PZC Dit is een soort wc-zit Geschillencommissie tunnel in discrediet 17 Commissaris der koningin maant gemeenten en bedrijven tot spoed Alarm over spijbelende probleemjeugd blijkt loos Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 woensdag 26 november 2003 Werkstraf voor itelen benzine in Sas van Gent field provincie oor opruimen lodemvervuiling Oefeningen f b jÊ Luie stoel Loftrompet Rekeningen Cd-rom ZMF over Kanaalzone Protest tegen uitzaai kokkels Faunabescherming tegen jacht PvZ woedend op Milieufederatie Onrust Tien jaar 71 168 555530 Veel rampenplannen voldoen niet innrWout Bareman ERNEUZEN - De chemische [dustrie en het gros van de ge- leenten in Zeeland beschikt og niet over een goedgekeurd auipenbestrijdingsplan. Com- iissaris der koningin W. van leider heeft hen tot spoed ge- iaand en de gemeenten ook di eet het advies gegeven bij el- aar te rade te gaan, gebruik te laken van eikaars informatie a niet opnieuw het wiel uit te inden. )ie samenwerking bij het op- lellen van de rampenplannen cordt gestimuleerd door de Re- jonale Brandweer Zeeland, loewel nog niet alle gemeenten a de chemische industrie een idueel in huis hebben, gaat Van leider er nu al vanuit dat de smpenbestrijdingsplannen in ie toekomst eenvoudiger van ©DELBURG - De Middel- iiïgse politierechter G. Nomes leeft gisteren een 28-jarige in- roner van Axel voor diefstal in benzine 42 uur werkstraf ipgelegd. ide uitspraak werd ook de ver- lieling van de deur van een cel i het Terneuzense politiebu- tau meegenomen, leman was op 21 september dit aar in Sas van Gent met zijn «ito zonder benzine komen te taan. it een auto van een garagebe- irijf hevelde hij de benzine over aar zijn auto. üe Axelaar werd opgepakt en agesloten in het politiebureau, (aar vernielde hij de celdeur, ie moeten mij niet opsluiten, heb last van claustrofobie", idhij gezegd. Officier van jus- neJ. Zondervan eiste drie we ncel. 1 politierechter gaf de man rteen kans om een alternatie- lüraf te doen. KNEUZEN - Automobielbe- irijfVan Putten Zn in Terneu- akrijgt een bijdrage van bijna S.OOO euro in de kosten van het (mimen van de vervuiling bij k vestiging aan de Axelse- fraat. Meputeerde Staten hebben hl gisteren besloten. Van Put in is het eerste bedrijf dat rotiteert van de subsidieveror- aing bodemsanering be- kijfsterreinen Zeeland, die in tbruari door het provinciebe- taris vastgesteld, lp basis van deze verordening innen eigenaren of erfpach- ro van in gebruik zijnde be- tijfsterreinen subsidie aanvra- fn. k' gaat dan om een bij rage voor het opruimen van «de verontreinigingen in de idem van een bedrijfsterrein, kt Terneuzense autobedrijf hjgt een bijdrage van veertig racent in de totale netto-sane- ngskosten. kt blijkt dat zekere tachtig rocent van de verontreiniging ?het perceel Axelsestraat 165 jontstaan voor 1975. Het ter- in is al sinds 1956 in handen «n de familie Van Puttenmaar 'Pasin 1990 ondergebracht bij 'huidige bv. kt bedrijf krijgt de subsidie al so als voor 7 februari volgend iar met de sanering wordt be nnen. Inmiddels is de nieuwe 'stiging van het autobedrijf op <t industrieterrein Handel- (oortzo goed als gereed. opzet moeten worden. Begin 2005 wil hij de bestaande plan nen met de hulpdiensten en an dere deskundigen toetsen. Over het rampenplan voor de Wester- scheldetunnel (van de tunnelge meenten Terneuzen en Borsele) is de commissaris te spreken, hoewel hij op één detail kritisch is: het concept-plan werd opge steld door een extern bureau en vervolgens getoetst door een an der extern bureau. Van Gelder vindt dat onaanvaardbaar en meent dat een dergelijke con trole in de toekomst moet wor den uitgevoerd door eigen des kundigen van de provincie. Dat vergt extra personeel en dus ex tra investeringen. Extra geld moet, volgens hem, ook op tafel komen voor groot schalige rampenoefeningen. „Want papier is geduldig, maar het oefenen in de praktijk is van wezenlijkbelang",zeihij gister middag tijdens een werkbezoek van de Statencommissie Sociale en Bestuurlijke Zaken aan de Westerscheldetunnel. Wettelijk is voorgeschreven dat een der gelijke grote oefening minstens één keer in de drie jaar moet plaatsvinden. Van Gelder vindt dat volstrekt onvoldoende en is voorstander van één oefening per jaar. Tunneldirecteur T. Buis kon hem wat dat betreft geruststel len: in de Westerscheldetunnel wordt jaarlijks minstens één grote rampenoefening gehou den. De eerstvolgende is begin maart. De tunnel wordt dan waarschijnlijk volledig afgeslo ten. Van Gelder, Buis en de deskun digen, de landelijk projectleider Tunnelveiligheid A. Arbouw en lector Ondergronds Bouwen J. Admiraal van de Hogeschool Zeeland waren het over één ding roerend eens: gaat het om veilig heid in tunnels, dan staan de ge bruikers centraal. Van hen wordt in elk geval een grote mate van zelfredzaamheid ver wacht en dat vereist een inten sieve voorlichting én betrok kenheid van de gebruikers. Admiraal: „Er moet sprake zijn van een permanente dialoog." Overigens bereidt de politie re gelmatige snelheidscontroles voor. Daarbij wordt waar schijnlijk gekozen voor zoge noemde trajectcontroles. Direc teur Buis noemde dat geen overbodige luxe. De hoogste snelheid, die de exploitant tot nu toe met eigen apparatuur heeft gemeten was 215 kilome ter per uur. 1 jf' mm U Oefentherapeutes Miranda Maas (links) en Janine Davidse gaan door de knieën om te zien of het Zeeuwse CDA-Kamerlid Siem Buijs goed aan zijn bureau zit. foto Jos van Leeuwen door Harmen van der Werf DEN HAAG - Met een petitie van demonstrerende fysiothe rapeuten op zak loopt CDA- Kamerlid Siem Buijs dinsdag het Plein in Den Haag af. Oe fentherapeute Miranda Maas uit Middelburg en haar Goese collega Janine Davidse wach ten hem op. Ook zij voeren ac tie. Zij gaan de werkplek van Buijs onder de loep nemen. Veel deugt er niet aan, zo blijkt, of zoals Janine Davidse zegt: „Er kan veel aan verbeterd worden." Ze hebben allebei een zelfstan dige praktijk oefentherapie- Mensendieck, Miranda Maas en Janine Davidse. Hun werk dreigt uit het basispakket voor het ziekenfonds te verdwijnen, als minister Hoogervorst van Volksgezondheid zijn zin krijgt. Wie dat wil, moet zich aanvullend bijverzekeren, vindt Hoogervorst, die zo vijf tig procent op de kosten van oefentherapie wil besparen. „Maar", weten de twee Zeeuw se oefentherapeuten bij voor baat, „juist de mensen die het nodig hebben, mensen met weinig geld, zullen dat niet doen. Ze zullen langer klach ten houden. Dat kost werkge vers toch ook geld." En dan te bedenken dat de bezuiniging niet eens zoveel kan opleveren. Eén behandeling van vijfen dertig minuten door een oe- fentherapeute-Mensendieck kost 22,90 euro. Het laten voorrijden van bijvoorbeeld een loodgieter is al duurder. Siem Buijs is een uitverkorene. Janine Davidse en Miranda Maas zijn zo slim geweest hem direct te benaderen. Of hij zijn werkplek wil laten inspecte ren? Kunnen de twee oefenthe rapeuten gelijk laten zien hoe nuttig hun werk is. Buijs voelt de bui al hangen. Zijn werk plek in het fraaie negentiende- eeuwse gebouw waarin de CDA-fractie zetelt, is verre van ideaal. Janine Davidse kijkt, meet, laat Buijs op zijn bureaustoel wat heen en weer schuiven, naar de telefoon pakken en ty pen op zijn computer, ,,'t Is een lekkereluie stoel", oordeelt Ja nine Davidse, „maar of die zo goed is om aan te werken Oud-huisarts Buijs weet ge noeg. „Nu begrijp ik waarom Bert de Vries - CDA-fractie- voorzitter en minister van So ciale Zaken in het kabinet Lubbers-Kok - ervan af wil de." Hij moet rechterop gaan zitten. Voor zijn gestel is het beter, maar Buijs vindt het niks. „Dit is een soort wc-zit." CD A-voorlichtster Marian Fe- nnema komt binnen. Onge vraagd steekt zij de loftrompet over het werk van fysio- en oe fentherapeuten. „Ik had veel pijn en ben zo goed geholpen." En over de rekeningen die zij kreeg: „Die waren ongelooflijk laag." ,,Ik hoef niets meer te zeggen", reageert Buijs, die over zijn werkplek slechts één conclusie kan trekken. „Alles moet weg." Veel zorgen maakt hij zich desondanks niet. „We lopen hier in het Kamerge bouw elke dag kilometers, van vergaderzaal naar vergader zaal." Buijs moet snel naar het frac- tieberaad om zijn verhaal over de begroting van Volksgezond heid door te nemen. Janine Da vidse en Miranda Maas ver trekken zonder een duidelijke toezegging. „We hebben ons best gedaan." Ruim 1500 fysiotherapeuten demonstreren in Den Haag. foto Marcel Antonisse/ANP Mr BenJansen ilDDELBURG - De geschil- commissie voor de bouw van Westerscheldetunnel heeft '«•tweetjes gespeeld met de •uwer, de Kombinatie Middel- jrat Westerschelde. Deze be- cüdiging uitte technisch-di- rieur J. Heijboer van de NV 'es'erscheldetunnel gisteren 'or de rechter in Middelburg, '•opdrachtgever voor de bouw 'deexploitant van de Wester- Mdetunnel wil daarom ge- •hillen over nog openstaande leningen (samen 61 miljoen !,l) groot) liever voorleggen Cde Raad van Arbitrage voor •Bouw, rijboer vertelde dat de speci aal voor de bouw van de Wester scheldetunnel in het leven ge roepen geschillencommissie, de zogenoemde raad van deskun digen, bij de behandeling van eerdere conflicten stukken heeft toegelaten die van een vroegere datum dan de werke lijke waren voorzien. De raad zond notities van de op drachtgever door naar de aan nemer, zodat die haar lezing over de gang van zaken kon aan passen. Volgens de tunneldirec teur stond de raad van deskun digen toe dat KMW terugkwam op eerder ingenomen standpun ten. Adviezen waren onvoldoende gemotiveerd en onderbouwd en het is ook voorgekomen dat de NV Westerscheldetunnel in een geschil weliswaar in het gelijk werd gesteld, maar toch het grootste deel van de kosten moest betalen. De kritiek van Heijboer op de raad van deskundigen kwam naar voren tijdens de behande ling van het kort geding dat KMW tegen de NV Westerschel detunnel heef aangespannen. De directie van de tunnelexploi tant wilde na afloop van de zitting geen nadere toelichting geven op de besehuldigingen. In elk geval werd duidelijk dat de NV Westerscheldetunnel geen enkel vertrouwen heeft in de raad van deskundigen. KMW wil dat de rechter de NV beveelt eraan mee te werken dat de ge schillen over de nog openstaan de rekeningen aan de raad kun nen worden voorgelegd. Het draaide in de zitting vooral om het woord zullen. In het con tract voor ontwerp en bouw van de tunnel staat dat opdrachtge ver en bouwer bij een geschil dat niet in redelijk overleg kan wor den opgelost, bij elkaar te rade zullen gaan over een gezamen lijk verzoek om bindend advies aan de raad van deskundigen. Naar het oordeel van KMW moet dat zullen als moeten wor den gelezen; de NV Westerschel detunnel geeft er evenwel de uitleg kunnen aan. De raad van deskundigen be staat uit hoogleraar bouwrecht M. van den Berg, oud-project leider bouw stormvloedkering Oosterschelde T. Visser en oud- BAM-bestuurder H. Avoocaat Het was de bedoeling dat de le den van deze raad zich tijdens ontwerp en bouw van de tunnel op de hoogte zouden houden van de gang van zaken, zodat ze snel adviezen over geschillen zouden kunnen geven. Daar door zou geen tijd verloren gaan. Die reden geldt volgens de NV Westerscheldetunnel niet meer, want de vaste verbinding tussen Midden-Zeeland en Zeeuws- Vlaanderen is klaar. Gezien het gebrek aan vertrouwen in de ge schillencommissie van deskun digen, geeft de tunnelexploitant de behandeling van de claims van 61 miljoen euro bij voorkeur in handen van Raad van Arbi- GOES - Samen met natuurvereniging De Steltkluut presen teert de Zeeuwse Milieu Federatie binnenkort een speciale cd-rom over de Kanaalzone Zeeuws-Vlaanderen. Daarop staat met voorbeelden aangegeven hoe de kwaliteit van wo nen en landschap in het gebied verbeterd kan worden. Met de cd-rom willen de twee organisaties zowel het draagvlak voor natuurbehoud vergroten, als burgers en bestuurders bewust maken van het belang van het landschap én de natuurbele ving voor gezondheid en welzij nTij dens de ledenvergadering in Goes deelde voorzitter J. van der Doef gisteren mee dat de cd-rom vol prikkelende foto's staat, die laten zien hoe de ste delijke omgeving wel of niet ingericht kan worden. De officië le presentatie vindt plaats op 17 december. GOES - De Zeeuwse Milieu Federatie is tegen het uitzaaien van kokkels uit de Westerschelde in de Oosterschelde. „Er kleven nogal wat nadelen aan deze vorm van zee-landbouw", zei voorzitter J. van der Doef gisteren tot de ledenvergadering in Goes. Bij het opvissen van kokkels wordt de bovenste laag van de bodem weggespoten. Dat heeft nadelige gevolgen voor de bodemstructuur. Dat effect wordt nog versterkt doordat de kokkels tweemaal opgevist moeten worden: als kokkelbroed en als consumptiemossel, stelde Van der Doef. Bovendien zul len op verzaaiplaatsen in de Oosterschelde eerst de wilde Ja panse oesters geruimd moeten worden. „Het weghalen en weghouden van de oesters is een forse ingreep, waar de juiste aanpak nog niet voor gevonden is." GOES - Stichting De Faunabescherming is bijzonder veront rust over het plan om ganzen en smienten met het geweer te gaan 'beheren.' In een brief aan het dagelijks provinciebe stuur vraagt de organisatie opheldering over het afschotbe- leid dat de provincie Zeeland voor ogen staat. De Faunabe scherming wil met name weten onder welke voorwaarden de provincie ontheffing gaat verlenen voor het afschieten van de vogels, wat wordt verstaan onder de term 'beperkt afschot', welke minimale inspanningen voor het gewoon verjagen van de ganzen en smienten vereist worden en op welke manier de provincie de jacht wil controleren. „Hoe wilt u voorkomen dat de praktijk van de oude Jachtwet herleeft, met alle misstan den en excessen die daar automatisch bijhoren?", informeert De Faunabescherming. MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieufederatie moet eens stoppen met haar 'overijverig milieugedrag' Zeeland 'af te breken'. En dat nog wel met subsidie van de provincie. Dat schrijft de Partij voor Zeeland in een boze brief aan Gedepu teerde Staten. Aanleiding is het in de ogen van de partij 'onza lige voorstel' van de ZMF om een deel van de A58 te slopen als de wegen van de Westerscheldetunnel naar Goes en Middel burg zijn verdubbeld. Twee snelwegen zijn overbodig, vindt de ZMF. Deze gedachte is voor de PvZ echter 'een gruwel van de ergste soort'. Als het aan de PvZ ligt, krijgt de ZMF niet meer zo veel geld van de provincie. De partij wilde de geld kraan anderhalf jaar geleden ook al dichtdraaien, uit irritatie over de milieu-activiteiten van de ZMF. Die zouden ten koste gaan van de werkgelegenheid. Een ruime meerderheid van Provinciale Staten besloot desondanks de ZMF juist méér geld te geven, uit waardering voor de manier waarop de be langen van natuur en milieu worden behartigd. De PvZ wil de subsidie aan de ZMF nu opnieuw aan de orde stellen. door Henk Postma MIDDELBURG - Probleemjon geren in Zeeland gaan weldege lijk naar school. De alarmkreet van Het Klaverblad (belangen- orgaan van de Zeeuwse zorg- consumenten) dat zo'n veertig leerplichtige kinderen in Zee land geen onderwijs genieten, blijkt loos. Tot die conclusie komt het dagelijks provinciebe stuur: „Ons is gebleken dat de relatie jeugdzorg-onderwijs in onze provincie hecht is, en dat de lijnen kort zijn." Het Zeeuws Platform Cliënten Jeugdzorg, dat onder het Kla verblad resorteert, stelde afge lopen zomer dat in Zeeland geen goede schoolopvang is voor 'kinderen die wegens gedrags problemen moeizaam te hante ren zijn in het onderwijs'. Navraag leerde het provincie bestuur dat niemand in het werkveld dit probleem herkend. „Wanneer er leerlingen thuis zitten, is dat zeer tijdelijk en ge durende een overgangsfase van het ene soort onderwijs naar het andere", schrijven Gedeputeer de Staten in een brief aan Het Klaverblad. Het college baseert zich daarbij op informatie van de onderwijsinspectie, leer plichtambtenaren en uit de on derwijswereld. De directeur van de Korczak- school in Middelburg, gespecia liseerd in de opvang van kinderen met ernstige gedrags problemen, stelt dat Het Kla verblad 'enige zaken door el kaar haalt'. Er is namelijk wel onrust ont staan onder ouders van kinde ren met een autisme-stoornis. Die kinderen kunnen niet meer - zoals tot voor kort - terecht op de gespecialiseerde school De Sprienke. Een aantal van die kinderen zit inmiddels op de Korczakschool. Daarnaast loopt een onderzoek naar verdere oplossing van het probleem. Advertentie PZC KRANT 99**999.9 9 CC voorletters: m/v trage voor de Bouw. Die vorde ringen bleven gisteren overi gens onbesproken. De NV Westerscheldetunnel en KMW zijn in elk geval nog bijna tien jaar tot elkaar veroordeeld, want overeengekomen is dat de aannemer nog zo lang het on derhoud aan de tunnel uitvoert. Directeur R. de Leeuw van KMW reageerde na de behande ling van het kort geding laco niek op de vraag of de onenig heid over de behandeling van de geschillen wel een goede basis vormt voor die onderhoudspe riode: „Ach, het is een zakelijk meningsverschil. De rechter doet donderdag 4 de cember uitspraak. straat: postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: ■■■■D per maand met automatische incasso 19,45). D per kwartaal met automatische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 49