PZC PZC Ik hou van stevige, eenvoudige beelden 14 Natuurherstel Schelde is niet vrijblijvend Permanente bewoning vakantiehuizen geen groot Zeeuws probleem Occasionshow Zoute sportvisser kan hele jaar terecht in Deltagebied 0800 - 0231 231 (GRATIS) kunst Hilde Vanhove en Chan tal Willie in Porgy Bess Themamiddag Mantelzorg Sturm Auto B.V. woensdag 26 november 2003 Product Appels Debuterend illustratrice geeft kinderdichtbundel vorm Weinig Volgorde 28, 29 en zondag 30 november Hengelen is vooral een volkssport door Rinus Antonisse GOES - Met anderhalf miljoen deelnemers is sportvissen de derde sport In Nederland, meldt de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) met trots. Het komt met ere ach ter voetbal en zwemmen. Veer tien procent van de mannen, overwegend tussen 30 en 45 jaar, gaat wel eens hengelen. Circa 350.000 mensen zijn lid van een hengelsportvereniging. Het aantal beoefenaars van de ze volkssport groeit weer, ook in de Delta. Een portret. Ard Verheijen is zelf hengelaar, maar bovenal een enthousiast promotor van de sportvisserij En over het Deltagebied is hij bijna lyrisch. „De combinatie van de ruige zeekust en de naar verhouding rustiger Delta wate ren geven de zoute sportvisserij allerlei keuzes om het hele jaar in zee te vissen. De openheid, de ruimte en de rust zijn de belang rijkste pluspunten voor een vis dag in het gebied. De zilte zee lucht, de branding, het gekrijs van de meeuwen en de rijkdom aan vissoorten maken de zee- sportvisserij tot iets bijzon ders." Velen hebben dat ook ontdekt, constateert Verheijen, adviseur van de Federatie van hengel sportverenigingen Zuidwest Nederland. De federatie - om vattend Zeeland, Noord-Bra bant en Zuid-Holland - is met 300 verenigingen en circa 120.000 sportvissers de grootste van Nederland. Eén van de vier districten, Delta, telt 90 vereni gingen met 20.000 leden. Naast veel plezier en ontspanning, zorgt de sportvisserij ook voor een grote economische waarde, zegt Verheijen. Toch wordt hengelen door de meeste mensen niet als een 'ech te' sport gezien. Het is net als met de postduivenhouders: al leen de beoefenaars zelf zweren erbij. Er worden regelmatig wedstrijden gehouden (tot en met wereldkampioenschap pen), maar er zal er niet gauw een zinderend verslag op televi sie te zien zijn. Hengelen is voor I 1 Er worden regelmatig viswedstrijden gehouden, maar daarvan zal niet gauw een zinderend verslag op televisie te zien zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema al een volkssport, weet Ard Ver heijen, wél met beoefenaars uit alle lagen van de bevolking. Kijkend naar de zoute Delta valt op dat een kwart van alle sportvissers wel eens in zee hen gelt (of uitsluitend in zout water vist). Verheijen wijst erop dat er veel Belgen en Duitsers komen. „Gevist wordt vanaf de stran den of dijken, vanuit bootjes en vanaf de sportvisboten." Hij geeft aan dat het brakke Veerse Meer een speciale plaats in neemt. „Door de jarenlange uit zetting van forel is hier een uniek sportvissersparadijs ont staan." Als volgend jaar het doorlaatmiddel in de Zand- kreekdam voor een verbinding met de zoute Oosterschelde zorgt, is het wel afwachten hoe dat voor de forel uitpakt. Verheijen tekent aan dat de Del ta overigens meer biedt dan zoute visserijEr is ook genoeg zoet water voorhanden om vis te vangen, zoals de randmeren Krammer-Volkerak en Zoom meer, het kanaal Terneuzen- Gent. „Ennatuurlijkook devele kreken, de verschillende vaar ten, vijvers, poelen en stadsves ten. Daar kan goed gevist wor den op bijvoorbeeld brasem, snoek en karper." Vooral jonge lui mogen tegenwoordig graag in stedelijk water een hengel uitgooien, in de hoop dat er een karper zal bijten. Net als elke sport is het hengelen gebonden aan regels, die met name zijn vastgelegd in de Vis- serijwet. Verheijen maakt dui delijk dat voor het vissen in Nederlandse binnenwateren ie dereen boven de 15 jaar een sportvisakte moet hebben. Daarmee mag met één hengel in openbaar vaarwater (water dat de beroepsvaart regelmatig ge bruikt) gevist worden, mits goedgekeurde aassoorten wor den gebruikt (anders is ook een vergunning van de visrechtheb bende nodig). Wie in andere wateren of met twee hengels aan de slag wil, moet naast de akte ook een ver gunning van de visrechtheb bende hebben. Dat is meestal de hengelsportvereniging of fede ratie. Voor het vissen in zee en de kustwateren is geen akte of ver gunning nodig (Grevelingen- meer en Veerse Meer worden tot de binnenwateren gerekend). Vanwege het verenigingsleven en de wedstrijden zijn toch veel zeesportvissers lid van een ver eniging, betoogt Verheijen. De Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties geeft een zogenaamde Grote Vergunning uit, die door het hele land vis- mogelijkheden biedt. Adviseur Verheijen merkt op dat de hengelsport een flinke bijdrage levert aan wat zo fraai wordt genoemd 'het toeristisch product Zeeland'. Op drukke dagen vissen in de Oosterschel de zo'n 240 sportvissers vanuit hun boot en 400 mensen vanaf een sportvisschip. In de Voor delta zijn er tussen 200 en 300 visbootjes te zien. „Enkele dui zenden sportvissers verblijven jaarlijks op campings in Zee land. In de zomer is ruim vijftig procent van de hengelaars ver- blij fsrecreant." In het algemeen gaan de vissers hun eigen gang en hebben ze van andere vormen van (water)re- creatie geen last. Verheijen sig naleert dat er wel problemen zijn gerezen met duikers, die in de Zeeuwse wateren sterk in aantal toenemen. Vooral als bei de azen op dezelfde plek. „De bekendere visstekken zijn vaak ook de betere duikplekken", be toogt Verheijen. De Federatie ZWN gaat hierover met de Ne derlandse Onderwatersport bond overleg plegen. Ook in de sportvisserij slaat de handel toe. Er is een grote markt in allerlei materiaal, van haak jes en loodjes tot hengels van meer dan 14 meter lengte en ook van speciale kleding, zoals een poolpak in de winter en een waadpak. Becijferd is dat een hengelaar jaarlijks gemiddeld 260 euro aan zijn sport uitgeeft. door Rinus Antonisse GOES - Natuurcompensatie is geen vrijblijvende aangelegen heid. Dat blijkt volgens de Ver eniging Natuurmonumenten uit de scherpe veroordeling door de Europese Commisie van de ge brekkige wijze waarop Neder land de compensatie bij de tweede verdieping van de Wes- terschelde regelt. Natuurmonumenten wijst erop dat de Europese Commissie met de kritiek op de Nederlandse overheid aangeeft dat het Rijk bij de natuurcompensatie de re gie stevig in handen moet hou den. „De veroordeling heeft een bredere werking dan alleen de Weterschelde", stelt P. Nuvels- tijn, medewerker juridische en bestuurlijke zaken bij Natuur monumenten. „De vrijwilligheid waarop het Nederlandse natuurbeleid is ge baseerd, wordt hiermee afge schoten", aldus Nuvelstijn. „Want die vrijwilligheid geeft geen enkele garantie voor een afdoende bescherming van het Europees natuurlijk erfgoed. Hij merkt op dat de Europese Commissie oordeelt dat de na tuurcompensatie Westerschel- de weinig overeenkomt met de verloren gegane natuurwaar den. De enig juiste manier om gelijk waardige natuur te compense ren, is het teruggeven van bin nendijks land aan het water (ontpolderen), zo is Nuvelstijn het met de commissie eens. „We hebben vaak gezien dat bij com pensatie andere, minder bijzon dere natuurwaarden worden te ruggebracht. Je levert peren® en krijgt appels terug." Hij onderstreept dat de Europe se Commissie helder is: je moet dezelfde natuurwaarden en leefgebieden tot ontwikkeling brengen. „Je kunt dus niet, zoals bij IJburg in Amsterdam is ge beurd, deels op land goedmaken wat je kwij t bent geraakt doorte bouwen in een ondiep zoetwa- termeer. Het betekent dat je ook niet zomaar agrarisch natuur beheer als compensatie kunt in zetten. Weidevogels zijn geei vervanging voor moerasvo gels." Q. Smeele, medewerker voor Zeeland van Natuurmonumen ten, constateert dat de commis sie geen begrip heeft voor het argument dat er in Zeeland on voldoende draagvlak is voor ontpolderen. Voordat een na tuurgebied wordt aangetast, moeten er concrete maatregelen liggen voor compensatie. „Het kan niet zo zijn dat er al leen maar voorstellen liggen, waarvan de uitvoering later strandt op weerstand bij he grote publiek of omdat er onvol, doende grondeigenaren zijn die hun grond willen verkopen." Het Rijk heeft afspraken ge maakt met Vlaanderen over de verdieping, betoogt Smeele, „Die zijn zelfs wettelijk vastge legd. Dan moet je niet voorde natuurcompensatie weglopen.' Hij vindt dat de overheid duide lijk moet maken dat de veilig heid bij ontpolderen absoluut niet in het geding is. „Het Rijk moet de voorwaarden voor ontpoldering scheppen, zonder de samenleving te bruuskeren." Advertentie KRANT VOOR ZEELA ND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen doorErnstJan Rözendaal MIDDELBURG - De auteur is een gerenommeerd kinderboe kenschrijver, de uitgeverij is de meest prestigieuze als het om kinderboeken gaat, en de vorm geefster/illustratrice is een debutant. Toch kreeg de in Mid delburg opgegroeide kunstena res Fleur van der Weel (1970) van uitgeverij Querido de vrije hand bij de vormgeving van de dichtbundel Superguppie van Edward van de Vendel. „Ik kreeg die vrijheid omdat ze op timaal wilden profiteren van mijn creativiteit." Hoewel Van der Weel van jongs af aan heeft getekend, geschil derd, geknipt en geplakt, was ze aanvankelijk niet van plan daarvan haar beroep te maken. „Ik ben thuis voortdurend gesti muleerd en zeker ook op de basisschool. Als ik daarop te rugkijk, lijkt het wel of we niets anders deden. Ik heb honden ge maakt van papier-maché, stripboeken, doolhoven. Thuis was ik er ook altijd mee bezig. Ik vond het zoiets vanzelfspre kends dat ik niet op het idee kwam daar mijn beroep van te maken. Dus ben ik in 1988 rech ten gaan studeren in Amster dam. Dat ging best goed, maar ik vond het niet echt geweldig. Als ik daar wel eens over klaag de, zei mijn moeder: 'Smijt die studieboeken toch in het water en ga iets leuks doen'. Ik ben toen overgestapt naar de kunst academie in Utrecht. Daar vond ik het helemaal super." Ze studeerde af in de richting grafische vormgeving. Daar naast schilderde ze veel. Na haar studie vond ze werk als de corateur in een kinderwinkel. Parttime, zodat ze freelance als vormgever aan de slag kon en tijd had om te schilderen. „Gaandeweg is het illustreren belangrijker geworden. Het gaat nu in scheuten. Ik stort me een paar weken op het één en dan weer een paar weken op het ander. Vooral bij het schilderen is dat belangrijk. Ik kan niet één dag per week aan een schilderij werken." Van der Weel schildert zowel bijna abstracte taferelen als grote, realistische portretten. Eenvoud is wat al haar schilde rijen en illustraties gemeen heb ben. „Ik zoek naar heel eenvou dige oplossingen om iets weer te geven. Bij presentaties op de academie zeiden mensen al te gen me: 'O Fleur, wat heb je wei nig'. Ik toon liever één ding dan vijf. Ik hou van stevige, eenvou dige beelden die op een essentië le manier een gevoel uitdrukken dat ik erin heb willen leggen." Uitgeverij Querido nodigde Van der Weel uit haar werk te laten zien, nadat ze een kinderboekje had gemaakt met teksten van haar moeder Marijke. Ze wer ken vaker samen. Vorig jaar ex poseerde Fleur van der Weel in de Middelburgse galerie 't Haentje te Paart schilderijen Illustratie uit de bundel Superguppie. waarbij haar moeder poëtische teksten had geschreven. De Am sterdamse uitgeverij verleende Van der Weel een proefop dracht. Of ze wat illustraties wilde maken bij gedichten van Edward van de Vendel. „Het verbaasde me eerst wel dat het niet begon met een kennisma king met de auteur. Achteraf be greep ik dat dat juist goed is. Zo kreeg ik de gelegenheid hele maal mijn eigen weg te gaan. Ik hoefde me niet te bekommeren om wat hij precies bedoeld had, ik kon mijn eigen visie geven. Ik heb illustraties gemaakt naast de verhaaltjes. Ik kwam al heel snel op een hondje. Ik ben dol op hondjes. Daar ben ik in die bun del mee gaan spelen. Ik heb de tekeningen gemaakt met een kroontjespen en een penseel om het zwart in te kleuren." Fleur van der Weel: „Ik kwam al heel snel op een hondje. Ik ben dol op hondjes. Daar ben ik in die bundel mee gaan spelen." foto Lex de Meester TERNEUZEN - Het Hilde Vanhove Quartet en Quantize geven op zondag 7 december een concert in de Terneuzense jazzclub Porgy Bess. Tijdens dit dubbelconcert staan twee zangeressen centraal: de Belgische Hilde Vanhove en Zuid- Afrikaanse Chantal Willie. Vanhove brengt zowel covers als eigen werk, waarin stijlen als samba, swing, bebop, blues en bossa nova de boventoon voeren. Chantal Willie maakt deel uit van de groep Quantize en trad al eerder op in Terneuzen met formaties van pianist Jack van Pol. Peer Bai- erlein is tijdens dit zondagmiddagconcert trom pettist. Jef Neve en Ewout Pierreux spelen piano, Piet Verbist en Leen van Reyn spelen bas, Yves Peeters en Lieven Venken verzorgen de drumpar tijen. Het concert begint om 16.00 uur. Op het eerste gezicht doen Van der Weels tekeningen wat den ken aan die van Fiep Westen dorp. „Ik zal het maar als een compliment beschouwen", ver zucht ze. „Het liefst heb ik na tuurlij k dat die vergelij king niet wordt gemaakt. Doordat ik al leen gebruik heb gemaakt van zwart en een steunkleur, hebben de illustraties iets ouderwets. Zou dat hondje rood zijn, dan zou misschien niemand die ver gelijking maken. Mensen zeg gen me ook vaak dat het hun eerste indruk is. Als ze iets ver der kijken, zien ze hoe groot de verschillen zijn Van de Vendel en Querido waren zo enthousiast over de proeven die Van der Weel inleverde, dat ze de hele vormgeving van de bundel aan haar overlieten. Zelfs de volgorde van de gedich ten is door haar bepaald. „Ik vind het knap dat een schrijver zijn werk zomaar uit handen durft geven. Het is ook bijzon der dat een uitgever die vrijheid geeft. Ze zeiden dat ze mijn cre ativiteit niet wilden inperken, maar juist de ruimte wilden ge ven. Dat hondje is een figuur ge worden waarmee ik verder kan werken. Er is al afgesproken dat ik een tweede bundel ga illustre ren. En Querido heeft me ook gevraagd tekeningen te maken voor een verhalenbundel van Gerard Berends. Daarin draait het om een koning en een konin gin die in een rijtjeshuis wonen. Die verhalen zijn zo grappig, dat de tranen van het lachen me bij het lezen over de wangen lie pen." Edward van de Vendel, Supergup pie, met tekeningen van Fleur van der Weel, Uitgeverij Querido, isbn 9045100428, prijs: 10,95 euro. door A. J. Snel MIDDELBURG - De perma nente bewoning van recreatie woningen is in Zeeland geen groot probleem. Tot die slotsom komt het provinciebestuur van Zeeland in een notitie over dit fenomeen. In Zeeland wordt on geveer zes procent van de recre atiewoningen permanent be woond. Het dagelijks provinciebestuur meent dat minister S. Dekker van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieubeheer voor een juiste benadering kiest door aan provincies en gemeen ten meer ruimte te geven voor woningbouw in het buitenge bied. De verruiming van het be leid heeft tot gevolg dat het mo gelijk is voor complexen van recreatiewoningen, die nu in grote mate onrechtmatig wor den bewoond, een bestem mingswijziging door te voeren van recreatie naar wonen. Ingrijpende gevolgen zal dat in Zeeland niet hebben. Er moet nog het een en ander worden uitgezocht, maar als er al com plexen zijn die kunnen worden omgezet, dan gaat het slechts om een beperkt aantal. De meeste voldoen niet aan de voorwaarden die worden ge steld: het moet gaan om com plexen die op 31 oktober van dit j aar al in grote mate onrechtma tig werden bewoond, ze moeten liggen buiten waardevolle ge bieden, ze mogen op dit moment niet bedrijfsmatig worden ge ëxploiteerd, moeten voldoen aan het bouwbesluit en mogen niet strijdig zijn aan de milieu wetgeving. Het provinciebestuur gaat er van uit dat in complexen waar nu niet of nauwelijks wordt ge woond ook in de toekomst geen permanente bewoning wordt toegelaten. Gemeenten kunnen permanente bewoning op i viduele basis wel toelaten dooi aan eigenaren van recreatiewo ningen een persoonsgebonden beschikking af te geven die niet overdraagbaar is en vervalt bij verhuizing of overlijden. gaat dan om recreatiewoningen die op 31 oktober dit jaar al pet- manent werden bewoond, toestemming te binden aaneen persoon, komen de huizen van zelf weer voor de recreatie be schikbaar. Volgens Gedeputeerde Statei heeft het provinciebestuur een belangrijk drukmiddel in den om permanente bewoninj in grootschaliger recreatiecom- plexen tegen te houden. Als ge meenten een omzetting willen en de provincie acht dat luut ongewenst, dan kan wor den gekort op het aantal niew te bouwen huizen. De ger ten hebben tot eind volgend jaar de tij d om te bepalen of ze recre atiecomplexen willen omzettffl in complexen voor permanente bewoning. ZIERIKZEE - De werkgroep 'Dag van de Mantelzorg Schouwen-Duiveland h» morgen vanaf 14 uur in het Mn in Zierikzee een themaniid®! waarin taken en ervaringenva» mantelzorgers centraal staan De themamiddag begint w een inleiding over het Sten" punt Mantelzorg. D aar"' brengt het duo Encore, bestaan de uit Ans Schilders en Co» Hoogstrate, een serie sketcha over de zorg. Tot slot is er eer" discussie onder leiding van recteur J. de Looff-de Wild1® de Stichting Welzijn Ouderen Advertentie Vestiging Roosendaal Mimosastraat 50, 4621 IIV Bergen op Zoom tel. 0164 - 25 28 80, fax 0164 25 37 12 Bredaseweg 225 227, 4705 RN Roosendaal tel. 0165 - 55 74 00, fax 0165 - 54 55 30 Mercedes-Benz

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14