Sandra Roelofs is opgelucht over goede afloop opstand Verdachten gepakt van aanslag op Nederlanders GLASHANDEL MELIESTE Nationalisten aan kop in Kroatië Gewapende overval op tankstation Vlissingen D7I 'irtrek president Sjevardnadze mondt uit in volksfeest ®gen sticht rand in oning ex JL 17° uw partner in glas! Ex-vriend Maja gearresteerd Politiemensen Irak vogelvrij Boogerd geen lijsttrekker D66 Hoofdklassers in mineur 4a Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 11° Grijs I6e jaargang no. 280 november 2003 snummer 1,20 Verband tmr M M. éh 71 68 555530 N 4 «isvandaag bewolkt en af en toe valt swat regen of motregen. Er is weinig ind en het wordt 10 of 11 graden. SHOWROOM: LIVINGSTONEWEG 20 GOES TEL 0113 - 22 78 54 WWW.MELIESTEGLAS.NL internet: www.pzc.nl Seorgië viert fluwelen revolutie «rFrank Hendrickx ILISI - In Georgië irstte gisteren een volks- est los, nadat president ird Sjevardnadze zijn ■rtrek had bekendge- In de hoofdstad lilisi trokken tiendui- nden mensen de straten Ook in de rest van het jjvierden Georgiërs het (stappen van de presi- mtals een bevrijding. i-jarige leider nam zijn be ng na een ontmoeting met Koppositieleiders en de Rus- ieminister van Buitenland- Zaken Igor Ivanov. „Ik heb volk nooit verraden", ver arde Sjevardnadze. „Het is lernute gaan." positie van de president id uitzichtloos toen aanhan- s van de oppositie zaterdag parlement en de kanselarij Sjevardnadze binnenvie- Militairen en politieagen- legden de demonstranten i strobreed in de weg. Het lid van de Georgische politie ilaarde openlijk dat hij 'aan iantvanhet volk' stond. iek architect van de revolutie, asitieleider Michail Saak- I, noemde het 'uniek' dat omwenteling zonder een opel bloed tot stand was ge- ïn.Hij prees de moedige be ing van Sjevardnadze en tfde hem volledige immu- Volgens waarnemend dent Nino Boerjanadze ISjevardnadze gisteravond land verlaten. Ze wist niet welk land de voormalige jetminister is vertrokken, ren 45 dagen zullen nieuwe ts- en parlementsver- fflgen plaatsvinden. Oppo- ieider Saakasjvili zei eerder week dat hij geen president wil worden, hoewel hij veruit de populairste politicus van het land is. De belangrijkste kandi daat voor de post lijkt nu Zoerab Zjvania, een voormalige parlementsvoorzitter die op de achtergrond een belangrijke rol speelde bij het vreedzaam ver loop van de revolutie. President Sjevardnadze bedankte hem zelfs voor zijn steun. De nieuwe leider van Georgië wacht een loodzware taak. Het land gaat gebukt onder een gro te schuldenlast, een haperende infrastructuur en epidemische corruptie. Er dreigen nieuwe spanningen rond Abchazië en Zuid-Ossetië, twee regio's die zich onafhankelijk hebben ver klaard na een burgeroorlog in de begin jaren negentig. De nieuwe machthebbers zullen bovendien de strijd moeten aangaan met Asian Abasjidze, een machtige regionale leider die de afgelo pen weken demonstratief de kant koos van Sjevardnadze en de oppositie uitmaakte voor 'fascisten'. De crisis in Georgië was het ge volg van de frauduleus verlopen parlementsverkiezingen begin november. De partij van de im populaire Sjevardnadze eiste de overwinning op en lokte daar mee een wekenlang voortduren de volkswoede op. GPD pagina 2: soldaat brengt verlossende woord Aanhangers van de oppositie vieren in Tbilisi het aftreden van president Sjevardnadze. foto Misja Japaridze/AP loorWierd Puk IERNEUZEN - Zij heeft net e tranen gelaten. Sandra Mofs (34), echtgenote van de Georgische oppositieleider Mi- tkail (Misja) Saakasjvili (35), Heeft de meest dramatische ■inenten van haar leven thuis »or de televisie in Terneuzen. Daar ziet ze hoe haar man bloe ien in de enthousiaste menig- legooit. De Georgiërs bejube lt» het aftreden van president Muard Sjevardnadze. ■Met het vertrek van Sjevard- 1', denkt Roelofs, „zal een ®der Georgië opstaan: vrijer, toisparanter en democrati scher." De verpauperde ex- sovjetrepubliek aan de Zwarte p, waar eerder een bloedige hirgeroorlog woedde, gaat p te meer door roerige tij- i. „Het was toch gevaarlijk de afgelopen dagen met de be storming van het parlement en de roep om Sjevardnadzes af treden", zegt Roelofs. „Geluk kig valt de spanning nu een beetje van me af. Misja noemde zich net op tv de leider van een fluwelen revolutie. Het ligt in de lijn der verwachting dat hij volgend jaar presidentskandi daat zal zijn." Roelofs verliet Georgië eind oktober om veiligheidsrede nen, samen met haar zoontje Eduard (8). De oppositie ac cepteerde toen de dubieuze uit slag van de parlementsverkie zingen niet en ging de straat op Tien jaar geleden leerde San dra Roelofs Saakasjvili kennen tijdens een cursus mensen rechten in Frankrijk. Na een gezamenlijk verblijf in de Ver enigde Staten, keerde het paar naar Georgië terug. Misja ont wikkelde zich tot een promi nent politicus. Samen met an dere, evenals hij in het Westen opgeleide jonge en gedreven Georgiërs probeerde Saak asjvili zijn economisch uitge putte land te moderniseren. Aanvankelijk leek president Sjevardnadze, de 'oude vos', deze jonge honden te steunen. Maar Saakasjvili's spoedcur sus democratisering en libera lisering raakte uiteindelijk ook aan de belangen rond Sjevard nadzes clan. Een conflict was geboren en het werd gisteren door 'Misja' gewonnen. „Ik geloof niet dat Sjevardnad ze vervolgd zal worden wegens corruptie", zegt Roelofs. „Mis ja bedankte hem net voor deze waardige stap en hij zei blij te zijn dat hiermee bloedvergie ten is voorkomen. Sjevardnad ze en zijn familie hebben vei ligheidsgaranties gekregen. Het is ook tijd om dit boek dicht te slaan en naar de toe komst te kijken." Die toekomst zal ongetwijfeld problematisch zijn. Georgië is een verscheurd land, twee re gio's hebben zich officieel afge scheiden, in de ontoegankelij ke Pankisi-vallei verschuilen zich Tsjetsjeense rebellen en in de oostelijke provincie Adzja- rië regeert een andere 'oude vos', Asian Abasjidze. Die is gewend om in Tbilisi veel in vloed uit te oefenen. Bovendien ligt, zoals altijd, buurland Rus land op de loer. Roelofs: „Het gaat er nu om de eenheid te be waren. Ja, Georgië bestaat uit clans, maar de bevolking ziet Misja duidelijk als degene die het voortouw heeft genomen. Het zou goed zijn als anderen zich rond hem scharen en één team vormen. En wat de Russi sche dreiging betreft: met Mos kou moet je altijd voorzichtig zijn, dat weet iedereen. Maar waarom zouden Rusland en Georgië niet normale handels relaties kunnen onderhouden? Optimistisch dus?Ik wil niet pessimistisch zijn. Maar Geor gië zal veel buitenlandse hulp nodig hebben." GPD '-"HOVEN - Een negentien- jjt inwoner van Veldhoven bekend dat hij in de nacht "djdag op zaterdag brand ■a gesticht in het ouderlijk van zijn ex-vriendin. Alle gleden - vader, moeder en 'kinderen - liepen brand- Men en rookvergiftiging op Vn gisteravond nog in het "flhuis. hantal weken geleden liep "Jatie van de brandstichter achttienjarige dochter "'klippen. Zij liep eerste- brandwonden op. Pgöi had brandend mate- «loor de brievenbus van het Muis in Veldhoven naar geduwd. Daardoor ont- ■(|sen felle brand in de gang. '"genbelde na zijn daad de -weer. Hij bleef rondhan gt huis en hielp het ge- Hls nog uit het huis te ont- f?Petl- „Enkele gezinsleden R hem op straat en riepen 'i. een ladder uit het Je moest pakken. Die hij tegen de achtergevel vertelt een politie- koerder. GPD door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Nederlandse mi litairen hebben begin vorige week in het zuiden van Irak drie mannen opgepakt op verden king van een aanslag op een pand waar tientallen Neder landse militairen zijn onderge bracht. Het betreft het gebouw in de provinciehoofdstad As Samawah. Een uur voordat de eerste resultaten worden verwacht, eist HDZ- leider Ivo Sanader(r) al de overwinning op. foto Filip Horvat/AP van onze redactie buitenland ZAGREB - Bij de parlements verkiezingen die gisteren in Kroatië zijn gehouden, heeft de nationalistische HDZ (Kroati sche Democratische Gemeen schap) volgens een eerste ge deeltelijke telling de meeste stemmen gekregen. Een uur voordat de eerste resul taten werden verwacht, eiste HDZ-leider Ivo Sanader al de overwinning op. „Ik kan zeggen dat de HDZ de winnaar van de ze verkiezingen is", zei de leider van de oppositiepartij. Na de dood van de nationalistische president Franjo Tudjman in december 1999 werd de HD Z uit de regering verdreven. Sinds dien leidt Sanader de partij Analisten hadden de kans op een overwinning van de HDZ al zien groeien, toen bleek dat de opkomst bij de verkiezingen ge ring was. Enkele uren voor het sluiten van de stemlokalen had slechts 51,7 procent van de 3,9 miljoen stemgerechtigde Kroa- ten zijn stem uitgebracht. Een geringe opkomst is doorgaans in het voordeel van de oppositie, van wie de aanhang over het al gemeen sterker gemotiveerd is om te gaan stemmen. Er was een nek-aan-nekrace voorspeld tussen de HDZ en de centrum-linkse regeringscoali tie onder leiding van de sociaal democratische SDP. In opinie peilingen behaalden de HDZ en de SDP geen van beide een meerderheid. ANP/AFP WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊIÊÊÊIIÊÊÊÊÊÊÊÊÊHi Dat bevestigt het ministerie van Defensie. Berichten uit Irak dat ook auto's met explosieven zou den zijn aangetroffen, kon het ministerie gisteravond niet be vestigen. Volgens Defensie had den de mannen geen wapens bij zich. „Ik kan alleen zeggen dat door goede inlichtingen van de Nederlandse militairen, onder meer verkregen uit goede con tacten met plaatselijke burgers, in een heel vroeg stadium op ba sis van aanwijzingen kon wor den ingegrepen", aldus een woordvoerder. De vermeende dreiging van een aanslag op het 'CPA-huis'wordt onderzocht. Het is nog niet dui delijk of de drie verdachten ver volgd worden. Twee van hen zijn inmiddels vrijgelaten, een derde zit nog vast. Mocht het daadwerkelijk om een verdach te van een terroristische aanslag gaan, dan zal hij worden over gedragen aan de Britten, die formeel de bezettingsmacht vormen. Nadere details over de mannen zijn niet bekendge maakt. De Nederlanders vormen met elfhonderd militairen een stabi lisatiemacht in de zuidelijke provincie Al Muthanna, een woestijngebied groter dan Ne derland. Het hoofdkwartier ligt op twee kilometer buiten de provinciehoofdstad As Sama wah. Het is niet duidelijk of er een verband bestaat tussen de drie gearresteerde verdachten en de man die begin oktober door Iraakse agenten zou zijn gear resteerd. Volgens het Japanse persbureau Kyodo zou deze man een aanslag hebben be raamd op de Nederlanders. Deze verdachte is vermoedelij ke een aanhanger van Al Qaeda, aldus Kyodo op gezag van een hoge politiefunctionaris in As Samawah. Het ministerie van Defensie kan geen bijzonderhe den geven over deze arrestatie. Uit onderzoek van de politie was volgens Kyodo gebleken dat de man na aankomst in As Samawah probeerde wapens te verzamelen en mensen voor zijn zaak te recruteren. GPD Bekenden hebben met ontsteltenis gereageerd op het bericht dat een zestienjarige ex-vriend van Maja Bradaric er samen met drie anderen ervan verdacht wordt haar te heb ben vermoord. Het slachtoffer is gisteren herdacht op haar school in Nijmegen. De Iraakse politie was het afgelopen weekeinde doelwit van twee aanslagen met autobommen. Daarbij zijn zeker negentien mensen omgekomen. Ook werden drie Amerikaanse militairen omgebracht. De Zeeuwse Europarle mentariër Johanna Boo- gerd-Quaak vertrekt waarschijnlijk uit Brus sel. Het congres van D66 koos haar afgelopen za terdag niet als lijsttrekker voor de verkiezingen van het Europees Parlement. Boogerd wil geen cam pagne voeren voor een an dere verkiesbare plek. De Zeeuwse hoofdklassers in het zaterdagvoetbal kregen bei de een domper te verwerken. Hoek verspeelde de koppositie door een 2-1-nederlaag bij Capel- le. Kloetinge verloor het 'degrada tieduel' met Achilles Veen: 2-3. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,19,20,21 en 22 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Twee gewapen de en gemaskerde mannen heb ben zaterdagochtend tussen half zeven en kwart voor zeven het Esso-tankstation aan de Sloeweg in Vlissingen overval len. De 36-jarige medewerkster bleef ongedeerd. Onder bedrei ging van een wapen werd zij ge dwongen een onbekend bedrag af te geven. De medewerkster kwam om 6.30 uur met haar auto aan bij het benzinestation. Twee man nen, die haar vanaf het naastge legen fietspad naderden, dwongen haar onder bedreiging van een wapen de deur te ope nen en geld af te geven. De daders droegen allebei een bivakmust. Ze gaven de bevelen gedeeltelijk in het Engels en in het Nederlands. In het belang van het onderzoek geeft de poli tie Zeeland geen informatie over de hoogte van de buit. De eerste dader had een donker ge tinte huid. Hij is ongeveer 1,80 meter lang en droeg een blauwe trui of vest met een rits en moge lijk een donkere spijkerbroek, i Hij had witte gymschoenen aan met iets roods of zwarts net bo- Ven de zool. Van de tweede over valler is nog geen goed signale ment bekend. Onduidelijk is nog hoe de daders zijn wegge gaan. De politie verzoekt getui gen van de overval zich te mel den aan het bureau of via 0800-8844. Het gaat om mensen die zaterdag voor of tijdens de overval van 6.30 tot 6.45 uur iets is opgevallen of in de dagen er voor iets opvallends hebben ge zien bij het benzinestation. Daarnaast is kort na de overval een kleine personenauto het tankstation opgereden. Omdat het binnen nog donker was, is de bestuurder doorgereden. De po litie verzoekt ook deze getuige zich te melden. Advertentie naam:o noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 14,50. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. o noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: n per maand met automatische incasso 19,45). G per kwartaal met automatische incasso 56,60). D per jaar met automatische incasso (€217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1