PZC Parkeergarage volgende week open Stichting Kleurmuziek opgeheven PZC OPEIM HUIS! Inloopavond over Spuiplein Breskens Grondruil moet project kerkenpad redden 15 legio moet beleid ontwikkelen om leegloop tegen te gaan STEP INTD THE FUTURE! agenda donderdag 20 november 2003 Zorgen Wintermarkt Worstelen Pilotproject 1 D TOT 25 KORTING EEN CADEAUTJE! Miljoenste kuub afvalwater Dow Nieuwe voorzitter 3VO Vergunning Waterfront in orde Verkeersdrempels in Reuzenhoek Plan voor veiliger Vrij straat Ivan de reepe i Rommelmarkt Lonink wil meer banen en mensen rinnrConnv van Gremberghe IERNEUZEN - De drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten moeten op korte termijn een analvse laten maken van werk- «elegenheids- en demografi- 'c|)e ontwikkelingen in Zeeuws-Vlaanderen. Op basis van de uitkomst moeten de ge meenten, het bedrijfsleven, on derwijsinstellingen en woning bouwcorporaties proberen meer werk en inwoners naar de mgio te halen. Dit zegt de Ter- neuzense burgemeester J. Lo nink naar aanleiding van de laatste arbeidsmarktanalyse van de Kamer van Koophandel (KvK) in Zeeland. de cijfers van de KvK, die dinsdag bekend werden ge maakt, valt op te maken dat het voorbije jaar in Zeeland zo'n arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. Het merendeel van banenverlies (ruim 1300) tornt op conto van Zeeuws- ilaanderen. Volgens de deskun- n die de Kamer heeft inge huurd wordt het banenverlies veroorzaakt door streekgebon- factoren. Voor Zeeuws- ïlaanderen gaat het dan vooral ihet afnemende banktoeris- het verdwijnen van de ve- i, het beëindigen van de bouw van de Westerscheldetunnel en het uitblijven van nieuwe grote bouwprojecten. Die cijfers baren de gemeente bestuurders in Zeeuws-Vlaan- deren zorgen. „Als straks ook :t dat de bevolkingscijfers in de min zitten, dan hebben we echt met een negatieve tendens temaken. We moeten alles in het werk stellen om die neergang te toren, maar dan moeten we wel precies weten waar we over pra ten. Een analyse van allerhande djfers is dan ook op zijn plaats. een voorbeeld te geven: we spreken nu over een fors verlies aan banen, maar dat verlies heeft hoegenaamd geen gevol- voor de werkloosheidscij- Zijn die mensen dan verdwenen uit de regio, zijn ze elders aan de slag gegaan, in het grensgebied misschien? Het KLOOSTERZANDE - In de B.H. kerk in Kloosterzande wordt vrijdag en zaterdag de winter- en hobbymarkt gehou den. Vrijdag is de markt van ,18.00 tot 20.00 uur. Zaterdag ten 13.00 tot 17.00 uur. wordt tijd dat we ons daar eens goed in gaan verdiepen", meent Lonink. De bevolkingsontwik kelingen en die van de arbeids markt staan in schril contrast met de voorspellingen in 2000 in de nota Dynamisch Centrum in de Delta van het Nederlands Economisch Instituut en de Gentse professor G. Allaert. Daarin werd gesproken van een marginale groei van het aantal arbeidsplaatsen met zo'n 0,75 procent in de periode voor het gereedkomen van de Wester scheldetunnel. Dat percentage zou na opening van de tunnel opstomen naar zo'n 3,5 procent op jaarbasis. Uiteindelijk zou den ertussen 2001 en 2015 5500 tot 8000 nieuwe banen in Mid- den-Zeeuws-Vlaanderen bijko men. Allaerts visie blijkt niet meer dan een droomwens. De tunnel heeft weinig nieuwe banen op geleverd. Ook het woon-werk- verkeer door die tunnel blijkt niet zo gi'oot te zijn (amper 20 procent) en de arbeidsmobiliteit binnen Zeeland is door de tun nel vooralsnog niet toegeno men. Een en ander heeft vooral te maken met het feit dat werk gevers amper of niet genegen zijn het toltarief voor werkne mers voor hun rekening te ne men. Lonink wijst er wel op dat Allaerts verhaal geschreven is in een tijd van economische voorspoed. Na een goede analyse van de so ciaal-demografische gegevens kan volgens Lonink een eendui dig regionaal wervingsbeleid worden geformuleerd. „Het be drijfsleven worstelt ermee dat mensen met een goede opleiding niet naar deze regio komen. On derwijsinstellingen proberen opleidingen van de grond te til len om te voorkomen dat stu denten vertrekken en nooit meer terugkomen. Het zou goed zijn daarin wat lijn te brengen. Eerst in de regio, maar het zou ook op provinciaal niveau moe ten gebeuren", aldus Lonink. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De parkeerga rage Theaterplein in Terneuzen, tussen L'Escaut, het Schelde- theater en Westkant, gaat ko mende dinsdag open. Vanaf 14.00 uur kunnen bezoekers er hun auto parkeren. Met het gereedkomen van de 140 beschikbare parkeerplaat sen is de eerste fase van deze on dergrondse parkeervoorziening voltooid. Onder het nog aan te leggen plein voor het Scheldetheater is richting Westkolkstraat een uit breiding met zo'n honderd par keerplaatsen voorzien. Wanneer aan die tweede fase kan worden begonnen is nog niet bekendHet tij delij k onder komen van koffieshop Check point moet daarvoor eerst ver dwijnen. Als de parkeergarage helemaal is gerealiseerd moet die, samen met de parkeergarage Oostkolk, genoeg ruimte bieden aan be zoekers van de Terneuzense winkels, de horeca en het thea ter. Voor de Theaterpleingarage gelden dezelfde tarieven als voor de parkeergarage Oost- kolk bij het Stadhuisplein en het parkeerterrein aan de Schuttershofweg. Voorlopig gelden ook dezelfde openingstijden als voor Oost- kolk. De garage is te bereiken via de Binnenvaartweg/Scheldebou- levard. Vanaf half december, na de afronding van de boven grondse herinrichtingswerken, is de garage ook te bereiken van af de Nieuwstraat. Het gemeen telijk parkeerbureau zorgt met verschillende beveiligheidsca- mera's voor continue bewaking van de ondergrondse parkeer garages. foto Peter Nicolai JoorSheiia van Doorsselaer VOGELWAARDE - Grondruil moet het herstel van het kerken pad in Vogelwaarde mogelijk naken. Het project dreigde te stranden op de financiën omdat de aankoop van de benodigde Stonden handenvol geld kost. Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ), die het project toördineert, wil echter door giondruil in bezit komen van de benodigde percelen, wat veel goedkoper is. redactie heeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 1530 AC terneuzen Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Raudeloo 16 Postbus 62 1560 AB hulst Joh (0114) 372776 Pax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 1160 AA goes Je': (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl wternet JWw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 jjP maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur SLZ en de dorpsraad van Vogel waarde vinden dat de gemeente Hulst de verkeerde insteek heeft gekozen door in eerste instantie te opteren voor aankoop van de gronden. Hoewel Landschaps beheer 20.000 euro aan subsidie van de provincie kreeg voor het opzetten van het project en Hulst SLZ nog eens 25.000 euro toestopte, is dit volgens wet houder B. Pauwels nog niet ge noeg het project van de grond te krijgen. De grond die nodig is voor het herstel van het kerkenpad is in bezit van landbouwers en pach ters. Er moet een oplossing worden gezocht voor hun inkomsten derving. De gemeente wil daar om de grond kopen, maar SLZ wil grond ruilen, zodat van in komstenderving geen sprake is. De grondeigenaren gaan zich nu beraden op het voorstel van SLZ over grondruil. Er is echter haast geboden omdat volgens de regels van de provincie begin 2004 moet zijn begonnen met de uitvoering van het project. Ook heeft SLZ concessies moeten doen voor wat betreft het ver loop van het kerkenpad. Door ruilverkavelingen kan niet meer helemaal de historische route van het pad worden gevolgd. Het herstel van het kerkenpad in Vogelwaarde is een pilotpro ject voor de hele provincie. Slaagt het project, dan worden in heel Zeeland verschillende oude kerkenpaden in ere her steld. Kerkenpaden zijn de on geplaveide naamloze wegen, dwars door weilanden en langs watergangen, van de dorpswij- ken naar de kerk. De meeste zijn in de vergetel heid geraakt. Landschapsbe heer wil de paadjes weer bloot leggen en er wandel-, fiets- en ruiterpaden van maken, voor zien van informatieborden en rustbankjes. Vogelwaarde is als pilot gekozen omdat de bevol king drie jaar geleden al had aangegeven waarde te hechten aan de paden. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Stichting Kleurmuziek is onlangs opge heven. Op initiatief van de Ter neuzense oprichtster Jeannette Barentsen-Geelhoed, die twee jaar geleden naar Oostenrijk verhuisde, is het bestuur vorige maand ontbonden. Barentsen ontwikkelde halver wege de jaren tachtig een sys teem waarmee (verstandelijk) gehandicapten met behulp van kleuren die het notenschrift vervangen, een instrument le ren bespelen. Het door haar ont wikkelde systeem verspreidde Barentsen niet alleen in eigen woonomgeving, maar in de hele wereld, waaronder bijna heel Scandinavië, de meeste Oost- Europese landen, Turkije, Egypteen China. Naast hetdoor Barentsen ontwikkelde sys teem, zijn er nog enkele kleu- rensystemen in omloop. Toen ze twee jaar geleden naar Oostenrijk emigreerde, meldde Barentsen dat het niet zoveel uitmaakte wie uiteindelijk het systeem uitvond. Het ging er haar om dat zoveel mogelijk mensen met het kleurensysteem kennis maakten, zodat gehan dicapten over de hele wereld plezier kunnen beleven aan mu ziek maken. Aan verspreiding van die kennis werkte ze de af gelopen twintig jaar onverdro- Jeannette Barentsen met de door haar ontwikkelde notenbalk voor verstandelijk gehandicapten. foto Peter Nicolai ten door. Ze schreef (les)boeken, zamelde honderden instrumen ten in voor armlastige buiten landse instituten, bezocht groe pen gehandicapten over de hele wereld en trad vaak op met de door haar in 1984 opgerichte Happy Band. Die Zeeuws- Vlaamse muziekgroep van ver standelijk gehandicapten breidde haar faam uit door mu zikaal leider Piet Brakman. Advertentie Het vinden van sponsors wordt inmiddels steeds moeilijker, de bestuursleden wilden niet steeds dezelfde gulle gevers 'be delbrieven' sturen en vanuit Oostenrijk wordt het voor Ba rentsen steeds moeilijker alle contacten te onderhouden. Bo vendien wil 'oma' Barentsen, die vier jaar geleden een ko ninklijke onderscheiding ont ving, ook nog meer aandacht aan haar kleindochter beste den. Ze blijft op bescheiden schaal in Oostenrijk en Honga rije actief, maar heft de meeste activiteiten op. Ze verwacht dat veel kleurmusici op eigen kracht verder kunnen en van anderen kunnen leren. De web sites van de Stichting Kleurmu ziek en het internationale mu- siccolour.com verdwijnen, maar haar nieuwe woonge- meente Wörgl houdt wat infor matieruimte vrij op de pagina info@farbmusik.at. Barentsen blijft via dat adres ook bereik baar voor vragen of informatie over de kleurmuziekmethode. Advertentie TERNEUZEN - Dow Benelux in Terneuzen leverde deze week de miljoenste kuub afvalwater aan de waterfabriek van Delta. Vroeger loosde Dow afvalwater op de Westerschelde. Na de gereedkoming van de waterfabriek, een samenwerking van Dow met Delta Water en US Filter, wordt dat afvalwater via moderne technieken en de waterfabriek terug in het pro ductieproces gebracht. De fabriek levert ook een flinke bijdrage aan de terugdringing van het broeikaseffect. Er wordt een CO,-reductie van 55.000 ton gehaald. Het project heeft nationale bekendheid gekre gen. Zo won Dow met de waterinstallatie de Responsible Care Award van de Vereniging van de Nederlandse Chemische In dustrie. AXEL - H. van Opdorp is met ingang van volgend jaar de nieuwe voorzitter van de 3VO-afdeling Sas van Gent/Axel. Het bestuur van de verkeersveiligheidsorganisatie heeft dat besloten. Van Opdorp volgt P. Apers op. Van Opdorp is mo menteel werkzaam bij de politie Zeeland, maar gaat per 1 ja nuari met pensioenAls Hoofd Verkeershandhaving was hij in het bijzonder belast met onder andere verkeer en verkeersvei ligheid. Hij is dan ook geen onbekende voor 3 VO, want hij zet zich al geruime tijd in voor de projecten 'Verkeersouders' en 'Hard(t) voor je Kind'. De officiële voorzitterswisseling vindt plaats op 4 december. TERNEUZEN - De Raad van State heeft gisteren het bezwaar van de Terneuzenaar M. Steijns tegen de onttrekking van grondwater voor de bouw van het appartementencomplex Waterfront definitief afgewezen. De vergunningprocedure klopte. Volgens de Raad van State hoeft ook niet te worden ge vreesd voor schade aan Steijns woning en tuin, door mogelijk extra verzilting van het grondwater. De bouw van Waterfront is deze zomer begonnen, nadat Steijns en een mede-bezwaar maker bij de Raad van State een zaak tegen de bouwvergun ning hadden verloren. REUZENHOEK - De gemeente Terneuzen laat drempels aan leggen aan het begin van Reuzenhoek, tussen Zaamslag en Terneuzen. De werkzaamheden moeten nog deze week wor den afgerond. De route via de Zaamslagsedijk en de Reuzen- hoeksedijk is populair bij automobilisten die in Terneuzen werken en in Hulst wonen en vice versa. De drukte en de snel heid waarmee het verkeer door de buurtschap rijdt, was voor de bevolking van Reuzenhoek in het verleden aanleiding aan dacht te vragen voor de verkeersveiligheid. SAS VAN GENT - Het plan om de Vrijstraat tussen Sas Van Gent en Assenede verkeersveiliger te maken, wacht nog op besluitvorming door de gemeenteraad van Assenede. De be doeling is hardri j ders te ontmoedigen door wegversmallingen aan te brengen en een snelheidsbeperking in te stellen. Bewo ners van de Vrijstraat klagen al vele jaren over het gebruik van hun straat als raceparcours. Oppositiepartij CD&V in de gemeenteraad van Assenede is niet enthousiast over het plan dat er nu ligt. De partij vreest dat de asverschuivingen het probleem van hardrijders door de Vrijstraat niet zullen ver helpen. Onze jubileumactie lqcdpt t/m 29 november scmocnnqoe i fp|| PAPEGAAISTRAAT 8 GOES WWW,VANDEREEPE.NL door Wilma Valk BRESKENS - Inwoners van Breskens kunnen maandag ken nisnemen van de gemeentelijke plannen voor de herinrichting van het Spuiplein. Tussen 16.00 en 20.00 uur wordt in Het Wa pen van Breskens een inloop middag en -avond gehouden. 'Breskens staat op een keerpunt in haar geschiedenis' stopd in 1999 op de visie die onder ande ren architect Ashok Bhalotra heeft gemaakt voor Breskens. De uitgangspunten van deze vi sie werden in het begin van de planvorming op 31 mei 19 9 9 aan de inwoners van Breskens ge presenteerd. Tientallen Bressi- aanders luisterden toen met verbazing naar de uitleg van de toenmalige burgemeester Noor dewier en Bhalotra. De visie werd door velen verguisd en door anderen als te hoog gegre pen beschouwd, al waren er ook voorstanders. Voor de toenmali ge gemeente Oostburg was de visie leidraad voor de ontwik keling van Breskens. Sinds die tijd zijn de plannen uitgewerkt, besproken, voorbe reid, aangepast en weer bespro ken. De omwonenden van het Spuiplein hadden veel bezwa ren en kwamen uiteindelijk met een geheel eigen plan. De ge meente heeft dit meegenomen en zal maandag de plannen pre senteren. Daarbij zullen men sen aanwezig zijn om uitleg te geven. Alle inwoners van Bres kens zijn uitgenodigd, aange zien het hier om het algemeen belang van de kern Breskens gaat en niet om het belang van een individuele inwoner of on dernemer. Tevens zal worden geschetst hoe het vervolgtraject eruit ziet. 'De kern van het dorp wordt weer het kloppende hart. De uitloper van de zeedijk tus sen Spuiplein en Oranjeplein kan worden verwijderd, waar door de pleinen met elkaar wor den verbonden', was er te lezen in de visie van Bhalotra in 1999. TERNEUZEN - Buurtwerkscas 't Schelpenhoekje houdt zater dag een rommelmarkt in het buurthuis aan de Dokweg in Terneuzen. De markt is van 10.00 tot 13.00 uur te bezoeken. Vanaf 20.30 uur draait dj Peter op dezelfde locatie plaatjes uit de jaren tachtig. Aanstaande maandag kan Bres kens zien wat er uiteindelijk gaat gebeuren en wanneer. I STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten bieden en handvaardigheid; De.Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zangkoor; 19.00 uur: Creatie ve bijeenkomst theezakjes; BIERVLIET Annelot ter Walle, 14.00- 16.30 uur: OSB-soos met kaarten, sjoe len en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN BO handwerk hobbymiddag; 19.45 uur: Bingo; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: Bin go; HENGSTDIJK Café 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Koersbalcompetitie; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmiddag; HULST De Lieve, 9.00 uur: Engels; 9.30 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken; 14.00 uur: Infor matie bijeenkomst bibliotheek SWO; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge cursus; KLOOSTERZANDE - Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voorouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; Ledeltheater, 14.00 uur: Rabo streekcon eert; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor de jeugd en tekenclub; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter poppen; 13.15 uur; Tekenen; 15.30 uur: Techniek bijeenkomst; De Speye, 14.00 uur: Open dansmiddag senioren; 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, kaarten, canasta, biljar ten competitie dames; 18.00 uur: Kinder cabaret Het Talent; 19.00 uur: Jeugdca baret Het Talent; 19.30 uur: Blaaskapel Ein Prosit en toneelgroep Sempre Avan- ti; SINT JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: KBO biljarten; 14.30 uur: Ouderen soos Derde Jeugd; 15.30 uur: Kreatieve Vorming kinderatelier tekenen; 19.00 uur: Engelse les; TERNEUZEN-De Veste, 13.30 uur: Hand werken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten, 20.00 uur: Bingo; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Koersbal; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volkdansen; 13.00 uur. Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE - 't Kaaike, 10.30 uur: Yoga 13.45 uur: Koersbal;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 47