IZC GroenLinks Goes is tegen waterfusie Kijken, ruiken en dan proeven Modeltreinen voor jong en oud W aterzui vering voor huishoudens in buitengebied 66 kiest In 't Veld als lijsttrekker voor het Europees parlement maandag 24 november 2003 isistent eeuws Archief oudt dag oor oude foto's Middelburger an niet blazen Stevigheid Terneuzenaar raakt rijbewijs kwijt Vredestichter krijgt klappen 3500 euro voor Nierstichting Politie pakt dronken doorrij der Auto tegen de vangrail Boetes bij gordelcontroles Natuur TOP vraagt om vaart bij binnenhalen bedrijven «rTgrla van de Merbel De fractie van Groen- iiks in de gemeenteraad van ies vindt dat het college van (jemeester en wethouders te- ,'de voorgenomen fusie van ,|ta Water en Waterbedrijf Impoort moet stemmen. Op Boek van de fractie komt het derwerp vanavond aan de or- iijdens de vergadering van de juiiissie grondgebied in het idhuis van Goes. Tijdens de aandeelhoudersver gadering van Delta op 15 de cember wordt een besluit geno men over de waterfusie. Vijftig procent van de aandelen is in handen van de provincie. Die gaat de fusie waarschijnlijk goedkeuren; een meerderheid van de Staten sprak zich daar onlangs in een commissieverga dering nog voor uit. De andere vijftig procent van de aandelen is in handen van de Zeeuwse, Brabantse en Zuid-Hollandse gemeenten. Wat hun standpunt in deze zaak is, is onduidelijk, zo stelt GroenLinks-fractievoor- zitter A. van Oosten in een brief aan de gemeente Goes. Van avond wil de partij horen hoe de gemeente denkt over de fusie. Als het aan GroenLinks ligt, stemt het college tegen. Volgens GroenLinks kleven er voornamelijk nadelen aan de fusie. Omdat de tarieven van Waterbedrijf Europoort hoger liggen dan die van Delta, is de partij bang dat de Zeeuwse kleinverbruikers straks meer moeten gaan betalen voor hun water. GroenLinks denkt dat door de fusie de service afneemt. Voordeel van Delta vindt de partij dat dit nutsbedrijf naast water ook zorgt voor gas, elek triciteit en kabel. Met de fusie zou deze, voor de klant gunsti ge, bundeling van activiteiten in gevaar kunnen komen, denkt de Goese fractie. GroenLinks vree st verder voor verlies van ar beidsplaatsen in Zeeland en verlies van Zeeuwse zeggen schap in de organisatie. Als tijdens de aandeelhouders vergadering op 15 december de stemmen staken - de provincie stemt voor, de gemeenten tegen - gaat de fusie niet door. De vergadering van de commis sie grondgebied in het stadhuis van Goes begint vanavond om 19.30 uur. niet terug naar Brussel nrSheila van Doorsselaer UMSLAG - D66 Europarle- (Biariër J. Boogerd uit lamslag doet een stap terug in politiek. Zij werd zaterdag verkozen tot lijsttrekker de verkiezingen voor het jopees parlement in juni II. Boogerd stelt nu geen jipagne te willen voeren voor verkiesbare plaats op de voor het Europarlement, lokale politiek ambieert ze t 6'ers kozen zaterdag tij- is het in Maastricht gehou- najaarscongres massaal irS. in 't Veld als lijsttrekker, behaalde 471 van de 630 amen. Acht kandidaten Iden zich verkiesbaar gesteld loogerd eindigde bij de laat- drie favorieten. Acht stem- És waren nodig tot'de uit wekend was. igerd had actief campagne aerd voor het lijsttrekkers- ap. Met haar jarenlange er- ing dacht ze een goede kans taken. uitslag ervaart ze als teleur- lend, maar toch is ze zeer liopln't Veld, diejaren gele- ;begon als medewerker van ijprd. „Ik heb haar toen aan gord een andere baan te ne- zegt Boogerd. „Assistent isleuk, maar ze had nog veel sin haar mars." Is enige jaren is In 't Veld oren in Vollenhove en tachtig in Brussel) werk- i als secretaris-generaal IDELBUBG - Het Zeeuws iet' houdt zaterdag 13 de nker een dag van oude foto's prentbriefkaarten (1860- II). Tijdens deze open dag uien bezoekers hun meege- ichte foto's en kaarten laten teoeken door experts, ad- svragen hoe ze deze het beste ■en bewaren en een doorlo- 'I diashow bekijken. Ook ■en ze zelf een cd samen- fa met (rechtenvrije) af- jen naar keuze uit de lectievan het archief. De dag «ftvan 10.00 tot 16.00 uur. de experttafel wordt van ^gebrachte foto's en prent kaarten door een aantal Sundigen de voorstelling ge- ïrmineerd, de leeftijd, de «iek, de maker en/of uitge- 'm de historische waarde. Wen andere tafel kunnen be tas informatie krijgen over behoud van hun foto's en ta. Ook zijn geschikte ar- taingsmiddelen te koop. 1 digitale fototafel is ge- Weerde beeldtechniek te fade vorm van demonstra- scannen en fotoshop. Die ïntatieis alleen 's ochtends, w foto naar ansicht' is een We presentatie over de rela- lussen vroege fotografie en ^briefkaarten aan de hand ■'de collectie van het Zeeuws fatschap. In het auditorium *e diashow 'Rondwandelen meneer Warnaars in het «elburg van 1938/1939. In ®positiekelder s de ten- Wtelling 'Typisch Zeeuws? wnd Migratieland' te zien. I® infotafel is gratis infor- w te krijgen over het ar- 4de Stichting Vrienden van •Zeeuws Archief, cursussen, Wen legaten. ■studiezaal is tijdens de dag faoude foto's en prentbrief- Wengewoon geopend. bELBURG - De politie zaterdagavond het rijbe- fagenomen van een 53-jari- "'delburger. tan werd aangehouden op Boassonlaan in zijn woon- voor rijden onder in- W Hij slingerde over de weg. stjf mislukte blaastesten, .de poli tie hem mee naar het faj- Uit de ademanalyse Wat hij 3,6 maal te veel had talken. Hij kreeg een dag- faing. van de fractie van de Europees Liberaal Democraten (ELDR) in de EU, het zogenaamde comi té voor de regio's. Op haar beurt was In 't Veld de gene die Boogerd overhaalde zich verkiesbaar te stellen voor het lijsttrekkersschap voor het Europarlement. Boogerd: ,,Ik vind het fantastisch dat zij het geworden is. Zij is the next ge neration, komt toch uit mijn 'school', heeft dezelfde denk beelden als ik. Zij is iemand die oog heeft voor de regio en dat vind ik heel erg belangrijk. Ik had genoeg van al die op Den Haag gerichte kandidaten." D66 heeft nu twee zetels in het Europarlement. De kieslijst voor de verkiezingen op 10 juni 2004 is nog niet bekend. Boo gerd zegt nu geen verkiesbare plaats te ambiëren. „Ik heb een week om te beslis sen, maar ik denk dat ik de leden een brief schrijf met daarin de boodschap dat ik In 't Veld ga steunen. Dat heeft ze me immers gevraagd en dat doe ik heel graag. Maar dat betekent wel dat ik niet ga knokken voor een verkiesbare plaats. Ik neem ge noegen met de plaats op de lijst die de leden me geven", aldus Boogerd. „Ik zou dan in theorie alsnog met voorkeursstemmen in het Europees parlement kunnen komen, maar daar gokken ook veel pndere leden op", vervolgt ze. „Het zou dus kunnen beteke nen dat ik uit de Europese poli tiek verdwijn. Ik vind dat niet zo erg, de jongeren moeten nu de kans krijgen." Ook lokale politiek ambieert Boogerd niet. „Ik ben in de ge meente Terneuzen fantastisch opgevolgd." Piet Lammers keurt een van de vele witte wijnen. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Kijken, ruiken en ten slotte proeven. Bij het Open Walchers Kampioenschap voor amateur-wijn- makers, bierbrouwers en likeurmakers bepalen keurmeesters welke inzender thuis het beste drankje heeft gemaakt. De kwaliteit is hoog, verzekeren ze. „Beter dan we bij de laatste keuring hebben gehad", zegt voorzitter Peter van de Hurk van het Bier Meesters Keurgilde. „We hadden net een Scotch Ale te pakken - een donker, zoetig bier met een sterk caramelkarakter - en dat was een genot om te proeven. Deze in zender heeft gedurfd een mooi bier te maken." In twee zaaltjes van De Lammeren- burcht in Vlissingen zitten de wijn- en likeurmeesters gescheiden van de bier proevers. Wijnkeurmeester Piet Meijer van Het Vlaemsche Duijn uit Hoek keurt de zoete en mediumzoete rode wijn. Voor hem staan een vijftal glazen keurig op een rij. Hij bekijkt de eerst de ingezonden flessen. Ze moeten schoon zijn, vindt hij. Vervolgens is de kleur aan de beurt. Past deze bij de klasse, waarin de inzen- der zijn wijn heeft ingedeeld? Is dat niet het geval, dan valt de wijn af. Rode wijn mag bijvoorbeeld niet de kleur van rosé hebben. Meijer pakt één van de vijf glazen, walst de inhoud ervan rondt en ruikt. „Deze is goed in balans", zegt hij. Hij neemt een slokje. „Je proeft of er ergens een afwijking is, of de alcohol goed op maat is en dan de afdronk. Is-ie te lang of te kort? Is-ie goed of wat bitter? Dat komt allemaal in de smaak naar voren. En dan ga je cijferen." Een perfect cijfer geeft Meijer bijna nooit. Ook als een wijn naar azijn smaakt, zal hij nooit al te kritisch zijn in zijn rapport. Hij geeft dan het advies om de fles nog een paar j aar te laten rus ten. „Je moet niet alles afkraken", vindt hij,We zijn allemaal amateurs en voor ons is het een hobby. Stel dat ik de fles wijn van iemand afkraak, terwijl het misschien een beginner is. Misschien stopt die meneer of mevrouw dan wel met zijn hobby. Dat is niet mijn bedoe ling." Van de Hurk en zijn collega Nico Vonk keuren vandaag de donkere bieren. Ze keuren maximaal vijftien soorten. „Niet meer, anders ben je te vermoeid om goed te beoordelen." Ze houden el kaar scherp. Als Van de Hurk een per fect biertje denkt te hebben, laat hij Vonk ook proeven. „Dan weten we van elkaar of we op dezelfde lijn zitten. Je moet elkaar ook laten genieten van een mooi bier." Ook bij het keuren van bier gaat het om een combinatie van kijken, ruiken en proeven. Ze keuren de body, de stevig- foto Lex de Meester heid en de volmondigheid. „Ik let erop", stelt Van de Hurk, „hoe het bier in de mond wordt waargenomen. Alles bij el kaar zou de maatstaf kunnen zijn: lust ik er nog eentje of ben ik blij dat iEj 'm heb opgedronken." Voor elk nieuw biertje, wast hij een wijnglas schoon. In zo'n glas komt de geur beter tot zijn recht. Een stuk brood of een droge cracker neutraliseren de smaak. Van de Hurk en Vonk zijn bij zonder te spreken over de inzender in de klasse fantasiebieren. Zo proeven ze onder meer een biertje gemaakt met vlierbes en kers en een pils met moezel wijn. „Dat kan soms heel verrassend en fris zijn, vooral in de zomer." Het Open Walchers Kampioenschap was georganiseerd door het Walchers Wijnmakers, bierbrouwers en likeur- makersgilde (WWBLG). De uitslag is als volgt: bij de likeuren ging de eerste prijs naar Wim Verstreate (WWBLG), gevolgd door André van den Akker (Dionysus) en Roos Engels- Kox (Dionysus). Willy Reynierse (WW BLG) maakte het beste bier. Een tweede plek was weggelegd voor Bert Maessen (WWBLG) voor Neuray. E. Kooijman won bij de wijnen voor WimKuijpers en Jo Peters (Dionysus). door Carla van de Merbel KAPELLE - Henk Ontrop (69) uit Burgh-Haamstede is al veer tig jaar gek van modeltreinen. Via zijn hobby kent hij Marco van der Schoor (24) uit 's-Gra- venpolder. Zaterdag namen ze Jeroen (11) en Leon (9) de Gof- fau, ook uit 's-Gravenpolder, mee voor een bezoek aan de Zeeuwse modeltrein-ruilbeurs in De Vroone in Kapelle. Ontrop: „Wij zijn veteranen. We willen ons enthousiasme voor treinen overbrengen op de jeugd." Het is al meteen na opening van de beurs om 10.00 uur druk in De Vroone. Zo'n twintig deelne mers hebben hun treintjes en aanverwante spullen uitgestald op tafels. De bezoekers slente ren erom heen. Leon heeft al snel iets gekocht; zijn eerste trein. Voor zijn verjaardag krijgt hij een modelspoorbaan. Zijn broer Jeroen weet zeker dat hij voor het einde van de beurs, om 15.30 uur, ook nog iets vindt. De jongens zijn voor het eerst op een modeltrein-beurs. Ze wor den wegwijs gemaakt door Henk Ontrop en Marco van der Schoor. Enthousiast laten zij de broertjes de spullen zien. Ontrop en Van der Schoor tref fen elkaar regelmatig. Ontrop: „Marco is heel goed in model bouwen. Hij kan in het klein een heel straatbeeld neerzetten." Van der Schoor: „En Henk is weer goed met de treinen en de baan. Zo vullen we elkaar goed aan." De modeltrein-beurs wordt voor het laatst gehouden in De Vroone, zegt Jan van 't Veen van de organisatie. „Volgende keer, op 10 januari, vindt de beurs plaats in De Stenge in Hein- kenszand." Jeroen en Leon de Goffau, Henk Ontrop en Marco van der Schoor (vlnr) bekijken een mo deltrein op de beurs in Kapelle. foto Willem Mieras TERNEUZEN - Een 21-jarige automobilist moest zaterdag avond zijn rijbewij s inleveren na een dollemansrit over de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen. Met 101 kilometer per uur reed hij over de weg, reed door het rode licht en negeerde een geslotenverklaring. MIDDELBURG - Een 21-jarige Middelburger is zaterdag ochtend vroeg mishandeld, nadat hij tussenbeide kwam in een vechtpartij op de Vlasmarkt in zijn woonplaats. De man haalde twee onbekenden uit elkaar, maar vervolgens werd hij door een derde in zijn nek gegrepen en kreeg hij enkele vuist slagen in zijn gezicht. VLISSINGEN - Leerlingen van de CSW Vlissingen hebben vrijdagavond laat tijdens een sponsordropping 3500 euro op gehaald voor de Nierstichting. Het doel was gekozen, omdat één van de leerlingen van de school vorig jaar een niertrans plantatie moest ondergaan. De leerlingen werden in een ge blindeerde bus naar het startpunt van de dropping gebracht. Ze liepen vervolgens aan de hand van een routebeschrijving in enkele uren weer terug naar de school. Daar wachtten en kele versnaperingen en een disco. HEIKANT - Door de toevallige aanwezigheid van de politie kon in de nacht van vrijdag op zaterdag in Heikant een door rijder na een ongeval worden aangehouden. Een 27-jarige au tomobilist uit het Belgische Mechelen reed die nacht over de Julianastraat in Heikant richting Koewacht. Hij hield niet voldoende rechts en botste op een hem tegemoetkomende au to, bestuurd door een 22-jarige vrouw uit de gemeente Ter- neuzen. Beide voertuigen raakten beschadigd maar de Me- chelaar reed er desondanks vandoor. Hij kwam niet ver omdat in dezelfde straat toevallig politie aanwezig was. Hij werd aangehouden en de ademtest wees uit dat hij ongeveer drie keer te veel gedronken had. Zijn rijbewijs werd ingenomen. GOES - Een 29-jarige vrouw uit Uden is zaterdagmiddag lichtgewond geraakt bij een ongeluk op de A5 8 ter hoogte van Goes. Ze zat in een auto die bestuurd werd door een 35-jarige vrouw uit Vlissingen. Het ongeluk gebeurde rond 17.00uurop de noordbaan van de snelweg. De auto kwam uit de richting van Goes. Door onbekende oorzaak raakte het voertuig met de achterkant de linkervangrail. Daarop draaide de auto en botste die met de achterkant op de rechtervangrail. GROEDE - Bij gordelcontroles in Groede, Breskens en Sluis kregen zaterdag zeven passanten een.boete. In de Voorstraat in Groede werden tussen 9.50 en 10.20 uur 35 passanten ge controleerd. Twee daarvan droegen geen gordel. Tussen 10.30 en 1110 uur werden passanten op de Oude Rij ksweg in Bres kens even aan de kant gezet. Tussen de 57 bestuuders, zat één overtreder. Ook hield de politie wacht op de N58 en in de Nieuwstraat van Sluis. Tussen 12.50 en 13.50 werden 66 be stuurders gecontroleerd en vier onder hen hadden de gordel niet om. "V door Sheila van Doorsselaer HULST - De provincie, de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten en Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren gaan samenwerken om huis houdelijk afvalwater te zuiveren in de kwetsbare bui tengebieden. Er worden instal laties geplaatst voor de Indivi duele Behandeling van Afvalwater (IBA). Ook wordt een gezamenlijke IBA-wacht ingesteld, die onder meer zorgt voor aanschaf en het onderhoud van de installaties. Huishoudens en bedrijven bin nen de bebouwde kom lozen hun afvalwater via de riolering. Om dat in het buitengebied geen riolering is aangelegd, wordt daar afvalwater geloosd via een septictank naar het oppervlak tewater of in de bodem. Wette lijk is dit na 1 januari 2005 niet meer toegestaan. Het mag wel als er een IBA-installatie wordt geplaatst die de vervuilende stoffen uit het afvalwater gro tendeels verwijdert. De IBA-in- stallaties die de overheden wil len inzetten, hebben een doelmatigheid van tussen de 85 en 95 procent. Voor de 2878 panden in het bui tengebied van Zeeuws-Vlaan- deren is een afweging gemaakt of ze wel of niet aangesloten moeten worden op de riolering. Hierbij is gekeken naar de kos ten en de kwetsbaarheid van het gebied. De provincie heeft deze gronden onderverdeeld in wei nig kwetsbaar gebied (bijvoor beeld met de functie landbouw) en kwetsbaar gebied (bijvoor beeld gronden met de functie natuur). Gekozen is om 918 panden op termijn aan te sluiten op de rio lering. Uiteindelijk zijn er 1960 panden in Zeeuws-Vlaanderen overgebleven die niet op de rio lering worden aangesloten, waarvan 154 in kwetsbaar ge bied. Deze eigenaren kunnen eenma lig meeprofiteren van het con venant van de overheden. De aanlegkosten van de IBA-in- stallaties worden gezamenlijk betaald door de gemeenten, provincie, het waterschap en de eigenaren van de panden. Ove rigens komen alleen eigenaren 'van bestaande woningen voor deze regeling in aanmerking. De eigenaren tekenen samen met de gemeente een overeenkomst. Een eigenaar kan natuurlijk be sluiten niet in te gaan op het aanbod van de IBA-wacht, maar dan moet de IBA-installa tie voor 1 januari 2005 zelf wor den aangeschaft en aangelegd. Daarnaast moet de eigenaar ook zelf zorgen voor het onderhoud en het verhelpen van eventuele storingen. De samenwerkingsovereen komst Zeeuws-Vlaamse IBA- wacht wordt woensdag 26 no vember ondertekend. TERNEUZEN - Nieuwe bedrij ven staan wel degelijk klaar om zich op het grondgebied van de gemeente Terneuzen te vesti gen, maar de gemeente moet de aanvragen die er liggen dan wel snel beoordelen. Dat schrijft de fractie van de Terneuzense On afhankelijke Partij (TOP) in schriftelijke vragen aan burge meester J. Lonink. Fractievoorzitter J. Baart haakt met de vragen in op de uitspra ken die de burgemeester vorige week deed naar aanleiding van de bekendmaking van het re cente forse werkgelegenheids- verlies in Zeeuws-Vlaanderen. Lonink pleitte voor een geza menlijke grondige analyse van de ontwikkelingen op de Zeeuws-Vlaamse arbeidsmarkt en een studie naar de toekomsti ge bevolkingsomvang. Baart wil echter nu al van de burgemeester antwoord op de vraag hoe Terneuzen aan meer banen, bedrijven en inwoners kan komen. „Waarom duurt al les zo lang in Terneuzen. Waar om zijn de bestemmingsplannen niet up-to-date. Wie neemt nou eigenlijk de beslissingen", vraagt Baart. „Er zijn behoor lijk wat aanvragen op dit mo ment. Graag zouden wij op de hoogte worden gebracht wan neer deze zaken worden afge rond. De bedrijven staan klaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9