PZC VVD'er Cornielje voelt zich geen paria na omstreden motie Beschuldiging kindermisbruik betekent einde voor Jackson T erreurorganisatie AI Qaeda eist steeds vaker aanslagen op IBDA-C streeft naar islamitische federatie Aanslagen in Istanboel komen ook in Nederland hard aan 21 november 1953 vrijdag 21 november 2003 Stil Vrijheid Commissie-Blok Publiciteitsstunt Pretpark IN STORES N0VI! door Sarider Kuypers De Turkse terreurorganisatie IBDA-C die gisteren samen met Al Qaeda de aanslagen in Istanboel heeft opgeëist, streeft naar een islamitische federatie. De extremisten van deze groe pering gebruiken gewapend verzet om dit doel te bereiken. De radicale organisatie is sinds de jaren zeventig in Turkije ac tief. De IBDA-C beschouwt het bestaan van de Turkse repu- bliek als illegaal. Er is in Turkije twijfel of de IBDA-C daadwer kelijk verantwoordelijk is voor de recente bomaanslagen. De organisatie zou niet veel aan hangers hebben, hoewel ze zeer bekend is. Om een angstwek kend imago te krijgen, heeft de groepering in het verleden ook de verantwoordelijkheid voor aanvallen opgeëist, waarvan achteraf bleek dat de organisa tie met die terroristische daden niets te maken had. Een aantal van de leiders de IB- DA-C zijn de laatste jaren aan gehouden en veroordeeld. On der hen was ook de leider Salih Izzet Erdis. De terreurgroep heeft in het ver leden met name gewelddadig geopereerd tegen kerken, jour nalisten, belangrijke zaken mensen en intellectuelen en te gen monumenten en beelden die de huidige Turkse staat symbo liseren. Eén van de beruchtste aanslagen van de groepering was het laten ontploffen van een bom in een hotel in de stad Si- vas. Daardoor werden negen tien mensen gedood. De organisatie heeft een aparte structuur. Ze bestaat uit afzon derlijke legale en illegale indivi duele cellen. De cellen vormen twee verschillende zogenoemde fronten. Het legale front ver zorgt propaganda-acties. Daar bij valt te denken aan het publi ceren van boeken en andere geschriften waarin de eigen denkbeelden worden vertolkt. Ook organiseren deze groepen legale bijeenkomsten en confe renties. De illegale cellen zijn vaak groepjes van drie tot vijf personen. Zij handelen binnen de strategie van de organisatie. Uit veiligheidsoverwegingen worden de groepjes zeer klein gehouden. Ze opereren apart en weten niet van eikaars bestaan. Onlangs heeft de Europese Unie een verzoek van de Turken afge wezen om de IBDA-C als terro ristische organisatie te kenmer ken. ANP Verdriet overheerst bij Turken Turken in Nederland zitten door de bomaanslagen in Istanboel aan de buis gekluisterd. Het nieuws is hard aangekomen, vooral omdat het zo goed leek te gaan met het moederland. Geef terrorisme geen kans. Ga nu juist in Turkije met vakantie." door Marloes de Koning Hatice Can-Engin, directeur van het Inspraakorgaan Turken, is 'verbijsterd' over de bomaanslagen gisteren in Istan boel. Ze was met de auto onder weg naar een overleg toen ze het nieuws hoorde en is zo snel mo gelijk achter een computer ge doken om op internet de laatste berichten te lezen. „Iedereen is nu bezorgd over de Oost-West- verhouding en de betrekkingen met de EU. We hopen dat de we reld dit juist ziet en er geen reli gieuze oorlog wordt aangewak kerd." Ze roept toeristen op zich niet door de aanslagen te laten af schrikken. „Dan krijgen de ter roristen hun zin. Ze willen angst zaaien, dat moeten we geen kans geven." Een paar uur na de aanslagen is het nieuws nog niet overal door gedrongen. Een Turkse bakker in Den Haag knikt verveeld met zijn hoofd. Aanslagen ja, vorige week, heel erg. Wat? Vanoch tend? Hij begint in rap Turks een gesprek met een klant die ver volgens snel de zaak uitloopt om thuis de tv aan te zetten. Bij de Stichting Solidariteit Er- zurum (een Turkse stad, red.) overheerst gelatenheid. In het verenigingspand is het stil. Me- met Gürbüsz staat te stofzuigen onder een collage van een Ne derlandse en een Turkse vlag met een portret van Atatürk en Beatrix. „Al Qaeda, de Taliban zullen er wel achter zitten", schokschoudert hij. „Wij willen dit niet", benadrukt buurman Kurba Albs. Hij vermoedt dat andere islamitische landen ja loers zijn op het succes van Tur kije. „Wij hebben goede banden met de Amerikanen, met Israël en het gaat economisch goed. De andere kant wil dat niet", zegt hij met een handgebaar dat laat zien dat die andere kant wat hem betreft heel ver weg is. Haci Karacaer, directeur van de Turkse organisatie Milli Görus in Nederland, is niet verbaasd dat er aanslagen gepleegd zijn, wel dat ze zo groot zijn.,Het fe nomeen zelfmoordaanslagen in Turkije is niet nieuw. Mensen van de PKK (de Koerdische ver zetsbeweging) staken zichzelf ook in brand. Dit is groter, en de impact internationalen Ook in een door een Turk gerund café-restaurant valt de naam PKK. Twee Turkse mannen sta ren er naar het kleine tv-toestel op de glimmende houten bar. Op de Turkse nieuwszender zijn voortdurend beelden van de chaos na de aanslag te zien. Ver slaggevers wisselen elkaar af met commentaar. Met hun naam in de krant willen de mannen niet, diep ingaan op de mogelij ke achtergronden bij de aansla- door Hans van Soest Kamerlid Clemens Cornielje van de. VVD snapt best dat zijn fractievobrzitter Jozias van Aartsen niet blij met hem is. „Ik ben zelf jaren vice-fractievoor- zitter geweest en weet hoe moei lijk het kan zijn als het niet lukt alle fractieleden op één lijn te krijgen", vertelt hij. Cornielje nam dinsdag tijdens de stemmingen openlijk afstand van zijn partijgenoten. In een stemverklaring zei Cornielje een omstreden motie van WD- collega Ayaan Hirsi Ali niet te steunen. Hierin werd het kabi net gevraagd te onderzoeken of er strengere eisen kunnen wor den opgelegd aan religieuze scholen. Cornielje vond de bedoeling van de motie 'onhelder' en stelde dat deze op gespannen voet staat met artikel 23 van de grondwet waarin de vrijheid van onder wijs is vastgelegd. Ook drie an dere moties met soortgelijke strekking steunde Cornielje niet. „Natuurlijk vond Van Aartsen het niet leuk dat ik een afwij kend standpunt innam over een onderwerp dat zoveel publici teit heeft gekregen. Maar dit is toch de nieuwe politiek waar over iedereen zo zijn mond van vol heeft? Zeggen wat je denkt en staan voor je standpunten? En dan zou ik daar nu op wor den afgerekend, omdat ik me niet voeg naar de fractiedisci pline? Nee hoor, ik vertrouw er op dat hij het me niet zal nadra gen." Door zijn afwijkend gedrag is Cornielje geen paria geworden. ,Ik voel me geen Rob van Gijzel Van begin af aan ben ik tegen mijn partijgenoten duidelijk ge weest over mijn standpunt. Het is de eerste keer in negen jaar dat ik dit doe. Na afloop van mijn stemverklaring heb ik complimenten gehad voor mijn standvastigheid, ook van frac tiegenoten. Ook van Van Aartsen? Ik heb nog niet de gele genheid gehad hem te spreken. Maar ik denk dat er wel een ge sprek moet komen." In de motie van Hirsi Ali wordt gesteld dat het onderwijs geen afbreuk mag doen aan de basis voorwaarden van onze demo cratische rechtsstaat. Nieuw op te richten scholen op religieuze grondslag (lees: islamscholen) Istanboel werd gisteren opnieuw opgeschrikt door een serie aanslagen onder meer bij het Britse consulaat en een Britse bank. De Turkse gemeenschap in Nederland leeft mee met de mensen in het moederland. foto 11 ha m i U ncuog I u/AFP gen evenmin. „Ik kan wel van alles zeggen, maar dat zou een verkeerd beeld geven", zegt de oudste geheimzinnig. De eigenaar van het café-res taurant komt met de Turkse krant Hürriyet aanlopen en wijst met een veelbetekenende blik op het nieuws dat in ver band met de aanslagen op de sy nagogen vorige week, twee Koerden zijn gearresteerd. Dan benadrukt hij nogmaals: „Dit is heel erg. Wij delen het land met de christenen. Als zij doodgaan, is dat ook ons verdriet." GPD mogen niet louter bestaan uit kinderen van wie Nederlands niet de moedertaal is. In een fractievergadering heeft Van Aartsen nog geprobeerd ie dereen op één lijn te krijgen. „In een emotioneel pleidooi riep hij ons op dat wij VVD'ers toch de genen moeten zijn die opkomen voor de traditionele Nederland se waarden. Dat is allemaal waar. Maar vrijheid van onder wijs is ook een van die waar den." Cornielje was zelf jarenlang on- derwijswoordvoerder van zijn fractie. „Ik heb een reputatie opgebouwd. Ik heb me altijd hardgemaakt voor de vrijheid van onderwijs. Ouders moeten de vrijheid hebben zelf uit te maken naar welke school hun kinderen gaan. Als ik voor deze motie had gestemd, had ik een probleem gehad met mijn ge loofwaardigheid. Zowel binnen mijn eigen partij als naar buiten toe. Mensen zouden me daar te recht op hebben gewezen." „Ik heb waardering voor Hirsi Ali dat ze het onderwerp weer op de agenda heeft gezet", zegt 'Cornielje. „Ik deel ook helemaal haar doelstelling dat de segre gatie moet worden tegenge gaan. Alleen over de middelen hoe je dat bereikt, verschil ik van mening. Je kunt wel willen dat er geen scholen ontstaan waar alleen allochtone kinde ren op zitten, maar je kunt dat domweg niet verhinderen. In ternationale verdragen verbie den dat je leerlingen weert van een bepaalde school, nog los van de vraag hoe dat moet in wijken waar het merendeel van de be volking allochtoon is." Cornielje wijst erop dat hij als onderwijswoordvoerder en voormalig voorlichter van WD-leider Bolkestein de pro blemen van zwarte scholen nooit heeft gemeden. „Ik ben een van de eersten ge weest die het aankaartte in de Kamer. De huidige wet biedt al mogelijkheden scholen aan te pakken die de integratie belem meren. Het kabinet zal ook met nieuwe voorstellen komen en ook de commissie-Blok die het integratiebeleid onderzoekt, zal dat doen. Het lijkt me veel ver standiger om dat nog even af te wachten." GPD door Liesbeth Buitink Het leven van de nu 45-jarige Michael Jackson staat in het teken van de verwezenlij king van zijn idealen. Op zijn landgoed Neverland heeft hij een in zijn ogen perfecte omge ving geschapen, een reeks plas tische chirurgen heeft gepoogd hem zijn gedroomde uiterlijk te geven en hij geeft zonder met zijn ogen te knipperen enorme bedragen uit. Maar zelfs voor de King of Pop moet het nu duide lijk worden dat Utopia niet te koop is. Michael was pas 4 jaar toen hij voor het eerst met de Jackson Five optrad. Hij werd de lead zanger van de vijf broers. De vertedering die hij veroorzaak te, droeg bij aan hun succes met nummers als I Want You Back en I'll Be There. Vader Jackson oefende daarbij grote druk op zijn vijf zoons uit. „Mijn vader sloeg me. Het was moeilijk om te worden geslagen en dan het toneel op te gaan", zei Michael Jackson in een inter view. Jacko, zoals zijn fans hem noemen, begon in 1970 een solo carrière. Hij trad naast Diana Ross op in de film The Wiz (1978) en begon toen zijn eerste vreemde trekjes te vertonen. Hij genoot zo van zijn rol als vogelverschrikker dat hij naar huis ging zonder zich af te schminken. Zijn samenwerking met Quincy Jones bezorgde hem daarna zijn grootste successen. Zijn album Thriller werd met 47 miljoen exemplaren het best verkochte album ooit en leverde Jackson zeven Grammy-awards op. De zwarte zanger veranderde in de loop van de jaren tachtig en ne gentig langzaam in een blanke man met een steeds kleinere neus. Hij wijt zijn veranderende huidskleur aan een pigment ziekte, maar erkende dat hij plastische chirurgie heeft on dergaan. Het succes van die reeks operaties wordt sterk in twijfel getrokken. Volgens het Amerikaanse showbizzblad Va nity Fair zou het topje van zijn neus inmiddels een prothese zijn. Aan de operaties dankte Jack son wel de kennismaking met zijn tweede vrouw, de verpleeg ster Debbie Rowe. Zijn eerste Jenna Curry (1.) en Sam Peiris uit Las Vegas blijven ondanks alle beschuldigingen achter hun idool Mi chael Jackson staan. foto Justin Sullivan/AFP huwelijk was in 1994 met Lisa Marie Presley, de dochter van Elvis. Dat huwelijk was volgens velen vooral een publiciteits stunt, op een moment dat 'De Gehandschoende' werd be schuldigd van seksueel mis bruik van een dertienjarige jongen. De zaak kwam na de be taling van een schikking niet voor de rechter. Het huwelijk met Presley strandde na ander half jaar. Rowe werd in 1997 zijn vrouw en gaf hem twee kinderen. Prin ce Michael Junior (1997) en Pa ris Michael Katherine (1998) werden bij de echtscheiding aan Jackson toegewezen. Vorig jaar kreeg hij bij een onbekende moeder nog een derde kind, Prince Michael II. Toen hij die baby boven een balkon van een hotel in Berlijn liet bungelen, kreeg hij veel kritiek over zich heen. Jackson leidt een uiterst terug getrokken bestaan op Never land, genoemd naar de wereld van Peter Pan waar iedereen een kind blijft. Hij heeft zich daar omringd met een pretpark, compleet met draaimolen en reuzenrad, een kleine dieren tuin en bioscoopzalen. De mi- niatuurtrein door het park komt verder nog langs een indianen- kamp, een fort en andere at tracties. Het onderhoud van Ne verland zou jaarlijks ruim tien miljoen euro kosten. Jackson verdient niet alleen aan de opbrengsten van zijn eigen cd's, maar is ook mede-eigenaar van Sony/ATV, dat de rechten op 250 Beatles-songs heeft. Ge ruchten over de afkalving van Jacksons rijkdom worden ech ter steeds sterker. Volgens Vanity Fair bedragen zijn schulden meer dan 17 0 mil- joen euro. Omdat zijn laatste cd's steeds flopten, lijken de schuldeisers het nakijken te hebben. De nieuwe beschuldigingen over seksueel misbruik van een minderjarige leiden er bo vendien toe dat radiostations zijn nummers niet meer willen draaien. Dat betekent de doodsteek voor Michael Jack sons ooit zo roemrijke carrière. ANP door Liesbeth Buitink Het terreurnetwerk Al Qaeda heeft gisteren de verantwoordelijkheid opge ëist voor de bomaanslagen op twee Britse doelen in de Turkse hoofdstad Istanboel. Het is de vierde keer binnen twaalf dagen dat de organi satie van Osama bin Laden toeslaat. Een overzicht van de grootste aanslagen die aan het netwerk kunnen worden toegeschreven. - 26 februari 1993: Een bom aanslag op het World Trade Center in New York eist zes levens. - 13 november 1995: Een au tobom ontploft bij een ge bouw van het Amerikaanse leger in de Saudische hoofd stad Riyad. Vijf Amerikaan se militairen en twee Indiërs komen daarbij om het leven. -25 juni 1996: Een aanslag op een Amerikaanse lucht machtbasis in de Saoedische stad Khobar eist het leven van negentien Amerikanen. - 7 augustus 1998: Twee au tobommen ontploffen voor de Amerikaanse ambassades in de Keniase hoofdstad Nai robi en de Tanzaniaanse stad Dar es Salaam. Daardoor ko men 224 mensen om het le ven, onder wie twaalf Ameri kanen en raken duizenden mensen gewond. - 12 oktober 2000: Zeventien Amerikaanse militairen ver liezen het leven door een zelf moordaanslag op de Ameri kaanse oorlogsbodem USS Cole in Jemen. - 11 september 2001: Drie ge kaapte vliegtuigen boren zich in het World Trade Cen ter in New York en het Penta gon in Washington. Een vier de toestel stort neer in Penn sylvania. Door deze aansla gen komen 3044 mensen om het leven. - 11 april 2002: Een vracht wagen explodeert nabij een synagoge op Djerba in Tunesië. Veertien Duitsers, vijf Tunesiërs en een Frans man komen hierbij om - 8 mei 2002: Door een zelf moordaanslag bij het Shera ton Hotel in de Pakistaanse stad Karachi vinden elf Fransen, drie Pakistani en de dader de dood. - 6 oktober 2002: Een explo sie treft de Franse supertan ker Limburg bij de Jemeniti- sche stad Aden. Een beman ningslid verliest het leven. - 12oktober2002:Eennacht- club op Bali wordt getroffen door een zware explosie, Daardoor komen 202 mensen om, onder wie veel Austra liërs, Britten en vier Neder landers. - 28 november 2002: In Mom basa in Kenia wordt een au tobom tot ontploffing ge bracht in een hotel dat vooral Israëlische gasten herbergt. Vijftien mensen verliezen het leven. - 12 mei 2003: Een aanslag op een wooncomplex voor wes terlingen in de Saoedische hoofstad Riyad doodt 35 mensen, onder wie negen Amerikanen. - 16 mei 2003: Verschillende gebouwen in de Marokkaan se havenstad Casablanca zijn doelwit van aanslagen. Meer dan veertig mensen ko men om, onder wie twaalf daders. - 5 augustus 2003: Dooreen aanslag op het Marriott Ho tel in de Indonesische hoofd stad Jakarta laten veertien mensen het leven. Een van de slachtoffers is een Nederlan der. - 8 november 2003: Een auto bom bij een wooncomplex in de Saoedische hoofdstad Riyad kost zeventien mensen het leven. - 12 november 2003: In het Italiaanse hoofdkwartier in de Iraakse stad Nasiriyah sterven 28 mensen, onderwie negentien Italianen, op nieuw door een autobom. - 16 november 2003: Een dubbele aanslag op twee sy nagogen in Istanboel kost het leven aan zeker 25 mensei ANP TRAM - De tram heeft op Schouwen geen toekomst meer. Volgens de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland moet worden overgeschakeld worden op wegvervoer. Dit blijkt uit een rapport over de vervoerssituatie op Schou wen-Duiveland. Robbé Gros kamp, opsteller van het rap port, meldt dat er op het eiland een nieuwe situatie is ont staan, waarbij de mogelijk heid niet is uitgesloten dat er een net van A-wegen wordt aangelegd. BABY'S - Er is een bloeiende handel in 'zwartemarktba- by's'. Dit zegt een New-Yorkse openbare aanklager, Ernest Mitler. Bureaus die voor adop tie van kinderen zorgen, kun nen niet meer aan de vraaj naar baby's voldoen. Er is der andere een bende die echtparen in New York baby's uit grote steden verkopen vooi tweeduizend dollar. AUTOBANDEN - De politie in Enschede is een omvangrij ke diefstal van autobanden op het spoor gekomen. Honder den binnen- en buitenbanden van verschillende maten zijn uit autobandenfabriek Vrede- stein gestolen. De bandenheb ben een waarde van enkele tienduizenden guldens PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bossoher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118) 493009 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114)372776 Fax. (0114) 372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het wegeud-v-"'—:, vooroB. u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen ineen bestand dat wordt gebru^en ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevantedi 1 producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgv^fj^(„j; teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk m PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UJGgGnGf Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1.20 zaterdag: 1.70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoo zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113) 315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113)315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax: (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 Internebwww. pzc.nl/adverteren Deduor Hei «li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4