PZC e Grote Speelgoed Ui??- Grootste kluns kan een surprise maken "Ir Nepperd woensdag 26 november 2003 W f ff Geomag y Kinderen van Catan Cranium Ballenbaan Robotbeestjes Vervolg grote speelgoedtest l - ^fW^H i Vroeger sloopte je een fietsdynamo en wat lagers en had je het mooiste speelgoed van de wereld: een stevige magneet en een handvol stalen knik kers. Goed voor uren verantwoord speelplezier want al rotzooiend ontdekte je van alles over magnetisme, noord- en zuidpolen, aantrekkings kracht et cetera. Het is grappig om dit alles te herontdekken in Geomag, 'magnetisch' speelgoed voor kinderen vanaf 7 jaar. In Nederland was het spul al een paar jaar op de marlet maar nu timmert de im porteur wat steviger aan de weg. Onder andere met een groter assortiment aan dozen. Wij hebben doosje Geomag 42, met daarin 18 roestvrij stalen balletjes en 24 magnetische staaf jes. Bij elkaar nog geen twee handen vol maar je raakt er niet mee uitgespeeld, i zo verschrikkelijk leuk is het. jong en oud klikken zonder voorbeeldboek de fraaiste figuren in elkaar, van heel simpel tot complete piramides en mo lecuulachtige structuren. Minpuntje is alleen dat het instructie boekje geen Nederlandse pagina's be vat. De knutselvreugde is er niet min der om maar voor 19,99 euro had dat er best bij mogen zitten. In die paar pagi na's staan namelijk heel aardig de ba sisbeginselen van het speelgoed uitge legd. Belangrijk ook als je echt hele grote constructies wilt gaan maken zoals de afgebeelde Eiffeltoren. Daar heb je dan wel heel veel doosjes voor nodig. Maar sinterklaas gaat er graag voor sparen want zelfs kinderen van boven de veertig raken hier niet snel op uitgekeken. Rapportcijfer: Geomag (Sablon) Prijs: Het goedkoopste doosje (14 stuks) kost 5,99 euro, die met 42 stuks 19,99 euro. De grootste doos telt 184 staafjes en balletjes. aanvullingen op Kolonisten van Catan kun je on derhand een halve kamer volleggen. Opmerkelijk genoeg is er van dit verslavende spel dit jaar pas een kinderversie op de markt ge komen: de Kinderen van Catan, geschikt voor kinderen van 4 tot 6 jaar. Net als het origineel draait het spel om grondstoffen (hout, graan en stenen) waarmee een dorp gebouwd moet wor den. Een ingewikkeld principe dat echter buiten gewoon helder en fraai is uitgewerkt voor kinde ren. Zo duidelijk dat het testpanel na het lezen van het spelregelboekje zonder enige ouderlijke hulp meteen kan beginnen. En ook niet onbe langrijk voor een (lcinder)bordspel: binnen een stief kwartiertje is het meestal al afgelopen. Het spel is verder zeer fraai afgewerkt met prach tige pionnen, 'grondstoffen' en huisjes om het dorp te bouwen - allemaal van hout. En da's ook fijn, weer eens een spel te ontdekken waar géén batterij in hoeft (want zelfs bordspelletjes kun nen tegenwoordig niet zonder). Als meespelende ouders vragen we ons af of het spel op de wat langere duur niet gaat vervelen omdat er in onze ogen toch te weinig uitdaging en variatie in zit. Maar de kinderen vinden van niet en blijven het met veel plezier spelen. En an ders kunnen ze altijd nog overstappen naar de grote kolonisten. Rapportcijfer: De Kinderen van Catan (999 Games) Prijs: 39,25 euro. Aan deze speelgoedtest werkten mee: Sophie en Thom van Alebeek; Bram van de Heijden, Teun van Lith, Sophie van de Rakt; Marissa van Donzel, Debora Schouten en Sarah de Vries; Joris de Man en Pepijn van de Meulenreek; Paul Geerts John van Uden c.s. Foto's Mare Bolsius Tussen alle nieuwe bordspelletjes die elk jaar be dacht' worden, zit maar heel af en toe een 'nieu we klassieker'. Risk, Triviant en de Kolonisten vait' Catan hebben die status inmiddels al wel be reikt, Een succes dat maximaal wordt uitgemol ken met allerlei varianten en aanvulsets. Met de Het spel voor iedere hersencel. Dat is de onderti tel van Cranium. Uit onderzoek zou zelfs blijken dat spelers grotere hersenen krijgen, zo is te le zen op website www.cranium.com. Dat klinkt al lemaal wetenschappelijker dan het is. Om te beginnen bij de spelregels. Geen lange omschrijvingen, maar een Wr heldere, puntsgewijze opsomming. In nog geen vijf minuten kunnen de spe lers aan de slag. De voorgeschreven leeftijd is vanaf 12 jaar, maar het test panel bestaat uit spelers waar van de leeftijd ligt tussen 9 en 41 jaar. Al na enkele beurten '\T blijkt dat de makers het niet hebben gezocht in originaliteit. Elementen uit Pic- tionairy. Knetter, Party Co en Tri vial Pursuit buitelen over elkaar. De deelnemende teams moeten afwisse lend vragen beantwoorden, tekenen of opdrach ten uitvoeren. De gekleurde speelvelden komen overeen met vier categorieën met namen als Poe- kie Palet, Knappe Kop, Show Spetter en Woord Wurm. Einddoel is Cranium Centrum. Daar moe ten de teams in iedere categorie een kaart verza melen. Is dat gelukt dan mogen de tegenstanders nog één opdracht uitkiezen. Wordt die ook goed uitgevoerd, dan is het spel voorbij. Dat van het in 1998 verschenen spel in Amerika al miljoenen exemplaren over de toon bank gingen is niet vreemd. Cranium is afwisse lend en humoristisch. Vooral de bijgelever de homp klei, waarmee personen of dingen geboetseerd moeten worden, is hilarisch. Maar tè jonge spelers komen bedrogen uit, omdat de liedjes die moeten wor den geneuried of gefloten vaak te oud zijn. jgj Niet getreurd. In Amerika zijn al drie varianten voor kinderen verkrijgbaar. En voor wie niet zo snel vier spelers bij elkaar krijgt? Ook een uitvoe ring voor twee spelers (Hoopla) is al gemaakt. Rapportcijfer: Cranium (Sablon) Prijs: 55 euro. V „De Airtivity Ballenbaan maakt gebruik van een nieuwe techniek, lucht druk. Dat geeft voor het kind een leuk en verras send effect. Zintuigen worden geprikkeld zowel door de onverwachte richting waarin de ballen bewegen als door de leu ke liedjes en geluiden." Zo oordeelde de jury van de Speelgoed van het Jaar-verkiezing. De mooie volzinnen zul len Jens (3) worst wezen. Zet hem een ballenbaan voor de neus en hij raakt mateloos gefascineerd. Intuïtief mept hij op de rode startknop waarna de gekleurde ballen een halve minuut circuleren, erin en eruit. Steeds meer raakt Jens in de ban van de ballen, die herhaaldelijk door de kamer vliegen. Hij probeert de ballen terug te proppen waar ze uitploppen, want dat is natuurlijk het al lerleukste. Rust krijgt de ballenbaan geen secon de, want Jens slaat acuut weer op de startknop. Of-ie het leuk speelgoed vindt? Dat is een overbodige vraag. Maar verrassend effect? De ballen floepen er telkens hetzelfde uit. Daarin zit geen variatie. Die is er wel in de tien muziek- deuntjes. Alleen overstemt het motor tje, dat de broodnodige luchtdruk produceert, H die riedeltjes irritant. „Eigenlijk hoef je niks te p doen", constateert moeder Angelique. „En wat stimuleert het eigenlijk?", vraagt ze zich af. Ant woord: de oog-hand-coördinatie. Dat zal voor ba by's vanaf 9 maanden, voor wie de 75-jarige Playslcool de Airtivity-producten maakt, vast kloppen. De stemmers van de Speelgoed van het Jaar-verkiezing waren ook vol lof. De luchtige ballenbaan kreeg de meeste stemmen in de cate gorie 0-4 jaar. Rapportcijfer: Airtivity Ballenbaan (Playskool) Prijs: 24,95 euro, exclusief vier dikke batterijen Cool zijn die robotbeestjes. Bram, Sophie en Teun (alle drie elf jaar) hebben verschillende do zen voor zich: een insect, kangaroe en konijn met fluorescerende kleurtjes. Eerlijk loten ze om te bepalen wie wat mag gaan bouwen. Bij het uit pakken ziet Bram het al meteen. „Dit gaat nooit in een kwartiertje lukken", zucht-ie. In no time ligt er een berg schroefjes, asjes, stiftjes, draad jes, tandwieltjes, bodemplaatjes, schroeven- draaiertjes en veel onduidelijk spul op tafel. Man moedig klappen de drie de gebruiksaanwijzing open. Da's slikken, want hij is in het En gels. Dus dat wordt goed kijken naar de tekeningen. Teun stuit op een serieus probleem. „Kijk, moet ik bij dit pijltje lijm gebruiken? Maar dat kan niet, want dan draait het asje niet meer." Het symbooltje dat Teun bedoelt staat voor 'grea se'. De knutselaars barsten spontaan in musical gezang uit, maar weten niet dat grease smeerolie betekent. Sophie steekt een stroomdraadje door een oogje en moet dat vastzetten met een ringetje, dat on mogelijk over het oogje past. Gelukkig weet va der raad met een tang en voelt zich al doende een beetje onmisbaar. Robo Craft, want zo heet het beesten spul, is ge schikt voor kinderen van tien jaar en ouderen met enig gevoel voor techniek, zegt de impor teur. Dat is een optimisti sche inschat ting. Een woensdagmid dag is te kort voor de drie proefkonij nen. Maar za terdag zien we het insect van Teun door de kamer hupsen. Iedereen blij. Rapportcijfer: t Robo Craft (Tamiya, importeur Reyne en Zonen), Prijs: 16,95 euro voor konijn en kangaroe en 34,95 voor het insect. Het viel me voor het eerst op toen ik een jaar of zes was: de schoolsint had lang niet zo'n prominente neus als de televisiesint. Mijn moeder had daar wel een verkla ring voor. Sint kon onmogelijk in zijn eentje alle scholen in Nederland bezoeken en daarom maakte hij ge bruik van hulpsinten. Dat klonk aan nemelijk. Ik bleef de sint in elk geval nog zeker drie jaar trouw. Oudste en Middelste weten inmiddels ook dat de Enige Echte wordt ge steund door een heel regiment hulp sinten. Want hoe leg je anders al die verschillen uit in lengte, omvang en stem? Om nog maar te zwijgen van de loshangende wenkbrauwen, de scheve baarden en de wegzakkende snorren? Ik ben het de voorbije jaren allemaal tegengekomen. De eerste sint die ik met Oudste bezocht had een veel te korte jurk aan. Zijn spijkerbroekspij pen staken opzichtig onder de witte kant uit. Hij droeg een grijze baard en zijn gezicht was wit geschminkt. Alsof hij een Pierrot moest uitbeel den. Diens opvolger was zo rond als een tonnetje. De beste man woog zeker vijftig kilo meer dan de sint die een dag eerder met de stoomboot in Ne derland was aangekomen. Onder zijn bolle hamsterwangen hing een zielig, vaal snorretje dat hij steeds moest aandrukken. Verder nog gezien: een kleine sint, wiens mijter constant over zijn oren zakte. En verder nog geroken: een oude sint in een smoe zelige tabberd die stonk naar sigaren rook, zweet en bier. Er zijn veel van die klungelaars. Zo veel dat het Sint Nicolaas Genoot schap al eens cursussen heeft georga niseerd voor heren (en dames?) die in .a. grote gezelschappen voor goed heilig- man willen spelen. Les 1 die ze daar meekrijgen: probeer er geloofwaardig uit te zien. Dus investeer in mooie kleding en zorg voor een degelijke baard en snor. Gelukkig zijn er ook Klazen die geen cursus nodig hebben. Hun dikke boek zit vol spiekbriefjes. Ze spreken een paar woordjes Spaans voor het geval kinderen daarnaar vragen en ze zien er verzorgd uit: schone, passen de kleding, keurig gekamde baard, witte handschoenen, een blinkende ring en soms zelfs goudkleurige schoenen - ieder kind is ervan onder de indruk. Met één enkel zinnetje kunnen ze een wankel geloof weer helemaal in balans brengen. Toen Oudste en Mid delste twee jaar geleden die dikke Klaas in zijn rijtuiggie door het dorp zagen rijden, waren ze allebei teleur gesteld. „Dat is de echte niet", riep Oudste meteen. „Da's een nepperd", voegde Middelste daaraan toe. Twee weken later stonden ze tegen over een andere sint, van wie ze na afloop zeker wisten dat hij de Enige Echte was geweest. „Maar jij bent toch dat meisje dat bierdopjes spaart?", wilde hij van Oudste weten. „En jij schminkt toch zo graag?", vroeg hij aan Middelste. Beiden knikten opgetogen. Zoiets kan een nepperd toch niet weten? Door LO VAN DER WAL Surprises. Voor sommigen een uitdaging, voor velen een jaarlijks terugkerende ellende. Melkpakken, boter vlootjes en andere spullen die doorgaans in de grijze container verdwijnen zijn op eenvoudige wijze om te to veren tot originele en verras sende cadeaus. In iedereen schuilt een knutselpiet. De bewondering voor ingenieu ze staaltjes van huisvlijt heeft ook een keerzijde. Familieleden die zijn begiftigd met twee lin kerhanden komen er bekaaid af op een sinterklaasavond die is verworden tot het heerlijke avondje. Wat zij, vaak met veel gevloek en getier, in elkaar heb ben geflanst kan al bij voorbaat niet in de schaduw staan van het creatieve geweld van die o zo handige oom. Op hun surpri ses wordt met enige meewarig heid gereageerd. Op z'n gun stigst kan er een beleefd ap plausje af. Voor de moeite. Sinterklaasavondjes met grote surprisewinnaars en nog grote re verliezers zijn doorgaans geen lang leven beschoren. Ze gaan ten koste van de gezellig heid en daar hoort het juist om te draaien op pakjesavond. „Het hoeft ook niet zo perfec tionistisch, het kan heel een voudig", meent José I<aats(41), schrijfster van 'Sinterklaas Sur priseboek' waarvan vijfdui zend exemplaren over de toonbank gingen. Het met kleurige afbeeldingen ver luchte boekje is op het lijf geschre ven van mensen van het Van dozen en doosjes valt van alles te maken, zoals een gsm, een snoepje of een horloge. De mobiele telefoon ziet er pro fessioneel uit, maar hij is vrij simpel in elkaar te zetten: pak het doosje, waarin je je cadeautje hebt gedaan in met zwart papier, knip de toetsjes en het schermpje uit zilverkleurig stickerpapier en plak ze op het doosje. Maak met stiften de letters en de cijfers. De antenne bestaat uit een satéstokje, gewikkeld in zilverkleurig stickerpapier. Niet alleen prinsen kunnen worden veranderd in kikkers, dat geldt ook vw,i! erdozen. Verf de doos van binnen en van buiten groen en plak twee dopp« de plaats van de ogen. Plak daarop de pupillen die uit groene ribbelkarton3 geknipt. Teken op groen ribbelkarton een model kikker net iets groter dand: eierdoos. Knip hem uit en plak de eierdoos erop. De hand achter de eierdoos, die voor allerlei surprisedoeleinden kan worde": bruikt, is een huishoudhandschoen waarin gips is gegoten. Het knutselboek al naar gelang voor wie het cadeau is bestemd ook een trouwboek, een pa*' poort of een schoolrapport kan worden is een oud boek, waarvan de kaft aa" de binnen- en buitenkant is beplakt met wit (sticker)papier. type 'wat mijn ogen zien kun nen mijn handen niet maken'. Er staan allerlei ideeën in om op eenvoudige wijze toch een leuke surprise te maken. Ook handig dus voor al die vreselij ke drukke mensen die in de cember nog aan hun surprise moeten beginnen. Meestal hoeft alleen iets te worden ge lijmd, geplakt, geverfd, geknipt of in elkaar te worden gerold. Duur is het evenmin. José Kaats maakt gebruik van plastic bo tervlootjes, eierdozen, blikken en ander huishoudelijk 11 materiaal. Sinterklaas surpriseboek doen Kaats, uitgever CantecW ISBN 9021332450

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24