FZC Ook in oorlog recht op onderwijs PZC 'lan voor herstel iroegere Zwanenvlot Seniorenraad mist slagkracht Noodwoningen op monumentenlij st 13 Visverkoop voor kerk Bru itaphorster kruising bij Bruinisse wordt mogelijk rotonde igenda weekenddiensten vrijdag 21 november 2003 nelle aanpak Geschrapt Wisselingen Topzomer voor Goemanszorg Omwonenden verstoren inbraak Man van fiets geschopt Vrouw gewond bij aanrijding Deel N680 afgesloten Markant Huisartsen Tandartsen Schou wen-Duiveland Apotheken Oosterschelde Thuiszorg Dierenartsen Geld voor aanpak kruising N59 ifFamke van Loon jltnisse - De aanpak van de geheten Staphorster kruising fflruinisse - het kruispunt van j,S59 met de Groeneweg en Üjksstraatweg - is een flinke 3f dichterbij gekomen. Het lege van Schouwen-Duive- id wil bijna 238.000 euro ste il in de verbetering ervan, iinneer ook Rijkswaterstaat jhet Waterschap meewerken, adekruising worden vervan- I,door een rotonde. k kruising bij Bruinisse is al onderwerp van discussie gen gemeente, Rijkswater- jat en bewoners. Want met 0e in de zomermaanden is kruispunt door de drukte [overzichtelijk en zodoende Kt veilig- De Bruse jachtha ven recreatieparken aan de oordkant van de N59 trekken [ite groepen toeristen, die de raising op en af willen, terwijl i bewoners vanuit de dorps- ïnlange tijd staan te wachten serdatze de weg veilig kunnen ■steken. aanpak van de beruchte raising is het tot nu toe niet ge- Voornamelijk omdat er ld is voor deze kostbare as.Ook dit najaar nog leek de weer te worden uitge leid, In de gemeentelijke be ding voor 2004 verdwijnt het «se kruispunt bij gebrek aan idnaarde lijst van 'niet-geho- le prioriteiten'. En dat iwijl een snelle aanpak vol- het college nu meer dan litnodig is, omdat over de Gre- Ingensluis een tweede brug iritaangelegd. Want in plaats aidathet verkeer nu nog (in de Bier) twee keer per uur stil sat voor de open brug - en be- aurders op de Groeneweg en jksstraatweg veilig de N59 men oversteken - zal er is een constante stroom van ioverkeer over de N59 rijden, lat risico kunnen we niet ne- i. Het verkeer stopt dan litmeer", aldus wethouder L. iik-Poortvliet (verkeer en toer). Het college wil daarom toch geld steken in een verbetering van de Bruse kruising, die vol gens de wethouder 'zo snel mo gelijk' vervangen moet worden door een rotonde. Temeer omdat het steeds drukker zal worden op het kruispunt vanwege de aanstaande uitbreiding van de jachthaven en de bouw van re creatiepark Aqua Staete. Om dat één weg van de gemeente aansluit op de kruising, de Groeneweg, legt Schouwen- Duiveland voor dit project 237.824 euro op tafel. Het ge meentebestuur wil dat geld uit het mobiliteitsfonds halen, dat gebruikt kan worden om wegen veiliger te maken wanneer er nieuwe ontwikkelingen in een gebied zijn. Hoe de rotonde op de Staphorster kruising er straks precies uit zal zien, is nog niet duidelijk. Geluk stelt dat er een 'ovale rotonde' aangelegd zal worden, maar volgens E. de Feijter van Rijkswaterstaat zijn de plannen hiervoor 'nog niet heel concreet' uitgewerkt. De eerste stap is geld vrijmaken voor de aanpak. Na de gemeente is wat dat betreft het woord nu aan Rijkswaterstaat en het Wa terschap. Volgens wethouder Geluk zijn die onderhandelin gen nog in volle gang. Dat de Staphorster kruising nodig ver beterd moet worden, betwist echter niemand. De Feijter: „Het is in beider belang in het kader van de veiligheid en een betere doorstroming van het verkeer." MEKACTIVITEITEN Annemarie en Geert Buth hebben zich passend uitgedost voor hun spreekbeurt over kindsoldaten tijdens de Dag van de rechten voor het kind. foto Marijke Folkertsma 'WERK - Ring, 15.15 uur: Intocht Srklaas; 1ZEE - Boekhandel De Vries e.o., Guur: Vertrek van de Harry Potter Ex- SS. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De tweeling Annemarie en Geert Buth gaan niet dagelijks in le- SCHOR - Het bestuur van k- en landbouwmuseum «anszorg in Dreischor wil •I vroegere Zwanen vlot in ere «stellen. Deze waterpartij Weiland wordt samen met de Pt nodig geachte parkeer den voor bussen gereali- M tl door een landschapsarchi- Kiuitgedachte plan is het ant- *d van het museumbestuur [de bezwaren die omwonen- hebben geuit op een eerder gebracht plan om een par- |»Esme Soesman keerplaats voor twee bussen en vierentwintig auto's aan te leg gen. Dat plan is in het voorjaar gepresenteerd en met bewoners van de Molenweg en Ockerse- straat besproken. Er bleek met name weerstand tegen de par keergelegenheid voor auto's te bestaan. Voor het museumbestuur was dat reden een nieuw plan te smeden. Ooit, voor de herverka veling na de watersnoodramp, kende Dreischor het zogenaam de Zwanenvlot: een poel met een eilandje middenin. Het streven is nu zo'n zelfde soort opzet te creëren, in combinatie met par keer- en indraaigelegenheid voor drie bussen met museum bezoekers. Het gaat om de plek tegenover het museum, op nu nog agrarische grond waar provisorisch al een busplek ge realiseerd is. Op een steenworp afstand van het vroegere Zwa nenvlot. Naast het slingerbos zijn de drie enigszins verlaagd gelegen bus plaatsen gepland. Die plaatsen worden door een groengordel van de weg gescheiden. De par keergelegenheid voor auto's is door het museumbestuur, in re actie op de bezwaren, radicaal geschrapt. Dat terrein was vooral bedoeld om de parkeer druk in het dorp op te vangen. Het museum zelf heeft genoeg aan de parkeergelegenheid die achter het museumgebouw ligt. Van de 2500 vierkante meter grond die het bestuur van Goe- manszorg wil verwerven is slechts vierhonderd vierkante meter nodig voor de bussen. De rest kan gebruikt worden voor het Zwanenvlot. De bedoeling is deze waterpartij te voorzien van natuurvriendelijke oevers. Daartoe wordt ook de sloot iets verbreed. Wat dan nog aan grond over is, wordt ingevuld al naar gelang er geld beschikbaar is. Zo wordt gedacht aan de aanleg van proeftuinen, waar museumbe zoekers een wandelingetje door kunnen maken. Ontbreekt hier voor het geld dan zou er, naast het Zwanenvlot, een weitje kunnen worden aangelegd. gerkleding naar school. Giste ren deden ze dat wel. Niet uit sympathie voor oorlogvoering, maar juist om aandacht te vra gen voor het slechte lot van kindsoldaten. Zij deden dat in het kader van hun spreekbeurt over Unicef voor de leerlingen van hun eigen groep acht en voor de kinderen uit groep vier bij basisschool Onder de Wie ken in Burgh-Haamstede. In heel Nederland hielden veel leerlingen spreekbeurten in hun klas tijdens deze 'Dag voor de rechten van het kind'. Unicef stelt kindsoldaten dit keer cen traal. „Over de hele wereld zijn er wel 300.000", vertellen Anne marie en Geert Buth. In een glashelder betoog leggen ze uit waarom oorlogvoerders graag kinderen als soldaten gebrui ken: ze zijn dapper en gehoor zaam en weten nog niet welke gevaren ze lopen als ze bijvoor beeld een mijnenveld in worden gestuurd. Veel kinderen worden gedwongen, maar sommigen kiezen er ook zelf voor soldaat te worden in de hoop dat ze daar door bescherming en voedsel krijgen. Vaak echter krijgen kinderen vooral drugs en drank toegediend om ze nog afhanke lijker te maken. Unicef voert dit najaar in meer dan twintig landen actie ten be hoeve van kinderen in oorlogs situaties. Dat houdt onder meer in speciale zorg voor kwetsbare kinderen en wederopbouw van het onderwijssysteem. Elisabeth van Holthe en Tess Kobussen geven vervolgens met gebruik van posters en een vi deofilm een indruk van Unicef in het algemeen. „Deze organi satie is in 1946 opgericht voor hulp aan kinderen na de Tweede Wereldoorlog. Toen dat niet meer nodig was, zijn ze vooral hulp gaan bieden aan de kinde ren in Afrika en Azië", vertellen de jongedames. Verder geven ze een toelichting op het verdrag voor de rechten van het kind dat in 1986 werd opgesteld en in middels door vrijwel alle landen ter wereld is ondertekend. In de praktijk wil dat echter niet zeg gen dat die regels ook overal worden nageleefd. De leerlingen van groep vier blijken het verhaal van hun ou dere schoolgenootjes goed te hebben gevolgd. Gezamenlijk komen ze een heel eind met de opsomming van de rechten van het kind, zoals: recht op een naam en nationaliteit, recht op bescherming, voedsel, onder wijs, meningsuiting, informa tievoorziening, schoon water en mogelijkheid tot spelen. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND frachtweg 23a Rostbus 80 «OAB ZIERIKZEE lel:(0111) 454647 ax: (0111) 454657 '•mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) '®tKleemans famkevan Loon Ni Pankow :sme Soesman 'adyBoogert (sport) eentrale redactie «ationspark 28 °stbus 31 56" aa goes ,el: 10113) 315500 fax: (0113) 315669 •mail: redactie@pzc.nl 'Vernet C^-Pzc.nl •mail: web@pzc.nl kjorgklachten: *10-0231231 Jomaandagt/m vijdag gedu- de openingstijden; ialerdags tot 12.00 uur door Ali Pankow ZIERIKZEE - Bij de Senioren raad Schouwen-Duiveland loopt het op dit moment niet zo soepel als voorheen. Commis sies blijken soms onvoldoende geïnformeerd en gebrek aan on derling respect kan tot een ge voelige aanvaring leiden, zo bleek deze week nog tijdens een openbare vergadering. Voorzit ter Henk Klatter erkent de pro blemen. „Het schort aan de con tinuïteit. Dat breekt ons op", luidt zijn verklaring. De Seniorenraad adviseert het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd over tal van zaken die voor ouderen van belang zijn. Het adviesorgaan bestaat nu bijna zes jaar. In het begin was het even zoeken naar de juiste manier van werken. Ook voor de gemeente leek het wen nen de Seniorenraad vroegtij dig bij de beleidsvorming te be trekken. Allengs verliep het beter. „De inzet was groot en de samenstelling bleef geruime tij d stabiel. Bij de advisering wer den de grote lijnen in de gaten gehouden", zegt Klatter. Hij is tevreden over de stellingname van de Seniorenraad ten aan zien van het ziekenhuis: als de gespecialiseerde zorg hier niet haalbaar is, zorg dan dat de ba sisvoorziening gewaarborgd is. Niet iedereen nam hem dat in dank af, maar het leek de Senio renraad juister dan tegen beter weten in voor een volwaardig ziekenhuis in Zierikzee te blij ven pleiten. Met voldoening be ziet Klatter ook de wensenlijst voor zorgvoorziening die vanuit de Seniorenraad werd opge steld. Dat geldt ook voor de hel dere stellingname ten aanzien van de Résidence Haamstede. Voorzitter H. Klatter: „De Seniorenraad worstelt met het probleem van te weinig continuïteit." Al moet gezegd dat de besluit vorming in dit geval wel volle dig anders verliep dan het ad viesorgaan bepleitte. Dat de Seniorenraad de laatste tijd wat slagkracht mist, schrijft de voorzitter toe aan het feit dat er kort achtereen nogal wat wisselingen zijn geweest. foto Marijke Folkertsma „Het vergt tijd goed op de hoog te te raken van alles wat er speelt. De één is in zijn optreden ook wat solitairder dan de ander en in de praktijk blijkt het soms moeilijk begrip en respect te hebben voor eikaars deskundig heid en voorkeuren", consta teert de voorzitter. Hij betreurt de emotionele aanvaring tussen twee leden van de commissies BRUINISSE - In de kijk- en koophal in Bruinisse wordt morgen een verkoop van gebak ken vis gehouden. De opbrengst is bestemd voor bekostiging van het groot onderhoud van de her vormde kerk in Bruinisse. De visverkoop begint om 9.00 uur en gaat door zolang de voor raad strekt. De loods van de kijk- en koophal is eveneens ge opend tussen 9.00 en 12.00 uur. In de hal wordt gevarieerde waar aangeboden; van kasten tot dressoirs, bestek, servies, boeken en platen en prullaria. Behalve op zaterdagen is de kijk- en koophal geopend op woensdagen van 14.00 tot 17.00 uur. welzijn en zorg de afgelopen week. Teruggebracht tot de kern ging het om wat belangrij ker wordt geacht voor ouderen: ontspanning of belangenbehar tiging.„Ik dacht dat die angel er tijdens een eerdere besloten bij eenkomst al was uitgehaald, maar de pijn bleek dieper te zit ten" zegt de voorzitter. Hij heeft overigens goede hoop dat de Se niorenraad binnen afzienbare tijd wel weer goed op de rails staat. Continuïteit en iets meer betrokkenheid van de verschil lende commissies zijn vereisten daarvoor. Klatter ziet met de in grijpende ontwikkelingen op het gebied van wonen en zorg een belangrijke taak voor de Se niorenraad. Die mening is ook wethouder Gert-Jan van der Salm toege daan. „Hun advisering is wel kom. Het zijn de ervaringsdes kundigen bij uitstek. Hun inbreng draagt bij aan de kwali teit van de besluitvorming", zegt de wethouder. Hij verwacht wel dat er kwalitatief goede en met argumenten onderbouwde adviezen worden verstrekt. „Met zomaar ins blaue hinein iets roepen is niemand gebaat", vindt Van der Salm. Evenals bij de dorpsraden heeft hij de erva ring dat het ene club beter lukt dan de andere met goed gefun deerde beleidsadviezen te ko men. Voor ambtenaar Frans Ba- bijn bieden de rapporten en aanbevelingen van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) in dit opzicht een lichtend voorbeeld. Hij is graag bereid de Senioren raad in prematuur stadium bij beleidsontwikkeling te betrek ken Babijn zou dan wel graag zien dat alle daar verkregen in formatie binnen de Senioren raad zelf goed wordt doorge sluisd. DREISCHOR - Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg heeft afgelopen zomer een recordaantal bezoekers ontvan gen. Er werden 14.000 neuzen geteld. Het jaar ervoor waren dat er nog 12.800. Gezien de warme zomer geen slechte prestatie, constateert voorzitter L. Nederhoed-Zijlstra. Met uitzonde ring van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk lagen de be zoekersaantallen van musea in de regio het afgelopen jaar la ger dan voorheen. BURGH-HAAMSTEDE - Omwonenden van een winkelpand aan de Noordstraat in Burgh-Haamstede hebben donderdag nacht een inbraak verijdeld. Ze hadden de daders het pand aan de Noordstraat in zien gaan en waarschuwden de politie. De dieven waren gevlogen voordat de politie ter plekke kwam. Ze hadden niets meegenomen. De inbraak werd ge pleegd rond twee uur. MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Middelburg is woensdagavond laat gewondgeraakt toen hij van zijn fiets werd getrapt door een bromfietser. De man reed tegen twaalf uur over de Schroebrug in Middelburg. Hij kreeg zonder re den een trap tegen zijn heup, waardoor hij van zijn fiets viel. Later bleek hij een gebroken pols te hebben. De man heeft aangifte gedaan van mishandeling, de dader is onbekend. MIDDELBURG - Een 47-jarige vrouw uit Middelburg is gis terochtend rond acht uur gewond geraakt toen ze op de fiets in botsing kwam met een brommer. Het ongeval vond plaats op de kruising Nieuwe Haven Sint Janstraat in Middelburg. Na de aanrijding ging de man op de brommer er vandoor. De politie heeft hem even later in de Zusterstraat aangehouden. Hij liep naast zijn brommer om dat die kapot was. De man bleek te veel alcohol gedronken te hebben. Het was niet de eerste keer dat de man betrapt werd op dronken rijden. Zijn rijbewijs was al ingevorderd. De poli tie heeft de brommer in beslag genomen. Die zal worden ver nietigd. De vrouw is ter plaatse behandeld door personeel van de ambulance. Haar fiets raakte beschadigd. IJZENDIJKE - Een deel van de provinciale weg IJzendijke- Zandstraat (N680) is van maandag 24 november tot en met donderdag 4 december afgesloten voor snelverkeer. Dat is no dig om onderhoud aan bijna zevenhonderd bomen langs de weg -waaronder platanen, esdoorns en linden- uit te kunnen voeren. De eerste afsluiting is op maandag 24 en dinsdag 25 november tussen Pyramide en de Driesprongweg. Het stuk tussen de Driesprongweg en de Spanjaardweg wordt woensdag 26 no vember onderhanden genomen. Het deel van de Maatsweg tot aan Driekwart (het kruispunt met de N252) is van donderdag 27 november tot en met donderdag 4 december aan de beurt. Het werk wordt alleen bij daglicht uitgevoerd, waardoor de afsluitingen bij benadering duren van acht uur 's morgens tot half zes 's middags. Tijdens de afsluitingen wordt het snelver keer omgeleid. Brommerrijders en fietsers kunnen wel steeds passeren, zij het dat zij af en toe met oponthoud rekening moeten houden. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Om te voorko men dat er over een aantal jaar geen houten geschenkwoning meer terug te vinden is op Schouwen-Duiveland, advi seert de gemeentelijke wei- stand- en monumentencommis- sie een clustertje van dergelijke huizen aan het Duinwegje in Burgh-Haamstede aan te wij zen als gemeentelijk monu ment. Het gaat om vier woningen die nog vrij gaaf zijn en door hun 'ensemblewaarde' en hun lig ging in een bijzondere omgeving flink tot de verbeelding spre ken. De huizen zijn eigendom van woningbouwvereniging Zeeuwland. De gemeente Schouwen-Duiveland wil al leen tot aanwijzing overgaan als de eigenaar daar vrijwillig mee instemt. Overleg over dit plan moet nog plaatsvinden. Met het etiket gemeentelijk mo nument wil de gemeente Schou wen-Duiveland 'voorbescher ming' bieden zolang de houten woningen niet in aanmerking komen voor het predikaat rijks monument. Die laatste titel kan de eigenaar financieel voordeel opleveren. Met dit stempel wordt echter wel voorkomen dat de karakteristieke wonin gen gesloopt of onherkenbaar verbouwd worden. Dan kan, is de gedachte, het nog door het Rijk te ontwikkelen beleid rich ting geschenkwoningen rustig worden afgewacht. Aan het advies van de monu mentencommissie is een ver zoek van Stad en Lande van Schouwen-Duiveland vooraf gegaan. Deze heemkundige ver eniging heeft geïnventariseerd wat er aan geschenkwoningen op Schouwen-Duiveland te vin den is en vervolgens een voorstel gedaan om 'enkele tientallen' woningen aan te wijzen als ge meentelijk monument. Daarbij gaat het steeds om groepjes wo ningen, omdat juist ook het complete straatbeeld als waar- devpl wordt beschouwd. Het Duin wegje is door Stad en Lande bovenaan de lijst ge plaatst van te beschermen plek ken. Mooi, markant, in redelijk originele staat, maar - door de ligging in een doodlopend weg getje - geen publiekstrekker Juist omdat er meerdere typen woningen (uit vele verschillen de landen afkomstig) in heel verschillende omgevingen zijn neergezet, pleit de vereniging voor behoud van meerdere clus ters. Zo hecht Stad en Lande ook sterk aan behoud van de ge schenkwoningen aan de Grachtweg in Zierikzee.Het plan om op die plek een apparte mentencomplex neer te zetten past niet in het uitgangspunt van Stad en Lande dat je de cen- trumschil niet verder moet ver dichten. Tussen het oude cen trum en omgeving past eerder een groengordel. Juist ook om dat het om de entree van het Zie- rikzeese centrum gaat. De ver eniging heeft de gemeenteraad onlangs op de hoogte gebracht van dit standpunt met een brief. Over mogelijk behoud van an dere geschenkwoningen op Schouwen-Duiveland is er op het gemeentehuis nog geen standpunt geformuleerd. zaterdag 22 en zondag 23 november 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feestdagen) Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162 Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Schouwen-Duiveland: Tel. (0113) 249111. Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35