PZC Sint zat te denken m wai»;ii; Ik ben toch sinterklaas niet <3 Verlanglijstje woensdag 26 november 2003 Sinterklaas doet de komende weken waarschijnlijk weer een stevig beroep op uw creativiteit. Een slimme hulp- lclaas gaat uit van zijn eigen kracht. Is de keuken uw favoriete werkterrein? Ga dan snel aan de slag met deze sfeerverhogende sinterklaashappen en -drankjes. U bent verzekerd van een 'heerlijk avondje'. En verras familie en vrienden eens met een culinaire surprise. Wanne chocola, op z'n Spaans Gelpuddihg met verrassing Staf-lollie Reuze pepernoten Gevulde pamper Bami speciaal Bisschopswijn uit Mira .fc Wie zoet is, maakt lekkers Door PUCK KERKHOVEN Maak de traditionele sinterklaas-chocolademelk eens zoals ze dat al eeuwen in Spanje doen, met stukjes échte chocola. Je weet niet wat je proeft, zo lekker. Trou wens ook een prima eindbestemming voor die chocoladeletters die anders toch maar in de kast blijven liggen. (ml flinke mok): 45 gram pure chocoladé 3,5 dl melk 1/2 theelepel kaneel Breek de chocola in kleine stukjes. Doe ze in een grote kom. Breng melk met ka neel tegen de kook aan. Giet een kwart over de chocola. Laat staan tot chocola ge smolten is en klop alles met een vork glad. Verwarm overige melk weer tot kookpunt en klop door de chocola. Garneer met dot slagroom bestrooid met wat geraspte chocola. Tip: Ook erg lekker met een scheutje rum erdoor. Voor puddingfans en toetjes monsters, maar ook voor fami lieleden die altijd klagen over trildijen of blubberbuiken. Ui teraard mag de 'gelukkige' ont vanger het pakje er alleen met z'n handen uithalen. Komt de pudding niet goed uit z'n vorm - en dat kan gebeuren want ge latine is raar spul - dan kun je hem altijd nog in een groot glas of glazen vaas storten. Benodigdheden: 2 pakjes gelpud ding, 1 liter water, plasticfolie, plak band, aluminiumfolie, puddingvorm. Verpak een klein cadeautje in aluminiumfolie. Rol vervolgens strak in plastic folie om het waterdicht te maken. Maak het eerste pakje pudding aan zoals de verpakking aangeeft, maar gebruik iets minder water. Maak puddingvorm vochtig, stort gel erin en laat opstijven in de koelkast. Leg het pakje op de pudding, maak het tweede pakje aan. Laat afkoelen tot het nog net vloeibaar is. Vul de vorm ermee af. Laat opstijven in de koelkast. Stort de pudding op een plastic bord. Lollies in de vorm van de staf van sinter klaas, een originele traktatie. Met een beetje oefening zijn ze goed zelf te ma ken. Kijlc wel uit voor verbranding want de suikerstroop die u gaat gieten is erg heet. Werlc het liefst op een stenen onder grond, bijv. granieten of marmeren plaat. Dan koelt de stroop sneller af. U kunt ze natuurlijk in alle mogelijke vormen gie ten. Een recept van 's lands bekendste pa tissier: Rudolph van Veen. (voor minimaal 4 lollies): 300 gram suiker 100 ml water 50 gram glucose (koop bij banketbakker) een paar druppels citroensap levensmiddelenkleurstof satéprikkers oflolliestokjes Doe suiker met koud water in een pan en breng rustig aan de kook. Roer met garde tot alle kristallen opgelost zijn. Voeg glu- cosestroop toe en laat flink doorkoken. Voeg citroensap bij mengsel. Verdeel over twee pannen. Voeg aan één enkele drup pels kleurstof toe. Leg bakpapier op glad de, liefst stenen ondergrond. Test of sui kerstroop goed is door een druppel op het bakpapier te laten vallen. Is hij binnen een paar tellen hard, dan is de stroop goed. Zo niet, nog even door laten koken. Giet met blanke stroop in een grote krul, zo dat in het midden een vraagtekenvor- mige ruimte open blijft. Laat opstijven. Giet de holte vol met een gekleurde stroop (bijv. paars). Laat een beetje opstij ven, leg het stokje erin. Even draaien, dan zit hij goed vast. Presenteertip: prik lollies in een gehal veerde, in aluminium verpakte selderij knol. Bescherm ze met zakjes van cellofaanpapier. Kookliefhebbers hebben vaak al keukenkasten vol spullen. Maar dit zijn misschien kookcadeautjes waarmee u ze nog echt blij maakt. Siliconenmat. Afgekeken van professionele koks. Nooit meer bakpapier! Eindeloos te gebruiken voor alle bak en braadactiviteiten en simpel schoon te wassen in de vaat wasser. Kookwinkel, ca. 20 euro. Kerntemperatuurmeter voor het perfect braden van groot vlees. Kwaliteitsslager, kookwinkel, ca. 7,50 euro. 1 Mega-bord met een doorsnede van 40 cm voor Tapas, An- tipasti en Mezze. Hema, 12 euro. 1 Stenen vijzel, ideaal voor het fijnstampen/wrijven van allerhande kruiden en specerijen. En het staat nog leuk in de keuken ook. Toko, vanaf 10 euro. Maatschepjes, van teaspoon tot tablespoon. Vooral handig voor mensen die vaak Engelse en Amerikaanse recepten gebruiken. Kookwinkel, 7,50 euro. Snacktang, echt superhandig voor het keren van vlees en het uit de oven halen van broodjes. Tip: neem er één met twee benen, verbonden door een scharnier. Blokker, kookwinkel, vanaf 3,50 euro. Kookwekker, in glimmend rvs, met goed te onderscheiden minuten. Onmisbaar voor iedere kookgek. Kookwinkel 12,50 euro. Sleutelhanger, in de vorm van een garde. Nadeel: wie zijn sleutels verliest, is ook gelijk de kluts kwijt. Kookwinkel, 0,50 euro. Zelf pepernoten bakken is hartstikke leuk om samen met kinderen te doen. Mak kie, vooral als je er reuze pe pernoten van maakt. Rol balletjes ter grootte van soepballetjes. Wil je gewone pepernoten, neem dan de helft. Zorg dat het deeg goed koud is, en rol met vochtige handen. (voor 2 bakplaten vol): 100 gram boter 125 gram bruine basterdsuiker 250 gram zelfrijzend bakmeel 1 eetlepel speculaaskruiden 1 /2 theelepel zout 4 eetlepels melk Doe zachte boter, suiker, zout, speculaaskruiden in een kom en roer goed door elkaar. Zeef zelfrijzend bakmeel er overheen. Goed roeren. Dan mag de melk erbij. Kneed met je handen. Maak er een bol van. Verpak die in plasticfolie en leg minimaal 1 uur in de koelkast. Zet de oven aan op 160 graden. Bedek bakplaten met bakpapier. Draai kleine balletjes van het deeg, druk ze beetje plat en leg ze op gelijke afstand op de bakplaat. Niet te dicht bij elkaar want ze worden tijdens het bakken groter! Zet de platen in de oven en bak de pepernoten in 15 minuten mooi bruin. Smul ze. Tip: pepernoten door de vanillevla, erg lekker. Aanstaande vaders of moeders in de familie of vrien denkring? Of een leuke opa die op z'n kleinkind past? Dan is deze gevulde luier een hele gemene (en dus leu ke) surprise. Minimale inspanning maximaal resultaat. Benodigdheden: 1/2 ontbijtkoek, water, stroop, 10 krenten, 1 wegwerpluier, plastic zakken. Snijd de ontbijtkoek in stukjes, maak die vochtig met water. Prak met een vork, roer er wat stroop door voor de kleur en wat krenten, bij wijze van stukjes. Verpak een cadeautje zorgvuldig in plastic. Leg in de luier, doe de smurrie erop. Vouw de luier dicht, doe in een plas tic zak doe daar een vrolijk sinterklaaspapiertje om heen. Voor de afhaal-junlc, de onhandige kok en de vaste klant van de Chinees. Lootje getrokken maar geen tijd om mooie surprise in elkaar te zetten? Dit is wel een hele snelle en gemakkelijke oplossing. Haal een bak bami (of nasi) bij de chinees, laat afkoelen. Verpak het cadeautje (bijv. een kookboek voor beginners) in plas tic onder de bami. Een flinke klodder satésaus erover maakt het extra feestelijk om uit te pakken. Het witte papier van de chinees er weer omheen vouwen, (kloepoelc en sambal bij?) en vervolgens een cadeaupa piertje. Schrijf er wel duidelijk op: deze kant boven. Bisschopswijn hoort gewoon bij sinterklaasavond. Zelfs als je eigenlijk niet zo van warme wijn houdt, zou ik het nog maken. Al is het maar voor de heerlij ke kruidige geur die het hele huis vult. (voor 6 vuurvas te glazen): 1 fles rode wijn 1 sinaasappel 2 mandarijnen 1 citroenschil 20 kruidnagels 1 kaneelstokje 4 eetlepels sut- ker Doe wijn in pan. Boen si naasappel en mandarijnen schoon. Prik er gaatjes in en steek hier in de kruidna gels. Voeg vruchten en citroenschil bij wijn, samen met kaneelstokje en suiker. Dek af en laat langzaam aan de kook komen. Zet dan op het kleinste vuur, op een sudderplaatje. Laat 1 uur staan. Verwijder vruch ten en kruiden. Schep hete wijn in vuurvaste glazen. Foto's Karei de Vos Huisartsen zijn een vreemd volkje. Als de patiënt vraagt om een slaap tablet legt de huisarts omstandig uit dat het een onverstandige keus is. Misschien slaap je er wel een paar nachten goed door maar na 14 dagen ben je er aan verslaafd en werkt het niet goed meer. Niet doen dus, zegt de huisarts. Er komt een patiënt hoestend de spreekkamer binnen. Hij voelt zich al vier dagen gammel. De huisarts reageert afwijzend op zijn verzoek om een kuurtje. Hij heeft een heel verhaal dat antibiotica niet helpen bij een virusinfectie. Ook na tien dagen rugklachten blijkt de huisarts niet enthousiast te reageren op het voorstel van de patiënt om het even los te laten masseren bij de fysiotherapeut. Het helpt niet beter dan gewoon af wachten, laat hij door de telefoon weten. En na een val op de knie valt het 'dee van de patiënt om even een fo tootje te maken niet in goede aar de. De huisarts legt uit dat een foto weinig informatie op zal leveren omdat je bij een röntgenopname niet kunt zien of er iets met je knie banden is. De huisarts is de hele dag bezig om z'jn handel uit de markt te prijzen. Hoe anders is dat in België, Frank rijk of Marokko en eigenlijk waar ook ter wereld. Patiënten krijgen wat zij vragen en vaak nog meer. Een fotootje of een MRI-tje? Oké als u dat wilt dan regel ik dat. Bent u blij met een penicillinelcuur tegen uw verkoudheid? U vraagt en wij draaien. Wilt u een curettage omdat u een paar dagen vloeit? Natuurlijk me vrouw, ik schrijf voor u een verwijs- b rietje. Dokters in de rest van de wereld zitten daar niet mee. Ze ge ven ongelimiteerd pillen. Vaak ook nog medicijnen tegen de bijwerkin gen van hun pillen. Diagnostisch onderzoek en medisch ingrijpen wordt niet beperkt tot die gevallen waarbij het zinvol is. Nee, ze vinden plaats, om de patiënt te plezieren. Waarom doet de huisarts in Neder land zo moeilijk? Het gaat er toch uiteindelijk om dat de patiënt te vreden de deur uitgaat? Bovendien word je meteen betiteld als een goeie dokter als je veel pillen voor schrijft en veel verwijst. En bovenal, het kost je weinig tijd. Een receptje printen, een verwijsbriefje schrij ven gaat immers veel sneller dan iets uitleggen of bespreken. Waarom gedraagt de huisarts zich niet als andere middenstanders? Als je naar de bakker gaat en je vraagt om wit brood dan zegt hij toch ook niet: „Mevrouw dat moet u niet doen, want wit brood is niet gezond etc". Je krijgt gewoon een wit brood, al wil je er tien. Ook in de boekwinkel zal de man achter de balie het niet in zijn hoofd halen om te zeggen: "Meneer dit boek moet u niet kopen want de ideeën van de auteur maken u over stuur en verdrietig". Voor de huisarts valt er nog veel te leren van die bekende middenstan der uit Madrid. De verlanglijst van de mensen is voor hem de leidraad van zijn handelen. Waarom gedraagt de huisarts zich niet gewoon als Sinterklaas? Door JAN VAN MULLEM Het sinterklaasfeest wordt over het alge meen wel leuk ge vonden, behalve die ene beproeving na: het rijmen. Na wekenlang ploeteren, zuchten en eenzame opslui ting met koffie en sigaret niet verder gekomen dan 'Sint zat te denken/prakkiseren... schenken/vereren?' Geen nood. Weet je gesterkt door de wetenschap dat tal van boe ken, websites en zelfs per soonlijke rijmmanagers soe laas bieden. Een kleine greep uit de mogelijkheden. Het moet gezegd: beschikking over internet is een pre. Op het world wide web bestaan talloze sites die zich richten op het maken van sinterklaas gedichten (toeval). Mooi ver trekpunt is www.sinter- klaas.pagina.nl. Naast tips over sinterklaassurprises, liedjes, - intochten, -achter- gronden en -organisaties vind je daar onder het tussenkopje dichten/rijmen de zo genoemde 'gedich- tengenerator'. Na i§j|iig[|||p: het downloaden ~^|NRiu van een DOS-pro- grammaatje ben je in staat om met en kele simpele hande lingen - intikken ca deau en ontvanger - een eigen gedicht te laten maken. Gratis. Het resultaat is soms wat kr om, maar voor de echte rijm- klungel altijd beter dan het ei gen gepruts. De generator is trouwens ook een handig hulpje voor (al dan niet geoe- Sinterklaas pagina met meer dan 40 kant en klare Sinterklaasgedichten voor kinderen, bij specia - Microsoft internet Expïorei t gestand Bemerken Beeld Favoiieten Etfra Help Agre$|f£] hftp Z/w^w ft-iaHannebusser-ioDschtodef aib/sun/ jJ (v> Ga naar Kant en -klare SlnPerklaasgedschPen Speciaal voor de vermoeide Sinterklazen geeft Sint een beetje prijs van zijn geheim om iedereen weer wat op weg te helpen die worstelt met het ritme of het rijm... Algemene gedichten Voer kinderen - v.-' Bij speciale Cadeautjes psa. Boeken- gedicht jes Internet ■A" ,gɧifc. De internetsite van Marianne Busser en Ron Schroder biedt voor (bijna) iedere dichter in nood uitkomst. fende) dichters-in-grote- tijdnood. Nóg gemakkelijker maar ook een beetje flauw is het om een kant-en-klaar gedicht van in ternet af te plukken. Onder meer op www.mariannebus- ser-ronschroder.info/sint staan tientallen voorbeelden. Groot nadeel is wel datje een cadeau moet uitzoeken waarover 'toe vallig' een gedichtje rept. De gelukkige verlangt een nieuwe tas? Mmm, jammer. Ze krijgt een autoradio. Omgekeerde wereld dus. Niettemin is de keuze redelijk groot en geva rieerd (geurtje, boek, cadeau bon, chocoladeletter). Rijmwoorden in digitale vorm zijn onder meer te vinden op www.rijmwoorden.nl en www.rijmwoordenboek.nl (Mick's rijmwoordenboek, ook met een Engelse variant). Voor mensen die niet over de digitale snelweg kunnen sur fen, ligt de uitkomst in de boekhandel. Daar is voor circa tien euro het werkje 'Kant-en- klare sinterklaasgedichten' verkrijgbaar, 450 stuks rond een groot aantal cadeau-artike len. Nog beter is het om professio nele rijmhulp in te schakelen. Tot enkele jaren geleden kon den minder getalenteerden in de sinterklaastijd bij de Bijen korf terecht waar een snel dichter tegen vergoeding zijn diensten aanbood. Maar die tijd is voorbij. Wie een prefabgedicht toch wel erg treurig vindt, kan kie zen voor een 'tussenoplos sing': zelf een gedicht compo neren, maar dan met de hulp van een rijmwoordenboek. Ook André Hazes bedient zich van zo'n handig boekje om zijn songteksten te schrijven. Dus een schande is het niet. Prisma verkoopt ze ook op ouderwets papier (ISBN 90 274 7602 0). Is het voor de rijmkluns alle maal te veel van het moeilijke, dan heeft www.vanharte.nl nog een aardige tip: 'Kies een mooi lettertype op de pc, geef de letters een kleurtje, sluit af met een sierlijke sint-handte- lcening, rol het papier op en doe er een mooi lintje om heen'. Laat de inhoud dan mis schien ietwat te wensen over, voor de presentatie van een gedicht kunnen op 5 decem ber ook punten worden gescoord.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25