De Hoop Scheffer stuntelt naar eind ministerschap NU TE KOOP Vijf jaar geëist tegen man die vriendin met spiritus aanstak Leider Tuf Tuf Club beboet voor belediging I» Kort geding tegen controle uitwonende studenten Hogelijk aunt van II) euro voor irins(es)je FNV dreigt afspraak over Ziektewet in metaalsector op te zeggen Vloedgolf door Arnhemse binnenstad 3 Loondoorbetaling bij ziekte. Nieuwe wet? woensdag 26 november 2003 Danish Design Titaniu*" Halsstarrig Celstraf voor beleggingsfraude ieen betaalmiddel Strenge regels [DA pleit voor liopkracht van ironisch zieken JOVD kiest nieuwe voorzitter Kankerbestrijding heeft tekorten Vergeefse zoekactie op Noordzee Veroorzaker tractorongeluk vrijuit SZWnl Dan weet u het snel 4heeft CDA-Kamerlid Buijs sieren gezegd tijdens de be urteling van de zorgbegroting sM, Buijs deed die uitspraak dat de PvdA, SP en de Chris- fcie hem vroegen wat het M verwacht van de compen- ilieregeling die het kabinet de ironisch zieken en gehandi- iften in het vooruitzicht heeft Meld. dit moment is nog niet iend hoe die compensatie de praktijk voor deze men- uitpakt. Volgens de op- ositiepartijen is het daarom iit mogelijk om beslis- ®gen te nemen over de bezui- ARNHEM - De kraanmachinist had geen weet van de hogedrukwaterleiding onder de grond. Hij groef er gisteren dwars doorheen. Het gevolg was een vloedgolf in de Arn hemse binnenstad. „Allemachtig, het lijkt wel een rivier die buiten de oevers treedt. We moeten weg hier!" Een vrouw die de metershoge watergolf aanschouwde, vond het beangstigend en maakte zich uit de voeten. Het water spoot uit de hoofdwaterlei ding aan de Jansbuitensingel, een verkeersader in de Arnhemse binnenstad. De wa terstroom nam kilo's bladeren mee, waardoor de putten verstopt raakten en het water niet weg kon. Zeker dertig centimeter hoog stond het water op het laagste punt in de straat. De schade aan winkels, woningen en auto's wordt verhaald op het bedrijf dat bezig was met rioolwerkzaamheden. foto Jan Wamelink/GPD feer stelde de CDA'er voor geld uit te trekken voor Aulancezorg. Minister Hoo- norst heeft daar 18 miljoen Wrinzijn begroting staan. Het DA wil dit verhogen tot 41 sljoeneuro. ANP pagina 14: een soort WC-zit Advertentie mooi, deens design sterk anti-allergisch DANISH DESIGN 89,95 Voor dealeradressen: 0031 20- 6794633 (tijdens bureau-uren) 1 IK VIMU JU>Ü AAitDIÖO? zed 'M Vr\ T- A/V+AIO- door Jaco van Lambalgén DEN HAAG - Op de valreep nog een stemming over een motie van wantrouwen om de oren krijgen. Minister Jaap de Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) zal zich zijn afscheid van de Tweede Kamer anders hebben voorgesteld. Zijn laatste week in het parlement begon echter met een uitglijer. En nog wel over de belangrijkste kwestie tijdens zijn ministerschap: Irak. Een pijnlijk akkefietje, nu de minister op het punt staat over te stappen naar de Navo. Vol gende week draagt hij zijn por tefeuille over aan partijgenoot Ben Bot, omdat hij vanaf janua ri secretaris-generaal van de Navo is. Oppositiepartij PvdA, die al voortdurend met de minister overhoop ligt over de oorlog in Irak, kwam met de gewraakte motie. PvdA'er Bert Koenders stelde daarin dat de minister de Kamer onvolledig heeft geïn formeerd. Dat is één van de zwaarste politieke verwijten die een bewindsman kan krijgen en zo was het ook bedoeld. Gelukkig voor De Hoop Schef fer haalde de motie het niet. Dat zou een wel heel droevig af scheid van de Nederlandse poli tiek zijn geweest. De minister heeft de zaak onhandig aange pakt, maar wegsturen gaat te ver, oordeelden coalitiepartijen WD en D66. En daarmee red den ze de bewindsman. Behalve zijn eigen CDA zijn echter alle fracties ervan overtuigd dat de minister alle ophef aan zichzelf te wijten heeft. Het begon allemaal met een de bat vorige week. Daar moesten De Hoop Scheffer en minister Verdonk (Vreemdelingenzaken) uitleggen of zij nu wel of niet hadden meegewerkt aan de werving van Irakezen in Neder land om de Amerikanen te hel- Advertentie pen bij de voorbereiding van de oorlog in Irak. Het debat, dat er van tevoren vrij simpel uit zag, ontspoorde geheel. Al gauw bleek dat de regering twee Iraakse asielzoekers had toege zegd dat zij in de asielprocedure zouden blijven, als zij voor de Amerikanen in Irak gingen wer ken. Normaal gesproken ver speelt degene die terug gaat naar zijn eigen land het recht op een verblijfsvergunning. De Hoop Scheffer kwam vervol gens in een hoog oplopende dis cussie terecht over de vraag of Nederland daarmee nou wel of niet had meegewerkt aan het ronselen van asielzoekers voor de VS. Hij vond van niet, een Kamermeerderheid van wel. De minister kon en wilde niet toe geven dat Nederland meegehol pen had aan de militaire voor bereiding van de oorlog. De PvdA ergerde zich aan de halsstarrige weigering van De Hoop Scheffer toe te geven dat de regering een rol heeft ge speeld in de werving. „Ik was niet van plan met een motie te komen. Maar gezien het debat kon ik niet anders", aldus Koen ders. Behalve de discussie over de oorlog kwam daar voor de PvdA nog bij dat zij in het hele Irak-dossier al de indruk heeft dat de regering te weinig infor matie aan de Kamer geeft. De minister heeft lopen stunte len in het debat, maar het is niet de moeite waard hem daarvoor weg te sturen, besloten WD en D66 gisteren eendrachtig. GPD HAARLEM - Een 61-jarige Volendammer is gisteren door de rechtbank in Haarlem wegens milj oenenfraude met beleggin gen veroordeeld tot een jaar celstraf. Het Openbaar Ministe rie had drie jaar geëist, waarvan een jaar voorwaardelijk. De rechtbank acht bewezen dat de Volendammer een hoofd rol speelde in het debacle rond beleggingskantoor Safe Haven in Purmerend, waar hij aandeelhouder van was. Dat bedrijf investeerde tussen 1996 en 1998 milj oenen guldens van parti culieren in risicovolle beleggingen. Hierdoor verdween er bij - na 15 miljoen gulden (circa 7 miljoen euro). De verdachte vindt dat hij erin is geluisd door de 36-jarige ei genaar van Safe Haven, die eerder tot anderhalf jaar cel is veroordeeld waarvan een half jaar voorwaardelijk. ANP ji onze redactie binnenland (RECHT - Bij de rechtbank in inningen dient vrijdagoch- J{| een kort geding van de mdelijke Studenten Vakbond £Vb) tegen de Informatie Be- itr Groep (IBG). Volgens de ilibond is de verscherpte con- jlevan de IBG op uitwonende jjenten niet rechtsgeldig, on- mgekondigd en met terugwer- kende kracht gewijzigd. Op de website van de LSVb (www.lsvb.nl) worden studen ten opgeroepen om de zaak bij te wonen, die om 10 uur begint in de rechtbank aan het Guyot- plein. Studenten vertrekken ge zamenlijk vanuit diverse plaat sen, waaronder Utrecht. Zij kunnen zich opgeven via de site. Vijfentwintigduizend studen ten in Nederland kregen begin deze maand een brief met de op roep om te bewijzen dat zij uit wonend zijn, bijvoorbeeld met een huurcontract, bankaf schrift of inschrijving bij ge meente. Volgens de LSVb zijn duizenden studenten daartoe niet in staat, omdat zij door de kamernood en hoge kamerprijzen verplicht zijn te kraken of illegaal te hu ren. Bij de studentenvakbonden komen dagelijks klachten bin nen. De gegevens van studenten wer den zichtbaar sinds de IBG, na invoering van de koppelings wet, is aangesloten op de Ge meentelijke Basisadministra tie. Het gaat de LSVb met name om de ouderejaars studenten, die voor augustus 2002 gingen stu deren; zij zouden buiten schot blijven, doordat zij niet onder de koppelingswet zouden val len. LSVb-voorzitterMerijndeJong vindt het jammer dat het tot een kort geding moest komen, maar ziet geen andere oplossing. IBG- voorlichter Tea Jonkman blijft bij haar eerdere standpunt dat de IBG 'volkomen legitiem' heeft gehandeld. „Het woord is nu aan de rechter." GPD (RECHT - Het ministerie van inanciën overweegt de Ko- iiklijke Nederlandse Munt uspeciale tien euromunt te la- inslaan voor de geboorte of an te de doop van de baby van irins Willem-Alexander en irinses Maxima. latheeft een woordvoerder van )Munt bevestigd. De defini te besluiten zullen waar- ïiijnlijk pas na de jaarwisse- aigvallen. Het ministerie is de jige instantie die kan beslui- aitot de uitgifte van een wettig staalmiddel. Het geld moet liters ook gegarandeerd zijn. jjkoninklijke munten wordt er toast voor een tien euro-stuk (kozen. Dit bedrag is ook uit- liiitend voorbehouden aan 'ko- Éiklijke' munten, diverse gemeenten lopen verder srtmet ideeën voor penningen s gelegenheid van de komst aihetkind. De gemeente Wad- inxveen gaat de aanstaande gboorte van het kind van bonprins Willem Alexander i prinses Maxima vieren met s uitgave van een geboorte- jsining, die plaatselijk ook als a bedrag van vijf euro kan iden besteed. Hgens de woordvoerder van ;Munt kan een dergelijke suing niet echt als een be- ièniddel worden gezien. In tel worden voor Waddinx- a 15.000 'Oranje Vijfjes' islagen. Speciaal voor de ver- sitlaars komen er ook nog 5$ duizend nikkelen en hon- isi zilveren geboortepennin- fMP Najaarsakkoord onder vuur door Sylvia Marmelstein UTRECHT - FNV Bondgenoten dreigt een belangrijke afspraak die gemaakt is in het Najaarsak koord op te zeggen. De grootste FNV-bond wil dat de werkge vers in de metaal het salaris van hun werknemers in het tweede ziektejaar aanvullen tot hon derd procent van het laatst ver diende loon. De vakcentrale FNV heeft echter met het kabi net en de werkgeversorganisa ties afgesproken dat werkge vers slechts 70 procent hoeven doorbetalen. FNV Bondgenoten wil voor de 300.000 werknemers in de me taal van die afspraak af, omdat gisteren de onderhandelingen zijn mislukt voor een zoge noemd arboconvenant in de sec tor. Inzo'n convenant, datnu in veel sectoren wordt gesloten - ma ken vakbonden, werkgevers en overheid afspraken over veilig en gezond werken. FNV Bond genoten geeft de werkgeversor ganisaties (FME-CWM en Metaalunie) de schuld van het mislukken van het overleg. Jan Verhoeven, bestuurder van FNV Bondgenoten wil daarom dat werkgevers hun werkne mers tij dens het tweede j aar van hun ziekte 100 procent van het loon doorbetalen in plaats van de 70 procent die is vastgelegd in het Najaarsakkoord. „Als werkgevers weigeren om con crete afspraken te maken die moeten voorkomen dat werkne mers ziek worden, moeten ze ook maar opdraaien voor het volle loon", zegt hij. Bij het zwaar bevochten Na jaarsakkoord was juist de af spraak om in het tweede ziekte jaar het loon niet aan te vullen een belangrijk onderdeel. Vanaf volgend jaar moeten de werkge vers van het kabinet een jaar langer het loon van hun zieke werknemers doorbetalen. Daarmee wilden werkgevers al leen instemmen als de vakbon den in CAO's het loon niet zou den aanvullen tot 100 procent. In het eerste ziektejaar doen ze dat namelijk wel bijna altijd. Dat FNV Bondgenoten daarmee de afspraak met het kabinet niet nakomt neemt Verhoeven voor lief. „De overheid moet dan maar meer druk uitoefenen op de werkgevers om toch afspra ken te maken over het voorko men van ziekmeldingen", zegt hij. FME-CWM wil niet reageren op de 'contractbreuk' van FNV Bondgenoten. Het arboconve nant is volgens de werkgevers vereniging mislukt, doordat de vakbond de werkgevers aan al lerlei strenge regels wil binden. Minister De Geus van Sociale Zaken zegt 'rustig af te wach ten' totdat de vakbonden en de werkgevers in de metaal hun conflict hebben bij gelegd. GPD B HAAG - Het CDA wil dat èunisch zieken en gehandi- npten geen koopkrachtverlies ilen door de bezuinigingen in izorg. DEN HAAG - De liberale jongerenorganisatie JOVD heeft Paul van As gekozen tot voorzitter. Hij volgt F. de Lange op. Van As (22) wil een politiek onafhankelijke koers varen, maar wel blijven samenwerken met de WD. ANP AMSTERDAM - De inkomsten van KWF Kankerbestrijding dalen dit jaar zo sterk dat de organisatie moet snijden in on derzoeksprojecten die ze financiert. Slechts een kwart van de ingediende verzoeken voor 2004 kan KWF Kankerbestrijding honoreren. Vorig jaar kon 40 procent nog rekenen op geld. Volgens G. Boerrigterdie bij het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Nederlandse Kankerbestrijding het onderzoek coör dineert, slaagt het fonds er dit jaar niet in genoeg geld binnen te krijgen. De inkomsten dalen met 10 procent. Acceptgiro's die KWF rondstuurt brengen minder geld in het laatje, boven dien komt er minder binnen uit erfenissen. Verder wordt het onderzoek ieder jaar 10 procent duurder door loonstijgingen en het gebruik van kostbare technologie. ANP DEN HELDER - Diverse hulpdiensten hebben in de nacht van maandag op dinsdag urenlang op de Noordzee gezocht naar een 20-jarige man die overboord was geslagen. Ze heb ben het gebied meerdere malen vruchteloos afgezocht. Dat heeft het Kustwachtcentrum in Den Helder gisteren laten weten. De opvarende van het schip Jag Rishi uit India werd sinds tien over half twee vermist op ongeveer 43 kilometer uit de kust bij Hoek van Holland. Direct nadat het Kustwacht centrum de melding had ontvangen, kwam er een grote zoek actie op gang. Drie reddingsboten, een helikopter van de ma rine, een politieboot, een loodsboot en vijf zeeschepen namen daaraan deel. ANP HAARLEM - De bestuurder van de tractor die in juni een do delijk ongeval veroorzaakte in Nieuw-Vennep, wordt niet vervolgd. Het OM in Haarlem vindt dat de man al genoeg is gestraft. Door het ongeval kwamen twee meisjes van veertien en zeven jaar oud om. Een derde liep een dwarslaesie op. Bij het ongeval kantelde op een rotonde een aanhangwagen waarop een groepje kinderen zat dat van een verjaardagsfees tje kwam. Het OM stelde gisteren dat de 38-jarige man zich enorm schuldig voelt en zich meer dan normaal bekommerde om de nabestaanden en de slachtoffers. Ook heeft de overgro te meerderheid van de nabestaanden en slachtoffers aangege ven dat de man niet zou moeten worden vervolgd. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Als hij zei dat zijn vriendin het oranje snoer moest pakken, dan wist ze hoe laat het was. Dan werd het uiteinde van het elektriciteitssnoer op haar tong gezet en kreeg ze stroom stoten toegediend. Op 6 juli vorig jaar vond een 35- jarige inwoner van Lelystad die gebruikelijke afstraffing nog niet genoeg. Omdat ze volgens hem vreemd was gegaan, moest de vrouw zich uitkleden en werd ze vervolgens overgoten met spiritus en in brand gestoken. De openbare aanklager van het gerechtshof in Arnhem sprak van sadistisch gedrag en eiste vijf jaar gevangenisstraf plus tbs met dwangyerpleging voor deze poging doodslag. De recht bank in Zwolle veroordeelde de verdachte destijds tot dezelfde straf. Tijdens de gebeurtenissen was de man stomdronken. Met zes tien halve liters bier en een joint op raakte hij buiten zinnen, om dat zijn vriendin was vreemdge gaan en daarbij bovendien geen condoom had gebruikt. Bij de politie en later bij de rechtbank in Zwolle gaf de man zijn schuld grotendeels toe en betoonde zelfs spijt, maar giste ren kwam hij plotseling met een ander verhaal. „Ze heeft zich zelf in brand gestoken", be weerde hij stellig. De advocaat van de man vroeg vrijspraak omdat er in haar ogen sprake is van twijfel, verwarring en on duidelijkheid over het incident. Het hof doet op 9 december uit spraak. GPD van onze redactie binnenland LELYSTAD - Voorzitter Frank Jacobs (37) van de pro-auto in ternetsite Tuf Tuf Club moet 2000 euro boete betalen voor be lediging van de landelijke ver keersofficier van justitie Koos Spee. Bovendien legde politie rechter C. Peterzon van de rechtbank in Lelystad Jacobs gisteren een voorwaardelijke werkstraf op van 80 uur. Jacobs publiceerde op zijn site een poster, waarop Spee werd voorgesteld als Adolf Hitier. Sa tire, stelde de Almeerder, maar de rechter vond van niet. Ook de vier politieagenten die zomer 2001 ongewild op de site van de Tuf Tuf Club belandden, zijn beledigd. Automobilisten hadden foto's opgestuurd waar op deze verkeerscontroleurs duidelijk herkenbaar te zien zijn. Clubvoorzitter Jacobs plaatste de foto's op de site, voorzien van 'scherpe, spotten de, harde satire', aldus zijn raadsman H. Anker. Jacobs noemde de agenten doodrijders, matennaaiers, gluiperige graai- ers en volksverraders in begelei dende teksten bij de foto's. Op de poster wordt de verkeers officier zogenaamd gezocht, omdat hij leider is van de flitsin- quisitie. Volgens Jacobs een bende struikrovers, die niets vermoedende passanten be gluurt, fotografeert en berooft. De Tuf Tuf Club vindt dat snel heidsovertreders worden ge flitst op plekken waar dat niet nodig is. Om de flitsende agen ten terug te pakken, worden zij zelf gefotografeerd. De rechter vond dat hun privacy had moe ten worden gewaarborgd door bijvoorbeeld balkjes voor de ogen te plaatsen. ANP Advertentie I Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3