PZC Partij Sjevardnadze wint verkiezingen Georgië Israël wil alleen hulp VS bij uitvoeren vredesplan Bush en in strijd Blair volharden tegen terrorisme Nederlands stel verdacht van anabolenhandel Kantoor Koerden in Kirkuk doel zelfmoordaanslag Uizabeth wint geding publicatieverbod op verhalen over paleis Terroristen zouden aanslag plannen in zuiden van Irak Oud-legerleider Panic overleden Phil Spector aangeklaagd voor moord ip IIIéf Alarm in Witte Huis bleek vals Bali-verdachte weer in beroep Woede over locatie circus Jaar cel na seksgesprek in chatbox Premier Sri Lanka doet concessie Overstromingen treffen Marokko vrijdag 21 november 2003 Aantallen CIA jjrKUK - Door een bomaan- .|a„ in de noord-Iraakse stad jirkuk zijn gisterochtend zeker g personen omgekomen, on- jj «ie drie kinderen. Bijna itrtig personen raakten ge tond. Mis de eerste succesvolle zelf- moordaanslag die in het Koer dische noorden van Irak is uit gevoerd. Een politiewoordvoerder in Kirkuk zei er voor 100 procent zeker van te zijn dat de explosie is veroorzaakt door een zelf moordaanslag met een auto bom. De auto explodeerde bij een controlepost op tweehon derd meter afstand van een kan toor van de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK), een van de twee belangrijkste Koerdi sche partijen. Zeker vijf PUK-leden raakten gewond. De leider van de PUK, Jalal Talabani, is op dit moment voorzitter van de Iraakse rege ringsraad. Een PUK-functionaris zei te vermoeden dat de militante is lamitische groep Ansar al Islam of de terreurorganisatie Al Qae- da verantwoordelijk is voor de aanslag. Eerder had de PUK be kendgemaakt een zelfmoordac tie met een vrachtauto te heb ben verhinderd. ANP/RTR Britse pers moet even zwijgen «annnze redactie buitenland 10NDEN - De Britse koningin Elizabeth heeft gisteren een Eort geding gewonnen waarin aj vroeg om een publicatiestop Jpde verhalen van een journa list die twee maanden als lakei leeft gewerkt op Buckingham pa|ace. Het verbod geldt tot ko kende maandagavond. Dan tonit de zaak uitgebreider voor Je rechter. DeBritse vorstin voerde aan dat leartikelen van de journalist- ei Ryan Parry haar privé- ■r aantasten en dat hij in beuk pleegde op de vertrouwe lijkheid die hij aan het paleis als voormalig' werknemer was ver schuldigd. Noch de Daily Mir- mr. waar Parry voor werkt, toch andere kranten mogen pu bliceren over Parry's verblijf op Buckingham Palace. De Daily Mirror onthulde nensdag dat Parry zonder eni- ge moeite twee maanden gele ien was aangenomen als lakei opBuckingham Palace. Hij had in zijn c.v. zijn journalistieke ac tiviteiten weggelaten en boven dien een valse referentie opge geven. Een andere referentie die het paleis wel natrok, was van de pub waar Parry vaak kwam. De hoofdredacteur van de Daily Mail liet gisteren weten ge schokt te zijn over de lakse be veiliging op het koninklijk pa leis en het gemak waarmee Parry binnenkwam. De journa list liet zelf weten dat als hij een terrorist was geweest, hij zon der problemen de koningin had kunnen vermoorden, evenals de hoge Amerikaanse gasten, on der wie president Bush, die nu in het paleis verblijven. Ryan Parry beschreef in het ver slag van zijn werkzaamheden in Buckingham Palace onder meer van welke televisieprogram ma's de koningin houdt en wat zij bij het ontbijt eet. ANP/AFP BELGRADO - De Joegoslavi- iche generaal Zivota Panic, die lel bevel voerde over het Joego- slavische leger toen de Balkan- wrlogen uitbraken, is woens- lagoverleden. Zo is gisteren be- lendgemaakt. Hij werd 70 jaar. q 1992, toen Joegoslavië uit eenviel in kleine republieken, ras Panic stafchef. Het leger leunde in Kroatië en Bosnië de Servische rebellen die de wa ns opnamen om tegen het uit- snvallen van de Joegoslavische aieratie te vechten. AP ALHAMBRA - Phil Spec tor, de legendarische mu- ziekproducer die met zijn 'Wall of Sound' de pop muziek van de j aren zestig en daarna kleurde, is gis teren aangeklaagd we gens moord. Dat heeft de politie na een half jaar on derzoek beslist. Spector zou de veertigja rige actrice Lana Clark- son in zijn huis in het Cali- fornische Alhambra doodgeschoten hebben. Hij werd kort na het inci dent op 3 februari vrijge laten na het betalen van een borgsom. Spector houdt zijn onschuld vol en suggereerde dat Clarkson zelfmoord pleegde. Spector is een van de grote producers van jaren zes- tig-muziek. Hij werkte met sterren als Elvis Pres ley, Ike en Tina Turner, de Ramones en de Beatles. Zijn 'Wall of Sound' - het wer elkaar heen opnemen van tientallen geluidsspo ren - betekende een radi cale verandering van de fflanier waarop popmu ziek werd gemaakt. AP tW>- Troepen van het Georgische ministerie van Binnenlandse Zaken beschermen het gebouw waar de centrale kiescommissie zetelt in Tbilisi, van onze redactie buitenland TBILISI - De partij van de Ge orgische president Sjevardnad ze heeft de omstreden verkie zingen in het verscheurde land gewonnen. De centrale kies commissie verklaarde gisteren het blok Voor Een Nieuw Geor gië officieel tot winnaar. De oppositie protesteerde da genlang met betogingen tegen de verkiezingen die op 2 novem ber zijn gehouden. Volgens de rivalen van Sjevardnadze en volgens internationale waarne mers verliep de stembusronde niet eerlijk en is er geknoeid met de resultaten. De oppositie eiste het aftreden van de 75-jarige Sjevardnadze, maar deze wei gerde op te stappen en waar schuwde voor een burgeroorlog. De tegenstanders van de presi dent kondigden als reactie op de officiële uitslag opnieuw vreed zame massabetogingen in de Georgische hoofdstad Tbilisi aan tegen het 'corrupte regime'. Justitie overweegt stappen te gen de oppositiepartijen, omdat zij geen formele toestemming voor hun protestmarsen heb ben. Volgens de kiescommissie ver gaarde de partij van de presi dent ruim 21 procent van de stemmen. De tweede plaats was met bijna 19 procent voor de partij die haar steun voor de be kritiseerde Sjevardnadze had uitsproken. Op de derde plaats kwam het partijenblok Natio nale Beweging van de belang rijkste oppositieleider Saak- foto Gleb Garanich/RTR asjvili met ruim 18 procent, vardnadze beloofde maandag Door het verzet van de oppositie een commissie in te stellen die verkeert de oud-sovjetrepu- zal onderzoeken of er fraude is bliek in een politieke crisis. Sje- gepleegd. ANP/RTR/AFP/DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Israël is alleen ge diend van Amerikaanse hulp bij het uitvoeren van de 'route kaart', het internationale plan voor een regeling van het Israë- lisch-Palestijnse conflict. Voor de andere drie auteurs - de Eu ropese Unie, Rusland en de Ver enigde Naties - ziet het geen rol weggelegd. ,,De beoordeling van de uitvoe ring van de overeenkomst is in handen van de VS", staat in een officiële verklaring, die het bu reau van premier Sharon giste ren uitgaf na de aanvaarding van de routekaart door de VN- Veiligheidsraad. Israël heeft destijds een lijst van veertien voorwaarden aan het vredesvoorstel verbonden en die worden in het VN-document niet genoemd. De belangrijkste Israëlische eis is dat eerst de Pa lestijnse regering de gewapende milities in haar gebied ontman telt. Pas daarna wil Israël zelf uitvoering geven aan het plan, onder meer door de bouw van nederzettingen te bevriezen, de kernen van nieuwe nederzettin gen te ontmantelen en het dage lijks leven van de Palestijnse be volking te verlichten. De Amerikanen zijn het met de door Israël gewenste volgorde niet eens en president Bush maakte dat woensdag nog eens duidelijk in een toespraak in Londen. Hij keerde zich ook te gen de barrière die Israël bouwt op de Westelijke Jordaanoever, waardoor het een flink deel van dat gebied in feite inlijft. Sharon erkende gisteren de me ningsverschillen met de VS, maar noemde de vriendschap tussen de twee landen 'doorlo pend en permanent'. Deze week kwam een conflict aan het licht over wat Israël de 'zonder toe stemming gebouwde buiten posten' noemt, in feite kernen van nieuwe nederzettingen in bezet gebied. De afgelopen ja ren zijn er zo'n honderd inge richt en volgens de routekaart moeten ze verdwijnen. Als het gaat om precieze aantal len, dan geven Sharon, het mi nisterie van Defensie, het leger, de Kolonistenraad en de Vrede Nu-beweging verschillende cij fers. Dat bracht de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Powell deze week tot de uitspraak 'dat er niet wijs is te worden uit de getallen'. Toch lieten medewerkers van Sharon -gisteren doorschemeren dat Is raël en de VS het spoedig eens zullen worden over een regeling voor de 'buitenposten'. In Israël tilt men niet zwaar aan de uitspraken van president Bush in Londen, die voorname lijk bestemd zouden zijn ge weest voor Britse oren. De Brit se premier Blair heeft de vele critici van zijn buitenlandse be leid een krachtige aanpak van het Israëlisch-Palestijnse vre desproces beloofd. GPD Üügnze redactie buitenland Hh'DEN - De Amerikaanse Ptsident Bush en de Britse pre- 'w Blair hebben de aanslagen Turkse stad Istanboel van Meten veroordeeld. Zij be- i'osren zich niet te laten af- ""gen van de oorlog tegen ter- l"smeof de wederopbouw van 1 verklaarden zij op een geza- Ia.i e Persconferentie in Men, waar Bush op staatsbe st ls- De persconferentie was and na besprekingen tussen hit en over onder meer ji He gedetineerden in Mtanamo Bay en Ameri- Meheffingen op staal. Beide >eijS aHden het echter vooral tT[- j aanslagen op Britse doe- Istanboel van enkele uren Blair noemde de aanslagen 'harteloze brute moord op on- schuldigen'. Hij zei dat die aan toonden hoe belangrijk het is dat de coalitietroepen hun mis sie in onder meer Irak voortzet ten. Weblijven totdeklus is ge klaard", aldus Blair. Bush beaamde dat en zei dat de troepenmacht in Irak op de be nodigde sterkte zou worden ge handhaafd. ,,De aard van de ter roristen is weer eens bewezen; we zien hun uiterste minachting voor onschuldig leven. Ze haten vrijheid, ze haten vrije naties", zei hij Tegenstanders van de oorlog in Irak en het staatsbezoek van Bush hebben gisteren massaal gedemonstreerd in de Britse hoofdstad. Zij hadden zich in Malet Street inBloomsbury ver zameld voor een mars langs het parlement en Whitehall naar Trafalgar Square. Volgens de organisatoren deden 200.000 mensen aan de betoging mee, maar de politie hield het op 110.000. De protestmars eindigde op Trafalgar Square, waar beto gers een reusachtig nepstand- beeld van Bush van een sokkel trokken. De daad was bedoeld als een persiflage op het omver- trekken van een standbeeld van de Iraakse dictator Saddam Hoessein in Bagdad door Ame rikaanse militairen. Ruim 5 5 0 0 politiemensen waren op de been om de orde en veilig heid te handhaven rond de de monstratie. Die verliep echter vredig. Scotland Yard meldde aan het eind van de middag 51 arresta ties, onder meer wegens open bare dronkenschap en drugsbe zit. ANP/AFP WASHINGTON - Op het Witte Huis is gisteren alarm gesla gen, omdat er een vliegtuig in het afgesloten luchtruim boven de zetel van de Amerikaanse president en de regering zou zijn verschenen. Maar korte tij d later bleek dat het slechts ging om een 'piep' op het radarscherm, zo maakte de luchtvaartauto riteit FAA later bekend. Vlak nadat er iets verdachts op het scherm was gesignaleerd, gingen de eerste toeristen en medewerkers van het Witte Huis het gebouw uit. Zwaarbewapende agenten hielden bezoekers en nieuwsgierigen op een afstand. Volgens een woordvoerster van het Witte Huis werd het evacuatieplan niet officieel in werking gezet. Een korte tijd later mochten de mensen het ge bouw weer in. ANP/RTR/DPA JAKARTA - Imam Samudra, die als het intellectuele brein achter de vorig jaar gepleegde aanslagen op het Indonesische eiland Bali wordt beschouwd, gaat voor de twee keer in be roep tegen zijn terdoodveroordeling. Vorige week wees een provinciale rechtbank zijn beroep van de hand. Samudra stapt nu naar het hooggerechtshof. Bij zijn veroordeling in september zei de 33-jarige Samudra nog dat hij als een martelaar wilde sterven. Hij wil nu dat het hooggerechtshof zijn doodvonnis terugdraait. AP DRANCY - Een circus vlak naast het monument voor gede porteerde joden in de Tweede Wereldoorlog in het Franse Drancy bij Parijs heeft grote verontwaardiging veroorzaakt bij Franse joodse organisaties en de lokale bevolking. Drancy was in de oorlogsjaren het grote Franse doorgangs kamp, te vergelijken met Westerbork, waar 67.000 joden in treinen werden gestopt naar de gaskamers in Oost-Europa. Nog geen tweeduizend van hen zijn levend teruggekomen. Op de plaats van het gevangenkamp ligt nu een groot grasveld met een monument. Vorig jaar is de plaats officieel verklaard tot herdenkingsoord voor de oorlogsslachtoffers. ANP GENT - Een Belgische politieman zal een pikante inter- netchat met een meisje van twaalf jaar niet gauw vergeten. De man is veroordeeld tot een jaar cel, vijfduizend euro boete en hij mag tien jaar geen lid worden van verenigingen met kinde ren. De 31-jarige agent had met het kind pikante gesprekken ge voerd via een chatbox op internet. Hij had haar leren kennen tijdens een vakantie op Kreta. Zijn advocaat vindt de straf te zwaar, omdat de agent het kind nooit heeft aangeraakt, aldus de Vlaamse krant Het Laatste Nieuws gisteren. ANP COLOMBO - De Srilankaanse premier Ranil Wickre- mesinghe heeft president Chandikra Kumaratunga gisteren een grotere rol aangeboden in het vredesproces met de Tamils. De handreiking moet een politieke crisis oplossen die de vre desinspanningen verlamt. President Kumaratunga vindt dat de regering van Wickremesinghe te veel concessies doet en dat de rebellen daar te weinig tegenover stellen. Om de macht van de premier te beknotten heeft zij het parle ment korte tijd buiten werking gesteld en drie belangrijke mi nisteries direct onder haar gezag geplaatst. AP van onze redactie buitenland ANTWERPEN - Een Neder lands stel van 26 en 27 jaar is door de Antwerpse justitie aan gehouden op verdenking Van handel in de anabole steroïden. Bij huiszoeking woensdag zijn deze spierversterkers gevon den, evenals groeihormonen en geneesmiddelen. De dopingmiddelen zaten in postpakketten, klaar voor ver zending. In de woning stond ook apparaten en flesjes om zelf hormonencocktails en prepara ten te maken. Justitie zei giste ren te vermoeden dat de verdachten sinds een jaar han delden in verboden producten. Ze dreven de handel via internet en bedienden de klanten via di verse koerierbedrijven over de hele wereld. Drie weken geleden kwam justi tie de zaak op het spoor. In een postsorteercentrum bij Brussel werd een verdachte zending, af komstig uit Rusland, onder schept. De zending blijkt samen met de woensdag inbeslaggeno- men artikelen zo'n half miljoen euro waard te zijn. Anabole steroïden worden on der meer gebruikt door body builders om hun spieromvang te vergroten, meer kracht te krij gen en sneller te herstellen. Vol gens justitie wordt de doping meestal samen met geneesmid delen genomen om het effect te verhogen of de negatieve bij werkingen te verminderen. Zo'n kuur zou vanaf 400 euro ver krijgbaar zijn. ANP Op Trafalgar Square halen betogers een nepstandbeeld van Bush neer. foto Mark Lees/AP van onze redactie buitenland BAGDAD - Terroristen in Irak bereiden mogelijk ook aansla gen voor in het zuiden van Irak, waar elfhonderd Nederlandse militairen gelegerd zijn in de provincie Al Muthanna. De ter roristen zouden zich mengen onder de lokale bevolking en die ook ronselen voor de voorberei ding van eventuele aanslagen. Dat is de strekking van de vei ligheidsanalyse die het kabinet vabdaag betrekt bij het besluit om de aanwezigheid van de Ne derlandse militairen in Irak met een half jaar te verlengen. Dit bevestigen bronnen rond het kabinet. De analyse komt overeen met die van de Amerikaanse inlich tingendienst CIA. Die waar schuwde vorige week al voor een verspreiding van het terro risme in Irak, ook naar de zuide lijke provincies. Die waarschu wing kwam nog voor de aanslag op het Italiaanse hoofdkwartier in Nasiriya. Het kabinet zal vandaag waar schijnlijk een principebesluit nemen om de missie in Al Muthanna met zes maanden te verlengen. Mogelijk wordt de Tweede Kamer vertrouwelijk geïnformeerd over de terroristi sche dreiging in Al Muthanna en de inlichtingenwerving van Britten, Amerikanen en Neder landers zelf. ANP TAZA - Overstromingen als ge volg van noodweer hebben in Marokko ten minste vijf levens geëist. In de noordoostelijke re gio Nador worden ook nog eens vijf mensen vermist. De autoriteiten houden hevige regenval op maandag en dins dag verantwoordelijk voor de wateroverlast, meldden ze gis teren. Volgens de Marokkaanse weer kundige dienst viel er op be paalde plaatsen in twaalf uur tijd meer dan 100 millimeter re gen. Door het wassende water zijn delen van de regio Béni Boufrah van de buitenwereld afgesloten. Voorraden kunnen alleen met helikopters naar het getroffen gebied worden over gebracht. AFP/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5