i i Frankrijk Hoek valt in één minuut van voetstuk Gretha Smit rijdt rillerig naar zege eeuwse idoka's imkeren iet goud 14 15 9 nerenveen gewillige sparringpartner in Arena (3-1 SV beleeft iechte generale Angstig Kloetinge verliest weer Frank Boute helpt Arnemuiden maandag 24 november 2003 Wereldtitel voor Fortis klaar voor Engelse rugbyers top-tweeluik retsbaar Koploper keldert naar zesde plaats door verlies tegen Capelle: 2-1 Humeur ,nis n ddeiDurs nniie. Ji krijgt vrij spel van Foppe irAndré Hoogeboom STERDAM - In aanloop ieenbelangrijke week, mis- ien zelfs wel de week van de irheid, heeft Ajax gedaan kt moest doen: winnen van jenveen. Met de wedstrij den AC Milan (woensdag) Feyenoord (zondag) in het (uitzicht, was dat een pretti- litkomst, zeker omdat grote jde uitbleef. De Amster- imers werden lichamelijk en stelijk in een soms muisstille ja nauwelijks op de proef teld: 3-1. j een halfuur stonden we ssprieten te dekken", ver- Jtte Foppe de Haan berus- d, na de plichtmatige toning. De trainer van Hee- Len zei daarmee alles. Ajax Ie niet diep te gaan om erdrie punten aan het totaal tunnen toevoegen, irenveen gedroeg zich als een ligesparringpartner, lag al- thet eerste halfuur een beet- iiars, maar gooide de hand- al snel nadat Ajax had jgemaakt en meteen daar- ei voorsprong nam. Alleen et laatste halfuur lieten de nennogeven de tanden zien, irtoen was het kwaad al ge- Ajax had door Sneijder, aenlbrahimovic al een be- voorsprong genomen iwaren er enkele kantteke- te plaatsen bij de op het eenvoudige overwinning Ajax. Vooral het centrum ledefensie was kwetsbaar, leek gisteren weer. Escudé lygera blijken een commu- eproblemen te hebben, ansman en de Tsjech zijn dueel vaardig, maar zijn niet sterker dan de som ►'Roeland van Vliet der delen. Zoals opnieuw bleek in de slotfase van het niemen dalletje in de Arena. Heeren veen kreeg via met invaller Samaras, de lange Sibon en aanvaller Correia zelfs nog en kele goede kansen. Het gaf te denken, met de confrontatie te gen AC Milan voor de boeg. Koeman gaf gisteren aan dat John Heitinga zeker zijn kans krijgt en waarschijnlijk in het centrum van de defensie gaat spelen op de plaats van de ge schorste Grygera. Ook Van der Vaart moet de belangrijke Champions League-ontmoe ting met de Italianen wegens een schorsing vanaf de tribune volgen. Het was tegen Heerenveen ove rigens de zesde keer in zeven wedstrij den dat Aj ax op achter stand kwam. Steeds wisten de Amsterdammers het tij te keren. Ook tegen Heerenveen werd een matig half uur afgesloten met een 0-1-achterstand, door een treffer van Sibon na een corner van Richard Knopper, beiden toevallig ex-Ajacied. Alsof er een knop werd omgezet, begon de machine van Koeman ineens wél te draaien. Binnen een kwartier was de schade gerepa reerd en lag Heerenveen met de benen omhoog. De Friezen stu ren aan het eind van dit seizoen Foppe met de vut, maar de voet ballers zelf lijken daar inmid dels ook al aan toe. Verdedigend broddelwerk met name van Stephan van Hoving zette Ajax in het zadel. De Amsterdam mers hadden kunnen uitlopen naar een veel hogere score. Maar dat nam niet weg dat Koeman zakelijk en klinisch constateer de dat zijn elftal dit duel goed had uitgespeeld. Wesley Sneijder scoorde de eer ste voor Ajax en werd daarna hartstochtelijk toegejuicht, want de Arena heeft weer een nieuw troetelkind. Koeman zal er alles aan doen om zijn spel maker met beide benen op de grond te houden, getuige zijn opmerking over de keuze van het Ajax-publiek voor Sneijder als man van de wedstrijd. „Het was moeilijk om iemand te noe men, want wij speelden zeker geen goede wedstrijd." De trainer complimenteerde Grygera. „Maar de mensen kie zen nu eenmaal sneller een mid denvelder dan een verdediger." Anthony Obodai maakte giste ren zijn opwachting in het eer ste van Ajax. De 21-jarige Gha- nees speelde onopvallend en verrichtte het poetswerk op het middenveld dat Galasek - bij uitzondering - verzaakte. Ook stond de middenvelder aan de basis van de 3-1. Nigel de Jong haalde ook een dikke voldoende. De verdediger speelt de laatste tijd bevlogen als vervanger van de nog altijd afwezige Hatem Trabelsi. De Jong is een zekerheid op weg naar het duel met AC Milan. Dat is Maxwell, aan de andere kant van de defensie, niet. De Brazi liaan kreeg in de slotfase een tik op de knie, de gevolgen daarvan waren gisteren nog niet te over zien. GPD sIERDAM - De Zeeuwse fa's hebben zaterdag boven achting gepresteerd op het itlands kampioenschap vrouwen. De Goese Jessica Ier Spil (boven 78 kg) en de Mburgse Elisabeth Wille- (onder 63 kg) wonnen i de Goese Lindsey Wyatt ktïO kg) werd vierde. is een voor Zeeland unieke Wie", zei Tonny Mulder, Kr van Sportschool Geel- Wolgelukkig. „Ik denk niet te het ooit zo goed hebben ®op een NK." wis de coach van Wyatt en in het verleden samenge- Imet Van der Spil en Wille- P®. „Het NK kent zeven Ètsklassen, bij twee daar laat het goud naar een use" Wassendst was de over ig van Jessica van der In de finale van de klasse 1118 kilogram versloeg ze !°ise Harteveld op ippon. eerder schoof ze haar dere opponente met zo'n Igfmak opzijVoor Van der tas het haar tweede Ne- Wlse titel bij de senioren, 6(ie in totaal. Bleboordse was het haar 'nationale titel bij de seni- taar vierde in totaal. Die saterdag kwam niet onver- iZe wist vooraf dat ze de ®e was, maar moest het even doen. De Middel- ®was niet in goede vorm. Iiad ze niet veel proble- haar vier tegenstand- frde plaats van Lindsey was opmerkelijk. De Pu-jitsuka strandde pas ®lve finale. Deeerstetwee ®had e nog op routine ®en. In de halve finale I vijfvoudig Nederlands '"ene Edith Bosch. Na het sin de halve finale verloor !o"k de strijd om de bron- Maille. „Misschien is dit goede prestatie, maar Wik nu nog niet aan", zei '^tienjarige Dewi Schil- W-IS kg) uit Goes en de één Were Carla Rammelaere uit Eede sneuvelden in Ne ronde. Pagina 21Van der Spil judoot droomfinale Zlatan Ibrahimovic in een hoogstandje voor Ajax. foto Marcel Antonisse/ANP door Bauke Boersma CAPELLE AAN DEN IJSSEL - Zo ge wonnen, zo geronnen. Waar de voetbal lers van Hoek zaterdag het koploper schap in de hoofdklasse A (verdiend) leken te prolongeren, lazerden de Zeeuws-Vlamingen in één minuut tijd van hun voetstuk. Thuisclub Capelle zet te de wereld en de wedstrijd met twee doelpunten in zestig seconden op zijn kop (2-1), waardoor Hoek nu slechts zes de is in de stand. „Verschrikkelijk, wat een enorme dom per", stamelde Steven de Croock, mid denvelder van Hoek, na het laatste fluit signaal van scheidsrechter Parmessar. „Als er één ploeg recht had op de zege, dan waren wij het wel. We hadden de zaak onder controle, kwamen geen mo ment in gevaar en hadden de 0-2 móeten maken. En dan sta je in zestig seconden tijd met 2-1 achter. Verschrikkelijk." Ook Johan Ballegeer was naderhand, lo gischerwijze, niet al te blij. „Zwaar ont goocheld, dat is nog wel de beste term voor mijn gemoedstoestand op dit mo ment", zei de trainer van de Zeeuws- Vlaamse zaterdaghoofdklasser. „We hebben amper problemen gekend, had den het duel moeten beslissen en staan toch met lege handen. Dat is moeilijk verteerbaar." De Croock, Ballegeer en consorten had den in Capelle aan den IJssel inderdaad alle reden zich misdeeld te voelen. Maar de hand mocht ook wel degelijk in eigen boezem worden gestoken. En dat deden de middenvelder en de trainer van Hoek ook. „De 1-1 was een exacte kopie van een tegendoelpunt in de thuiswedstrijd tegen Capelle", klonk het uit de monden van het tweetal. „Er wordt een bal door- gekopt en een tegenstander mag zomaar dwars door ons verdedigingscentrum lo pen." Die 'iemand' was Henk Roeland, die in de 76e minuut geen strobreed in de weg werd gelegd nadat Arne van Gelder de bal met het hoofd verlengde. Oog-in-oog met Hoek-doelman Jurgen Belpaire bleek Roeland niet voor niets topscorer van Capelle: 1-1. Hoek-speler Pauclair Youda legt aan voor een schot in de wedstrijd tegen Capelle. foto Ad van Hasselt „We hebben dus kennelijk niets geleerd van fouten in het verleden", veroordeel de De Croock het weifelende optreden, liever gezegd het niet optreden, van de Hoek-verdediging. Ballegeer: „Defen sief stak het vandaag verder goed in el kaar, ik wil dan ook niet te hard oordelen over mijn verdedigers. Maar als je weet dat de tegenstander een kopsterke spits heeft en je zo'n fout bovendien al eens maakte, mag dat gewoon niet nog een keer gebeuren, da's duidelijk." Was de gelijkmaker al erg genoeg voor Hoek, Roeland had nog geen zestig se conden later een nieuwe dreun van je welste voor de in paniek geraakte Zeeuws-Vlamingen in petto. Hoek-doel- man Belpaire kreeg een afstandsschot niet klem en Roeland was er als de kippen bij om zijn elfde doelpunt van het seizoen te noteren (2-1). „Als het bij 1-1 was ge bleven, had ik daar nog wel vrede mee kunnen hebben"stelde De Croock. „Ook al was dat dan onverdiend, in een uitduel tegen een hooggeklasseerde ploeg is dat geen slecht resultaat. Vooraf hadden we daar ook best voor getekend. Maar die 2- 1 maakt het uiteindelijk allemaal wel heel erg zuur. Zeker ook voor De Croock. De kleine middenvelder was een van de schaarse lichtpuntjes in een wedstrijd die het pre dikaat topper geen moment verdiende. Behendig, balvast en negen van de tien keer naar voren gericht. Het was dan ook geen toeval dat De Croock met subtiele passjes aan de basis stond van bijna alle Hoek-kansen. En al helemaal niet dat juist de midden velder na zestig minuten voetballen de 0- 1 tegen de touwen schoot. Arjan Human, die in de belabberde eerste helft op sport park 't Slot amper op een fatsoenlijke ac tie was te betrappen, begon aan een in drukwekkende solo en besloot zijn ren over zo'n veertig meter met een gevoelige voorzet. De Croock was in de tussentijd naar de tweede paal gespurt om Capelle de ogenschijnlijke genadeklap uit te de len. Hij had ook recht gehad op de titel man van de wedstrijd. „Ik had liever minder goed gespeeld en die drie punten mee naar huis genomen", kon De Croock ech ter niet tevreden zijn na het debacle voor Hoek. „Maar het is waar, het ging met mij persoonlijk wel lekker. Gelukkig maar. Want het heeft dit seizoen wel even ge duurd voor ik in vorm was. Eigenlijk heb ik pas sinds vorige week (Achilles Veen uit) weer echt het goede gevoel te pak ken." Al werd dat in Capelle aan den IJssel da nig op de proef gesteld. Net als het hu meur van Johan Ballegeer. „Er is uiter aard geen man overboord door het verlies", mokte de trainer, die met Hoek van de eerste naar de zesde plaats kelder de. „Alle ploegen staan nog dicht bij el kaar. Maar we hebben nu een weekeinde geen competitieverplichtingen en ik had liever rust gehad met een zege op zak. Nu moeten we twee weken wachten om deze onrechtvaardige nederlaag te kunnen re vancheren." De wetenschap dat Hoek in de hoofd klasse behoort tot de acht ploegen die halfweg het seizoen binnen vijf punten van elkaar staan, kon ook De Croock niet opfleuren. „Natuurlijk, er is nog niets aan de hand. Maar ik was heel graag als koploper de winterstop in gegaan." Capelle-Hoek 2-1 (0-0): 60. Steven de Croock 0-1, 76. Henk Roeland 1-1, 77. Henk Roeland 2-1. Scheidsrechter: R. Parmessar (Amster dam). Gele kaart: Djamel Buyse (Hoek), Henk Roeland (Capelle). Aantal toeschouwers: 320. Hoek: Jurgen Belpaire; Thomas Ragut (81. Anthony Annicaert), Johan Mucher, Djamel Buijse, Franky Standaert; Mare Minnaert, Pauclair Youda, Gunter de Meijer, Steven de Croock; Leon van den Ouden, Arjan Human. Ooit ben ik een week op stage geweest bij de Franse club Strasbourg. De trainingen waren vrij relaxt, niet al te fanatiek, puur op techniek. Maar de wedstrij den... vlijmscherp! Dat is de indruk die ik van het Franse voetbal heb: fysiek sterk, veel snelheid en techniek. Dat dat een succesvolle cocktail is, bewijzen Monaco en Lyon momenteel in de Champions League. Je hoort niet zoveel over het Franse voetbal. Noem bij voorbeeld maar 's vijf spelers van Monaco. Het is hier nooit op tv, maar volgens mij zijn Franse wedstrijden veel leu ker dan een gemiddelde Duitse of zelfs En gelse wed strijd. Het na tionale Franse team is niet voor niks rege rend Eu ropees kampi oen en heeft zonder puntver lies het komende EK bereikt. In de Champions League staan Monaco en Olympique Lyon zelfs allebei op kop in hun poule. PSVkrijgt dus morgenavond een zware dobber aan Mona co. Iedereen herinnert zich die absurde 8-3-zege van Mo naco op Deportivo nog wel van vorige maand. Dat was geen toevalstreffer. AEK Athene hadden ze eerder ook al een lesje geleerd met 4-0; in het eigen Stade Louis II zijn ze dit seizoen nog ongesla gen. Guus Hiddink zei het za terdag na NEC-PSV goed: als PSV morgen zo slap begint als zaterdag tegen NEC, kun nen ze beter direct naar het casino gaan. Nu heeft PSV natuurlijk wel de beste spits van Nederland: Mateja Kezman. Hij was te gen ons een uur lang onzicht baar en scoort opeens uit het niets twee keer. Hij is altijd in beweging, altijd aanspeel baar, gewoon onhoudbaar voor verdedigers. In Neder land tenminste. Want in de Champions League heeft-ie de laatste twee jaar evenveel gescoord als Ronald Water reus. Ik hoop dat Kezman morgen breekt met die ge woonte. Donderdag gaat Utrecht in de Uefa Cup ook op de Franse toer: tegen Auxerre. Zoals PSV Kezman heeft, zo heeft Auxerre Cissé, topscorer van Frankrijk met tien goals. Ik heb hem in Utrecht gezien bij die 0-0: hij was niet af te stoppen. Wat een spits. Het zal mij benieuwen hoe Utrecht hem gaat afstoppen. En dan loopt Kalou daar ook nog 's naast. Ook niet de minste. Ik ben bang, dat Utrecht weinig kans heeft. Met name omdat ze zelf geen snelle counter- spitsen hebben. Vorige week heeft het Neder lands elftal het Nederlands voetbal een nieuwe impuls gegeven. Ik vind dat een pret tige en rustgevende gedach te. Maar ik hoop dat dat suc ces deze week ook afstraalt op ons clubvoetbal. Er hangt zoveel af van de Europese wedstrijden van deze week. Ik hoop echt dat PSV niet na een kwartier al aan de roulet tetafel kan gaan staan. Dennis de Nooijer door Martijn vari Beeten HEERENVEEN - Ze lag tot en met woensdag te rillen onder de wol, zweette zaterdagochtend nog enorm tijdens het warmlo pen en had amper op de schaat sen gestaan. Toch won Gretha Smit zaterdagmiddag de vijf ki lometer op de wereldbekerwed strijd in Heerenveen in 7.05,11 minuten. De Duitsers verslagen, eindelijk. „Mooi toch?" Niemand zo wonderlijk als Gre tha Smit, het voormalige bloe menmeisje dat in het olympisch jaar de langebaanschaatssters overdonderde met supertijden en niet te evenaren nuchterheid. Als er één wedstrijd was die ze niet kon winnen, was het die van zaterdagmiddag. Toch klopte ze Claudia Pechstein, Gunda Nie- mann-Stirnemann, Renate Groenewold (vierde in 7.07,71) en Anni Friesinger. Een wonderlijk verhaal. Smit had door ziekte de drie kilome ter in Erfurt laten schieten en was tot en met woensdag tot het bed veroordeeld. Donderdag ging ze even schaatsen. „Maar dat was helemaal niks." Vrijdag ook niet. „Ik was helemaal tril lerig." En op de ochtend van de wedstrijd was ze nauwelijks op timistischer. „Ik ging warmlo pen en was kletsnat van het zweet." Toch deed ze mee. „Ik had al lang genoeg op bed gelegen, het was tijd voor actie." De eerste rondjes gingen gelijk voorspoe dig, „Ik dacht, ik stort vanzelf wel in." Pas na drie kilometer ging ze kapot. „Het was allemaal heel gevoelloos, ik had geen macht meer om aan te zetten. En toch ging het hard." Duizelig was ze na de finish. „Het werd zwart voor m'n ogen, ik dacht echt dat ik van mijn 'stokkie zou gaan. Ik moest even op een bankje zitten." Toen werd het rennen, richting toilet. „Kotsen, maar ik haalde het niet." In de tunnel tussen ijs baan en kleedlokalen leegde Smit de maag. Haar eindtijd had ze niet eens gezien, zo kapot was ze. Dus toen Pechstein in de slotrit een fractie van een seconde langza mer bleek (7.05,77), had Smit het niet eens door. Maar even la ter werd het zeker: Smit had de heersende Duitse vrouwen een zeldzaam lesje geleerd. En gek genoeg vonden die het nog prachtig ook. Als het goed is sprak Niemann (derde in 7.06,90) op het podium lovende woorden. „Het ging zo snel, ik kon het niet goed ver staan", zei Gretha Smit. „Het klonk in elk geval wel positief. En als ik plat genoeg praat, ver staan ze mij ook wel." De Duitse toppers mogen zich niettemin zorgen maken. Vorig seizoen werden ze al in verle genheid gebracht door Cindy Klassen (wereldtitel allround), dit seizoen was de Amerikaanse Jennifer Rodriguez op de 1500 meter al twee keer sterker dan Anni Friesinger. Friesinger won gisteren weliswaar in 1.58,34, maar ze was slechts 37 honderd sten van een seconde sneller dan de nummer twee: Renate Groe newold. GPD pagina 21schaatsers zitten er doorheen Gretha Smit is volkomen uitgetput na de winnende race op de vijf kilometer. foto Jasper Juinen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13