PZC De laatste vier moet kunnen Meer aandacht voor kwetsbare groepen in het verkeer Elly Mes maakt gedurfde keuze Prikjes en cadeautjes van Jaap van Velzen 'GELICHT Scholieren leren tijdelijk in SOW-kerk Koudekerke 12 Gedicht kunst 0800 - 0231 231 (GRATIS) vrijdag 21 november 2003 Beschikbaar Positief Mt! ^UT Hl Portugal Populairste Interculturele bijeenkomst Blauw Platte vlak Indrukwekkend Leuk fi Vertelavonden watersnood in Paal Dronken man veroorzaakt brandje Informatieavon grensarbeiders door Ab van der Sluis KOUDEKERKE - De christelij ke basisschool 't Klinket in Koudekerke gaat een groep tij delijk huisvesten in de ontmoe tingsruimte van de SOW-kerk. B en W van Veere willen iets meer dan 17.000 euro beschik baar stellen voor meubilair en lesmateriaal. 't Klinket heeft te maken gekre gen met een onverwachte toe stroom van leerlingen. Op 1 ok tober van het vorig jaar telde de school 193 leerlingen en een maand geleden 201. Op de regu liere teldatum in april volgend jaar gaat de school uit van 212 kinderen. In maart van dit jaar hebben de activiteitencommissie en de di rectie van 't Klinket het ge meentebestuur van Veere al ge wezen op de verwachte toename van het aantal leerlingen en het hierdoor ontstane ruimtege brek. De activiteitencommissie heeft de Veerse wethouder van Onderwijs in juni een petitie aangeboden. De gemeente be loofde bij die gelegenheid op zoektegaannaar een (tijdelijke) oplossing. Het aantal van 193 leerlingen geeft volgens onderwijsveror deningen recht op negen groe pen. Op 1 augustus van volgend jaar zou de school mogen uit breiden, maar het probleem doet zich in januari al voor. De kerkenraad van de SOW- kerk is bereid de Ontmoetings ruimte aan de Tramstraat be schikbaar te stellen aan de school. Kinderen van 't Klinket kunnen geen gebruik maken van een leegstaand lokaal van openbare basisschool De Sprong. Volgens dezelfde veror dening is er pas sprake van leegstand als er in een school twee lokalen niet gebruikt wor den. B en W gaan er voorlopig vanuit dat de ontmoetingsruimte tot 31 juli gebruikt moet worden. Het college houdt wel rekening met een eventuele verlenging tot 2005. door Maurits Sep De roes van De Overwinning hangt nog in veel hoofden. Wuuuu gaaan naaaar Portugal!! D'r zijn er bij die dat meteen maar willen regelen. Bij de reis bureaus van World of TUI druppelden de ochtend na de grote avond al de eer ste vragen naar arrangementen binnen. Leo Goormachtig, Oranjefan te Arne- muiden, heeft er wel trek in. Kees Dor- repaal ook, als hij tenminste zijn winkel in feestartikelen kan verlaten. „Ik dacht meteen: kassa!" Goormachtig reist regelmatig met Oranje mee. Ook naar Portugal? „Ik zit het net te bekijken. In juni is het toch? Ik stop volgend jaar met mijn werk bij de commando's in Roosendaal, maar dat is pas in november. Te laat dus. Ik zou toch wel graag willen. We hebben al zo lang moeten wachten. Vier jaar geleden, het EK, dat was de laatste keer. Dat we er in Korea niet bij waren, was een gemis hoor. Die sfeer hè, als heel Nederland er een maand lang over praat, prachtig vind ik dat." Volgens Goormachtig hebben 'we' trouwens best een goeie kans op dat EK. „Want d'r zitten een paar zwakke broe ders bij. Neem nou Letland. Dat heeft dan wel van Turkije gewonnen, maar toch." En Rusland, heeft hij ook geen hoge pet van op. Portugal zal als gast land wel ver komen. Frankrijk natuur lijk ook weer. En Spanje, want speelt bijna thuis. „Nou, en Nederland moet bij de laatste vier kunnen komen." Hij is altijd positief geweest. Ook zater dag ja. „Je wordt in Nederland zo gauw afgebrand. Maar het ging over twee wedstrijden, dat vergat iedereen." Toe gegeven, hij was woensdag wel tevre- dener dan zaterdag. Omdat hij zag wat iedereen zag: „Een jonge ploeg, vol am bitie. Iedereen is nu enthousiast over Sneijder. Een halve debutant noem ik hem maar, want hij deed al eerder mee. Maar voor mij is Ruud van Nistelrooy de man van de wedstrijd. Die stond on der zo'n grote druk. Ik ben heel blij voor hem dat hij eindelijk ook in Oranje drie keer heeft gescoord. Ruud is nu geluk kig van zijn frustratie af." Misschien loopt Goormachtig in Portu gal Kees Dorrepaal wel tegen het lijf. De eigenaar van F eesthuis Goes wil ook graag gaan. Hij is zelf voetballer ge weest, bij Goes, en gaat af en toe naar wedstrijden van de nationale ploeg. Dorrepaal leeft echt met de jongens mee. Zaterdag zag hij het even niet zit- .•rgr^ir ,#fi - /Jm. Oranjesupporters bij de wedstrijd Nederland -Schotland. ten. Woensdagavond voor de buis drong het 'wonderbaarlijke nieuws' snel door. „Ik dacht meteen: kassa. Zo zit ik wel naar een wedstrijd te kijken ja. Dat we naar Portugal gaan, betekent toch een hoop extra inkomsten voor mij." /^[UTtF In feburari valt de bestellijst van de groothandel bij Feesthuis Goes in de bus. Vroeger, herinnert Dorrepaal zich, was dat één velletje, tegenwoordig ont vangt hij een heuse catalogus. Alles is te koop. Hoeden, toeters, sjaals, petten, pruiken, schmink, brillen, paraplus. Zelfs een kaas voor op het hoofd van de kaaskoppen. „Het wordt elk jaar gek ker" vindt zelfs de man die er van leven moet. Er zal weer een hele lijn oranje produc ten op de markt komen, voorspelt Dor repaal. Hij heeft nog spullen over van vier jaar geleden. „Ach, die verkoop ik door het jaar heen wel bij kwalificatie wedstrijden en vriendschappelijke wedstrijden." In 1988 ging alles op. Een gekkenhuis was bij Dorrepaal. „Zelfs de drie verlepte ballonnen die voor het raam hingen, wilden ze nog van me ko pen." Voor iedereen die weer over een grenze loos vertrouwen in Oranje beschikt, en dat wil laten zien in Portugal, bieden de reisbureaus van World of TUI volgend jaar Portugal-arrangementen aan: vlucht, hotel én kaartje voor een wed strijd. Hoe, wat, waarheen, wanneer, de woordvoerder weet het nog niet pre cies. Even de loting afwachten, eind van deze maand. „Maar we hebben wel alvast speciale vliegtuigen ingehuurd. foto Marcel Antonisse/ANP Met twee vluchten kunnen we per dag 400 mensen naar Lissabon vliegen." Dat is gisterochtend vliegensvlug gere geld. „Er is al het begin van een vraag. De eerste klanten hebben al gebeld. Dat is heel snel ja. Maar we kunnen nog niks zeggen. Behalve dan: belt u na de loting maar terug. Natuurlijk konden we eer der nog niks regelen. Alles hing toch af van de uitslag? Gelukkig gaan we naar Portugal. En de mensen die niet naar Portugal willen, moeten natuurlijk niet thuisblijven voor de buis blijven han gen hè. Die moeten toch lekker op va kantie gaan en in het buitenland een te levisie opzoeken." Portugal promoten is volgens de reisor ganisator niet nodig. Over belangstel ling heeft dat land toch al niet te klagen. „Lissabon vecht met Barcelona om de eerste plaats van populairste steden trips. Dat is niet gek. Het is een stad aan het water en heeft dus ook een strand. En die Zuid-Europese cultuur mét het bijbehorende mooie weer." door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - Extra aan dacht voor de zwakkere ver keersdeelnemers in Zeeland is gezien hun grote betrokkenheid bij ernstige verkeersongevallen dringend noodzakelijk. Die conclusie trekt het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid in Zeeland (ROVZ) naar aanlei ding van de ongevalsstatistie ken in de provincie. Dertien van de drieëntwintig verkeersdoden die tot nu toe dit jaar in het Zeeuwse verkeer zijn gevallen, zijn de zogenoemde zwakkere verkeersdeelnemers: (brom)fietsers en voetgangers. Hun aandeel in het aantal ver keersdoden is schrikbarend ge stegen, vertelt secretaris Henk Rhebergen van het ROVZ. „Over de afgelopen vijf jaar be draagt het aandeel van de zwakkere verkeersdeelnemer 45 procent in het aantal ernstige ongevallen. Het aandeel van fietsers daarin is twintig pro cent. Dit jaar is betreft bijna een kwart van het aantal verkeers doden fietsers. Bij alle 23 dode lijke ongevallen tot nu toe dit jaar meer dan de helft van de slachtoffers tot de zwakkere verkeersdeelnemers. Het gaat in absolute zin wel om betrekke lijk kleine aantallen, maar het gaat in ieder geval niet de goede kant op." Het college van Gede puteerde Staten heeft bij zijn aantreden het voornemen uitge sproken om meer aandacht aan de fietser te schenken en heeft het ROVZ nu 50.000 euro extra ter beschikking gesteld om dat M,, voornemen volgend jaar gestal te te geven, aldus Rhebergen ,Het is uiteraard niet zo, dat J nu niets doen aan de zwakke® verkeersdeelnemer. Alleen gaan1 we het aanbod aan activiteit voor de schooljeugd en ouderenJ proberen uit te breiden. Datj de eerste slag die we willen ma. ken, want de bestaande project ten worden nog niet overalti gevoerd. Daarnaast willen kijken naar uitbreiding van'de activiteiten.In dat verbande' het ROVZ onder meer een ai tal fietskarren aanschaft] waarmee kinderen op h schoolplein 'op het droge' hu fietsvaardigheid verder kunne verbeteren. Tenslotte is het pij nog een aantal nieuwe actiest bedenken om extra aandachtl1 krijgen voor de positie vand (brom)fietser en de voetgangt in het verkeer. Hl MIDDELBURG - De Provincii ij le Migrantenvrouwenorgaii satie Zeeland houdt zaterdag f avond 29 november een intr culturele themabijeenkomst wijkcentrum Dauwendaelea de Vrijlandstraat in Middt burg. Armand Doesburg vertelt ot J, integratie. Naast het optreè van Flamingo is er gelegenhi voor vrouwen om te dansen Turkse live-muziek. De bijet komst begint om 19.30 uur duurt tot middernacht. Advertentie KRANT VOOR Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen door Ernstjan Rozendaal DOMBURG - Kunstenares Elly Mes uit Westenschouwen blijft zich vernieuwen. Het nieuwe werk dat ze toont in de Duinga lerie in Domburg wijkt sterk af vaij de grote schilderijen met geabstraheerde figuren waarom ze bekend is. Die zijn overigens ook te zien. In de Duingalerie zijn de schilderijeri en enkele beelden van Mes gecombineerd met beeldhouwwerk van Anita Dekker uit Middelburg. Met eenenzestig schilderijen en vier beelden kan de expositie van Mes gerust groot worden genoemd. Dekker voegt daar aan nog eens vierentwintig beelden toe, zodat in de Duinga lerie veel te zien valt. Bijna de helft van het aantal werken dat Mes bijdraagt is re cent gemaakt. Het zijn overwe gend combinaties van acryl en gouache op geschept papier en board. De schilderijen wijken duidelijk af van haar eerdere werk, voornamelijk oliefverf op doek. Niet alleen door het ge bruikte materiaal, maar ook door wat is uitgebeeld. De indrukwekkende, grote schilderijen die veel mensen van Mes zullen kennen, zijn helder van kleur. Vooral het blauw springt eruit. De verf lijkt met vaart op het doek gezet. Op vrij wel alle schilderijen zijn mens figuren te onderscheiden, maar hun contouren zijn niet uitge werkt. Ze doemen op uit de verf, als uit de mist. Door de naar abstractie neigen de uitbeelding komt de nadruk niet op de portrettering te liggen maar op de situatie waarin de fi guren zich bevinden. Zelden zijn ze alleen, zoals ook blijkt uit titels als 'Ontmoeting', 'Het ge rucht' en 'Vriendinnen'. De schilderijen zouden een reli gieuze lading kunnen hebben, maar daar is moeilij k een vinger op te leggen. Sommige titels wijzen in die richting - 'Madon na' en 'Hagar' - maar wie die ne geert, kan in de taferelen net zo goed iets anders zien. Mes is inmiddels tot de conclu sie gekomen dat dat maar beter is ook, want haar recente wer ken geeft ze geen titels mee. Daardoor wordt de interpreta tie niet gestuurd. Een groot verschil met de eerde re schilderijen is dat de sugges- Als er al figuren voorkomen in het werk van Elly Mes zijn ze in het platte vlak afgebeeld. foto Lex de Meester tie van ruimte plaats heeft ge maakt voor een erkenning van het platte vlak. Als in het nieu we werk al figuren voorkomen, dan wordt niet gesuggereerd dat ze in een (al dan niet mistig) landschap staan. Doordat ook ornamenten en cij- ferachtige tekens zijn uitge beeld en verticale en horizonta le lijnen het papier in vlakken verdelen, ligt de nadruk op het symbolische karakter van wat is uitgebeeld. Het aardige is dat in de Duinga lerie veel - fresco-achtige - wer ken hangen die de overgang van de ene naar de andere stijl mar keren. Ook de nieuwe voorstellingen lijken religieus geïnspireerd. Niet alleen omdat ze verwijzen naar uitingen van oude cultu ren, die vaak religieus van ka rakter zijn, maar soms gewoon omdat de voorstelling duidelij ker dan een titel kan aangeven. Zoals de afbeelding van twee vissen en vijf broden. Het is ge durfd dat Mes, die al een lange carrière achter de rug heeft, haar werk zo ingrijpend ver nieuwt. De combinatie met beelden van Anita Dekker is uitstekend. Hoewel haar werk krachtig, ro buust en in veel gevallen om vangrijk is, zit het de schilderij en van Mes totaal niet in de weg. Dekker is een traditioneel beeldhouwster. Ze laat in de Duingalerie zien met verschil lende soorten steen uit de voeten te kunnen. Haar torso's en dier figuren zijn in één woord in drukwekkend en uit beelden als 'Dromedaris', 'Jodelahiti' en 'Lentekolder' blijkt dat ze over humor beschikt, een eigenschap die kunstenaars nog wel eens ontberen. Expositie: schilderijen van Elly Mes en beelden van Anita Dekker, te zien tot 25 januari in de Duingalerie in Domburg, open vrijdag tot en met zondag van 12.00 tot 18.00 uur en van 26 december tot en met 11 janu ari dagelijks. door Marianne van de Polder VLISSINGEN - Kort, krach tig en pakkend; de gedichtjes van Jaap van Velzen uit Vlissingen, die onlangs zijn nieuwe dichtbundeltje Verza melwoede. Bedachtzame ge dichten uitbracht, zijn alles behalve ingewikkeld. Met een minimum aan letters schetst hij een ervaring. Met die schets deelt hij vervolgens prikjes uit, of geeft hij een ca deautje. Als dat cadeautje herkenning is, is de dichter in zijn element. „Ik vind het spannend om te zien hoe men sen reageren." Van Velzen noemt zichzelf een gelegenheidsdichter. „Als ik een gedicht wil schrijven over de zee, dan schrijf ik een ge dicht over de zee. Daar doe ik nooit lang over. Ik ben een snelle schrijver. Voor mij moet een gedicht weinig woorden hebben. Ik probeer met zo weinig mogelijk woorden iets te zeggen, dat is een uitda ging. En er moet een plot in zitten, een gedachte achter schuilen. De diepte moet ie mand anders erin lezen. Inspi- Gedicht Jaap van Velzen Met illustratie van Lidia Schinkel: DICHTER Dichter Hoe gerichter Met het woord In inkt geronnen Des te verder Het gevoel Waarom het allemaal is begonnen ratie? Die haal ik uit wat ik om mij heen zie, uit wat ik mee maak. Dat kan van alles zijn, bijvoorbeeld twee mensen die aan tafel zitten te eten en bij na niets tegen elkaar zeggen. Mensen die non-communica tief een bepaald patroon af werken. Dat vind ik op zo'n moment behoorlijk treurig en daar komt dan een gedicht uit voort." Gedichten lezen doet hij wei nig. Van Velzen: „Ik vind ze vaak heel erg lang en moeilijk. Dat zegt op zich niets over die gedichten, maar wel over mijn manier van kijken." Het is een zienswijze waar anderen zich blijkbaar in kunnen herken nen. „Nadat ik een keer wat gedichtjes had voorgelezen, kwam er een vrouw naar me toe die zei: ,Door u heb ik mijn man beter leren kennen!' Dat vind ik dan zo leuk om te ho ren! Blijkbaar leg je dan iets neer, waar meer mensen mee bezig zijn. Door iets op te schrijven, wordt het krach tig, dan komt dat blijkbaar over. Daarmee stel je dus vast, dat je niet de enige bent die iets op een bepaalde manier ervaart." In de gedichtenbundel zijn il lustraties van Lidia Schinkel opgenomen. „Dat zijn schaar- tekeningen die ze speciaal bij de gedichtjes heeft gemaakt. Ik stuur wat op, zij maakt er een illustratie bijPraten doen we daar niet over, dat klikt ge woon. Ze heeft soms exact ge knipt wat ik in mijn hoofd had. Hoe dat kan? Dat is dus telepathie." De dichter vindt het prachtig als mensen na het lezen van zijn werk vragen: ,En wat be doel je er nu mee?' Van Velzen: „Dat is leuk, want ik wil niet voor iedereen duidelijk zijn. Ik word daar alert van, dan denk ik: wat ik bedoel? Dat moet je maar uitzoeken! De gedichtenbundel 'Verzamel woede. Bedachtzame gedichten' is verkrijgbaar bij De Drukkerij in Middelburg en boekhandel 't Spui in Vlissingen. Bestellen kan ook via internet: www.brainboek.nl. PAAL - Het dorpje Paal sluitlj herdenkjaar voor de wala noodramp van 1953 af meth vertelavonden in café In 'tZ der Schelde. Het café voor de gelegenl omgedoopt tot Het Schippa kwartier. Belangstellenden kun - maandag 2 4 en woensdag26 vember luisteren naar verhi en meezingen met balladesol de zee. Natuurlijk nemen de drama sche gebeurtenissen van def bruarinacht in 1953, spec® toegespitst op Oost-Zeem Vlaanderen, een centrale pil in. De twee vertelavonden ginnen om 19.30 uur. TERNEUZEN Een 59-jai inwoner van Terneuzen is de nacht van woensdag opdo derdag even na midden® aangehouden omdat hij, om invloed van alcohol, een bran je in zijn woning had verof zaakt. Hij had een elektrische frit® pan op het gasstel gezetens' volgens het gas aangestoken! pan vloog in brand. Een W man kon de pan van hetgasps ken, waarna deze huiten straat uitgebrand is. Een p® kom, die even later op het stond, vatte eveneens vlam en gesmolten. BERGEN OP ZOOM- Dest«j ting Grensarbeid houdt in»« dag 15 december haar jaaruj informatieavond over ff1 overschrijdend wonen en ff ken in De Raaybergin Bergen Zoom. Myra van Loon en de Vto"j SP-a volksvertegenwooraiy Greet van Gooi. Naast de i dingen en het daaropvoCT debat is er een infomaik allerhande zaken diei»^ arbeid en wonen aan*ee den van de grens te maken ben. De info-avond begint onn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34