Zuid-Afrika aanvaardt plan voor gratis aids-medicijnen Michael Jackson zit in het nauw bin n9n uit Nederlander in Thailand ternioord Aanhoudingen in Londen rond staatsbezoek Amerikaanse president Elf doden in Bengalees dorp Haal meer uit uw foto's Louis Hemelaar ordaniër schiet toerist dood bij grens met Israël ,aNGKOK - De Nederlandse lakenman J. Odekerken (46) is idag in de Thaise stad Fat wa vermoord. De politie heeft jderanderen drie familieleden 0 het slachtoffer gearres- Ketd. Een woordvoerder van \ewstoday.co, het bedrijf van Odekerken, heeft dat gisteren •ezegd. Marine Amerika bezoekt Vietnam donderdag 20 november 2003 Schandaal Opgelucht Zorgvuldig Daders van aanslagen waren Turken SONY Foto's nemen met een Cyber-shot digitale fotocamera en direct laten zien op een Memory Stick™ televisie. Helikopterongeluk eist levens Koizumi herkozen als premier Wodka drinken tot je doodvalt Lijken in verticaal graf Cyber-shot DSC-U30 bij een Sony Memory Stick™ TV Deze actie loopt t/m 31 december 2003. Kijk op www.sony.nl/acties voor de actievoorwaarden en de actiecoupon. Peter Pan Odekerken woonde volgens de jesman ongeveer tien jaar in rhailand. Daar werkte hij on- der meer voor de Rabobank Joordat hij ruim twee jaar gele ien Newstoday. co opzette. Dit 'cedrijfverspreidt ondermeer de Seprinte internetversie van De Telegraaf. Het lichaam van Odekerken ierd gevonden op een vuilnis- lelt in de Thaise stad. ANP CHI MINH STAD - Een taerikaans marineschip is gis- aangemeerd in de haven tan Ho Chi Minh Stad, het vroe- 'ereSaigon. Het is het eerste be- joek van een Amerikaans oor- logsschip sinds het einde van de fttnam-oorlog in 1975. Bush verdedigt Irak-oorlog van onze redactie buitenland LONDEN - De Amerikaanse president Bush heeft gisteren, bij een van de weinige openbare optredens tijdens zijn staatsbe zoek aan het Verenigd Konink rijk, het militair ingrijpen in Irak en Afghanistan verdedigd. Hij waarschuwde in een toe spraak in Londen dat oorlog soms de enige manier is om 'waarden te verdedigen'. Bush blijft drie dagen in het Verenigd Koninkrijk. De grootste bedreiging van onze tijd zijn terroristen en dictators met massavernietigingswa pens, zei Bush in een rede in- Banqueting House. „Het kwaad is overduidelijk zichtbaar. Het gevaar neemt alleen maar toe door het te ontkennen. Wij tre den deze bedreigingen met open ogen tegemoet en zullen ze ver nietigen." Bush ontkende dat het Amerikaanse beleid slechts gericht is op 'het simpele naja gen van onze belangen'. Eerder op de dag hadden konin gin Elizabeth II en haar gemaal prins Philip Bush en zijn vrouw Laura, die dinsdagavond waren gearriveerd, verwelkomd. Er klonken 41 saluutschoten. Bij de ceremonie op het voor plein van Buckingham Palace waren verder onder anderen de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Powell, de na tionale veiligheidsadviseur Ri ce en de Britse premier Blair aanwezig. Het was een van de weinige openbare optredens van de president tijdens zijn driedaagse bezoek.Een groep demonstranten met plakkaten met teksten als 'Stop Bush' pro testeerde buiten de hekken van Buckingham Palace tegen het staatsbezoek. Op Trafalgar Square was een grotere beto ging. Demonstranten goten er rode verf in de fonteinen om het bloedvergieten door Bush te symboliseren. Gisteravond wis ten zo'n zeshonderd betogers door te dringen tot het plein voor het paleis. De politie ver richtte dertig arrestaties. Daags na de aankomst van Bush, die in Buckingham Palace logeert, ontstond ophef door de onthulling dat een undercover journalist twee maanden als la kei in het paleis had kunnen werken. De Britse regering heeft daarop gisteren een her ziening aangekondigd van het veiligheidsbeleid voor het ko ninklijke paleis. Minister Blunkett van Binnen landse Zaken zei in het Lager huis dat de Veiligheidscommis sie, die is belast met dergelijke zaken, een grondige herziening zal doorvoeren. Volgens de be windsman is bij deaannemings procedure het deels gefingeerde arbeidsverleden van de journa list onvoldoende nagetrokken. Wel is volgens de correcte prodecure bekeken of de man een strafblad had. De 26-jarige journalist Ryan Parry van het Britse boulevard blad Daily Mirror had een toe gangspas voor alle ruimtes in het paleis. „Was ik een terrorist geweest met het plan om de ko ningin of president Bush te ver moorden, dan had ik dat gemak kelijk kunnen doen", schijft Parry. Hij zou op de eerste dag van het staatsbezoek van Bush het ontbijt hebben opgediend aan onder anderen minister Po well. De verslaggever reageerde in augustus op een vacature die was vermeld op de website van het paleis. Hij vermeldde zijn journalistieke carrière niet en plaatste een valse referentie op zijn cv. ANP/DPA/RTR pagina 7Bush is slecht voor dollar CHITTAGONG - Een groep van zo'n dertig mannen heeft gis teren in een dorp in het zuidoosten van Bangladesh een aantal winkels in brand gestoken. Zeker elf mensen zijn in de vlam men omgekomen. Dat heeft de politie gemeld. De winkels werden voor zonsopgang in brand gestoken in Dakhin Sadanpur, ruim 200 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad DhakaDe politie tast in het duister over het motief van de daders. AP de USS Vandergrift, zal vier dagen in de haven blij- De tweehonderd opvaren- jeihebben toestemming gekre gen aan wal te gaan. iet bezoek past in de normali- atie van de betrekkingen tus senbeide landen. Die begon met «bezoek van de vorige Ameri- laanse president Clinton aan lïetnam in 2000. Onder de hui- ligepresident Bush zijn de ban- verder aangehaald. Vorige sreek bracht de Vietnamese mi nister van Defensie Pham Van een bezoek aan de Ver- aigde Staten. De oorlog in Vietnam eindigde abet vernederend vertrek van ({Amerikaanse troepen en de tstiging van een communis- ahbewind. In de strijd tussen bord-l en Zuid-Vietnam sneu eden circa 58.000 Amerikaan- [militairen en verloren onge- ser drie miljoen Vietnamezen lieven. ANP/RTR/AFP ÖLAT - Een Jordaanse schutter tót gisteren bij de grensover- tang tussen Israël en Jordanië lm noorden van Eilat een Ecu- iloraanse toerist doodgescho ten vier anderen verwond. De (ader is direct doodgeschoten (oorIsraëlische grenswachten. «hietpartijen aan de grens tus- ffl Israël en Jordanië komen telden voor. Beide landen heb- sinds 1994 diplomatieke be- wkkingen. In 1997 schoot een Maanse soldaat zeven Israëli schoolkinderen dood. De leeste Jordaniërs zijn Palestij- Velen van hen zijn het niet Mis met het vredesakkoord met Israël. Het incident van gisteren deed rich voor bij het gebouw van de 'itschak Rabin-grenspost in de Jrava-woestijn. De slachtoffers (hoorden tot een groep die op «punt stond Israël binnen te (aan op weg naar de badplaats Eilat. He schutter verschool zich tus- wachtende vrachtwagens f Jordanië en vuurde van korte «stand op het gebouw waar de Jsraëliërs de paspoorten contro- :®n. Israëlische beveiligings- teambten schoten de man in «landstand dood. ,0ëgeen enkele groep heeft de Mantwoordelijkheid voor de •fflslag opgeëist. Volgens een «daanse regeringswoord- «rster betrof het een indivi- Me actie. De dader was een ^chtwagenchauffeur uit Zar- jhen oosten van de hoofdstad «nan. In Zarqa wonen veel t 'Stijnen. De stad staat be- f?" als fundamentalistisch ™erk. ANP/AFP/RTR/DPA In het zenuwcentrum van de veiligheidsoperatie in Londen houdt de Britse politie op monitoren alles rond het bezoek van Bush in de gaten. foto Ki rsty Wigglesworth/RTR door Eelco van der Linden PRETORIA - De Zuid-Afri kaanse regering heeft haar goedkeuring gegeven aan een plan dat voorziet in het gratis verstrekken van medicijnen aan de naar schatting 5,3 miljoen aids-patiënten. Gezien het ge talm wordt gesproken van een doorbraak, maar er blijft twijfel bestaan over de uitvoerbaar heid van het plan. „Een teken van hoop", noemde minister Tshabala van Gezond heid de instemming van het ka binet met het door haar en de Bill Clinton-stichting opgestel de plan. De minister temperde echter het enthousiasme door te stellen dat 'er nog een lange weg te gaan is' en dat de prioriteit in het regeringsbeleid blijft liggen bij preventie. Over de uitvoering van het plan bleef Tshabala vaag. Ze noemde geen startdatum en zei dat het vijf jaar zal duren voordat voor elke zieke de medicijnen be schikbaar zijn. De operatie vergt volgens Tsha bala grote aanpassingen in de gezondheidszorg. Personeel moet getraind worden en er zal onderhandeld moeten worden over prijzen. Deze argumenten zijn lang gebruikt om niet over te gaan tot massale verstrek king van gratis aids-medicij- nen. Activisten en artsen verwijten de regering kostbare tijd te heb ben verspild door te flirten met omstreden theorieën volgens welke hiv niet de oorzaak zou zijn van aids. Ook heeft men lang volgehou den dat medicijnen tegen de ziekte giftig zijn. President Mbeki en minister Tshabala gel den als de belangrijkste 'aids- ontkenners'. Ze zijn zelfs sym bolisch aangeklaagd wegens moord. Dagelijks sterven in het land zo'n duizend mensen aan aids. In Zuid-Afrika is opgelucht ge reageerd dat de regering nu 'om' is. Dat er voor de eerste drie jaar 1,5 miljard euro beschikbaar komt voor het plan, vormt het bewijs dat aids-bestrijding prioriteit heeft gekregen. Velen menen dat de verkiezingen van 2004 een belangrijke rol speel den bij het besluit. De politieke schade die Mbeki en zijn rege ringspartij ANC dreigden op te lopen, was aanzienlijk. De Nederlandse arts Hugo Tem pelman, die in Zuid-Afrika een aids-kliniek heeft en al aids- medicijnen verstrekt, noemt het besluit 'historisch, vooral om dat de weg terug is afgesloten'. Tempelman toonde zich be ducht voor 'snelle en massale verstrekking'. „De onbekend heid met aids-medicijnen heeft Zuid-Afrika een belangrijk voordeel gegeven: de bevolking is therapie-naïef, wat betekent dat er nog geen resistentie is op gebouwd. Onzorgvuldigheid bij verstrekking en inname van me dicijnen, creëert die resistentie razendsnel." Bovendien is Tem pelman bezorgd over de 'top- down-aanpak' waarvoor is ge kozen. „De uitvoering van het plan wordt door de regering be paald, terwijl door allerlei orga nisaties waardevolle praktijk ervaring is opgedaan. Artsen zonder Grenzen hebben in de township Khayelitsha bij Kaapstad al 600 mensen die me dicijnen krijgen. Van die kennis moet je als overheid profiteren. GPD' ISTANBOEL - De aanslagen op twee synagogen in Istanboel zijn gepleegd door Turken. Dat blijkt uit de resultaten van DNA-onderzoek. Het gaat om de 22-jarige Gokhan Elaltuntas en de 29-jarige Mesut Cabuk. Door de aanslagen van zaterdag kwamen naast de twee zelf moordenaars 23 mensen om het leven. ANP/AFP/DPA Advertentie STOCKHOLM - Een ongeluk met een Zweedse militaire heli kopter heeft ten minste vier mensenlevens geëist. Een inzit tende raakte gewond en twee anderen worden nog vermist na het ongeluk even ten noorden van Göteborg aan de Zweedse westkust, zo maakten functionarissen gisteren bekend. Het toestel stortte tijdens een oefening neer aan de scheren- kust bij de tweede stad van Zweden. Het is het ergste vliegon geluk dat de afgelopen 35 jaar de Zweedse strijdkrachten heeft getroffen. ANP/RTR TOKIO - Het Japanse parlement in Tokio heeft gisteren Juni chiro Koizumi herkozen als premier. Koizumi kreeg 281 van de 479 stemmen in de Diet, het lagerhuis. In het hogerhuis stemden 136 van de 247 senatoren voor. De premier is sinds april 2001 aan de macht. De herverkiezing van de leider van de grootste partij van het land tot premier was slechts een formaliteit. Zijn Liberaal Democratische Partij (LDP) had de parlementsverkiezingen van 9 november gewonnen. De partij behield toen ook haar absolute meerderheid, nadat de Nieuwe Conservatieve Partij (NCP) had besloten met de LDP te fuseren.In een toespraak tot beide kamers van het parlement heeft Koizumi woensdag aangekondigd door te gaan met zijn ambitieuze economische herstelprogramma, met privatisering als kernpunt. Verder wil de premier circa duizend Japanse militairen naar Irak stu ren. AFP/RTR/ANP MOSKOU - De winnaar van een 'wodka-marathon' in de Russische stad Volgodonsk heeft zijn prijs niet in ontvangst kunnen nemen, omdat hij zich letterlijk dooddronk. Zijn vijf rivalen belandden in het ziekenhuis, zo berichtte het persbu reau Itar-Tass gisteren. Toen de winnaar zijn prijs, tien flessen wodka, wilde ophalen, viel hij ter plekke dood neer. Het Openbaar Ministerie gaat de organisatoren van de wedstrijd voor doodslag vervolgen. De deelnemers aan de wedstrijd werden in een bar uitgenodigd zoveel mogelijk halveliterglazen wodka te drinken. Ze moch ten er worst en brood bij eten.In 2002 overleden circa 40.000 Russen aan alcoholvergiftiging. ANP/AFP KUALA LUMPUR - Wegens een nijpend gebrek aan ruimte op de begraafplaatsen moeten overleden mensen in de Ma leisische provincie Selangor voortaan verticaal worden be graven. Dat meldde de Maleisische krant New Strait Times gisteren. Volgens de plaatselijke autoriteiten is er in de provincie nog maar ongeveer 1000 hectare aan begraafplaatsen over. De meeste inwoners van Maleisië zijn moslim. Uit religieuze overwegingen willen zij niet gecremeerd worden. ANP/DPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - Opnieuw ligt Michael Jackson (45) onder vuur wegens kindermisbruik. De politie van Santa Barbara County in Californië verdenkt hem van 'meerdere' ontuchtigè handelingen met een kind onder de veertien en heeft een arresta tiebevel uitgevaardigd. „Het verschil met de vorige keer is dat we nu een getuige hebben die meewerkt", aldus officier van justitie Thomas Sneddon op een persconferentie. Tien jaar geleden kwam het niet tot een aanklacht tegen de beroemde en rijke zanger, omdat het ver meende slachtoffer weigerde te getuigen na een miljoenendeal met Jackson. Dinsdag kamden zo'n zeventig politieagenten Neverland - het landgoed van Jackson in Los Olivos - uit in het kader van het onderzoek dat nog niet is afge rond. De huiszoeking duurde de hele dag. Ook op twee andere - niet nader genoemde - locaties in het zuiden van Californië zijn invallen gedaan. Justitie ging niet in op de details van de zaak en riep Jackson op zich vrijwil lig over te geven aan de politie. Court TV, een kabelzender in de VS die het nieuws over de huis zoeking als eerste bracht, be richtte op basis van anonieme bronnen dat het om een 12-jari- ge jongen uit Los Angeles zou gaan. Volgens tv-show Celebri ty Justice zou de jongen in the rapie zijn geweest, en de psy chotherapeut naar de politie zijn gestapt. Zelf deed justitie in Californië er in eerste instantie het zwijgen toe. Pas gisteren werd de aanklacht openbaar ge- V_' 7 www.sony.nl/connect You rPrafce it a~§üffy maakt. Een jurist die zei al veer tien jaar namens de familie van Jackson op te treden, Brian Ox- man, verklaarde tegenover de media dat de zaak al twee maanden liep. De familie is overstuur en ziet Michael als een gemakkelijk doelwit van profiteurs, aldus Oxman. Tegen zender NBC zei hij dat Jackson 24 uur per dag is omringd door mensen die een oogje op hem houden om hem tegen dit soort beschuldigingen te bescher men. Tien jaar geleden waren er even eens beschuldigingen van kin dermisbruik. Jackson sloot in 1994 een financiële overeen komst met een toen 14-jarige jongen die daarna weigerde te getuigen. Het kwam vervolgens niet tot een strafklacht. De wet in Californië is inmiddels ver anderd, waardoor een slachtof fer gedwongen kan worden te getuigen, aldus de officier van justitie. Ook al bekende Jackson destijds geen schuld, zijn carri ère kwam na het schandaal wel in een neerwaartse spiraal te recht. In een Britse documentaire gaf Jackson begin dit jaar toe kin deren in zijn bed te laten slapen, maar daarbij speelde zich vol gens hem niets seksueels af. „Ik stop ze in", zei hij. Jackson - wiens huid is gebleekt en gezicht verbouwd - zou als een soort Peter Pan in zijn eigen wereldje leven, waarin kinderen een belangrijke rol spelen. Zijn meer dan duizend hectare grote landgoed heeft een kermis en dierentuin en er worden regel matig kinderfeestjes gegeven. Michael Jackson heeft drie kin deren en hij schokte de wereld vorig jaar door zijn jongste (Prince Michael II) uit een hotel raam te laten bungelen. Hij is afgeschilderd als een 'ongeluk dat staat te gebeuren' en 'ex treem naïef'. Maar Randy Ta- raborrelli, schrijver van een boek over Jackson, waarschuw de gisteren dat achter het kinderlijke imago en de excen trieke publiciteitsstunts een slimme zakenman schuilt die verantwoordelijk is voor zijn ei gen gedrag. Jackson wees dinsdagavond de berichtgeving boos van de hand: „Ik heb advocaten gezien die niet namens mij optreden en woordvoerders die niet namens mij spreken." GPD Aavenenzie Genieten komt van Binnenuit. "ANG&0LUFSEN Loewe 0UiF«?rbraak in acoustisch geluidbeleving. Zo definieert BANG mep baar nieuwste BEOLAB5 Luidsprekers. Wat valt daar nog we„7®yer te zeggen? Kom genieten bij Louis Hemelaar! Schouwers- 9'(industrie terrein Noordzak) Heinkenszand. www.binnenuit.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5