7 Feestelijk en warm onthaal Sinterklaas NSIEDING Iedere boom zijn eigen verhaal Schouwse taal en verhalen op cd Vogelkeuring blijft momentopname laxi Centrale Renesse wil dienstregeling meer afstemmen op vraag VAN DE WEEK 3 HAL ZBETALeiws Goese Brandweer in de knel Tunnel visie Kom naar onze kerstshow zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND maandag 24 november 2003 Drankrijdster angehouden Lijn 10 Iromfietser lubbel bekeurd lti op'- bij Colff! Casino Brood UITGESTELDE BETALING TOT 2005* Laatste Document Keurmeesters Inbraak bij bedrijf Renesse Maritima ropseizoen voor transferium tor Famke van Loon JJESSE - Het transferium Renesse heeft een topsei- 0eu achter de rug. Om en nabij 1 360.0 0 0 bezoekers van de houwse Westhoek hebben de- zomer gebruik gemaakt van gratis busvervoer. De uit- iderlijk goede zomer is vol- jjsK. Hage van Taxi Centrale itnesse (TCR) de grote motor ihter het topseizoen geweest. Ir zijn vooral veel meer dag- fsmensen geweest." jaarlijkse terugblik over si voorbije seizoen ziet Hage si punten die in het vervolg ger kunnen wat betreft het slransport van het transferi- B.Zo wil hij naar aanleiding sn klachten van bewoners van «Hoge Zoom andere, stillere lissen over deze weg laten rij st. Ook moet de dienstregeling 3 verschillende routes worden ingepast, om beter aan de van de toeristen te kun- B voldoen. tor het zevende achtereenvol- Stdejaar heeft TCR tussen 15 en 15 september voor het jatis natransport van en naar stRenesser Recreatie Transfe- Migezorgd. Toeristen worden bussen naar het strand, IRIKZEE - Op het Haven- uk in Zierikzee is zaterdag neg in de morgen een 41-jari- uutomobiliste uit Schouwen- iiveland aangehouden, om- ilzij te diep in het glaasje had (keken. 'politie haalde de bestuurster ttnahalf drie aan de kant. Uit iblaasproef bleek dat zij met ieënhalf keer meer alcohol op kter het stuur was gekropen «wettelijk is toegestaan. De ■jarige moest onmiddellijk arrijbewijs inleveren en heeft i dagvaarding mee naar huis regen. de campings en de andere ker nen in de Schouwse Westhoek gebracht. Na een aarzelend be gin is deze toeristische voorzie ning goed op gang gekomen. In 2001 stapten ongeveer 275 dui zend mensen in de bussen. Dat het afgelopen seizoen een goed seizoen zou worden, werd op de hoogtijdagen al duidelijk. Vanwege het aanhoudend goede weer hebben meer recreanten dan voorgaande jaren de Schouwse kust voor een dagje strand opgezocht Om al die toe- risten te kunnen vervoeren, heeft TCR dit jaar ondermeer dubbel-gelede bussen moeten inzetten. Bij het opmaken van de balans over dit seizoen, blijkt dat het transferium daadwerke lij k een topjaar heeft gedraaid: ongeveer 360.000 mensen heb ben gebruik gemaakt van het gratis vervoer. „Dat is bijna twintig procent meer dan vorig jaar", aldus een tevreden Hage. Deze aantallen geven, mede ge zien de sterke invloed van het (goede) weer, geen reden tot achteroverleunen. In tegendeel zelfs. Hage weet nu al dat hij de dienstregeling voor komend sei zoen beter wil afstemmen op de vraag waar de mensen naartoe willen. Zo wil hij lijn 10 van Renesse naar Haamstede vaker laten rij den. Nu gaan de bussen overdag twee keer per uur in beide rich tingen, maar dat zou vier keer per uur moeten worden. Ook de populaire rit naar de duinover gang bij De Zeeuwse Stromen moet wat hem betreft vaker ge maakt worden: van vijf naar zes keer per uur. Daarbij wil hij op grond van klachten het zware busvervoer op de Hoge Zoom te rugdringen. De bussen tussen Renesse en Burgh-Haamstede zullen vanaf volgend jaar via de recreatieverdeelweg rijden, ter wijl het vervoer over de Hoge Zoom naar de campings met (stillere) elektrische busjes zal gaan gebeuren. Deze aanpas singen en uitbreidingen zullen volgens Hage ongetwijfeld ten koste gaan van andere buslij nen. Want Rijk en gemeente be talen het gratis openbaar ver voer en gezien de economische malaise ziet het er niet naar uit dat zij extra de portemonnee zullen trekken. Hage: „We kun nen uitbreiden, maar dat moet wel binnen hetzelfde budget." ÏUININGEN - Een 16-jarige «gen uit de gemeente Rei- «rswaal is in de nacht van za- itdag op zondag bekeurd voor ijlen onder invloed en rijden •«der helm. k jongen werd rond 1.00 uur ingehouden op de Hansweert- straatweg in Kruiningen. Hij tek anderhalf keer de toege- tae hoeveelheid alcohol te fen gedronken. Hij kreeg ieen rijverbod van twee uur. jde jongen op de brommer za- stwee passagiers, van wie één «zonder helm. Ook die kreeg larroor een bekeuring. Honderden kinderen verwelkomden Sinterklaas zaterdagmiddag in Zierikzee. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Kabouter Plop is al binnengedobberd. Maar de hoofdgast van de dag laat zoals gebruikelijk nog even op zich wachten. De bruggen van het poortcomplex in Zierikzee staan al open. Gezeten op de schouders van zijn vader laat een jonge Zierikzeënaar zijn kin op diens hoofd zakken. Maar als dan eindelijk de boot vol pakjes Advertentie wit of bruin Bij uw Colff supermarkt! binnenloopt, veert hij op. En zingt met honderden andere kinderen op de kade van de Ou de Haven Sinterklaas welkom. Aanvankelij k ziet het er naar uit dat Sinterklaas zijn regenmijter en mantel te voorschijn moet halen. Maartegen de tijd dat hij beloofd heeft de Zierikzeese ha ven binnen te lopen met zijn Pie ten, begint het zonnetje zater dagmiddag te schijnen. En dat maakt het onthaal van de goed heiligman alleen maar warmer. Want op de kades van de Oude Haven hebben zich dan al hon derden kinderen met hun ou ders verzameld. Ook de Sint zelf is onder de indruk. „Wat veel kinderen, zeg. Er komen elk jaar nieuwe bij", is het eerste wat Sinterklaas zegt, als hij de stei gers van de Museumhaven op stapt. Rond de Zierikzeese ha ven is het feest al wat eerder begonnen. Dweilband 'Liever ier dan tuus' speelt vrolijke deuntjes om het publiek tijdens het wachten te entertainen. Want dat wachten duurt lang. Even lijkt Sinterklaas voortij dig al aan te komen. Maar wan neer de bruggen opgaan komt niet de pakjesboot aanvaren. Eén van de Zwarte Pieten is vooruit gevaren met een motor bootje om de kinderen alvast een eerste verrassing voor te schotelen: kabouter Plop. De vlaggetjes laten ze echter pas echt wapperen, wanneer de Sint zelf binnenvaart. Door een haag van kinderen en ouders zet Sinterklaas vervol gens te voet koers richting het Havenplein. Het eerste snoep goed wordt door de Zwarte Pie ten uitgedeeld, die de boel nog even behoorlijk ophouden wan neer zij met het dweilorkest de sirtaki dansen. Maar niemand heeft haast op een dag als deze. Al lijkt Sinterklaas tevreden wanneer hij kan neerploffen op de rood-fluwelen zetel, die is neergezet in de muziektent. Daar wordt hij welkom geheten door T. Meeles van het Zierikzee Ondernemers Collectief (ZOC) foto Dirk-Jan Gjeltema en PvdA-gemeenteraadslid B. van de Sande-Troost namens de gemeente. Sinterklaas heeft het erg naar zijn zin in Zierikzee. De kinderen zijn 'heel braaf' ge weest, zo stelt hij. Veel tijd om te lummelen heeft hij echter niet met zijn drukke agenda. Nadat de Zwarte Pieten hun dansshow hebben opgevoerd, trekt de Sint de stad in om kinderen de hand te schudden en tekeningen in ontvangst te nemen. Daarna wachten de kinderen in de an dere kernen op Schouwen-Dui- veland, die Sinterklaas ook wel kom willen zingen. „Het is vermoeiend maar een groot feest. Ik ben altijd blij om weer hier te zijn." Advertentie *aak kennis met de nieuwe Lancer. Een vertrouwde naam in een ""Pleet nieuw en sportief jasje. JRIJDT AL EEN LANCER SEDAN/STATION WAGON V.A. 10.795,- LANCER. THE NEW MITSUBISHI "itsubishi-mDtors.nl •jcf BPM/BTW. excl. verwijderingsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Schiphol-Rijk Brandstofverbruik Lancer ,('0 "100 km (1 op 14.3). CO.-emissie 166 Elke nieuwe Mitsubishi personenauto heeft 3 jaar Multigarantief !5>i rvice 'Aanbod via Prime Line, geldig t/m 31 december 2003, 0% rente t/m 6 januari 2005. Minimum bedrag J^^aximum bedrag 12.500.- Eenmalige kosten 99.-. Toetsing BKR Tiet. Wijzigingen voorbehouden door Famke van Loon SCHUDDEBEURS - Het is zwaar spit- werk, zo in die drassige klei. Maar de vier jarige Robin staat zijn mannetje wel. Met zijn eigen schep gooit hij de grond op de wortels. En plant zo de jonge eik die hij sa men met zijn broertjes en neefje van zijn opa Hugo Doeleman krijgt. Ze krijgen zo een eigen plekje op Schouwen-Duive- land. „De kinderen wonen niet in Zee land, maar ze komen hier erg graag." In het Bos van de Toekomst bij het land goed Mon Plaisir in Schuddebeurs is za terdagmorgen een hoop volk op de been. Het miezert, maar getooid in kaplaarzen en warme kleding trekt de stoet vol goede moed het bos in. Want er is een hoop werk aan de winkel. Niet minder dan 63 bomen moeten worden geplant: mede vanwege de warme, droge zomer moeten jonge bo men, die in maart zijn neergezet, opnieuw geplant worden. Daarnaast gaan nog eens 23 nieuwe eiken, essen, beuken en tamme kastanjes de grond in. Maar niet alleen de grote opkomst maakt deze plantronde in het Bos van de Toe komst bijzonder. Het zijn tevens de laatste jonge bomen, die op deze plek terecht ko men. En groot mogen worden. „Het bos is vol", zo stelt Dirk Fluijt van Staatsbosbe heer. Want willen de bomen ook over een paar jaar nog de ruimte hebben om te groeien, dan kan er niks meer bij. De vol gende bomen zullen in het nieuwe Bos van de Toekomst bij Dishoek op Walcheren de grond in gaan. Veel gezinnen, maar ook organisaties als de gemeente Schouwen- Duiveland en Staatsbosbeheer zelf, heb ben daarom deze laatste kans op Schou- wen-Duiveland aangegrepen om ieder Robin schept gretig grond op de wortels van de jonge eik, die voor hem en zijn broertjes en neefje wordt geplant in het Bos van de Toekomst. foto Dirk-Jan Gjeltema met hun eigen reden een boom voor de toe komst neer te zetten. Want iedere geplan te boom in het Bos van de Toekomst heeft zijn eigen verhaal. Organisaties laten een boom groeien ter ere van een jubileum, terwijl anderen een eik of beuk hebben neergezet ter nagedachtenis aan hun overleden ouders of kinderen. „De boom geeft verbondenheid aan een voorval, ver bondenheid met elkaar en verbondenheid met de natuur", aldus Fluijt. Een kort op treden van het Christelijk Gemengd Koor 'Vooruit Zij Ons Streven' uit Oosterland brengt even de planters samen. Maar al snel zwermen ze uit over het terrein om hun verhaal aan een nieuwe boom te ver binden. Dat verhaal voor de familie Doe leman is toekomst. De jonge eik wordt neergezet voor de kleinkinderen: Robin (4 Daniel (2) en de dit jaar geboren Thijmen en Christiaan. Want hoewel ze hier niet meer wonen, hebben ze zo toch blijvend een plek op de grond, waar hun wortels liggen. Lachend van oor tot oor draagt Robin al scheppend zijn steentje bij aan deze planting, die voor de familie een ex tra eigen, persoonlijk tintje krijgt. Onder de wortels verdwijnt de placenta van Thijmen. Doeleman: „Die is bewaard en gaat er nu bij als vruchtbaar goedje. Zo dat deze boom maar groot en sterk mag worden." door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De streektaal leeft pas echt als het gesproken wordt. Maar vandaag de dag dreigt de 'moerstaal' steeds meer plaats te maken voor 'het deftig praete'. Wim de Vrieze heeft daarom een eigen cd gemaakt. In het Schouws. Ti neke Veerhoek-Deurloo om armt deze stap. „De streek- taole moet je hore praete, want dan weet je precies oe het in mekaere steekt." Het is knus in de Ridderzaal van Slot Haamstede. De kaarsjes in kroonluchters aan het plafond branden. De Schouwse cabaret-groep Kantóoi zingt liederen over het Renesse van toen. De Vrieze staat voor de schouw en vertelt verhalen. Over de Schouwse Westhoek uit lang vervlogen tijden. Over de Kloosters van Sluusje en Nööm Knelis, die zich na een lucratieve grondverkoop on der de 'defitige mensen uit Holland' mengde met zijn T- Ford. Het zijn allemaal ver halen uit de overlevering. „Mijn vader en broers kon den goed onthouden en de den veel vertellen. En mijn grootvader is geboren tussen twee cafés", legt hij de her komst van de verhalen uit. Alles gaat in deze zaterdag middag in het plat Schouws. De Vrieze vindt dat belang rijk. „Er worden nu kinderen geboren op Renesse of Haamstede, die geen woord Schouws meer kennen. Dat vind ik erg." de Vrieze pro beert op verschillende ma nieren het Zeeuwse en Schouwse erfgoed staande te houden. Op Zeeuwse avon den van de streektaalcomis- sie van de Vereniging Stad en Lande is hij dan ook graag van de partij om zijn verha len te vertellen. Vanuit die optredens is ook het idee voor de cd ontstaan. Al is dat met een tussenstap gebeurd. „Dat cd-gedoe is onder ande re door jou gekomen. Jij zei: schrijf dat eens op, die gek kigheid die je vertelt", zegt De Vrieze tegen Tineke Veer hoek-Deurloo. Omdat die opmerking de aanzet is geweest tot de cd met Schouwse verhalen, is het ook deze 'hangmaeker vo ut laete opleven in in ere 'ou wen van ut Schouws' die het eerste exemplaar zaterdag middag in ontvangst mag nemen. „Hiermee is een do cument van verhalen vastge legd voor het nageslacht", vindt Veerhoek-Deurloo. En dat dat in het Schouws is ge beurd, maakt de waarde er van wat haar betreft alleen maar groter. Want streektaal moet je horen om het te kun nen spreken. ,,Preat toch je moerstaal. Met dat deftig praten sla je allemaal lad ders GOES - Als de Goese brandweer er niemand bij krijgt voor het con troleren van panden, duurt het nog tot in de tweede helft van 2009 voor de inhaalslag bij het verlenen van gebruiksvergunningen is af gerond. Een gebruiksvergunning geeft aan dat een pand aan de eisen van brandveiligheid voldoet. Twee maanden geleden was al duidelijk dat de gestelde einddatum van 1 januari 2006 niet gehaald zou worden. Uit berekeningen van de brandweer blijkt nu dat - zonder extra personeel - de gestelde termijn met ruim drieënhalf jaar wordt overschreden. door Famke van Loon BRUINISSE - Voor de bestuurs leden van Vogelvereniging De Nachtegaal uit Bruinisse is het een kleine teleurstelling. Want de bewoners van verzorgings huis In 't Opper kunnen wegens gebrek aan begeleiders niet bij de tentoonstelling op bezoek komen. De ruim 190 vogels lij ken er niet om te malen. Ze flui ten er vrolijk op los en zorgen voor een oorverdovend gekwet ter in het Bruse dorpshuis. Zebravinkjes, kanaries, dwerg papagaaien en vogels van ander pluimage. Vogelkwekers uit de hele regio hebben hun topbeest- jes deze week naar Bruinisse ge bracht voor de jaarlijkse 'bij zondere tentoonstelling' van De Nachtegaal. „Een bijzondere tentoonstelling betekent dat ook leden van andere afdelin gen mogen meedoen. Er is nu ook iemand uit Numansdorp en er zijn een paar kwekers van Flakkee", legt secretaris J. van den Ouden uit. Aan de tentoonstelling is zoals gebruikelijk een wedstrijd ver bonden. Vier officiële keur meesters hebben het drukke gekwetter getrotseerd en de vo geltjes aan een kritische blik on derworpen. „Daarbij wordt ge let op de houding van de vogel, de kleur die hij moet hebben, de conditie, de bevedering. Daar krijgen ze allemaal punten voor." Voor de vogelkwekers is het zodoende een mooie gele genheid hun vogeltjes te vergelijken met die van andere kwekers. Al benadrukt Van den Oudendatde keuring toch voor al een momentopname blijft. „Het kan zijn dat ze nu mooier in het hok zitten dan daarvoor. Maar dat kan wél punten ver schil maken.Voor zijn eigen in breng in de tentoonstelling heeft hij weinig hoop hoge ogen te gooien. Zijn vogels zijn door de warme zomer pas laat in de rui gekomen. En dat is volgens Van den Ouden nog altijd te zien. Zijn plezier in de tentoon stelling is er niet minder om. Al meer dan veertig jaar kweekt hij met liefde en zorg vogeltjes. Een mindere oogst kan dat plezier niet bederven. „Dit jaar moet ik het niet van de tropische vogels hebben. Volgend jaar beter." Eindklassement: 1. C. Goedege- buure, 2. A. Versendaal, 3. J. Looij. Hoogste klassering jeugd-deelnemer: T. de Boed op de 13e plaats. RENESSE - Inbrekers hebben aan het begin van het afgelopen weekeinde toegeslagen bij een bedrijf aan de Hoge Zoom in Re nesse. Zaterdagmorgen ontdekte de eigenaar de inbraak. De dieven zijn met een vijverpomp en een lamp, samen ter waarde van en kele honderden euro's, vertrok ken. (Advertentie tT tuincentrum Berlagestraat 1 Vlissingen 0118 470400 De tunnel zou ons dichter bij elkaar brengen. Toch is in de hoofden van veel Zeeuwen de knop nog niet helemaal om, blijkens de ervaring van een lezeres uit Zeeuws-Vlaande- ren. Ze vroeg laatst bij het ANWB-kantoor in Middel burg om informatie over een korte vakantie naar Athene. Ze werd geholpen door een vriendelijke, blonde jonge dame die haar alle inlichtin gen verschafte. Toen de leze res vroeg of ze de reizen ook bij het ANWB-kantoor in Terneuzen kon boeken, ant woordde zij dat dat zeker kon. U hoeft daarvoor echt niet van het eiland af."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27