PZC Thom de Graaf in het nauw op D66-congres Ronald Goedemondt wint Cameretten 2003 Ex-vriend Maja verdacht van moord Vijfde deel Potter goed foor record Vooral zware psychiatrische gevallen worden aan hun lot overgelaten EDOX 24 november 1953 Schiphol voert kofferchips in maandag 24 november 2003 OM vervolgt flitspaalactivist Pieten op rooftocht in Amsterdam Rouvoet treurt over platvloersheid Treinenloop na branden hervat Lijk vermiste Zwollenaar gevonden Ondemocratisch www.edox-watches.com Zorg voor junks is ondermaats LELYSTAD - Het Openbaar Ministerie in Lelystad brengt Frank Jacobs (37) uit Almere voor de rechter om diens activi teiten voor de Tuf Tuf Club, die ageert tegen verkeersboetes en flitspalen in Nederland. Politieagenten en landelijk verkeers officier van justitie K. Spee hebben aangifte gedaan. Op de website van de club staan foto's van onklaar gemaakte flits kasten. Volgens het OM is Jacobs tussen j uli en eind september 2 0 01 te ver gegaan met teksten en afbeeldingen. Hij moet daarom morgen voor de politierechter in Lelystad verschijnen. ANP AMSTERDAM - Dit keer was het geen speelgoedtuig dat als cadeau uit de zak kwam, maar een echt vuurwapen waarmee zaterdagmiddag twee mannen als zwarte Piet verkleed, een postkantoor in Amsterdam-West wilden overvallen. Een politiewoordvoerder zei dat de twee pieten het postkan toor aan de Reinier Engelmanstraat zonder buit verlieten. Hij wist nog niet waardoor de overval mislukte. ANP HILVERSUM - Fractieleider Rouvoet van de ChristenUnie maakt zich zorgen over de 'verplatting' van het debat in de Tweede Kamer. In het radioprogramma TROS Kamerbreed zei hij zaterdag dat parlementariërs zich te veel laten leiden door de hype van het moment. Later blijkt een bepaald nieuwsfeit meestal nog weinig voor te stellen, aldus de Chris- tenUnie-voorman. Rouvoet won afgelopen week de Thorbeckeprijs voor politie ke welsprekendheid. Volgens de jury heeft hij de bereidheid om 'tegen politieke modes in beschaving in woord en gebaar te laten prevaleren' en combineert hij dat met 'grote parle mentaire effectiviteit en scherpte'. ANP UTRECHT - De Railsverkeersleiding heeft zaterdagochtend het treinverkeer weer vrijgegegeven op het traject tussen Bre da en Tilburg. Sinds vrijdagavond 22.30 uur reden daar geen treinen, nadat bij Huiten (gemeente Gilze-Rijen) brand ont stond in het achterste stel van een sneltrein op de lijn Roosen- daal-Zwolle. De NS koppelden het brandende treinstel af. De Railverkeersleiding en de politie tasten nog in het duister over de oorzaak van de brand. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ook het treinverkeer rond Den Haag Centraal Station hervat. Het station werd eer der ontruimd door een brand in een treinstel. De brand brak uit in een sprinter van de stadslijn Zoetermeer. Volgens de zegsman was de brand aangestoken. ANP ZWOLLE - Een voorbijganger heeft gisterochtend het li chaam van een 19-jarige Zwollenaar, die sinds 26 oktober werd vermist, aangetroffen in de Thorbeckegracht in Zwolle. De man is volgens de politie door verdrinking omgekomen. Duikers van de brandweer en de Koninklijke Landmacht zochten tussen 27 oktober en 12 november naar het lichaam wegens de landelijke intocht van Sinterklaas in Zwolle op za terdag 15 november. De politie vreesde dat het lichaam bij aankomst van de Goedheiligman boven water zou komen. Het lichaam van de 19-jarige dreef niet vlakbij de plek waar Sinterklaas voet aan wal zette. Het slachtoffer is 26 oktober vermoedelijk vanaf een boot in de gracht gevallen. ANP AARDE - Het schip Utrecht van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd keerde on langs weer terug in de thuisha ven Rotterdam. Het schip had in bijna vijf jaar, 572.980 kilo meter afgelegd. Deze afstand is gelijk aan vijftien keer de aarde rondvaren. Het schip brak hiermee een re cord. De bemanning werd in de jaren bijna vijf keer afgelost.' TITO - Joegoslavische kiezers zijn nog steeds voor het be wind van Tito. Tien procent van de kiezers is tegen het regi me van de maarschalk. Zon dag werden de algemene verkiezingen voor het Joego slavische 'lagerhuis' gehou den. President Tito kreeg in zijn kiesdistrict in Belgrado 34.768 van de 35.575 stemmen. SYNAGOGE - Synagoges zijn schaars geworden in Neder land. De gebouwen krijgen een andere bestemming. Zo is in Bergen op Zoom een kinder wagenfabriek in de jodenkerk gevestigd, in Dordrecht en Kampen een garage en in Delf zijl een badhuis. In twintig ge vallen kreeg de synagoge een kerkelijke bestemming. Dit is de joden een gruwel, al zien ze dit toch liever dan dat het ge bouw tot een ruïne vervalt. Internet: www.pzc.nl V Internetredactie: K H Postbus 31 M «m. 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel, (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €.217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47,70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternetwww.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LUSQSflEr 'ILTHOVEN - De Nederlandse lioekhandelaren hebben het nog nooit zo druk gehad als in het af kopen weekeinde. Het begin ran de verkoop van het vijfde deel in de Harry Potter-reeks Itidde tot een bestorming van de rinkels. In twee dagen tijd kocht het publiek 400.000 semplaren van 'De Orde van de Feniks'. ■Zaterdag was een historische wkoopdag", zei secretaris A. Doeser van de Nederlandse Boekverkopersbond. „Het eni- ge boek dat hierbij in de buurt >omt, is het boekenweekge schenk tijdens de eerste zater dag van de jaarlijkse boeken week. Maar dat is gratis, dus telt eigenlijk niet mee." Be eerste oplage van Harry Pot sen de Orde van de Feniks be- gt een miljoen stuks. De doekhandels hadden op voor- Band al 900.000 exemplaren be steld bij de uitgever, üoeser vermoedt dat de Potter- 'ekte zijn grenzen heeft bereikt. ÖP Een leerlinge van het Dominicus College heeft bloemen meegenomen om haar medeleven te betuigen tijdens de herdenkingsdienst voor Maja. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Onder de vier verdachten van de moord op de zestienjarige scholiere Maja Bradaric uit Nijme gen is volgens diverse bronnen een ex-vriendje van het slachtoffer, een zestienjarige Nijmeegse jongen. De ver dachten worden vandaag voorgeleid aan de rechter commissaris. De politie wil nog steeds niets kwijt omtrent de identi teit van de verdachten. In de omgeving van de zestienj a- rige j ongen is met verslagenheid en ongeloof gereageerd op diens arrestatie. De andere drie verdachten zijn eveneens jeugdig. Het stoffelijk overschot van Maja Bradaric werd begin vorige week bij Bemmel gevonden. Op het Dominicus College in Nijmegen stonden zeshon derd belangstellenden gisteren stil bij de dood van Ma ja. Medescholieren en vrienden van de vwo-leerlinge droegen tijdens de herdenking gedichten aan haar op. De herdenking werd gehouden in de aula van de school. Haar ouders waren niet bij de herdénking, wel waren er nichtjes van Maja aanwezig. Veel aanwezigen waren op verzoek in het zwart gekleed, naar Bosnisch gebruik. De familie Bradaric kwam acht jaar geleden vanuit Bosnië naar Nederland. Het programma was opgesteld door klasgenoten van Maja. In de aula stonden verder veel bloemstukken. „Ze hield veel van bloemen en kleuren. We denken dat ze het zo mooi zou hebben gevonden", zegt Florance Bochem (15), een vriendin. Verder zei ze nog over Maja: „Ze wilde rechten studeren en advocaat worden." ANP/GPD van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Ronald Goede mondt heeft het 38ste caberet- AM/Oi ÏATtM W E- Goudem p~o~r .rc H HEM. I op 6'£VEM concours Cameretten 2003 gewonnen. Hij streed zaterdag avond in het Oude Luxor Thea ter in Rotterdam in de finale te gen Dimitri Desmyter en Ilse Warringa. Volgens de jury weet de winnaar 'op een droogkomi sche manier lach na lach op te stapelen en laat hij het publiek alle hoeken van de zaal zien'. De jury, onder leiding van voor zitter M. Hartman, vond het ni veau van de deelnemers bijzon der goed, zo liet de stichting Cameretten gisterochtend vroeg weten. Over het stuk Spek van Goedemondt zei ze verder: „Zijn verhaal is spitsvondig, kent snelheid, heeft een diepere laag en is een klassieke confe rence van deze tijd." Goedemondt kreeg verder de publieksprijs uit handen van de cabaretiers Arie en Silvester. De persoonlijkheidsprijs ging naar Jochen Otten, die bij de beste negen kandidaten hoorde, van wege zijn 'interessante uitstra ling'. De drie finalisten van Cameret ten doen tijdens de finaletoer- nee van december tot en met fe bruari theaters in het land aan. Cameretten, het oudste caba retfestival van Nederland, sig naleert en stimuleert nieuw ta lent en biedt hen een kans een professionele loopbaan te be ginnen. Het bracht een scala aan beken de cabaretiers voort, onder wie Brigitte Kaandorp, Herman Finkers, Theo Maassen en Marc-Marie Huijbregts. ANP door Frouke Houtman MAASTRICHT - De D66-top heeft zaterdag tijdens haar na jaarscongres in Maastricht een half jaar kabinetsdeelname ver dedigd. Daarbij brachten de le den onbedoeld minister De Graaf van Bestuurlijke Ver nieuwing bijna in grote proble men. Veel D66'ers vrezen dat hun partij door deelname aan de co alitie met CDA en WD haar sociale gezicht verliest. Fractie voorzitter Boris Dittrich pro beerde de leden zaterdag in Maastricht gerust te stellen. „Wij zijn geen andere partij ge worden. Wij voeren nu belang rijke delen van ons programma uit." Volgens Dittrich is de mis sie van het kabinet weliswaar lastig, omdat de economie niet meewerkt en mensen hun baan verliezen. Maar hij blijft de ka binetsmaatregelen aanvaard baar vinden. „Iedereen gaat erop achteruit. Nou ja, bijna ie dereen. De laagst betaalden gaan erop vooruit." Bij het indienen van een andere motie moet minister Thom de Graaf even peentjes hebben ge zweet. De motie hield in dat eerst de Grondwet moet worden gewijzigd voordat het nieuwe kiesstelsel er komt. In dat nieu we stelsel, een initiatief van De Graaf, brengt de kiezer bij Tweede-Kamerverkiezingen een stem uit op een landelijke kandidaat én één op een regio nale. De Rotterdamse indiener van de motie meende de minister van Bestuurlijke Vernieuwing hier mee een steuntje in de rug te ge ven, niet beseffend dat ze De Graaf met haar goede bedoelin gen fors voor de voeten liep. De Graaf, die de ministerraad vrij dag nog niet achter zijn voorstel heeft weten te krijgen, hecht na melijk juist aan snelle invoering van het nieuwe stelsel. Een grondwetswijziging neemt ja ren in beslag en het is zeer de vraag of het plan nog wel door gaat. Ongerust beende de minister dan ook naar een van de micro foons in de zaal. „Ik wil de con gresgangers deze motie ten strengste ontraden", sprak hij op dreigende toon. Uit de reac ties in de zaal viel echter op te maken dat de motie veel steun zou krijgen. Zover kwam het niet. Hoewel de inspreektijd inmiddels was ver streken, nam De Graaf op de de mocratische bijeenkomst heel ondemocratisch nogmaals het woord. „Sorry dat ik er weer over begin, maar ik kom in heel grote problemen als jullie deze motie aannemen", smeekte hij de zaal bijna. „Die zal de tegen standers van een nieuw kiesstel sel juist een nieuw argument geven om invoering uit te stel len. Ze zullen zeggen: 'Zie je wel De Graaf, jouw achterban wil het nu ook niet'." De Graafs smeekbede deed de zichtbaar geschrokken Rotterdamse be sluiten snel haar motie in te trekken. GPD Advertentie VERFIJNING VAN TWO. Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg. Juwelier 't Goudoppertje (Goes, Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burchtstraat 8-10) Siuis. Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 rfnnrFerdi Schrooten OEN HAAG - Duizenden lang durig verslaaf den slagen er door gebrekkige zorg en opvang niet in uit de problemen te komen. In de opvang is het vechten om een plek. Instanties helpen junks onvoldoende aan huisvesting, iverk en bij schuldsanering. Vooral de zwaarste probleem gevallen, verslaafden met psy- chiatrische stoornissen, worden aan hun lot overgelaten. SCHIPHOL - Schiphol rust be gin volgend jaar de bagage van passagiers uit met een chip. Zo koopt de luchthaven het aantal koffers dat zoekraakt, verder omlaag te brengen. De proef met de chips hoort in een reeks moderniseringen in iet bagage-afhandelingspro- tes, zegt Sehiphol-woordvoer- derR. Wever. Nu raakt nog drie procent van alle koffers tij delij k zoek tijdens de vluchten Wever: .Vooral bij vluchten met korte overstap tij den kunnen de chips nuttig zijn." Luchtvaartmaatschappijen maken veel kosten bij het op sporen van zoekgeraakte koffers. De chips maken het eenvoudiger om koffers in de bagageruimte op te sporen van oassagiers die zich niet aan de gatehebben gemeld. Dechips worden aangebracht in delabels met streepjescode die aan bagage worden bevestigd, '(ia poortjes in het bagagetra- ject kunnen de koffers worden gevolgd door de signalen die de hps afgeven. De proef begint in februari of maart en duurt twee tot drie laanden. Schiphol werkt sa- jenmet de Japanse luchthaven Sarita in Tokio, waar de baga geafhandeling wordt gemoder- aiseerd. Ook Frankfurt, Singa- »re, Seoul, Honolulu, New ïork en Los Angeles zullen de Sip kunnen verwerken. GPD Dat concludeert het Trimbos- Instituut vandaag in een rap port over de kwaliteit van zorg voor langdurig verslaafden. Het instituut deed twee jaar lang onderzoek in Den Haag, Rotter dam, Deventer, Almelo, Venlo, Groningen en Gouda. Daar zijn 339 instanties benaderd, waar onder politie, geestelijke ge zondheidszorg, de GGD, maat schappelijke opvang en de verslavingszorg. Recent beleid leidde tot beper king van de overlast van ver slaafden, concludeert het insti tuut. Dat komt onder meer door het invoeren van gratis heroïne verstrekking, laagdrempelige opvang en ruimten waar junks hun drugs mogen gebruiken. „Maar met het maatschappelijk herstel van de verslaafden zelf wil het niet echt lukken", aldus de onderzoekers van het insti tuut voor verslavingszorg. Daarvoor beperkt de zorg voor de 26.000 tot 28.000 harddrugs- verslaafden zich te zeer tot 'bed, bad en brood'. Voor een groot deel van de junks is dat veel te weinig om zich te kunnen ont worstelen aan hun verslaving, hun leven op straat en het crimi nele circuit waarin ze veelal verkeren. De instelling heeft geen lande lijke cijfers over het tekort aan plaatsen in de gewone en crisis opvang. „Maar uit een eerder, plaatselijk onderzoek bleek dat zo'n veertig procent van de langdurig verslaafden in de bui tenlucht slaapt", zegt H. van 't Land van het Trimbos-insti tuut. Het instituut signaleert een schrijnend gebrek aan samen werking tussen de betrokken in stanties. Die weten van elkaar niet wat ze aan hulpverlening doen. „Verslaafde harddrugsge bruikers hebben tal van proble men die gelijktijdig moeten worden aangepakt", zegt Van 't Land. „Ze moeten vaak talloze boetes betalen. Dat vereist hulp bij schuldsanering. Tevens moe ten ze huisvesting krijgen, een uitkering of werk dan wel een andere zinvolle dagbesteding. Anders komen ze niet uit de pro blemen. Maar bij de betrokken instanties is sprake van een enorme 'mismatch'." Het gebrek aan samenwerking en regie tussen de instanties wreekt zich vooral bij de psy chiatrisch gestoorde junks. De ze zwaarste categorie pro bleemgevallen vormt dertig procent van het totaal aantal langdurig verslaafden. „De po litie wordt in toenemende mate geconfronteerd met deze men sen", zei Van 't Land. De politie klaagt geregeld over de overlast en criminaliteit van gestoorde junks, die haar han den vol werk bezorgen. Omdat dergelijke probleemgevallen te weinig worden opgepakt door andere instanties, belanden ze uiteindelijk steeds weer op het bordje van de politie. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3