PZC Fysiotherapeuten dreigen met acties voor hogere tarieven Henry Ford had al voorkeur voor water Rechter verbiedt actie Goese advocaat tegen Plan Nederland Drie nieuwe plaatsen voor infocentrum Oosterschelde )verschelde onzinnig 15 Agrarische gebouwen in beeld vrijdag 21 november 2003 ivond over geldbronnen Herhaling 199.606 mensen op langste kaart Celstraf geëist voor steekpartij Geraldine 2 uit Eede gehuldigd Straat Stavenisse krijgt 12.500 euro Eis twee jaar voor kinderporno Gouden plek Afspraken voor betere stages in zorginstellingen Ruimere kansen landelijk wonen wRinus Antonisse jflNKENSZAND - De provin- (ril wonen in leegkomende igrarische gebouwen mogelijk naken. Daarbij gaat het niet zo- ner om de woonhuizen, maar om bijbehorende be- Ijfsgebouwen, zoals schuren wagenhuizen. Hierdoor wor- jtn de kansen voor permanent ionen in het landelijk gebied Hkverruimd. gedeputeerde H. van Waveren jltuur en ruimtelijke orde- deelde dit gisteren in inkenszandmee bij de afslui- m het Zeeuwse Jaar van deBoerderijDe uitbreiding van woonmogelijkheden wordt vastgelegd in een wijziging van ietStreekplan Zeeland en heeft betrekking op waarde- historische bedrijfsge lden, betoogde de gedepu teerde. Hij had nog een ander 'cadeau' voor de ijveraars voor behoud iinhetagrarisch erfgoed. In de- sifde wijziging van het streek plan wordt een extra verrui- van het zogeheten bouwblok (de grond voor erf en tbouwen) opgenomen. Dat wil UDDELBURG - Vrijwilligers zich zorgen om het op- rcgen van de Haagse geld- room naar verenigingen. De ijwilligersschool Zeeland judt dinsdag 25 november een over mogelijkheden om si geld te komen. Jan Klum- i, redactielid van Elseviers andboek Fondsenwerving non-profitorganisaties, iandelt de meest bruikbare gelijkheden om geldbronnen ute boren. De bijeenkomst in Ikantoor van Scoop in Mid- burg begint om 19.30 uur. MAND - De Vlamingen neten zelf maar zorgen dat ze loge voeten houden. Een ver- hding tussen de Wester- en hsterschelde om gevaarlijk «ge waterstanden achter in de faterschelde en in de Zee- thelde te voorkomen, dient [ten Nederlands belang. „Een («zinnig plan", was gister- kond in Rilland het oordeel op p informatie- en inspraak rond over een aanzet voor een «lieueffectenrapport voor de •twikkelingsschets Schelde- stnarium 2010. ft was niet de bedoeling om «mening te geven over moge- peden om het karakter van (tSchelde-estuarium, de vei- Stód, de natuurlijkheid en de toegankelijkheid te verbeteren. Joel was na te gaan of aan vol lende onderzoek is gedacht. #r de bezoekers van de bij- 'nkomst lieten zich de mond kt snoeren. „Wij hebben ge ld voor veilige dijken langs Westerschelde", sprak een fflhen. „Laten de Vlamingen ft dan ook maar doen. De op- Singmoet niet bij ons worden tzocht." 'verbinding tussen Wester- en Verschelde, in de wandeling verschelde genoemd, zou een ■Eend meter breed kanaal 'Ordehals van Zuid-Beveland «ten worden. Er worden twee •'gelijkheden bekeken: ten «ten van Kruiningen (3,8 km of ter hoogte Bath (4,2 In Rilland werden tegen «iebezwaren opgeworpen: de Westelijke variant bedreigt «sel- en oesterpercelen in de 'Verschelde en bij de oostelij- 'gaan schorren verloren. Pro- Vdirecteur H. van Zwam van "oses- de organisatie die de 'hvikkelingschets voorbe d-verzekerde dat deze twee telige effecten in het onder- bullen worden betrokken, v geldt ook voor een kantte- gbij een voorbeeldproject natuurontwikkeling in de (®nermanpolder tussen «deenBath: verlies van mo- n voor boeren om Vvvater te gebruiken. „Zuid- «and is al zo smal", betoog- cnand. „Haal er nu toch niet ^®eer van af." Verscheidene ™ers drongen aan op gron- «nderzoek naar mogelijkhe- °m de havens van Vlissin- en Zeebrugge te gebruiken j ®®inals van Antwerpen. le kant moeten we uiteinde- °ch op", meende een van "want hoe dan ook, je kunt nniet blijven verdiepen." zeggen: de boer krijgt meer nieuwbouwruimte als op het erf waardevolle gebouwen blijven staan, die niet meer voor moder ne bedrijfsvoering bruikbaar zijn. De gedeputeerde zag de maatre gelen als een verlengstuk van de activiteiten die in het kader van het Jaar van de Boerderij zijn gehouden, om de historische Zeeuwse hofstedes van onder gang te redden. Van Waveren herinnerde in dit verband aan het proefproject van de provin cie om de restauratie van boer derijen vlotter te laten verlopen en aan het onderzoek naar een provinciaal fonds voor restau ratie van historische gebouwen (die geen monument zijn). Van Waveren noemde het Jaar van deBoerderij een succes. „De boerderijen stonden in the pic ture. Er is veel georganiseerd en veel samengewerkt. De aan dacht is een goede zaak, want de boerderijen bepalen toch voor een groot deel het beeld van het landschap." Voorzitter A. de Klerk van de werkgroep Jaar van de Boerde rij kondigde aan dat volgend jaar een reizende tentoonstel ling over historische boerderij en door de provincie gaat. G. Smallegange van de Boerderij enstichting Zeeland vertelde dat de vrijwilligers van de stich ting overstelpt worden met vra gen om advies en bemiddeling. „Het gaat ons over de schoenen lopen." Hij pleitte voor profes sionele steun. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - De fysiothe rapeuten beraden zich op ac tievoeren. De beroepsgroep strijdt al lang voor een hogere vergoeding. De zorgverzeke raars zijn het met de KNGF, de beroepsvereniging van fy siotherapeuten, eens dat het tarief al jaren te laag is, maar Tweede Kamer en Kabinet weigeren meer geld ter be schikking te stellen voor een tariefsverhoging. De fysiotherapeuten willen actievoeren, maar liefst niet ten koste van hun patiënten, schetst oud-voorzitter van de Zeeuwse afdeling van KNGF, Piet Kruithof. „We zinnen op manieren om actie te voeren zonder dat het patiënten schaadt." De bereidheid on der de 350 Zeeuwse vrijgeves tigde fysiotherapeuten is groot en groeiende, zegt Kruithof. „We werken zestig uur voor een inkomen van veertig uur. De zorgverzeke raars zien ook wel dat het zo niet langer kan. Zij moeten de zorg garanderen, maar kun nen dat niet als er straks on voldoende fysiotherapeuten zijn." De beroepsgroep heeft te maken met een grote uit stroom aan beoefenaars. Door burn-out haken steeds meer fysiotherapeuten af, anderen stoppen omdat ze geen toe komstperspectief in hun praktijk zien. En de vergrij zing in de beroepsgroep slaat toe. Ook in Zeeland wordt een tekort aan behandelaars voel baar. „Het wordt steeds moei lijker om tijdelijke vervan ging te vinden in de praktij ken," zegt Kruithof. Het College Tarieven Gezond heidszorg heeft het behande lingstarief voor 2003 met één euro verhoogd naar 21,50 per reguliere behandeling. De kleine Hollandse zorgverze keraar DSW probeerde begin deze maand de impasse te doorbreken door een paar eu ro meer te vergoeden dan het CTG toestaat. „DSW pleegt daarmee een economisch delict", legt Kruithof uit. Tot spijt van de KNGF kreeg die actie noch een reactie vanuit Den Haag, noch navolging bij meer ver zekeraars. CZ Groep noemt het besluit van DSW onverstandig. „Je mag nooit meer uitkeren dan het maximale tarief", zegt CZ-voorlichter Dirk-Jan Westerwoudt. „De fysiothera peuten moeten niet staken. Dat is niet goed voor de pati ënten en wie staakt krijgt ook geen geld." Volgens de woord voerder overspelen de fysio therapeuten hun hand. „Als er één sector in de gezondheids zorg is met nog voldoende aanbod, dan is dat fysiothera pie." Voor CZ is overleg de enige weg naar nieuwe tarief safspraken. De nieuwe terminal van Cobelfret werd gisteren officieel in gebruik genomen. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De terminal van Cobel fret in Vlissingen-Oost herbergt inmid dels 29.000 auto's. Vooraf was met Ford afgesproken dat er een handelsvoorraad van minimaal 25.000 wagens in Vlissin gen-Oost moest staan. Gisteren werd de nieuwe terminal officieel in gebruik ge nomen. Met het doorknippen van een lint werd de terminal officieel in werking gezet. Een Ford Focus reed vervolgens onder applaus een schip af, het haventerrein op. De roll-on roll-ofterminal is overi gens al langer in gebruik. Terwijl eerder dit jaar de verharding van de terrein nog in volle gang was, begon Cobelfret in april met de aanvoer van auto's per trein en de verscheping naar Engeland. Volgens terminal manager S. Temmer man is de Vlissingse terminal een belang rijke stap voorwaarts voor Cobelfret. „Het gaat. hier om een terminal, om het spoor en om binnenvaartschepen. Dat zijn de elementen waar het bedrijf goed in is. Bovendien is Ford een van de be langrijkste pijlers van het bedrijf." Ook volgens manager A. Jonker van Ford Nederland is de ingebruikname een be langrijke ontwikkeling voor de autofa brikant, Cobelfret en Vlissingen. „Het is een ideale locatie: de ruimte, de goede aansluiting en de ligging direct aan het water. De oude Henry Ford die bedacht dat al: Ford-locaties moesten toen altijd dicht in de buurt van water liggen." De auto's die op het terrein staan opge steld - bijna allemaal van het merk Ford, maar bijvoorbeeld ook van Rover - die nen als handelsvoorraad voor de impor teur in Engeland. De auto's worden aangeleverd vanuit en naar de Fordfabrieken in het Belgische Genk en Ford Werke in het Duitse Saar- louis. De schepen varen naar het Engelse Dagenham aan de rivier de Thames. Co belfret heeft ook nog een drietal speciale binnenvaartschepen bij de Nederlandse Damen Groep in bestelling staan. Hier mee gaat de Vlaamse onderneming over binnenwateren auto's vervoeren. Elke acht uur meert een schip af bij de foto Lex de Meester terminal van Cobelfret om vervolgens zowel gelost als geladen te worden. Dat kost gemiddeld zo'n vijf uur. Door de smalle tijdsmarges, is het belangrijk dat het lossen en laden zo soepeitjes mogelijk verloopt. Daarvoor zijn dagelijks zo'n 120 tot 200 man mee bezig op het terrein. Volgens terminal manager S. Temmer man doen ongelukjes zich daarbij nau welijks voor. Volgens de Temmerman heeft Vlissingen zelfs het laagste percen tage ongelukken van alle Ford-termi nals. Over eventuele uitbreidingsplannen hult hij zich vooralsnog in nevelen. „Je moet niet alles tegelijk willen. Laten we er eerst voor zorgen dat we hier heel goed worden." door A. J. Snel MIDDELBURG - De Goese advocaat J. Wilgers moet stop pen met zijn actie ter bescha diging van het Foster Parents Plan dat thans werkt onder de naam Plan Nederland. Wilgers mag een folder waarin hij het Foster Parents beticht van een reeks onregelmatigheden niet verspreiden. Dat is de beslissing van de Middelburgse voorzieningen- rechter L. van Dijke. Plan Ne derland, dat Wilgers voor de rechter daagde, is daarmee in het gelijk gesteld. Foster mag niet worden afgeschilderd als een duistere organisatie die geadopteerde kinderen heeft belazerd. Eerder oordeelde het gerechtshof in Arnhem dat Wilgers, die actief is onder de paraplu van zijn Stichting Proceskosten Misbruikte Kin deren Foster Parents Plan, een aantal uitlatingen ten nadele van Foster Parents Plan wél mocht doen. Wilgers verspreidde een folder met beschuldigingen aan po tentiële sponsors. Aan deze sponsors vroeg hij geld om ju ridische procedures te kunnen voeren tegen Foster Parents. De kem van zij n beschuldigin gen was, dat geld dat Foster Parents in de periode van 1985 tot en met 1999 ophaalde voor kinderen in het Colombiaanse Barranquilla, niet besteed werd voor het doel dat was ge noemd. Hij wilde via de rech ter afdwingen dat Foster Parents de volgens hem ge maakte fouten zou herstellen. De advocaat wilde de kosten die hij daarbij maakte graag door anderen gedragen zien en voegde bij de folder met be schuldigingen een acceptgiro. De Middelburgse rechter komt met een heel ander vonnis dan dat van 7 mei 2002 van het Arnhemse gerechtshof. Hij legt uit waarom: sindsdien heeft Foster Parents Plan haar beleid aangepast en is meer transparant geworden. Bo vendien is nader, onafhanke lijk onderzoek gedaan in Bar ranquilla met als slotsom, dat Foster Parents het geld dat voor de Colombiaanse kinde ren bedoeld was, daar ook daadwerkelijk heeft besteed. Wilgers komt volgens de Mid delburgse rechter met een her haling van zetten, wat duidt op de wens tot het moedwillig beschadigen van Foster Pa rents Plan. Een redelijk doel is er volgens de Middelburgse rechter niet meer. De rechter rekent Wilgers zwaar aan dat die Foster Pa rents Plan heeft gevraagd om 25.000 euro onder bedreiging van verspreiding van de fol ders met beschuldigingen. Hij vindt die manier van doen van Wilgers 'kwalijk, maatschap pelijk onacceptabel en derhal ve onrechtmatig'. Wilgers vocht in de zaak die Plan Ne derland tegen hem had aange spannen om verspreiding van de folders met aantijgingen te voorkomen terug met de vor dering dat Foster Parents al haar activiteiten zou moeten staken. De rechter veegt die vordering zonder omslag van tafel. Wilgers vond dat er, on danks onafhankelijke onder zoeksrapporten, onduidelijk heid bestaat over het bedrag dat voor de kinderen van Bar ranquilla is opgehaald en de manier waarop dat precies is besteed. Volgens de rechter vormt het feit dat Wilgers iets onduidelijk vindt geen enkele zinnige grond voor stopzetting van het werk van de organisa tie die zich inzet voor de toe komst van kansarme kinderen in ontwikkelingslanden. GOES - Op het stuk van Neder land waarvan het Kadaster de langste kaart van Nederland heeft gemaakt, wonen 199.606 mensen. De langste kaart werd half oktober in Rotterdam ge presenteerd vanwege de ope ning van een expositie over landmeetkunde in Delft. Aan de presentatie was een prijsvraag verbonden: Hoeveel mensen wonen in de 332 kilome ter lange en één kilometer brede strook over Nederland van Cad- zand-Bad tot het Groningse Nieuweschans Om dit uit te re kenen, heeft het Kadaster eerst het inwonertal van Nederland (16.226.696, half 2003) gedeeld door het aantal adressen (7.621.886, ook half 2003), wat per adres 2,1289 inwoners ople vert. Dit getal vermenigvuldigd met het aantal adressen in de strook (93.758) levert de uit komstop: 199.606. Kadaster-medewerker landin richting Overijssel-Flevoland D. Makkinga zat er met 198.000 inwoners het dichtst bij. Hij krijgt een diner- en logiesbon van 200 euro te besteden in de strook. MIDDELBURG - Officier van Justitie G. Oosterveld heeft gisteren bij de rechtbank in Middelburg tegen een 43-jarige inwoner van Vlissingen wegens poging doodslag twee jaar cel geëist. De man ontkende het slachtoffer opzettelijk met een mes in de hals te hebben gestoken. „Het ging per ongeluk.De steekpartij speelde zich 7 augustus in de Vlissingse drugssce- ne af. Beide mannen kregen een discussie over de kwaliteit van cocaïne. Het slachtoffer zou zich daarbij vervelend heb ben gedragen. Zo wilde hij seks met de vriendin van verdach te, maar dat wilde de vrouw niet. De sfeer werd grimmiger. De een deelde een kopstoot uit, de ander stak met het mes in de hals. Het slachtoffer geraakte levensgevaarlijk gewond. Hij verloor veel bloed en moest in het ziekenhuis een spoedopera tie ondergaan. De rechtbank doet 3 december uitspraak. EEDE - De dertienjarige koe Geraldine 2 van melkveehouder W. van Hecke uit Eede is onlangs gehuldigd voor het bereiken van een melkproductie van 100.000 kilo, ongeveer 103.000 li ter. De zwartbonte kruising tussen de Amerikaanse Holstein- koe en Hollands-Fries rundvee is het derde exemplaar in West Zeeuws-Vlaanderen dat deze mijlpaal heeft bereikt. Van haar vaste melkafnemer kreeg de familie Van Hecke een miniatuur van een verzilverde koe. De veevoederleverancier reikte een oorkonde uit. Het melkcontrolestation deed een duit in het zakje middels een Delftsblauw bord. Ondanks haar vergevorderde leeftijd levert Geraldine 2 dagelijks nog zo'n vijfentwintig liter melk van hoge kwaliteit, het gemiddelde dat minstens moet worden gehaald om de kaap van 100.000 kilo melk te overschrijden. Ook heeft zij tien keer gekalfd. Geraldine 2 heeft zestien dochters en kleindochters. STAVENISSE - De straatprijs van de Nationale Postcode Lo terij is deze week gevallen op een postcode in Stavenisse. De winnende straat was de Pilootweg in Stavenisse. De drie deel nemers aan de loterij uit die straat kregen allemaal 125 0 0 eu ro. Eén van de winnaars kreeg behalve het geldbedrag ook nog een nieuwe auto. Aan de loterij doen 2,5 miljoen Neder landers mee. De uitreiking van de prijs is zondag (23 nov) te zien in het televisie programma '1 tegen 100' op Nederland 2. MIDDELBURG - Een 45-jarige Vlissinger hoorde vandaag twee jaargevangenisstraf tegen zich eisen waarvan drie maanden voorwaardelijk voor het bezit van kinderporno en poging doodslag van een buurtbewoner. Officier van Justitie G. Oosterveld woog in haar eis als verzachtende omstandig heid de getergde houding van de buurt mee. Daar tegenover stond dat verdachte in 19 9 9 al eens voor kinderporno was ver oordeeld. De zaak kwam aan het rollen nadat buurtbewoners bij de man hadden ingebroken en computerapparatuur, cd- roms en een dvd-speler hadden meegenomen. Daarop stond kinderporno. De buurtbewoners verdachten de man al van het hebben van kinderporno. De perikelen in de buurt vormden ook de aanleiding tot een incident, dat 24 mei dit jaar escaleerde. Een beschonken vrouw had hem uitgescholden voor pedofiel. Het leidde tot handtastelijkheden voor zijn woning en uiteindelijk zwaaide de verdachte met een voorhamer. De officier vond poging tot doodslag bewezen. De rechtbank doet 3 december uitspraak. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het Overleg orgaan Nationaal Park Ooster schelde (NPO) houdt vast aan bouw van een bezoekerscen trum op Neeltje Jans. Maar als de nationale postcodeloterij niet met een betekenende som geld over de brug komt, wordt een andere plek gezocht. Daar voor zijn de mogelijkheden: Schelphoek op Schouwen, Ja- cobahaven op Noord-Beveland en de oesterputten van Yerseke. Tot die slotsom kwam het Over legorgaan gisteren in een verga dering te Middelburg. Duidelijk werd ook dat bouw op Neeltje Jans in elk geval eenvoudiger moet dan in de ambitieuze plan nen van het Atelier Rijksbouw meester is voorzien (dus niet met verbouw van de reserve pijler van de stormvloedkering Oosterschelde). Vermakelijk was de wijze waar op vertegenwoordigers van ge meenten als ware standwerkers probeerden hun 'eigen' plek te verkopen. Daar hadden ze nog succes mee ook. Het dagelijks bestuur van het Overlegorgaan wilde maar één andere plaats onderzoeken, namelijk Schelp- hoek. Na de pleidooien werden dat er drie. „De spanning tussen ecologie en economie is in Yerseke nadruk kelijk voelbaar. Daarom is het een goede plek", zei burgemees ter A. Verbeee vanReimerswaal. „Vanaf Schelphoek is de dyna miek van Neeltje Jans goed zichtbaar en het is dichtbij de bezoekersstromen", stelde wet houder L. Geluk van Schou- wen-Duiveland. Allemaal mooi en aardig, vond burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland. „Maar gelet op de bezoekersstromen is een plek vlakbij Neeltje Jans het beste en dat is Jacobahaven." Wethouder J. Bostelaar van Veere tenslotte merkte op dat Neeltje Jans de enige 'gouden plek' voor een bezoekerscen trum blijft. „We moeten alle aandacht daarop richten. De gemeente Veere zorgt ervoor dat een bouwvergunning binnen drie maanden rond is." Namens de natuurbescherming gaf Q. Smeele (Natuurmonu menten) aan dat Neeltje Jans de beste kaarten heeft. „Maar we hebben er geen bezwaar tegen te kijken naar andere plekken. We moeten wel voorkomen dat ge meenten elkaar in de haren vlie gen over de locatiekeus." H. van Geesbergen (Zevibel) onder streepte dat snelle bouw van een centrum voorop moet staan. „Ik wil geen plan op plan, met steeds vele hindernissen." Voorzitter J. Lilipaly noemde het geweldig dat iedereen ach ter Neeltje Jans blijft staan. Hij wees erop dat onderzoek naar andere plekken snel moet gebeuren en betrekking moet hebben op: financiële haalbaar heid, bereikbaarheid en bezoe kersstromen, beschikbare ruimte en de belevingsmoge lijkheid (met inbegrip van zicht op de Oosterschelde). GOES - Alle Zeeuwse zorgin stellingen verbinden zich aan nieuwe afspraken voor meer stageplaatsen en betere begelei ding voor nieuwe zorgmede- werkers. Hiermee moet het te kort aan goede stageplaatsen in de zorg verminderd worden. Dat tekort is één van de oorza ken van het gebrek aan nieuwe werknemers in zorg. De leertijd als actief verzorgende is een be langrijk onderdeel van de oplei ding, maar instellingen stellen veelal te weinig mensen be schikbaar te hebben om stagiè- res goed te begeleiden. Een goed aanbod aan interessante stage plaatsen kan meer mensen ver leiden tot een opleiding voor de zorgsector, stellen landelijk or gaan voor beroepsonderwijs OVDB en opleidingscoördina tor TSO Zorgsector. In een nieuwe stichting FluenZ, onder voorzitterschap van di recteur F. Bordui van Stichting Regionale Zorg Verlening, wil len zorginstellingen en onder wijsinstellingen samenwerken om de beroepspraktijkvorming te verbeteren. De nieuwe afspraken verdelen de stageplaatsen evenwichtig over de instellingen, verbeteren de planning van stageperiodes en bepalen het aantal begelei dingsuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15