PZC Provincie belooft extra aandacht voor zwakkeren verkeer Wij kunnen daar niet weg Soms moet je even je verhaal kwijt Waterschap acht beperkte stijging tarieven te riskant 18! Westerschelde moet volgens milieufederatie de ruimte krijgen Meisje gewond bij ongeluk lezers schrijven kerkdiensten w woensdag 26 november 2003 Bloempotje Wegbestemmen Onbetrouwbaar Ovezandse wil praatgroep over echtscheiding oprichten Schuldgevoelens Kerstviering in Middelburg Jong Ambon Vliedberg II ZMF vraagt om ontpoldering door Rinus Antonisse GOES - In het Westerscheldege- bied is ontpoldering onvermij delijk. Noodzakelijk om om de natuur in de riviermonding te herstellen. En zeker als een nieuwe, derde, verdieping van de vaargeul in de Westerschelde door Vlaanderen wordt doorge drukt. De ledenvergadering van de Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) nam gisteren tijdens een bijeenkomst in Goes een helder standpunt in. De rivier moet méér ruimte krijgen. Dat kan al leen als er land terug wordt ge geven aan het water. Ook als er onverhoopt niet verder verdiept wordt, is de grotere ruimte toch gewenst. „Gewoon de dijken doorsteken en ontpolderen. Dat hoeft de veiligheid niet aan te tasten. Het wordt juist alleen maar veili ger", werd opgemerkt. Wel vond de vergadering dat het 'verko pen' van ontpoldering niet op het bord van de natuurbescher ming mag worden gelegd. Dat is taak van de overheid en de Ant werpse havenbaronnen. Het herstel van de natuur moet niet buiten het Scheldebekken plaatsvinden, stelde de leden vergadering eensgezind. Sug gesties om de sanering van Ha ringvliet en de randmeren Krammer-Volkerak en Zoom meer als compensatie voor de schade aan de Westerschelde- natuur uit te voeren, wees de vergadering van hand. „Het gaat in de eerste plaats om het belang van de Westerschelde zélf. Dat is niet uitwisselbaar. Het moet natuurlijk niet in de vorm van een bloempotje op het veerplein Kruiningen. En aan leg van nieuw schor in Engeland is een sigaar uit eigen doos", verwoordde A. Beenhakker het gevoelen van de ledenvergade ring. Hij pleitte ervoor in elk ge val het Verdronken Land van Saeftinge aan te pakken. „Dat is van schorgebied een zandplaat geworden." ZMF-medewerker V. Klap gaf aan dat de ZMF bewust meedoet in (besloten) overleg over de Ontwikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken. „Dat bete kent dat we niet a priori tegen verdere verdieping zijn. Het uit sluiten van verdere verdieping is eigenlijk niet aan de orde", liet hij zich ontvallen. Zijn col lega G. van Zonneveld nuan ceerde dat. Verdieping is voor de ZMF 'nee, tenzij.' Klap was op timistisch over de mogelijkheid nieuwe verdiepingsschade te beperken door een andere bag ger- en stortstrategie. De ledenvergadering verstrekte bestuur en medewerkers een duidelijk signaal. Meepraten okee, maar niet tot elke prijs. „Krijgen we waar voor ons geld als je de weg van vooroverleg in gaat?", vroeg oud-voorzitter C. Karelse zich af. „Je verkoopt je voordat de waar optafel ligt." Voorzitter J. van der Doef ver zekerde dat zulks niet het geval is. „We moeten met wantrouwen en zelfbewustzijn aan zo'n pro ces meedoen. Het wil niet zeg- GOES - Een achtjarig meisje uit de gemeente Borsele is gistermiddag gewond ge- correctie uit naar rechts en kwam vervolgens op de A58 te rijden. Het voertuig raakt bij een ongeluk op de afrit Deltaweg van de A58 in Goes. Het meisje zat in de werd teruggekaatst en kwam ondersteboven op de uitvoegstrook terecht. Het auto die bestuurd werd door een 39-jarige inwoner van de gemeente Borsele. Ze meisje brak haar sleutelbeen, had verwondingen aan haar kaak en liep schaaf- werd uit de auto geslingerd, toen het voertuig over de kop sloeg. wonden op. Haar vader en broertje die ook in de auto zaten, raakten niet gewond. Kort daarvoor kwam de automobilist in de linkerberm terecht, week na een stuur- foto Willem Mieras "door Emile Calon. MIDDELBURG - De provincie gaat proberen de veiligheid van fietsers en voetgangers te ver hogen. Deze zogenoemde zwak ke verkeersdeelnemers moeten volgens gedeputeerde T. Poppe- laars (CDA, verkeer) extra be schermd worden omdat ze te vaak het slachtoffer zijn van een verkeersongeval. Van de doden die dit jaar in het verkeer vielen behoorde het me rendeel tot die groep, zo bleek gisteren uit de cijfers van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland. Veel dodelijke slachtoffers zit ten ook in twee leeftijdscatego rieën, die van 18 tot en met 22 jaar en 65 jaar en ouder. Beide groepen nemen een aan deel van 28 procent in, zo maak te Poppelaars bekend. J. Midavaine van de Fietsers bond stelde tijdens de bijeen komst dat Noord-Zeeland voor wat betreft zwakke verkeers deelnemers een echt zorgenkind is. Nu West-Zeeuws-Vlaande- ren dankzij het verkeersveilig- heidsproject Duurzaam Veilig heel wal veiliger geworden is valt vooral Schouwen-Duive- land volgens hem op als een ge bied met veel risico's voor (brom (fietsers en wandelaars. Poppelaars probeerde hem enigszins gerust te stellen en vertelde dat waterschap en pro vincie binnen niet al te lange tij d starten met de aanleg van enke le vrijliggende fietspaden al daar. „Vooral fietsers'zijn heel kwetsbaar." Van de kant van de ANWB werd wel opgemerkt dat fietsers deels zelf schuldig zijn aan het feit dat ze zo vaak betrokken zijn bij on gevallen. Regiobestuurder J. Magnée voerde aan dat fietsers zich in de regel maar zelden aan alle ver keersregels houden. Als ze dere gels op het gebied van verlich ting nakomen kan dat al veel leed voorkomen, stelde hij. Tijdens de bijeenkomst van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid werd ook gesproken over het plan om alle wegen een zelfde lay-out te geven. Elk type weg krijgt dezelfde belijning. Dat is volgens beleidsambte naar W. Blommaert de manier om met de beperkte geldmidde len die voorhanden zijn een zo goed mogelijk effect te bereiken op het terrein van verkeersvei ligheid. Het echtpaar Vroom uit Vlissingen is teleurgesteld in het ge meentebestuur van Veere. Al jaren proberen Ferry en haar man Willy jachthaven Marina Veere en het stadje Veere nieuw leven in te blazen met appartementen, een havenmeesterskantoor, een restaurant, een maritiem bezoekerscentrum en een knooppunt voor fiets-, vaar- en wandelroutes. De commissie Ruimtelijke Ordening gooide deze week opnieuw) roet in het eten. Een meer derheid vindt dat Marina Veere een ambachtelijk watersportbe drijf moet blijven met een jachtwerf, een servicestation voor schoonmaak, onderhoud en reparatie van boten en bijvoorbeeld een zeilmakerij. Het echtpaar Vroom is terug bij af. door Ab van der Sluis Tot aan het einde van de jaren zeventig in de vorige eeuw be stond Marina Veere uit een jachthaven, een jachtwerf en een kleine camping met twaalf plaatsen. Er stonden een grote loods en een scheepshelling op een stuk grond, grenzend aan het Kanaal door Walcheren. In de loods was zeilmakerij Scal- dis Sails gevestigd. Die onder neming verhuisde in 1995 naar een nieuw bedrijfspand in Middelburg. Marina Veere be staat anno 2003 uit een jacht haven met 65 ligplaatsen, een gebouw met sanitaire voorzie ningen, een beheerderswoning en parkeerterrein voor de jachthaven en een kaal stuk grond. Het echtpaar Vroom is ervan overtuigd dat zijn plannen het stadje Veere een economische impuls geven. In 1998 ging de gemeenteraad Veere akkoord met een herziening van het bestemmingsplan, waardoor (recreatie) app artementen werden toegestaan met een maximum van 2400 vierkante meter. Architect Cees Dam maakt een ontwerp. De watersportbedrijvigheid moest nog wel de hoofdmoot van het plan vormen. De pro vincie vindt dat ook. Om de ex ploitatie van de watersportbe drijvigheid rond te krijgen is uitbreiding of aanvulling met recreatiewoningen bespreek baar voor de provincie. Als het echtpaar Vroom kan aantonen dat een watersportbedrijf on mogelijk is en 'wegbestem men' van alle plannen de ge meente Veere te veel geld kost, is een andere invulling van het ontwerp van Dam bespreek baar. In juli van dit jaar toont een studie van adviesbureau RBOI aan dat het onmogelijk is om watersportbedrijvigheid te realiseren bij Marina Veere. Op grond van strengere mi lieuregels is een jachtwerf voor schoonmaak, reparatie en onderhoud van boten on haalbaar. Bedrijven, zoals een houtwerf of een zeilmakerij, hebben geen interesse in de plek. Verkoop van schepen, brandstoffen, watersportarti kelen of de vestiging van een scheepsmakelaar zijn ook geen optie. Daarvoor is de jachthaven te klein. RBOI ziet alleen mogelijkheden voor zo geheten 'watersportgebonden recreatieve bedrijvigheid', zo als een restaurant, een mari tiem bezoekerscentrum en een steunpunt voor draadloos in ternetten. Om dat financieel mogelijk te maken is uitbrei ding van de recreatie-apparte menten nodig tot 3500 vier kante meter. De commissie Ruimtelijke Ordening stak daar deze week stokje voor. „Wij hebben ons huiswerk ge daan", zegt mevrouw Vroom. „De watersport op het Veerse Meer vraagt om een kwali teitsimpuls en niet om een jachtwerf.Haar man vult aan dat veel ligplaatshouders van Marina Veere hun boot gebrui ken als een huisje op het water. Zij krijgen een voorkeursrecht bij de aankoop van een appar tement. Omgekeerd krijgen ei genaren van appartementen het eerste recht voor het huren van een ligplaats. „In het RBOI-rapport is voldoende aangetoond dat watersportge bonden bedrijvigheid niet kan", zegt mevrouw Vroom. „Maar die conclusies zijn door de commissie zorgvuldig ver meden." Het echtpaar Vroom vindt dat wethouder J. Bostelaar en de commissiemeerderheid het voorbeeld zijn van eèn onbe trouwbaar bestuur. Toch wil de familie nog niet de stap naar de rechter of de ombuds man maken. „Ik heb geen zin in dreigen en ruzie", aldus me vrouw Vroom. Zij wil de ko mende maanden de raadsfrac ties individueel benaderen om ze van haar gelijk te overtui gen. „We hebben twee keuzes: een hek zetten rondom het ter- rein of doorgaan. Wij zijn des tijds uit idealisme gekomen om er iets moois van te maken. Wij kunnen daar niet weg." door Anita Hoekman OVEZANDE - „Er waren nach ten dat ik het gevoel had te ver drinken. Het werd me dan ge woon even te veel. Maar ik wist niet waar ik aan kon kloppen. Ik wilde met iemand praten die hetzelfde meemaakte als ik. Die ook in scheiding lag of het in elk geval had meegemaakt en wist wat er allemaal door mijn hoofd spookte." Nelleke de Leeuw uit Ovezande kan zich nog goed herinneren hoe moeilijk het soms was mid den in haar scheiding. Tegen woordig voelt ze zich een stuk beter, zekerder van zichzelf. „Maar ik kan me niet voorstel len dat ik de enige ben die me zo voelde. Er moeten meer mensen zijn en die wil ik bij elkaar bren gen." Daarom werkt ze aan de oprich ting van een praatgroep. Om de belangstelling daarvoor te peilen, houdt ze vrijdag 28 no vember van 16.30 tot 20.30 uur telefonisch open huis (0113- 656304). Belangstellenden kun nen haar dan bellen met vragen en ideeën. Een inloopuurtje, even bij el kaar op de koffie, samen ergens naar toe gaan, opbellen om je verhaal even kwijt te kunnen, zelfs 's nachts. Dat was wat Nel leke de Leeuw wilde toen ze meer dan een jaar geleden in scheiding lag. Maar er bleek geen enkele praatgroep te be staan die mensen in die situatie bij elkaar brengt. „Ik heb overal gezocht en niets gevonden. Na een tijdje kwam ik bij maat schappelijk werk terecht. Dat heeft me wel gedeeltelijk gehol pen." Vriendinnen en kennissen die een luisterend oor wilden bie den, waren er ook genoeg. „Maar dat is anders", zegt Nel leke. Natuurlijk zeggen ze dat ze het begrijpen. Er was ook ge noeg begrip. Maar tenzij je er zelf middenin zit of je het ook hebt meegemaakt, dan weet je eigenlijk niet hoe het voelt. Ik had een ervaringsdeskundige nodig. "De schouder om even op uit te huilen vond Nelleke na lang zoeken nog altijd niet. „Daarom wil ik zo'n groep op starten. Misschien kunnen we eens in de paar weken samenko men. Of misschien wil iemand anoniem bellen. Nelleke is nu bijna een jaar ge scheiden, maar ze heeft nog een goede band met haar ex-man. „Ik heb ook wel eens last van schuldgevoelens. Zeker als ik in een vrouwenblad lees dat je el kaar eeuwige trouw belooft en dat dan ook moet doen. Bij ons kun je bijna spreken van een 'mooie' scheiding. Het ging erg harmonieus. Maar dan nog is er die vreselijke pijn. Je weet dat het niet anders kan, maar pijn doet het altijd. Op die momen ten had ik zelf iemand willen hebben die me handvatten aan reikte. Misschien is zo'n groep lotgenoten ook een goede ma nier om andere, nieuwe mensen te leren kennen. Want in een scheiding laat je altijd een deel van jezelf en je leven ach ter." Nelleke de Leeuw: „Je weet dat het niet anders kan, maar pijn doet het altijd." foto Dirk-Jan Gjeltema gen: meeglijden en meebuigen. Maar we moeten geen blokkade opwerpen waardoor we als ge sprekspartner niet meer mee doen." Klap zei dat de houding van: zonder meer tegen verdie ping, in het verleden geen groot succes was. door Rolf Bosboom NEELTJE JANS - Hoewel er wel financieel ruimte voor is, durft waterschap Zeeuwse Ei landen het niet aan de stijging van de tarieven volgend jaar te matigen. Hoofdingelanden die daar toch voor pleitten, lieten zich er gisteravond in het al gemeen bestuur van overtui gen dat dat onverstandig zou zijn. Het waterschap is er steeds van uitgegaan dat de tarieven de ko mende jaren telkens met 5,9 procent stijgen. Op die manier kunnen de pieken in de uitgaven worden opgevangen. De reor ganisatie die het waterschap in gang gezet en het strikte fi nanciële beleid hebben inmid dels echter tot forse besparin gen geleid. Daardoor zouden de tarieven volgend jaar maar met twee procent hoeven te stij gen. In de begroting 2004, die gister avond werd behandeld, is toch uitgegaan van de afgesproken 5,9 procent om te voorkomen dat een jaar later de tarieven extra (rond de tien procent) zouden moeten worden ver hoogd. Met name de hoofdinge landen S. Verheij, D. Vos en D. Gideonse vonden, nu er toch de mogelijkheden voor zijn, de burgers te laten profiteren van de besparingen. „Maak een ge baar, want alleen een gedachte, daar hebben de ingelanden wei nig aan", zei Verheij. Zij dacht, evenals Vos, aan een verhoging van rond de vijf procent. M. Wattel zei, mede namens de commissie waterkeringen en wegen, juist te willen vasthou den aan 5,9 procent. P. van den Dorpel gaf aan dat het water schap zich de afgelopen tijd een 'wendbare organisatie' heeft getoond door in korte tijd flink te besparen. Gezien de aanhou dende economische tegenwind drong hij erop aan de ingezette koers voort te zetten en de kos ten nog verder te verlagen. Gezworene J. Hoekman legde een reeks argumenten op tafel om duidelijk te maken dat het 'niet verstandig' zou zijn om af te wij ken van 59 procent verho ging. Daarvoor is'de 'kosten- piek' in 2005 te fors, is er te veel geld nodig om de reserves op peil te houden en zijn de financi ële risico's die het waterschap loopt te groot. Wel zegde hij toe dat als er volgend jaar opnieuw ruimte is in de begroting, een mindere stijging van de tarieven bespreekbaar is. Hoekman betwij f elde of het wa terschap de uitgaven nog strik ter in de hand kan houden. „Na tuurlijk blijven we gespitst effectiviteit, maar ik kan niet beloven dat dat leidt tot een ver dere daling van het kostenni veau. Het stopt een keer, ten zij u vindt dat we bepa; kerntaken niet meer moeten doen." Het algemeen bestuur liet zich overtuigen door het be toog van de gezworene. AI L. Waterman stemde tegen om dat hij een lastenverzwaring van 5,9 procent 'maatschappe lijk niet verantwoord' acht. De tarieven 2004 worden: inge- zetenenomslag 49,50 euro per wooneenheid, omslag gebouwi 1,80 euro per waarde-eenheii van 2269 euro, omslag onge bouwd 63 euro per hectare en verontreinigingsheffing 58,85 euro per vervuilingseenheid Een gezin met een eigen hé met een getaxeerde waarde van 160.000 euro is daardoor vol gend jaar ruim 352 euro kwijt, MIDDELBURG - Het Leger des Heils houdt zaterdagmiddag 1! december vanaf 14.30 uur de jaarlijkse kerstviering voor ou deren en alleenstaanden in hel gebouw van scholengemeen schap Nehalennia aan de Kruis weg. Gratis kaarten voor de viering zijn vandaag en morgen afteha len in het gebouw van het Leger des Heils op de Hoogstraat 20 in Middelburg. Tijdens de kerst viering is er zang, muziek, dra ma, en optredens van het man nenkoor en de Foundation. I Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Met ongeloof en groeiend wan trouwen hebben we het verslag over Jong Ambon naar de Voor- borch (PZC 18-11) gelezen. Re gelmatig hebben de heren De Vries (wethouder) en Van der Pas bij het J.A.-bestuur voor stellen trachten door te drukken en/of deadlines 'vastgesteld'. Voorstellen van J.A. waren on bespreekbaar. Getoverde cijfers overdreven laag of absurd hoog zo het hen uitkomt/ Wel/niet toesturen van correspondentie- /notulen die aan alle kanten rammelen. Geen onderbouwing van voorstellen: zelfs de ge meenteraad krijgt er geen hoog te van. Beiden redeneren: over de rug van J.A. moet de (te) dure sportboulevard gefinancierd worden. De een zijn dood is de ander zijn brood. Geen greintje inleving van De Vries ten aan zien van het gedobber van de ene naar een andere locatie, de Voorborch wordt de vierde! Ge lijke monniken, gelijke kappen. Nooit gehoord. J.A. neemt het clubgebouw van de hockey over met een oprotpremie van 20.000 euro. Hiermee moeten wij het 'opwaarderen' (opknappen) stellen beiden voor. Ons stenen clubgebouw is vijftien jaar oud, die van de hockey dertig jaar oud. Alleen de fundering is van steen/beton - en is met erop ge timmerde platen opgelapt. Hoe- keyleden benadrukken het plat anders zit je over enkele jaren zelf in de shit' doen klaarblijkelijk hun stin-l kende best om onbetrouwbaal over te komen. Hun obsessie» door te drammen, een zwart-wit scenario een slik of stik-beleid lijkt derhandelen tot niets te d uitlopen. Zijn beide heren «d de betrouwbare personen A J.A. en ook de raad bij dezeoit derhandelingen mogen en k nen verwachten (tolereren)? C. TupanvM Nieuwe VlissingsewegM Middeltai| Na de droogmaking van cheren en de daaropvolgend' aio herverkaveling is indertijd de oude, echte vliedberg of" ruimd cq afgegraven. Dit niet naar de zin van de Gapir inwoners zijn geweest; inspr kende men toen nog niet. D' om is deze 'berg-grond laM weer op dezelfde plek terugge bracht, hetgeen een niet au thentieke indruk maakt. Van daar. B. Suurmw Ter Hoogestraadl MiddeM a ij» Sint! Woensdag 26 november 2003 Dankdag Aagtekerke Nederlandse Hervormde Kerk 10.00 uur ds Heuvelman; Gerefor meerde Gemeente 9.30, 14.30 en 19.00 uur ds Neele Arnemuiden Nederlandse Hervormde Kerk 10.30 uur kand. De Wit, 17.00 uur ds Goedvree; Gereformeerde Kerk 9.30 uur ds Dekker, 19.30 uur ds Scholing; Biggekerke SOW Gemeente (Dorpskerk) 19.30 uur ds v.d. Broeke; Domburg Protestantse Kerkgemeen schap 19.00 uur ds v.d. Poll; Gapinge Nederlandse Hervormde Kerk 19.30 uur ds Den Hollander; Grijpskerke Opstandingskerk 19.00 uur ds Ketelaar; Meliskerke Gereformeerde Gemeente 9.30 en 19.00 uur ds Karens, 14.30 uur ds v.d. Heiden; Middelburg Ontmoetingskerk (Wijkge- meente De Ontmoeting) 10.00 en 17.00 uur ds v.d. Ham; Christelijke Gerefor meerde Kerk 14.30 uur ds Vogel, 19.30 uur (kerk Klein Vlaanderen) ds v Wijnen en ds Vogel; Gereformeerde Kerk Vrijge maakt 19.30 uurdsv. Wijnen en ds Vogel; Gereformeerde Gemeente (Centrum )9.30,14.00en 19.00uurdsvDieren;Mid- delburg-Zuid 9.30,14.00 en 19.00 uur ds v Gelder; Oostkapelle Dorpskerk 19.30 uurdhr- mons; Gereformeerde Gemeente1 en 19.30 uur ds v.d. Heiden, 15 Karens; Oost-Souburg De Open Haven 19." ds v.d. Deijl; Serooskerke Verenigde Protests'. Gemeente (Johanneskerk) 10.00 uu' Dekker, 19.00 uur ds v.d. Berg; Sint-Laurens Nederlandse Hervorm Kerk Gereformeerde Kerk 19.00 uu Zaadstra; a Veere SOW-kerk, Kapellestr 19.30"»" Smit; ittui h r rtlge (east *üen Vlissingen Christelijke Gereforme»™ J Kerk 19.30 uur ds v.d. Rhee;Ger#1 meerde Kerk Vrijgemaakt 19,30 u" Doedens;Gereformeerde Geme 9.30 en 16.00 uur ds Harinck; Vrouwenpolder Nederlandse Her" de Kerk 19.30 uur ds Betting; G« meerde Kerk Vrijgemaakt 19.30 u Pomp; |B, Westkapelle Gereformeerde Kerk r el) 19.00 uur ds Spaans; Gereform» j, Gemeente 9.30 en 18.30 uur dsy.a den, 14.00 uur ds v Krimpen; gelische Gemeente 19.00 uur Zoutelande SOW Gemeente (Cam»' kerk) 19.00 uur ds Boekeste'l' ItPi wa; '"tg: item liew agb tnsl ipva- si. Wn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18