PZC PZC Congrescentrum Arduin geopend Zweten voor Unicef-spreekbeurt Zeeuwse mosselvissers vergelden 'getreiter' van Wadden vereniging 13 Pierre Boogaard postbode van het jaar Cultuur-historische waarde natuurgebied wordt benadrukt weekenddiensten w vrijdag 21 november 2003 Inbraak in Grijpskerke agenda ommelmarkt Ifestkapelle Werkstraf geëist tegen notoire lingeriedief Man van fiets geschopt Vrouw gewond bij aanrijding Boerenavond voor goede doel Topzomer voor Goemanszorg Omwonenden verstoren inbraak Huisartsen Tandartsen Verloskundigen Dierenartsen Apotheken Thuiszorg [nrFred Rabout J2ENDIJKE - Veertien dagen nam West-Zeeuws- liianderen afscheid van post je Pierre Boogaard. Met post „alwerd hij op een kar gehesen „voorafgegaan door het plaat je muziekgezelschap deed •jjzo zijn laatste ronde door IJ- endijke. Gisteren werd diezelf- i pierre Boogaard in het Arionhotel in Vlissingen tot postbode van Zeeland 2003 ge kozen. De 61-jarige Pierre Boogaard, oud-doelman van de IJzendijk- se voetbalvereniging, begon op 28-jarige leeftijd de post rond te brengen. Hij had er bijna 33 jaar opzitten toen hij veertien dagen terug de laatste brief bezorgde. „In IJzendijke heb ik 22 jaar lang bezorgd, daarna was West- Zeeuws-Vlaanderen elf jaar lang mijn werkgebied en was ik een beetje zigeuner." Met veel plezier, overigens. Zijn feestelijk afscheid in IJzendijke kwam als een complete verras sing. „Ze hadden me die zater dag naar IJzendijke gelokt en voorafgegaan door muziek mocht ik mijn laatste ronde met paard en wagen doen." Onder tussen was hij doorzijn collega's al verkozen tot postbode van het jaar van de vestiging Oostburg. Die uitverkiezing betekende dat hij samen met zes collega's van de overige Zeeuwse vestigingen was uitgenodigd in hotel Arion. „Mijn manager en collega's hadden een videopresentatie gemaakt, waarin een aantal mensen over mij mocht vertel len. Na de eerste ronde bleven we nog met drie postbodes over, uit Goes, Terneuzen en Oost burg." Vestigingsmanager A. Swennen bestempelt Pierre als een goede collega, flexibel en goed gemo tiveerd. „Leuk dat hij het is ge worden, toch ook een beetje promotie voor West-Zeeuws- Vlaanderen. Maar voor mij is ie dereen die hier werkt een beetje postbode van het jaar." Aanleg natuurgebied bij Schellach runrNadia Berkelder BDDELBURG - Rond het ou- lijehucht Schellach wordt een Hein natuurgebied aangelegd, [oor de ontwikkeling van het „bied, tussen de Golsteinse- ,eg, de Veerse Watergang en de itbellachseweg, moet de cul- phistorische waarde van het jbied worden benadrukt. landschap rond het voor- lilige dorpj e moet er uit komen tezien zoals het Walcherse pol- itrlandschap voor de inundatie 1944. Met heggen, greppels, elen en weideland. Na de «rstroming is Walcheren op- jjetiwingericht. De heggen ver innen, Walcheren was niet linger de tuin van Zeeland. Bij Schellach worden nu weer grep- égegraven, er komen braam- truiken en meidoorns terug. 1st grootste deel van het ge bedje wordt grasland met bloe ien erin. Bovendien komt langs leGolsteinseweg een rustplaats jorfietsers en wandelaars met bi bord met informatie over ÏÏREEKACTIVITEITEN REDACTIE Walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 ®0AG vlissingen Jet 0118-493000 ex: 0118-493009 t-mail: redwalch@pzc.nl tovan der Sluis (chef) "edia Berkelder Mth Ramakers Miriam van den Broek "onMagnée toen de Vries (sport) ®itrale redactie «onspark 28 Postbus 31 «aa goes el: (0113) 315500 (0113) 315669 Fail: redactie@pzc.nl 'NTERIMET "Kvw.pzc.nl t-mail: web@pzc.nl fergklachten: '800-0231231 '0maandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden; «dagstot 12.00 uur ligt nog steeds het oude kerkhof, iets verhoogd in het land. Voor de aanleg van het natuur gebied moet op een aantal plaatsen worden gegraven. Op die plekken is inmiddels arche ologisch onderzoek verricht. Daarbij is niets gevonden, laat een medewerker van de provin cie weten. „Waarschijnlijk is het vroeger landbouwgrond ge weest en is er diep geploegd. Het was ook een oppervlakkig on derzoek." Het voormalige kerk hof is met rust gelaten. Het is de bedoeling dat het gebied eind van dit jaar op de schop gaat. Daarna wordt het overgedragen aan stichting het Zeeuwse Landschap. de Middeleeuwen bestond Schellach al. De vroegste schrif- Éjke vermelding dateert van IB4, als er wordt gesproken ;er de parochie Schellach. Het top bestond uit een kerk, een g voor de koster, een mo- een school. In de tachtig oorlog werden de molen ade kerk verwoest. Aan het id van de zeventiende eeuw stteer slechts een ruïne. Tot in Tweede Wereldoorlog stond 'bovendien een boerderijhet ffiein Schellach. Na de oor- is er een nieuwe boerderij inuwd, iets meer richting de bellachseweg. Daarachter iESTKAPELLE - De vrou- (nvereniging Hoop op Zegen iWestkapelle houdt morgen ^jaarlijkse rommelmarkt in bstkapelle Herrijst. De markt ordt van 14.00 tot 16.30 ge ilden. Theatergroep Duinart speelt de hoofdrol bij de opening van het congrescentrum. foto Ruben Oreel GGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: «bal, biljart en soos voor ouderen; «stoer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: sen. Inschrijving tussen 8.45-9.00 t IDDELBURG - Trefpunt, 20.00-22.30 Disco; Werf, Rijnstraat, 13.30 uur: togen; JOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: ttnton voor vijftigplussers; Wltuin, 19.00-21.30 uur: Jongeren- tótSOUBURG - Wijkcentrum De Re- loog, 10.00-11.00 uur: Yoga; «SINGEN - Het Bolwerk, 14.00 uur: eersbal; ([centrum Open Hof, Paauwenburg, 1-10.15 uur: Hatha Yoga; «heek't Spui, 18.30-22.00 uur: Har- per-feest. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Middelburg is een congrescentrum rijker. Bij de opening speelden leden van de theatergroep Duinart van Arduin een hoofdrol. Het congrescentrum biedt plaats aan circa 180 mensen en staat op het hoofdterrein van de zorginstelling voor mensen met een verstandelijke beper king. Meteen na de opening werd het centrum in gebruik genomen. In zeven verschillende work shops werd gesproken over de Kwaliteit van het Bestaan. „Vroeger was dit de ruimte waar ouderen hun dagbeste ding vervulden", zegt de direc teur van Arduin, P. van den Beemt. „De ouderen zijn in middels ondergebracht in kleinschalige eenheden in de wijk. Dat is naar voorbeeld van ons ideaalbeeld, waarin ge handicapten hun plaats mid den in de samenleving krij gen." De dagbestedingsruimte kwam door reorganisatie in onbruik. „We konden het com plex laten staan en verpaupe ren, afbreken of er een nieuwe invulling aan geven. Dit laat ste hebben we gedaan." Volgens Van den Beemt is de uitbating van het congrescen trum annex muziektheater lu cratief. „Op Walcheren is een schreeuwend tekort aan ver gaderruimten voor grote ge zelschappen. Het is niet de bedoeling dat het centrum en kel bestemd is voor Arduin. We zullen hier natuurlijk wel onze studiedagen en vergaderingen houden. Maar we gaan het ver huren en ermee de commercië le markt op. De inkomsten ko men weer ten goede aan de chronische zorg." Op het ter rein van Arduin zijn enige tijd geleden al een theaterzaal en een grand-café verrezen. „Congresgangers kunnen zich hier goed vermaken. Robert Schalock, die op de stu diedag van Arduin 's morgens een inleiding hield, liet zich ui terst complimenteus uit over de filosofie die aan de werk wijze van Arduin ten grond slag ligt en over de uitwerking daarvan. „Arduin loopt, we reldwijd gezien, voorop met de vernieuwing van de zorg voor mensen met lichamelijke en fy sieke beperkingen", zei de hoogleraar. „Ik heb hier de re sultaten gezien en die zijn voortreffelijk." Het model Arduin, dat gericht is op maatschappelijke inte gratie van gehandicapte men sen en op hun recht op zelfbe schikking, biedt volgens de gezaghebbende hoogleraar voldoende flexibiliteit. Ook om aan de behoefte aan zorg van mensen met zware beper kingen voldoende tegemoet te komen. MIDDELBURG - Een 34-jarige Vlissinger hoorde voor het drie jaar lang stelen van lingerie uit woningen gisteren 240 uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke celstraf tegen zich horen eisen bij de recht bank van Middelburg. Officier van justitie L. Boogert wees op de impact voor de slachtoffers. „Het heeft een zeer ernstige in breuk op iemands privéleven. Het gaat om intieme kleding." De man kon 18 januari worden aangehouden. Na zijn arrestatie bekende de Vlissinger nog drie woninginbraken.De man kende de vrouwen. Hij vond ze aan trekkelijk. Hij pleegde vooraf een telefoontje. Als bleek dat ze niet thuis waren, sloeg hij toe. De man is al eens veroordeeld voor dezelfde feiten. Uit het re- classeringsrapport bleek dat hij moeilijk een relatie kon aan gaan. Inmiddels heeft hij twee vriendinnen gehad. De reclasse ring ziet dan ook perspectief voor de toekomst. De officier was er minder gerust op. Hij achtte verplicht reclasserings- contact op zijn plaats achtte een behandeling nuttig. Het meest getroffen slachtoffer vroeg vijf duizend euro schadevergoe ding. Uitspraak: 3 december. door Ab van der Sluis VEERE - Hij heeft staan zweten als een ijsbeer in de zomer, zei Camillo Klingen uit Veere na af loop van de Internationale Dag voor de Rechten van het Kind. Samen met vijf klasgenootjes uit groep 8 won hij gisteren op de Valeriusschool een wed strijd in het houden van een spreekbeurt over twaalf rechten van het kind. Ouders, leer krachten en leerlingen uit de andere groepen luisterden aan dachtig. Op ruim zeventienhonderd ba sisscholen in heel Nederland hielden kinderen spreekbeurten over kinderrechten. Daarmee bereikte Unicef ruim 150.000 kinderen in vijfduizend klassen, een recordaantal. Op Walcheren deden twaalf basisscholen mee aan de actie. Kinderen hebben volgens inter nationale verdragen 54 rechten, maar dan zou de spreekbeurt op de Valeriusschool wel erg lang worden. De zes jongens besloten de taken te verdelen. Ze zochten allemaal informatie over twee rechten. Ruben den Hollander maakte vervolgens het script voor de spreekbeurt. Die bleek tijdens het oefenen te lang. De jongens kregen maar een kwar tiertje de tijd. Schrappen en in korten van de tekst bood uit komst. Bij cadeauwinkel De Oude Lan taarn klopten de jongens aan voor wat gratis spulletjes om ze na afloop van de spreekbeurt te verkopen. Ook kregen ze een Unicef-vlag in bruikleen. Uit tijdschriften werden plaatjes geknipt om hun spreekbeurt mee te illustreren en ze verfden allemaal één letter uit het woord Unicef op een wit T-shirt, zodat meteen duidelijk werd waar over de spreekbeurt ging. Met rode wangen van de inspan ning mochten de winnaars van de spreekbeurt hun verhaal aan het einde van de middag nog een keer vertellen. Een beetje ze nuwachtig waren ze wel. En die rode wangen? ,,'t Was echt warm", zei Marijn Bruurs. GRIJPSKERKTE - In de nacht van woensdag op donderdag is ingebroken in een horecagelegenheid in Grijpskerke. Uit het bedrijf aan de Kerkring werden een bedrag van enkele hon derden euro's en sigaretten meegenomen. MIDDELBURG - Een 34-jarige man uit Middelburg is woensdagavond laat gewond geraakt toen hij van zijn fiets werd getrapt door een bromfietser. De man reed tegen twaalf uur over de Schroebrug in Middelburg. Hij kreeg zonder re den een trap tegen zijn heup, waardoor hij van zijn fiets viel. Later bleek hij een gebroken pols te hebben. De man heeft aangifte gedaan van mishandeling, de dader is onbekend. MIDDELBURG - Een 47-jarige vrouw uit Middelburg is gis terochtend rond acht uur gewond geraakt toen ze op de fiets in botsing kwam met een brommer. Het ongeval vond plaats op de kruising Nieuwe Haven Sint Janstraat in Middelburg. Na de aanrijding ging de man op de brommer er vandoor. De politie heeft hem even later in de Zusterstraat aangehouden. Hij liep naast zijn brommer om dat die kapot was. De man bleek te veel alcohol gedronken te hebben. Het was niet de eerste keer dat de man betrapt werd op dron ken rijden. Zijn rijbewijs was al ingevorderd. De politie heeft de brommer in beslag genomen. Die zal worden vernietigd. De vrouw is ter plaatse behandeld door personeel van de ambu lance. Haar fiets raakte beschadigd. BRESKENS - De Rotaryclub Oostburg houdt vrijdag een boerenavond waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Vanaf 18.00 wordt in de schuur van de familie Becu aan de Rijksweg 9, tussen Breskens en Schoondijke, een boeren- maaltijd geserveerd. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Boerenkapel en de band Van Alles. Kaarten worden verkocht bij boekhandel Basting in Oostburg. DREISCHOR - Streek- en landbouwmuseum Goemanszorg heeft afgelopen zomer een recordaantal bezoekers ontvan gen. Er werden 14.000 neuzen geteld. Het jaar ervoor waren dat er nog 12.800. Gezien de warme zomer geen slechte prestatie, constateert voorzitter L. Nederhoed-Zijlstra. Met uitzondering van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk lagen de bezoekersaan tallen van musea in de regio het afgelopen jaar lager dan voor heen. BURGH-HAAMSTEDE - Omwonenden van een winkelpand aan de Noordstraat in Burgh-Haamstede hebben donderdag nacht een inbraak verijdeld. Ze hadden de daders het pand aan de Noordstraat in zien gaan en waarschuwden de poltitie. De dieven waren gevlogen voordat de politie ter plekke kwam. Ze hadden niets meegenomen. De inbraak werd ge pleegd rond twee uur. De vissers beschuldigen de mi lieubeweging van het doelbe wust vertragen van de zaadvis serij aangezien al op voorhand duidelijk was dat zij de zaak voor de Raad van State zou ver liezen. Door het uitstel was een kwart van het totale mossel zaadbestand opgevreten door zeesterren, zo zeggen zij. De economische schade wordt ge schat op twintig miljoen euro. Organisaties zoals de Wadden vereniging zetten met hun actie de toekomst van de visserij op het spel, vinden de vissers. Wilde Kokkels stelt in een reac tie dat de vissers met hun actie de verkeerde organisatie tref fen, aangezien zij degene is geweest die bezwaar heeft aan getekend en niet de Waddenver eniging. Daarnaast verwijt de stichting de vissers uit te gaan van verkeerde feiten. Zo zou de zaadvisserij niet drie weken, maar slechts zes dagen laten zijn begonnen. door Rolf Bosboom HARLINGEN - Een groep Zeeuwse mosselvissers heeft gisterochtend korte tijd het kantoor van de Waddenvereni ging in Harlingen bezet. Zij blokkeerden de ingang met zee sterren en krabben. De vissers voerden actie omdat ze 'het ge treiter van de milieubeweging' beu zijn. De mosselvissers houden de Waddenvereniging verant woordelij k voor het coördineren van de actie tegen de visserij op de Waddenzee. Daardoor kon de najaarszaadvisserij onlangs pas drie weken later beginnen dan gehoopt. Het uitstel werd welis waar veroorzaakt doordat stichting Wilde Kokkels een be zwaarschrift had ingediend, maar volgens de vissers heeft Wilde Kokkels 'zich voor het karretje van de Waddenvereni ging laten spannen'. Robin de Rijke, Jaap Blom, Ruben den Hollander, Gijs Colpeart, Marijn Bruurs en Camillo Klingen (vlnr) vormen samen het woord Unicef tijdens de Nationale Spreekbeurtactie op de Valeriusschool in Veere. foto Ruben Oreel zaterdag 22 en zondag 23 november 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Walcheren Huisartsenpost Walcheren Koudekerkseweg 86, Vlissingen tel. 0900-1985 (ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in het weekend of tijdens feest dagen) Huisartsengroep 'de stad Middelburg' Patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer. zaterdag: J. L. F. Wortelboer, Korendijk 36, tel. (0118) 644301. zondag: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. De Veerse Huisartsen Patiënten huisartsen: Rullens, Bats, Ubels, Van Tol, Van Eede, Spekhorst, Van der Male en Huisman, vrij. 17.30- zon. 23.00 uur: G. C. M. RullensDorpsstraat 2, Oostka- pelle, tel. (0118) 581276. zo. 23.00-ma. 8.00 uur: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Se- rooskerke, tel. (0118) 591212. Walcheren zaterdag: A. E. B. Schotel, Korte Geere 27, Middel burg, tel. (0118) 624169. zondag: C. Westveer, Loskade 27, Middelburg, tel.(0118)626694. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Vlissingen, don. 20.00-vrij. 20.00 uur: T. Adriaansen, tel. (0118)471140 vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. de Pundert, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur: J. Drijdijk, tel. (0118) 626045. Landbouwhuisdieren tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren 0118)460860. Mw. A. van der Wolf, A. Gogelweg 14, Vlissingen, tel. (0118) 466548. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 uur. Landbouwhuisdierenpraktijk Walche ren (grote huisdieren) Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel- le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke' Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118) 612134. 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel.(0118)412730. Walcheren voor gezinsverzorging, wijkverpleging en uitleen verpleegartikelen, tel. 0118- 684000.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13