Blaaskwintet door de eeuwen heen Golden Earring blijft gedreven Wd k - SI - - 7 donderdag 20 november 2003 l i m i 1 '30 Barry Hay klinkt heel re laxed. De Golden Earring- zanger, die zijn taal nog steeds kruidt met veel weetjewels, heeft niks te klagen. Millbrook USA, de laatste cd van de Ear ring, verkoopt goed en veel shows van de tour zijn al uit verkocht. De vier rockers van de Earring zijn na meer dan veertig jaar samen muziek ma ken nog net zo gedreven als bij de start in 1962. „We zijn weer helemaal fris", meldt Barry Hay monter. „Toen we begonnen hadden we nooit gedacht dat het zo'n levensproject zou worden. Maar de zalen zitten nog steeds hartstikke vol en er staan nog kids op de eerste rijen. Dus wat wil je nog meer?" Van op houden of een laatste tour aan kondigen zoals bij de Stones willen de generatiegenoten van Jagger en Richard niks weten. „Het interesseert me niet om te weten hoe vaak we al een tour gedaan hebben", zegt Hay. „We zijn eigenlijk nooit opgehou den met touren." Die blijvende gretigheid zit 'm volgens de zanger in de rustpauzes die de band af en toe neemt en in het opnameproces van de laatste cd. „Deze keer kenden we de nummers al voordat we de stu dio in gingen", verklaart Hay. „Zo konden we er steeds meer van ons zelf in stoppen. Daar na hebben we het hele zootje kort achter elkaar opgeno men." Dat leidde tot dertien nieuwe nummers. Vertrouwd, maar toch ook spontaan en afwisse lend. Typisch Golden Earring dus, al hoor je hier en daar wat moderne invloeden van pak weg Calexico en The Strokes. Hoewel, die vergelijking gaat Barry Hay iets te ver. „Calexi co is een leuke groep en band jes als The Vines en The Thrills hoor ik ook graag. Mijn doch ter van veertien geeft me nog wel eens wat tips. Maar nieuw is het allemaal niet, weetjewei. Alles is al eens eerder ge daan." Ook wat teksten betreft wijkt Hay niet veel af van bekende stramienen. Protestsongs zul je bij de Earring vergeefs zoeken. „Op dat soort liedjes knap ik meestal heel erg af", moppert Hay, die samen met George Kooijmans alle nummers van de laatste cd schreef. „Het is soms zo ongeloofwaardig. Sting die in een strak pak wat zingt over oerwouden die ge red moeten worden. Geef mij maar gewoon My baby left me en dat soort stuff. Dat is mijn stijl en daar ben ik het beste in." Dat klinkt allemaal alsof de groep een maniertje gevonden heeft en met wat kleine aan passingen nog jaren vooruit kan. „Moeten we dan verande ren?" sneert Hay. „Doen we dus niet. Het kan me niks verrotten als ze zegge'rf dat er geen pro gressie in zit bij ons. Een dweilorkest blijft toch ook ge woon zichzelf?" Golden Earring treedt zaterdag op in de Zeelandhallen in Goes (20.30 uur). Golden Earring. foto Rob Verhorst Rhoda Kosten in de musical Mama Mia in Hamburg. Rhoda zingt even thuis Hoewel ze al een kleine negen jaar 'in het vak' zit, treedt musicalster Rhoda Kosten uit Breskens zater dag voor het eerst op in haar geboorteprovincie. In Ons Dorpshuis in Kruiningen zingt zij ter opluistering van een concert van het Koor Lichte Muziek A5 8 solistisch een aantal nummers en een duet met Rob van der Meule, die artistiek leider en diri gent is van het ongeveer tachtig leden tellende Koor Lichte Muziek A58. Het 'provinciaaltje' Rhoda Kosten (28) - soms dreigt de Zeeuws-Vlaamse tongval de overhand te nemen - heeft het inmiddels al zingend en dan send geschopt tot de musical Mama Mia in Hamburg, geba seerd op de songs van Abba. Ze had het wellicht ook gered in de Nederlandse versie - zelfde re gisseur, zelfde choreograaf - maar ze heeft het naar haar zin in Duitsland, waar ze al zeven jaar musicals achter de rug hééft. Na vanaf haar zestiende in En geland de opleiding aan de Lai- ne Theatre Arts in Epson te heb ben gevolgd, stond Rhoda voor haar eerste engagement in de Nederlandse versie van de mu sical Evita als onder meer tan godanseres. Daarna speelde ze in Duitsland bij Warner Bro thers Movie World en maakte een tournee door Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk met Die Schone und das Biest. Ver volgens was ze bij de Sommer- festspielen Bad Hersfeld te zien in Evita en maakte een wereld tournee met het cruiseschip Eu ropa. Elisabeth in Essen en Je sus Christ Superstar waren haar volgende wapenfeiten en ten slotte Mama Mia. Allemaal in Duitsland. Mama Mia ging 2 november vo rig jaar in première. „Ik blijf tot december 2004. Tot nu toe heb ik dat nog nooit gedaan, een contract verlengen. Maar ik ben nu understudy voor een hoofd rol. Ik doe afwisselend tien rol len, dan is het wel oké om zo lang te blijven. Ik ben mij ervan bewust dat dit een fantastische job is, maar als je op een ge geven moment acht keer per week dezelfde rol speelt, gaat de lol er na een jaar wel een beet je af." Zo'n driekwart jaar geleden werd ze gebeld voor het concert van A58. „Ik wist toen nog niet of ik bij Mama Mia zou blijven, maar nu dat wel het geval is, heb ik snel mijn vakantiedagen ge regeld. Het enige is dat ik niet met het koor een Abba-selectie zing, want ik had geen tijd om te komen repeteren. Ik zing solo nummers (ik heb mijn bladmu ziek opgestuurd aan pianist Bart Orye) en een duet, Take me as I am uit Jacket and Hyde, met Rob van der Meule. Ik doe onder meer een nummer uit Cabaret, een countryliedje en Once upon a dream, ook uit Jacket and Hy de." Hoe voelt het om voor het eerst in Zeeland op te treden? „Heel nerveus. Dat geloven misschien niet veel mensen, maar dat is echt waar. Natuurlijk ben ik hier ook nerveus, zeker als ik opga voor een belangijke rol. Maar dit zijn mensen van wie ik houd en die ook van mij houden. Omdat de meesten mij kennen van het dansen (ik heb zeker zo'n vijftien jaar geleden met Ingrid Neve opgetreden in het Ledeltheater in Oostburg) moet ik mij nu bewijzen als zangeres. Ik kijk er naar uit." Frans Doeleman Het Koor Lichte Muziek A58 en Rhoda Kosten treden za terdag op in Ons Dorpshuis in Kruiningen (aanvang 20.00 uur). Deze krant schreef in 1997 over een concert van het Hexagon Ensemble in Haam stede: „....Het musiceren ge beurde met een intensiteit die soms adembenemend was..." ^Dinsdag speelt het gezelschap in de Concertzaal in Middel burg. Hexagon betekent zeshoek. Het ensemble bestaat uit vijf blazers en een pianist en is daarmee volgens artistiek leider en fluitist Wout van den Berg uniek in Nederland. „Ik denk dat wij het enige professionele ensemble zijn. De meeste musici kiezen waarschijnlijk voor de stan daardbezetting van vijf bla zers." Het repertoire voor blazers gecombineerd met piano is desalniettemin zeer uitge breid. Het Hexagon Ensem ble heeft zelfs een, op hun website toegankelijke, data base aangelegd, waarin ruim vierduizend composities ver meld staan. Hoe uniek ook, dinsdag in Middelburg staat er een Penta gon op het podium. Enkel de fluit, de hobo, de klarinet, de fagot en de hoorn zijn van de partijVolgens Van Den Berg biedt het programma een kijk je op het blaaskwintet door de eeuwen heen. „De componist Franz Danzi, een tijdgenoot van Mozart, is te beschouwen als één van de grondleggers van het blaaskwintet. Zijn Kwintet is geschreven in het transparante idioom van de klassieke periode. Van Mozart zelf spelen we een bewerking van Andante für eine Flö- tenuhr. Dat is oorspronkelijk geschreven voor zo'n speelk- lokje, een orgeltje waar een plaatje ingestoken kon wor den." Met de componisten August Klughardt en Darius Milhaud wordt een sprong in de tijd ge maakt. „In de negentiende eeuw is er niet zoveel voor blaaskwintet geschreven. Waarom dat zo is, daar krijg ik niet echt een vinger achter. Waarschijnlijk konden de com ponisten de kleuren van de blazers niet zo waarderen. Met de opkomst van het impressio nisme in Frankrijk kwamen we weer terug in de belangstel ling. Daar waren we goed ge noeg voor. Mensen associëren blaasinstrumenten vaak met luidruchtige muziek, terwijl we juist ook heel fijnzinnige kunnen spelen." Douwe Eisenga Het Hexagon Ensemble speelt dinsdag in de Concertzaal in Middelburg (20.15 uur). ANTWERPEN Rouw siert Electra. Bewerking van Griek se klassieker door Eugene O'Neill ge speeld door Toneelgroep Amsterdam o.l.v. Ivo van Hove. vr. en za. De Singel 20.00 uur Achter 't Eten. Dramatische bewerking van een vergeelde briefwisseling tussen twee vrouwen, wo. Zuidpool 20.00 uur Tim van Athene. Theaterstuk van Gerard- jan Rijnders naar Shakespeare maar in een hedendaags jasje door het Toneel huis. do. vr. en za. De Shop 20.00 uur Adres onbekend. Toneelstuk over een briefwisseling tussen twee vrienden en zakenpartners, die elkaar dreigen te ver liezen. do. vr. en za. Het Klokhuis 20.30 uur V. Theaterstuk met teksten over het leven van Virgina Woolf. vr. en zo. Theater Het Appeltje 20.30 uur Olijfje en haar moordenaars. Komische thriller van John Patrick over gangster bende die bij Olijfje intrekt, vr. en za. Noordteater 20.30 uur, zo. 15.00 uur De geit of wie is Sylvia? Provocerend to neelstuk en komedietragedie persiflage over midlifecrises drama naar Albee. do. vr. en za. Raamtheater op 't Zuid 20.00 Theaterstukken in het Fakkeltheater: Sa lon Brigitte, toneelstuk van Vanessa Van Durme, dat verhaalt over een stukje uit het leven van en zelfstandig kapster, vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; De poe- zemuis, een obscene fabel van Dario Fo door Helger Staepels en Een handvol aar de, een monoloog over een Russische vluchtelinge, die vertelt over haar jeugd in de Sovjet-Unie, vr. en za. kelderthea ter 20.30 uur; Hotel Boslucht, Hilarische, komische thriller over de malaise in de toeristische sector na 11 september, vr. en za. rode zaal 20.30 uur, zo. 15.00 uur; Een ander mens, Monoloog over depres sie, ma. en di. rode zaal 20.30 uur Chigago. Musical, do. vr. za. zo. di. en wo. Stadsschouwburg 20.00 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in de Arenbergschouw- burg: DAAu 8iTroissoeur, dubbelconcert, do. 20.15 uur; Circa 2-Smeulders en Smeulders, muzikaal theaterprogram ma, do. 20.15 uur; De omloop der lage lan den, negende theatershow van De Nieu we Snaar, vr. 20.15 uur; Sioen en PJDS, dubbelconcert met rock en pop, za. 20.30 uur; Rudy Trouvé Solo, pop- en rockcon- cert, zo. 20.30 uur Concerten in De Singel: Tenores de Bitti, Vocaal concert, do. 20.00 uur; Quaretto d'Archi di Torino, concert met strijkkwar tetten van Boccherini en Maderna, di. 20.00 uur AYWA! Europees-Berberse muziekbele- venis. do. en vr. Zuiderpershuis 20.30 uur Concerten in de Bourla: Tom Barman Guy Nueten, concert met akoestische we reldsongs, vr. 20.00 uur; Spinvis, popcon cert door 8-koppige band o.l.v. Erik de Jong, za. 20.00 uur Janacek en Antheil. Lunchconcert met sonates voor viool en piano van George Antheil door Leos Janacek m.m.v. Eliot Lawson, viool en Guy Vandromme, pia no. wo. Vlaamse Opera 12.30 uur Voorstellingen in de Kon. Elisabethzaal: Marco Borsato, concert, do. 20.00 uur; Co- fena 2, concert door Het Vlaams Radio Or kest, vr. 20.00 uur; Promenade 3: De hoogtepunten uit de Italiaanse Opera, zo. 15.00 uur; Emmylou Harris&Spyboywith special guest Buddy Miller, concert, di. 20.00 uur De Notenkraker. Klassieke balletvoor stelling. vr. en za. Theater 't Eilandje 20.00 uur, zo. 15.00 uur Proximus Stars on Ice. za. Sportpaleis 19.30 uur, zo. 15.00 uur GENT Skroetsj. Theaterstuk naar Christmas Ca rol van Charles Dickens, vr. Publieksthea- ter Minnemeers 20.30 uur En ik stelde me daar geen vragen bij Sophie. Theaterprogramma met duet en solo door het Hans Hof Theater, vr. De Ko pergieterij 20.00 uur Hoofd zonder Wereld. Komedie en drie luik gebaseerd op Elias Canetti's Het Mar- tyrium door 't Barre Land. wo. Minard 20.00 uur Concerten in Vooruit: 20 Something/Do lores Boeckaert, podium voor Gentse jon ge kunstenaars, performance, do. en vr. 20.00 uur; Bllndman plays Maximalist, do. 20.00 uur; Gis8tPierlexa, postsalon- pop; mythisch concertante oefening in huiselijkheid "Purgatory", do. vr. en za. 20.00 uur; Concert Admiral Freebee, vr. 20.00 uur; Concert Tom Barman Guy Nueten, akoestisch, zo. 20.00 uur; Con cert Feeder, ma. 20.00 uur; Dubbelcon cert: Greetings from Mercury Young Blood Brass Band, eclectische muziek en experimentele jazz, di. 20.00 uur Voorstellingen in het Capitole: Geert Hoste Hard, cabaret, do. 20.00 uur; Con cert Urban Trad, vr. 20.30 uur; Filip Jor- dans Les P'tits Mozarts de ce soir, Hom mage a Brel, za. 20.15 uur; Concert Mo scow Chamber Orchestra, seniorenvoor stelling, zo. 17.30 uur Concerten in de Handelsbeurs: Nobuko Imai, do. 20.15 uur; Indigenous 't Hof Van Commerce, vr. 20.15 uur; Lamia Bé- dioui Bnet Marrakesh.za. 20.15 uur; Ka- fichantas SouAd Massi, zo. 20.15 uur; Spinvis, di. 20.15 uur; Gezien, gezegd en gezongen, wo. 20.15 uur Concerten in de Bijloke: Musica Antiqua: Latijnse poëzie in de Renaissance door Ensemble Daedalus, vr. 20.00 uur; Bijloke Contemporain, Zwei-Mann Orchester, concert, za. 15.00 uur; Bijloke Symfo nisch, Concert door het Symfonieorkest van Vlaanderen, za. 20.00 uur, zo. 15.00 Steve Lacy Project The Barton Work shop. Muziekproject met hedendaagse muziek en jazz. za. Minard 20.00 uur Les Contes d'Hoffmann - Franse Esprit. Opéra fantastique van Jaques Offenbach, za. en di. Vlaamse Opera 19.30 uur Rap Battle 2003. Theaterconcert van Paul Pourveur, naar de huidige hip-hop cul tuur en rap met a Is thema zelfverwonding als overlevingsstrategie, za. en wo. Pu- bliekstheater Area 20.30 uur Collect-lf danst Collect-lf. Hedendaags danstheater en performance door een groep internationale dansers, do. en vr. Minard 20.00 uur Portret van een verloren lente. Musical herneming van het persoonlijke verhaal van de Joodse David Verbeeck door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, do. vr. en za. Backstage 20.00 uur Union Suspecte VIVeALDI. Hedendaags dans- en muziektheater, geïnspireerd ZATERDAG Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest brengt in de winterserie een afwisselendn gramma. Zie vrijdag. Grote Kerk, Goes, 20.00 uur Golden Earring De rockband Golden Earring geeft een concert. Dit optreden vindt plaats in het kader van een vervolgtourni rond de release van de nieuwe en inmiddels gouden cd en d» Millbrook USA. Het concert is volledig elektrisch, dus envoi stevig tegenaan gegaan. Het optreden wordt vooraW door de Chronical Kings, een nieuwe ontdekking van Earring. Zeelandhallen, Goes, 20.30 uur Vocaal Ensemble Het Zeeuws Vocaal Ensemble geeft een najaarsconcert. Bijzondere medewerking verleent harpiste Lenie de Meij. Vooi naamste thema van dit concert is 'dood en eeuwig leven' inletw lijke en overgankelijke betekenis, bezien vanuit wereldlijk geestelijk perspectief. Een en ander wordt bezongen in Motel ten, Psalmbewerkingen en Koorliederen uit de zestiende tot met de 21ste eeuw. Het concert staat onder leiding van Kees va Eersel. Geerteskerk, Kloetinge, 20.00 uur A58 Het Koor Lichte Muziek A58 geeft een concert. Solistische medewerking verleent de Zeeuwse zangeres Rhod J Kosten, die inmiddels ruim een jaar in Hamburg te zien is im j(; Abba-musical Mama Mia. Dit wordt haar eerste optreden Zeeland. Het koor A58 heeft in de afgelopen vier jaar een gevarieerds J pertoire opgebouwd met louter lichte muziek. De leiding is j handen van Rob van der Meule en de begeleiding berust bij pi nist Bart Orye. Ons Dorpshuis, Kruiningen, 20.00 uur Paul van Vliet Paul van Vliet brengt zijn one man show voor Unicef. Zie vrijdag. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Los Zand De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Los Zand. Zie vrijdag. Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Ja zuster, nee zuster Het Middelburgs Theater brengt de musical Ja zuster, neezusli iï Het is een gezellige familiemusical, gebaseerd op de gelijknai iti ge tv-serie van Annie M. G. Schmidt en Harry Bannink.E s sprankelende, nostalgische voorstelling waarin dertien spelt di zang, dans en spel in elkaar laten overvloeien. De regie wasi iti handen van Carla Schroot. Minitheater, Middelburg, 20.30 uur tl f Herman Pouderoyen Herman Pouderoyen brengt zijn liedjesprogramma Muzietvi it naakte vrouwen. Hij wordt daarbij op accordeon begeleid door Onno Kuipers, zijn liedjes veegt Herman de vloer aan met de moderne norm en waarden, de vrijblijvendheid waarmee mensen metelfc ii omgaan, terwijl iedereen toch zo wanhopig op zoek is naare li gelijkgestemde ziel, de lust die steeds vaker tot last wordtenl Ie boes die beter taboes kunnen blijven. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.301» tt Flesh Out Flesh Out is een nieuwe Zeeuwse relipopband. De band wil het christelijk geloof toegankelijker maken voor Zeeuwse jeugd. Flesh Out brengt nu nog voornamelijk covers, maar er va hard gewerkt aan een eigen repertoire. De muziek gaat vanste ge rock tot prachtige ballads. De bandleden zijn Rijk Stouwd (zang), Jacqeline de Nood (zang), Eric van Leerzum (drui Wout Vreeke (gitaar)Leo Steur (basgitaar) en Jan de Nood (to sen en saxofoon). De Jeugdhoeve, 's-Heerenhoek, 20.30 uur McLear Toneelvereniging Ouwerkerk speelt McLear. Zie vrijdag. Dorpshuis, Ouwerkerk, 20.30 uur The Juke Joints Na 20 jaar en 9 cd's zijn The Juke Joints nog steeds actiefii clubcircuit. Deze Zeeuwse band brengt bluesmuziek, gemixedmeteenstol portie rock roll. Het instrumentarium bestaat uit accordej mandoline, mondharmonica en uiteraard drums enp optreden is het slotoffensief van een korte tournee naar aai ding van het 20-jarig jubileum. Brogum, Zierikzee, 21.30 uur Nuff Said tt a BI lie 1st door de 4 seizoenen van Vivaldi, dat zich afspeelt in supermarkt den Aldi, o.l.v. Chokri Ben Chikha. vr. en za. Nieuwpoort- theater 20.30 uur, zo. 15.00 uur BRUGGE De Vaginamonologen. Theaterstuk naar An Nelissen. do. Stadsschouwurg 20.00 uur De Kavijaks. Theaterstuk naar Josef Van- torre, overeen bende uit Heist-aan-zee, vertolkt door Kurt Defrancq. do. vr. en za. De Werf 20.30 uur Geert Hoste Hard. One Man Show door Geert Hoste. zo. Concertgebouw 20.00 Besmeurde witte laarsjes. Lichtvoetige theatervoorstelling vol absurde fantasie en vreemde verhaalbochten, door Pas- cale Platei, di. Stadsschouwburg 20.00 uur Gezien, Gezegd en Gezongen. Muziek theaterprogramma door Yvonne Walter, Els Dottermans en Antje De Boeck. vr. Stadsschouwburg 20.00 uur K-R-AA-K-nacht. Concert in het kader Entrée des Artistes door Nad Navillus en De Portables; dj's, elektronica- wizards en samplekunstenaars, do. Concertge bouw 20.00 uur Sneak Preview Fast Foreward! Verras singsconcert. vr. Concertgebouw 20.00 DAAU Troissoeur. Dubbelconcert door twee arty-folky muziekgroepen, za. Stadsschouwburg 20.00 uur De Farra. Hedendaagse dansvoorstelling door 7 dansers, vr. en za. Concertgbouw 20.00 uur De band Nuff Said vindt inspiratie in Jimi Hendrix. De broers Marijn en Michiel, samen met drummer Willy-11 hem niet muzikaal imiteren, maar bewonderen zijn energie- ativiteit en intensiteit. Nuff Said vertaalt dit in puntige songs met ruimte voor emotie, dynamiek en onvoorsp# heid. In het voorsprogramma staat Dallas, welke band 's1 staan uit de resten van de Zeeuws-Vlaamse bands Downer. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Club Alibi Onder de noemer Saturday Night Fever wordt Club Alw den. Het maandelijkse dansavondje met het beste uit meer halve eeuw popmuziek. Podium 't Beest, Goes, 22.30 uur ZONDAG Oeps De voorstelling is bedoeld voor kinderen in Oeps is een peutervoorstelling door Lindai Boogerman- - lindeleeftijdvan^ 4 jaar en wordt tweekeer gespeeld. Deze voorstelling®21' verkocht. Stadsschouwburg, Middelburg, 11.00 en 13.30 uur ■v'\- A;.r' Émm v v' Jy.' J-'au1 o 1 -A -'-'V' - "'•v. Y :;:f v 'Y'UU'U. - m a i ft J „Gut- Y' k*\'; -yAAiA -% r - 'G; 1 V:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 52