PZC Belgen vrezen chaos lij proces-Dutroux Litouwers eisen aftreden president Paksas Turken betogen massaal tegen terreuraanslagen OPRUIMING Berlusconi is blij met halve vrijspraak ex-minister Defensie erbouwings luteur Dola de Jong dood tot 80% Oud-militairen maken amok in Kaboel Duitsland belooft in 2005 te voldoen aan begroting fwee aanslagen met autobommen eisen negentien doden maandag 24 november 2003 Journaliste Opgestapt Korting ^o66e(aar-Notet Gruwelijke beelden Wet tegen spam Pakistan meldt bestand Kashmir Lichtgevende vis gen-huisdier Milanezen huis uit om oude bom Gratie RAF-lid Wagner na 24 jaar Vlaams gewest zit op zwart zaad Politie Irak doelwit terroristen JAGDAD - Het gewelddadige „net tegen de bezettings- njcht in Irak heeft zich het af kopen weekeinde vooral ge it tegen de Iraakse politie, als verlengstuk van de be letters wordt beschouwd. Door itee aanslagen met autobom- jen op politiebureaus vielen ülerdag zeker negentien doden raakten tientallen mensen wond. ioorPascale Thewissen tonze redactie buitenland Volgens artsen is het moeilijk te bepalen hoeveel mensen zijn omgekomen, omdat veel licha men in stukken zijn gereten. Gisteren zijn drie Amerikaanse militairen gedood. Een aanslag op een politiebu reau in de plaats Baquba, 60 ki lometer ten noordwesten van Bagdad, kostte zeker zeven agenten het leven. Ook een ne genjarig meisje en een oude vrouw vonden de dood. Tiental len mensen raakten gewond. Vijf agenten worden vermist. Bij het bureau ontplofte een au to vol explosieven, waardoor een enorme krater ontstond. Niet ver van Baquba ontplofte rond dezelfde tijd ook een auto bom bij een politiebureau. Dat gebeurde in Khan Bani Saad, een gehucht langs de weg naar Bagdad. Zes Iraakse politie mensen en drie burgers kwamen om, evenals de zelfmoordterro rist. Dertien mensen raakten ge wond. Diezelfde dag schoten onbeken den een hoge politiefunctiona ris dood, toen die een moskee in Mosul verliet. De politieman had de leiding over de bewaking van de olie-installaties in en rond de stad. In het westen van Mosul zijn gis teren twee Amerikaanse mili tairen gedood. De aanvallers openden het vuur op hun auto. Toen die niet verder kon, scho ten ze de twee dood. Volgens ge tuigen sneden de daders vervol gens hun slachtoffers de kelen door, maar het Amerikaanse le ger sprak dat tegen. Later op de dag kwam in Baquba een Ame rikaanse militair om, toen zijn voertuig ontplofte door een bom op de weg. Twee inzittenden raakten gewond. Bij Bagdad nam het Iraakse ver zet voor het eerst een burger vliegtuig onder vuur. Een toe stel van het koeriersbedrijf DHL werd zaterdag kort na ver trek uit Bagdad door een raket geraakt. Getuigen meldden dat de linkervleugel van de Airbus A3 00 was getroffen en dat een motor vlam had gevat. De piloot maakte in Bagdad een noodlan ding. Niemand raakte gewond. Voor het eerst in dertien jaar heeft Irak weer een ambassa deur in de Verenigde Staten. De regeringsraad benoemde daar toe gisteren Rand Rahim Fran ke. Zij moet 'het nieuwe gezicht van Irak' naar buiten brengen, zei minister Zebari van Buiten landse Zaken op een persconfe rentie in Washington. Algerije behartigde de belangen van Bagdad in de VS sinds de oorlog van 1991. Bahrein neemt die rol over tot de Iraakse ambassade gereed is, aldus Zebari. Franke zei het beeld van het af schuwelijke verleden te willen uitwissen. „Zelfs toen de am bassade open was, was die een bron van angst en dreiging voor Iraakse emigranten. Mijn rol is om weer vriendelijke relaties met hen aan te knopen", zei zij. De banneling Rand Rahim Franke werkte eerder voor de Iraq Foundation in Washington. In de VS wonen circa 400.000 Irakezen. ANP/AFP/RTR/DPA 1ARLEN - Aarlen maakt zich pvoor een overrompeling. Alle ijfhotels in de normaal zo sla- jerige hoofdstad van Belgisch kixemburg zitten vol als in volgend jaar het proces Mare Dutroux en consor- h begint. Intussen groeit de mes voor een debacle. Ex-minister van Justitie Mare ferwilghen vreest voor een even jiotechaos als tij dens de rechts- aaktegen de vermoedelijke op drachtgevers van de moord op leBelgische minister van Staat, Indré Cools. Raadslieden die jthzelf amper kunnen ver- laan, verdachten die spoorloos ;jn en huurmoordenaars die mindbaar blijken. Hetproces- iiols, dat vorige maand begon, bepaald geen schoolvoor- !d van een snelle, effectieve schtsgang. De liberaal Ver- ■ilghen, die bekendheid ver- iierf als voorzitter van de par- mentaire enquêtecommissie iehet falen van justitie en poli- in de zaak-Dutroux onder- :ht en in de vorige regering- khofstadt minister van Justi- was, ziet de bui al hangen. >1 proces-Dutroux zou wel is net zo'n rommeltje kunnen Wen, zei hij zaterdag, wilghen, nu minister van iwikkelingssamenwerking, plaatst ook kanttekeningen bij de werking van het Hof van As sisen. „Een huisarts verwijst je naar een specialist, als hij ziet dat het om een serieuze kwaal gaat. In het gerecht is het net omge keerd. Voor het zwaarste mis drijf word je niet verwezen naar een professionele rechter maar naar een volksjury. Het proces- Dutroux wordt een klassiek as- sisenproces. Ik kan alleen maar hopen op een normaal verloop. Maar gezien het proces-Cools moeten we met alles rekening houden." Intussen maakt Aarlen zich op voor een invasie van journalis ten uit de hele wereld. Een ho telkamer is in de wijde omtrek niet meer te vinden. Een pro bleem waar ook de advocaten van Dutroux en van de burger lijke partijen tegenaan lopen. Minister van Justitie Laurette Onkelinx is van plan de advoca ten en andere belanghebbenden te huisvesten in een kazerne in de buurt van Aarlen. Op en neer rijden is volgens haar geen op tie, aangezien op de twee auto snelwegen naar Aarlen, de E25 Luik-Luxemburg en de E411 Brussel-Namen-Aarlen, wordt gewerkt. Toch vindt de minister het te vroeg voor doemscena rio's. Volgens haar gaat het om praktische problemen die opge lost kunnen worden. iOS ANGELES - In haar woon- iin het Amerikaanse Cali- niëis woensdag op 92-jarige itflijd de Nederlandse schrijf- «Dola de Jong overleden. Dat ïldden lokale media in de Ver- aigde Staten zaterdag. Dorothea Rosalie de Jong ;f zowel in het Engels als het Nederlands. Haar be- Bdste werk is de oorlogsro man En de akker is de wereld uit «6. tor dit boek kreeg ze de pro prijs van Amsterdam, laar. in het Engels geschreven triller The Wh irling of Time uit 8Mvertaalde ze zelf in het Ne- monze redactie buitenland derlands. Ze kreeg er de presti gieuze Edgar Allen Poe Award voor en het boek werd in de VS verfilmd. Verder heeft Dola de Jong een aantal kinderboeken op haar naam staan die eerst in het En gels verschenen en in het Neder lands zijn vertaald. Dola de Jong werd in 1911 in Arnhem geboren. Als journalis te werkte ze bij de Nieuwe Arn hemse Courant en op de kunst redactie van De Telegraaf. In 1940 vertrok ze naar de VS. Haar vader, stiefmoeder en broer die in Nederland bleven, kwamen om in de Tweede We reldoorlog. ANP Politiemensen stellen zich in Vilnius op tegenover betogende aanhangers van president Paksas. foto Mindaugas Kulbis/AP van onze redactie buitenland VILNIUS - Duizenden demonstranten hebben zich zaterdag in de Litouwse hoofdstad Vilnius verzameld voor het presidentieel paleis om het aftreden van president Rolandas Paksas te eisen. Paksas wordt ervan verdacht banden te onderhouden met een malafide Russische zakenman. Vierduizend demonstranten kwamen za terdag samen op het Daukantasplein voor het presidentieel paleis in Vilnius. Som migen hadden spandoeken bij zich met teksten als 'Paksas is geen president meer' en 'Meneer de president, hoeveel hebben de Russen u betaald?'. De menigte werd scherp in de gaten gehouden door de poli tie, niet in de laatste plaats omdat aan de andere kant van het plein vierhonderd aanhangers van Paksas een tegendemon- stratie hielden. Beide betogingen verlie pen echter rustig. President Paksas wordt ervan verdacht banden te onderhouden met de Russisch- Litouwse zakenman Joeri Borisov, die 1,2 miljoen litas (335.000 euro) in de cam pagnekas van Paksas stortte voor de ver kiezingen van j anuari dit j aar. Borisov zou geprobeerd hebben de president te chan teren. Begin deze maand werd een parlementair onderzoek naar de zaak ingesteld. De on derzoekscommissie legt naar verwach ting haar conclusies in december voor aan het parlement. Als de commissie Paksas schuldig acht, dan begint het parlement waarschijnlijk een afzettingsprocedure. De Litouwse justitie is een gerechtelijk onderzoek begonnen tegen Borisov. Door de verdenkingen tegen Paksas zijn al vijf van diens belangrijkste adviseurs opgestapt. De president, een voormalig stuntvlieger die de verkiezingen in janua ri verrassend won, heeft aangegeven niet aan aftreden te denken, ondanks de op roepen daartoe van verschillende politici en andere publieke figuren. AP ■MrFidan Ekiz JANBOEL - Duizenden Tur- hebben zaterdag gedemon teerd tegen de bomaanslagen 'Istanboel. De straten zijn de- Nag gekleurd met roodwitte lirkse vlaggen. In Istanboel kamelen de mensen zich op 4 grote Taksimplein. Na een 'Buut stilte voor de slachtof- risklinkt het: „We vervloeken k terroristen. Ze maken ons te'klein. Hier staan we: we zijn iet bang." %t zaaien is wat de daders "1®, En dat gunnen we ze -(tzegt Meltem Yanik, die Woopt in de stille tocht. De ';'aSu vrouw houdt de Turkse ;!1§ haar handen nog hoger Met trillende onderlip zegt dat iedereen moet bidden JW de slachtoffers 'milieleden van de overlede- Advertentie damesmode - lingerie - badkleding denmarkt 5, Yerseke, tel. 0113-572084 (vrijdag koopavond) nen nemen deze dag voor de laatste keer afscheid van hun naasten. Op de Feriköy-kerkhof klampt Naciye Kuru zich vast aan de doodskist van haar doch ter Nadide. De 27-jarige vrouw kwam donderdag om bij de ex plosie voor het Britse consulaat in Beyoglu, waar ze werkte. „Ze heeft een dochter van drie. Mijn kind, hoe moet ik verder zonder jou", huilt Naciye. Bij de explosies in Istanboel is ook de beroemde toneelspeler Kerem Yilmazer gedood. Zijn begrafenis wordt bijgewoond door premier Erdogan en Ali Müfit Gürtuna, burgemeester van Istanboel. De acteur kwam om bij de aanslag op de Britse HSBC bank. „Turkije heeft een van zijn grootste toneelspelers verloren", zegt de premier. Erdogan is ook bij de begrafenis van twee omgekomen politie mannen. In zijn toespraak haalt hij uit naar de Turkse media 'die WASHINGTON -Amerikaanse internetgebruikers krijgen mo gelijk binnenkort van de over heid de bescherming waar ze al tijden op hebben zitten wach ten. Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden stemde zater dag met grote meerderheid voor een wetsvoorstel die het gebruik van junkmail of spam aan ban den legt. AFP/ANP gruwelijke beelden van slacht offers bi ij ft afbeelden en uitzen den'. De Turkse rechtbank voor staatsveiligheid had dat kort na de eerste bomaanslagen op de synagogen in Istanboel verbo den. „Beelden van afgerukte le dematen en bloedige slachtof fers moedigen de terroristen aan", meent Erdogan. „Neem een voorbeeld aan de Ameri kaanse media. Bij de aanslagen van 11 september zagen we niet een keer een verminkt lichaam op de televisie." De premier sluit zich hiermee aan bij de korpschef Celalettin Cerrah, die de media zelfs ver antwoordelijk houdt voor de tweede serie bomaanslagen. Hij vindt dat de berichtgeving het politieonderzoek heeft belem merd. „We waren de daders op het spoor", aldus Cerrah. „Maar alle informatie waarover we be schikten werd openbaar. Wat hebben jullie hiermee bereikt? Als de media er niet waren ge weest, hadden we deze agenten nu niet hoeven begraven." Turkse journalisten zijn woe dend op de uitspraken van de korpschef. „Cerrah gaat te ver", reageert Oktay Eksi, voorzitter van de Turkse Journalisten Ver eniging. „Hij beweert dat Turk se media onthullingen heeft ge daan over de daders, die ze op het spoor waren. Als dat waar was, dan waren de tweede aan slagen juist niet gebeurd. Dan zouden we de terroristen juist hebben afgeschrikt. Cerrah moet zijn eigen werk goed doen", aldus Eksi. GPD Een ambtenaar van het Afghaanse ministerie van Defensie roept de boze oud-militairen op tot kalmte. foto Amir Shah/AP van onze redactie buitenland KABOEL- Een demonstratie van zo'n duizend ontslagen militairen en andere defensiemedewer kers in de Afghaanse hoofdstad Kaboel is gisteren uit de hand gelopen. Een deel van de demonstran ten stormde door het hek rond het ministerie van Defensie en sommigen begonnen te schieten, waarbij ruiten van het ministerie sneuvelden. Militairen namen de demonstranten daarop on der vuur, aldus een woordvoerder van het minis terie. Vier betogers werden getroffen en een van hen overleed later in het ziekenhuis. De ontslagen defensiemedewerkers demonstreer den omdat ze nog loon tegoed hebben. Afghanis tan is bezig een nieuw nationaal leger op te zetten en dat betekent dat meer dan vijftigduizend offi cieren en andere defensiemedewerkers worden ontslagen. De afgelopen tien maanden zijn al twintigduizend mensen op straat komen te staan. Het ministerie van Defensie zegt de achterstallige salarissen te zullen betalen, maar daar nu nog geen geld voor te hebben. De Afghaanse regering is vrijwel volledig afhan kelijk van buitenlandse hulp en veel overheids personeel heeft al maanden geen geld gekregen. AP ISLAMABAD - Pakistan heeft verrassend eenzijdig een wa penstilstand afgekondigd langs de grens van de omstreden re gio Kashmir. De Pakistaanse premier Zafarullah Khan Jama- li meldde dit gisteren in een televisietoespraak. Het bestand treedt over enkele dagen in werking met het ein de van de islamitische vastenmaand ramadan en is een gebaar van goede wil naar buurland India. De premier hoopt op een positief antwoord uit dat land. New Delhi komt vandaag met een officiële reactie. Militairen van India en Pakistan beschieten elkaar dagelijks langs de grenslijn in Kashmir. Beide landen hebben sinds 1947 drie keer oorlog met elkaar gevoerd, waarvan twee keer over Kashmir. ANP/AFP WASHINGTON - In de Verenigde Staten is vanaf januari het eerste genetisch gemanipuleerde huisdier te koop, een licht gevende vis. Dit meldde zaterdag de Los Angeles Times. De zogeheten GloFish is een zebravis waarbij koralengenen zijn ingeplant. Al bij zwakke lichtinval moet GloFish felrood oplichten, aldus producent Yorktown Technologies. De firma wil de vis alleen in de VS verkopen. ANP/DPA MILAAN - In het centrum van Milaan zijn gisteren ruim 55.000 inwoners geëvacueerd, omdat een bom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk moest worden gemaakt. Na vier uur mochten ze terugkeren. Volgens de autoriteiten is de de montage van de bom goed verlopen. De ruim 500 kilogram zware bom is vorige week ontdekt bij graafwerkzaamheden rond het Centraal Station. Het projec tiel is in 1943 door een Britse bommenwerper afgeworpen. Milaan was in de oorlog geregeld het doelwit van geallieerde bombardementen. ANP/DPA/RTR BERLIJN - De tot levenslang veroordeelde RAF-terrorist Rolf Clemens Wagner krijgt gratie, zo heeft de Duitse bonds president Rau zich voorgenomen. Rau wil eerst nog juridisch advies inwinnen, alvorens zijn beslissing bekend te maken. Naar verwachting komt Wagner begin volgende maand vrij, zo meldde gisteren het tijdschrift Der Spiegel. De 59-jarige Wagner heeft dan 24 jaar van zijn straf uitgezeten. Wagner was als lid van de Rote Armee Faktion betrokken bij een serie terreurdaden in de jaren zeventig, waaronder de ge ruchtmakende ontvoering van en moord op werkgeversfede ratie-voorzitter Hanns-Martin Schleyer in 19 7 7AP BRUSSEL - Sommige ambtelijke diensten van het gewest Vlaanderen kunnen de rekeningen voor telefoon, gas of uitge voerde opdrachten niet meer betalen. Ze kampen met geldge brek, omdat minister Van Mechelen van Financiën weigert cle begroting van 2003 te overschrijden. De ambtenaren proberen nu rekeningen door te schuiven naar 2004, in de hoop dat er dan meergeld is. „Het gebeurt wel meer dat uitgaven even worden uitgesteld tot het volgende boekjaar. Maar zo erg als het nu isheb ik het nog nooit meege maakt", aldus J. Leroy, financieel expert van de Vereniging voor Vlaamse Steden en Gemeenten, zaterdag in de krant De Standaard. Een aantal kleine aannemers zou door de uitge stelde betalingen al failliet zijn gegaan. ANP door Hans Geleijnse MILAAN - Een overwinning met een bittere bijsmaak. Zo kwalificeerde Previti, de Itali aanse ex-minister van Defensie en boezemvriend van premier Berlusconi, zijn veroordeling door de rechtbank van Milaan tot vijf jaar cel. Hij was slechts blij dat het zaterdag gevelde vonnis hem vrijsprak van om koping van rechters in het pro ces waar ook Berlusconi bij be trokken is, de verkoop van het staatsvoedingsconcern SME. Om die reden was het vonnis voor Berlusconi ook goed nieuws. Dat de bewijzen van corruptie in de SME-zaak niet voorhanden waren bewees vol gens een door hem zaterdag ge publiceerde verklaring dat de officieren van justitie 'mij om acht jaar lang geslachtofferd hebben met politieke justitie'. Het SME-proces tegen Berlus coni kan dankzij een haastig door het parlement geïntrodu ceerde immuniteitswet pas worden voortgezet als de om streden mediamagnaat premier af is. Maar dat de 'rode toga's' van het Milanese parket in het proces tegen Previti niet konden aantonen dat deze advocaat en topmanager van Berlusconi's bedrijf Fininvest met omkoping van rechters wilde verhinderen dat SME verkocht zou worden aan de schatrijke industrieel De Benedetti maakt het onwaar schijnlijk dat de bewijslast straks voldoende zal zijn om Berlusconi te veroordelen. Previti's veroordeling wegens corruptie gold een betaling in 1991 van 434.000 dollar aan de Romeinse rechter Renato Squil- lante. Deze rechter die midden jaren tachtig voorkwam dat SME aan De Benedetti kon wor den verkocht, kreeg zaterdag acht jaar cel aan zijn broek. Het Milanese parket gaf dit weekeinde geen enkel commen taar op het vonnis. Eerder had den de officieren van justitie de zaak-Previti gekwalificeerd als het 'grootste omkopingsschan daal uit de Italiaanse geschiede nis'. Ook de linkse politieke par tijen - die het eerder schandalig vonden dat Berlusconi zich als premier ongrijpbaar maakte voor justitie - onthielden zich van commentaar. De argumentatie van de rech ters wordt pas over negentig da gen duidelijk met de volledige publicatie van het vonnis. GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - Duitsland komt met ingang van 2005 terug bin nen de Europese grenzen voor begrotingstekorten. Dan is het tekort 2,5 procent van het natio naal inkomen, lager dan de grens van 3 procent voor euro landen. Voor dit jaar en volgend jaar is nog een begrotingstekort van respectievelijk 4 en 3,5 pro cent voorzien. Dat meldt de Duitse minister van Financiën Eichel binnen kort in Brussel, aldus het Duitse weekblad Der Spiegel dat van daag verschijnt. Vandaag ver gaderen de ministers van Finan ciën van de twaalf eurolanden over een voorstel van de Euro pese Commissie om in te grij pen. De commissie wil dat Duitsland flink bezuinigt om in 2005 onder 3 procent uit te ko men en miljardenboetes opleg gen als het doel niet wordt ge haald. De Duitse regering is tegen zul ke voorschriften en straffen. Ze zegt vrijwillig en op eigen wijze het doel te zullen halen. Minis ter Eichel vreest dat de voorge schreven nieuwe bezuinigingen op dit moment het economisch herstel vertragen. Hij wil de maatregelen pas nemen als de economie opleeft. Om zijn standpunt te verdedi gen heeft Eichel kort voor de vergadering een brief gestuurd aan de andere euroministers, al dus de Süddeutschen Zeitung van vandaag. Hij schrijft te ho pen op een gemeenschappelijke en economisch verantwoorde oplossing. Eichel zegt geen on enigheid te willen tussen de lid staten van de EU. Zijn collega Zalm wil de maatregelen juist verscherpen. ANP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5