PZC Universiteiten van Gent en Leuven zitten in toptien Gezant Ivanov werd ongewild onderdeel Georgische revolutie Duitsland heeft zijn f eigen baby vermoord Londen bereid tot veto over Europese grondwet Potverteren Frankrijk en Duitsland kan rente opdrijven 26 november 1953 woensdag 26 november 2003 Saneren Vernederend Inktzwart Ontslag te door Hans Heyt Groot-Brittanniëis klaar 0111 een ve to over de nieuwe Europese grond wet uit te spreken als dat nodig is om de controle over essentiële zaken als de fensie, buitenlands beleid en belastin gen te kunnen houden. Dat meldde de Britse krant The Daily Telegraph gisteren op gezag van bron- nen binnen de regering-Blair. Volgens The Daily Telegraph zijn er verscheide ne punten waarover Londen bij het be spreken van een nieuwe grondwet voet bij stuk zal houden. De regering-Blair is er onder meer op gespitst dat Europa zich met een eigen defensiebeleid niet te ver van de Navo verwijdert. Verder staat Londen erop dat de ministers van Buitenlandse Zaken in eerste instantie verantwoor ding schuldig zijn aan hun eigen rege ringen en niet aan de Europese Com missie. The Daily Telegraph meldde dat minis ter van Financiën Gordon Brown bin nen de regering-Blair een van de meest kritische bewindslieden over de Euro pese grond wet is. Brown zei onlangs op een bijeenkomst met ondernemers dat hij zich zou ver zetten tegen het in Europees verband harmoniseren van onder meer belas tingen voor bedrijven. Een hoge functionaris in de Britse rege ring zei tegen The Times dat een Euro pese constitutie 'zeer wenselijk is, maar niet essentieel'. De nieuwe Euro pese grondwet komt op 12 en 13 decem ber op een Europese top in Brussel aan de orde. ANP Opgeven pact schaadt Nederland door Maurice Wilbrink Overheidstekorten die onge straft toenemen en oplo pende staatsschulden: keert Europa terug naar de jaren tachtig? Dat zou kunnen, nu het laatste verzet tegen de gebrek kige Duitse en Franse begro tingsdiscipline in Brussel is ge broken. Verzetsleider Gerrit Zalm, onze minister van Financiën, had er gistermorgen in alle vroegte flink de smoor in. Hij vreest de politieke schade die is aange richt door het torpederen van het stabiliteitspact. Zalm voor ziet bovendien een keiharde strijd om de EU-contributies, die in 2005 weer moeten worden vastgesteld. Nederland kan nu in zijn ogen niet langer zomaar de grootste netto-betaler per hoofd van de bevolking blijven In het stabiliteitspact, midden jaren '90 gevormd, worden les sen getrokken uit het recente verleden. Het moest voorbij zijn met staten die grootschalig op de pof leefden. Dat flinke uit gangspunt zou uiteindelijk ster kere economieën opleveren, was de gedachte. Maar het pact heeft maar kort gewerkt. De begrotingspositie van veel eurolanden begon in het jaar 2000, het laatste jaar van de hoogconjunctuur, al te verslechteren. Nederland, dat tien j aar saneer de om gezond in de eurozone te recht te komen, snijdt nu op nieuw diep in de uitgaven om wel aan de normen van het eu ropact te voldoen. Het belang rijkste argument daarvoor zijn de exploderende kosten van de Zalm overlegt voor het beraad over de euro met (vlnr) zijn ambtgenoten Juncker (Luxemburg), Reynders (België) en McCreevy (Ierland). vergrijzing op de langere ter mijn. Economen hebben moeite vast te stellen in hoeverre Nederland schade ondervindt van uit de hand lopende tekorten elders in de eurozone. Op korte termijn stimuleren de begrotingstekorten in Frank rijk en Duitsland onze econo mie. De Nederlandse economie (zes procent van die in de euro zone) is zeer gevoelig voor ontwikkelingen elders in het eu rogebied en profiteert daarom van de extra uitgaven die Duits land en Frankrijk willen doen om hun economie aan te zwen gelen. Schadelijk wordt het als de ren te op de obligatiemarkt stijgt. Dat kan gaan gebeuren nu twee derde van de eurozone (Duits land, Frankrijk en Italië) de ko mende jaren wellicht meer staatsobligaties moet verkopen om de tekorten te dekken. Een hogere lange rente hindert de economie. Hoge rente maakt kredieten voor bedrijven en particulieren duurder en het stelt de staat voor meer uitga ven. Maar als tegenover die uit gaven voldoende spaargeld staat, zal de rente niet snel oplo pen. Dat spaargeld zal het probleem ook niet zijn. Japanners, Chine zen, en ook steeds meer Europe anen sparen, vooral voor de on zekere oude dag. Zelfs de VS, waar weinig wordt gespaard, weten hun staatsobli gaties te verkopen ook al is de federale begroting aan het ont sporen. Voorlopig lijkt de rente vooral te stijgen als gevolg van hogere economische groeira mingen. Is er dan kans op meer inflatie, een echt angstscenario voor Ne derlanders die er hun pensioen door zien slinken? Dat is ook niet zo heel waarschijnlijk. De inflatie wordt in de hand gehou den door de Europese Centrale Bank, die in de vier jaar van haar bestaan op dit terrein een heel geloofwaardig beleid heeft gevoerd. Met oplopende finan cieringstekorten die de inflatie kunnen aanwakkeren, zal de ECB niet aarzelen en de korte rente verhogen. Een wat hogere rente is zelfs gunstig voor de pensioenen, want een groot deel van het rendement bij pensioen fondsen is afhankelijk van ren- teprodukten zoals obligaties. Het ABP, het op een na grootste pensioenfonds ter wereld, stel de afgelopen zomer dat een ho ger renteniveau zou bijdragen tot een sterker rendementsher stel en behulpzaam is bij het vormen van nieuwe buffers. foto Gerard Cerles/AFP De grootste pijn voor de Neder landse economie zou uiteinde lijk kunnen voortvloeien uit ge miste kansen voor de eurozone als geheel. De grote landen gaan pijnlijke maatregelen uit de weg die hun economie extra groeikracht zouden geven. De economische stagnatie en het zwakke herstel zorgen voor minder staatsin komsten en steeds hoger oplo pende tekorten. Toenemende rentelasten zuigen geld weg, dat anders geïnves teerd had kunnen worden. Een verzwakte eurozone is hoe dan ook een groot probleem voor Nederland. GPD door Hans Gertsen Gerrit Zalm tekende gis termorgen voor wat wel eens 'het understatement van het jaar' zou kunnen worden. „Het was geen beste dag voor Europa", consta teerde minister Zalm droog jes na een nacht lang verga deren en bakkeleien met zijn Europese collega's van Fi nanciën. Frankrijk en Duitsland, de twee grootste zondaars tegen het Stabiliteitspact, zagen - met steun van EU-voorzitter Italië - kans zichzelf van sancties te vrijwaren. De wij ze waarop dat gebeurde was schandalig. De twee politie ke en economische groot machten van de EU en de voorzitter gooiden hun volle gewicht in de strijd om een serie kleine landen die aan vankelijk op de lijn van Zalm en de Europese Commissie zaten, tot inkeer te brengen. Ierland, Portugal en België verwisselden na een lang één-op-één onderhoud met het Italiaanse voorzitter schap van kamp, waardoor Zalm uiteindelijk een stem te kort kwam om het Frans- Duits-Italiaanse plan te dwarsbomen en het Stabili teitspact te redden. Italië redde daarmee wel licht de eer van Duitsland en Frankrijk. De twee landen hadden tevoren duidelijk la ten blijken dat ze het idee dat 'Brussel' hen zou verplichten meer te bezuinigen dan ze al van plan waren, 'vernede rend' vonden. De mogelijk heid om door Brussel finan cieel gestraft te worden was voor Parijs en Berlijn al hele maal ondraaglijk. Duitsland en Frankrijk onder curatele van 'Brussel'? „Nie- mals"(nooit), zei de Duitse minister Eichel. De eer van Parijs en Berlijn mag in hun eigen ogen mis schien gered zijn, dat is dan wel ten koste gegaan van het aanzien van en vertrouwen in de Europese Unie. Want bui ten Parijs en Berlijn vraagt menigeen zich sinds gister morgen af wat afspraken, wetten en verdragen nog waard zijn, als twee grote lid staten ze naar behoeven en in eendrachtige samenwerking kunnen omzeilen, oprekken of buiten werking stellen. Afspraken nota bene waar vooral Duitsland nog maar een paar jaar geleden fana tiek op hamerde. Het Stabili teitspact moest immers ga randeren dat de euro een keiharde munt zou worden net zo hard als de D-mark Zonder het Stabiliteitspact wilden de Duitsers de D- mark niet voor de euro inwis selen. „Het Stabiliteitspact was een Duitse baby. Berlijn heeft nu zijn eigen baby ver moord", zo concludeerde een diplomaat in Brussel iro nisch. De keiharde Duits-Franse campagne tegen het Stabili teitspact is voor Berlijn en Parijs in een overwinning ge ëindigd, maar het zou wel eens een Pyrrhus-overwin- ning kunnen zijn. Het resultaat van het machtsspel is een tot op het bot verdeelde Europese Unie, waarin kleine landen geen vertrouwen meer heb ben in de oprechtheid van de bedoelingen van Parijs en Berlijn. En dat is wel het laatste waar Europa behoef te aan heeft middenin een moeilijke, delicate discussie over een nieuwe, Europese grondwet, én aan de voor avond van de uitbreidingmet 10 nieuwe lidstaten. De Fransen en de Duitsers on dermijnen nu hun eigen grootste ambities: ervoor zorgen dat de eurozone een succes wordt en dat de Euro pese integratie verdergaat. De kans is groot dat 24 no vember 2003 een datum is die de Europese geschiedenis boeken haalt. Niet als 'geen beste dag voor Europa', zoals Zalm oppert, maar als 'een inktzwarte dag voor Euro pa'. GPD ij De universiteiten van Gent en Leuven behoren tot de top tien van academiséke instellingen met de beste wetenschappelijke werkomgeving.. De UGent en de KU Leuven staan op respectie velijk de negende en de tiende plaats in de Non-U. S. Rankingsvan het Amerikaanse wetenschappelijke vakblad The Scientist. Beide Vlaamse uni versiteiten werken intensief sa men met talloze Nederlandse in stellingen. door Johan Lamoral Aan de derde rondvraag van The Scientist namen 2210 internationale full-time re searchers, wetenschappers en professoren deel uit de Verenig de Staten, Canada, Israël en West-Europa. Er werd gepeild naar hun mening op basis van 56 criteria op 12 verschillende we tenschappelijke gebieden. De resultaten werden uitgesplitst in een Amerikaans en een niet- Amerikaans klassement. Aan de top van de niet-Ameri kaanse universiteiten staat de Canadese Dalhousie Universi ty, gevolgd door het INRA Re search Center in het Franse Ver- sailles-Grignon, de University of Dundee in Schotland, de Uni versity of Alberta in Canada en de McMaster University in Ha milton, eveneens in Canada. Op de zesde plaats komt de Hebrew University in Jeruzalem, zeven de en achtste zijn de Engelse University of Manchester en de University of Toronto (Canada) met uiteindelijk de Universiteit Gent (UGent) op de negende en de Katholieke Universiteit Leu ven (KULeuven) op de tiende plaats. Volgens de ondervraagden zijn vooral de goede samenwerking met collega-wetenschappers, de begeleiding en de materiële werkomstandigheden de voor naamste elementen voor een wetenschappelijke 'job satis faction'. Andere belangrijke prioriteiten zijn moderne werkapparatuur, wetenschappelijke faciliteiten, gespecialiseerde bibliotheken en eventuele financiële bijstand wanneer blijkt dat hun studie beurs of financiële middelen ontoereikend zijn om hun re search naar behoren te verrich ten. De woordvoerders van de uni versiteiten Gent en Leuven wij zen er op dat hun goede score ge deeltelij k ook het resultaat is van een uitgebreide samenwer king met talrijke Nederlandse academische instellingen. Zo heeft de UGent bilaterale akkoorden lopen met de Eras mus Universiteit Rotterdam, de Universiteit van Tilburg, de Technische Universiteit Eind hoven, de Landbouwuniversi teit Wageningen en de Hoge school Zeeland. Deze akkoorden behelzen do- centen- en studentenuitwisse ling, samenwerking op het vlak van onderwijs en research. Met bepaalde universiteiten is er ook samenwerking in toegepast onderzoek, in lerarenopleiding en docententraining. Boven dien bestaan er afspraken voor het gezamenlijk gebruik van ge avanceerde vormen van af standsonderwijs en datacom municatie. De KULeuven kan al een even mooi lijstje voorleggen van vooral de intense en vruchtbare bilaterale overeenkomst met de Katholieke Universiteit Nijme gen inzake uitwisseling van do centen, studenten en program ma's en zelfs bestuurlijke samenwerking. Leuven heeft net als Gent contacten en onder zoeksprojecten met vrijwel alle Nederlandse universiteiten en hogescholen. Met Leiden is dat vooral op het gebied van ge schiedenis, bijbelwetenschap pen en experimentele psycholo gie. De samenwerkingsverbanden van beide Vlaamse universitei ten beslaan vrijwel alle weten schappelijke disciplines. Dat gaat van geneeskunde, gedrags wetenschappen, psychiatrie, sportwetenschappen, biotech nologie en rechtsgeleerdheid, tot scheikunde, archeologie, werktuigkunde, milieuweten schappen, economie en geestes wetenschappen. Deze opsom ming is nog verre van volledig. Van andere universiteiten dan de tien toppers werd geen lijst samengesteld. Gemeten naar de strenge internationale normen van het wetenschappelijk le zerspubliek van The Scientist, kun je vaststellen dat het uni versitair onderwijs en het on- derzoeksklimaat in de Lage Landen op een meer dan be hoorlijk hoog peil staat.GPD door Frank Hendrickx In de Georgische fluwelen re volutie speelde de Russische minister van Buitenlandse Za ken Igor Ivanov een opmerkelij ke rol. Hij pendelde zondag voortdurend tussen de twee fronten in de Georgische machtsstrijd. Onder het toe ziend oog van Ivanov deed pre sident Eduard Sjevardnadze uiteindelijk afstand van de macht. Dat was niet de afloop waarop de Rus had gehoopt. In Tbilisi kan Ivanov voorlopig niet stuk, maar het is de vraag of ze in het Kremlin even gelukkig zijn met de Russische topdiplo maat. Een norse president Poe- tin bekritiseerde maandag de methodes waarmee de oppositie de macht heeft gegrepen in het kleine buurland. De persoonlij ke triomftocht van oppositielei der Michail Saakasjvili zal de Russische president evenmin bevallen. De 36-jarige architect van de fluwelen revolutie staat niet bekend om zijn liefde voor de voormalige overheerser Rus land. Niet voor niets zwaaiden enkele aanhangers van Saak asjvili zondag met de vlag van de Verenigde Staten. Voor de nieuwe machthebbers komt al het goede uit het westen, niet uit het oosten. Geen prettig voor uitzicht voor het Kremlin. Poetin stuurde Ivanov zaterdag nog in allerijl naar Tbilisi om te bemiddelen in het conflict, maar het was een 'mission im possible'. De minister dacht de oppositie te bewegen tot een compromis. Saakasjvili maakte echter onmiddellijk duidelijk dat hij aanstuurde op het ver trek van Sjevardnadze. Met die boodschap kon de Rus vervol gens naar de presidentiële resi dentie, waar de 75-jarige Sjevardnadze de moed in de schoenen zonk. Het leger en de politie hadden hun handen al van hem afgetrokken. Nu was de bemiddeling van Ivanov ook jammerlijk mislukt. Een paar uur later tekende Sje vardnadze in het bijzijn van Ivanov zijn ontslag. Tegen wil en dank was de Russische mi nisteronderdeel van een revolu tie. De opstand van het volk was door niemand te stoppen, niet door Sjevardnadze en zeker niet door Ivanov. Rusland heeft drie weken lang Ivanov (links) overlegt met Sjevardnadze, kort voor diens aftreden. geworsteld met de ontwikkelin gen in Georgië. Niemand in het Kremlin was blij met Sjevard nadze, die de laatste jaren keer op keer in conflict raakte met het grote buurland. Maar er was vanuit Russisch oogpunt geen goed alternatief. De regionale leider Asian Abasjidze kwam wel bedelen om Russische steun, maar de dictatoriale leider van de semi-onafhankelijke Geor gische regio Adzjaria kon on mogelijk als nieuwe president naar voren worden geschoven. Abasjidze is waarschijnlijk de enige politicus die nog impopu- lairder is dan Sjevardnadze. Rusland had daarmee de keuze tussen twee kwaden: Sjevard nadze of de oppositie. Poetin belde de laatste weken veelvul dig met de oude president, maar oppositieleider Saakasjvili had snel in de gaten dat de steun be perkt bleef. De inzet van Russi sche troepen werd vanaf het be gin uitgesloten. In het Kremlin wilde niemand een internatio nale rel veroorzaken enkel om de lastige Sjevardnadze in het zadel te houden. De fluwelen revolutie in Geor gië zadelt Rusland wel met een probleem op. Niet alleen krijgen de Amerikanen een nog grotere invloed in het strategisch be langrijke land, ook kan de machtswisseling de onrust aan wakkeren in andere voormalige sovjetrepublieken, die eveneens worden geleid door oude, geha te leiders uit de sovjetschool. Die krijgen de bibbers van de Georgische opstand. De Oekraïense president Koetsjma noemde de politieke demonstraties in Tbilisi 'onac ceptabel voor iedere democrati sche staat'. Op vergelijkbare wijze kozen autoritaire landen als Azerbeidzjan en Armenië pontificaal de zijde van de in het nauw gedreven Sjevardnadze. Het was uit zelfbehoud: de eigen bevolking kan wel eens moed foto Gleb Garanich/RTR putten uit een Georgische revo lutie. Ook Rusland wil geen onrust in de voormalige uithoeken van het sovjetimperium. Poetin heeft de laatste jaren juist zeer voortvarend de banden aange haald met de voormalige sovjet republieken. Bovendien is de oppositie in die landen veel meer gericht op de VS en Euro pa. De 'revolutie van bloemen' blijft een eenmalige gebeurte nis, als het aan Rusland ligt. De trouwe Igor Ivanov zal die stra tegie verdedigen, al heeft hij wellicht enige sympathie ge voeld voor de triomf van het Ge orgische volk. Ivanov heeft een Georgische moeder en zijn hart klopt, naar eigen zeggen, ook voor Georgië. Bovendien: de demonstranten voor het parlement scandeerden zaterdag zijn naam. Dat is hem in Rusland nog nooit overko men. GPD ZWEMBAD - Er wordt een plan opgesteld voor het bou wen van zwembaden in Zee land. Een commissie deelt enquêtes uit aan gemeentebe sturen. Hierin wordt gevraagd naar de bestaande zwemgele- genheid en naar eventuele plannen voor de bouw van zwembaden. DRIEDIMENSIONAAL - Het eerste slachtoffer van de drie dimensionale film is behan deld in een ziekenstond. De man stond in een straat naar boven te kijken toen er een voorwerp naar beneden viel. Het voorwerp, een aardappel, viel op zijn oog. De man schrijft zijn ongeval toe aan het bezoek dat hij daarvoor, bracht aan een bioscoop, war hij een driedimensionale fik zag. I Daarin werd met alles ge gooid, zonder dat het de toe-' schouwer deerde. TANDEN - Veel Bevelandse1 kinderen hebben slechte tan den. Vaak moeten grote gaten' gevuld worden. Dit jaar waren]'1! de drie laagste klassen vanla- gere scholen in Zuid- en Noord-Beveland aan de beurt 8( Het eerste onderzoek strekte - zich uit over 3250 kinderen. 311 1207 kinderen werden behan-f* deld. Er werden 1913 gevuld en 317 extractie ver richt. B ipi apt PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax, (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode, Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoon" zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesi Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax: (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren 81 bi ui jij iaai Ha De doe Cl VdllllCl VVCgCIItl-vu—— - s verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt v0° inementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diens producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldigg^ teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melcie PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort ti Kb

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4