PZC PZC Drukkerij aangepast voor invalide werknemer Waterschap acht beperkte stijging tarieven te riskant Heimwee naar Ellewoutsdijk b 15 leimerswaal betaalt projectontwikkelaar 2,6 miljoen voor uitbreiding Nishoek agenda woensdag 26 november 2003 Laatste kans op geld van PSD iankomst sint mmelmarkt oor Kenia Nieuwste snufjes Uit de doeken Staan KOMT WEER LANGS!!!! Argumenten Van Heukelom hervat werk Boete voor sms-bedreiging Vrijspraak voor man uit Goes Werkstraf voor huisvredebreuk Tholen legt verkeersremmers aan J Gemeente koopt panden Zanddijk tinrRob Paardekam gjUININGEN - De gemeente jeimerswaal heeft projectont- tikkelaar Orisant 2,6 miljoen uro betaald voor vier percelen Je nodig zijn voor de uitbrei- van bedrijventerrein Nis- loek. Dat onthulde wethouder J. van Overloop gisteren tij lens de raadsvergadering. Hij utkende stellig dat er toezeg gingen aan Orisant zijn gedaan. Pegemeente heeft de afgelopen jaren diverse panden aan de Zanddijk aangekocht, maar net vier eigenaren kon het col- MDDELBURG - Begin vol enti jaar probeert de provincie ïet nog één keer. iabinnen- en buitenlandse bla- verschijnen dan adverten- liesmet de oproep meerwaarde- taarten van de opgeheven stoveerdiensten over de Wes- terschelde in te leveren en het iegoed te laten uitbetalen. Dit heeft de provincie al drie dergelijke aansporingen jedaan. Inmiddels zijn 21.700 jormulieren voor verzilvering het tegoed verwerkt en is itiim 790.000 euro uitbetaald. Dat is maar iets meer dan een van het totale bedrag van 11 miljoen euro dat na de laat je vaardag van de PSD op 14 saart dit jaar nog op de meer- laardekaarten stond. «EER ARENDSKERKE - Sinterklaas doet zaterdag zijn jtóocht in 's-Heer Arendskerke. wordt om 14.00 uur ver sacht bij Poel wij ck. Van aaar- i trekt hij door het dorp met ra stoet, die eindigt om 15.00 sn bij het Arendhuis. Daar adt de prijsuitreiking van de lar- en knutselplatenwed- qdplaats. SCHERPENISSE - Christelijke iiporganisatie Dorcas houdt lag een rommelmarkt in iet depot van Dorcas aan de lilatteweg in Scherpenisse. jüorcas zamelt kleding en ande- tgoederen in voor hulpacties in Oost-Europa, het Midden-Oos- ien en Afrika. Sommige goede- ragaan rechtstreeks naar de tópgebieden, andere worden verkocht op rommelmarkten. 'De opbrengst gaat naar een project voor plattelandsont wikkeling in Kenia. De deuren njnopen van 9.30 tot 12.00 uur. ÜAPELLE - Aquariumvereni- Stag de Vuurneon presenteert wijdag de nieuwste snufjes op lit gebied van aquarium, vijver ai terrariumverzorging. Er worden diverse filter- en ver- fchtingsystemen gepresen teerd, De avond begint om 20.00 Sr in het verenigingslokaal ran de Vuurneon aan de Bieze- Sngsestraat in Kapelle. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315670 Pax: (0113) 315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom kcjrid Huibers Mieke van der Jagt Preek Janssen Rob Paardekam koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 315500 Pax: (0113) 315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; «terdagstot 12.00 uur lege niet tot overeenstemming komen. Net toen een onteige ningsprocedure in gang werd gezet, werd duidelijk dat de be woners hun eigendommen aan Orisant hadden verkocht. Een paar weken later kwam de ge meente daarmee wel tot over eenstemming. De oppositiepartijen in Rei- merswaal eisten gisteren dat het college bekend zou maken wel ke bedrag aan Orisant is be taald. Dat deed de wethouder. Het gaat om een bedrag van 2,6 miljoen. Dat is stukken minder dan de 3,2 miljoen waarvan werd uitgegaan. Het college vindt dan ook dat ze een pluim verdient. Van de oppositie kwamen echter weinig complimenten. Leefbaar Reimerswaal (LR), Christen- Unie (CU) en PvdA vinden dat het college de laatste tijd erg summier is geweest met infor matie over de stand van zaken. Ze vinden dat dat in de toe komst anders moet. Van Over loop en de coalitiepartijen na men afstand van die stelling. „Wij zijn meteen geïnformeerd toen de gemeente de panden heeft aangekocht en nu, nog geen maand later, weten we al voor welk bedrag. Dat is heel snel", aldus P. Koeman (CDA). Van Overloop zei ook in de toe komst niet van plan te zijn in formatie aan raadsleden te verstrekken, terwijl er nog on derhandeld wordt. Volgens hem lopen er via raadsleden altijd wel wat lijntjes naar buiten. Het zou niet in het algemeen belang zijn dat de andere partij op die manier op de hoogte komt van de onderhandelingspositie van de gemeente. Van Overloop deed ook uit de doeken wanneer de gemeente voor het laatst een bod heeft ge daan op de panden aan de Zand dijk. In drie gevallen bleek dat in 2000 en 2001 te zijn geweest. Met één eigenaar is begin 2002 nog onderhandeld. „Er zijn na die tijd nog wel contacten ge weest", aldus Van Overloop. „Maar omdat de prijzen die bei de partij en in gedachten hadden zover uit elkaar lagen, hebben we geen bod meer gedaan." Het hoogste totale bod dat de ge meente op de vier panden heeft gedaan bedraagt ruim twee mil joen euro. CU en LR zeiden het vreemd te vinden dat de gemeente er met Orisant wel heel snel uit was en suggereerden dat er toezeggin gen aan de projectontwikkelaar zijn gedaan om ze tot verkoop te bewegen. M. Weststrate (LR) vroeg zich zelfs af of Van Overloop mis schien een commissariaat bij Orisant had gekregen. De wet houder verwees al deze verhalen naar het rijk der fabelen. CDA en SGP toonden zich zeer ont stemd over de in hun ogen sug gestieve manier waarop CU en LR opereren. „U creëert een sfeer van gesjoemel", zei H. Eversdijk (CDA). „Maar daar' is in het geheel geen sprake ma—&Bffl foto Willem Mieras Peter Luten (rechts) tijdens werkoverleg met Ed Kouwenhoven (chef drukkerij) bij drukkerij Dieleman-Limovi in Tholen. door llona Vette THOLEN - Toen Peter Luten (35) uit Tholen een aantal jaar geleden na een ongeluk in een rolstoel belandde, had hij niet verwacht ooit weer aan de slag te kunnen bij de drukkerij waar hij werkte. Toch pakte hij een jaar geleden zijn baan in de drukkerij weer op, nu niet als drukker, maar in de admin- stratie. Inmiddels is de druk kerij voor Peter verbouwd tot een rolstoeltoegankelijke werkplaats. De laatste werkzaamheden aan drukkerij Dieleman- Limovi in Tholen werden vori ge week afgerond. Afgelopen zomer werd. begonnen met het verbouwen van de drukkerij - die toch al toe was aan een grondige opknapbeurt - tot een rolstoelvriendelijke ruimte. Peter kan nu met zijn rolstoel overal naar toe. Het trapje dat de kantoorruimte met de druk persruimte verbindt, is weg en heeft plaats gemaakt voor een hellingbaan. Peter kan nu met zijn rolstoel de toiletten berei ken. Hij werkt inmiddels op therapeutische basis halve da gen in de adminstratie. Een baan die er na de verbouwing nog makkelijker op is gewor den nu hij ook overal in het be drijf kan komen. Peter reed 3,5 jaar gelëden in zijn busje over de weg en vanaf dat moment tot zo'n vijf weken later weet hij niets meer. Peter: „Ik werd na vijf weken wakker in het ziekenhuis en toen bleek dat ik met m'n bus in de sloot gereden was. M'n vrienden vertelden later dat de bus drie keer over de kop was gegaan." Peter heeft een dwarslaesie en zit sinds het ongeluk in een rol stoel. „Ik heb er inmiddels mee leren omgaan, maar ik zal het nooit accepteren." Na het ongeluk zat Peter een tijd thuis en dacht dat hij niet meer terecht kon in de drukke rij Werken in een drukkerij is vooral veel staan, en dat kon niet meer. Peter was bang om de rest van zijn leven thuis te moeten zitten. Maar toen kreeg Peter van zijn baas te horen dat die er alles aan zou doen om Peter aan het werk te houden. Baas Rens Tichem: „Peter was altijd een goede kracht en die wilde ik niet zomaar laten val len. Als ik geen werk had en thuis moest zitten zou ik ook gek worden. Ik kon me wel voorstellen hoe hij zich moest voelen en toen ben ik gaan na denken wat hij nog zou kunnen doen in het bedrijf. En nu heb ben nu een goede oplossing ge vonden, hij doet wat ik meestal 's avonds thuis nog moest doen." Tichem maakte samen met een arbeidsdeskundige en een bouwdeskundige een ver bouwplan. Dat werd uiteinde lijk goedgekeurd door het GAK, dat ook meebetaalde aan de aanpassingen. Peter werkt nu aan een bureau en heeft contacten met klanten en leveranciers. „Het is fijn om weer iets te doen te hebben, om jezelf weer nuttig te voelen. Wat ik nu doe is natuurlijk heel iets anders als het drukken zelf, maar dit vind ik ook leuk. Ik kan in ieder geval mijn collega's blijven zien en zij staan ook altijd voor me klaar, dat is heel fijn. Ik ben nu vooral blij dat ik bezig kan zijn. Als ik thuis zou moeten zitten, werd m'n wereld echt te klein." STREEKACTIVITEITEN GOES - Ambachtscentrum Hollandsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstratie oude ambachten; Wijkgebouw De Spinne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit Advertentie DE SLIJPER van Zwillingen J. A. Henckels Vrijdag 28 november in Middelburg Vanaf 11.00 uur kunt u bij ons terecht voor het deskundig slijpen en kartelen van alle merken. Event, klaar terwijl u wacht. Eerder inleveren en later ophalen kan ook. Middelburg L. Noordstr. 25 competitie; 14.00 uur: Uiteenlopende ac tiviteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Se- niorensoos; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 09.30 uurHoutsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13,30 uur: Koersbal (gymzaal); Fruitteeltmuseum, 13.00-17.00 uur: Pro ject Boomtoppers, op de fiets ofte voet; KORTGENE - Gymzaal in de Bernhard- straat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00-21.00 uur: Skeeleren IJs-skeeler- vereniging; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50- plussers; KWADENDAMME - Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00-17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje 10a, 10.00- 17.00 uur: Vlindertuin, Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE Dorpshuis, 13.15 uur: Volks dansen; SINT-ANNALAND De Meestoot, 19.30 uur: Sinterklaasavond bij de plattelands vrouwen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoekweg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu terochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; De Zaete, 16.00-17.00 uur: Volksdansen voor 50-plussers; Gymnastiekzaal, 20.00-21.00 uur: Gym nastiekvereniging VZOS. door Rolf Bosboom NEELTJE JANS - Hoewel er wel financieel ruimte voor is, durft waterschap Zeeuwse Ei landen het niet aan de stijging van de tarieven volgend jaar te matigen. Hoofdingelanden die daar toch voor pleitten, lieten zich er gisteravond in het al gemeen bestuur van overtui gen dat dat onverstandig zou zijn. Het waterschap is er steeds van uitgegaan dat de tarieven de ko mende jaren telkens met 5,9 procent stijgen. Op die manier kunnen de pieken in de uitgaven worden opgevangen. De reor ganisatie die het waterschap in gang gezet en het strikte fi nanciële beleid hebben inmid dels echter tot forse besparin gen geleid. Daardoor zouden de tarieven volgend jaar maar met twee procent hoeven te stij gen. In de begroting 2004, die gister avond werd behandeld, is toch uitgegaan van de afgesproken 5,9 procent om te voorkomen dat een jaar later de tarieven extra (rond de tien procent) zouden moeten worden ver hoogd. Met name de hoofdingelanden SVerheijDVos en DGideonse vonden, nu er toch de mogelijk heden voor zijn, de burgers te la ten profiteren van de besparin gen. „Maak een gebaar, want alleen een gedachte, daar heb ben de ingelanden weinig aan", zei Verheij. Zij dacht, evenals Vos, aan een verhoging van rond de vijf procent. M. Wattel zei, mede namens de commissie waterkeringen en wegen, juist te willen vasthou den aan 5,9 procent. R van den Dorpel gaf aan dat het water schap zich de afgelopen tijd een 'wendbare organisatie' heeft getoond door in korte tijd flink te besparen. Gezien de aanhou dende economische tegenwind drong hij erop aan de ingezette koers voort te zetten en de kos ten nog verder te verlagen. Gezworene J. Hoekman legde een reeks argumenten op tafel om duidelijk te maken dat het 'niet verstandig' zou zijn om af te wij ken van 59 procent verho ging. Daarvoor is de 'kosten- piek' in 2005 te fors, is er te veel geld nodig om de reserves op peil te houden en zijn de financi ële risico's die het waterschap loopt te groot. Wel zegde hij toe dat als er volgend jaar opnieuw MIDDELBURG - Gedeputeerde G. van Heukelom is weer aan het werk. Hij moest om gezondheidsredenen begin oktober zijn functie tijdelijk neerleggen. Zijn huisarts had hem rust voorgeschreven. De gedeputeerde (SGP) kondigde toen aan zich te zullen bezinnen op zijn nevenfuncties. Hij heeft inmid dels zijn 'landelijke functies in het onderwijs en het pastorale werk geminimaliseerd' MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Westdorpe is gisteren in Middelburg voor het versturen van bedreigende sms-be- richten naar zij n ex veroordeeld tot 2 0 0 euro boete. De politie- rechter achtte bewezen dat de vrouw, die in Oostburg woont, telefonisch was bedreigd. Zo stond er 26 mei dit jaar onder meer op haar mobieltje te lezen. „Als je wilt dat je mij niet al les terug moet betalen en dat ik je niet kapot en dood maak, moet j e zorgen datje morgen alleen voor 1 uur bij me bent. An ders ga je eraan. Geloof me, dat is geen geintje." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. Nomes heeft gisteren een 24-jarige inwoner van Kapelle vrijgespro ken van een diefstal. De man werd ervan beschuldigd 24 mei dit jaar in Goes twee kratten bier te hebben gestolen. De krat ten werden in de vroege morgen door twee agenten aangetrof fen buiten de opslagplaats van een discotheek, waar de ver dachte kort daarvoor was gesignaleerd. Zij hadden de man zien wegrennen. Even later konden de agenten hem aanhou den. „Ik stond te plassen. Omdat ik bang was dat ik bekeurd zou worden voor wildplassen, ben ik hard weggelopen", zei hijOfficier van j ustitie J. Zondervan achtte de diefstal bewe zen. Hij eiste 250 euro boete, maar de politierechter had zijn twij fels. Zo had de bedrijfsleider verklaard dat de diefstal tussen één uur en half vijf 's morgens moet zijn gepleegd. „Daar zit zo veel tijd tussen. Ik kan niet uitsluiten dat een ander de kratten heeft weggenomen", vond Nomes. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 28-jarige inwoner van Goes voor huisvredebreuk en een vernieling veroordeeld tot een voorwaardelij ke werkstraf van dertig uur. De verdachte drong 22 september dit jaar in Goes de woning van zijn ex-vriendin binnen. Dat deed hij door de voordeur in te rammen. De vrouw had de relatie ver broken, omdat de Goesenaar hele dagen zat te blowen. Voor zijn drugsverslaving wordt hij nu behandeld in de kliniek De Reilof. Officier van justitie J. Zondei^jan eiste dertig uur werkstraf onvoorwaardelijk. De politierechter besloot de taakstraf voorwaardelijk op te leggen. SINT-MAARTENSDIJK - Op het eiland Tholen zijn de ko mende weken diverse straten afgesloten door de aanleg van zogeheten poortconstructies. Deze wegversmallingen wor den aangelegd in het kader van het project Duurzaam Veilig. De Platteweg in Scherpenisse is van 26 tot en met 28 novem ber afgesloten voor het verkeer. Daarna volgen de Hogeweg in Sint-Maartensdijk (1 tot en met 3 december), de Kastelijns- weg in datzelfde dorp (3 tot en met 5 december) en de Stoof- straat in Poortvliet (8 tot en met 10 december). Alternatieve routes worden door middel van borden aangegeven. ruimte is in de begroting, een mindere stijging van de tarieven bespreekbaar is. Hoekman betwijfelde of het wa terschap de uitgaven nog strik ter in de hand kan houden. „Na tuurlijk blijven we gespitst op effectiviteit, maar ik kan niet beloven dat dat leidt tot een ver dere daling van het kostenni veau. Het stopt een keer, ten zij u vindt dat we bepaalde kerntaken niet meer moeten doen." Het algemeen bestuur liet zich overtuigen door het betoog van de gezworene. De begroting werd daardoor bijna met alge mene stemmen aangenomen. Alleen L. Waterman stemde te gen omdat hij een lastenver zwaring van 5,9 procent 'maat schappelijk niet verantwoord' acht. De tarieven 2004 worden: inge- zetenenomslag 49,50 euro per wooneenheid, omslag gebouwd 1,80 euro per waarde-eenheid van 2269 euro, omslag onge bouwd 63 euro per hectare en verontreinigingsheffing 58,65 euro per vervuilingseenheid. Een gezin met een eigen huis met een getaxeerde waarde van 160.000 euro is daardoor vol gend jaar ruim 352 euro kwijt aan het waterschap. door Freek Janssen GOES - Ze gaan het liefst zo weinig mogelijk terug naar El lewoutsdijk. Bij het zien van hun oude omgeving krijgen ze alleen maar heimwee. Niet dat het wonen in zorgcentrum Het Gasthuis in Goes slecht bevalt; ze hebben hier veel meer aflei ding dan toen ze nog op zichzelf woonden. Maar vooral hij heeft het nog wel eens moeilijk, hij mist zijn stukje grond, waarop hij altijd aardbeien en bessen verbouw de. Ook vindt hij het jammer dat er zo weinig mannen zijn. Hij zou zo graag eens willen biljar ten met andere mannen. J. Smallegange (90) en M. Smal- legange-van Kleunen (84) vier den gisteren hun zestigste trouwdag. Ze zijn nog maar een half jaar weg uit Ellewoutsdijk, waar ze bijna al die jaren ge woond hebben. Op het laatst kon zij het huishouden niet meer aan, dus zat er weinig an ders op dan te verhuizen naar de stad. De twee leerden elkaar kennen in het Goes van net voor de oor log. Ze gingen allebei op zater dagavond uit in café De Krijger aan de Beestenmarkt. „In de dorpjes was toen niks te doen", herinnert Smallegange zich. Daardoor kwam het dat de Kat- tendijkse schone ten dans werd gevraagd door een jongen uit Ellewoutsdijk, helemaal van de andere kant van het eiland. Ze wilde daar best op ingaan: „Hij was een goede danser. We dans ten toen altij d de wals Een j aar later werd het oorlog en Smallegange werd opgeroepen voor militaire dienst. Zij bleef achter. Haar ouderlijk huis werd volledig platgegooid door een bom, de enige die in de hele oorlog op Kattendijke is geval len. Na allerlei omzwervingen bij familieleden trouwde ze op 25 november 1943 met Smalle gange. Samen trokken ze in bij zijn ouders in Ellewoutsdijk. Mevrouw Smallegange kijkt met gemengde gevoelens terug naar die periode: „Je wil toch het liefst op jezelf wonen." Pas na een kleine vijftien jaar kon den ze een eigen huis kopen in het dorp, waar ze in november 1957 gingen wonen. Schoon moeder verhuisde mee, maar overleed een paar maanden la ter. Toch ging het de familie vanaf die tijd voor de wind. In de zo mer werd er gewerkt op het boe renbedrijf. Smallegange had een boomgaard en verbouwde klein fruit, aardappelen en bie ten. „Het was hard werken, maar we konden er goed van rondkomen", vertelt hij. Gedu rende de wintermaanden werk te hij bij een aardappelexpor teur. Het echtpaar vierde gisteren het diamenten jubileum in Het Gasthuis, samen met de familie. Namens de gemeente kwam burgemeester D. van der Zaag het echtpaar feliciteren. J. Smallegange (90) en M. Smallegange-van Kleunen (84) vierden gisteren hun zestigste trouwdag. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33