PZC Pestkoppen kopiëren volgens psycholoog gedrag van ouders Inspectie onderzoekt verpleegzorg na misstanden in Oud-Beijerland ZMF pleit voor slopen deel A58 tloordzaak luist blijft nogelijk inopgelost LETSELSCHADE? tientallen mensen gedood bij door Al Qaeda opgeëiste zelfmoordacties Michael Jackson geeft zich aan Wonen in boerenschuur Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 Roosevelt Academy Meisje na dood in brand gestoken Ajax-duo praat, PSV'ers houden lippen op elkaar Grafisch Bedrijf Pieters 10° go ZW 4 hnige regen ag21 november 2003 js'nummer 1,20 Studeren in Middelburg Morgen in de PZC Verwoestingen Eenheid Sympathiek J LIST - Het aantal recher- miis dat zich bezighield met (Hulster moordzaak is terug dacht tot zes personen. Er i« volgens politiewoordvoer- 'I van Mourick nog slechts maantal tips dat moet worden itgezocht. De zaak vlot niet. inch de identiteit van het ilachtoffer noch de dader(s) zijn tiend. Van Mourick houdt er 'lening mee dat de zaak onop- elost blijft. fact nadat passanten op 30 tober het lijk van de man von- fflaanhet Galgenveld in Hulst Wl het Team Grootschalig Merzoek (het voormalige re- lerche bijstands team) op de gezet. De rechercheurs 'tóen hun handen vol aan het iderzoek. In twee uitzendin- ttvanhet programma Opspo- '8Verzocht en opsporingsbe- fjtai op de Belgische tv werd ijkersgevraagd om tips over de Weit van het slachtoffer en "tee zaken die verband kon teouden met de moord. In to- kwamen 28 tips binnen. klein aantal aanwijzingen tttnog worden nagetrokken, "ar de gouden tip zit er niet Sen. Van Mourick wil niet teuten dat geen beroep meer tdt gedaan op Opsporing ■Kocht. „Als er aanleiding toe zullen we zeker weer aan- tet vragen voor de zaak." Advertentie VACATURES Bent u de ^manager badkoerier die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van tee of één van de vele andere vacatures. ■gewolkt en perioden met regen. Matige Itotvrij krachtige zuidwestelijke wind en Temperatuur rond de 10 graden. 16e jaargang no. 278 Bomaanslagen Istanbul Wij helpen u met kennis van zaken kijk op www.vitak.nl Naambellen kan ook, gratis: 0800 V1TAK NL I 0800 848 25 65 Vitale roe /ZWARTE i t ZEE K.rK-. BVL> IstanbiJE|-Ankara Meer dan twintig doden en honderden gewonden na gelijktijdige bomaanslagen op Britse doelen sgss;. Vliegveld -A-y^ya'SöpHia KVli -Blauwe Moskeö^»».»., eeirdere aanslagen op twee synagogen arSheila van Doorsselaer Het lichaam van de zestienjarige Maja Braderie uit Nijmegen is na haar dood in brand gestoken. Dat heeft de politie giste ren gezegd. Voorbijgangers vonden het brandende lichaam van Maja in de nacht van maandag op dins dag in een recreatiegebied tussen Bemmel en Lent. Popster Michael Jackson heeft zich gisteravond aangegeven bij de politie van Santa Barbara. Dit gebeurde nadat er woensdag een arrestatiebevel tegen de 45-jarige zanger was uitgevaardigd. Hij wordt beschuldigd van seksueel misbruik van kinderen. Leegstaande schuren en wagenhuizen ombouwen tot woon huizen. Dat wil de provincie. Door deze beleidswijzi ging wordt het voor meermensen mogelijk om in lan delijk gebied te gaan wonen. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 18,19 en 21; auto: 23, 25 en 27 door Margit Spaak NIJMEGEN - Kinderen die an deren vaak pesten en agressief reageren, hebben vaak ouders die eveneens afwijkend sociaal gedrag vertonen. Het heeft dus geen zin om die kinderen steeds aan te spreken op 'fout' of 'ver keerd' gedrag. Beter is het ou ders en kinderen te laten zien dat ze anders kunnen reageren. Dat zei B. Orobio de Castro van de Universiteit Utrecht gisteren op het twintigste Gezinssympo sium van de Katholieke Univer siteit Nijmegen. De tweedaagse bijeenkomst staat dit jaar in het teken van veiligheid, waarden en normen en probleemgedrag. Ontwikkelingspsycholoog Oro bio de Castro onderzocht pest koppen en hun ouders op een groot aantal basisscholen. Hij ontdekte dat pestkoppen be doelingen van anderen vaker interpreteren als vijandig, dat ze sneller kwaad worden en dat ze wraak en dominantie belang rijker vinden dan andere kinde ren. Maar veel ouders van pes tende kinderen bleken er zelf ook zo over te denken. De pro bleemkinderen kijken hun ge drag grotendeels van hun ou ders af, aldus de onderzoekers. Orobio de Castro heeft een soci aal ontwikkelingsprogramma ontworpen, waarin ouders van pestkoppen met hun kinderen kunnen leren om socialer te handelen. De ouders moeten zich bewust worden van hun af wijkende reacties. Als zij in hun gedrag volharden heeft het wei nig zin om de kinderen op school te straffen of regels op te leggen, omdat ze thuis telkens weer het verkeerde voorbeeld zien. ANP Advertentie naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 5 weken voor 14,50. straat:nr. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8 711688 555530 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19,45). per kwartaal met automatische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) furkije geschokt door aanslagen ank eiwit van de aanslagen wa ll het Britse consulaat-gene- ilinlstanboel en het Turkse nfdkantoor van de Britse ÉHSBC, de op één na groot bank ter wereld. Volgens de ikse autoriteiten werd rond luur Nederlandse tijd een ielwagen met explosieven ainnze redactie buitenland jlANBOEL - Turkije is i «hokt door de tweede jeks bloedige aanslagen inminder dan een week in lilanboel. Bomexplosies lij het Britse consulaat en Britse bank richtten jsterochtend enorme ver- ioestingen aan en kostten li mensen het leven, on- Itrvvie de Britse consul- {tneraal Roger Short, ter- itijl 450 mensen gewond aakten. toldwijd werden de aansla at-net als zaterdag opgeëist joor Al Qaeda en de Turkse Kiepering IBDA-C - scherp roordeeld. De Britse premier lairen de Amerikaanse presi- slBush, op staatsbezoek in itden, zeiden dat de aansla- nhen sterken in de strijd te- nhet terrorisme. [Turkse premier Erdogan zei itzijn regering vastberaden de neurzal bestrijden. De Britse blister van Buitenlandse Za- t Straw reisde gisteravond arlstanboel. tot ontploffing gebracht voor het achttien verdiepingen hoge bankgebouw in de wijk Levent. Vijf minuten later ontplofte er een bomauto voor het Britse consulaat in de drukke toeris- tenwijk Beyoglu. Over de nationaliteit van de slachtoffers bestond gister avond nog geen zekerheid. Er zouden niet alleen Britten en Turken maar ook Iraniërs onder zijn. Zaterdag zijn zelfmoordaansla gen gepleegd op twee synagogen in Istanboel, waarbij 23 mensen gedood en meer dan 300 gewond werden. Ook deze zijn opgeëist door Al Qaeda en IBDA-C. Vol gens de Turkse autoriteiten wa ren de twee daders van die aan slagen Turken. Hun lichamen werden in de puinhopen gevon den. De Turkse minister van Binnenlandse Zaken Aksu zei gisteren dat ook de nieuwe aan slagen zelfmoordacties waren. Na de eerste explosie brak pa niek uit in Istanboel. Veel men sen waren bang dat nog meer bommen zouden ontploffen en wisten niet waarheen te vluch ten. Het telefoonnetwerk lag meteen bijna plat. De omgeving van het Britse con sulaat zag er verschrikkelijk uit. Overal lagen lichaamsdelen en brokstukken. Bebloede men sen liepen rond op zoek naar collega's en voorbijgangers, die mogelijk onder het puin lagen. Van de HSBC-vestiging waren de laagste verdiepingen zwaar beschadigd, terwijl alle ruiten van het gebouw sneuvelden. De bom sloeg een drie meter diepe krater. De Britse regering raadde giste ren haar ingezetenen af om naar Turkije te reizen. In Nederland is geen sprake van een negatief reisadvies. In Istanboel zijn en kele honderden Nederlandse toeristen. GPD pagina 4: verdriet overheerst bij Turken - IBDA-C streeft naar islamitische federatie - Al Qaeda eist steeds vaker aanslagen op pagina 5: Bush en Blair volharden in strijd tegen terrorisme pagina 6: beurzen De ravage bij het Turkse hoofdkantoor van de Britse bank HSBC in Istanboel. foto AP door Marloes de Koning DEN HAAG - De inspectie voor de Volksgezondheid onderzoekt mogelijke misstanden in ver pleeghuizen. De aanleiding hiervoor is de 'onaanvaardbare' situatie die is aangetroffen in verpleeghuis De Egmontshof in Oud-Beijerland. Daar is onvol doende toezicht door deskundig personeel en patiënten komen er te weinig hun bed uit. De Egmontshof kwam begin de ze maand in het nieuws nadat de directeur 'pyjamadagen' instel de Op deze dagen worden de be woners helemaal niet meer in hun kleren en uit bed geholpen. De verontwaardiging hierover bracht een discussie op gang over de algehele zorg in ver pleeghuizen. Volgens directeur P. den Uil werd hij tot de maat regelen gedwongen door de be zuinigingen op de zorg. De Inspectie heeft kritiek op het management van het verpleeg huis. De zorg is al langer niet goed genoeg en dit had aan de Inspectie gemeld moeten wor den. De Inspectie noemt was beurten, toilethulp en het ont breken van deskundige zorg in de huiskamers als slechte pun ten. Patiënten liggen bij gebrek aan personeel te lang in bed en worden soms onnodig vastge bonden. Den Uil zegt het uiterst kriti sche rapport van de Inspectie te ervaren als 'wind in de zeilen'. We komen tekortdat weten we allang. Dit is een structureel probleem dat niet alleen voor de Egmontshof geldt." De Inspectie eist dat De Eg montshof vóór 28 november aangeeft hoe de zorg verbeterd wordt. Den Uil zegt daaraan ge hoor te zullen geven, maar waarschuwt 'dat de pijn dan dus ergens anders ontstaat'. „Ande re lekken in dit matras gaan harder spuiten als je deze dicht. Meer geld heb ik nietGPD EINDHOVEN - In Amsterdam werd gistermorgen door de in ternationals van Ajax de pers boycot opgeheven, in Eindho ven was die bij de PSV'ers nog van kracht. Wesley Sneijder en Rafael van der Vaart spraken uitgebreid met journalisten over de glori euze voetbalavond tegen de Schotten, maar Wilfred Bouma, AndréOoijer, Ronald Waterreus en Arjen Robben wilden alleen ingaan op vragen over de vol gende tegenstander: NEC. De internationals van PSV zwe gen gisteren over Oranje. Ooijer zei dat afgesproken is dat er tot nader order niet over Oranje wordt gesproken. Dat er in Am sterdam wèl nagebabbeld werd? „Ik hou me aan de afspraken", zei Ooijer. GPD pagina 19: Portugal is leuker dan vakantie door Maurits Sep GOES - De A58 tussen Hein- kenszand en Nieuw- en Sint Joosland kan worden gesloopt. Als de wegen naar het Sloege- bied zijn verdubbeld tot vier ba nen, is dit deel van snelweg overbodig. Dat vindt de Zeeuw se Milieufederatie (ZMF). De provincie en Rijkswaterstaat reageren zeer terughoudend. De Sloeweg tussen Heinkens- zand en de Westerscheldetunnel wordt verdubbeld. Ook de Bernhardweg tussen Middel burg en het Sloegebied moet over een aantal jaren verbreed worden naar vier banen. Zo ont staat een tweede vierbaansrou te door Midden-Zeeland. „Dat past niet bij de Zeeuwse schaal", stelt M. van Mierlo van de ZMF. Twee vierbaanswegen vormen twee barrières in het landschap. Ze tasten ook twee keer de leef omgeving aan en kosten twee keer zo veel geld voor onder houd. „Een stuk van de A58 af breken is ook duur", beseft Van Mierlo. „Maar een deel kun je terugverdienen omdat je min der onderhoud hebt." Bovendien biedt de ruimte die vrijkomt tussen het Veerse Meer en het Sloe veel nieuwe kansen, zegt Van Mierlo. „Er kan daar een landschappelijke eenheid ontstaan. Ook krijgen we nieu we kansen voor landbouw en re creatie." Mensen die voor hun werk van Walcheren naar Zuid- Beveland moeten, hoeven vol gens de ZMF maar vier kilome ter om te rijden als ze langs het Sloegebied moeten. „Wij den ken niet dat we mensen daarmee voor de wielen rijden. Wat is in deze tij d nu nog vier kilometer?" Best veel, zegt gedeputeerde T. Poppelaars (CDA, verkeer). „Automobilisten neigen ernaar de kortste weg te kiezen." Hij is daarom bang voor sluipverkeer. Hoewel Poppelaars het voorstel van de ZMF 'sympathiek' vindt klinken („Minder asfalt voor meer natuur klinkt altijd goed") ziet hij toch vooral nadelen. Geld is het grootste obstakel. „Het lukt nu al nauwelijks om voldoende geld op tafel te krij gen voor de verdubbeling van de Sloeweg. En voor de verdubbe ling van de Bernhardweg heb ben we nog helemaal geen geld. Daar komt bij dat de provincie bij de verbreding van de Sloe weg alleen nog maar rekening houdt met het extra verkeer dat er rijdt sinds de opening van de Westerscheldetunnel. Als ook het verkeer vanen naar Walche ren erbij komt, zijn nog grotere aanpassingen nodig, die nog meer geld kosten, voorspelt hij. Ook Rijkswaterstaat wijst erop dat de Sloeweg een andere func tie heeft dan de A58. Behalve terughoudend wordt daar bo vendien verrast gereageerd. Woordvoerder E. de Feijter: „Wij krijgen meestal verzoeken binnen om een weg aan te leg gen, niet om er een te slopen." Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1