13 Noodzaak slagbomen op Braakman moet worden aangetoond Weinig bezwaar tegen ontslagen bij Verduijn Overwinteren in Nieuwdorp De inhaalslag van de boomverzorger Kerstuitkering Seen bewoners ziek geworden door besmetting zeeuwse almanak bij Orange betaal je alles uit 1 bundel (ook je mms'jes) Meisje gewond lij ongeluk afrit A58 ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 26 november 2003 Oordeel ACCOUNTANTS ADVISEUR S lermenigvuldiging lijfmaal gepakt Omrijden PZC J! Legionella in verpleeghuis Axel tor Raymond de Frel jXEL - Verzorgings- en ver ghuis De Vurssche in Axel ■jinpt met een besmetting van legionella-baeterie. Een nek geleden werd de bacterie up twee plaatsen geconstateerd. Vandaag hoopt De Vurssche al les weer op orde te hebben. gen. Sterke doorstroming kan de aangroei voorkomen. Echter, gebeurt dit niet in het hele warmwatersysteem, dan kun nen plaatsen ontstaan waar het water blijft stilstaan (dode hoe ken). Gevolg: nagroei. De oorzaak van de besmetting wordt door de Block ook in die hoek gezocht. „Het kan bijvoor beeld zijn dat de bacterie zich heeft ontwikkeld in een ruimte die een tijdje onbewoond is en waar dus dat gedeelte van de waterleiding niet wordt ge bruikt. Vandaag worden alle leidingen doorgespoeld met wa terstofperoxide. Daarna moet alles weer op orde zijn. De dou chekoppen zijn inmiddels ont smet en worden dus gewoon weer bevestigd." Geluiden dat bewoners een week niet konden douchen, spreekt De Block te gen. „Zij konden wel douchen, alleen zonder douchekop. Het ging ons er puur om dat douche koppen water vernevelen." In het leidingsysteem van De Vurssche is dit voorjaar uit voorzorg een filter geplaatst. „Die filtert water dat van buiten naar binnen komt. De legionel- la-bacteriën worden door mid del vaneen ultravioletlicht ge dood. Voordat deze filter is geplaatst door het bedrijf Uvi- dis uit Enkhuizen, moesten alle leidingen worden doorgespoeld. Het bedrijf sluit niet uit dat ze iets over het hoofd hebben ge zien en maakt daarom alles weer in orde. Voornaamste is echter dat zich door deze situa tie geen vervelende incidenten hebben voorgedaan." De bewoners van De Vurssche zitten vandaag door de werk zaamheden enkele uren zonder water. door René Hoonhorst MIDDELBURG - De provincia le Besliscommissie Beroep schriften weet niet of ze binnen kort een gefundeerd oordeel kan geven over het onttrekken aan de openbaarheid van wegen op vakantie-eiland De Braakman. Voorzitter en gedeputeerde H. van Waveren kon gisteren na een hoorzitting nog niet in schatten of de commissie ge noeg informatie heeft om een afgewogen beslissing te kunnen nemen. Een eerder besluit van de besliscommissie om de we gen op het terrein van het recre atiecentrum aan de openbaar heid te onttrekken werd door de voorzieningen rechter teniet ge daan. De rechter oordeelde dat onderzoeken naar onder meer verkeersstromen en -veiligheid moesten uitwijzen of de door gaande wegen op het terrein openbaar kunnen blijven. Daarnaast kreeg de provincie de opdracht dat het algemeen be lang en dat van de verschillende gebruikers van het vakantie-ei- land goed op een rijtje moesten worden gezet om een afgewogen oordeel te kunnen vellen. Van Waveren kon niet aangeven of op het provinciehuis al een dui delijke visie op de oplossing van de Braakmanproblemen voor handen is. Als niet binnen afzienbare tijd meer inzicht ver strekkende informatie beschik baar komt, moet alsnog aanvul lend onderzoek worden verricht. En over nieuwe gege vens en bevindingen moeten al le belanghebbenden zich opnieuw in een hoorzitting kun nen uitspreken, gaf de voorzit ter van de besliscommissie schoorvoetend aan. Van Waveren kon en wilde niet vooruitlopen op een eventuele nieuwe hoorzitting. Die zal in elk geval niet tot minder ver deeldheid leiden over de nood zaak van de plaatsing van slag bomen op de doorgaande wegen op het Braakmanterrein bleek tijdens de bijeenkomst van gis teren. Een besluit dat alle par tijen tevreden stemt, kan de be sliscommissie niet nemen. Voor lijnrecht tegenover elkaar staande partijen en belangen bestaat nou eenmaal geen pol dermodel, zei H. van Raven horst, advocaat van de eigenaar van vakantie-eiland De Braak man gisteren tijdens een hoor zitting in het provinciehuis. Van Ravenhorst pleitte namens de familie Van den Bosch, de ei genaar van het recreatiecen trumbij Hoek, opnieuw voor het onttrekken aan de openbaar heid van de doorgaande wegen op het recreatiecentrum. De Zeeuwse regiomanager van de Recron, een nachtwaker, de ca fetariahouder van het vakantie eiland en enkele vertegenwoor digers van zo'n zestig op de pu blieke tribune aanwezige 'Vrienden van de Braakman' ondersteunden de eigenaars en beheerders. Het ontmantelen van de slagboom op de voor naamste toegangsweg tot het vakantie-eiland tast de ver keersveiligheid, 'vooral voor kinderen', aan en werkt crimi naliteit en vandalisme in de hand, luidden de belangrijkste grieven van deze vaste stand plaatshouders van stacaravans. Een aantal eigenaren van bun galows, erfpachthouders, en de zeilclub Vremdijck ageerden te gen het onttrekken van door gaande wegen aan de openbaar heid. Hun rechten worden door de Wegenwet beter gewaar borgd dan door het erfpachts- recht, memoreerde de advocaat van de erfpachthouders. De gemeente Terneuzen had het liefst gehad dat de strijdende partijen zelf met een oplossing op de proppen waren gekomen. Nu dat er niet in zit, houdt de ge meenteraad vast aan de wette lijk geldende, openbare status van de wegen, legde een ambte naar uit. De besliscommissie mist ondanks meer dan een do zijn zienswijzen vitale informa tie voor een Salomonsoordeel. door René van Stee BRESKENS - Van de 45 werk nemers die als gevolg van een re organisatie hun baan bij snoep- fabriek Gebroeders Verduijn in Breskens verloren, heeft tot dusver één persoon officieel be zwaar gemaakt tegen zijn ont slag. Dit aantal vormt een schril contrast met de verwachting die vakbondsbestuurder F. Ale- jandro-Perez van FNV Bondge noten eind september uitsprak. Alejandro-Perez ging er des tijds vanuit dat bijna de helft van de onfortuinlijke medewer kers het ontslag zou aanvech ten. Hij baseerde die verwach ting vooral op de onduidelijke selectiecriteria aan de hand waarvan werd bepaald wie wel en niet aan de slag mocht bij de nieuwe eigenaar Bonbons Na poleon. Dit bedrijf nam per 2 oktober uiteindelijk 56 perso neelsleden van Verduijn over. Alejandro-Perez denkt dat vooral minder mensen dan ver wacht in beroep zijn gegaan, omdat een aanzienlijk aantal redelijk snel ander werk had ge- Vonden. „Dan heeft het weinig zjn meer om, de barricaden op te gaan. Voor het overige is het gis werk. Wellicht dat een aantal mensen de moed heeft opgege ven, omdat het om een collectie ve ontslagaanvraag ging en zij daardoor de kans op succes ge ring achtten"verklaart hij Aangezien Alejandro-Perez de rotsvaste overtuiging heeft dat de selectiecriteria voor de ont slagaanvraag uiterst dubieus zijn, verwacht hij toch dat een deel van de overgebleven ont slagen werknemers alsnog stap pen zal ondernemen. „Niet ie dereen zal immers werk vinden. Daardoor hebben die mensen weinig om op terug te vallen. En dan zeker gezien het sociaal plan dat is vastgesteld." Dat was erg mager Advertentie MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierikzee zijn op vrijdag 28 november a.s. gesloten i.v.m. onze personeelsreis. Het bedrijfsleven beleeft bar re tijden. De omzetten dalen. En de winsten verdwijnen. „Dat dwingt tot maatrege len", berichten onze Raden van Bestuur. Vanuit hun bu relen dwarrelt de een na de andere onheilstijding op de werkvloeren neer: salarissen bevroren, arbeidskrachten de laan uit, onkostenvergoe ding teruggedraaid. Zo ook in de Goese vestiging van een landelijk opererende onderneming. Men werd er daar niet vrolijk van. Tot gis teren opnieuw een 'algemene mededeling' op de prikbor den verscheen. Met dikke let ters stond er boven: "Bijzon dere uitkering met kerst". Op de werkvloer begonnen ze met kloppend hart te lezen. Dat 'de resultaten zwaar on der druk staan en sterk ach terblijven', ja, dat wisten ze nu zo onderhand wel. Sym pathiek dat de Raad van Be stuur desalniettemin gene gen was een bijzonder extra- tje te geven. Hoe bijzonder? Dat was wat verderop te lezen: „De feest daguitkering van euro 136", stond daar geschreven, „zal niet worden uitgekeerd." Het zijn donkere dagen in het Goese, niet alleen voor, maar straks ook tijdens de kerst. Volgens locatiemanager C. de Slockgaat het om een lichte be smetting, die tijdens een perio- leke controle op twee plaatsen (geconstateerd. De besmetting leeft niet tot noemenswaardige incidenten - zoals zieke bewo- lers - geleid, meldt De Block. .De bacterie is vorige week in sa lichte concentratie gecon stateerd, waarna we direct actie lebben ondernomen. Zo zijn in slle kamers de douchekoppen verwijderd." Immers, aangeno- iien wordt dat infectie wordt ivergebracht door het inade men van de bacterie in kleine druppeltj es water, verspreid in ie lucht (nevel). legionella-bacteriën komen in teer lage aantallen voor in de grond en in het (leiding)water. ïijvormen pas een probleem na termenigvuldiging. Dat ge- leurt in water met een tempera - jiurtussen 25 en 55 graden Cel- 3iis. Als het water langere tijd flstaat, krijgt de bacterie vrij spel om zich te vermenigvuldi- IDDELBURG - Een 59-jarige huw uit Terneuzen is gisteren J#r de Middelburgse politie- schter G. Nomes veroordeeld «teen half jaar rijontzegging ïi?50 euro boete waarvan 250 io voorwaardelijk. Ze was ken een jaar vijf keer betrapt '«rijden onder invloed. rijfde aanhouding was op 5 8 september in Terneuzen. likad toen bijna driemaal de 'iüjestane hoeveelheid gedron- k NIEUWDORP - De Prinses Margrietstraat in Nieuwdorp heeft sinds een week nieuwe bewoners. Drie ransuilen hebben een boomtak in de drukke straat verkozen als overwinterplaats. Dat is opvallend, omdat ze meestal overwinteren in bosrijke gebieden. Ransuilen die zich wel tussen de mensen begeven vallen meestal niet op. Ze bouwen hun nesten in dichtbegroeide bomen - zoals coniferen - en hebben goede schutkleuren. Bovendien jagen ze alleen 's nachts, overdag zitten ze vaak muisstil. De drie exemplaren in Nieuwdorp zijn duidelijk niet mensenschuw. Op de foto zijn twee van de drie ui len te zien. Ze hebben een beetje een katachtig uiterlijk, met een hoekige kop, lange oren, oranjegele ogen en een slanke gestalte. foto Willem Mieras 5 - Een achtjarig meisje uit li gemeente Borsele is gister- liddag gewond geraakt bij een «geluk op de afrit Deltaweg «de A58 in Goes. ftmeisje zat in de auto die be- itaird werd door een 39-jarige inwoner van de gemeente Bor- Ze werd uit de auto geslin- d, toen het voertuig over de «opsloeg. Kort daarvoor kwam i automobilist in de linker- Inn terecht, week na een ituurcorrectie uit naar rechts en iwam vervolgens op de A58 te n. voertuig werd terugge it en kwam daardoor on- fateboven op de uitvoeg- ürook terecht. meisje brak haar sleutel- Wn, had verwondingen aan Sar kaak en liep schaafwonden 'P Haar vader en broertje die in de auto zaten, raakten .Et gewond. Ronald Schra ontdoet de bomen aan de Isabellaweg in Biervliet van overtollige takken. foto Wim Kooyman door Ronald Verstraten IJZENDIJKE- Het lijkt alle maal zo simpel. Je zet de weg af, stuurt iemand met een ketting zaag de boom in, terwijl een paar collega's de takken oprui men. Klaar is kees. De bomen kunnen er weer een jaartje te gen. Maar zo eenvoudig is het niet. Je kunt het beste even naar Ro nald gaan. Dat is de bomenchef Die weet alles van bomen", ver wijzen zijn collega's Han en Je roen. Met zijn drieën zijn ze sinds vorig week bezig met snoeiwerk langs de doorgaande weg van IJzendijke naar de Zandstraat. Zevenhonderd bo men krijgen een beurt. „Heel gevarieerd. Er staan acacia's, platanen, kastanjes, essen en linden", somt Ronald Schraa op. „En voorbij de Zandstraat ook nog wat esdoorns." Hij glimlacht bij het horen van de aanduiding 'bomenchef'. Maar ja, wat is hij dan eigenlijk wel? „Ik zou mezelf geen boom chirurg noemen. Dat is een beet je gedateerd. Van begin jaren tachtig, 'toen ze met een beitel tje in bomen stonden te kappen', klinkt het een beetje cynisch. Hij houdt het daarom maar op 'boomverzorger', al heeft hij na drukkelijk de ambitie om nog eens tot 'tree-worker' bevor derd te worden. „Dat is een Europese maatstaf. Heel vakgericht. Praktijk en theorie samen, waarop je wordt beoor deeld in het bijzijn van buiten landse waarnemers. Als je dat diploma hebt, kun je bijvoor beeld ook in Duitsland werken, of in België." Met tuinbouwschool en diplo- Advertentie ma's van speciale vervolgoplei dingen op zak is hij echter meer dan voldoende gekwalificeerd om zijn werk voor H4A-Groen (voorheen Den Doelder) te ver richten. Bovendien is hij lid van zowel een Nederlandse als een Belgische vereniging van boom verzorgers. De Nederlandse, de KPB (Kring Praktisch Boom- verzorgen), komt elke tweede zaterdag van de maand bijeen. „Veel vakgenoten van grote groenbedrij ven wisselen er ken nis uit", vertelt Schraa. Hij werkt vanuit een zelfbedie ningshoogwerker, kettingzaag in de hand, met een niet eens zo heel groot blad van slechts 35 centimeter. Vaak slijpen zeker? Hangt van het hout af. Linde is zacht, kastanje ook. Plataan is dan weer wat harder." Een aar dig weetje: hoe lager bij de grond je snoeit, hoe vaker je moet slijpen. Daar komt name lijk zand in tandjes. Vandaar dat de hobbyzager veel vaker moet slijpen dan die een of twee keer per week dat Schraa dat doet. Het bedrijf waarvoor hij snoeit, werkt in opdracht van de provincie. Die zorgt op haar beurt weer voor de wegafzet- ting, terwijl de betrokken ge meenten daarover van tevoren publiceren. Dus weet iedereen dat de N680, waarover het in dit geval gaat, nog tot 5 december gesloten is. „Dat moet wel, in verband met de verkeersveiligheid. Dan moeten er misschien honderd auto's omrijden, maar beter zo, dan dat je gevaarlijke situaties krijgt. Ik heb trouwens wel de indruk dat het op deze weg stil ler is dan in voorgaande jaren. Ik denk dat 't te maken heeft met de Westerscheldetunnel. De verkeersstromen hebben zich kennelijk verlegd." Al wordt er de laatste jaren re gelmatig onderhoud aan de bo men gepleegd, toch praat Schraa over een inhaalslag. „De meeste bomen die langs deze weg staan, zijn zestig jaar oud. In het verleden is het onderhoud er wel eens bij ingeschoten. Ter wijl je sommige boomsoorten juist regelmatig moet snoeien in de eerste jaren. Dat is iets wat ook meegenomen moet worden in de huidige discussie over het vervangen van populieren door duurzame houtsoorten: in het begin is het onderhoud veel ar beidsintensiever." Wordt er te laat gesnoeid, dan ontstaan er dikke takken. Als ze afgezaagd worden, laten die grote wonden achterlaten. „Tien centimeter kan nog, maar als ze nog groter worden, richting 20 centimeter doorsnee, dan duurt het heel lang voordat de wond over groeid is. En je hebt meer kans op aantasting door allerlei schimmels." Gisteren was het drietal gevorderd tot voorbij de afslag met de Driesprongweg en zit daarmee ruim op schema. De afgezaagde takken worden ter plekke verhakseld en opge ruimd. Proper werk, maar met de verkeersveiligheid als be langrijkste oogmerk. Een belletje uit het buitenland, een sms'je, een foto versturen... Alleen bij Orange betaal je alle diensten uit 1 bundel. Heel simpel. Zo bepaal je zelf waaraan jij je geld besteedt. www.orange.nl Bovendien verstuur je als nieuwe Orange Free abonnee alle mms- en sms-berichten gratis tot 1 februari 2004. Kijk dus snel op www.orange.nl, of loop eens binnen bij de Orange shop, BelCompany of TeleCom-Today. the future's bright, the future's Orange

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 45