«C Nederland zit in groep drie ierti Vogts verwacht Oranje in finale EK Van der Meyde telt besluit uit Jonkies hebben een goeie kop Lekaj is kritisch ondanks diploma NOCNSF verwacht veel minder sporters 21 Jeamgeest Oranje bezorgde Sneijder en Van der Vaart kippenvel vrijdag 21 november 2003 lonaldo scoort oor Brazilië Frankrijk treft Amerika in finale Leven Matti Nykanen verfilmd Galatasaray-Juventus uitgesteld Hemmes naar kwartfinales Romme en Thomas ziek J Portugal is leuker dan vakantie gfAndréJHoogeboom {[STERDAM - De dag na de ,#nd ervoor is het grijs en Biff op het trainingsveld van Arena. Alsof er niets is ge- ml, werken de Ajacieden de djelijkse training af. De ambi- gtstaat in schril contrast met gebeurtenissen ruim twaalf jr eerder; toen de Arena een j,ltende massa was van feest erende supporters en vreug- ie-esplosies van Oranje-voet- illers. Itsley Sneijder en Rafael van Vaart mogen van Ronald taan hun training eerder ien om eindelijk hun ver te kunnen vertellen over a onvergetelijke voetbal end. SjAjax is er geen sprake van snpersboycot en eigenlijk vin- ja de hoofdrolspelers dat wel stlig. Ze wilden ook woens- ivond hun ervaringen wel t, maar hielden zich strikt de teamafspraak. Na alle ekin de vaderlandse media len de spelers van Oranje (sloten de journalisten niet te nordte staan. Een dag later is (afspraak voorbij en staan de «youngsters die nieuw elan lachten in de ziel van Oranje, (gebreid de pers te woord, fesley Sneijder voorop, Rafael ander Vaart in zijn kielzog. De maatjes die elkaar nu ook ponden hebben bij Oranje, letwas jammer dat er niet een «etjenagebabbeld kon worden i de 6-0 tegen de Schotten, aar ze stonden wel achter de cslissing. Sneijder, de acht- ienjarige; „Het was een team- We hebben zoveel kri kt over ons heen gehad, (terechte kritiek vaak, waar- ijdespelers ook privé zijn aan- Dat kon echt niet alle- aalen we besloten om eenma- geven niet te reageren na de idstrijd." a toch maar terug naar die senkwaardige avond. Het be- i allemaal met....Clarence riorf. Uitgerekend hij, de ér die niet startte in de basis altijd het mikpunt was van Mtiek, stak het lont in het OtITIBA - Door een late tref- tianRonaldo heeft Brazilië in kwalificatiestrijd voor het )6 een thuisnederlaag te- nUraguay voorkomen. (thuisploeg kwam in Curitiba een voorsprong van 2-0, aar daarna ging het mis. Ro- sldo redde drie minuten voor deen punt met zijn tweede nlvande avond: 3-3. kruitvat. Rafael van der Vaart: „Dit had ik nog nooit meege maakt in Oranje. Puur kippen vel. Ik was al op weg naar het veld, want ik had zoiets niet ver wacht, toen ze mij terugriepen. We staan bij Ajax altijd even bij elkaar voor de wedstrijd, maar dan in het veld. Nu deden we het in de kleedkamer. Stonden we ineens allemaal hand in hand. Zelfs de bondscoach stond erbij en op dat moment wist ik het: dit kón niet meer fout gaan." Wesley Sneijder. „Zoiets had ik ook nog nooit beleefd. Ook bij Ajax niet voor een Champions League-wedstrijd. Het was fa natieker dan anders en je merk te dat iedereen ervan was door drongen dat dit dé wedstrijd was, dat het nü moest het gebeu ren. Clarence begon ermee en het was ineens één grote bende in de kleedkamer.Het resultaat was al meteen in de eerste minu ten zichtbaar. Van der Vaart: „Iedereen ging er meteen vol in. We liepen op iedere bal en ook dat was nieuw voor me in het Nederlands elftal. Bij dat op stootje rond Ferguson zag je het al. Iedereen bemoeide zich er mee en ik moet ook eerlijk zeg gen dat ik het een beetje over dreef. Maar het was allemaal in het vuur van de wedstrij d en dat was mooi om te zien en mee te maken." De eerste goal, van Sneijder. „Heel bijzonder voor me na tuurlijk. Ik had de bal gekregen van Davids en één van die Schotten liep de verkeerde kant op. Dus besloot ik maar te schie ten." De ontlading die volgde is nu al een klassieker van het sportjaar 2003. Sneijder storm de naar de bank en vloog Pierre van Hooijdonk om de hals. „Dat had geen diepere betekenis. Pierre stond daar toevallig. Het had ook iemand anders kunnen zijn. Het was een enorme bevrij ding voor me. Er viel iets van me af." Zoals er ook iets van de Oranje fan was afgevallen. In het woor denboek van Wesley Sneijder komt de term 'tikkie breed' niet voor. Zoals hij ook bij Ajax on bevangen de weg zoekt naar het vijandelijke doel, zo speelt hij ook onder Advocaat. Eerst te gen Moldavië. Maar dat kon nog worden afgedaan als veredeld oefenpotje tegen een ploeg die toch al was uitgespeeld. Tegen de Schotten leverde Sneijder het ultieme bewijs dat de oude garde nu nog slechts aanvullen de waarde heeft en zich maar bij die rol moet neerleggen. Van der Vaart: „Hetlijktmedui- delijk dat we op deze manier verder moeten." Sneijder, op de vraag of hij de nieuwe regisseur NYON - Het Nederlands elftal is bij de loting voor de eind ronde van het Europees kam pioenschap ingedeeld in groep drie met Kroatië, Dene marken en Rusland. Die lan den kan Oranje volgend jaar in de groepsfase in Portugal dus niet treffen. De indeling van de vier groe pen is gebaseerd op prestaties in de afgelopen WK- en EK- kwalificatiereeks. De vier reekshoofden bij de loting op 30 november in Lissabon zijn gastland Portugal, titelverde diger Frankrijk, Zweden en Tsjechië. In groep twee zitten Engeland, Spanje, Italië en Duitsland. De Duitsers profi teerden van de kwalificatie van Letland. Dat land schakelde Turkije uit, dat anders een hogere co- efficiënt had gehad dan de Duitsers en in groep twee te recht was gekomen. In groep vier zitten Bulgarije, Zwitser land, Griekenland en Letland. ANP/DPA van Oranje zal worden: „Het was natuurlijk fantastisch, maar achteraf is het altijd mak kelijk praten. Het had tegen de Schotten ook mis kunnen gaan. Je kunt zeggen dat de verjon ging misschien te laat is doorge voerd; aan de andere kant, mis schien is het ook wel het juiste moment geweest. Er komt nu een periode aan met veel oefen wedstrijden, zodat er het een en ander geprobeerd kan worden." En Rafael van der Vaart? Een beetje gemengde gevoelens om dat hij niet heeft gescoord? „Ab soluut niet. Ik ben hartstikke blij voor het team, voor Wesley en dat we naar Portugal gaan. Uiteraard had ik wel willen sco ren, dat zal ik altijd blijven pro beren, want zo zit ik in elkaar. Tegen de Schotten lukte het niet, maar daar heb ik niet echt om getreurd. We hebben het met z'n allen gevierd in de kleedka mer. Ja, met een glaasje cham pagne. Ik had er ook niet aan moeten denken dat ik tijdens het Europees kampioenschap met vakantie had moeten gaan. Dit is veel leuker." GPD Wesley Sneijder: „Je kunt zeggen dat de verjonging te laat is doorgevoerd; aan de andere kant, misschien is het ook wel het juiste moment geweest. foto Hans van Weel/GPD toorMarcel van der Kraan HSTERDAM - Berti Vogts nakte een diepe buiging voor tl nieuwe Nederlands elftal. Duitse bondscoach van «hofland zei versteld te staan de kwaliteit en snelheid in 'Idoor Dick Advocaat totaal '"Moveerde Oranje. „Zal ik jdmaar gewoon zeggen? Gefe- oleerd met zulke nieuwe spe- b." -^sdeze ploeg bij elkaar blijft azich verder ontwikkelt, is het Ween één van de favorieten 'W het Europees kampioen- ttap. Ik zie Nederland de fina- "Mghalen ook", sprak Vogts. die in Glasgow nog vic- ®e kraaide en dacht dat hij «ttisch een veel betere coach was dan Dick Advocaat voelde zich met zijn elftal op alle fron ten verslagen. „Zelfs met vrije trappen zijn we verslagen. Dat vond ik ongelooflijk om te zien. Toen het eenmaal 3-0 was, gin gen de Nederlanders met nog veel meer vertrouwen spelen en was er geen houden meer aan. Voor Vogts was het duidelijk. Zaterdag had Schotland een topdag, in de Arena had Neder land een 'werelddag'. „De dag van Nederland was nog wat be ter. Het was fantastisch wat Ne derland liet zien. Ik heb tegen mijn spelers gezegd dat we hier alleen maar van kunnen leren. Dit moet de basis zijn voor onze WK-kwalificatie. Vooral de middenvelders hebben het Schotse elftal een verschrikke lijke les gegeven." GPD toor j*i!!_dervan Eenennaam ^STERDAM - Andy van der S e neemt de tijd om na te j, 'en over een mogelijke aan- «icht tegen dagblad Het Pa- De international werd sdagin een column van Henk •Wanten onrechte in verband (acht met een feest op zater- JwontL Het Parool rectifi- e' maar desondanks over- id ^1° .v'eu8e'aanva"er een ^arool rectificeerde wel, jij bericht is overgeno- door vooral Britse en Duit- jaWotds. Het is zelfs op CNN eestweet zaakwaarnemer 'akker. „En die hebben de rectificatie niet meegenomen." De speler van Internazionale voelt zich daardoor aangetast in zijn goede naam. „We hebben een zaak", aldus Dekker, „maar het is aan ons om te bekijken of we die gaan openen. De sfeer is nu op weg naar Portugal weer positief, we moeten beslissen of we daar weer zoiets negatief s bij willen hebben." De KNVB neemt geen juridische stappen tegen Het Parool en de NOS, waarmee aanvankelijk was ge dreigd. „Laten we ons maar ko ninklijk gedragen", zei bonds voorzitter Kesler, „en laten we ons daar maar mijlenver boven plaatsen. We moeten nu niet een gevecht aangaan om een scha devergoeding en nog een rectifi catie. We staan erboven." ANP door Marcel van der Kraan ISTANBUL - Vanaf volgende week is hij de enige 34-jarige in het Nederlands elftal. Maar de oudste van het stel Oranje internationals hoeft als één van de weinige spelers niet te vrezen dat de verjonging, die door Dick Advocaat is ingezet, zijn zomer aan de Algarve in gevaar zal brengen. Pierre van Hooijdonk heeft binnen èn buiten het veld zo'n grote waarde voor de nationa le ploeg gekregen, dat hij bij wijze van spreken in zijn fraaie appartement in Istan bul nu al een koffertje kan klaarzetten voor het EK 2004. In de Amsterdamse Arena vroeg heel Nederland zich af waarom de beste voetballers van Oranje na hun doelpunten stuk voor stuk een sprint van vijftig meter richting de reser vebank maakten om daar Pierre van Hooijdonk in de ar men te vliegen. Dick Advocaat legde na afloop graag uit dat hem dat niet had verbaasd. Pi-Air is de binden de factor geworden van een ploeg die op de valreep zijn zaakjes voor elkaar kreeg. De nieuwe generatie in het Ne derlands elftal trekt graag met hem op, luistert naar hem en praat over honderd en een din gen met hem. Maar gelukkig weten Advocaat en Van Hane- gem dat de topschutter van Fenerbahge ook nog een aardi ge vrije trap kan nemen en voor het doel de klasse bezit om in grote wedstrijden als breekijzer te fungeren. Terug in Istanbul keek de spits gisteravond voldaan terug op een historische avond die Ne derland uiteindelijk fluitend op het Europees kampioen schap bracht. Van Hooijdonk had het liefst nog een helft ge- Pierre van Hooijdonk over Ruud van Nistelrooij: „Ik had al een paar keer aangegeven dat ik wachtte op zijn ontploffing." foto Bas Czerwinski/AP speeld, maar kon vrede heb ben met negentig minuten op de bank. Hij genoot met volle teugen van wat zich voor zijn ogen afspeelde. Over zijn bijdrage wil hij geen seconde opscheppen. Van Hooijdonk is bij het Neder lands elftal vooral zichzelf. En ach, als je overal al een speler met status bent geweest, ben je dat ook bij Oranje. „Door mijn ervaring en door mijn karak ter ben ik misschien in een be paalde rol gegroeid", zegt de Brabander, die 34 interlands en elf goals in Oranje achter zijn naam heeft staan. „Ik zit er toch al weer een tijdje bij (debuut in 1994) en er zijnnog- al wat andere oudere spelers weggevallen. Dan word je vanzelf een routinier." Maar wel eentje dus die open staat voor iedereen en de boel wil aansturen vanaf de kant. „Ik vind het hartstikke leuk om met deze nieuwe generatie voetballers om te gaan." Van der Vaart en Sneijder zijn jon gens naar zijn hart. „Niet al leen omdat het goeie voetbal lers zijn, maar ook omdat er een heel goeie kop bij die gas ten op zit. Dat laatste is niet onbelangrijk als je met een grote ploeg successen wil boe ken." Van Hooijdonk is zelf ook al heel lang een speler, die als net wat slimmer dan de rest wordt beschouwd. Maar nooit ge maakt, hij is een voetballer die 24 uur per dag met zijn vak be zig is. Dat maniakale heeft hij ook bij Ruud van Nistelrooij aangetroffen en bezorgt hem een 'kick'. Andersom ook, zo is gebleken. Ze zitten samen in de bus, kletsen samen over al les wat er in het voetbal ge beurt, hebben gemeenschap pelijke interesses voor buiten landse clubs, spelers, speel stijlen, kortom de hele voet balwereld biologeert hen. Van Hooijdonk: „Dat schept een speciale band. Als we dan naar het stadion rijden en ik zie hem een uur later scoren, dan vind ik dat wel geweldig voor hem." Dat het goed zou komen met Van Nistelrooij in Oranje, heeft Van Hooijdonk altijd gedacht. „Ik had al een paar keer aangegeven dat ik wachtte op zijn ontploffing. Nou, die hebben we woens dagavond gezien. Het was een kwestie van tijd. Ruud is zo verschrikkelijk fanatiek, hij is er zo mee bezig om ook voor Oranje te scoren. Dan weet je als medespeler dat het goed komt." De nog even 33-jarige super sub zegt dat het plezier om toe te werken naar de zomer van 2004 door de uitbarsting van woensdagavond alleen maar groter is geworden. „Ik keek al uit naar het EK, nu nog veel meer." GPD MOSKOU - Frankrijk heeft de finale bereikt van het tennis toernooi om de Fed Cup. Amelie Mauresmo en Mary Pierce zorgden gisteren voor de beslissende winstpartij en tegen Rus land. In de eindstrijd staan de Franyaises tegenover het team van de Verenigde Staten. Mauresmo deed gisteravond in Mos kou het voorbereidende werk. Ze was in een uitputtend base lineduel te sterk voor AnastasiaMyskina: 6-7 6-3 6-4. De par tij duurde bijna 2,5 uur. Pierce stond tegen Vera Zvonareva eveneens een set af, maar won de beslissende overtuigend6-4 3-6 6-3. Het afsluitende dubbelspel werd daardoor onbelang rijk. De ploeg van de Verenigde Staten bereikte eerder op de dag al de eindstrijd door België te verslaan. Het werd uitein delijk 4-1 voor de Amerikaansen. Dat was niet onverwacht. Het Belgische team moest het stellen zonder Kim Clijsters en Justine Henin-Hardenne, de aanvoersters van de wereld ranglijst. ANP/RTR HELSINKI - De Finse oud-skispringer Matti Nykanen wordt onderwerp van een film. Nykanen vierde in de jaren tachtig successen maar raakte later aan lager wal. Volgens het Finse persbureau FNB moet de film in 2006 verschijnen. Nykanen, van wie al een biografie verscheen, is viervoudig winnaar van olympisch goud en zesvoudig wereldkampioen. De inmiddels veertigjarige Fin zorgde ook buiten de skipiste voor kranten koppen. Hij zat in de gevangenis nadat hij zijn vierde ex- vrouw met een mes had bedreigd, overwoog zelfmoord en was verslaafd aan drank en pillen. ANP/SID NYON - De Europese voetbalbond heeft na de nieuwe bom aanslagen in Istanbul besloten de wedstrijd tussen Galatasa- ray, de Turkse club van Frank de Boer, en Juventus een week uit te stellen. Het duel voor de Champions League zou dinsdag worden afgewerkt. Het wordt nu in principe op 2 december ingehaald. De Uefa heeft de confrontatie tussen Maccabi Hai fa en Valencia, de return in de tweede ronde van de Uefa Cup, uit veiligheidsoverwegingen ook van de agenda gehaald. De ze wedstrijd zou donderdag in Izmir worden gespeeld. Een nieuwe datum is nog niet bekendgemaakt. ANP/DPA CHAMPAIGN - Fred Hemmes heeft de kwartfinales bereikt van het Challengertoernooi in het Amerikaanse Champaign. De tennisser won in de tweede ronde met 6-4 6-1 van de Ame rikaan Kevin Kim. In de strijd om een plaats in de halve fina les speelt Hemmes tegen Kims landgenoot Eric Taino. Hij is bij het toernooi als tweede geplaatst. ANP AMERSFOORT - Gianni Romme en Annamarie Thomas zul len komend weekeinde ontbreken bij de wereldbeker schaat sen in Heerenveen. Beiden zijn geveld door griep. Eerder al meldde Jenita Huizebosch-Smit zich af wegens naweeën van een griepaanval. Annamarie Thomas wordt op de 1500 meter vervangen door Sandra 't Hart. Tom Prinsen, die afgelopen weekeinde in Erfurt de show stal op de 10 kilometer, vervangt Romme op de 5000 meter. Prinsen neemt ook zijn plek in op de kleine vierkamp. Ids Postma heeft besloten de kleine vierkamp aan zich voorbij te laten gaan. De DSB-rijder concentreert zich volledig op de 1500 meter. Bob de Jong neemt zijn plaats in. ANP door Rudy Boogert TERNEUZEN - Natuurlijk was Ardian Lekaj blij met zijn diplo ma trainer/coach 1. Maar de voetbaltrainer van Steen was ook teleurgesteld. „Ik had veel meer van de Nederlandse voet- balschool verwacht", bekent de 35-jarige oefenmeester. „Als je me vraagt of ik een betere trai ner ben geworden, dan zeg ik: In het gezelschap van oud-profs als Gerald Vanenburg, John de Wolf en Kalusha haalde de ge boren Albanees Lekaj het hoog ste Nederlandse trainersdiplo ma. Hij had het reuze naar z'n zin tijdens de cursus, maar de oefenstof viel hem tegen.,Ik heb nu het gevoel dat ik mijn rijbe wijs gehaald heb, maar dat ik toch mijn eigen rijstijl ga ont wikkelen. Mijn verwachtings patroon van de cursus was ho ger dan wat ik daadwerkelijk beleefd heb." „Iedereen loopt hier achter el kaar aan als een blinde. Als ie mand zegt dat je een conditiecy clus van zes weken moet doen, dan denkt niemand daar één se conde over na. Het gebeurt ge woon. Maar niemand vraagt zich af waarom het geen cyclus van vij f of zeven weken kan zijn. Ik ben kritisch aangelegd en heb zulke dingen gemist in de oplei ding." „Nog zoiets: het positiespel. Vanaf het moment dat je gebo ren wordt, moet je in Nederland Ardian Lekaj positiespel spelen. Als een spe lertje in de jeugd een mannetje passeert, roepen trainer, vader, moeder, opa, tante en buurman direct dat-ie de bal moet afspe len. Waarom toch? Zo haal je de individuele kwaliteiten uit zo'n jongen. En als de techniek niet ontwikkeld is, kun je vervolgens toch ook geen positiespel vra gen?" Het zijn vragen die zijn opge borreld bij Lekaj bij het behalen van zijn diploma. Hij heeft er echter geen antwoorden op ge kregen. De cursus was niette min noodzakelijk voor de Ter- neuzense trainer om hogerop te kunnen komen. Zijn ambitie is nu een topamateurclub onder zijn hoede te krijgen. „En ik zal op mijn eigen manier blijven rij den." door Marc van Veen PAPENDAL - Door de voorge nomen bezuinigingen van de rijksoverheid op de sportsector zullen volgens NOCNSF in de toekomst 250.000 mensen min der sporten. De sportkoepel ba seert dat aantal op de mensen die hun lidmaatschap van een vereniging gaan opzeggen en op mensen die geen lid meer willen worden. De maatschappelijke gevolgen van de bezuinigingen, die voor volgend jaar volgens de eerste inschattingen ongeveer 18 mil joen euro zouden bedragen, zijn volgens NOCNSF erg groot. Niet alleen minder sporters, maar ook contributieverhogin gen zijn in de ogen van de sport koepel onaanvaardbaar. Dat zou financieel zwakkere gezin nen in de problemen brengen. Daarnaast vindt NOCNSF het onverkoopbaar dat mensen meer moeten gaan betalen, om dat de overheid allerlei voor waarden stelt door bijvoorbeeld een overdaad aan wet- en regel geving. De voorgenomen bezuinigingen worden maandag in de Tweede Kamer besproken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21