van verffabriek Sigma Coatings in België hebben sinds maandag avond zeven directeuren in een vergaderzaal opgesloten. Het personeel ging hiertoe over nadat de directie een ontslagronde presenteerde. Ruim de helft van de 280 ba nen zou vervallen. De direc tie wil bepaalde verfsoorten niet langer maken in de fa briek te Manage, zuidelijk van Brussel. Werknemers voelen zich be drogen omdat de directie in mei een ontslagronde had in getrokken. De directie zou bovendien niet willen onder handelen over een sociaal plan. Volgens de bonden komt de bedrijfsleiding terug op een akkoord om alle me dewerkers van vijftig jaar en ouder het recht te geven op een vervroegde pensione ring. Een onafhankelijke bemid delaar, aangesteld door de Belgische minister van Ar beid Vandenbroucke, heeft de bonden niet zo ver gekre gen dat zij de gijzeling opge ven. Daarop heeft de recht bank van het nabijgelegen Charleroi een dwangsom op gelegd voor elke dag dat de directie tegen haar wil wordt vastgehouden. Sigma Coatings is onderdeel van SigmaKalon, fabrikant van decoratieve en andere verven in veertig landen en ruim 10.000 werknemers groot. De Waalse regio staat bekend om de heftige werk nemersreacties. Zes directeuren van staalfa briek Cockerill-Sambre wer den in februari nog 24 uur gegijzeld. De directie had be sloten om de hoogovens in Seraing bij Luik te sluiten. ANP ANGELES - De nieuwe livemeur van de Amerikaan- staat Californië, Arnold jiwarzenegger, wil de komen- diegentien maanden liefst 3,8 jjard dollar bezuinigigen. ilgens de uitgelekte plannen, aarover The Los Angeles Ti- Bgisteren berichtte, zal 'The (vernator' de armlastigen in jstaatniet ontzien. Éornië kampt met een be- ïingstekort van circa 17 mil- j dollar. Schwarzenegger iitsteeds gezegd de financiën sop orde te zullen brengen, ar concrete plannen bleven (dusver uit. (voorgestelde bezuinigingen ien onder meer steunproj ec- •voor geestelijk gehandicap- blinden en ouderen, «arzenegger wil ook min- iormen in aanmerking laten «uvoorvoedselbonnen. Het Ifamma dat een beperkte ilenkostenverzekering biedt minima, bejaarden en ge- Witapten zal ook worden ge lda/p WERPEN - Tegen twee Ne- Wanders zijn gisteren in Ant- npen celstraffen geëist van «en drie jaar, omdat ze had- gerommeld met de houd- jilieidsdatum van etenswa- iduo had onder meer 60.000 ïerrijpe' blikjes Ice Tea van de «aietigingsband gehaald, ge ssen en van een nieuwe vers- (dsdatum voorzien. De blik- sbelandden in supermarkten nachtwinkels. Bij BiFi- irstjes hadden ze de vacuüm- tpakking vervangen door een fpakking zonder datum, mannen konden de feiten ipel plegen. Een 37-jarige uit Zwijndrecht kocht de «te etenswaren van een be ll dat die zou verwerken in (voer.Het bedrijf in het West- lamse Wielsbeke was van een '•jarige man met onbekende •mplaats. Ze handelden sa- met negen handlangers, •al chauffeurs. ®akkwam aan het licht toen sAntwerpse koffiehandel een ïtegenwoordiger' over de W kreeg die een grote partij le voor een vriendenprijsje "leveren. De man zag direct 'hetgeen zuivere koffie was: partij was enkele weken eer- bestolen bij dezelfde kandi a-koper. De rechtbank doet dinsdag 23 december uit hak. ANP Advertentie Vl-RI-DNItsfC; VAN rut». superplatte staaltje Zwitserse %makerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. - Astburg, Juwelier 't Goudoppertje lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. ^straat 8-10) Sluis. Juwelier Dijkstra, -jkstraat 4 Terneuzen. Juwelier Wijffels, - aat 103 Vlissingen Juwelier van t?1 Waistraat 90 14 3 O Tk fi rj, trv v t n n F bA.Vfc\a Hatice (tweede van links), echtgenote van de bij een aanslag omgekomen politieman Huseyin Apaydin, leest de koran bij het graf van haar man in Istanboel. foto AP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse regering heeft ge waarschuwd voor nieuwe aanslagen in Turkse steden. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor burgers naar Turkije aangescherpt. „We hebben informatie waaruit blijkt dat nieuwe aanslagen kunnen worden gepleegd in Istanboel en Ankara", zei een woord voerder van het ministerie zonder details te geven. Londen adviseerde Britse reizigers vori ge week al om alleen wanneer het abso luut noodzakelijk is naar Istanboel of an dere steden te reizen. Die waarschuwing volgde op twee bomaanslagen op het Britse consulaat en de Britse bank HSBC. Het dodental van de dubbele zelf moordaanslagen op Britse doelen in Is tanboel is gestegen tot 29. Een Turkse vrouw overleed gisteren aan de verwon dingen die ze vorige week donderdag op liep. Een staatsveiligheidsrechtbank in Istan boel stelde gisteren negen vermoedelijke handlangers van de zelfmoordterroris ten in staat van beschuldiging. Eerder door Peter van Nuijsenburg TOKIO - Niet tevreden met uw werk, is de chef een tiran, zijn de collega's hielenlikkers, lijkt elke minuut op de werkvloer en in de kantoortuin op een eeuwigheid in Dante's hel? Dan is dit voor u een opbeurend bericht. Want het kan altijd beroerder. In Ja pan bijvoorbeeld. De Amerikaanse Japankenner Edward Seidensticker is al meer dan vijftig jaar gefascineerd door Japan. Hij vindt het een fantastisch land met een nog al tijd intrigerende cultuur. Niet temin is hij elke dag weer blij dat hij Seidensticker heet en niet Suzuki. Er is geen Japanner wiens lot hij zou willen delen en zeker niet dat van de salaryman, de Japanse loonslaaf. Het leven van de gemiddelde sa laryman is, zelfs als alles op rol letjes loopt, geen feest. Vroeg op, meestal uren onderweg, vaak geestdodend werk en laat thuis. Dat is de sleur die zijn bestaan tot aan de pensionering be heerst. Maar als hij de gram schap van zijn chef wekt, wenst hij dat hij nooit was geboren. Hem overkomt het ergste wat een Japanner kan overkomen: hij wordt uit de groep gestoten. Onlangs weigerden twee werk nemers van een bekend bedrijf een overplaatsing. Hun was aanvankelijk voorgespiegeld dat die overplaatsing tijdelijk zou zijn. Daar hadden ze mee in gestemd. Maar toen het uitein delijk permanent bleek te zijn, tekenden ze bezwaar aan. Om dat ze in him recht stonden - nie mand kan tegen zijn zin overge plaatst worden - verwachtten ze geen problemen. Dat bleek een misvatting. De volgende dag waren hun bu reaus verdwenen. Ze werden naar een gang gedirigeerd waar SANTIAGO - Naaktmodel Pamela Bravo heeft haar lichaam ge verfd en neemt deel aan een bijeenkomst in de Chileense hoofdstad Santiago die het begin markeert van de campagne tegen geweld te gen vrouwen. foto Santiago Lianquin/AP tegenover de wc's een werkplek voor hen was ingericht. Alleen, er was geen werk. Er was ook geen telefoon en evenmin een computer. De chef blafte hen toe dat ze moesten lezen. Maakte niet uit wat. Praten was verbo den. Na een paar weken werd een schot tussen de bureaus ge plaatst om ook oogcontact on mogelijk te maken. Het tweetal besloot aanvankelijk het beste er van te maken. Ze lazen vakli teratuur, waar ze niet aan toe waren gekomen. Maar na een paar weken kregen ze maag klachten, migraine en last van BAGDAD - Vermoedelijke te genstanders van de Amerikaan se aanwezigheid in Irak hebben gisteren in Bagdad zeker drie raketgranaten afgevuurd. Daarbij viel één gewonde. De projectielen kwamen terecht op plekken in de zogeheten 'groe ne zone', het stadsdeel waar de bezettingsmacht kantoor houdt. Twee raketgranaten kwamen terecht in een gebouw bij het voormalige ministerie van In formatie, de derde sloeg in nabij het departement van Buiten landse Zaken. ANP/RTR/AFP ROME - De Italiaanse oud-premier Emilio Colombo heeft bekend dat hij de afgelopen anderhalf jaar cocaïne heeft ge bruikt. Dat meldden verscheidene Italiaanse kranten giste ren. Ze baseren zich op een uitgelekte verklaring van de 8 3-ja rige Colombo voor een rechtbank in Rome. De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een groep hoogge- plaatsten in Rome die zich regelmatig zouden inlaten met drugs en prostituees. Tot nu toe zijn negentien vips gearres teerd. Colombo was van 1970 tot 1972 premier. ANP/DPA SYDNEY - Een overijverige Australische douanier heeft op het vliegveld van Sydney een diplomatiek relletje veroor zaakt door de premier van Nieuw-Zeeland te fouilleren. He len Clark stond in een rij te wachten om aan boord van een vliegtuig te gaan, toen de douanier haar apart nam en onder zocht of ze explosieven bij zich droeg. Zelfs toen hij te horen kreeg wie hij voor zich had, ging hij door met zijn onderzoek en zond de resultaten naar een laboratorium. Volgens de Australische krant The Age is de Australische re gering beschaamd over het incident. De premier was 'enigs zins ontdaan' over de behandeling van de douanier, maar wil er niet te zwaar aan tillen. ANP NEW DELHI - Pakistan en India hebben een akkoord bereikt over een bestand in Kashmir dat afgelopen nacht is ingegaan. Dat heeft het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken gis teren meegedeeld. Zondag kondigde Pakistan al eenzij dig een wapenstilstand af langs de grens van de omstreden regio Kashmir. India reageerde daar verheugd op. Militairen van India en Pakistan beschieten elkaar dagelijks langs de grenslijn in Kashmir. Beide landen voerden sinds 1947 drie keer oorlog met elkaar, waarvan tweemaal over Kashmir. Vorig jaar trokken Pakistan en India nog een mil joen militairen langs de grens samen. ANP/RTR/AFP/DPA MANILLA - De Filipijnse bisschop Teodoro Bacani heeft zijn ontslag ingediend nadat een voormalige secretaresse hem vij f maanden geleden beschuldigde van ongewenste intimiteiten. Paus Johannes Paulus II heeft het ontslag aanvaard, liet een woordvoerder van de Rooms-Katholieke Kerk in de Filipij- nen gisteren weten. Bacani, bisschop van Novaliches, behoudt zijn titel maar krijgt geen nieuw bisdom toegewezen. Hij heeft de beschuldi ging tegengesproken, maar wel erkend dat hij de vrouw had ingelicht over zijn 'misplaatste affectie' voor haar. Met de ac ceptatie van Bacani's ontslag heeft de paus het laatste woord gesproken, zei de woordvoerder. „Rome heeft geen gerechte lijk oordeel geveld en dat hoeft ook niet." ANP/DPA/AFP BANGKOK - Een Thaise rechter heeft een 24-jarige Brit tot 42 jaar cel veroordeeld voor seksueel misbruik van dakloze jongens. Dat zeiden gisteren medewerkers van de rechtbank. De rechter achtte bewezen dat de Brit tussen augustus 2002 en zijn arrestatie in januari 2003 seksueel contact had met acht jongens die jonger dan vijftien waren. De Brit maakte er ook video-opnamen van. De man werd opgepakt na een tip van de Britse politie. Verscheidene opnamen waren op inter net verschenen. ANP/RTR/AFP werden al zes anderen aangeklaagd in verband met de aanslagen. De politie houdt nog verscheidene andere verdach ten vast van wie de betrokkenheid bij de aanslagen onderzocht wordt. Volgens de nieuwszender CNN-Turk heeft één van hen de Zweedse nationaliteit. Alle aanvallen zijn opgeëist door groepe ringen die verbonden zijn met het ter reurnetwerk Al Qaeda. AP/RTR/AFP van onze redactie buitenland LONDEN - Aan aids zijn nog nooit zoveel mensen gestorven als dit jaar. Ondanks allerlei in spanningen heeft ook het aantal nieuwe infecties met 14.000 per dag een recordhoogte bereikt. Vooral Afrika baart de Verenig de Naties zorgen. Verstrekking van medicijnen is dringend nodig, stellen de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) en UNAids gisteren in hun j aarrapport over de dodeli j - ke ziekte. Volgens de twee VN- organisaties stierven dit jaar drie miljoen mensen aan aids en rdakten vijf miljoen mensen ge ïnfecteerd. Over de hele wereld zijn naar schatting tussen de 34 en 46 miljoen mensen besmet met hiv, het virus dat aids kan veroorzaken. Een op de twaalf volwassen Afrikanen is geïnfec teerd. Het zuiden van Afrika blijft het epicentrum van de aids-epidemie: in zeven landen heeft minstens een op de vijf volwassenen hiv of aids. Twee derde van alle aids-doden en nieuwe infecties dit jaar werden in Afrika geregistreerd. In Bots wana, Lesotho, Namibië en Swaziland is de situatie ramp zalig. Ook in Nederland neemt aantal mensen dat geïnfecteerd raakt met hiv toe. Vooral het aantal vrouwen dat het virus oploopt stijgt. Onder hen bevinden zich veel jonge allochtone vrouwen, die geïnfecteerd zijn in het land van herkomst. Dat staat in een rapport van de Stichting HIV Monitoring, dat op Wereldaids- dag wordt gepresenteerd. ANP slapeloosheid. Een van hen overwoog zelfs zelfmoord te plegen. De toestand werd zo on houdbaar dat ze naar de rechter stapten. Die stelde hen in het ge lijk en na een half jaar werd de quarantaine opgeheven. Ze kre gen een baan op een andere af deling. De werkgever was zich van geen kwaad bewust. Hij was tot de afzonderingsmaatregel overgegaan omdat hij nu een- .maal 'niet kan toegeven aan de grillen van een werknemer. Dan is het einde zoek'. Het geval van deze werknemers is misschien extreem, maar niet uniek. Formeel heeft de salary man vermoedelijk dezelfde rechten als zijn Europese colle ga, maar in de praktijk moet hij alles, hoe bizar ook, slikken wat de baas zich in zijn hoofd haalt. GPD van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse minister Colin Powell van Buitenlandse Zaken is 'zeer tevreden' over het standpunt dat de 'atoomwaakhond' IAEA inneemt in de kwestie-Iran. Na vijf dagen vergaderen be reikten Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland maan dagavond een akkoord met de VS over een ontwerpresolutie die het Internationaal Atoom energie Agentschap van de VN vandaag in Wenen zal aanne men. Volgens Washington schendt de regering in Teheran systema tisch het non-proliferatiever drag over de verspreiding van kernwapens. De Verenigde Sta ten wilden dat het 35-koppige IAE A-bestuur een resolutie uit vaardigde waarin Iran in harde bewoordingen werd veroor deeld wegens het 'niet nako men' van het non-proliferatie verdrag. Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittannië daarente gen stelden een resolutie voor waarin Iran werd verweten dat het land de 'veiligheidsver plichtingen' niet is nagekomen. In de uiteindelijke tekst wordt Teheran wel op de vingers ge tikt, maar de uitspraak zal niet leiden tot een verdere bespre king binnen de Veiligheidsraad van de volkerenorganisatie. Te heran stelt steevast dat 's lands nucleaire programma alleen vreedzame doelen nastreeft. Het islamitische land heeft zich dan ook steeds verzet tegen een beoordeling door de Veilig heidsraad, zeker omdat dit be raad zou kunnen uitmonden in sancties tegen Teheran. AFP Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5