Wilkinson brengt Engeland in extase Schaatsers zitten er na vier weken al doorheen Golfteams delen Presidents Cup 21 'actisch sterke Willeboordse zet Nederlands kampioenschap naar haar hand Bosch te zwaar bevonden maandag 24 november 2003 Bangig Dubbeldam vijfde in GP Stuttgart Berisping voor Drummond Dubbel judogoud op EK onder 20 Wellens twee keer de sterkste Michaud raakt op dreef iada kan in 104 minder ests afnemen rankrijk wint fed Cup simpel fweede zege Miller Sexy rugbyer haalt winnende punt binnen in WK-finale tegen Australië Toekomst Team Bianchi ongewis fcabeth Willeboordse (boven) is Emmy Schapendonk in de finale te slim af. foto Juan Vrijdag/ANP Jessica van der Spil schreeuwt het uit na haar winst op Fran^oise Harteveld. foto Dwight Rompas an der Spil judoot droomfmale teRoeland van Vliet ISIERDAM - Na de prijsuit- bij de klasse boven 78 ilogram viel Nederlands kam- «oene Jessica van der Spil haar liet in de armen. Beide zeiden mwoord, ze lieten allebei en- Ihun tranen stromen. ndelijk zat het weer een mee Goese judoka. Het jaar (3was met slechts twee aan- éende resultaten - een eedeplaats op het A-toernooi i Hamburg en een derde latsop de Universiade in het ireaanse Daegu - een niet al te stjaar voor Van der Spil. het Europees kampioen lap in Düsseldorf had ze haar solute dieptepunt. Daar werd al in de eerste ronde uitge- iakeld. En daardoor liep ze wereldkampioenschap in aka mis. De titel op het NK akte daarom veel goed. En tzein de finale haar eeuwige ale Frangoise Harteveld met fcfd judo van de mat veegde, het summum voor de 24-ja- studente. ,,Ik ben altijd de erdog", zei ze, nadat ze haar igdetranen had wegge veegd. „Ik ben altijd de lichtere. Zij is dus altijd in het voordeel. Mijn tactiek was daarom om aan te vallen. En dat lukte goed. Het is een droom om zo te win nen." Van tevoren was al min of meer bekend dat Van der Spil en Harteveld elkaar in de finale zouden treffen. Zij maken al ja ren de dienst uit in de zwaarste gewichtsklasse. Zij zijn ook de enige Nederlandse judoka's in de klasse boven 78 kilogram die internationaal enigszins mee tellen. Zaterdag rekende Van der Spil in anderhalve minuut af met Petra Lamain en om Maaike Verweij te verslaan had ze niet veel meer tijd nodig. Harteveld had geen kind aan Eva Hogenbirk en Marloes Wit tenberg. Daardoor ontmoetten Van der Spil en Harteveld el kaar voor de vijfde achtereen volgende keer in de finale van het NK. Harteveld won tot za terdag drie keer, Van der Spil één keer. Dat was in 2001. In de finale nam Van der Spil meteen het initiatief. Harteveld, die duidelijk niet in goeden doen was, hield de boot af en kreeg daarvoor twee keer een straf. Ook Van der Spil liep een straf voor passiviteit op. Maar de Zeeuwse wilde liefst niet op basis van de uitgedeelde straf fen winnen. En dus bleef ze sleu ren aan Harteveld. Meerdere ke ren zette ze een schouderworp in, maar daar behaalde ze geen punten mee. Totdat het haar na vierenhalve minuut lukte om Harteveld op de grond te krij gen. Meteen profiteerde ze en zette een houdgreep in. Die hield ze vol tot de zoemer klonk: ippon. „Het was heerlijk zo", zei Van der Spil. „Ik voelde in de fi nale geen enkele druk, ik had niets te verliezen. Dan kun je ook lekker aanvallen." Elisabeth Willeboordse was in haar gewichtsklasse (-63 kilo gram) juist de te kloppen judo ka. Zij had zaterdag alles te ver liezen. En dat zorgde ervoor dat ze de eerste twee ronden wat bangig judode. „Ik was niet bang voor die tegenstandsters, maar om zelf fouten te maken én dat ze daar dan per ongeluk van zouden profiteren. Ik durfde AMSTERDAM - Judoka Edith Bosch schrok zich za terdag in Amsterdam tijdens de Nederlandse kampioen schappen een hoedje. Bij de officiële weging was ze vijf tien gram te zwaar. Bosch woog zeventig kilo en vijftien gram. Maar dat was niet schoon aan de haak. „Ik heb gelijk mijn string en bh uitgetrokken", zei Bosch. „Toen was ik nog steeds tien gram te zwaar. Nee, veel stof zit er niet aan zo'n stringetje enbh-tje." En dus ging de nummer drie van de wereld een rondje hardlopen. Vervolgens weer op de weegschaal. Nu was het goed en mocht ze meedoen. Vervolgens werd Bosch Ne derlands kampioen. GPD daarom geen risicós te nemen en judode wat star", zei Willeboor- de. „Daarna heeft Deborah Gravenstijn (haar trainings maatje en zaterdag haar coach) me even opgepept voor de derde ronde. Dat was ook wel nodig." In die derde partij, de halve fi nale, bracht Willeboordse ver volgens veel beter judo op de mat. Al na 22 seconden zette ze een houdgreep in, die ze makke lijk 25 seconden kon vasthou den. In de eindstrijd trof Willeboord se, zoals verwacht, Emmy Scha pendonk. Beide judoka's ston den vijf keer eerder tegen el kaar. De eerste drie keer won Schapendonk, de laatste twee keer Willeboordse. De Middel burgse kon de stand dus gelijk trekken. Maar ze had het daar behoorlijk moeilijk mee. Al in de eerste minuut leek Schapen donk de strijd in haar voordeel te beslissen: zij wierp Wille boordse op haar rug. Maar de arbiters besloten na overleg dat Schapendonk de aanval buiten de mat had ingezet en dat het haar geen punten opleverde. „Ik kwam daar goed weg, alhoewel het geen ippon was geweest om dat ik op mijn billen landde"zei Willeboordse achteraf. Daarna nam de geschrokken Zeeuwse het heft in handen en ze scoorde een koka en een yuko. Vlak voor het einde kreeg ze nog een koka tegen wegens passiviteit, maar dat kon ze hebben. „Technisch was het vandaag al lemaal niet zo goed, daar had ik de vorm niet voor. Maar tactisch was ik wel sterk en daarmee red ik het op een Nederlands kam pioenschap toch ook wel", lach te Willeboordse. Van der Spil en Willeboordse hopen er in de eerste drie maan den van 2004 weer te staan. Dan moeten zij op de A-toernooien resultaten neerzetten en punten verzamelen voor de Europese ranglijst. Willeboordse heeft dan weer grote concurrentie van Danielle Vriezema, die zaterdag niet mee kon doen vanwege een blessure. Van der Spil zal in de race voor een plaats op het EK en de Olympische Spelen weer Harteveld van zich af moeten schudden. „Dat wordt een zwaar karwei", zei Van der Spil. „Maar met deze Nederlandse ti tel ben ik in elk geval al een stapje voor op haar." STUTTGART - Jeroen Dubbeldam is gistermiddag vijfde ge worden in de Grote Prijs van Stuttgart. De Twentse springrui ter reed met zijn olympische succespaard De Sjiem in de twee de manche van de hoofdrubriek van de German Masters net niet hard genoeg om de barrage te halen. De lichte tijdsover schrijding leverde hem een straf punt op. Slechts vier combinaties plaatsten zich voor de extra omloop door foutloos te blijven. Daarvan was de Zweedse amazone Malin Baryard met H&M Butterfly Flip de beste. Ze koos voor voorzichtigheid. De concurrenten moesten hun haast met een springf out bekopen. ANP BERLIJN - De internationale atletiekfederatie IAAF heeft Jon Drummond een officiële berisping gegeven voor zijn op treden tijdens de WK in augustus in Parijs. De Amerikaanse atleet weigerde van de baan te gaan na een valse start in de tweede ronde van de 100 meter. Drummond was het niet eens met zijn uitsluiting. Hij bleef woedend op de grond liggen en ruziede langdurig met de officials. Dat leidde tot een opont houd van bijna een uur. De IAAF besprak de zaak zaterdag bij een overleg van het be stuur in Berlijn en besloot Drummond een 'serieuze formele waarschuwing' te sturen. RTR SARAJEVO - De Nederlandse judoka's hebben twee gouden medailles veroverd bij de Europese kampioenschappen onder 20 jaar in Sarajevo. De negentienjarige Dex Elmont won in de klasse tot 66 kilogram door in de finale de Italiaan Marco Ma- ddaloni te verslaan. De Amsterdammer, die uitkomt voor Kenamju in Haarlem, werd voor de eerste keer in zijn carrière Europees kampioen. Henk Grol was de sterkste in de klasse tot 81 kilogram. De achttienjarige judoka uit Veendam komt eveneens uit voor Kenamju. ANP GAVERE - De Belg Bart Wellens heeft gisteren in het Belgi sche Gavere de derde veldrit in de Superprestige gewonnen. Wellens was oppermachtig; vanaf de eerste ronde reed hij al leen op kop. Op ruim drie minuten van de winnaar sprintte de Belg Erwin Vervecken naar de tweede plaats, voor zijn land genoot Sven Nys. Richard Groenendaal finishte na een knap pe achtervolging als vijfde. Dankzij zijn overwinning nam Wellens in het klassement de leiding over van Nys. Zaterdag won Wellens ook al een veldrit in het Belgische Hooglede gewonnen. Wellens profiteerde drie ronden voor het einde van een val van zijn concurrent Sven Nys. De Rabo- renner finishte uiteindelijk als tweede. Ben Berden eindigde op de derde plaats. ANP ASSEN - De seizoenstart verliep allerminst vlekkeloos voor Cedric Michaud. De onklopbaar geachte Fransman moest het slechts met één overwinning stellen. In Assen, waar zaterdag de zevende schaatsmarathon van de KNSB/Essent-competitie werd verreden, stelde hij weer orde op zaken. Michaud won de eindsprint van een kopgroep van achttien man vrij eenvoudig. Roel van Hest en klassements leider Jan Maarten Heideman werden respectievelijk tweede en derde. ANP I0NTREAL - Het internatio- »l antidopingbureau WADA involgend jaar minder tests hemen dan het had gepland. (1 bureau heeft een tekort op (begroting, aldus Wada-voor- ilter Richard Pound. ld antidopingbureau heeft in IM 20 procent minder te be den, omdat landen als Italië, (Verenigde Staten en Oekra- (hun contributie voor dit j aar •8 niet hebben voldaan. Eer- erlieten de VS al weten dat ze tader aan Wada willen beta- Pound toonde zich teleur stelt!: „We kunnen niet alle Stenen alle research doen, die 'egraag zouden willen doen." Is pressiemiddel wil de voor- te landen die niet of slecht teen, straffen. Bijvoorbeeld Whun volkslied niet te laten *len tijdens de Olympische Pelen .ANP/RTR bOSKOU - De Franse tennis- WgheeftdeFedCup, de Davis tip bij de vrouwen, gewonnen, 'definale nam Frankrijk gis te in Moskou tegen de Ver fde Staten de beslissende ■■voorsprong. ft winnende punt kwam op ')am van Amélie Mauresmo die 'het derde enkel Meghan «aughnessy in twee sets (6-2 versloeg. De Amerikaanse P'°eg stond voor de 26e keer in föndstrijd en leed de negende vetlaag. De Franse ploeg 1® v°or de tweede keer in de We. De eerste keer gebeurde "tin 1997 in Den Bosch, waar Uranse ploeg met 4-1 de Ne- andse vrouwenploeg ver- beg.AFP Jk® CITY - De Amerikaanse 'erBode Miller heeft zaterdag Am 00k de tweede we- Mbekerwedstrijd op de reu- tealom gewonnen. ^wereldkampioen kwam na „ee races voor eigen publiek "I0P een tijd van 2.20,84. door Lex Lammers SYDNEY - Sydney staat in vuur en vlam. In een kolkend Olympisch Stadion bor relen de tranen op bij de fans. 'Waltzing Mathilda' sterft langzaam weg, de arena is voor Engeland. Eindelijk keert de Holy Grail terug in de moederschoot. Het juk van het zuidelijk halfrond is afgeworpen. Met dank aan Jonny Wilkinson. Vol ongeloof slaat hij zijn handen voor zijn hoofd. Een paar meter verderop staat Will Greenwood. Jonny Wilkinson omarmt zijn makker in het strijdperk. Beduusd, betraand, een beetje van de wereld. Engeland wereldkampioen; hij, toch al zo bescheiden van natuur, kan het nauwelijks bevatten. In het thuisland heffen miljoenen men sen Sweet Chariot aan. Een natie is in ex tase, maar hij weet er nog niets van. Hij ziet alleen de tranen van de fans in het stadion en de grote vlaggen, hij hoort al leen maar de toejuichingen vanuit de im mense olympische arena in Sydney. De camera's flitsen, de fysiotherapeut valt in zijn armen, de Wallabies maken een kniebuiging. Maar hij beseft het gewoon niet. Zelfs op het podium is de vedette van het hedendaagse rugby een onopval lende figuur. Wilkinson schrijft even daarvoor, offici eel 27 seconden voor het einde van de verlenging, rugbygeschiedenis. De won derboy uit Surrey verbreekt met een drop kick van zo'n dertig meter een my the. Europa geldt niet langer als pro grammavulling op een wereldkampioen schap, Engelsen en Fransen kunnen de titel óók winnen. Het juk van het zuide lijk halfrond - de overheersing van de Australiërs, Zuid-Afrikanen en Nieuw- Zeelanders - is na zestien jaar verleden tijd. Na een bloedstollende confrontatie in Sydney is het 20-17. De 'Holy Grail is back home'. Terug in de moederschoot. Waar de Webb Ellis trofee ook thuis hoort. „Dit is ongelooflijk", stamelt bonds coach Clive Woodward na afloop van de finale tegen de Aussies. „Onbeschrijfe lijk. Dit is een historisch moment voor de Engelse sport. Ik ben er sprakeloos van." Die paar woorden zeggen wel veel. Wilk inson, het nieuwe sekssymbool van En geland, zadelt zijn tegenhanger op het voetbalveld, David Beckham, zaterdag De Engelse rugbyer Jonny Wilkinson schiet een dropkick op de palen van Australië. met een enorme erfenis op. Beckham mag dan miljoenen ponden per jaar meer ver dienen, de introverte Wilkinson bezorgt Engeland wel effe de tweede wereldtitel. Die andere dateert van 1966, op een voet balveld en via een inmiddels wereldbe roemde dwarslat. Verder blijft de prij- zenkast voor de Britten in hun eigen sporten akelig leeg. En dan de uitvoering. Wilkinson komt niet met één flauwe vrije trap, nee, hij presenteert zich op wereldschaal met vijftien punten. Dat is meteen driekwart van de score van de Engelsen. De Britse pers spreekt voor de finale over Judge ment Day, welnu, Wilkinson blijkt een echte Terminator. Maar de Engelse ster krijgt in de finale wel concurrentie. Elton Flatley heet zijn Australische tegenvoeter en de Wallabie is minder sexy. Maar ook hij mikt lekker raak. Flatley brengt Australië na rust te rug uit kansloze positie. Lote Tuqiri opent de spectaculaire eindstrijd al snel met een try (0-5), maar daarna worden de Wallabies afgeschoten. Engeland geeft een demonstratie van kracht en souples se weg en drie penaltykicks van Wilkin son en een try van Jason Robinson zorgen voor een mooie voorsprong (14-5). Flatley komt na rust met zijn antwoord op de Britse furie. Hij levert drie penalty kicks af en de derde zorgt voor de verlen ging. De Wallabie mikt het ei een paar tellen voor het einde tussen de palen: 14-14. „Ze hebben ons zwaar onder druk gezet", zucht Wilkinson na afloop. „Ineens foto Damien Meyer/AFP moesten we de verlenging in. De Walla bies toonden ongelooflijke veerkracht." Wat heet. Wilkinson zorgt voor 17-14, maar Flatley slaat opnieuw terug. Dit maal in de laatste minuut 17-17) en Syd ney ontploft bijna van de spanning. Ie dereen weet dan dat Engeland in de slot seconden de troef Wilkinson uitspeelt. En zo gebeurt het ook. De klok telt nog 2 7 seconden als de fly-half de bal krijgt. Drie keer eerder heeft hij al aangelegd voor zijn befaamde dropkick. En drie keer eerder lijkt het resultaat nergens op. Maar nu mikt hij raak. Engeland is we reldkampioen en in die ene trap zit het heldendom voor 'Jonny' opgesloten. Het sekssymbool verbreekt de mythe. Nog wel op het zuidelijk halfrond. Mooier kan het niet. GPD armee de verwees Miller l '"rijkers Andreas Schiffe- ?21 si en Hans Knauss l naar de tweede en der- P aats. Miller was in Solden .tel de beste. ANP door RobertKlein heren brink GEORGE - De golfteams van de Verenigde Staten en de rest van de wereld, zonder Europa, delen dit jaar de Presidents Cup. Gis teren bleef in het Zuid-Afri kaanse George een beslissing uit na een enerverend toernooi, waarin beide partijen niets voor elkaar onderdeden: 17-17. Ook een droombarrage tussen de topspelers Tiger Woods en Ernie Els leverde geen winnaar op. Nadat beide spelers de drie extra holes steeds op par had den afgesloten, maakte inval lende duisternis een einde aan de wedstrijd. Na de nodige ge sprekken tussen vertegenwoor digers van de twee teams werd besloten de Presidents Cup aan beide ploegen toe te kennen. De Amerikanen waren de titelhou ders. Het team van de rest van de we reld, 'Internationals' genoemd, zorgde zaterdag voor een grote sensatie door de zes partijen in de fourballs allemaal te winnen. Daarmee nam het team een voorsprong van drie punten op de Amerikanen. Een dag later maakte de ploeg van aanvoerder Woods de ach terstand in de singles (7,5-4,5) precies goed. De beste golfer van de wereld gaf zelf het goede voorbeeld door rivaal Els royaal te ver slaan (4 en 3). In de noodzakelij ke play-off kon Woods echter geen snelle doorbraak forceren, waarna het duel in goed overleg onbeslist eindigde. „Het kon niet anders. Dit was de beste op tie", oordeelde Woods. RTR door Martijn van Beeten HEERENVEEN - De één viel bijna om bij het strikken van z'ït veters, de ander had last van de enkel en alle griepverschijnse- len behalve koorts. Het schaats seizoen is vier weken onderweg en nu zitten Jochem Uytde- haage en Carl Verheijen er al he lemaal doorheen. De twee meldden zich gisteren net als Mark Tuitert af voor de drie kilometer, het sluitstuk van de kleine vierkamp tijdens de wereldbekerwedstrijd in Hee renveen. De nummers één, twee en drie na drie afstanden lieten de strijd om de zege schieten. Het publiek, dat 27,50 euro be taalde voor een zitplaats, moest het bij de mannen doen met Bob de Jong, Tom Prinsen (tweede in eindklassement) en de verras sende Amerikaan Chad Hedrick (baanrecord in 3.46,95 op drie kilometer). Toppers als Gianni Romme en Annamarie Thomas kwamen door griep niet eens naar Heerenveen. Verheijen vliegt morgen rich ting Lanzarote, om het lijf te la ten herstellen onder een stra lend zonnetje. Hij vreest over de grens te zijn gegaan. Drie races op het NK afstanden in Heeren veen, twee afstanden en een ploegenachtervolging op de worldcup in Hamar, twee races in Erfurt en afgelopen weekein de drie afstanden in Heeren veen. Hij had ook nog de drie ki lometer en de mini-marathon op z'n lijstje staan, maar schrapte die onderdelen. De schaatsers zitten stuk en dat is opmerkelijk. De wereldbe kercyclus wordt namelijk am per serieus genomen. Trainen, daar draaide alles om. De races waren bijzaak. Op 20 december, met het NK allround in Eindho ven, begint het seizoen pas echt. Uytdehaage geeft uitleg: „Het is vergelijkbaar met thuis een spelletje spelen. Je doet het voor de lol, maar als je eenmaal bezig bent, wil je winnen. Dat is met ons op het ijs gebeurd. Toen ik zaterdag na de 1500 meter mijn veters strikte, viel ik bijna om." De Internationale Schaatsunie (ISU) moet het programma nog maar eens tegen het licht hou den. De wanhopige poging om het schaatsen aantrekkelijker te maken, lijkt mislukt. Uytdehaage en Verheijen deden in Hamar nog mee aan de ploe genachtervolging, in Erfurt al niet meer. In een toch al langdu rig programma is de achtervol ging het laatste onderdeel. Als de toeschouwers al lang in de auto zitten. De mini-marathon, gisteren speciaal voor Nederland in het programma opgenomen, lijkt eenzelfde lot beschoren. Slechts drie Nederlandse langebaan schaatsen (IdsPostma, Ralf van der Rijst en Bob de Jong) ver schenen aan de start. KC Boutiette had maling aan al le verhalen over overbelasting. De Amerikaan won niet alleen de kleine vierkamp, maar later op de dag ook nog de mini-ma rathon en werd de koning van de bijnummers. GPD ETTEN-LEUR - De kans dat de wielerploeg Team Bianchi volgend seizoen nog bestaat, is vrijwel ni hil. De fietsenfabrikant kan onder zijn verplich tingen aan manager Jac ques Hanegraaf uit omdat de Duitse oud-Tourwin naar Jan Ullrich geen deel meer uitmaakt van de ploeg. Afgelopen week is er op nieuw gesproken met Ull rich, wiens salaris sinds augustus niet meer is uit betaald. De ploeg verwijt de Duitser onder andere dat hij met zijn aankondi ging volgend jaar over te stappen naar T-Mobile de belangen van Bianchi heeft geschaad. „Dat is een van de problemen, verder kan ik inhoudelijk niet op de zaak ingaan op verzoek van Ullrichs ad vocaten", zei Hanegraaf gisteren. De afgelopen maanden zocht Hanegraaf tever geefs naar co-sponsors voor zijn team, maar zon der Ullrich is de basis, lees de bijdrage van Bianchi, weggevallen. „De kans dat de ploeg blijft bestaan is heel klein. Ik ga er van uit dat het einde verhaal is. Het is jammer, vooral voor de tien renners die voor volgend jaar nog geen ploeg hebben gevon den." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21