PZC Altijd kleerkasten in de buurt Arabische veteranen eisen Brits pensioen Irak staat er heel goed voor Vijf vragen over het stabiliteitspact w Volgens deskundigen is tegen gekken geen kruid gewassen 20 november 1953 donderdag 20 november 2003 Niet nieuw De Gaulle Legerpensioentje Register Vertraging Veiligheid premier nooit optimaal van onze redactie binnenland Door de woonstraat van Jan Peter Balkenende in Capel- le aan den IJssel rijden politie auto's af en aan. De permanente politiepost voor zijn huis is nog niet zo lang geleden wegge haald, maar de privé-woning van de premier wordt perma nent in de gaten gehouden. Aan de buitenkant van het huis wijst niets erop dat daar de be langrijkste politicus van Neder land woont. Een gewoon huis in een nieuwbouwwijkje. Drie we ken geleden werd er een verwar de man aangehouden met een groot mes op zak, op zoek naar de familie Balkenende. Het voorval heeft in elk geval op de premier geen onuitwisbare indruk gemaakt. Hij heeft zijn vertrouweling, CDA-fractie- voorzitter Maxime Verhagen, er niet eens over bijgepraat. Het incident vond plaats toen 'Jee- Pee' zelf de Poolse hoofdstad Warschau bezocht. „De man is tijdig in de kraag gevat, dankzij een oplettende buurvrouw. Alle buren van Balkenende hebben speciale instructies gekregen. Ze weten precies welk alarm nummer ze moeten draaien als ze verdachte zaken waarne men", meldt een goed ingelichte bron binnen het CDA. Eén van de buren van Balkenen de heeft echter nooit iets van de politie gehoord. Toen ze er net kwam wonen, wist ze niet eens waarom er zo vaak politie in de straat was. Instructies over wat te doen bij onraad heeft ze nooit gehad. „Ik vind het zo zielig voor die mensen. Het is al rot ge noeg. Nu hangen er niet alleen agenten maar ook allemaal fo tografen en journalisten rond." „De geschiedenis bewijst dat als je iemand wil vermoorden, dat altijd kan", zegt Hans Schobre, expert persoonsbeveiliging van het bureau Sinvest. „Het enige dat helpt, is het doelwit perma nent opsluiten in een bunker. Ik weet niet of de man van plan was Balkenende op te wachten of zijn huis binnen te dringen. Je kunt niet meer doen dan ie mands woning beveiligen en persoonsbeveiliging instellen." Volgens Schobre wordt de beveiliging van politici in Ne derland de laatste tijd beter aangepakt. „Maar het blijft een Nederlandse aanpak. Als er iets gebeurt, krijgt het veel aan dacht. Snel daarna ebt het weer weg. De ene dag rijdt iemand in een gepantserde wagen, de vol gende dag weer op de fiets." Tegen 'verwarde mannen' zoals in het geval van Balkenende, is weinig te doen, zegt Hein Baart- mans van het adviesbureau Control Risks Benelux. „Als een gek zich ineens iets in zijn hoofd haalt, is dat niet te voorzien. Er kan wel een analyse worden ge maakt van mogelijke dreigin gen aan de hand van bijvoor beeld de politieke situatie. Maar gekken handelen zonder motief, hun gedrag is onvoorspelbaar." De beveiliging van de premier De beveiliging van de premier zou een stuk eenvoudiger worden als hij in het Catshuis, de ambtswoning men. zou een stuk eenvoudiger wor den als hij in het Catshuis, de ambtswoning in Den Haag, ging wonen. Dat is maximaal bevei ligd en wordt volgend jaar na een kostbare verbouwing opge leverd. Maar volgens de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) is het niet de bedoeling dat de familie Balkenende daar haar intrek neemt. „Dit is een representa tieve ruimte voor de premier en van onze redactie binnenland De premier en zijn gezin worden streng bewaakt. Ze hebben permanent beveili ging bij hun huis in Capelle aan den IJssel en de luxe flat in Voorburg. Onderweg naar school. Op vakantie. Altijd zijn er 'kleerkasten' in de buurt. Anderen maken zelfs zijn post open. Onder het bewind van Wim Kok werd het Torentj e voor 11 miljoen euro beveiligd met een groot, zwart hekwerk en ca mera's. Ook het ministerie van Algemene Zaken onderging ingrijpende veranderingen. De schuifdeuren bij de ingang zijn van kogelwerend glas. Verderop houdt een sluis even tuele indringers weg. Op het Binnenhof verdwenen alle prullenbakken, waar explo sieven in kunnen worden ver stopt. Speciale palen en een intercomsysteem houden on bevoegde automobilisten van het plein. De dienstauto van Balkenende is van onder tot boven bepant- serd, in tegenstelling tot die van zijn voorganger Wim Kok. Toen Kok in 2001 zijn dienst auto (een modale Ford Scor pio) omruilde voor een BMW 740iLX, bleek de wagen van wege alle bepantsering ruim 300.000 gulden te kosten. Maar vanwege 'reële dreiging' had iedereen daar uiteinde lijk vrede mee. Wat niemand toen wist, was dat Kok van wege de hoge meerprijs (50.000 gulden) had afge zien van een bodembepantse ring. GPD het kabinet en niet geschikt voor permanente bewoning", aldus Henk Brons van de RVD. „Balkenende houdt dus zijn wo ning in Capelle aan den IJssel aan en zal het Catshuis gebrui ken om daar te verblijven op momenten dat het handig is." Bedreigingen aan het adres van een Nederlandse premier zijn niet nieuw. Oud-premier Dries van Agt heeft er ervaring mee. „Al tijdens mijn ministerschap van Justitie kwam een vloed van dreigbrieven binnen waarvan sommige erg serieus werden ge nomen. Dat hing samen met de voorgenomen vrijlating van de drie van Breda." Ook toen hij premier was, moes ten Van Agt en zijn gezin onder duiken op verschillende adres sen. „Dat was begin 1973, in in Den Haag, zijn intrek zou ne- foto Cees Zorn/GPD verband met de Molukse gijze lingsacties. De straat is een keer afgezet, we moesten toestaan dat er gewapende agenten in huis waren, ook 's nachts. Maar als de dreiging geweken was, werden dat soort maatregelen weer opgeheven en dan fietste ik weer olijk door de wereld. Want ik leefde toch een beetje volgens het motto van Godfried Bom- ans: moed is veelal een gebrek aan fantasie." Van Agt vindt het niet overdre ven dat de huidige premiers per manent beveiligd worden. „We leven tenslotte in een geweldda diger wereld, om een platitude te gebruiken. Ik geloof trou wens niet dat het nodig is de pre mier te verplichten in het Cats huis te wonen omdat dat beter te beveiligen is. We zijn geen Groot-Brittannië of Verenigde Staten van Amerika." GPD door Arthur Blok Twee, nul, een, drie, vier; vijf nummers die Nimr Jaber 60 jaar geleden uit zijn hoofd leer de. Hij is één. van de bijna 150 Libanese vetèranen, die samen met honderdeitimdere Arabie ren en joden tijdens de Tweede Wereldoorlog vocht aan de zijde van de Britse' strijdkrachten. „Dit nummer was mijn registra tienummer in het Britse leger", zegt de inmiddels 79-jarige ve teraan. Van 1942 tot 1945 was hij chauffeur in een speciale eenheid met als bijnaam 'De Buffels'. „Die tijd zal ik nooit vergeten." Veteranen halen graag herinne ringen op. Langzaam staat de oudgediende op om een foto-al bum uit de kast te pakken. Op de borstzak van zijn driedelige pak heeft hij een Brits lintje gespeld. Opgewekt bladert hij door het album. „Ik voel me nog steeds soldaat." De vraag waarom hij zich destijds bij het leger aan meldde, beantwoordt hij even eens met veel trots. „Ik had een pesthekel aan Hitier", lacht hij. „Dit was mijn kans om Euro pa te helpen, en die kans greep ik." Als 18-jarige jongen bezocht hij een joodse vriend in Haifa, toen nog een kustplaats in 'Palestina' onder Brits bestuur. Van deze vriend hoorde hij wat er in Eu ropa allemaal met de joden ge beurde. „Ik wilde mijn joodse broeders helpen", legt Jaber uit. Dat er sindsdien veel is veran derd laat zich het beste illustre ren met het voorbeeld van zijn joodse vriend. „Ik heb hem in geen 40 jaar kunnen zien of spreken, terwijl hij hier vlakbij woont." Het dorp waar de familie Jaber al generaties lang woont, ligt op slechts een half uur lopen van de Israëlische grens. In dit gebied werden ontelbare conflicten uitgevochten. Vanaf de veran da van zijn huis is een aantal verlaten Israëlische legerposi- ties nog duidelijk zichtbaar. Het plaatsje was tot mei 2000 be zet. Libanon werd in de Tweede We reldoorlog bezet door het Fran se Vichy-regime, dat collabo reerde met de Nazi's. In juni 1941 probeerden Britse en Au stralische strijdkrachten Liba non en Syrië met troepen van het 'vrije Franse leger' van ge neraal Charles de Gaulle te her overen. De verwachting was dat de Vi- chy-strijdkrachten zich direct zouden overgeven en aansluiten bij het 'vrije Franse leger', maar niets was minder waar. Er volg de een veldslag met duizenden doden. Het duurde meer dan een maand alvorens de coalitie troepen Beiroet en Damascus wisten te veroverdenDe Vichy- strijdkrachten werden in au gustus 1941 definitief versla gen. Een fors aantal ou4gedienden uit het Britse leger is Palestijns. Het gros van hen eindigde, na het uitroepen van de staat Israël in 1948, in een 'tijdelijk' kamp ergens in Libanon of Syrië.Wie destijds twijfelde aan dat 'tijde lijke' werd voor gek verklaard verzucht Jaber. Net als vele andere op leeftijd zijnde Libanezen is het voor Ja ber 'moeilijk om rond te komen en te overleven' in een land zon der sociale voorzieningen. Op zijn oude dag is hij vrijwel ge heel afhankelijk van de steun van zijn kinderen. Oudgediende of niet, van een legerpensioentje is geen sprake. Wel worden de héren oudgedienden ieder jaar in november opgetrommeld vooreen ceremonie. „Maar daar krijgen we alleen koekjes", zegt Jaber. Op zijn verzoek voor een pensi oen, is meerdere malen nega tief gereageerd door de Britse regering. Toch is Jaber 'één van de gelukkigen' verzekert Mary Sayess, medewerkster van de Britse ambassade. „Hij ontvangt jaarlijks een klein be drag van ons." Het gaat om zo'n 150 euro. Dat dit bedrag veel te laag is, geeft Sayess di rect toe. Ze benadrukt dat er 'helaas' geen budget is voor de veteranen. Het geld dat ze nu jaarlijks ontvangen, wordt 'vrijwillig opgebracht' door sol daten die nu in het leger die nen. De Iraakse schrijfster Safia Taleb al Souhail: „Irakezen hebben alleen geleerd dat ze op Saddam moesten stemmen." foto Roland de Bruin/GPD In het register van de ambassa de zijn 148 veteranen opgeno men. Naast Syriërs en Libane zen zijn het vooral Palestijnen. Dat de Palestijnen, 55 jaar na de stichting van de staat Israël nog altij d in een vluchtelingenkamp wonen, vindt ook Sayess 'heel triest'. „Maar voegt ze eraan toe, „ook daar kunnen wij jam mer genoeg weinig aan doen." GPD Als kleuter ontvluchtte Safia Taleb al Souhail met het ouderlijk gezin Irak uit angst voor Saddam Hoessein. Dit jaar zette Safia weer voet op vaderlandse bodem. Ze is uitverkoren zitting te nemen in de tij delijke Iraakse bestuursraad en straks, me dio volgend jaar, in de eerste Iraakse rege ring. Haar levensverhaal verscheen deze week in boekvorm. Een interview met 'De muze van Bagdad'. doorCarel Goseling Kritiekloos staat Safia Taleb al Souhail (38) zeker niet tegenover Amerika. „Ik ben dankbaar dat de Amerikanen Irak heb ben bevrijd, alleen had dat tien jaar eerder moeten gebeuren. Destijds hebben ze ons verraden. Dat zullen wij niet vergeten. Ik was ook blijer geweest als de internationale coalitie groter was geweest. Maar de oorlog was terecht. Het was de enige juiste oplos sing", vertelt ze. „Er moest een einde komen aan het lijden van het Iraakse volk. Ik had liever gezien dat wij het zelf hadden gedaan. We hebben het geprobeerd, maar het is niet gelukt." Ruim een half jaar na de 'bevrijding' van Irak ligt er een Amerikaans plan voor de toekomst van het land. „Het is niet hun plan, maar ons plan", reageert Safia. Ze vindt het dan ook 'prima' dat de Irakezen het vanaf 1 j" ni 2004 voor het zeggen krij gen in eigen land ook al waren er dan geen verkiezingen, is er geen parlement en geen grondwet. „We weten niet eens hoe we een grondwet moeten maken. Een grondwet moet niet tijdelijk zijn, maar blijvend. Het mag geen stuk worden waardoor Saddam terug kan komen of iemand zoals hijEn wat die verkiezingen betreft, de Irakezen heb ben alleen geleerd dat ze op Saddam moes ten stemmen." „In de eerste zes maanden na de bevrijding hebben wij gefaald in het opzetten van een bestuursraad die alle Irakezen vertegen woordigde. Er is wel een raad, maar die is niet representatief. Dat is niet onze fout, maar van de coalitie. Die hebben die raad benoemd. We moeten een heel nieuw land opbouwen. Een land dat er nooit was. Een echte democratie. En dat vergt tijd. Natuur lijk waren er hindernissen. Zo moet de coa litie alle besluiten eerst goedkeuren. Dat heeft alleen tot vertraging geleid." „Wat er op 1 juni 2004 gaat gebeuren, wil den wij vanaf het begin. Het plan is niet ide aal maar wel voor negentig procent. We moeten een effectieve regering opzetten met één doel: een democratische staat vormen waarin iedereen gelijk is. Geen eerste- en tweederangs burgers. Een sterke, echte de mocratie. Ik denk dat het kan. Wij zijn er be kwaam genoeg voor. Het is ons land. Boven dien kan het een einde maken aan alle kri tiek. Wij kunnen ons land beter zelf bestu ren, omdat wij iedereen kennen. Wie is goed en wie is slecht. We weten ook wat de men sen willen, welke dromen ze hebben." Wat doet u dan met de coalitietroepen? „Die moeten blijven. Nu zijn de terroristen de vijand van de democratie. Wij willen sla gen. We hebben Saddam bevochten om een nieuw regime te krijgen, een betere plaats om te leven. De troepen mogen pas weg als wij een stabiel land hebben. Maar ze moeten zich wel uit de steden terugtrekken. Dat helpt henzelf, omdat het daar minder ge vaarlijk is en ons omdat wij het dan zelf moeten gaan doen." Maar er zijn elke dag bomaanslagen. „Saddam is wanhopig bezig Irak te destabi liseren. Hij kwijnt langzaam weg, maar hij wil Irak laten zien dat het land zonder hem niet stabiel is. Irak staat er echter nu beter voor dan ooit. Alleen weet niemand dat, om dat de media alleen achter die aanslagen aanrennen. Saddam moet gevangen worden genomen. Dat zal de angst onder de Irake zen doen afnemen en de geallieerden in ei gen huis helpen. Kijk, we hebben de crimi neel, de dictator, de tiran." „Er zijn eigenlijk drie groepen die vechten. De grootste is de leden van de vroegere Baath-partij die de macht terug willen, met of zonder Saddam. Ze hebben geld, wapens en kennis van de infrastructuur in Irak. Ne gentig procent van deze mensen is bekend, maar ze zijn destijds ten onrechte niet opge pakt. De tweede groep zijn mensen die ver nederd zijn door de geallieerden vanwege hun geloof, cultuur dan wel ten onrechte door de coalitie zijn beschoten. De derde groep zijn degenen die gebruikt worden door de Baath-partij. Mensen uit het leger en de ministeries die nu geen werk hebben en dus geen geld. Die leven in armoede. De Baath-partij heeft ook banden met terroris ten over de hele wereld. Die komen Irak bin nen omdat de geallieerden de grenzen niet hebben gesloten en niet bewaken." GPD door Maurice Wilbrink aarom ook alweer dat stabiliteitspact? De regeringen van EU-lan- den waren het er zo'n tien jaar geleden over eens dat er een muntunie moest komen als bekroning van de econo mische eenwording. Die mo netaire unie kon echter niet zonder spelregels. Want de economische ontwikkeling van de EU-landen liep uit een, net als hun monetaire tradities: zuidelijke landen hadden een geschiedenis van 'zachte' munten met hoge in flatie, Duitsland en Neder land waren gehecht aan een harde munt met weinig geld ontwaarding. De Duitsers wilden alleen hun keiharde D-mark inleveren, als er een streng Groei- en Stabiliteits pact kwam. Het pact dat in 1999 in wer king trad, leek een paar jaar te werken. Dat gaf vertrou wen: de euro bleek een harde munt met lage inflatie en kreeg snel een steeds belang rijkere rol op de internatio nale financiële markten. Maar het pact begon te knel len toen de economie stag neerde in 2001. Eerst Frank rijk, en nu ook Duitsland zoeken ruimte om onder die strenge regels vandaan te ko- Kan het stabiliteitspact nog worden gered? Zo ja, hoe? Het pact kan door Duitsland gered worden, als de rege- ring-Schröder dat zou wil len. Berlijn had de keuze: aanschuiven bij de Fransen, die steeds duidelijker aanga ven de spelregels niet langer serieus te nemen; of een coa litie smeden met de 'precie- zen', waaronder Nederland, die het pact overeind willen houden. Onder leiding van de Duitsers had het pact ook gemoderniseerd kunnen worden, wat veel eurolanden inmiddels ook willen. Zelfs minister Zalm is wat dat be treft 'om': er zou een nieuw pact kunnen komen dat streng is, maar rekening houdt met de situatie in de afzonderlijke eurolanden. De vraag is of er dan nog dis cipline van zal uitgaan. Hoeveel onheil is er nu door Duitsland en Frankrijk over ons afgeroepen? Op de korte termijn niks. In teressant is eens te kijken hoe de financiële markten heb ben gereageerd op de aan val die de Duitse minister van financiën Eichel afgelo pen maandag deed op het pact. Een schrikreactie, of paniek, zou de rente met een ruk heb ben opgestuwd. Maar het tegengestelde gebeurde maandag. De rente op de ka pitaalmarkt daalde. De obli gatiehandelaren hadden veel meer aandacht voor nieuwe terreurdreiging, dalende aandelenkoersen en rente verwachtingen bij de Fed. het Amerikaanse stelsel van centrale banken. Het rente- verschil tussen de Ameri kaanse en de Duitse staatsle ning is niet gewijzigd sinds vorige week. Staat de twee jaar oude euro op het spel? Nee. Het is niet denkbaar dat de euro de komende tien jaar verdwijnt. Daarvoor is er door Europese landen al te veel in geïnvesteerd. Het in ternationaal georiënteerde bedrijfsleven zou moord en brand schreeuwen. Dat trekt al enkele jaren veel profijt van de euro. Terug naar de gulden, is dat mogelijk? In theorie kan alles. Maar Nederland heeft een zeer open economie, die op alle mogelijke manieren vast zit aan de ons omringende lan den. Daarom waren we snel gewonnen voor het idee van een gezamenlijke munt. Toch zou het aardig zijn om eens uit te rekenen wat zo'n 'exit strategie' ons kost en wat het oplevert. Dat kiest makkelij' ker. GPD BREDA-BUS - Inwoners van Oost-Zeeuws-Vlaanderen ho pen dat ook na het herstel van de veerdienst van Perkpolder naar Kruiningen de busdienst op Breda blijft voortbestaan. Het instellen van deze lijn dienst door de Zeeuwsch- Vlaamse Tramweg Maat schappij was een rechtstreeks gevolg van de watersnood ramp. Sinds de eerste rit op 4 februari is gebleken dat de dienst in een grote behoefte voorziet. NOBELPRIJS - De Tweede Kamer vindt het onjuist dat over het bedrag dat is verbon den aan de Nobelprijs inkom stenbelasting moet worden; betaald. Onlangs viel deze prestigieuze prijs toe aan de Groningse geleerde F. Zerni- ke. Het prijzengeld is niet uit een dienstbetrekking verkre gen en verder vindt de Kamer het geen pas geven om de No belprijs te laten vergezellen door een aanslag van de belas ting. de EERSTE STEEN - In Stave- nisse heeft de echtgenote van burgemeester Verburg eerste steen gelegd voor vijf tig woningwetwoningen het zwaar getroffen dorp zijn nog 250 inwoners geëvacu eerd. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzo.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Auteursrechten voorbehouden neuiwi Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concenl. Q[l. u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebrulK fnen ze(abonnementen)administratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante j^.. producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorg^f bij: Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56.60 perjaar: 217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,20 zaterdag: €7,70 I Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kanloor zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleint|«i Tel (0113)315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 I lnternet:www.pzc.nl/adverteren n. De door teerde derden. Als u op dt PZC, afdeling lezersservice, Postbus 322! informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk me 9,4800 MB Breda. Behoort tot UJSCJEnGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4