Tapijten als ode aan het Luctor et Emergo PZC Beheerders slaan alarm over criminaliteit in buitengebied Speciale opvang vrijwel kansloze asielzoekers Kleintj GA EENS MET DE MODE MEE Voor Gsm-shop Vlissingen iïv maak kans op één van de fantastische prijzen! 1 Jaar lang bellen met Orange j derzoekers ontdekken miljoenenreserves in sociale fondsen IAG U AR Van Jole Partners BV aeciaal voor particulieren Kans voor partij wijlen Tudjman Nationale Wetenschapsquiz Windpark voor Zeeuwse kust Roosevelt Academy in Middelburg MILAAN vanaf €15,- gratis. M, 7rafis Buurtbewoners Sittard storten zich op politie 13c ild Nü in onze oom WÊÊÊimÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊm 16! jaargang no. 279 lerdag 22 november 2003 mummer 1,70 GROTE INTERSPORTBEURS VACATURES VACATURE-INDEX 2e katern pagina 16 Geet nu uw Kleintje op via internet en PZC Krant voor Zeeland. Duur Reynaert Audio Home Cinema - Hulst 11 KORTINGSBON 100,-?) 1688 Zaterdag mm bewolking en meest droog, jige zuidelijke wind en temperaturen Id 13 graden. CROSSFIRE CHRYSLER JEEP HOP GOES 0113-250858 internet: www.pzc.nl (Vel ruimte voor loonsverhoging Sylvia Marmelstein HAAG - Vakbonden men ondanks de be- iezing van de lonen in ij grote groepen werk- mers toch loonsverho- bezorgen. Door irknemers en werkge- minder geld te laten (alen aan sociale fond- blijft er meer geld jrvoorloon. De fondsen innen dat geld missen, ijat ze onnodig grote serves hebben. (concluderen de onderzoe- rsHarry Vogels en Kees Kra- jfe de jaarverslagen van de ibnover 2002 uitplozen, iel werknemers als werkge- isdragen via hun CAO af aan loodsen. Werkgevers betalen ibepaald percentage van de Kom. Dat betekent dat ze lier geld overhouden voor «verhogingen. Bovendien n werknemers soms ook eens via hun loonstrook di ll premie af aan de fondsen, ioogte varieert van 0,2 tot 2 ret van het loon." seeste fondsen hebben vol- sieonderzoekers zulke gro- icserves (in totaal ongeveer Éjoen euro), dat ze bedrij- itjwerknemers best een jaar sen vrijstellen van premie- log. „Dan kunnen de lonen 3 en hebben de bedrijven Egeld om te investeren. Ze- adeze slechte economische adigheden is dat beter. g koopkracht en investe ringen verbeteren de econo mie", zegt Kramer. Anja Jongbloed, coördinator arbeidsvoorwaarden bij de grootste FNV-bond, FNV- Bondgenoten, wijst erop dat de CAO-onderhandelaars altijd scherp in de gaten houden of de premie omlaag kan of juist moet stijgen. Ze voelt er niets voor in 2004 de reservepotten te plun deren om de lonen te verbeteren. „Hoewel er enkele fondsen zijn met grote reserves, hebben de meeste één keer de jaarheffing als reserve. Dat is niet veel." Bovendien is het volgens haar 'gevaarlijk' om werknemers vrij te stellen van premieheffing. „Dan willen de werkgevers ook minder betalen. En dan kunnen we veel goede doelen die uit de fondsen worden betaald zoals scholing en bedrijfsgezond heidszorg niet meer betalen. Ook willen we geld in kas heb ben voor de zekerheid. Stel dat werkgevers plots weigeren om hun premie te betalen. Dan heb ben we de reserves nodig." De werkgeversorganisatie AW- VN wil niet reageren op het voorstel van de onderzoekers. „De bestuurders van de fondsen moeten zelf weten wat ze met het geld doen. Daar bemoeien wij ons niet mee", aldus de woordvoerster. GPD pagina 3: sociale fondsen potten geld op f Advertentie Iportpunt Zeeland, Goes Zwembadweg 3 at.29/11 10.00-17.00 uur n.30/11 11.00-17.00 uur M korting op skikleding m40% korting op ski's Htm tijdens de beursdagen !.v./INTERSPOI^, en The Tube Goes - Middelburg- Vlissingen - Zierikzee miS PARKEREN Het gerestaureerde wandtapijt zal voorlopig nog niet voor het publiek te zien zijn. (Advertentie PARTNERS r': MAKELAAR 616617 door Rinus Antonisse CRUQUIUS- De historische wandtapijten zijn voor Zeeland wat voor het Rijksmuseum de Nachtwacht is. Ze onderstrepen sinds jaar en dag de Zeeuwse leus Luctor et Emergo. Een trot se commissaris van de koningin W. van Gelder zei dit gisteren bij de oplevering van het wandta pijt Slag bij Rammekens, in het atelier van Paswerk Textielres- tauratie te Cruquius (bij Haar lem). (Advertentie uar Centrum: uar Breda B.V. Minervum 7118 "'ZNBreda. Tel.: 076 - 5263800 www.bogaers-jaguar.nl Advertentie Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse Het is het laatste van de in totaal zes ingrijpend gerestaureerde tapijten en de afsluiting van een project dat bijna vijftig jaar, vanaf 1955, in beslag nam. Ko ningin Beatrix woonde de ople vering bij en mocht de onthul ling van de herrezen Slag bij Rammekens voor haar rekening nemen. Het was tegelijk de offi ciële ingebruikname van het nieuwe atelier van Paswerk Textielrestauratie Commissaris Van Gelder wees erop dat de tapijten destijds door de Staten bedoeld waren als herinnering aan een belang wekkende fase uit de geschiede nis van het gewest Zeeland. Te gelijk waren het gebruiksvoor werpen, want tapisserie hoorde tot de normale aankleding van voorname vertrekken. „Nu zijn ze dat niet meer, maar hebben ze een veelzijdige bete kenis. Ze zijn zeldzaam als pro duct van kunst en nijverheid", aldus Van Gelder. „Het is de grootste kunstopdracht die de provincie ooit gegeven heeft. Ze zijn uitzonderlijk vanwege de geschiedenis die ze uitbeelden én hun eigen geschiedenis." Zeelands eerste burger ging te rug naar 1591, waarinde Staten hun eerste tapijt-besluit namen. „Het meest succesvolle jaar van prins Maurits, de leider van de onaf hankelij kheidsstrij d, waarin hij niet alleen de gren zen van het bevrijde gebied in gunstige zin wist te verleggen, maar bovenal door die zegevie ringen het geloof in de eindover winning terug wist te brengen." Dankzij de kerende krijgskan sen vatten de Zeeuwse Staten moed en durfden ze opdracht te geven aan wever Francis Spie- rincx voor het tapijt Slag bij Bergen op Zoomlater gevolgd foto Marco de Zwart door vijf andere doeken, ver vaardigd door vader Jan en zoon Hendrinck de Maecht. In 1604 was de serie voltooid. Het als laatste gerestaureerde Slag bij Rammekens was het tweede tapijt. Het kwam, wel licht uit eerbetoon aan prins Maurits, niet in de zittingszaal van de Staten te hangen, maar in de grote zaal van het stadhou derlijke logement in de Middel burgse Abdij. Van Gelder deelde nog mee dat de serie tapijten pas weer te zien is, als het Zeeuwse Museum her opend wordt. Advertentie Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.vanjole.com Advertentie r «naar www.Kleintjesmarkt.nl voor de voorwaarden en het prijzenpakket. door Petra Huijser DEN HAAG - Criminelen heb ben vrij spel in het buitenge bied. Het is daar 's avonds niet veilig. Dat stelt de Nederlandse Vereniging voor Natuurtoezicht (NVN). De NVN wijt dat aan de afschaffing van de veldpolitie in 1992 en de daling van het aantal boswachters en jachtopzich ters. De NVN is de belangenorgani satie voor de Nederlandse jachtopzichters, boswachters en andere toezichthouders in natuurgebieden. Volgens voor zitter R. Croll is het na zes uur 's avonds niet meer aan te raden om in het buitengebied een wandeling te maken. „Je weet niet wie of wat je dan tegen komt." Croll, in het dagelijks leven voorzitter van de strafsector bij de rechtbank in Zutphen, signa leert een toename van de crimi naliteit in de velden en bossen waar zijn leden actief zijn. Hij wijt dat aan het feit dat de poli tie zich amper buiten stad of dorp laat zien. Dat proces heeft zich volgens Croll langzaam woordvoerder niet per se dat het aantal boswachters wordt ver minderd. „We kijken daar nog naar." GPD Als de Kroaten morgen naar de stembus gaan, is er een gerede kans dat zij de nationalistische HDZ van wijlen Franjo Tudj man na drie jaar opnieuw in het zadel helpen. De nieuwe HDZ-leider, Ivo Sanader (op de affiches) heeft de afgelopen maan den zijn best gedaan de mantel van ex- president Tudj man af te leggen. Het jaar loopt weer op zijn eind, dat betekent dat het weer tijd is voor de Nationale Wetenschapsquiz. Met prikkelende vra gen als hoe komt het dat je huid gaat rimpelen als je in bad hebt gelegen? En wie is eigenlijk de uitvinder van de lucifer? Voor basisschoolkinderen is er de Junior quiz. De kans bestaat dat windmolens verrijzen voor de Zeeuwse kust. Uit onderzoek is gebleken dat een gebied voor de kust van Schouwen-Duiveland zeer geschikt is. Of het park daar inderdaad komt is overigens nog lang niet zeker. Middelburg maakt zich op voor de komst van de Roosevelt Academy. Horeca-ondernemers zien wel heil in dorstige stu denten, bibliotheek en boekhandel verwachten groeiende be langstelling voor hun collecties, en sportclubs zijn van plan de nog niet verstijfde wetenschappers in te lijven. In een speciale bijlage over de Roosevelt Academy: de Zeeuw se hoofdstad krijgt een belangrijke impuls. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; wetenschapsquiz: 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 20 en 21; reportage: 25,26, 27, 28 en 29; roosevelt academy; W1, W3, W5, W7 en W9; reizen: W11, W13 en W15; wonen: W17, W19 en W21. Advertentie Advertentie Snel gevonden. Snel verkocht. Elke week in de zaterdagkrant Reizen i Daar moet je naar toe. voltrokken sinds de opheffing van de veldpolitie in 1992. „Cri minelen zijn ook niet gek. Die trekken dus het buitengebied in. Ze weten dat agenten daar niet of zelden komen en er sowieso de weg niet meer kennen." De afgelopen jaren waren het vooral jachtopzichters en bos wachters, die in dienst zijn van particulieren, die daar paal en perk aan probeerden te stellen, zegt Croll. Maar hun aantal is inmiddels tot onder de vijftien honderd gedaald. „Overal be zuinigen natuurorganisaties en het toezicht sneuvelt als eerste. Dat is namelijk duur. De werk gever betaalt niet alleen het sa laris, hij draait ook op voor de opleidingskosten van vaak dui zenden euro's." Ook Staatsbosbeheer signaleert een toename van de criminali teit in het buitengebied. Maar volgens woordvoerder J. Kui- pers is het geen taak van bos- r wachters daar iets aan te doen, omdat maar weinig schade aan de natuur wordt aangericht. De Vereniging Natuurmonu menten bevestigt dat ook zij zal bezuinigen op het toezicht. door Hans van Soest DEN HAAG - Asielzoekers die geen kans maken om in Neder land te mogen blijven, worden sneller uitgezet. Dat heeft het kabinet gisteren besloten. Asielzoekerscentra worden op gesplitst in twee afdelingen: één voor asielzoekers die wel kans maken op een verblijfsvergun ning en één voor degenen die het land vrijwel zeker moeten ver iaten. Op die laatste afdeling worden de asielzoekers voorbereid op hun terugkeer. Er zal een sober der regime gelden dan voor asielzoekers die wel uitzicht hebben op een verblijfsvergun ning. In de eerste 48 uur nadat een asielzoeker zijn aanvraag heeft ingediend, moet de overheid al een principebesluit nemen. Wie een afwijzing krijgt, mag in Ne derland nog wel zijn beroep op die beslissing afwachten. Dat mag echter niet meer in een re gulier asielzoekerscentrum. „Voor de persoon in kwestie moet het van begin af aan dui delijk zijn dat hij hier niet mag blijven", aldus minister Ver- geldig tot 1 februari 2004 Vraag naar de voorwaarden in winkel Aagje Dekenstraat 2 4381 RZ Vlissingen Tel: 0118-430188 °™9e' donk van Vreemdelingenbeleid. Op de terugkeerafdeling wor den de papieren in orde ge maakt voor vertrek en worden de mensen via cursussen inge licht over de situatie in hun land van i herkomst. „Het worden geen uitzetcentra. Daar gaan ze pas naartoe als 2e zijn uitgepro cedeerd", aldus Verdonk. GPD SITTARD - De politie in Sittard moest gisteravond met vijftien wagens uitrukken om 150 buurtbewoners in bedwang te houden. De bewoners van de wijk Stadbroek hadden zich massaal op de politie gestort na een inval in een woning aan de Morgenstraat. De politie vond een nog onbe kende hoeveelheid harddrugs, een vuurwapen en een wiet- plantage in de woning. Volgens een woordvoerder vielen vier mannen tijdens de inval de agenten aan, waarbij flink ge slagen en geschopt werd. Bij die vechtpartij moesten de agenten pepperspray en wapenstokken gebruiken. Een agent raakte ge wond en werd naar het zieken huis gebracht. In het pand waren drie vrouwen en vijf mannen aanwezig. De politie hield twee mannen aan. De overigen wisten in het tu mult te ontkomen. Later arres teerde de politie nog een derde verdachte. De arrestanten zijn tussen de 24 en 26 jaar oud. Na de inval begonnen ongeveer 150 buurtbewoners zich met de zaak te bemoeien en ontstond er een broeierig sfeertje. ANP Advertentie 71 555547 Betaal in termijnen 0% rente* v.b.: 2400,- 60 mnd. a 40,' Plasma, LCD, TV, CD, DVD, Receivers, Versterkers, Luidsprekers Maar dat betekent volgens een Tot 25% kortin9* °P 100 topmerken in Baudeloo 18A info* 06-53152307 J VOOR 2 I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1