7 Sinterklaas ging en gaat met de boot Iedere boom zijn eigen verhaal Middelburgse zaal uniek maar ook saai Brandweer Goes kan controle niet aan NBIEDING 3 HALI 2BETAI Vrijwilligers gemeente Veere moeten wijken voor betaalde krachten Tunnelvisie VAN DE WEEK bij Kom naar onze kerstshow zeeuwse almanak WALCHEREN maandag 24 november 2003 Viet op slot (ronken tegen erkeersbord Maritima romfiets voor afé gestolen Inbreker op heterdaad betrapt EHBO Seizoen Voordeel UITGESTELDE BETALING TOT 2005* Dishoek Notabelen Casino Brood Bij uw Colff supermarkt! p J Eén organisatie bewaakt strand mrAbvan der Sluis lOMBURG - Het strand in de iflieente Veere wordt komende 'mier bewaakt door betaalde jachten. Voor de (vrijwillige) (ddingsbrigades is geen plek. )at blijkt uit de nota Strandbe- raking. B en W van de gemeente tere willen een einde maken de versnippering van de liandbewaking. Toezien op de flDELBURG - Uit een shuurtje aan de Oude Koude- grkseweg in Middelburg is za- j tussen 17 en 18.30 uur snSpartamet gestolen. ets met hulpmotor is enkele onderden euro's waard. Zowel Stschuurtje als de Spartamet uren niet op slot. IIDDELBURG - Een 44-jarige taken automobilist uit Mid- elburg heeft in de nacht van op zaterdag zijn rijbe- iijsmoeten inleveren. taan botste op de Looierssin- d tegen een verkeersbord op a verkeersheuvel. Zowel het rials de auto was total loss. St een blaastest bleek dat de tddelburger meer dan vier aal de toegestane hoeveelheid icohol had gedronken. Advertentie ajftuincentrum Sertagestraat 1 Vlissingen 0118 470400 -SOUBURG - Een onbe- ■nde jongeman heeft zater- niddag de bromfiets van 59-jarige vrouw uit Oost- mburg gestolen. I vrouw was in een horeca- in de Kanaalstraat naar »en gegaan. De brommer idze voor de zaak gezet. Bin- tag ze opeens dat de jongen met haar brommer vandoor richting Bermweg. De ge ilen bromfiets is een rode Pu- :ïaxi met het kentekenplaat- SJZ-472. VLISSINGEN - In een ho- telin Vlissingen werd zon dag rond 03.50 uur een 25-jarige inbreker uit Brussel op heterdaad be trapt. Door een getuige werd ge meld dat er juist iemand een ruit van het hotel had vernield en naar binnen Ws geklommen. Toen de politie arriveerde trof men de man zittend op een stoel achter de balie aan. Vlet enkele telefoonkaar ten op zak klom hij naar buiten en werd aangehou den. De man werd overge bracht naar Torentijd. veiligheid gebeurde dit jaar nog door de Stichting Strandex- ploitatie Walcheren (SSW) en de reddingsbrigades. De SSW is na de gemeentelijke herindeling opgericht. De stich ting exploiteert het strand en ziet toe op de veiligheid. De SSW is wat de veiligheidstaken betreft alleen aanwezig in West- kapelle en Vrouwenpolder. Op de stranden van Dishoek, Big- gekerke, Zoutelande, Domburg en Oostkapelle zijn reddings brigades actief. In Oostkapelle, Domburg en Vrouwenpolde r/Oranjezon werken zowel de SSW als de reddingsbrigades. B en W van Veere vinden dat geen ideale situatie. Er is af en toe sprake van twee kapiteins op één schip. Dat leidt in de praktijk soms tot problemen. De SSW is eindverantwoordelijk, maar de reddingsbrigades vin den dat zij hun eigen bootjes wel kunnen doppen. De situatie wordt nog onduidelijker, omdat de gemeente reddingsmateriaal ter beschikking stelt aan de red dingsbrigades, maar geen enkel zicht heeft op de dagelijkse gang van zaken. Het college wil dat op alle stran den in de gemeente Veere op eenzelfde manier wordt ge werkt. Dat is duidelijker voor de badgasten, maar werkt ook effi ciënter. B en W willen dat de ge hele strandbewaking op 1 janu ari van het volgend jaar in handen komt van de SSW. Bij strandbewaking hoort: het preventief uitvoeren van pa trouilles op het water, het uit voeren van reddingen en hulp verlening te water en op het strand, tips en informatie geven over veiligheid aan strandbe- zoekers, het zoeken van vermis te kinderen, het verlenen van EHBO en politie en ambulance te woord staan bij eventuele ca lamiteiten. Het college kiest in de nota Strandbewaking nadrukkelijk voor betaalde krachten tijdens het zomerseizoen. In de praktijk is namelijk gebleken dat het steeds moeilij ker wordt om vrij - wiligers te vinden om de diverse hulpposten op de Veerse stran den te bemensen. In zuidwest Walcheren (Dis hoek, Zoutelande) is een proef gehouden met een betaalde lei dinggevende op een strandpost. De gemeente is daar matig te vreden over. Veel vrijwilligers hadden daar moeite mee. Het college vindt het wel goed dat er gedurende het hele seizoen één leidinggevend persoon aan- spraakbaar is. In de nota gaan B en W ervan uit dat er zes betaalde krachten no dig zijn. Deze komen als sei- zoens- of vakantiewerker in dienst bij de SSW op basis van een tijdelijk contract. Boven hen komt één leidinggevende te staan. Een groot voordeel van het in zetten van betaalde krachten is dat zij ook ander werk voor de SSW kunnen doen, bijvoor beeld het strand schoonmaken. De gemeente Veere ver wacht dat de SSW 140.000 LJNM f-Tffejr-S 'vw"! i 1 j r[jM j E"5 i i/Sf-v; jnJI W- LJ Sinterklaas arriveert met zijn Pieten in de Vlissingse haven. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN-Duizendenkin deren en volwassenen hebben zaterdagmiddag in Vlissingen Sinterklaas en zijn zwarte pie ten ingehaald. De Spaanse bis schop meerde om omstreeks kwart over een af in de Koop manshaven. Burgemeester A. van Dok-van Weele van Vlis singen heette de goedheiligman welkom. Vol verwachtingen keken de kinderen uit naar Sinterklaas. Begeleid door een politieboot, kwam de boot van de sint lang zaam maar zeker de haven inva ren. De kinderen moesten nog wel eventjes geduld hebben om alle zelfgemaakte tekeningen te kunnen geven, want het duurde een kleine tien minuten voor de bisschop de kade was opge klommen. Vergezeld door zijn eigen muzikale pieten, die blijk baar muziekinstrumenten had den geleend van de Dikküh Nekküh Bent, ging het stap voets tussen een enorme haag van kinderen richting burge meester Van Dok. Zij zei blij te zijn dat Sinter klaas opnieuw naar Vlissingen was gekomen. Eén vraag brand de al jaren op haar lippen. Waarom komt de sint altijd met de boot en niet met het vliegtuig naar Nederland? De reden voor het gebruik van de boot is simpel. Sinterklaas is al een heel oude man. In zijn jonge jaren waren er geen vlieg tuigen, bussen of treinen. Sin terklaas ging altijd met de boot. Hij is gewend aan de deining van de zee en kan niet meer zon der. Sinterklaas zei dat hij vrijdag avond getwijfeld had of er wel zo veel kinderen bij de haven zouden staan om hem te verwel komen. De boot had last gehad van enorme regenbuien en fikse windstoten. „Maar ik ben ont zettend blij dat er toch weer zo veel kinderen zijn." Diezelfde Advertentie !*aak kennis met de nieuwe Lancer. Een vertrouwde naam in een -°rnpleet nieuw en sportief jasje. [«RIJDT AL EEN LANCER SEDAN/STATION WAGON V.A. 18.795,- I7n BTW' excl- verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Schiphol-Rijk Brandstofverbruik Lancer l^-Eumg km °P 14'3). CO.-emissie 166. Elke nieuwe Mitsubishi personenauto heeft 3 jaar Multigarantie/ I&JV). 5eo|'ce. "Aanbod via Prime Line, geldig t/m 31 december 2003, 0% rente t/m 6 januari 2005. Minimum bedrag ^DJaximumbedrag 12 500.- Eenmalige kosten 99,-. Toetsing BKRTiel. Wijzigingen voorbehouden. door Famke van Loon SCHUDDEBEURS - Het is zwaar spitwerk, zo in die drassi ge klei. Maar de vierjarige Ro bin staat zijn mannetje wel. Met zijn eigen schep gooit hij de grond op de wortels. En plant zo de jonge eik die hij samen met zijn broertjes en neefje van zijn opa Hugo Doeleman krijgt. Ze krijgen zo een eigen plekje op Schouwen-Duiveland. „De kin deren wonen niet in Zeeland, maar ze komen hier erg graag." In het Bos van de Toekomst bij het landgoed Mon Plaisir in Schuddebeurs is zaterdagmor gen een hoop volk op de been. Het miezert, maar getooid in kaplaarzen en warme kleding trekt de stoet vol goede moed het bos in. Want er is een hoop werk aan de winkel. Niet min der dan 63 bomen moeten wor den geplant: mede vanwege de warme, droge zomer moeten jonge bomen, die in maart zijn neergezet, opnieuw geplant worden. Daarnaast gaan nog eens 23 nieuwe eiken, essen, beuken en tamme kastanjes de grond in. Maar niet alleen de grote op komst maakt deze plantronde in het Bos van de Toekomst bijzon der. Het zijn tevens de laatste jonge bomen, die op deze plek terecht komen. En groot mogen worden. „Het bos is vol", zo stelt Dirk Fluijt van Staatsbosbe heer. Want willen de bomen ook over een paar jaar nog de ruimte hebben om te groeien, dan kan er niks meer bij. De volgende Robin schept gretig grond op de wortels van de jonge eik, die voor hem en zijn broertjes en neefje wordt geplant in het Bos van de Toekomst. foto Dirk-Jan Gjeltema bomen zullen in het nieuwe Bos van de Toekomst bij Dishoek op Walcheren de grond in gaan. Veel gezinnen, maar ook organi saties als de gemeente Schou wen-Duiveland en Staatsbos beheer zelf, hebben daarom deze laatste kans op Schouwen- Duiveland aangegrepen om ie der met hun eigen reden een boom voor de toekomst neer te zetten. Want iedere geplante boom in het Bos van de Toe komst heeft zijn eigen verhaal. Organisaties laten een boom groeien ter ere van een j ubileum, terwijl anderen een eik of beuk hebben neergezet ter nagedach tenis aan hun overleden ouders of kinderen. „De boom geeft verbondenheid aan een voorval, verbondenheid met elkaar en verbondenheid met de natuur", aldus Fluijt. Een kort optreden van het Christelijk Gemengd Koor 'Vooruit Zij Ons Streven' uit Oosterland brengt even de planters samen. Maar al snel zwermen ze uit over het terrein om hun verhaal aan een nieuwe boom te verbinden. Dat verhaal voor de familie Doeleman is toe komst. De jonge eik wordt neer gezet voor de kleinkinderen: Robin (4), Daniel (2) en de dit jaar geboren Thijmen en Chris- tiaan. Want hoewel ze hier niet meer wonen, hebben ze zo toch blijvend een plek op de grond, waar hun wortels liggen. La chend van oor tot oor draagt Ro bin al scheppend zijn steentje bij aan deze planting, die voor de familie een extra eigen, per soonlijk tintje krijgt. Onder de wortels verdwijnt de placenta van Thijmen. Doeleman: „Die is bewaard en gaat er nu bij als vruchtbaar goedje. Zodat deze boom maar groot en sterk mag worden." euro extra per jaar nodig heeft. Als de gemeenteraad instemt met de nota Strandbewaking, komt er een einde aan het werk van de reddingsbrigades. Het college erkent dat er verande ringen nodig zijn en dat deze ten koste gaat van de vrijwilligers. „Zij hebben met veel inzet de strandbewaking op een aantal stranden uitgevoerd, waarvoor dank is verschuldigd. Leden van de reddingsbrigades, die geen afscheid willen of kun nen nemen van hun hobby, kun nen als vakantiekracht bij de SSW gaan werken. De nota wordt donderdag (27 november) besproken tijdens een vergadering van de commis sie Financieel Beleid en Alge meen Bestuur. De openbare bij eenkomst begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Met de Con cert- en Gehoorzaal heeft Mid delburg een landelijk unieke zaal in zijn bezit, een concertpo dium voor bezetting tot onge veer 45 muzikanten met een zeer goede tot zelfs uitstekende akoestiek. De klassieke uitstra ling van de zaal komt niet tot haar recht, doordat alles wit ge verfd is en details wegvallen. Maar met een goed kleurenplan en meer bij de klassieke stijl passende stoelen en verlichting heeft Middelburg een prachtige, kleine concertzaal, die tot de mooiste van het land behoort. Dat zeggen althans deskundi gen in het rapport over de toe komst van de zaal. De Concert- en Gehoorzaal is in 1896 gesticht in de tuinen achter het pand Singelstraat 13. Het werd de thuisbasis voor twee muziekgezelschappen, die een jaar eerder de oude concertaal aan de Groenmarkt moesten verlaten. De huidige erfgena men zijn het Zeeuws Orkest en de Koninklijke Oratoriumver eniging Tot Oefening en Uit spanning. Het complex ligt midden in de oude binnenstad, omringd door smalle straten met grote, monu mentale huizen. De keuze was destijds niet voor de hand lig gend. Het ging om een nood greep. De bestaande concert zaal moest dicht vanwege stauratie van de Abdij in 1896. Bijkomend probleem was dat een nieuwe zaal alleen gereali seerd kon worden dankzij een particulier initiatief. Tijd- en geldgebrek én toeval dwong een comité van Middel burgse notabelen haar oog te la ten vallen op de Singelstraat 13. Het pand 'Doet wel en siet niet om' werd hen aangeboden. Daarin ligt ook de verklaring dat de Concertzaal geen promi nente plek heeft. De zalen liggen verscholen achter een gevel, die niet doet vermoeden dat daar achter een unieke concertzaal is gehuisvest. Het resultaat van de inspannin gen van de notabelen leverde een smalle, diepe zaal op te ver gelijken met een schoenendoos. Zo'n constructie staat vaak ga rant voor een goede akoestiek. De zaal is enigszins te vergelij ken met het Concertgebouw in Amsterdam uit 1888. De zaal in Middelburg heeft één groot manco. Het mist uitstra ling. Het interieur is ronduit kaal te noemen. De verlichting is weinig decoratief, sierlijke ornamenten komen niet tot hun recht, omdat het interieur vrij wel volledig wit is. De akoestiek is altijd één van de grootste pluspunten geweest van de Concertzaal. Ingenieurs Associatie Van den Bos De Iongh uit Zierikzee, opstellers van het rapport, vroegen Lucas Vis om zijn mening. Vis is diri gent en artistiek directeur van het Conservatorium van Am sterdam. Hij kent de zaal uit de praktijk. Een aantal jaren gele den leidde hij het Zeeuws Or kest. Ook hij vindt dat de zaal in Nederland als muziekpodium een bijzondere plaats inneemt. Voor veel instrumenten is de akoestiek uitstekend. Voor slag werk en koper zijn verbeterin gen nodig. Hij concludeert dat de Concertzaal behoort tot de beste van de Nederlandse kleine muziekpodia, dat de akoestiek bijzonder goed is, maar dat het complex uitstraling mist. Met een miljoeneninvestering is de Concertzaal te behouden. Gebeurt dat niet, dan verliest Middelburg een uniek architec tonisch, cultuurhistorisch en cultureel complex. kinderen hoeven overigens niet bang te zijn dat ze in de zak wor den gestopt om meegenomen te worden naar Spanje. „Die kin deren worden verdrietig en daar houdt Sinterklaas niet van. Sin terklaas houdt alleen van blije kinderen en dus hoeft nooit meer één kind in de zak." door Carla van de Merbel GOES - Als de Goese brandweer er niemand bij krijgt voor het controleren van panden, duurt het nog tot in de tweede helft van 2009 voor de inhaalslag bij het verlenen van gebruiksver gunningen is afgerond. Twee maanden geleden was al duide lijk dat de gestelde einddatum van 1 januari 2006 niet gehaald zou worden. Uit berekeningen van de brandweer blijkt nu dat - zonder extra personeel - de ge stelde termijn met ruim drieën half jaar wordt overschreden. Een gebruiksvergunning geeft aan dat een pand aan de eisen van brandveiligheid voldoet. Enkele jaren geleden heeft de gemeente Goes extra geld uitge trokken om haast te kunnen ma ken met de afgifte van de ver gunningen. De brandweer krijgt het echter niet voor elkaar voor de gestelde datum van 1 ja nuari 2006 alle panden te heb ben gecontroleerd. De oplopen de achterstand wordt onder meer veroorzaakt door grote, ingewikkelde projecten die veel controletijd vergen. Verder neemt de procedure rond de ver gunning soms meer tijd in be slag dan de daarvoor gestelde twintig uur, bijvoorbeeld als aan panden aanpassingen moe ten worden gedaan om aan de eisen te voldoen. Brandweercommandant P. van Dijk geeft in zijn rapportage aan dat het overgrote deel van objecten waarvoor nog een ver gunning verleend moet worden, gezien de aanwezigheid van pu bliek, valt in de categorie 'zeer gewenst'. Volgens de bereke ning van Van Dijk zullen er in 2004 58 vergunningen inhaal slag en 12 nieuwbouw afgege ven worden. Hij schat het jaar lijkse aantal inhaalslagver gunningen op gemiddeld 55, waarmee hij uitkomt op een einddatum na medio 2009. Ook de controle op vergunningen loopt gevaar. Met de huidige ca paciteit loopt die terug naar één controle in de drie jaar, aldus Van Dijk. De brandweercommandant pleit daarom in zijn rapport voor een extra man/vrouw. De inhaalslag kan dan per 1 januari 2007 zijn afgerond en ook de controle kan dan vaker plaats vinden. De brandweer had eer der al om uitbreiding gevraagd. De tunnel zou ons dichter bij elkaar brengen. Toch is in de hoofden van veel Zeeuwen de knop nog niet helemaal om, blijkens de ervaring van een lezeres uit Zeeuws-Vlaande- ren. Ze vroeg laatst bij het ANWB-kantoor in Middel burg om informatie over een korte vakantie naar Athene. Ze werd geholpen door een vriendelijke, blonde jonge dame die haar alle inlichtin gen verschafte. Toen de leze res vroeg of ze de reizen ook bij het ANWB-kantoor in Terneuzen kon boeken, ant woordde zij dat dat zeker kon. U hoeft daarvoor echt niet van het eiland af." Advertentie) wit of bruin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7