PZC Sinterklaas maakt een vrolijk huppeltje fitSOötï Caramboles in 't Gasthuis Pipo-film slaat aan woensdag 26 november 2003 Toverboek Toneel vinden ze best gaaf Volgend jaar april speelt hij mee in Helden, een toneelstuk van leerlingen van de Pontes locatie Pieter Zeeman. In mei staat hij op de planken als Tony in de musical West Side Story van de jeugdtoneelgroep Op Drift uit Renesse. Veertig jongeren telt dit snelgroeien de toneelgezelschap, maar Jasper de Groot uit Zierikzee is een van de weinige jon gens. „Ik vind toneelspelen gewoon heel leuk. En het maakt mij niets uit wat an deren ervan vinden." Zolang de vijftienjarige Jas per zich kan herinneren, ging hij met zijn ouders mee naar het toneel, cabaret of mu ziekuitvoeringen. Via zijn vader en zusdie meedoen aan de stuk ken van de Historische Spelen zoals het Oproer, de Ridderslag, Dijkval! en nu de Wonderdok ter, rolde hij in het toneelspel. „Ik heb vanaf het tweede jaar Oproer meegedaan", zegt Jas per, „Vorig jaar ben ik bij Op Drift in Renesse gaan spelen. Maar zowel de Historische Spe len als Op Drift repeteren op woensdagavond. Vorig jaar luk te dat nog omdat Dijkval! toen herhaald werd. Dit j aar moest ik kiezen." Het werd Op Drift. Jasper kreeg een hoofdrol aangeboden in de musical West Side Story, die vanaf mei opgevoerd gaat wor den en waar Op Drift ook mee op tournee gaat door Zeeland.,Die hoofdrol is natuurlijk hartstik ke leuk maar wat ook meetelde, is dat Op Drift meer met toneel bezig is. Er zijn minder spelers dan bij de Historische Spelen waardoor je persoonlijke aan dacht krijgt. Iedereen is nog in ontwikkeling en leert ervan. Bij de Historische spelen is er een veel groter verschil in de ni veaus, sommigen spelen al ja ren, soms ook in professionele producties. En iedereen is hier min of meer van mijn leeftijd want de groep is voor tien- tot achttienjarigen." Dat er maar een stuk of acht jongens mee doen aan Op Drift maakt Jasper niet uit. „Blijkbaar vinden de meesten voetbal of zo leuker. Maar als ik zeg dat ik toneel speel vinden ze dat ook best gaaf." Het verhaal van West Side Story is eigenlijk een soort Romeo en Julia in Amerika. Tony, een van de oprichters van de jeugdben de de Jets (maar hij doet niet meer mee) wordt verliefd op Maria. Zij is echter het zusje van de leider van de Sharks, een an dere bende. Dat kan natuurlijk niet goed gaan. Voor het echter zover is, wordt er veel gezongen gedanst entoneelgespeeld. „Het leuke aan toneel is dat je met taal bezig bent en met persona ges. Je hoeft niet altijd dezelfde te zij nBen j e zelf een beetje ver legen, dan kun je toch een agres sief iemand uitbeelden. Dat doe ik door aan iets uit mijn leven te denken waardoor die emotie naar boven komt. Bovendien geeft de spanning voor een uit voering een goed gevoel en dat heb ik al helemaal als de uitvoe ring goed gelukt is. Jasper werd ook gevraagd om mee te doen met een productie van leerlingen uit vier athene um die, met een muziekleraar van school, een musical over moderne helden als Martin Lu ther King hebben geschreven. „We zijn daar vorige week mee begonnen en dat moet in april af zijn. Gelukkig zijn die repetities op vrijdagmiddag en kan ik dus meedoen." Inge Heuff Het is moeilijk te geloven, maar schijnt toch waar te zijn: slechts drie kinderen (drie!) hebben dit jaar aan Sin terklaas een trein gevraagd. Computers en gameboys en poppen - spul dat niet aan te sle pen valt, wil wel iedereen. En boeken.komen die nog op ver langlijstjes voor? In Sinterklaas zakt door zijn paard van Thea Dubelaar lees j e er in ieder geval niets over. Daarom hier. Op een dag in de herfst - het was nog lang geen sinterklaas - be leefde Sinterklaas op ronde door zijn ondergrondse speel goedparadijs (bijna zo groot als een stad) helemaal beneden op - 7 een teleurstelling van jewel ste. Tussen de tafels met treinen in alle soorten en maten had hij van opwinding 'Prachtig, prachtig!'geroepen. „Watzul len de kinderen blij zijn met zul ke mooie treinen. Hebben we er wel genoeg gemaakt?" Hele maal ontdaan van verdriet was hij geweest toen zijn vaste hel per piet Pedro antwoordde: „Veel te veel zelfs. Bijna nie mand wil meer een trein." Pas op -3 (de gezelligste plek van het speelgoedparadijs) kon hij weer een beetje lachen. Met honder den poppen en knuffels en bezi ge pietermannen om zich heen had hij daar met zijn oude stijve benen zelfs een vrolijk huppel tje gemaakt. Zou Sinterklaas weten dat hij zijn jonge bewonderaars ge woon ook een boek cadeau kan /loen? Sinterklaas zakt door zijn paard van Thea Dubelaar bij voorbeeld. Het gaat over hem zelf, over zijn paard Amerigo (van vijgen zo dik dat het de reis naar Nederland niet kan maken) over piet Pedro (die zijn best doet Amerigo bij die vruch ten zoet als suikerklontjes van daan te houden) over zwarte piet Jop (de enige witte zwarte piet) die verdrietig en ook boos is: „Het hele jaar werk ik hard. Ik maak wel duizend cadeaus. Ik pak ze mooi in. Ik breng ze naar de boot. En als de boot weggaat, dan mag ik nooit mee." De tekeningen bij het geestige verhaal (waarin Sin terklaas ook nog iets verschrik kelijks overkomt) zijn van Kees de Boer. Een wel heel wonderlijk boek is Het toverboek van Marcus Pfis- ter. Het is 29,5 cm hoog en 15,5 cm breedMaar als j e er eenmaal alle mogelijkheden van hebt ontdekt, is het meer dan een me ter breed en vertelt het in woord en beeld aan beide zijden over een klein meisje dat met haar to verstaf enkele moeilijke kunst jes uithaalt. Zo tovert ze fabel dieren als de viervleugelige kamhertpinguïn en de giraffen- flamingo tevoorschijn. Nog op zienbarender toverij is het ver schijnen van de vuurspugende reuzendraak die onvindbaar lijkt maar zich dankzij een ver borgen toverspreuk toch laat zien. Denk niet dat die tover spreuk vinden een koud kunstje is. Maar het loont de moeite te blijven proberen. Als het je lukt maak je kans op een van de vijf Toverboekprijzen ter waarde van 160 euro. Hulpsinterklazen die lange tijd niet in een boekwinkel zijn ge weest, maar er door Sinterklaas nu op uit worden gestuurd, zul len zich met blindheid geslagen voelen bij het zien van al die mooie, bijzondere, spannende, geestige,leerzame kinderboe ken. Maar zelfs wie van verba zing versuft blijft rondstaren kan onmogelijk Beestenboek van Joëlle Jolivet over het hoofd zien: dit boek met portretten in linosnedes van vierhonderd (400dieren is opengeslagen groter dan deze krantenpagina. In een fraai kleurenspel met veel stevig zwart zet het op een onge- bruikelijke manier in veertien hoofdstukken bekende en min der bekende dieren bij elkaar. Wat bijvoorbeeld doet een pool- haas naast een discusvis naast een parelhoen naast een koe naast een ekster? En welk ver band bestaat er tussen een blau we vinvis en een roodoogkik- ker? De onverwachte overeen komsten bieden een verrassend leerzame kijk op het dierenrijk, die in dit boek ook nog een lust voor het oog is. Van alle dieren (van Aalscholver tot Zwarte weduwe) staan achterin enkele kenmerkende eigenschappen vermeld. Diep uit het ruim van de boot van Sinterklaas komen de vier alleraardigste Gummiboeken met figuurtjes die zelfs door kleintjes met nog porceleinen vingertjes uit de bladzijden ge drukt kunnen worden. Dat de speelboeken (een ervan met een heuse trein) naar scheepsolie en teer ruiken geeft ze orri zo zeg gen iets extra's. Jan Smeekens Thea Dubelaar: Sinterklaas zakt door zijn paard- Uitgeverij Ploegsma, 80 pag., €12,95. Marcus Pfister: Het Toverboek (met wedstrijdformulier) - Uit geverij De Vier Windstreken, 14,95. Joëlle Jolivet: Beestenboek - Uitgeverij De Harmonie, 18,50. Gummiboeken met zachte puz zelstukken: Mijn gereedschap/ Mijn handtasje/ Instappen/ Hobbel bobbel - UitgeverijPic- colo, €11,50 per stuk. Zijn jasje hangt al klaar, z'n broek is gestreken en z'n keu zit keurig opgeborgen in het foedraal. Marcel Reij (14) is er helemaal klaar voor. Komend weekend gaat de Middelburgse biljarter in Hoogeveen op jacht naar de nationale titel in de 7e klasse libre klein. Een enorme uitdaging voor het jeugdig ta lent van Biljartclub VÈG-ABV uit Souburg. „Ik sta nog maar sinds anderhalf jaar achter de tafel, maar m'n ontwikkeling gaat als een speer. Sjaak Wal- hout uit Heinkenszand heeft mij een tijd les gegeven. Bij hem thuis - in z'n pilvé-biljartkamer - leerde hij me de fijne kneepjes van het biljarten. Ik moest tij dens het stoten niet teveel aan het scoren denken, zei-ie dan. Anders speel je te verkrampt." De eerste stoten maakte Marcel met de 30 jaar oude keu van z'n opa. „Gaf toch wel een bijzon der gevoel en natuurlijk, m'n opa was zo trots als een aap, dat ik met zijn keu speelde. Nu heb ik er eent j e van mezelf en dat be valt ook prima." De familie speelt sowieso een grote rol bij zijn succesvolle bil jartloopbaan. „Van m'n oom kreeg ik een vlinderdasje en waar of niet, maar als ik dat draag, loopt het als een trein. In Hoogeveen zit het uiteraard ook rond m'n nek. Bijgelovig? Mis schien wel, maar ik voel me er prettig bij, dus waarom niet?" In Zevenbergen leverde hij on langs - tijdens het geWestelijk kampioenschap - een uitsteken de prestatie. Met een gemiddel de van 0,81 promoveerde hij in één ruk naar de vij f de klasse. „Scoorde zelfs de hoogste partij met een gemiddelde van 2,30. Ik wist niet wat me overkwam. Na afloop bleek ik ook een startbe wijs voor Hoogeveen verdiend te hebben. Een absoluut hoogte punt tot nu toe." Zenuwachtig? „Nee, eigenlijk nu nog niet. Mis schien komt dat nog. Ik heb in ieder geval niets te verliezen. Ik ga een dag van tevoren om goed uitgerust te beginnen. Geloof het of niet, maar ik logeer vrij- De bioscoopfilm Pipo de clown slaat aan. Het eerste weekeinde bezochten ruim 27.000 mensen de film. Over belangstelling hadden de Zeeuwse bioscopen ook niet te klagen, maar daar gooide sin terklaas met name op zaterdag wat roet in het eten. Een woord voerder van Cinecity in Vlissi- gen heeft 'een goed gevoel over de film'. Hij vertelde dat 'zon dag een superdag' was. Het viel hem op dat er ook veel ouders in de zaal zaten. „Zij wilden weten of de sfeer van vroeger, toen zij als kinderen naar Pipo de clown op televisie keken, ook in de film zat." In het Oostburgse Ledeltheater zat de zaal op zondag ook goed gevuld. „Zaterdag draaiden we twee keer met de sint voor de deur. Tja, toen waren er niet zo veel bezoekers, maar zondag was prima." Deze eerste Pipo-film draait in 120 Nederlandse en dertig Bel gische bioscopen. Illustraties uit Sinterklaas zakt door zijn paard. Marcel Reij in het Gasthuis in Middelburg: „Van de bewoners hier krijg ik links en rechts allerlei goede tips." foto Ruben Oreel dag in het huisje van de familie Onrust. Of dat een voorteken is? Dat zal blijken na afloop." Stilletjes hoopt hij op een plaatsjebij deeerstedrie. „Gaik mooi met m'n vrienden een feestje bouwen in café de Geere in Middelburg." Centraal in z'n voorbereiding staat 't Gasthuis in Middelburg. „Dankzij de medewerking van de directeur, mag ik in dit ver zorgingstehuis lekker komen trainen en m'n caramboles ma ken. Uit de kunst. Krijg ik van de bewoners links en rechts al lerlei goede tips. Nooit verkeerd toch? Wie kan dat me nazeggen? Dat-ie op z'n veertiende al wel kom is in het verzorgingstehuis? Maar hoe dan ook, als ik succes heb, dan ga ik zeker de bewo ners mee laten genieten. Want dat zijn buiten m'n ouders en m'n broer de trouwste suppor ters." Hans Segboer GUM, IN DE RUG AANGEVALLEN Jasper de Groot als Tony en Kimberley de Hamer als Maria tijdens de repetities voor de musical Wes Side Story, foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 28